Tornado zet 250 man op straat f IPZU Personeel bezet failliet supermarktbedrijf Elka OR Martinair buigt zich over problemen 1 1 NV-land in beroering rrs:.x,;r 1 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE PAGINA 25 SV Pet scheepsbouwconcern Rijn-Schelde-Verolme heeft "zeer goede verwachtingen over positieve afloop" van onderhan delingen met de regering van Nieuw-Zeeland over de bouw van een fregat van de Korte- naer-klasse voor de Nieuwzee- landse marine. Met de order is volgens de woordvoerder van het bedrijf 200 a 300 miljoen gulden gemoeid. Een order uit Nieu w-Zeeland is extra interes sant, aldus de RSV-woordvoer- der, omdat daarmee de markt van het Gemenebest wordt bestre den. De Nederlandse marine heeft twaalf van deze schepen besteld, waarvan er nu drie varen. Met Griekenland wordt onderhan deld over de bouw van twee exemplaren (één hier en één daar te bouwen) en met Portugal over drie (één hier en twee op Portu gese werven). Yoghurt SCHIPHOL - De ondernemings raad van Martinair zal zich mor gen buigen over de maatregelen die genomen moeten worden om de gevolgen van Christoffels fail lissement te verwerken. Vrijwel zeker zullen ,ienkele" perso neelsleden moeten afvloeien, terwijl voor het vliegend perso neel seizoenscontracten niet zullen worden verlengd. De wer ving van nieuw personeel is reeds gestaakt, aldus een woordvoer der van Martinair gistermiddag. Het wegvallen van Christoffel be tekent voor Martinair het verlies van de vervoerscontracten voor 50.000 van de 70.- a 80.000 passa giers die Martinair jaarlijks - zo- meren winter-vervoert. Het lijdt haast geen twijfel dat de mensen die wegwilden, toch wel zullen gaan. Maar dan hoofdzakelijk via toeroperators die niet met Marti nair vliegen: Holland Internatio nal, Neckermann. Arke en de Zuid-Europastichting vliegen voornamelijk met KLM, Transa- via en Spantax. /oor het komende winterseizoen had Christoffel bij Martinair een 15.000 passagiers geboekt. Er is, volgens Martinair, vrijwel geen kijk op dat deze vakantiegangers nog voor Martinair teruggewon nen zouden kunnen worden. Ook lijkt er, op dit moment althans, weinig goede hoop voor het zo- 1981 te zijn. Martinairs dir toch al weinig door de algeme het luchtvervoe en vracht en dc ploitatiekosten voor de maat schappijen zelf - mede door de brandstof. Toch is Martinair vooralsnog niet van plan vliegtuigen te verkopen, anders dan de van Fokker ge huurde F-28 die Martinair vanaf 1 oktober aanstaande in eigendom krijgt. Besloten is dit vliegtuig wel van de hand te doen. De on derhandelingen hiervoor zouden in een gevorderd stadium verke ren. Martinair ontkent dat er plannen zijn ook DC-10's en een DC-9 te verkopen. De meeste yoghurtdranken vol doen niet aan de wettelijke eisen die binnenkort verplicht worden. Ze bevatten bijna allemaal te wenig vruchtesap. Dat staat in Koopkracht, het maandblad van Konsumenten- kontakt. Volgens het blad staan yoghurtdranken ten onrechte bekend als "slank" en "gezond". j Ze bevatten vaak meer suiker I dan gewone frisdrank en minder vruchtesap dan vruchtenlimo- nade. Yoghurtdrank kan daarom niet als vervanging dienen voor gewone melk. Yoghi-drink van Mona bevat volgens koopkracht wel voldoende vruchtesap. Dit merk bevat echter veel meer sui ker dan zijn grote concurrent Yogho-Yogho van Campina. Yoghi-drink is ook een stuk duurder. Contactlensen Contactlensvloeistoffen bieden meestal te weinig bescherming j tegen oogirritaties of infecties. Ze bevatten onvoldoende conser veermiddelen of een slechte combinatie van stoffen. Boven dien is de verpakking vaak te groot. Tot deze conclusies komt de consumentenorganisatie Konsumentenkontakt in haar maandblad Koopkracht na een studie naar contactlensvloeistof- fen. Het schort zowel aan de kwaliteit van inzetvloeistof als aan be waar- of reinigingsvloeistof. Door de slechte conservering wordt de consument vaak te wei nig bescherming geboden tegen de groei van soms gevaarlijke bacterieën Grote verpakkingen zijn volgens de consumentenor ganisatie gevaarlijk omdat de conserveermiddelen na ongeveer een maand onvoldoende weer stand bieden tegen besmetting. Volgens Koopkracht blijkt uit het onderzoek dat de wettelijke eisen voor contactlensvloeistoffen vol strekt onvoldoende zijn. ETTEN-LEUR (GPD) - Nog altijd ontbreken keiharde garanties voor een goede voortzetting van de Tornado- fabriek in het Brabantse Etten-Leur. Directie en vakbonden hebben zich gisteren gebogen over het herstructure ringsplan, maar er is nog altijd een financieringstekort voor de uitvoe ring daarvan. Zo lang dat tekort niet is ingevuld, willen de vakbonden het personeel niet inlichten over wie ontslagen zal worden. Wel gaat vandaag de collectieve ontslagaanvrage voor circa 250 mensen de deur uit. Dat is minder dan aanvankelijk verwacht. Het rapport herstructurering To rnado BV 1980 bleek voor de vak organisaties nog zo „wazig" te zijn, dat ze zich met hand en tand hebben verzet tegen het op dit moment individueel inlichten van het personeel. Directeur Be- dert van Tornado wilde dat aan vankelijk vandaag doen. De col lectieve ontslagaanvrage zal dan ook niet op naam uitgaan en moet een maand bij het arbeidsbureau blijven liggen voordat ze in be handeling kan worden geno- ATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- 8-'80: andijvie 1,02 per kg, jsperziebonen 2,00-2,60, spitskool 0,55-1,10, bospeen II 1,38-1,76, waspeen AI 8,40-15,40, All 6,00-16,10, BI 8.60-14.00, Bil 5,40-5,70, Cl 3,40-5,80, CII ■2,40-3,40 per kist, aanvoer waspeen 182.000 kg, breekpeen Bil 3,20, Cl jll,90-13,70 per kist, sla (glas) 0,15-0,17, uien 0,27-0,68 per kg, peterselie (krul) 0,29-0,46, selderij 0,18-0,34, bloemkool 6 j)er bak I 2,69-2,85, 611 0,88-0,99, 81 1,95-2,60, 811 0,68-0,91, lOi 1,70, lOn 0,36-0,59, 121 0,94-1,21, 711 0,21, bloemkool 3917 stuks. Gat Ondanks het feit dat de directie had toegezegd gisteren met een on dernemersplan, een sociaal plan en een dekkingsplan op tafel te komen, bleek dat er geen keihar de garanties voor de financiering daarvan konden worden gege ven. In het dekkingsplan voor de financiering van het onderne mersplan, dat uitgaat van de ver dere voortzetting van de indus triële tak en afstoting van de huishoudelijke, zit namelijk nog altijd een gat van 6,4 miljoen gul den. De vakbonden willen slechts akkoord gaan als dat is gedicht. Het verlies van het aantal arbeids plaatsen blijft, naar het op dit moment uitziet, beperkt tot circa 250, zodat er 317 mensen kunnen blijven werken. Dat gunstige ver schil komt omdat een deel van het personeel inmiddels al is af gevloeid en anderzijds nadere uitwerking van de voorlopige plannen tot meer arbeidsplaatsen heeft geleid. AALTEN (GPD) - Een vijftigtal verontruste personeelsleden van het in financiële moeilijkheden verkerende supermarktbedrijf Elka BV heeft gisteravond het hoofdkantoor, winkelcentrum en pakhuis in Aalten bezet. De actie wordt door de Diensten- en Voe dingsbonden FNV onder steund. Met de bezetting willen bonden en personeel bereiken dat het circa 40 filialen tellende concern van de Winterswijker Lambertus Kip wordt overgedaan in andere han den. Kip heeft zich, door emoties overmand, inmiddels ziek ge meld. Voor de 325 personeelsleden van Elka BV ziet de toekomst er som ber uit. De schuldenlast van het bedrijf zou, volgens de vakbon den, dik in de miljoenen lopen. Er wordt gesproken over f 10.000.000 aan vorderingen van de leveranciers en een krediet van f5.000.000 bij de Rabobank in Winterswijk. Het personeel kreeg gisteren de mededeling, dat alle gelden zijn geblokkeerd en de bank geen salarissen meer kan overmaken. De bonden vre zen dan ook een faillisse ment. De bezetting van het hoofdkantoor in Aalten volgde na het aflopen van een ultimatum. Twee weken geleden werd directeur Kip door de bonden en personeel aange zegd zijn zaak te verkopen en de leiding zo spoedig mogelijk over te dragen. Toen gisteren het ulti matum afliep, volgde weliswaar nog een gesprek met Kip en diens echtgenote, doch dat bracht de beide partijen niet tot elkaar. De Elka-directeur voelde overigens weinig voor een confrontatie met de FNV-delegatie, aangezien hij de dreigende taal van de bonden als „een mes op de keel" be schouwde. Het gehele Aaltense bedrijf blijft potdicht. In alle overige filialen (13 supermarkten en 21 slijterijen in de Achterhoek) krijgen de klanten pamfletten overhandigd. Daarin vraagt het personeel be grip voor de situatie en spreekt men de hoop uit dat de rekken binnenkort weer vol liggen met artikelen. Werkloosheid in EG nu op recordniveau LUXEMBURG (Reuter) - In de Eu ropese Economische Gemeen schap is het aantal werklozen in juli vergeleken met de voorgaan de maand met 5,7 procent en ver geleken met juli verleden jaar met 5,4 procent toegenomen tot 6,7 miljoen. Dat betekent een triest record in de geschiedenis van ue gemeensenap, zo neett het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen meegedeeld. Het werklozental kwam eind juli overeen met 6,1 procent van de arbeidsbevolking tegen 5,7 pro cent een maand eerder en 5,4 pro cent een jaar tevoren. Op jaarbasis is de werkloosheid in Groot-Brittannië 29,5 procent groter geworden, in Denemarken 18,3 procent, in Nederland 17,6 procenten in Ierland 15,6 procent groter. In Frankrijk bedroeg de stijging in een jaar tijd 5,8 pro cent, in West-Duitsland 6,2 pro cent, in Italië 7,2 procent, in Bel gië 8,0 procent en in Luxemburg slechts 1,8 procent. Bote de Boer Er is weer eens een flinke beroering in NV-land, nu bij Houthandel v.h. G. Key te Amsterdam. Een commissaris van deze gerenom meerde zaak, tevens (indirect) grootaandeelhouder, poogt de macht te grijpen. De directie wringt zich in alle bochten om het te voorkomen, daarbij geholpen door de andere commissarissen. Fraai is zo'n vertoning zelden. Het begon ermee dat, in april, de directie van Key het in beginsel eens werd met de eigenaar van Houthandel Pieter de Lange Czn., met bedrijven in Zaandam en Maastricht, over het overnemen door Key van deze firma. De koopsom zou worden betaald ge deeltelijk in aandelen, gedeeltelijk in contanten. Er moet voorts sprake van zijn geweest dat de verkoper ook nog preferente aan- delen-Key zou krijgen. De betreffende commissaris, de heer D. de Groot, achtte de transac tie niet in het belang van Key, althans niet gezien de wijze waarop een en ander tot stand had moeten komen. Daar kan hij zakelijk gezien best gelijk in hebben gehad, maar, het eigenbelang kan ook een rol hebben gespeeld en nog spelen, s De Groot vertegenwoordigt in de raad van commissarissen van Key de Centrale Vastgoed Maatschappij NV in Rotterdam, die een meerderheidspakket aandelen-Key bezit. Een wat vreemde belegging trouwens voor een vastgoedmaatschappij, maar dit ter zijde. Niet ter zijde is dat de Centrale Vastgoed Maatschappij NV - natuurlijk zou ik haast zeggen - één van de naar verluidt vele ondernemingen is van De Groot, die zijn rijk vanuit Zwitserland bestuurt. De woonplaats van de man mag er vanzelfsprekend niets toe doen, maar in dit geval verkleint ze een zeker gevoel van onbehagen ook niet. De aankoop van de Houthandel De Lange tegen gedeeltelijk beta ling in aandelen-Key zou hebben betekend dat De Groot, of de Centrale Vastgoed Maatschappij, de meerderheid bij de Amster damse houthandel verloor. Daar had De Groot uiteraard weinig Nu wilde De Lange helemaal geen aandelen-Key, maar helemaal handje contantje. De directie van Key, dat wil zeggen de heer J. Key, had daar wat op gevonden. De betreffende aandelen zouden na de transactie direct worden overgenomen door één of meer investeerders. Die investeerders) werd(en) wel gezocht, maar niet gevonden en dus zag De Lange ervan af. Jammer voor de heren bij Key die graag de meerderheid van De Groot-CVM ver loren zagen gaan en daarmee de (dreigende) machtspositie van de meerderheidsaandeelhouder of, om het formeel te houden, -ster. De Groot op zijn beurt wilde liever niet opnieuw voor een dergelij ke verrassing komen te staan. Bovendien, zo is zijn grief, had de directie de raad van commissarissen er niet bij verteld dat De Lange geen aandelen wenste en dat dus de aan hem uit te reiken stukken meteen zouden worden ondergebracht. Als De Groot daar gelijk in heeft - zijn medecommissarissen bestrijden het - dan is dat inderdaad niet zo netjes van de directie, hoewel formeel misschien niet fout. Wat deed De Groot? Hij stelde een statutenwijziging voor, die de mogelijkheid schept een gedelegeerd commissaris te benoemen. Het is duidelijk wie hij daarvoor op het oog had: zichzelf. In eerste instantie sprong de zaak af op een formeel foutje: de wettelijk voorgeschreven oproepingstermijn van 15 dagen voor een aan deelhoudersvergadering was niet in acht genomen.s Eergisteren had de tweede ronde plaats. De termijn was nu keurig aangehouden en de aandeelhoudersvergadering besliste dat de statutenwijziging inderdaad moet worden doorgevoerd. Het meerderheidspakket van de Centrale Vastgoed Maatschappij, c.q. De Groot, deed zijn werk. De Groot was uiteraard de gemach tigde. Hij besliste dus, na veel discussie overigens. Maar zijn benoeming tot gedelegeerd commissaris, die belast is met het dagelijks toezicht op de handelingen van de directie, zal worden verhinderd. Een andere commissaris, mr. H. G. Heuzeveldt, vond zelfs de hele discussie erover weinig zinvol. Immers, zo merkte hij laconiek op, een gedelegeerd commissaris kan in een zgn. structuurven nootschap, en dat is de Houthandel Key NV, alleen worden be noemd door de raad van commissarissen en niet door de aan deelhoudersvergadering. Daarom zal het ministerie van justitie de statutenwijziging afkeuren. Op een benoeming door de raad van commissarissen behoeft De Groot niet te rekenen. In het college is alleen hij ervoor. De Groot staat dus in zijn hemd. Ja, als aspirant-gedelegeerd com missaris wel. Maar hij is en blijft de meerderheidsaandeelhouder of de vertegenwoordiger daarvan. Dat is toch griezelig, zeker ook voor de werknemers van Key. Wie houdt De Groot tegen zijn bezit ooit zonder enig omhaal te verkopen... aan een concurrent bijvoorbeeld? Of gaat het de Centrale Vastgoed Maatschappij om het vaste goed? Affaires als deze worden ook immer gekenmerkt^door pikante de tails. Zo zouden de aandelen-Key i afgegeven tegen een koers van 200 procent. Dat was rond >ers. De Lange zou ze ook voor 40 procent beneden de beurskoers. 1 procent weer overdragen aan gevonden. De ABN had tot deze koers geadviseerd. Een aardige kans op winst voor de verkrijger(s) van de stukken, zo die was (waren) gevonden. Dat hij of zij nooit werd(en) gevonden, is na tuurlijk ook een beetje vreemd. De uitgiftekoers werd verdedigd met de stelling dat De Groot als grootaandeelhouder kunstmatig de beurskoers hoog houdt. De Houthandel De Lange zal het niet leuk vinden genoemd te zijn. Een afgesprongen fusie behoort tot de bedrijfsgeheimen (waar om eigenlijk?). In de eerste vergadering werd de naam van De Lange dan ook niet genoemd. Een aandeelhouder die het wilde doen, werd toen het woord ontnomen. Omdat de naam inmiddels in de publiciteit kwam, deed Key nu niet geheimzinnig meer, al was de president-commissaris bedroefd over deze openheid. Over één ding waren alle heren het roerend eens: de benoeming van onderdirecteur J. Schut tot directeur van de vennootschap. Maar eind goed is nog niet al goed. Al met al past een vraagteken bij het verschijnsel commissaris grootaandeelhouder En niet alleen bij Houthandel v.h. G. Key. li ss SSt. HL iIL Kwatta 10,40 io,40 Schokbcton 445,00 445,00 UZ Wyrr, 32.50 32,00 «ijk cn Hrr. 134.00 134.00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 1.92 4.54 tu ,0?| no!so 3/70 JS 116.75 119/75 41/75 ill? 51.25 54.25 3^96 4 je

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25