Gekrakeel in Belgisch wielerkamp "Blinde schaker staat op gelijke voet met ziende" Gerrie Mühren toch MVV'er „Oh, je hebt ook nog dia's van de vorige vakantie? Dan kijk ikeven ofer nogbier is'.' Ludo Peeters: 'Geen duidelijke afspraken Heerlijk, helder Heineken. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 MAASTRICHT (ANP/GPD) - Gerrie Mühren maakt vandaag zijn debuut bij MW in de competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles. De ex-Aja- cied had een verbintenis met Volendam, maar MW heeft dat contract afgekocht. Volgens de overeenkomst zal Mühren één jaar bij de Maas trichtse eredivisieclub spelen. Kist Kees Kist van AZ'67 is tijdens de training geblesseerd geraakt. De blonde spits liep een scheurtje in het bot van een teen op en moet in ieder geval acht dagen volstrekte rust houden. Daarna kan hij weer voorzichtig met de training beginnen. Kees Kist speelt vanavond dus niet mee in de wedstrijd tegen PSV. AZ'67 treedt dan in dezelfde opstelling als het afgelopen weekeinde tegen NAC. Als wisselspeler is toegevoegd Talan. Bondscóach Jan Zwartkruis, die zondag de selectie van het Nederlands elftal bekend maakt, kan dus niet beschikken over Kist. Uli Höness, manager van Bayern München, heeft maandagmorgen de vroegere doelman van deze vereniging, Sepp Maier, op het matje geroe pen. Maier werd onderhouden over enige passages in zijn onlangs ge publiceerde memoires, getiteld "Ich bin doch kein Tor". In zijn boek deelde de veelvoudige international schimpscheuten uit aan verschillende spelers, de trainer en het bestuur van Bayern München. Höness: "Sepp heeft dat in een boze bui geschreven. Wat ons betreft: zand er over". De manager van de Westduitse kampioensploeg liet weten, dat door het gemeenschappelijk overleg de moeilijkheden uit de wereld waren ge holpen. 'Cursus' Zeventig topscheidsrechters uit Europa komen van 2 tot en met 4 septem ber op het sportcentrum van de KNVB in Zeist bijeen om te praten over een uniforme wijze van arbitreren tijdens de Europa Cupwedstrijden. De 'cursus' is opgezet door de scheidsrechterscommissie van de UEFA. Ook een aantal specifieke problemen, zoals spelverruwing zal aan de orde komen. Gotenborg IFK Gotenborg, tegenstander van FC Twente in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker, heeft dinsdag in de competitiewedstrijd tegen Elfsborg gelijkgespeeld: 0-0. Na achttien wedstrijden neemt IFK Gotenborg met 22 punten de gedeelde vierde plaats in op de ranglijst van de eerste divisie. Gerrie Mühren. NOORDWIJKERHOUT- 'Om als visueel gehandicapte het schaakspel goed te leren en te kunnen beoefenen is het erg belangrijk in hoeverre je je handicap hebt kunnen overwinnen.' Aan het woord is Ad Bestman, voorzitter van de wereld brailleschaakfederatie en één van de orga nisatoren van de afgelopen schaakoylmpiade voor visueel gehandicapten. Bestman zelf kan een uitstekend voorbeeld genoemd worden als het om het overwinnen van de handicap gaat. Schaken, organi seren, vergaderen, het loopt bij hem allemaal door elkaar heen. Typerend daarvoor was dat Bestman tot driemaal toe de af spraak voor dit gesprek, wegens dringende bezigheden elders, moest verzegen. Slechts per soonlijk ingrijpen van de inwo ner van Baarn zelf kon tenslotte verhinderen dat hij niet voor een vierde keer van de gespreksstoel 'weggerukt' zou worden. De IBC A voorzitter blijkt een rappe prater te zijn, die dan ook soepel uit de doeken doet hoe alles reilt en zeilt in de schaakwereld van de visueel gehandicapte: 'In Ne derland staat de integratie voor op. Juist het feit dat je het spel niet als blinden onder elkaar hoeft te beoefenen maakt het zo uniek. In principe sta je als niet ziende bij het schaken op gelijke voet met een ziende. Slechts bij een sport als roeien is dat ook het geval, al heb je dan wel een ziende stuurman nodig. Buiten het na tionale kampioenschap organi seert de NSVG dan ook geen wedstrijden. Het is voor de spe lers veel gemakkelijker om in de plaatselijke schaakclub mee te draaien. Wel verzorgt de NSVG de uitgave van een eigen tijd schrift in braille en van in braille schrift omgezette schaaklitera tuur, iets waar gezien de beperkte hoeveelheid nog veel aan verbe terd kan worden.' Bestman, die zelf het spel op 12-ja- rige leeftijd van zijn vriend Boe- refijn (de kopman van het Ne derlandse team) leerde, ziet voor sommigen blinden wel een bar- riére om het spel te leren: 'De moeilijkheidsgraad hangt af van de mate waarmee iemand met zijn handicap vertrouwd is ge raakt. Voor mensen met een on handige mobiliteit is het stellig niet eenvoudig. Belangrijk is dat iemand zo snel mogelijk zoveel mogelijk uit zijn hoofd doet en niet alleen de stukken aftast Eenmaal op een redelijk speelni- veau gekomen vallen de ver schillen met een ziende .speler grotendeels weg. Wellicht dat we in de tijdnoodfase wel wat in het nadeel komen. Euwe had daar een aardig citaat over. Hij stelde, dat hij zich in kon denken dat hij als ziende toch een voordeel heeft in de vorm van een sneller over zicht. Hij ziet wat er gebeurt, ter wijl een blinde daarvoor toch moet denken, en daardoor meer energie gebruikt. In de tijdnood fase kan zoiets zeker doorslagge vend zijn. Aan de andere kant wa ren er bij deze olympiade toch verschillende spelers die in tijd nood verbluffend sterk bleven spelen.' Norm Punt van discussie op het IBCA congres was wanneer iemand nu als visueel gehandicapte aan een schaakgebeuren als de olympia de kan worden toegelaten. De 36 jarige Bestman ziet dat zelf ten dele als probleem: 'De norm is dat iemand een gezichtsscherpte van 10% of minder moet hebben. Die 10% is nogal bedrieglijk, want dat kan nog knap veel zijn. Zo zijn er spelers met een z.g. kokervi- sus, d.w.z. een gezichtsveld van maar 20 graden. Op het oog lijken deze mensen echter normaal te MERKSEM (GPD) - De allang achterhaalde traditie om tijdens het wereldkampioenschap wielrennen voor professionals met landenploegen te vertrekken, zorgt jaarlijks voor heel wat gekrakeel. Vooral landen met veel sponsorformaties gaan daar onder gebukt. Schoolvoorbeeld daarvan is België, waar elk seizoen boze geldschieters de wielersport de rug toe kere, omdat de keuzecommissie van de bond hen bij de selectie heeft gepas seerd. Om te voorkomen dat de overkoe pelende organisatie het verwijt zou krijgen de sponsors weg te jagen, koos men dit jaar voor een nieuwe opzet. De ploegleiders mochten een lijstje opstellen met hun favoriete renners. Dat die handelwijze zeker geen waarborg is voor een hechte ploeg werd al snel duidelijk. Iedere sportdirec teur vond zijn renner toch net iets belangrijker en door die wonder lijke techniek vielen renners als Rudie Lubbers niet tegen Coopman ROTTERDAM (GPD). - Con tracten, beloftes en afspra ken in de bokssport worden vaak om diverse redenen niet nagekomen. Zo kreeg Rudi Koopmans maandag te horen dat zijn wereldtitel gevecht op 20 september voor circa zes weken is uit gesteld, omdat de Ameri kaanse kampioen Mustafa Muhammed (voorheen Eddie Gregory) tijdens de training een oog- en wenkbrauwbles sure heeft opgelopen. Evenzo moest bokspromotor Henk Ruhling gisteren meedelen, dat zijn programma op maandag 1 september een aantal wijzigingen heeft on dergaan. Aanvankelijk zou Rudie Lub bers op die dag in de Rotter- 'damse Energiehal aantreden tegen Jan Pierre Coopman. De „Leeuw uit Vlaanderen" heeft echter af moeten zeg gen, omdat hij door zijn jachtluipaard gebeten is en daar een handkwetsuur aan heeft overgehouden. De in Ardooie woonachtige ex-Eu- ropees kampioen werd door het dier gebeten, toen een fo tograaf in de kooi enige plaatjes wilde schieten van Coopman. De blessure liet zich eerst niet ernstig aan zien, maar doordat de wond geïnfecteerd raakte,, moest de Belgische zwaargewicht vorige week enige dagen op genomen worden in een zie kenhuis. Robert Desnouck zal zijn plaats innemen in de partij tegen Lubbers. Fred Serres moest eveneens uit het programma worden geschrapt. De Luxemburger, die op 13 juli tegenstander was van Rudi Koopmans en komende maandag tegen Hubert Zimmerman zou boksen, zegt een handblessu re te hebben. Rudy Pevenage (tijdens de laat ste Tour de France dagenlang geletruidrager en winnaar van het puntenklassement) uit de boot. Van één grote ploeg (Mare) werd zelfs geen enkele coureur geselecteerd. De jaarlijkse orkaan van kritiek bleef dus ook nu niet uit. Met 12 renners uit zes ploegen kan er van een eenheid nauwelijks gespro ken worden. En of dat nog niet somberheid voorspelt, is er ook nog geen plan de campagne voor de strijd van aanstaande zondag in het Franse Sallanches. Ploeg leider Walter Godefroot hult zich voorlopig nog in geheimzinnig stilzwijgen. Terwijl van de Ne derlandse ploeg de zogenaamde „beschermde" renners al vast staan, weet geen enkele Belg waar hij aan toe is. „Zatérdavond zal daar wel over gesproken wor den", meent Ludo Peèters, een van de geselecteerden. „Het is normaal bij ons dat er maanden over gesproken wordt, maar pas de avond tevoren serieuze ge sprekken worden gevoerd". Eenheid De 27-jarige Ludo Peeters uit het bij Antwerpen gelegen Merksem geeft dan ook toe dat er van een echte eenheid niet zo snel sprake zal zijn. „Het is altijd moeilijk geweest om tot duidelijke af spraken te komen, die dan ook nog eens stipt werden nage leefd", laat hij weten. Zijn huidi ge kopman Daniël Willems (vorig jaar in Valkenburg door een val partij in de laatste kilometers uit geschakeld) lijkt de aangewezen man voor een rol als beschermde renner, maar een andere belang rijke spil in de selectie, Roger de Vlaeminck, heeft niet het karak ter zich in een ondergeschikte positie te laten manoeuvreren. „Over De Vlaeminck kan men op voorhand moeilijk iets zeggen", meent Peeters. De naam van Mi chel Pollentier valt tijdens het gesprek zelfs helemaal niet. Zelfs nu het aantal kanshebbers, gelet op het parcours, niet zo groot is, spelen versnippering en tegengestelde belangen een grote rol in het Belgische kamp. In dat spel is ook de naam van Ludo Peeters erg belangrijk. Hij rijdt volgend jaar voor de Raleigh- ploeg van Peter Post, die in Sa- lanches tien Nederlanders aan de startstreep heeft staan. Zal Pee ters, wanneer het er op aankomt tegen zijn toekomstige ploeg maats rijden en zich volledig op offeren voor Daniël Willems, die WIELRENNEN - Joop Zoetemelk is gisteren bij een criterium in de Belgische plaats Overijse als vierde geëindigd. De Belg Fops de Wolf legde de 137 kilometer winnend af in 3 uur en 15 minu ten. Zoetemelk maakte deel uit van een groepje van drie renners, van wie de Belg Rudy Pevenage de sprint om de tweede plaats won. Bert Oosterbosch won de sprint van het peloton. Hij werd zesde op 1.15 van de volgend jaar zijn tegenstander is? Werkgever Peeters, die op het geaccidenteerde terrein goed uit de voeten kan, heeft van meet af aan volgehou den dat hij zich onvoorwaardelijk in dienst zal stellen van zijn hui dige werkgever. Hij kon moeilijk anders, want iedere afwijkende verklaring op dat punt zou hem bij voorbaat kansloos hebben gemaakt voor selectie. Ludo Pee ters houdt nu nog altijd vol dat hij zijn woorden in de praktijk ge stand wil doen, al was het alleen maar om zijn betrouwbaarheid te tonen. „Stel je voor dat ik toch stiekem voor de Nederlanders zou rijden. Iedereen zou dan zeg gen dat je met mij voorzichtig moet zijn. Dat ik niet te vertrou wen ben. Volgens mij zou dat ook bij Raleigh niet goed vallen". Toch heeft hij zo zijn twijfels over de zin van zijn arbeid. In de rij met favorieten staat „iemand uit de Nederlandse ploeg" als eerste genoteerd, gevolgd door Hinault of een van de Italianen. Zijn eigen kansen laat hij onbesproken, terwijl de tweevoudige winnaar van de klassieker Parijs-Brussel in het eendagswerk zijn mannetje best kan staan. Met een klein beetje fantasie is het zelfs niet uitgesloten dat het voor de ploeg van Post niet eens zo ongunstig zou zijn wanneer hij de titel zou binnenslepen. Nederland telt immers al veel top pers en een eventuele nieuwe grote (zoals de nog jonge Johan van de Velde) houdt in dat op nieuw een profrenner recht heeft op een hoog startgeld in crite riums. Organisatoren zullen dan onvermidelijk een keuze moeten maken, hetgeen een verminderde werkgelegenheid voor de top- zou kunnen betekenen. Bij een wereldtitel van Ludo Pee ters is dat probleem opgelost. De trui in eigen ploeg en toch geen startproblemen in eigen land. zien, omdat zijn over die 20 gra den wel de volle gezichtsscherpte hebben. Zo had het de schijn dat sommige deelnemers niet visueel gehandicapt waren, terwijl zij dat toch terdege waren. Een probleem blijft echter wel de con trole. Op het congres is nu beslo ten dat alle deelnemers voortaan een certificaat moeten overleg gen met daarin een verklaring van de oogarts over hun gezichts scherpte.' Het gegeven dat Ad Bestman zelf samen met Boerefijn en Van Gel der de dienst uitmaakt in de Ne derlandse blindenschaaktop, kwam gedurende het toernooi in conflict met alle organisatorische activiteiten. Immers Klaas Steyn, de captain van de Nederlandse equipe, moest herhaaldelijk een beroep op Bestman doen om de belangen van ds ploeg te verde digen: 'Ik kon gezien mijn sterkte geen nee zeggen, maar het speelt erg onprettig. Met alle andere za ken om me heen ging ik in wezen met tegenzin achter het bord zit ten. Gelukkig is het toch nog goed gegaan, waarbij ik tegen Is raël zelfs nog een erg fraaie winstpartij kon afleveren. Ty pisch Hollands was de wisselval ligheid van onze ploeg. Goed te gen de sterke landen, matig tegen de zwakkere broeders. In totali teit hebben we echter toch niet slecht gespeeld.' RUUD DOBBELAAR n, Joop Zoetemelk en Johan van de Velde zullen er moeite mee hebben hun eergevoel zon der meer opzij te schuiven. Het zou tevens aangeven dat Peeters volgend seizoen toch een belang rijke rol binnen de equipe van Post zou krijgen en daar rekent de Belg zelf eigenlijk helemaal niet op. „Ik word bij Raleigh, denk ik, zesde of zevende man. Desondanks heb ik toch ja ge zegd omdat het me wel streelt voor de sterkste ploeg ter wereld gevraagd te worden. Ik denk dat ik knecht zal worden voor de klassiekers en daarin af en toe mijn eigen slag mag slaan." Inmiddels is zijn huidige ploeg (IJsboerke) met een bod geko men dat even hoog is als dat van Post. „Toch zet ik nu door. Ik heb eenmaal mijn woord gegeven en ik vind datje dat na moet komen. Mijn hart is natuurlijk nog wel bij mijn huidige ploeg en ik kan er na zes jaar geen slecht woord over zeggen. Alleen hadden ze wat eerder met dit aanbod moeten komen. De mentaliteit bij Post is duidelijk anders". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17