Top van PTT jaar naar Groningen over Zo'n veertien bunzingen vallen bromfietser aan Aansporing tot aangifte van fietsendiefstal KVP-bestoor neemt (nog) geen maatregelen tegen Dijkman "ARABISCHE BOYCOT KOST NEDERLAND MILJARDEN G ULDENS Vakbonden vinden uitvoeringsplan vaag Pisang Baroe 'Schuilkelders zijn bij kernaanval nutteloos' DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 HARDEGARIJP (GPD) - De 16-ja- rige Robert Jan Rhee uit het Frie se Hardegarijp heeft zondag een merkwaardig avontuur beleefd dat hij niet snel zal vergeten. De jongen werd in de buurt van Donkerbroek aangevallen door zo'n 14 bunzingen, nadat hij een van de dieren had overreden met zijn bromfiets. De razendsnelle beesten besprongen Robert Jan van alle kanten en beten gaten in zijn regenkleding. De jongen raakte niet gewond, doordat hij dik in de kleren zal. Hij wist de krijsende dieren ten slotte van zich af te schudden en nam heel laconiek de gewonde bunzing mee naar de recreatieboerderij van zijn ouders in Wateren. De bunzing is inmiddels weer op gelapt en zit in een hokje in de woning van de familie Rhee in Hardegarijp. Robert Jan Rhee was gisteren al weer bekomen van de schrik. In de Wissesdwin- ger-mavo in Leeuwarden vertel de hij aan zijn medederdeklas- sers wat er precies gebeurde bij Donkerbroek. „Ik reed op de Balkweg tussen Donkerbroek en Makkinga toen ik plotseling voor mij 14 bunzingen op de weg zag. Het waren twee groten en 12 jon gen. Toen ik stopte verdwenen de dieren, maar toen ik weer weg reed kwam er een van de jonge dieren terug. Die kwam onder het voorwiel van mijn brom- Robert Jan stapte af en pakte de gewonde bunzing met zijn hand schoenen van de grond. Het beest was slechts licht gewond en be gon verschrikkelijk te krijsen. „Op hetzelfde moment kwamen ze van alle kanten op me af. Ze beten zich vast in mijn kleding en vlogen steeds opnieuw tegen me op. Ik had ze zelfs boven op mijn helm zitten", aldus Robert Jan. Hij geeft toe dat hij op dat moment wel even bang was. „Ik rende weg en sloeg als een gek om me heen. De dieren bleven me echter ach tervolgen. Ik heb er toen enkele een ferme trap kunnen geven en was ze op het laatst kwijt". Robert Jan sprong op zijn brommer en had intussen nog wel de ge wonde bunzing stevig in zijn hand geklemd. Hij nam het dier mee naar de boerderij van zijn ouders in Wateren en vertelde daar zijn verhaal. Zijn ouders hoorden hem overigens van verre aankomen, want de bunzing krij ste nog steeds. „De paarden sloegen zelfs op hol toen Robert Jan met de bunzing het erf op kwam rijden", zo ver telde de moeder van Robert Jan in de woning van de familie in Hardegarijp. De bunzing is erg fel en als mevrouw Rhee een stokje door de tralies doet, valt het beest sissend aan. „Het beest is weer helemaal de oude. We hebben hem wat kippevlees gegeven en zullen hem nog wat rust geven. Waarschijnlijk laten we hem dan weer vrij in de natuur", aldus me vrouw Rhee. Samen met zijn vader is Robert Jan zondagmiddag nog terug ge weest naar de plaats van de over val. De gewonde bunzing werd meegenomen. „Wij wilden het dier laten krijsen en daarmee de anderen naar ons toelokken. Mijn vader wilde de bunzingen name lijk ook graag zien", aldus Robert Jan. De beesten trapten er echter niet in en vertoonden zich niet meer. Robert Jan is inmiddels al aardig over de schrik heen. Hij bekeek zijn kleren nog eens en constateerde dat hij er goed van af is gekomen. In het regenpak zitten gaten en ook in het leren jasje dat hij er onder droeg zijn de tanden van de bunzings te zien. „Maar goed dat ik zoveel kleren aan had, want anders wist ik nog niet wat er gebeurd was", aldus Robert Jan. DEN HAAG (GPD)- De top van de centrale directie van de PTT zal over zes jaar naar Groningen worden ver plaatst. In 1986 komt de eerste vleugel van het PTT-kan- toor gereed, waarna de directieraad van de PTT kan worden overgeplaatst. Op dat moment zullen er ca. 1100 PTT'ers in Groningen werken. De resterende 1900 zullen voor 1990 kunnen zijn overgeplaatst. De PTT-top zegt echter ook dat in de komende jaren moet worden bekeken of het plan naar inhoud tempo nog moet worden bij- toch wel het minimum is dat de PTT komt. Maar tegen fasering in de tijd heb ik ernstige bezwaren, aldus Buiter. gesteld, mede afhankelijk van de Volgens hem hadden de 3000 DEN HAAG (GPD) - In een notitie aan de leden van de Tweede Ka mer heeft het ministerie van eco nomische zaken gisteren gewaar schuwd voor de gevolgen van een eventuele nieuwe Arabische handels- en olieboycot tegen Ne derland. Met enige cijfers toont het ministerie aan dat de han delsbetrekkingen met de Arabi sche landen „aanzienlijk kunnen worden genoemd" op het mo ment dat enkele van deze landen hebben gedreigd de handelsrela ties te zullen verbreken met lan den die hun ambassade in Jeru zalem gevestigd houden. „Eventuele economische sancties van Arabische zijde zouden voor Nederland kunnen leiden tot an nulering van contracten voor en kele miljarden guldens, en dat zou de continuïteit van enkele (werk-) maatschappijen ernstig in gevaar brengen", aldus het mi nisterie. Op het ogenblik staan er bijvoorbeeld voor meer dan 10 miljard gulden aan Nederlandse investeringen in Saoedi-Arabië uit en werken er duizenden Ne derlanders aan miljardenprojec- ten. PvdA vraagt CDA om toelichting j op programma vraag of de Haagse PTT'e Groningen willen of niet. Bur gemeester Buiter heeft gister avond al teleurgesteld gerea geerd op het PTT-plan. De Gro ningse burgemeester zei dat het Bayer stopt lozing van afvalwater in Noordzee LEVERKUSEN (DPA) - 'Schelde Chemie', een bedrijf van Bayer in de Westduitse deelstaat Slees- wijk-Holstein, zal geen afvalwa ter meer lozen in de Noordzee. Naar het hoofdkantoor van Bayer in Leverkusen gisteren bekend maakte, is het lozen op de Noord zee als gevolg van nieuwe me thoden voor het zuiveren van het afvalwater niet meer nodig. In 1977 kreeg de onderneming toe stemming voor deze lozing. Voor de zuiveringsinstallatie heeft 'Schelde chemie' ruim 40 miljoen mark (ruim 43 min) uitgegeven, aldus een woordvoerder van Bayer. Hij voegde hieraan toe dat de installatie in Duitsland geen verband houdt met de zuren die bij produktie van Bayer in Le verkusen ontstaan en die, zoals die dusver, in de Noordzee wor den geloosd. Overigens zal ook daar over waarschijnlijk twee of drie jaar de situatie zodanig zijn veranderd, dat de lozingen in de Noordzee niet meer nodig zijn, aldus Bayer. Lijk opgedregd ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gistermiddag in de Dokhaven in Rotterdam het stoffelijk overschot gevonden van de 41-jarige Rotterdammer A. Nugteren. De man werd al twee maanden vermist. Hij ver liet op 26 juni zijn huis in depres sieve toestand. Van een misdrijf is geen sprake, aldus de politie. beidsplaatsen er al moeten zijn. Dat ze nu in 1990 pas komen, noemde Buiter slecht. "Hoever liggen we nu al niet achter met de eerste fase. Van de tweede fase hebben we nog niks. Ik had ge hoopt dat de regering voldoende druk op de PTT' zou kunnen uit oefenen om de spreiding sneller te laten verlopen. Ik ben ook ui termate benieuwd welke com pensatie de regering Groningen denkt te geven, nu we in de tijd zo slecht worden bediend", aldus de Groningse burgemeester Bui ter. De nieuwe gegevens over de PTT- spreiding staan in het 'Uitvoe ringsplan' van de centrale direc tie PTT, dat inmiddels door het kabinet is gepubliceerd. Het be vat de beschrijving van de manier waarop de 3000 c.d.-functies in Groningen en de 400 functies in Leeuwarden worden ingevuld. Momenteel zijn er ruim 500 PTT'ers in Groningen voor de centrale directie werkzaam. De komende zes jaar zullen er zo'n honderd per jaar bij komen. Het uitvoeringsplan is door be trokken bonden en personeelsle den van de PTT al als vaag geken schetst. Er wordt te veel ruimte open gelaten om nog te 'sjoeme len' met de uitvoering van de PTT-spreiding, aldus de kritiek. De zekerheid voor mensen die naar Groningen willen betekent nog niet dat er ook zekerheid wordt geschapen voor Hagenaars die niet mee willen. Binnenkort zullen de bonden en de Centrale voor Rijkspersoneel het overleg met de PTT-directie openen over de in te vullen specificieke on derdelen die naar Groningen moeten. In het uitvoeringsplan is, zo zegt de directie van de PTT zelf, geen re kening gehouden met factoren die de organisatie en het tempo van de verplaatsing nog kunnen beinvloeden. Het gaat nog om de bereidheid om de functie te vol gen, de mogelijkheden voor her plaatsing in Den Haag, de ar beidsmarkt om het personeels bestand weer aan te vullen, het verlies aan bestuurskracht en het vernieuwend vermogen. Wel is rekening gehouden met het ge reedkomen van de nieuwbouw in Groningen. Actie van Politie CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Een 45-jarige man uit Oud-Beijer- land is gistermiddag in Capelle aan den IJssel om het leven geko men toen de auto waarin hij mee reed onder een bus raakte. De be stuurder van de auto raakte ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de luxe auto een file wilde inhalen via de vrije busbaan. Uit de tegenovergestelde richting naderden twee bussenDe eerste bus kon de auto nog ontwijken maar de tweede bus kwam frontaal in bot sing met het voertuig. Het verkeer ter plaatse was geruime tijd ge stremd omdat de slachtoffers uit het wrak van de personenauto r worden gezaagd. De PvdA heeft het CDA om op heldering gevraagd over de fi nanciële gevolgen van het on langs gepubliceerde ontwerp- verkiezingsprogramma. De so cialisten vragen die gegevens, om de programma's van de beide partijen te kunnen vergelij ken. "De politieke discussie over het toekomstige beleid krijgt er een steviger fundamanent door. De kiezer kan zich zo een beter beeld vormen van overeenkomsten en verschillen", verklaart PvdA- Tweede-Kamerlid H. Kombrink zijn nieuwsgierigheid. Hij doet dat in een brief aan pro fessor Franken, voorzitter van de CDA-verkiezingsprogramcom- missie. Kombrink is voorzitter van de commissie die het PvdA- programma financieel moet ver antwoorden. Kombrink wil onder meer weten op welke manier precies het CDA 1400 miljoen gulden denkt te be zuinigen, of het inderdaad min der huurwoningen wil bouwen en meer koopwoningen, hoe het een paar honderdduizend ar beidsplaatsen denkt te scheppen en te betalen en op welke manier het 120.000 mensen uit de WAO en AWW wil halen. Over de CDA-plannen voor een extra huurverhoging van 5 pro cent en een verlaging van de in dividuele huursubsidie schrijft Kombrink: Hartverwarmende bananen- likeur met een uitgesproken exotisch aroma. Tropisch, subtiel, zoet en zacht. Als apéritief, after- dinner én smaakmaker. Verkrijgbaa wijnhandel. bij UTRECHT(ANP) - Via gerichte ac ties gaat de politie proberen het euvel van fietsendiefstallen - een soort nationale plaag - te bestrij den. Fietsendiefstallen vallen onder de zogeheten kleine mis daad, maar er zijn wel degelijk enorme bedragen mee gemoeid: in 1978 werden in ons land circa een half miljoen fietsen gestolen ter waarde van ongeveer 180 miljoen gulden. In dat jaar werd er "slechts" voor 53 miljoen gul den aan auto's achterover ge drukt, aldus de politie gisteren in Utrecht bij de presentatie van de fietsenactie. Voornaamste doel van de actie - waarvan het zwaartepunt valt in het "proefgebied" Zuid-West- Nederland - is het publiek aan te sporen meer aangifte te doen bij de politie en zorgvuldiger met hun karretje om te springen. Volgens de politie doet momenteel de helft van de slachtoffers van een fietsen diefstal nieteens meer aangifte, van hen laat veertig pro cent het er bij zitten, omdat ze vinden dat hun fiets de gang naar het politiebureau niet meer waard is. Een ander deel laat het afweten omdat men er van uit gaat dat de politie er toch niets aan kan doen. Politiewoordvoer der Van der Voort beaamde giste ren dat de sterke arm vaak mach teloos is. "Maar we kunnen ook geen wonderen verrichten, om dat veel mensen nieteens merk of kleur, laat staan het framenum mer van hun fiets kennen. Ga er dan maar eens aanstaan". Bo vendien komt de politie door per soneelsgebrek vaak niet of nau welijks aan bestrijding van de kleine misdaad toe. Door dit alles komt maar een scha mele dertien procent van de ge stolen fietsen ooit weer bij de wettige eigenaar terecht. De politie drukt het publiek op het hart de fiets goed op slot en op een goed slot te doen. Voorts doet men er goed aan bij politiebu- reau's of rijwielhandelaren fiets- pasjes te halen die in een oplage van enkele honderdduizenden over het land worden versprêid. Op die pasjes staan voor de op sporing vitale gegevens als fra menummer, merk enzovoort. Als men dan toch zijn fiets kwij traakt, weet de politie aan de hand van het pasje toch enigszins waar zij zoeken moet. De politie zelf gaat scherper con troleren of fietsen op slot staan en zonodig verbalen uitdelen. Ook zal op plaatsen waar veel fietsen worden gestolen gerichter wor den gesurveilleerd. Daarnaast zal justitie scherper gaan optreden tegen fietsendieven. Ze zullen als het even kan via een civiele pro cedure worden gedwongen de schade aan de wettige eigenaar te vergoeden. SACHAROV-TRIBUNAAL - De rijksuniversiteit Limburg zal geen officiële delegatie sturen naar het Sacharov-tri bunaal dat op 4 en 5 september a.s. in Den Haag wordt gehouden. Het colle ge van bestuur, zo liet een woord voerder gisteren weten, heeft daartoe besloten omdat het Sa- charov-tribunaal niet zuiver we tenschappelijk van aard is, maar een overwegend politiek doel na streeft. BREUKELEN (GPD) - Doel treffende bescherming van de burgerbevolking tegen een kernaanval is onmogelijk en medische rampenplanning voor een kernoorlog is zin loos. Tot deze conclusie is de medische werkgroep van de 30ste Pugwash Conferentie gekomen. Aan dit congres in Breukelen werd in de afgelo pen zes dagen door honderd wetenschappers en artsen uit veertig landen uit Oost en West en uit de Derde Wereld deelgenomen. Volgens de werkgroep zijn schuilkelders in een stad die door een kernbom wordt ge troffen nutteloos als gevolg van de explosie, hitte en de stralingseffecten. Schuilkel ders binnen een straal van 10 kilometer van het centrum van de explosie van een kern bom van éën megaton wor den ovens voor de mensen die zich erin bevinden. Volgens de artsen en weten schappers is er geen doeltref fend medisch antwoord aan wezig na een kernaanval. In een grote stad zouden ernaast de honderdduizenden men sen, die op slag gedood zou den worden, nog eens hon derdduizenden mensen zijn met ernstige brandwonden en ziekten als gevolg van straling. •Htfwltltt ifci Mij. LELYSTAD - De Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft gisteren zijn nieuwe proefbaan in oostelijk Flevoland (bij Lelystad) in gebruik genomen.Op deze baan van bijna drie kilometer lengte.die ruim zes miljoen gulden heeft gekost, zullen voortaan nieuwe voertuigen worden getest of zij voldoen aan de eisen die de wet stelt. Op de foto een bus in de bocht waar de baan een helling heeft van 30 procent. Maar naast de Nederlandse inves teringen in een aantal Arabische landen is het ook de olievoorzie- ning van Nederland, die zorgen baart, omdat de situatie sinds de olieboycot van 1973 en 1974 in grijpend is gewijzigd. De grote oliemaatschappijen zullen vol gens de notitie van het ministerie veel minder dan toen in staat zijn lacunes op te vullen. Dit komt vooral doordat de olieproduce rende landen er steeds meer toe overgaan de contracten van rege ring tot regering te sluiten. Bovendien is het uitgesloten dat het revolutionaire bewind in Iran de olieproduktie zal verhogen zo als in 1973-1974 het geval was, zo dat een boycot van met name Sa oedi-Arabië en Irak voor Neder land een verlies van 4U0.000 vaten ruwe olie per dag betekent. Als Nederland er ondanks alles toch in zou slagen op de vrije markt dit gat te dichten, betekent het in ie der geval een einde aan de relatief gunstige ontwikkeling van de vrije marktprijzen van de laatste tijd. Volgens de notitie is het ten slotte nog maar de vraag of de partners van Nederland in het Internatio nale Energie Agentschap (IAE) ons land wel voldoende bij zullen springen in een conflict met de Arabische wereld. In IAE-ver- band bestaat wel een systeem om in noodgevallen de aanwezige olie te verdelen onder de leden, maar hulp aan Nederland in deze omstandigheden zou de Arabi sche landen tegen de haren in kunnen strijken, „zodat enige voorzichtigheid in deze daarom niet misplaatst lijkt", aldus de no titie. UTRECHT (ANP) - Het dagelijks bestuur van de KVP heeft gis termiddag (nog) geen maatrege len overwogen tegen het CDA- kamerlid Stef Dijkman (van de KVP-bloedgroep). Deze stemde eind juni - met enkele andere CDA-collega's - voor aanvaar ding van een tegen het kabinet - Van Agt gerichte PvdA-motie van afkeuring. Het dagelijks bestuur van de KVP komt op zo kort mogelijke ter mijn bijeen om zich opnieuw over de affaire-Dijkman te bera den. Dijkman, die weigerde zich zowel schriftelijk als mondeling voor het bestuur te verantwoorden, stemde wel in met een mondeling overleg over deze zaak. een open gesprek dat gistermiddag in Utrecht werd gehouden. Hij en KVP-voorzitter van Zeil noem den het gesprek goed. Volgens Dijkman was er sprake van een vriendschappelijke sfeer en Van Zeil gewaagde van een gesprek "in een goede open sfeer". Dijkman gaf een uitvoerige toelich ting over zijn opvatting over het CDA-verkiezingsprogramma, "niet bij brood alleen", over het regeerakkoord tussen CDA en VVD, over de plaats van de loya listen en over het 'waarom' van zijn stemgedrag. Volgens de KVP-voorzitter werd overigens geen volledige ophel dering verkregen, reden waarom het beleggen van een tweede ge spreksronde aan de orde werd gesteld. Dijkman heeft daarmee niet ingestemd. Hij is van oordeel dat een tweede ronde niet nodig is omdat alle gegevens verstrekt zijn en alle vragen werden beantwoord. Ook stelt hij zich op het standpunt dat 'belangrijker zaken aan de orde zijn' en dat het parlementaire handwerk weer moet worden opgenomen. Na afloop van het gesprek sprak hij de hoop uit dat nu zeer snel een punt achter de affaire wordt ge zet. Het dagelijks bestuur van de KVP gaat zich nu aan de hand van het gespreksverslag nader beraden. KVP-voorzitter Van Zeil be treurde de afwijzing van Dijk- mann voor een tweede gespreks ronden. Overigens sloot hij niet uit dat er nog een gezamenlijk overleg komt. Dijkman liet zich na afloop van het gesprek gema tigd optimistisch uit. "Ik heb me zelf welwillend opgesteld en verwacht nu souplesse van het bestuur aldus de KVP-er Hij zegt veel steun van diverse CDA- regio's in Noord Holland voor zijn standpunt te hebben gekre gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7