Stichting wil goedkopere flatwoningen agenda Schaakvereniging Zoeterwoude in oprichting Internationale luchtvaart op congres in Wassenaar fzzeidse VOOR JONGEREN Uitstel van bouw nieuwe school Van der Krogt weg bij gemeente Wassenaar UH.'BN.'limi.' DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 ZOETERWOUDE - De schaaksport zit in Zoeterwoude duidelijk in de lift. want tijdens de onlangs gehouden plaatselij ke open kampioenschappen gingen er stemmen op om te komen tot een schaakvereniging voor jong en oud. Dit dorp was in het grijze verleden onder de naam "Zoeterwoude" wel een schaakclub rijk, maar die ging in het be gin van de jaren vijftig door te weinig animo van de dorpelingen ter ziele. Na enige tientallen jaren kwam de KPJ in Zoeterwoude met het idee om deze sport uit het slop te halen door het organiseren van open kampioenschappen. Omdat met name in dit jaar de belangstelling voor het schaken in Zoeterwoude is'toe genomen, hebben enkele enthousiaste lingen het plan opgevat om weer een vereniging op te richten. Na enkele voorbereidende vergaderingen kwam een voorlopig bestuur uit de bus met on der andere Cees van Velzen(voorzitter) en Kees van Steenwijk (jeugdtrainer). Schaakles Aanvankelijk was het de bedoeling om al leen met de senioren een jaar proef te draaien, maar jeugdige talenten, "schaakgek" geworden door de toer nooien van de basisscholen en de schaaklessen op school, willen nu al op een club een partijtje meespelen. Het bestuur heeft dan ook zijn plannen zo gewijzigd, dat reeds over enkele weken met een jeugdafdeling zal worden ge start. Iedere donderdagavond, vanaf 18 september, worden vanaf 18.30 uur in "Ons Huis" schaaklessen gegeven. Wanneer de spelregels en het mat geven in één zet volledig worden beheerst, dan kan het examen voor het pionnendiplo- ma worden afgelegd. De volgende stap pen zijn het torendiploma en het ki- ningsdiploma. Na zevenen kunnen de junioren in een on derlinge competitie met de jeugdtitel van Zoeterwoude als inzet strijden. Om acht uur beginnen de senioren. Zij zullen naar speelst^rkte in groepen worden in gedeeld. Iedershalf jaar kan men pro moveren of degraderen en na elk seizoen in de hoogstgeëindigde kampioen van Zoeterwoude. Competitie De schakers zullen langzaam vertrouwd moeten raken met het noteren van de partijen en het spelen met de klok. Het bestuur is namelijk van plan volgend seizoen een tiental van de nieuwe club in de competitie van de Leidse schaakbond onder te brengen. Voor het zover is geldt echter; de plannen zijn er, nu de leden nog. Het bestuur zal donderdagavond 11 sep tember in "Ons Huis" (20.00 uur) zijn plannen toelichten. Na het informatieve deel van deze avond zal de jeugdtrainer een simultaanseance geven (borden en stukken meenemen). Men kan zich die avond ook als lid opgeven. Verder kan men zich aanmelden bij Jan van der Zwet, telefoon 01715-2179. VOORSCHOTEN - De Stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten heeft samen met de academie voor bouw kunst en de landelijke organisatie belangengroepen huis vesting een plan gemaakt voor de bouw van 65 zoge naamde Van Dameenheden woningen voor één en twee persoonshuishoudens op de plaats van de voormalige brandweergarage aan de Molenlaan. De huurprijs van deze woningen gaat rond de f250 - per maand bedragen. Op dezelfde plaats heeft de gemeente Voorschoten een bouwplan voor rond de der tig woningen, die beduidend meer aan huur gaan vragen. De Stichting Jongerenhuisvesting meent dat het te stil is geworden na de start van de bouw van 22 Van Dameenheden in "Bijdorp" voor wat betreft huisvesting voor één- en tweepersoonshuishou dens, terwijl nog steeds verwacht wordt dat in 1990 ongeveer 70% van de bevolking uit één- en tweepersoonshuishoudens zal bestaan. De gemeente Voorscho ten twijfelt nog steeds over het splitsen van flats en ook de wo ningbouwverenigingen denken hier niet onverdeeld gunstig over. Het bestaande aanbod één- en tweepersoonswooneenheden is voor een groot deel onbetaal baar voor deze woninzoekenden. De gemeente Voorschoten heeft op de plaats van de voormalige brandweerkazerne een plan, waarbij de woningen alleen al aan kale huur een bedrag van f375,- per maand moeten opbrengen en de Stichting meent dat Voor schoten op dergelijke woningen niet zit te wachten. Het plan van de Stichting omvat twee bouwblokken met een hoogte van twee en drie lagen. 43 woningen type A: twee kamers voor tweepersoonswoning; 13 type B: twee kamers voor één persoonswoning en 9 type C: één kamer voor éénpersoonswoning. De springplank OEGSTGEEST - Burgemeester en wethouders van Oegstgeest heb ben in een brief aan de raadsle den uitstel van de raadsbehande- ling over de nieuwbouw van de lagere Springplankschool aan gekondigd. Het College voert hierdoor verscheidene redenen aan. Allereerst wordt gewezen op de aanzienlijke hogere bouwkos ten voor het ontwerp van archi tect Jan Verhoeven dan de subsi die van het rijk vergoedt. Na eer ste, onderhandse aanbesteding blijken die kosten zo'n 500.000 gulden of dertig procent hoger te zijn dan de 1,5 miljoen die het Rijk als een redelijke bouwsom voor een langere school hanteert. Voor deze hoge bouwprijs heeft de architect geen verklaring, aldus B en W. Maar de brief van het college geeft te kennen dat die hoge prijs wellicht door het ar beidsintensieve ontwerp wordt veroorzaakt. Architect Jan Ver hoeven heeft namelijk een expe rimenteel schoolgebouw ont worpen waarbij zeshoekige klas sen rondom een centrale hal zijn gegroepeerd. Maar ook het Oegstgeestse bedrijf Gemeentewerken heeft inmid dels in een rapport nog meer prijsverhogende technische wij zigingen in het ontwerp voorge steld. Deze voorstellen zijn on dertussen al punt van bespreking tussen College, dienst Gemeen tewerken en de architect ge weest. Op 9 september volgt na der beraad waarna de uiteindelij ke bouwsom pas kan worden vastgesteld. Futuristisch Nog een punt van overweging vormt het negatief advies van de welstandscommissie betreffende het futuristische ontwerp van de school. Maar ook de inspectie van het onderwijs heeft kritiek op het ontwerp. Met name wijst deze in stantie op de in verhouding hoge energiekosten die de verwarming van het gebouw zal vergen. Ook de schoonmaakkosten zullen hoger blijken uit te vallen dan voor een lagere school normaal is. B en W wijzen er op dat dit soort kosten in hoge mate op de ge meentebegroting zullen druk ken, omdat aan andere scholen een gelijk bedrag per leerling zal moeten worden uitbetaald. Bur gemeester Scheenstra: "Een an dere school met veel lagere kos ten kan dan dit verschil tussen de werkelijke kosten en de ontvan gen vergoeding in de zak steken." En als laatste factor die nog nader beraad vraagt noemen B en W de geluidshinder, die het verkeer op de Kennedylaan veroorzaakt en het onderwijs in de nieuwe school zal bemoeilijken. Er wordt op gewezen dat de Wet op de Ge luidshinder als gevolg daarvan zware eisen wat betreft de isolatie •aan het gebouw stelt. Prins Claus tijdens zijn openingstoespraak voor het eerste internationale congres over de burgerluchtvaart in Nederland. Onder de toehoorders staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (achter de tafel). WASSENAAR - Na een diensttijd van meer dan vijftig jaar zal Th. van der Krogt (door gebruikma king van de zogenaamde VUT- regeling, vervroegde uittreding) afscheid nemen van zijn werk- Kabeltelevisie niet duurder LEIDERDORP - De abonnements tarieven voor degenen, die zijn aangesloten op het Leiderdorpse kabeltelevisienet zullen tot eind 1981 niet omhoog gaan. Dit on danks het feit, dat er op de begro ting van dit jaar een tekort van 21.000 gulden staat en er ook vol gend jaar 1.000 gulden te weinig is. De beheerscommissie Cen trale Antenne Inrichting (CAI) wil deze tekorten dekken met ge reserveerd geld. Op de jaarreke ning over 1979 was er nog een voordelig saldo van ruim 83.000 gulden. Momenteel is er in 86% (oftewel 6200) van de Leiderdorpse wo ningen een aansluiting op het ka belnet aanwezig. geefster, de gemeente wassenaar. Op 29 augustus treedt hij officieel terug als referendaris, waarne mend hoofd van de centrale ad ministratie van de gemeentelijke diensten. Die dag is vanaf 16.00 tot 17.30 uur voor kennissen en belangstellen den de gelegenheid om tijdens een bijeenkomst in de kantine aan de Havenstraat afscheid te nemen van Van der Krogt. Op 1 september is C. A. Sandberg 25 jaar in dienst van de gemeente Wassenaar. Na een diensttijd van meer dan acht jaar bij de gemeen te Haarlem begon hij in 1955 in Wassenaar. Hij is momenteel administratief hoofdambtenaar B, in welke functie hij chef is van de sub-afdeling boekhouding van de centrale administratie van de gemeentelijke technische diensten. Binnen het gemeentehuis was hij voorzitter van de personeelsver eniging en gedurende een aantal jaren secretaris van de plaatselij ke ARKA-afdeling. Op 1 sep tember is eveneens in de kantine aan de Havenstraat van 16.15 uur tot 17.30 uur een receptie voor collega's en belangstellenden. WASSENAAR - Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat heeft gisteren op kasteel "Oud Wassenaar", in aanwezig heid van prins Claus, het eerste Nederlandse congres over de in ternationale burgerluchtvaart geopend. Het congres, dat de hele week duurt en waaraan een hon derdtal luchtvaartdeskundigen uit landen binnen en buiten Eu ropa deelnemen, haakt in op de toenemende aandacht voor de burgerluchtvaart. "Integratie van het luchtverkeer binnen Europa is thans een van de belangrijkste onderwerpen binnen de Europese Gemeen schap geworden", aldus de heer Erd menger, directeur van de af deling Lucht- en Zeetransport Politiek bij de E. G. gisteren op de openingsdag. Prins Claus ging tijdens zijn toe spraak in op de vraag of een gro ter vrijheid voor de burgerlucht vaartmaatschappijen wel moge lijk was binnen de bestaande sys temen. Hij waarschuwde voor polarisatie tussen voor- en tegen standers van de vernieuwing. Voorstanders van een vrijere luchtvaartpolitiek denken aan meer mogelijkheden en lagere ta rieven voor de passagier. Maar een totale opheffing van bepalin gen zoals die in de VS heeft plaats gevonden is voor de Europese lidstaten niet mogelijk", ver volgde Erdmenger. "Anders dan in de VS, hebben alle Europese landen zogenaamde nationale luchtvaartmaatschap pijen die in meer of mindere mate van overheidswege worden ge- subsodieerd. Alleen al dit gege ven sluit een volstrekt vrij lucht verkeer ten enenmale uit", zo meende Erdmenger. Bovendien kamph Europa met ver schillen in hun juridische rege lingen. "Toepassing van het recht van vrije vestiging in elk der lid staten en het recht daar te func tioneren als in eigen land is een aspect dat zowel luchtvaartmaat schappijen als overheden eens opnieuw in overweging zouden moeten nemen", zei Erdmenger. De Europese landen zullen proef konijn moeten spelen voor een aantal experimenten, wil een sa menwerking in het luchtverkeer tot stand kunnen komen. Capaci teit, type toestel, aantal verbin dingen, en tarieven dienen te worden onderzocht. Daarvoor wordt een gemeenschappelijk ondernomen marktbewaking noodzakelijk. Het is de verwachting dat in de ko mende week enkele sprekers zich tegen deze opvattingen zullen ke ren. De meest uitgesproken te genstander van elke vorm van li beralisatie, president-directeur Umberte Nordio van Alitalia, is voor het colloquium echter niet uitgenodigd zijn visie toe te lich ten. "De opvattingen van dr. Nordio hebben we al vaak genoeg gehoord. Dat zet geen zoden aan de dijk", aldus een van initiatief nemers voor het congres. ZOETERWOUDE - Met het onthullen van een kunstwerk langs het wan delpad achter het industrieterrein aan de Hoge Rijndijk heeft burge meester Detmers van Zoeterwoude gisteravond zijn laatste officiële daad als eerste burger van het dorp verricht. Het onthullen van "De Gouden Wieg" luidde tevens de opening van het eerste gedeelte van het wandelpad rond het industrieterrein in. Het grootste gedeelte van dit wandelgebied wordt in beslag genomen door een trimbaan. Over een afstand van één kilometer zijn zestien toestellen geplaatst waar de trimmers terecht kunnen. Binnen afzienbare tijd hoopt men de andere twee fases te realiseren. Hier bij wordt eerst begonnen met de derde fase, omdat de uitvoering van de tweede fasewelke gepland is langs de spoorbaan, pas plaats kan hebben, nadat er werkzaamheden van de spoorwegen zijn voltooid. Opknapbeurt pand aan Burggestraat op losse schroeven LEIDERDORP - Een totale opknapbeurt voor het pand Bruggestraat 1 in Leiderdorp staat op losse schroeven. De vorig jaar door het ministerie van CRM toegezegde subsi die blijkt nu erg tegen te val len. Dit valt op te maken uit de mededeling van wethou der Meerburg gisteravond in de raadscommissie monu menten in Leiderdorp. "Ge zien de financiële situatie in Leiderdorp zie ik een toe komstige algehele restauratie somber in". Aanvankelijk zou Leiderdorp 800.000 gulden subsidie krij gen. Dit blijkt nu 600.000 te worden, terwijl ook nog de bijdrage van de provincie op dit moment wegvalt. Deze in stantie zou namelijk zo'n 50.000 gulden geven. Wethouder Meerburg deelde de leden mee dat de gemeente hierdoor minder dan de helft van de totale kosten voor de restauratie zou terugkrijgen. In totaal had de gemeente 1,2 miljoen uitgetrokken voor de gehele opknapbeurt. Daarbij was rekening gehouden met de hierboven genoemde forse subsidies, die de financiële lasten voor Leiderdorp zou den verlichten. Wethouder Meerburg was trouwens wel van mening dat verder uitstel niet mogelijk is. "We zitten als gemeente .slecht bij kas. Desondanks moeten we snel een besluit nemen wat er met het pand Bruggestraat gaat gebeuren. Betere financiële tijden waarin meer subsidie los te krijgen is kunnen we niet afwachten. Onze subsidie-aanvraag is namelijk aan een termijn ge bonden", aldus de wethou der. I ZOETERWOUDE - In Zoeter woude is deze week weer de| zwemvierdaagse. Dit festijn duurt tot en met vrijdag en wordt gehouden in het zwembad aan de Nieuweweg. Elke avond start men om 18.00 uur met het zwemmen. Op het terrein van het zwembad is een feesttent neerge zet, die de hele sfeer rond deze| vierdaagse moet verhogen. Leiden - Restaurant Boerhaave - Alge-, mene Communicatievereniging Leiden, 20 uur. Morspoortkazerne - overleg buurtver-j enigingen, 20 uur. Zwembaden de Vliet en de Zijl - zwem vierdaagse t/m vrijdag, 19 uur. Vrouwenhuis Leiden - Nieuwe Rijn 20a, algemene vergadering, 20 uur. Gespreksavond Baha'i-gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, teL 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door pproblemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10—12 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, lezing antroposofie, 20 uur. Leiderdorp - commissie onderwijs, 20 Leiderdorp - comnmissie maatschap pelijk welzijn, 20 uur. Wassenaar - commissie technische diensten, 19.30 uur. Woensdag Leiden - Stadhuis - commisie maat- schapppelijke aangelegenheden en volksgezondheid, 20 uur. Trefcentrum - Rapenburg 100, ledenve- ragdering PPR, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Leiderdorp - commissie economische aangelegenheden, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht-, en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden1 wordt van 22 tot 29 augustus waargeno men door apotheek Tot Hulp der Mens heid, Rosmolen 13, tel: 121060 en apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel:; ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131. Spreekuur ma t/m! vrij 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum,1 v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. M. Huysdens, Van; Speykstraat 248, Lisse, tel: 02521-13728. VOETBAL - Ajax zal het vermoe delijk de eerste twee maanden van de competitie zonder aan valler Tscheu-la Ling en rech tervleugelverdediger Wim Meut- stege moeten stellen. Beiden worden vandaag geopereerd. Ling heeft last van een liesbles sure en Meutstege sukkelt met zijn knie. Dc Leidenaar belandde eerder dit jaar reeds op de opera tietafel, zij het zonder resultaat. WIELRENNEN - In de zesde rit van de ronde van Rijnland-Palts voor wieleramateurs is Johnny Broers zijn leiderstrui bijna kwijt geweest. Na het eerste gedeelte moest de Nederlander in het al gemeen klassement de Deen Ja mes Möller naast zich dulden, 's Middags streek Broers deze plooi weer glad. Hij eindigde als vierde in de vijftien kilometer lange in dividuele tijdrit en reed Möller op 39 seconden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post Ï254.10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westedaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2