Van Gelder zit in diep dal Miljoenenstrop Martinair door faillissement van Christoffel Meer subsidies voor toerisme «rt zakelijk Industriebond FNV somber over reorganisatie Eerste veiling onbespoten groente ECONOMIE rediet het tweede kwartaal van dit jaar s het aan consumptief krediet ,'erstrekt bedrag met bijna 20 procent gedaald in vergelijking dezelfde periode van het vo rig jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar was het consumptief kre diet met 5,5 procent afgenomen. Volgens gegevens van het CBS d gedurende de eerste helft 1980 voor vier miljard gulden consumptief krediet ver strekt tegen 4.6 miljard in de eer helft van 1979. Dit komt neer een daling van 12,8 prodent. !hina Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart (CAB) heeft de luchtvaartmaatschappijen in de nigde Staten uitgenodigd binnen tien dagen een vergun ning voor vluchten op China aan te vragen voorzover zij daarvoor belangstelling hebben, et ziet ernaar uit dat het geregelde luchtverkeer tussen de Verenig de Staten en China binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. In 1949 werd het gestaakt, et CAB is van plan zo snel moge lijk één Amerikaanse maat schappij uit te kiezen. [ypotheken de eerste zes maanden van 1980 zijn nog geen 115.000 woninghy potheken ingeschreven, aldus het CBS. Dit betekent een sterke daling ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. toen nog ruim 142.000 woninghypo theken tot stand kwamen. Wel is deze periode het gemiddeld ingeschreven bedrag per woning hypotheek toegenomen en wel 146.000 gulden tot 167.000 gulden. Itadsverwarming "66 wil eenheid in de plaatselijke tarieven voor stadsverwarming. In schriftelijke vragen aan minis ter Van Aardenne van economi sche zaken heeft het Tweede- Kamerlid Engwirdavandie partij de mogelijkheid van een lande lijk tarief geopend, omdat de gasprijzen in Nederland in prin cipe overal gelijk zijn. EVAN GEN 1SSTRAFFEN - De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. Fe- ber, heeft gisteren tegen drie Am sterdammers wegens het plegen van enkele gewapende overval len onvoorwaardelijke gevange nisstraffen geëist van 5 en 3,5 jaar. Hiermee vroeg hij bevestiging van de vonnissen van de recht bank in Den Haag, die de over vallers eerder dit jaar veroor deelde. SCHIPHOL (ANP) - Het faillis sement van de reisorganisa tor Christoffel heeft de Ne derlandse charterlucht vaartmaatschappij Marti nair een miljoenenstrop be zorgd. Dit heeft de directeur van Martinair, Martin Schö- der, gistermiddag tegenover het ANP verklaard. Christoffel had voor de perio de van het faillissement tot het einde van het zomersei zoen, eind oktober, zeven tot negenduizend vliegtuigstoe- len ingekocht bij Martinair. Hoeveel Christoffel er daar van ai aan nei reiziger spubliek had doorverkocht is bij Martinair niet bekend. Het niet benutten van deze stoelcapaciteit betekent voor Martinair een strop van enkele miljoenen guldens. Daarbij komt nog dat Christof fel en Martinair ook al con tracten hadden afgesloten voor het komende wintersei zoen, dat begin december aanvangt. Ook hier gaat het volgens Schroder om dui zenden ingekochte stoelen, waarvoor Martinair nu een andere bestemming moet zien te vinden. Ook voor het winterseizoen betekent dit een strop van enkele miljoe nen guldens aan inkomsten derving voor de luchtvaart maatschappij. Martinair was voor Christoffel de laatste jaren de "huis luchtvaartmaatschappij" zoals Martin Schroder het noemde. 95 procent van het totale vliegvakantiepro gramma van Christoffel werd door Martinair uitge voerd. De luchtvaartmaat schappij wordt door het fail lissement van Christoffel nu geconfronteerd met een gro te onderbezetting van haar vliegtuigen plus het uitval len van een niet onaanzien lijk aantal produktieuren van de vloot. Het faillissement van Chris toffel betekent volgens Schroder, mede gezien de te rugloop van het gehele in ternationale burgerlucht- vaartverkeer, een zodanige klap dat een afslankingspro ces bij Martinair onvermij delijk zal zijn. Hierover wordt volgens Schroder nu overleg gepleegd. Hij kon hier nog geen nadere mede delingen over doen. DEN HAAG (GPD) - Het toerisme moet kunnen profiteren van ex tra overheidsubsidies. Daartoe zal staatssecretaris Hazekamp van economische zaken proberen ook voor de toeristische sector de Wet op de Investeringsrekening (WIR) toegankelijk te maken. De bewindsman liet dit gisteren we ten tijdens debehandeling van de Nota Toeristisch Beleid in de Tweede Kamer. Op dit moment vallen veel toeristi sche investeringen, zoals de bouw van vakantiedorpen, niet onder de WIR. Vooral het CDA en de WD vinden dat de WIR ook AMSTERDAM (ANP) - Het papierconcern Van Gelder wil voor eind 1981 een reorganisatie uitvoeren die het bedrijf weer gezond moet maken, maar die wel 800 arbeidsplaat sen zal kosten. Een aantal onderdelen van het concern zal om die reden worden afgestoten. Dat gebeurt onder meer door verkoop aan derden. Volgens bestuurder F. van der Veer van de Industriebond FNV, is eind 1981 voor het bedrijf, waar 4000 mensen werken, de "dead line" omdat in 1982 moeten wor den begonnen met de afbetaling van leningen. Dat betekent voor Van Gelder in de jaren 1982-1983 een jaarlast van dertig miljoen gulden, oplopend tot veertig miljoen in 1984. Volgens Van der Veer heeft de raad van bestuur de grootste haast met het doorvoeren van de voorge stelde maatregelen willen ze nog op tijd effect sorteren. De finan ciers hadden de afbetalingsver plichtingen opgeschort tot 1982. Strategie De strategie is er volgens de vak bondsman op gericht om doch terondernemingen geheel of ge deeltelijk af te stoten, waardoor eenmalig financiële middelen binnenkomen. Tegelijkertijd moeten de kosten worden ge drukt, onder meer door afstoten van arbeidsplaatsen. Decentralisatie van de verkoopaf delingen van het Amsterdamse hoofdkantoor naar de vestigin gen waarvoor de verkopers wer ken moet een resultatenverbete- ring tot gevolg hebben. Dit alles om begin 1982 aan de afbeta lingsverplichtingen te kunnen voldoen. 1981 te maken krijgt met zware concurrentie uit het buitenland (met name Zweden en Finland) als de EG-heffing op dit soort produkten wegvalt en buiten landse producenten vrij van hef fingen op de Nederlandse markt kunnen opereren. Van der Veer vreest dat de Van Gelder witpa- pierdivisie ook nooit zal kunnen opboksen tegen de problemen waarmee deze hele branche in het binnenland worstelt. Voor ieder een geldt dat de pulpprijsverho- gingen (pulp is de grondstof voor papier) begin dit jaar niet moch ten worden doorberekend. Voortbestaan Het Van Gelder-bestuur is wat minder somber over de moge lijkheden tot voortbestaan van het concern, al kan men niet pre cies vertellen hoe het plaatje er eind 1981 uit zal zien. In ieder ge val zal er dan sprake zijn van een kleiner en ander Van Gelder, zo meende de topman drs. Hebly la ter in een toelichting op de plan k- De papierfabriek nen. maar het moet mogelijk zijn, dat, zelfs als zich er nog tegen vallers voordoen. Van Gelder aan haar financiële verplichtingen zal kunnen voldoen. Overigens hoeft met volgens Van Gelder er niet op te rekenen, dat grootaandeelhouder Crown Zel- lerbach nog geld in het concern zal steken. De Amerikanen schreven enige tijd geleden hun belang af, maar zeiden niet van plan te zijn het af te stoten. De heer Hebly memoreerde nog eens de sombere gang van zaken bij Van Gelder in de laatste paar jaren, waardoor het personeels bestand in tien jaar terugliep van 7200 tot 4000 man. Voor de eerste zes maanden van dit jaar werd al eerder een verlies geindiceerd van 53 miljoen. De definitieve cijfers kunnen zeer binnenkort worden verwacht. EIDEN - Veemarkt 26 augustus, eekaanvoer 5922, dinsdag 4090 w.o. htrunderen, 300 gebruiksvee, 30 i,15 800 hapen/lammeren, 200 bokken/geiten, rijsnotenngen slachtvee: stieren 1ste wal. 7.25-ƒ 7.80 per kg. gesl. gew. stie- •n 2e kwal. 67.-/7.20, vaarzen 1ste wal. 7.10-8-, vaarzen 2e kwal. 6.20-/6.90, koeien 1ste kwal. 85-/7.95, koeien 2e kwal 6.20-/ 6.70, koeien 3de kwal. »-ƒ 6.10. worstkoeien 4.95-/ 6.-, ex- val. dikbillen 8.50 13.50. luchtere kalveren 1.25-/ 2.- per kg. le- slachtzeugen 2.35-2.42. ebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1775-/ 2975 per sl., varekoeien !00-/ 2250, pinken 115Q-/ 1800, skalveren 550-/ 1050, nuchtere kal- ?n voor fok of mesterij rood i0-ƒ 550, idem zwart 225 460, big- 80-/ 85, schapen 145- f 180, lam- en 160-/ 185, lammeren 1ste kwal. 190-/210, pony's 200-/ 700, geiten Toelichtingen: (aanvoer andel-prijzen) slachtrunderen matig- lot-iets hoger (slieren: stabiel), kalf- en lelkkoeien: matig-redelijk-stabiel, va- matig-redelijk-stabiel, vare- atig-redelijk-stabiel, pinken: latig-redelijk-stabiel, graskalveren: latig-redelijk-stabiel, nuchtere kalve- redelijk-rustig-stabiel, pony's: ma- astig-stabiel, varkens: ruimer-rus- ?ts hoger, biggen: matig-rustig-sta- iel, schapen en lammeren: redelijk-re- elijk-iets hoger, geiten: ruim-rustig-iets Zorgen Na de voorgenomen herstructure ring is de witpapierdivisie met vestigingen in Renkum, Velsen en Wapenveld, (1700 arbeids plaatsen), nog het enige onder deel van Van Gelder dat recht streeks onder de concernverant woordelijkheid valt. Maar het is juist deze divisie, waar de bonden zich in toenemende mate zorgen over maken. Volgens Van der Veer heeft Van Gelder met name de beleidsdoelstellingen in deze divisie niet waar kunnen maken. In het verleden is Velsen boven Renkum verkozen voor de pro- duktie van witpapier. In Velsen zou dan de meest moderne ma chine worden omgebouwd voor de produktie van diepdrukpa pier, maar helaas was er geen geld om de noodzakelijke investering te doen. Om te voorkomen dat Van Gelder de greep op de diep- drukpapiermarkt verloor is toen besloten de witpapierafdeling in Renkum toch maar open te hou den. Van der Veer vraagt zich nu af of dat op lange termijn een se rieuze oplossing is. Daar komt volgens hem nog bij dat juist de witpapierdivisie AIROLO - Volgende week wordt de nieuwe Gotthard-tunnel geopend. Het bouwwerk is 16,9 kilometer lang en heeft 832 miljoen gulden gekostbijna de helft meer dan was voorzien. De tunnel loopt van Göschen in het noorden naar Airoio in het zuiden. Tijdens het werk kwamen 19 arbeiders om het leven. FNV-Zeeland wijst plan Groenevelt af VLISSINGEN (ANF) - Leden van de Industriebond FNV in Zee land hebben gisteravond tijdens een vergadering in Vlissingen de nota van het federatiebestuur "doormodderen of durven", waarin inleveren van koopkracht voor behoud van de werkgele genheid voorop staat, met grote meerderheid afgewezen. In een resolutie zeggen de Zeeuwse FN V-leden dat de toeneming van de werkloosheid niet mag wor den toegeschreven aan de loon stijging. Bovendien zijn de werk nemers in de industrie de laatste twee jaren toch al fors in koop kracht achteruit gegaan. Daar naast heeft volgens de resolutie het aanvaarden van de nullijn destijds ook niet geleid tot verbe tering van de werkgelegenheid. Uit de resolutie blijkt ook dat de Zeeuwse FNV-leden vinden dat het verminderen van de werkge legenheid onder meer wordt ver oorzaakt door het overbrengen door het bedrijfsleven van kapi taal en produktie naar het bui tenland. op investeringen in het toerisme van toepassing dient te zjjn. De regeringsnota over het toerisme is erop gericht Nederland als vakantieland aantrekkelijker te maken. Voor de komende vijf jaar is jaarlijks een extra subsi diebedrag van 25 mi(joen gulden uitgetrokken. Belangrijk streven is om de reis- en verkeersbalans een gunstiger aanzien te geven. Op dit moment besteden de Ne derlanders in het buitenland ruim 5 miljard gulden meer dan de buitenlandse toeristen in ons land. Volgens Hazekamp kan Nederland nooit een positieve reis- en ver keersbalans krijgen. Dat zou al leen kunnen wanneer er hekken om ons land worden geplaatst, aldus Hazekamp. Nederland wordt de laatste jaren steeds minder bezocht door bui tenlanders, dit ondanks de toe name van het wereldtoerisme. Deze ontwikkeling kan volgens Hazekamp wel bestreden worden door het produkt Nederland be ter te verkopen. Hazekamp en zijn collega van CRM, Wallis de Vries, kondigden aan dat onder zocht wordt of het Nationaal Bu reau voor Toerisme en de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in verking met elkaar meer i die produktverbetering kun- i doen. UITHUIZEN (GPD) - In het Groningse Uithuizen zal binnenkort de eerste veiling voor onbespoten land- en tuinbouwprodukten van start gaan. De ruim vijftig alternatieve verbouwers in de drie noordelijke provin cies zullen gaan samenwer ken met de kleine tuinders die de veiling op eigen kracht willen laten draaien. De samenwerking betekent dat de noordelijke winkels zowel onbespoten als norma le produkten kunnen aan bieden. Tot dusver distribueerden de alternatieve tuinders hun produkten via een eigen sys teem, zonder veiling. Dat leidde tot prijsschommelin- gen De grote kans voor de alterna tieve verbouwers kwam toen in maart dit jaar bleek dat de veiling in Uithuizen moest sluiten. Enkele grote tuinders boden hun produk ten liever aan op de grote veiling in de stad Groningen. De overige kleine tuinders konden toen hun veiling niet langer in stand houden. Gis teravond besloten echter vijftig van hen de veiling met deelneming van de al ternatieve tuinders toch voort te zetten. In de Vereni ging van Alternatieve Tuin ders dreigt nu wel een scheu ring te ontstaan, omdat een minderheid tegen de ver menging van onbespoten en normale produkten is. onzekere jlNSDAG 26 AUGUSTUS 1980 ICTIEVE IANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De rente- daling lijkt voorbij wat onder meer tot uiting kwam door de aankondiging van een nieuwe 10 pet lening ten laste van de Amro Bank. Ook hebben enkele hypo theekbanken de voorwaarden voor afgifte van pandbrieven ge wijzigd. Deze stijging van de ren te kwam vandaag op de obhga- tiemarkt nogal hard aan en de meeste staatsleningen vertoon den verliezen die opliepen tot 0,7 punt. De aandelenmarkt toonde een enigszins wisselvallig beeld. Zwak in de markt lagen de bank aandelen en dit kwam de Amro Bank op een verlies van 1.50 te staan op 65,50 ABN verloor 2 op 305 en de Middenstands- bank moest 2,50 prijsgeven op 238. Hypotheekbanken waren verdeeld met voor Westland-Utrecht eet verlies van een gulden op 256. De verzekeringsaandelen waren ook verdeeld waarbii Amev f 0.80 aantrok tot f 89,70. Van de bouwaandelen lag Bos-Ka- lis aangeboden op 94.50. dat een verlies inhield van 1 1. HBG en Volker Stevin trokken enkele dubbeltjes aan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17