Kritiek op beleid basisgezondheidszorg Tankvaart wil goedkope vlag niet verliezen LEZERS SCHRIJVEN Wereldraad veroordeelt Zuid-Afrika Ovett wint opnieuw Gouden Mijl Bont voor zomerprijzen. Bont vanVan Egmond. Van Egmond ff Breestraat Bontmode Blommendaal plaatst zich in kwartfinale bij OLTC DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 VARIA PAGINA 13 AMSTELVEEN (GPD) - De Ziekenfonds raad heeft op enkele punten ernstige kri tiek op het onlangs in een nota uitgestip pelde overheidsbeleid voor de basisge zondheidszorg (zaken als schooltandver- zorging, ambulancevervoer, kruiswerk, gezondheidsdiensten). Met name gaat het daarbij om kwesties als de verantwoorde lijkheid en de financiële gevolgen. In een ontwerp-commentaar op de nota-ba- sisgezondheidszorg, dat de ZFR donder dag zal bespreken, worden bezwaren verwoord tegen'het feit dat de overheid de verantwoordelijkheid scheidt tussen aan de ene kant de Financiering en aan de an dere kant de organisatie der taken van de basisgezondheidszorg. Maar ook moet er meer duidelijkheid komen over de finan ciële consequenties van het overheidsbe leid. De bezwaren over de financiële gevolgen spelen vooral bij het ambulancevervoer, de schooltandverzorging, de ambulante geestelijke gezondheidszorg en het kruiswerk. Onjuist vindt de ZFR het ook dat de verantwoordelijkheid voor deze zaken bij de basisgezondheidsdiensten komt te liggen, terwijl de financiering ge heel of voor een deel via andere kanalen verloopt. Beter is het geheel in een hand te houden. Meerduidelijkheid wordtook verlangd over de geldelijke gevolgen voor de wettelijke ziektekostenverzekeringen. Als namelijk de taken van de basisgezondheidsdien sten zullen worden betaald uit de algeme-, ne middelen, dan zou dat voor de ziekte kostenverzekeringen een kostendaling van f 133 miljoen betekenen. Omdat de ZFR een belangrijke taak heeft bij het vaststellen der premies is klaarheid ge wenst. De totale kosten van de basisgezondheids diensten-nieuwe stijl bedragen ongeveer f700 miljoen (prijspeil 1981), zo wordt ge schat. Maar dit bedrag kan nog door veel factoren worden beinvloed. Zo is het uit eindelijke takenpakket van de diensten nog niet bekend, zal de daling van het ge- boortencijfer invloed kunnen uitoefenen, evenals de nieuwe Financiering van het kruiswerk en de voorgenomen perso neelsuitbreiding. In de discussie over de basisgezondheids zorg wordt ook de mening van de FNV betrokken, die de vertegenwoordigers van deze vakcentrale in de Ziekenfonds raad in een brief hebben neergelegd. Zij brengen naar voren dat de verantwoorde lijkheid van de overheid - ongeacht de manier van Financiering - niet beperkt moet blijven tot de basisgezondheids diensten, maar zich moet uitstrekken tot het gehele terrein. GENÈVE (Reuter) - De internationale organisatie van onafhankelijke tankvaartreders (Intertanko) is niet van plan zich de voordelen van het varen onder goedkope vlag zomaar te laten afpakken. Gisteren is meege deeld dat volgende week in Genève wordt vergaderd met als voornaam ste doel na te gaan hoe een plan van de Verenigde Naties om het varen onder goedkope vlag geleidelijk af te schaffen kan worden tegengewerkt. Intertanko vertegenwoordigt On geveer tachtig procent van de particuliere tankvaart. De orga nisatie is van plan op 4 en 5 sep tember te vergaderen onder lei ding van haar voorzitter sir Yue- Kong Pao uit Hongkong. Hij is ook de topman van World Wide Shipping Agency ltd. De vergadering valt samen met een bijeenkomst van de scheepvaart commissie van de Unctad, de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling die aanstaande maandag in Genève begint en waarin het VN-voorstel ter tafel komt. Scheepvaartdeskundigen van de VN zijn van mening dat er een eind moet komen aan de "vrije registratie" van schepen. Op die manier zouden de ontwikke- OPLICHTING ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft zondag de 25-jarige D.J.O. uit het Gelderse Zelhem aangehouden op verdenking van oplichting ter waarde van 47.000 gulden. Hij zou een thans in Athene verblijvende vriend heb ben geholpen bij de illegale ver koop van een Italiaans restaurant in Zevenaar. De vriend was bedrijfsleider in het restaurant en verkocht de zaak enige tijd geleden voor 47 mille, terwijl de eigenaar van het bedrijf in het buitenland verbleef. De ei genaar heeft bij de aangifte van deze zaak meegedeeld, dat het restaurant minstens een kwart miljoen gulden waard was. lingslanden een groter aandeel kunnen krijgen in het vrachtver voer over zee. Ook zijn ze van mening dat een land niet veel over zijn reders te zeggen heeft als die hun schepen in een ander land laten registreren. De Sowjet- Unie heeft een voorstel inge diend waarin er bij de landen van de Unctad op wordt aangedron gen het systeem van vrije regi stratie tegen te gaan. Landen in de derde wereld hebben om dé geleidelijke afschaffing van de vrije registratie gevraagd. De industrielanden, met uitzon dering van Frankrijk, stemmen ermee in dat het varen onder N goedkope vlag allerlei kwalijke kanten heeft maar niet van dien aard dat het systeem maar hele maal moet worden afgeschaft. De voordelen van registratie van I een schip in landen als Liberia, Panama en Singapore zijn aller- I eerst van fiscale aard. Maar ook het ontduiken van strenge eisen die elders aan schepen en be manningen worden gesteld wat veiligheid en bekwaamheid be treft speelt een belangrijke rol. Volgens ambtenaren van de Unc tad is 81 procent van alle schepen die onder goedkope vlag varen eigendom van rederijen in de Verenigde Staten, Griekenland, Honkong, Japan en West-Duits- land. Van de wereldkoopvaar- dijvloot vaart ongeveer 28 pro cent onder goedkope vlag. In Li beria is een vijfde van de tonnage geregistreerd, in Panama vijf procent en in Singapore twee procent. Liberia en Panama heb ben zich al tegen de plannen van de VN uitgesproken. i carnavalsstemming tijdens het Notting Hill Caribische carnaval Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Jan van Goyenbrug Het Leids Dagblad van 22 augustus meldt dat de voetgangers en fiet sers brug over de Vliet, tussen de Jan van Goyenkade en de Stad houderslaan, op advies van de af deling bruggen van de gemeente Leiden moet worden afgesloten. Uit een onderzoek zou namelijk blijken dat deze brug in slechte, ja gevaar opleverde staat ver keert. Het is nog de vraag, wordt verder gemeld, of er tot vernieuwing van de brug zal worden overgegaan, ofwel dat er een andere brug zal komen. Als buurtbewoners, ge hecht aan het zeer 't lokale stads gezicht bepalende bruggetje, zijn wij zelf eens op onderzoek ge gaan naar de stevigheid van de konstruktie. Die blijkt best mee vallen: de betonnen pijlers zijn in goede staat, de stalen profielbin ten van 30 cm zijn weliswaar roes tig, en vertonen plaatselijk gaten, doch zijn ruimschoots in staat het relatief geringe gewicht van pas serende voetgangers met hun fietsen te dragen, terwijl de 40 cm profielbinten vrijwel onbescha digd zijn. De ruim 4 cm dikke houten vloerborden zijn over het algemeen in goede staat. Dat het niet langer verantwoord zou zijn, zoals de afdeling brug gen blijkbaar stelt, om de brug nog langer open te houden voor voetgangers lijkt ons sterk over dreven, wat ons betreft mogen onze zoon of dochter er met de hele schoolklas rustig op dansen! Wat wel treft bij het nauwkeurig bekijken van de brug is het schromelijk slechte onderhoud. De houten deklatten van de rai ling zijn halfslachtig vernieuwd, en nooit in de verf gezet. De pina kels (of hoe die dingen heten mo gen die op de holle stalen pilaren van de railing horen) zijn vele ja ren geleden door Vandalen ge sloopt en nooit hersteld, en de laatste verfbeurt van de hele brug heeft waarschijnlijk meer dan LEIDEN - Voor de tennissers in de regio Leiden nadert het "buiten- gebeuren" zijn einde. Na het toernooi op de OLTC komt nog het sluitstuk van het toernooi- gebeuren op het gravel, het Match-toernooi en dan is het weer bekeken voor dit jaar. De jeugd is deze week bij OLTC in Oegstgeest niet van de partij. Het toernooi van de OLTC is voor de 30-plussers. Toch mag worden gesproken van een kwalitatief goede bezetting. Zeker waar het de heren betreft. Voor het here nenkelspel B zijn geplaatst Ver goed, Bouman, Bruin, die nog best een paar punten kan gebrui ken voor het Match-toernooi, en Philip van der Kwast. Dat kwar tet garandeert een pittig gevecht in de halve finales. Als tenminste Blommendaal, niet geplaatst, geen roet in het eten gooit. Dat hij nog steeds een speler is, met wie rekening moet worden gehou den, heeft hij in de afgelopen toernooien van dit seizoen wel aangetoond. Hij plaatste zich in middels al voor de kwartfinales door een onbedreigde winst op C. Pieters, 6-4, 6-0. Bij de dames zijn als no. 1 en no.2 geplaatst C. Kwaaitaal en Ellen Gerresse. Laatstgenoemde komt, niet zo veel uit in de toernooien maar met het racket kan zij nog een decennium terug plaatsge vonden. Naar ons idee is een en ander echter best te herstellen, en van een nieuwe brug, zo die er komt, moe ten we nog maar afwachten hoe die in dit stadsbeeld zal passen. Dat de afdeling bruggen uitstekend in staat is tot fraai herstel van ou de bruggen blijkt o.a. wel uit de restauratie van het hekwerk van de Neksluisbrug over de Witte Singel. Naast een stadsgezicht- bepalend argument voor behoud is er ook een ekonomisch element de be woners van Vreewijk, waar erg weinig winkels voor dagelijkse levensbehoeften zijn, wordt door de brug 500 meter lopen bespaard naar de winkels van de Heren- steeds goed over weg. Dat bleek wel in de competitie, waarin zij voor de Munnik in het eerste team aantreedt. Het herenenkelspel C telt meer deelnemers dan het herenenkel spel B en de concurrentie voor de geplaatsten is in dat nummer gro ter. De geplaatsten, te vyeten Piet Guyt, Snik, Kroon en ...Jan de Groot zullen het dan ook niet ge makkelijk hebben om zich te handhaven. Een man als Pieter van Duyvenvoorde bijvoorbeeld kan elk van de geplaatsten in het zand doen bijten en na het optre den van Vinkesteyn tegen een goed spelende H. ten Bosch, zal ook eerstgenoemde met een ster ke service en een dito backhand, voor verrassingen kunnen zor gen. Hij won van ten Bosch met de veelzeggende score 7-6, 7-5. Met een gunstiger loting zou Ten Bosch overigens ongetwijfeld verder zijn gekomen. Pieter van Duyvenvoorde had geen problemen met J. Gesta-Fernan- dez, 6-0, 6-1 en dat had van Linge evenmin met Schoneveld, 6-2, 6-0. Thomas de Mooy, die met zijn vasthoudende tennis, geba seerd op vastheid en een goede conditie, kreeg zijn partij tegen Beelen bij de stand 2-1 in de eer ste set cadeau doordat Beelen last kreeg van een blessure aan de straat. Wij pleiten voor herstel van de ka rakteristieke brug, die zo goed past in de vroeg 20e eeuwse stijl van Vree wijk/Tuinstad wijk. Daarbij hoort dan ook het ver wijderen van de foeilelijke rood wit geverfde planken bij de brug, die kennelijk bedoeld zijn om bij ziende automobilisten die uit de Hugo de Grootstraat of Stadhou derslaan komen te behoeden voor een onderdompeling in de Vliet. Hiervoor zou een meer in de stijl van de brug passende, verlichte, voorziening in de plaats moeten komen. Fam. F. Rombout Stadhouderslaan 3 Fam. R.S. Karni Schelpenkade 49 knieën. Leo Links hield Suuren- broek drie sets lang op de baan en verloor tenslotte met ere, 3-6,6-3, 4-6. Bij de dames plaatste Ans Vink, als no 1 gekwalificeerd voor de zege in het enkelspel C, zich al voor de halve finale door een simpele 6-3, 6-1 winst tegen J. Goudsmit. Als no 2 is hier geplaatst Truus Tön- jann, die echter nog niet aan bod kwam. A. Burgers boekte een ze ge met minimale marge op C. Le vy-Look, 6-4, 6-4. En M. de Boer was niet opgewassen tegen de ge routineerde toernooi-speelster R. van Balen: 2-6, 3-6. FRANK BONTE ATLETIEK - John Derks heeft gis teren zijn functie van voorzitter van de sectie wedstrijdsport van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) neergelegd. Derks nam zijn besluit op wat de KNAU noemt "zakelijke gron den". Derks liet zich als ploeglei der tijdens de Olympische Spe len van Moskou nogal kritisch uit over de verrichtingen van de Ne derlandse atleten aldaar. Die kri tiek werd hem met name door de na de Spelen opgestapte trai- nings'.oördinator Bob Boverman niet in dank afgenomen. Aan de voortzetting van het programma tot bestrijding van het racisme en het speciale fonds ervan heeft het centrale comité van de Wereldraad van Kerken zijn goedkeuring ge hecht. De discussie ging voornamelijk over het gebruik van geweld door bevrijdingsbewegingen en over het fonds waaruit deze organisa ties voor hun humanitaire werk bedragen ontvangen. Enkele le den van het centrale comité wil den een veroordeling van elke vorm van geweld. Anderen we zen op het dilemma dat aan de ene kant geweld als zonde moet worden beschouwd en aan de andere kant onderdrukte groe pen het recht hebben het geweld van hun onderdrukking met alle middelen te bestrijden. Veel ge weld wordt gehandhaafd door wetten die het gevolg zijn van de politieke overheersing van de derde wereld door de eerste en de tweede wereld, zei een vertegen woordiger van de Russisch-Or- thodoxe Kerk. Op voorstel van de Engelse baptist dr. D.S. Russell werd in de ver klaring een voorkeur uitgespro ken voor het gebruik van ge weldloze middelen. Namibië In een verklaring over Namibië (Zuid-West-Afrika) zegt het cen trale comité van de Wereldraad dat Zuid-Afrika een staakt het vuren onder toezicht van de Ver enigde Naties en vrije verkiezin gen die leiden tot onafhankelijk heid in Namibië tegenhoudt. Zuid-Afrika verlangt opheffing van alle Swapo-basis in Namibië en erkent deze bevrijdingsorga nisatie niet als vertegenwoordi ger van het Namibische volk. De Wereldraad vraagt de leden- kerken druk op de regeringen, vooral van de westerse landen, uit te oefenen opdat de desbetref fende resolutie van de Verenigde Naties (staakt het vuren en ver kiezingen) zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. Volgens de Wereldraad heeft de onafhankelijkheid van Zimbab we geleid tot een toenemende druk op het apartheidsregime in Zuid-AJrika. De regering in Pre toria beantwoordt deze met een "totale strategie", die de blanke macht in stand wil houden. Zij tracht dit doel te bereiken door de zwarte bevolking te scheiden, door honderdduizenden zwarte inwoners over te brengen naar thuislanden, die wel politieke onafhankelijkheid krijgen maar economische door Zuid-Afrika worden overheerst. De Wereldraad doet een beroep op de leden-kerken, deze politiek te veroordelen en van regeringen en internationale organisaties te verlangen "alle geeigende sanc ties" tegen Zuid-Afrika te nemen, zoals terugtrekking van investe ringen en leningen en embargo's. De kerken moeten alle Financiële banden met activiteiten die het apartheidsregime steunen beëindigen. Afgang van Lugdunum in bekertreffen LEIDEN - Lugdunum leed gis teravond in de eerste ronde van het bekertoernooi een pijnlijke nederlaag. Tegen vierdeklasser Scheveningen ging de nieuwbakken eer steklasser met 4-0 onderuit. Bij de Leidenaars ontbraken weliswaar doelman Wim Era dus en topscorer Frans Sjar- dijn, dit mag echter niet als excuus gelden voor de matige prestatie van de kikkers. Met de rust keek Lugdunum door een treffer van René Zouten- bier tegen een 1-0 achter stand aan. In de tweede helft helft scoorde opnieuw Zou- tenbier, waarna Jerry van Toor 3-0 en 4-0 op het score bord bracht. Nancy Verhoeven zal vandaag niet op de selectietraining van het Nederlands damesvoet balteam in Zeist verschijnen. De voetbalster van Lugdu num verrekte het afgelopen weekeinde in een oefenwed strijd haar kniebanden en kan daardoor geen gehoor geven aan de oproep uit Zeist. Ver wacht wordt dat Nancy Ver hoeven ongeveer drie weken zal zijn uitgeschakeld. In 1983 wordt de volgende algeme ne vergadering (assemblee) van de Wereldraad gehouden, en wel in Vancouver. Tot thema werd gekozen: "Jezus Christus, het le ven van de wereldBij de voor bereiding ervan zullen de leden- kerken meer dan voorheen wor den betrokken. Er worden 900 deelnemers verwacht Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Breukelen kandidaat A.W. Kuipers Utrecht, te Berkel-Rodenrijs J.M.D. van den Berg Werkendam; aangeno men het beroep van de synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (directeur "Kerk en Wereld" te Driebergen) J. Vuijst Amsterdam; bedankt voor Voorthuizen J. Smit Hilver- Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Enschede- Zuid P. Groenenberg (Stadska naal); bedankt voor Ulrum H. Knigge Langeslag. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Poortvliet J. Koster Barneveld. LONDEN - De Brit Steve Ovett heeft voor de tweede keer de "Gouden mijl" op zijn naam ge bracht. In 1979 won Ovett, die in Moskou Olympische kampioen op de 800 meter werd, de tweede editie van dit door Arabische oliesjeiks gesponsorde atletiek- gebeuren. Ovett won ook giste ren het hoofdnummer tijdens de internationale wedstrijden op de baan van Crystal Palace in 3 mi nuten 52,9 seconden. De Ameri kaanse specialist op de mijl, Ste ve Scott, bleef één-tiende secon den bij Ovett achter. De vroegers wereldrecordhouder John Wal ker uit Nieuw-Zeeland passeerde als derde de streep net voor Wes- singhage (Wdl). Voor beiden stonden de chronometers stil op 3.52,2. De overwinning van Ovett vormde de bekroning van een seizoen dat hem bijna alles heeft gebracht. Alleen de Olympische 1500 me ter-finale verloor de Brit. Op 1 juli ontfutselde Ovett zijn landgenoot Sebastian Coe het wereldrecord op de mijl (3.48,8) en enige dagen later evenaarde de 24-jarige atleet Coes wereldrecord op de 1500 meter (3.32,1). Coe was overigens de grote afwezi ge by de "gouden mijl". De win naar van het goud op de 1500 me ter van Moskou is sedert vorige week geblesseerd. Hij heeft rugklachten. Voor goed - zij het geen gouden - prestaties zorgden Debbie Brill uit Canada, die 1,91 meter hoog sprong, de Amerikaan Larry My- ricks die het verspringen won met8,03 meteren zijn landgenote Kate Schmidt, die met de speer een afstand van 61,72 meter haal de. Hanappi (51) overleden WENEN (ANP)-Gerhard Hanappi, die vele jaren lang aanvoerder van het Oostenrijkse voetbalelf tal is geweest, is zaterdag op 51- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Wenen aan een hartaanval over leden. Hanappi, die op vrijwel alle plaat sen in het nationale team heeft gespeeld, werd 94 maal in het Oostenrijkse elftal opgesteld. Oorspronkelijk kwam hij uit voor Wacker Wien, maar ging later over naar stadgenoot Rapid. Na dat hij zijn sportieve loopbaan besloten had werd Hanappi een succesvol architect. Hij rondde zijn ingenieursstudie af en begon een architectenbureau. Hij ont wierp veel sportaccommodaties. Onder meer het moderne "West stadion" in Wenen waarin Rapid speelt is van zijn hand. Hanappi speelde van 1948 tot 1962 in het nationale elftal. In januari 1953 maakte hij deel uit van het FIFA-wereldelltal dat op ^Wembley tegen Engeland met 4-4 gelijkspeelde. Nederlaag honkbalteam TOKIO - Nederland heeft de vierde wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal met 6-7 verloren van Mexico. De Nederlanders begonnen goed, maar Mexico sloeg in de laatste inning toe. De Mexicanen bogen met een 5-6 achterstand om in een voorsprong van 7-6, hetgeen te vens de einduitslag werd. Porto Rico won met 8-5 van Australië, Canada versloeg Italië (7-3) en Zuid-Korea klopte Venezuela (4-3). De VS handhaafde zich op een met Cuba en Japan gedeelde eerste plaats door 16-6 winst op Columbia. Nederland staat op een gedeelde negende plek. ADVERTENTIE gc'Ichfi tot l september Bont in de zomer, klinkt dat wat viveind.' iXiet als tt het volgende bedenkt. Onze nienu e bontkollektie is al hele maal kompleet. Wij hebben de tijd om rustig at ttw wensen door te praten en vakkundig uit te roeren. F.n n profiteert tan de zeer aantrekkelijke zomerprijzen. Das juist bont in de zomer. Breestraal 173 - Leiden - Telefoon 071 123337 u/agges/olen, donderdag koopavond. Deelnemer Stichting Ho,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13