Hughes: "Die lamlendigheid bij Sparta is nieuw voor me Libregts: "Heerlijk moeilijke taak bij PSV" Beenhakker: Ajheeft nog vijf van die pure talenten FEYENOORD VERZUIMT PAK SLAAG UIT TE DELEN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 SPORT SPORT SPORT Jeugdige Kieft en Rijkaard blinken uit in duel bij Eagles DEVENTER (GPD) - Leo Beenhakker, de veelgeplaagde coach van Ajax, glom zaterdag avond van trots. Met lood in de schoenen was hij met zijn door blessures geplaagde ploeg afgereisd naar de Deventer Adelaarshorst voor de seizoenopening tegen de Go Ahead Eagles, maar met een blij gemoed aanvaardde hij de thuisreis. De jeugd had hem niet teleurgesteld. Gedwongen door de afwezigheid van Tscheu-la Ling, Piet Ham berg, Peter Boeve en Edo Ophof had hij - tegen zijn zin, zoals hij later zou verklaren - een beroep moeten doen op het aanwezige talent. Op een Wim Kieft bijvoor beeld, nog maar 17 jaar oud. Maar juist die Wim Kieft legde met twee treffers de basis voor de Amsterdamse 4-2-overwinning, een nog mager uitgevallen belo ning voor een sprankelende show die dat een belofte voor de toe komst lijkt. „Er wordt", aldus een opgeluchte Leo Beenhakker na afloop, „al tijd zo negatief gedaan over de toekomst van ons voetbal. Ik deel die mening niet en je hebt van avond kunnen zien waarom. Wim Kieft en Frank Rijkaard - die in de tweede helft als vervanger voor de geblesseerde Sören Ler- by in het veld kwam - zijn twee pure talenten. Zo heb ik er nog een stuk of vijf, zes. Maar ik heb mijn lesje geleerd met Ton Blan ker, een talent dat stuk is gelopen op de glorie en de glamour van de publiciteit". „Nederland heeft nooit de echte Ton Blanker gezien, dat blijf ik volhouden. Daarom wil ik die jonge knapen kort houden. Laten ze eerst maar aan hun maat schappelijke toekomst werken. Diploma's halen. Dat voetballen komt wel. Vandaar dat ik van daag eigenlijk tegen mijn zin een beroep op de jongens moest doen, maar iedereen heeft kun nen zien dat de toekomst van ons voetbal nog niet zo beroerd De 17.000 toeschouwers, die de première van het nieuwe seizoen in Deventer meebeleefden, heb ben in elk geval kunnen genieten van een sprankelend Ajax, dat met de fantasieaanval Jensen- Kieft-Van Geel en het defensie duo Ziegler-Zwamborn. zeker niet als de huizenhoge favoriet van start ging. Maar onder aan voering van een subliem spelen de Frank Arnesen en de ijverig zwoegende Dick Schoenaker ontwikkelden de Amsterdam mers gevarieerde aanvalspatro- nen, die met een 2-0-ruststand - doelpunten Kieft en Jensen - erg mager werden beloond. Een conclusie die de ongelukkig debuterende Eagles-trainer Spitz Kohn na afloop onderstreepte. „Ik heb Ajax in de oefenperiode gevolgd, maar van wat ze toen lie ten zien, was ik niet onder de in druk. Vanavond speelde de ploeg echter grandioos, al hebben we het ze in de eerste helft wel erg gemakkelijk gemaakt. Ons mid denveld stoorde onvoldoende en trok zich te snel terug rond het 16-metergebied, waardoor Ajax de ruimte kreeg om te bouwen. In de rust heb ik ze daarop geweten en toen ging het wat beter, al ben ik nog lang niet tevreden". Toch hadden met name Wim Woudsma en Leen de Goey ook in de tweede helft moeite het ho ge aanvalstempo van de Ajacie- den bij te benen en het verwon derde dan ook niemand dat de gasten de voorsprong uitbouw den tot 4-0. Frank Rijkaard, het ook pas 17-jarige talent dat mocht invallen voor de geblesseerde Lerby, bracht de handen op el kaar door via een opmerkelijke serie schijnbewegingen de hele Deventer defensie op het ver keerde been te zetten en met een prachtige schuiver nummer drie op zijn naam te brengen. Vervol gens was het weer de beurt aan zijn UEFA-collega Wim Kieft om een flitsende, door Arnesen en Schoenaker opgezette, uitval af te ronden. Pas toen. kwam er wat meer pit in de Deventer ploeg, die met de nog conditiearme Jaan de Graaf on getwijfeld een aanwinst in huis heeft gehaald. Er werd wat meer gejaagd, waardoor de rammelen de defensie, .met de debuterende Roberto Bosveld als vervanger voor de geblesseerde Johnny Oude Wesselink eindelijk wat meer lucht kreeg om ook aanval lende acties voor te bereiden. Door de falende Jo Korver werd het nog 1-4 en het kwam zelfs nog tot 2-4, toen een foutje van Piet Schrijvers de als immer zwoe gende Kees van Kooten in staat stelde te scoren. Een schrale troost voor de Go Ahead Eagles, dat in deze vorm geen partij was voor dit gretige en fantasierijke Ajax. ROTTERDAM - Ondanks de vernieuwingen bleek veel bij het oude geble ven. Tijdens de Rotterdamse derby Sparta-Feyenoord werden in elk geval twee bestaande kwalen bevestigd. Verwarring in de Sparta-defensieDoelman Berends en Tiktak kijken een door Petursson verzonden bal na. Die gaat dit keer naast. Ook na de komst van een drietal verse krachten en een andere coach is op Spangen de vroeger zo geroemde sterke mentaliteit nog altijd afwezig en bij de club uit de Kuip blijft het benutten van de vele kansen tegen zwak kere opponenten vooralsnog een probleem. Met een beetje meer schótvaardigheid had Feyenoord het seizoen gisteren kunnen ope nen met een zeer voordelige mar ge, nu alleen Petursson op schot bleek, moest de ploeg genoegen nemen met die benauwd ogende 2-1-zege. „Maar dat kwam alleen omdat de afwerking bij die jongens ronduit erbarmelijk was", kon ook Spar ta's nieuwe leider Barry Hughes concluderen. „We hadden nog minstens zes goals tegen kunnen krijgen en dan hadden we nog niets te zeggen gehad". Waarmee de Britse coach tevens een vernietigend oordeel velde over zijn eigen formatie. En dat was terecht ook. Twintig minu ten slechts had Sparta de schijn op kunnen houden de tegenstan der te zijn waarvoor Feyenoord voorafhad gevreesd. Met leuk en avontuurlijk voetbal had de for matie in die fase de 18.000 kijkers vermaakt door de grote broer te rug te dringen en zich een paar kansjes te scheppen. Daarna echter was het totaal ge daan met de inspiratie. Twee de- fensiefouten en de daaruit voortvloeiende tegengoals van de attente Petursson, damden alle vechtlust volledig in. Er was geen sprake meer van enige opbouw, er was geen beweging meer, er werd blind met de bal gerend; kortom Sparta hing in de tweede helft als los zand aan elkaar. Hughes was er zichtbaar van ge- EREDIVISIE Excelsior-Groningen 3-2, PSV-FC Den Haag 3-0, Wageningen-PEC/Zwo!le 0-0, Roda JC-NEC 2-0, Go Ahead Eagles-Ajax 2-4, FC Utrecht-MVV 3-1, Willem II-FC Twente 0-2, Spar ta-Feyenoord 1-2 en NAC-AZ'67 1-4. EERSTE DIVISIE Haarlem-Telstar 3-1, De Graaf- schap-FC Den Bosch 2-0, Volen- dam-Eindhoven 0-0, FC VVV-Helmond Sport 1-1, SC Cambuur-Fortuna Sit- tard 0-0, DS'79-Vlaardingen 4-0, He- racles-SC Amersfoort 1-0, FC Amster- dam-Vitesse 3-3 en SVV-Heerenveen schrokken. „Na die tegentreffer was er sprake van een lamlendig heid, die volkomen nieuw voor me was. Natuurlijk, ook ik per soonlijk had er een klap van ge kregen dat we door twee van die lullige goals opeens met 2-0 ach ter kwamen. Vooral omdat er voor die tijd niks aan de hand was geweest. Maar datje dan als team zo diep weg kunt zakken, terwijl er toch zoveel publiek op de tri bune zit, is iets wat ik niet kan begrijpen. Dat vind ik gewoon schrikbarend". Hoewel Sparta's levende, altijd 'hebaberiba' zingende mascotte zijn best deed Hughes doorlo pend op te beuren (hij riep maar steeds: "Don't worry Barry boy") moest de oefenmeester zich vrij wel voortdurend grote zorgen maken. Vooral over zijn verdedi ging, die de zaak geheel uit de hand liet lopen in de periode dat Sparta nog zo leuk bezig was. Met gevarieerd offensief voetbal, waarbij de Brit Loggie (een aan winst) vaak naast Geels in de spits opdook en Notten tot een puur verdedigende rol dwong. De brutaliteit van het eerste kwar- Petursson ten slotte kon scoren (doelman Berends liet de bal van zijn borst stuiten na een onfat soenlijk harde knal van Van Deinsen) en vervolgens stond de Brit roerloos toe te kijken hoe Pe tursson de bal in het centrum aannam en intikte. Na de corner van Vermeulen betekende dat 0-2. In het laatste kwartier voor de pauze was het duel daarmee voor Sparta geheel vergald. Hughes: „De spelers waren ook opmerke lijk stil in de rust. De moed was er helemaal uit". tier werd beloond met kansjes Voor Feyenoord leek daarmee de voor Geels, Meyer en indirect voor Van Zoest, maar werd on middellijk ingedamd bij de eerste tegenslagen. De veel te statische voorstopper Peter Robinson leidde het verval van Sparta in. Eerst veroorzaakte hij de vrije trap, waaruit zijn tegenstander weg open te liggen naar een mon sterscore. De Kuip-ploeg had zwaar tegen het duel opgezien, nu na Jan Peters, ook Wim van Til en Stafleu waren geblesseerd, maar die vrees kon in de rust in de kleedkamer achterblijven. Wel iswaar moest ook aanvoerder Notten daar blijven, omdat hij een hersenschudding bleek te hebben opgelopen bij een bot sing met Loggie, maar in De Leeuw stond een capabel ver vanger klaar. Dat was in elk geval een speler, die beter viel in te pas sen dan Stevens, de stand-in voor Van Zoest bij Sparta. Hughes immers moest door zijn komst zoveel omzettingen doen, dat de Feyenoorders Brard en Van Deinsen voor de rest van het duel niemand meer tegenkwa men. Vooral zij konden hun team dan ook opjagen langs het ver twijfeld zoekende Sparta, dat zoet en lief bleef voetballen. Uit angst voor de gele kaart, die nu alleen Robinson zag. Hughes: „De rest had duidelijk angst er een te krijgen, dat kon je mer ken". Alleen omdat Van Deinsen, Brard, Bouwens en De Leeuw weiger den hun keus te bepalen uit de voorraad mogelijkheden, sloeg die angst op sportief gebied niet om in paniek. Zelfs kon Sparta zich nog dichterbij worstelen, via een strafschop. Nadat Bert Jan sen in de sandwich was genomen bij Balkestein en Brard, tilde Loggie de stand van 11 meter naar de 2-1 die de zwakte van Sparta camoufleerde. Hoe sterk Feyenoord is, viel mede daardoor nog niet te peilen. Wel hoe opgewonden de ploeg kan zijn. Verschillende Feyenoorders waren naderhand erg boos dat Corver die penalty had gegeven. Trainer Jezek zelf diende ze van repliek. "Ze moeten niet zeuren over iemand die één fout maakt, als ze zelf zo vaak gefaald hebben voor het doel". PAUL DE TOMBE Kraay mag weer aan het werk DEN HAAG (ANP) - Hans Kraay, de trainer van FC Den Haag, die zaterdag wegens vermeende hartklachten zijn ploeg niet kon begelei den in de wedstrijd tegen PSV, hervat vandaag zijn werkzaamheden bij FC Den Haag. Zaterdag werd hij onwel toen hij aanwezig was bij de wedstrijd van het C- team. Het cardiogram dat in het ziekenhuis werd ge maakt vertoonde geen af wijkingen. Wel werd hem verboden mee te gaan naar Kindhoven. Kraay: "Volgens de dokter heb ik last gehad van hyperventilatie. Nee, nerveus was ik niet. Ik ben dolblij dat geen afwijkingen zijn geconstateerd. Als ik me vandaag goed voel mag ik weer rustig gaan werken". Eindhovenaren gretig uit startblokken tegen Den Haag -1. EINDHOVEN (GPD) - Hoewel Thijs Libregts achteraf nog wel de nodige kritische kanttekenin gen plaatste, is PSV het seizoen 1980-'81 uitstekend van start ge gaan (3-0 tegen FC Den Haag). PSV offreerde de 22.000 toe schouwers zaterdagavond in Eindhoven weliswaar nog geen wervelende voetbalshow. maar de manier waarop de Eindhoven- se brigade zich presenteerde, deed veel verwachten voor de toekomst. Zelden immers is PSV zo gretig uit de startblokken geflitst. Daarbij komt dan nog dat de af spraken die de betaalde voetbal- oefenmeesters met elkaar heb ben gemaakt in de aanloop tot dit seizoen, regelrecht in het voor deel zijn van de Eindhovenaren, die doorgaans op pure techniek, conditie en snelheid de competi- tiepunten moesten veroveren, maar niet vaak de kans kregen het eigen spel te spelen. De ouverture in Eindhoven was ditmaal dan ook een verademing, vooral ook door de medewerking van opponent FC Den Haag. dat PSV op eigen wapens wilde be strijden en mede daardoor voor een attractief duel zorgde. Slechts één keer ging FC Den Haag via aanvoerder Aad Mans veld in fle fout, toen hij nadruk kelijk tegen een beslissing van Van Ettekoven ageerde en FC Den Haag zijn derde gele kaart (eerder waren Bouma en Van Vliet op een dergelijke manier bestraft voor harde charges op resp. René van de Kerkhof en Teddy Maybank) moest incasse ren. Aad Mansveld: "Ik kan me hele maal vinden in de nieuwe richt lijnen die uitgevaardigd zijn, maar een scheidsrechter moet dan wel consequent zijn. Over tredingen die bij ons wel werden bestraft, werden bij PSV wegge wuifd. Zoiets roept toch wat irri taties op?" Ook enige opwinding bij ad-inte rimtrainer Piet de Zoete, die Van Ettekoven eveneens inconse quent arbitreren verweet, maar daarenboven ook zijn eigen spe lers verweet te angstig te hebben gespeeld. Piet de Zoete: "FC Den Haag toonde te weinig lef. Daar naast konden Van Vliet en Kore- vaar hun opdrachten nauwelijks aan, waardoor PSV een zee van ruimte kreeg om de aanvallen in alle rust op te zetten". Van Vliet, de voorstopper, en Ko- revaar hadden dit keer echter wel de beste spelers van PSV tegen over zich. Koster lijkt na een langdurige blessureperiode he lemaal terug te zijn en liep Kore- vaar aan alle kanten voorbij. De Zoete posteerde na rust welis waar Van der Zwan op die plaats, maar PSV bleef over rechts toch onophoudelijk dreigend. Simon van Vliet was gekoppeld aan PSV's nieuwste aanwinst Teddy Maybank, die zich in zijn eerste competitiewedstrijd waar wilde maken. En dat deed hij ook. De Engelse spits is erg beweeglijk, sterk in de lucht (al misten zijn kopballen ditmaal nog net de juiste precisie) en is langs de grond bijna niet te verrassen. Teddy Maybank stond overigens ook aan de basis van de eerste Eindhovense treffer. Een door Pim Doesburg ver het veld in ge brachte bal werd door Maybank koppend naar de doorgespurte Adrie Koster gedirigeerdwaarna De Zeeuw zich op snelheid een weg baande naar het doel van doelman Havenaar, vorig jaar tweede man achter Hans Galjé, maar minstens even capabel. In zijn eentje zorgde de Hazerswou- denaar ervoor dat PSV uiteinde lijk niet verder dan drie doelpun ten kwam. Hij hield de tegen stander zelfs heel lang op 1-0, met alle gevaar op een tegengoal. De vooral door Libregts gevreesde tegentreffer bleef echter uit, zo dat PSV na rust massaal op de tweede treffer kon gaan jagen. Willy van der Kuylen, die vóór rust behalve een vrije trap op de lat geen enkele diepgespeelde bal goed zag aankomen. Michel Val- ke (eindelijk die kwaliteiten to nend die zo lang verborgen waren gebleven) en Willy van de Kerk hof waren daarbij de grote gang makers. Uit een pass van de aanvallende li bero Willy van de Kerkhof from melde Van der Kuylen nummer twee achter Havenaar, terwijl Wildschut tien minuten voor tijd een schitterend door Valke aan gegeven bal (Valke was ook de man die Willy van de Kerkhof bij het tweede doelpunt de diepte in stuurde) het net instuurde. Een voorsprong die Thijs Libregts voldoende achtte om wat spelers uit te wisselen. Maybank moest zijn plaats afstaan aan Posthuma en Joeng Moo Huh, voor wie tot zelfs uit West-Duitsland honder den landgenoten naar Eindhoven waren gekomen, kwam Koster vervangen. De Koreaan, die zich een vaardig technicus toonde, resteerde echter te weinig tijd om zich te laten beoordelen. De ver vanging van Maybank was tevo ren weliswaar niet doorgespro ken, maar Libregts gunde de doodvermoeide Brit het waarde rende applaus van het publiek. "Geloof me dat zoiets voor de ko mende wedstrijden stimulerend werkt", aldus Libregts, die na zijn eerste officiële competitiewed strijd met PSV meteen al met een levensgroot probleem wordt ge confronteerd. Libregts posteerde Willy van de Kerkhof als laatste man, omdat Huub Stevens met een blessure aan de kant moest blijven. Van de Kerkhof deed het op die plaats echter zó uitstekenddat het voor Stevens wel eens bijzonder moeilijk zou kunnen worden om die door hem geambieerde plaats alsnog te gaan innemen. Stevens, die zich bij Zwartkruis al heeft voorgedragen als opvolger van Ruud Krol voor Oranje, heeft er nu plotseling een fikse concur rent bijgekregen. "Wat een heerlijk moeilijke taak heb ik toch", liet Libregts weten op vragen wat zijn toekomstige plannen zijn met het duo Van de Kerkhof-Stevens. "Ik heb met dit materiaal zóveel mogelijkheden, dat ik in feite alleen maar hoef te zorgen dat de concurrentie bin nen de groep optimaal blijft".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9