Het goed hart- gaat met chirurgie "Bio-industrie staat al één been in met graf" Unifil-leiding niet bijster gelukkig met huwelijk van soldaat Bewapeningswedloop is oorzaak van armoede in wereld Veder-Smit: zien Haagse wijken geen heil in bezoek van Van Agt "Specialisten zijn veel te voorbarig met acties" MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGINA 7 HARIS (ANP) - Een 19-jarige Unifil-soldaat uit Noordwijk blijkt een maand geleden ge trouwd te zijn met een 18-ja- rig Zuidlibanees meisje uit Al Jatun, in de omgeving van het Nederlandse bataljons hoofdkwartier Haris. De jongeman heeft voor zijn bruid 5.000 gulden moeten betalen aan zijn schoonvader. Het is in Libanon gebruike lijk dat trouwlustige jonge mannen een "geschenk" ge ven aan hun toekomstige schoonfamilie. De twee trouwden bij een sjeik in Beiroet. Eerder had de Noordwijker bij de Neder landse ambassade in Beiroet aangeklopt om daar toe stemming te vragen. De am bassade liet weten dat hij daarvoor bij hen niet aan het juiste adres was. De Zuidli- banese vliegt morgen naar Nederland. De leiding van het Nederlandse Unifil-bataljon blijkt geheel onkundig te zijn geweest van de huwelijksplannen. Wel vroeg een juridisch mede werker van de staf in Haris de soldaat waarom hij zoveel geld uit Nederland had laten overmaken. Toen bleek ech ter dat hij al tegenover een ge trouwde Unifiller stond. Overste Steenaert, de batal jonscommandant van de Ne derlandse troepen is Zuid- Libanon, is niet gelukkig met deze zaak. Hij vreest dat der gelijke huwelijken het niet gemakkelijk zullen hebben. "Deze jonge soldaten weten nauwelijks wat voor proble men een huwelijk met een meisje uit deze streken kan opleveren. De jonge vrouwen hier, die zo ongelooflijk mooi zijn. hebben een enorm sterke gezinsband". De bataljonsleiding is op de hoogte van nog een andere meer dan oppervlakkige rela tie tussen een Unifiller en een Libanese. Met toestemming van alle partijen wordt deze "verhouding" begeleid en bekeken. "Je weet nooit wat de gevolgen zijn voor de Ne derlandse jongens hier als zo'n huwelijk in Nederland kapot loopt", aldus overste Steenaert. Overigens zou de bataljons commandant deze ontwikke lingen willen tegenhouden. "Ik wilde dat ik een moge lijkheid had om een Neder landse Unifiller naar huis te sturen als blijkt dat hij in een dergelijke affaire verwikkeld HILVERSUM (ANP) - "Het gaat goed met de Nederlandse hartchirurgie, ondanks de problemen in de Klokken- berg in Breda. Van de andere negen centra voor hartchi rurgie hoor je nooit wat, daar wordt goed gewerkt. Ook internationaal gezien staat ons land er goed voor". Dat heeft staatssecretaris mevr. Veder-Smit (volksgezondheid) gisteren gezegd voor de AVRO- radio. De plannen voor een elfde hartcentrum worden op het ogenblik technisch bestudeerd. Nog dit jaar zal de bewindsvrou we beslissen of dat centrum - in Zwolle gepland - er komt. Dat hangt af van de prognoses van de behoeftes aan hartoperaties in ons land. Binnenkort krijgt de staatssecreta ris nieuwe gegevens aangereikt, op grond waarvan zij kan beslis sen of voor 1981 een hoger streef-' cijfer voor hartoperaties moet worden vastgesteld. Voor dit jaar is dat 4000, terwijl in 1979 ruim 3.900 operaties werden uitge voerd. Mevr. Veder is van mening dat voor het door problemen geteisterde hartcentrum de Klokkenberg "een nieuwe periode kan aanbre ken". Zij noemde het een ver dienste van bemiddelaar prof. Greep uit Maastricht, dat er ban den zijn ontstaan met de hartcen- tra van Utrecht en Rotterdam. Chirurgen van daar zullen in de Klokkenberg blijven bijspringen en "dat zal de inrichting ten goe de komen", aldus de staatssecre taris. Zij hoopt dat de na een conflict vo rige week vrijwillig vertrokken chirurg Van der Schaar voor de Nederlandse gezondheidszorg behouden kan blijven: als tho rax-chirurg of als medisch we tenschappelijk onderzoeker. Mevrouw Veder-Smit heeft inmid dels ook gezegd het hoogst on waarschijnlijk te achten dat gy naecologen in opleiding gynae cologisch onderzoek doen bij vrouwen die om andere redenen in ziekenhuizen zijn opgenomen. Zij antwoordt dat op vragen van Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP), gesteld naar aanleiding van publikaties in De Groene Amsterdammer en de Amster damse Vrouwenkrant. Uit onderzoekingen is de staatsse cretaris niets gebleken van der gelijke praktijken, die zouden zijn voorgekomen in ziekenhui zen in Heerlen, Amsterdam, Nij megen en Arnhem. De opmer kingen in beide bladen waren af komstig van een vrouwelijke arts - in opleiding voor gynaecologie - die niet kon worden opgespoord. De verantwoordelijke afdelings hoofden van de betrokken zie kenhuizen hebben de vraag ont kennend beantwoord. Assistenten doen ervaring in gy naecologisch onderzoek op in poliklinieken en door het werken met (kunst)modellen. Als bij pa tiënten operatieve ingrepen moe ten worden gedaan, verrichten de operateur - en soms assistenten - opnieuw inwendig onderzoek. Voor dat onderzoek wordt meestal niet vooraf toestemming gevraagd. Achteraf wordt daar over vaak geen inlichting gege- DOMPTEUR - Een 37-jarige Westduitse dompteur van circus Toni Boltini is zaterdag lichtge wond geraakt toen hij tijdens de voorstelling in Geldrop van ach teren werd aangevallen door een tijger. De man kon zich op het nippertje redden door de kooi uit te vluchten. Hij is met verwon dingen aan borst, armen en be nen in het ziekenhuis opgeno men. Onder het publiek ontstond geen paniek, de voorstelling ging normaal door. De staatssecretaris zegt dat het misschien aanbeveling verdient dat over de mogelijkheid van een dergelijk herhaald onderzoek vooraf wel mededeling wordt ge daan. BREDA - Ongeveer vijfhonderd mensen hebben zaterdagmiddag in Breda gedemonstreerd tegen de na tionale taptoe en tegen het leger Onderdeel van de demonstratie was onder meer een manifestatie op de Grote Markt (foto). Voorts trok ken de demonstranten door de bin nenstad en langs het KMA-terrein waar tot 31 augustus de taptoe wordt gehouden. De betogers schreeuwden leuzen als 'Breda moet schoon van militair vertoon' en 'Vijf ton is veel geld voor militair geweld'. Er was ook een openbare discussie tussen PSP-kamerlid Van der Spek en Taptoe-voorzitter Sandberg. wethouder van cultuur in Breda. De anti-Taptoe-manifestatie zal tot zaterdagavond duren. GRONINGEN (GPD) - „Geen macht ter wereld kan een idee te genhouden, als de tijd voor dat idee rijp is. Laten we ervoor zor gen dat de tijd rijp wordt". Met die woorden besloot de 92-jarige Lord Noel Baker zijn magistrale rede, die door de deelnemers aan de 30e Pugwash-conferentie - de eerste die in Nederland wordt gehouden - met een staande ova tie werd ontvangen. De ruim honderd wetenschappers uit meer dan 40 landen, die in Kas teel Nijenrode in Breukelen bij een zijn, waren het volledig eens met de bejaarde geleerde: de be wapeningswedloop is oorzaak van de armoede in de wereld. En voor dat idee is de tijd rijp. Einstein en Russell schreven 25 jaar geleden hun beroemde mani fest tegen de bewapeningswed loop en met name tegen de kern bewapening. Dat manifest bete kende ook het begin van de Pug- wash-beweging; een groep we tenschappers uit Oost- en West- blok kwam sindsdien regelmatig bijeen om waarschuwende taal te laten horen. Het zilveren jubi leum van het manifest werd gis teren herdacht met een speciale, openbare zitting van de Pug wash-conferentie. Lord Noel Baker rekende voor 500 miljard dollar per jaar wordt aan bewapening besteed. Als 200 miljard daarvan zou worden be steed voor belastingverlaging en 100 miljard voor nationale inves teringen in wegen en woningen dan zou er nog 200 miljard dollar overblijven om de arme landen uit de problemen te halen. Met 40 miljard voor landbouw, 40 mil jard voor woningbouw, 40 mil jard voor gezondheidszorg en 40 miljard dollar voor drinkwateren elektriciteitsvoorzieningen per jaar zou binnen tien jaar het probleem van de armoede op aarde zijn opgelost. De Pugwash-beweging is echter ui terst somber. een kernoorlog lijkt de verontruste wetenschappers naderbij dan ooit. Bijzonder ver ontrust is men over de plaatsing van kernwapens voor de mid dellange afstand in West-Europa en Rusland. De ontwikkeling van nieuwe types wapens ondergra ven steeds weer de ontwape ningsakkoorden. Alternatief varkensvlees in opkomst APELDOORN - Prinses Margriet en haar gezin woonden gisteren in Apeldoorn de internationale vierspan- wedstrijden Het Loo bij. De prinses en mr. Pieter van Vollenhoven arriveerden op het terrein per postkoets, getrokken door vier paarden. ALKMAAR (GPD) - Niemand van de belangenvereniging „Rechten voor al wat leeft" keek onlangs vreemd op toen de Sociaal-Eco nomische Voorlichtingsdienst van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond voor de ko mende maanden honderden fail lissementen van varkenshouders voorspelde. Een te grote veesta pel, dalende binnenlandse con sumptie, hoge lasten en de in- voerstop naar Italië zouden de meeste varkenshouders al op de rand van de afgrond hebben ge bracht. „Zoiets was te voorzien", zegt me vrouw E. de Boer uit Alkmaar, die het centraal bureau beheert van „Rechten voor al wat leeft", een landelijke vereniging die zoekt naar alternatieven voor de intensieve veehouderij. „Er zijn o.a te veel varkens. Eens komt er een eind aan de vraag, vooral nu veel consumenten overstappen op alternatief varkensvlees". „De consument wordt bewuster: die wil geen abcessen van zieke dieren uit biostallen op zijn bord. Het alternatieve varkensvlees komt van bedrijven waar wordt voldaan aan de vijf voorwaarden die wij voor alle fok- en mestdie- ren stellen. Ten eerste is dat nor maal licht, verder normale frisse lucht, bewegingsvrijheid, nor maal drinken en stro- ofte wel ruwvoer". „Het mes snijdt zo aan twee kanten. De dieren krijgen een dierwaar- dig bestaan en hun vlees is veel gezonder. Bovendien levert frisse lucht een enorme energiebespa ring op. In biostallen draaien dag en nacht grote ventilatoren en gaan de lichten aan als er gevoe derd moet worden", aldus me vrouw De Boer. Chinees gezin in Almelo overvallen ALMELO (ANP)-Drie mannen hebben zaterdag rond mid dernacht een Chinees gezin in Almelo overvallen. Zij wach ten in het trappenhuis van de flat, waar de familie woont, de 21-jarige restauranthouder en diens 18-jarige zusje op. De horeca-man werd, terwijl hij met een wapen werd be dreigd, gedwongen de dag opbrengst van zijn zaak van ongeveer zesduizend gulden af te staan. De overvallers, die het meisje met een mes bedreigden, dwongen de Chinees vervol gens de sleutel van de fiatwo ning af te geven. Binnen bonden zij de restau ranthouder en zijn zus en ou ders met strips van een vlie- gengordijn vast aan stoelen. Om te voorkomen dat hulp zou worden geroepen kregen zij een sok in de mond. De te lefoon werd onklaar gemaakt. Terwijl één van de overvallers de familie onder schot hield, gingen de twee anderen op zoek naar nog meer geld en sieraden. Zij namen uiteindelijk voor nog eens acht mille mee. De da ders, ook Chinezen, zijn spoorloos. Een woordvoerder van de Almelose politie zei dat momenteel elders in het land vergelijkbare overvallen plaats vinden. mevrouw De Boer is het wel duide lijk dat de bio-industrie al met "TT -i één been in het graf staat. „Sinds 0rj£r3Cll 101" er vanuit het buitenland ook be denkingen tegen het vlees van varkens uit biostallen kwam, werd de export minder. In ons land heb je ieder jaar wel de var kenspest. Gewoon een gevolg van het ontbreken van weerstand bij die dieren". DEN HAAG (ANP) - Het stedelijk overleg stadsvernieuwing waarin zestien Haagse actie- en bewonersgroepen zich hebben georganiseerd, ziet niets in een werkbezoek van minister-presi dent Van Agt aan stadvernieu- wingsgebieden in de residentie. "De bereidwilligheid van de mi nister-president zien wij niet an ders dan als een verkiezings stunt. De minister-president heeft geen beslissingsbevoegd heid met betrekking tot stads vernieuwingproblemen en kan daardoor geen concrete toezeg gingen doen", zo schrijft het overleg aan het gemeentebe stuur. In die brief schrijft het stedelijk overleg stadsvernieuwing zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken, dat burgemeester en wethouders van Den Haag een toneelstuk willen opvoeren met Van Agt in de hoofdrol. Volgens het overleg is het doel: "Het fa lend beleid aangaande de stads vernieuwing en de volkshuisves ting voor de Haagse bevolking en het ministerie zoveel mogelijk te verdoezelen". Het stedelijk overleg heeft inmid dels zelf de vaste kamercommis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uitgeno digd om een werkbezoek te bren gen aan de Haagse wijken. Van die commissie wordt meer heil verwacht dan van een bezoek van VAn Agt. Hondje overleeft avontuur in wasautomaat AMSTERDAM - Een vienarig jongetje uit de Kommelings- traat in Amsterdam heeft gis terochtend zijn drie maanden oude hondje Bobby de schrik op zijn nog jonge leventje be zorgd door hem thuis in de wasautomaat te stoppen en het apparaat in werking te stellen. Volgens de politie draaide de met water gevulde trommel enige tientallen malen rond voordat de moeder van de kleuter het hondje uit zijn be narde situatie verloste. Het zag er aanvankelijk naar uit dat het dier gestikt was maar dit bleek mee te vallen. Het jongetje gaf als reden voor zijn daad dat hij Bobby niet zo'n leuk hondje vond. Ze laat foto's zien van een onafge broken rij varkens in een biostal. „De meeste kunnen van ellende niet meer op hun poten staan. Ze staan te strak aangebonden, want iedere beweging betekent min der snel vet worden. Biggen van een paar weken worden zonder verdoving gecastreerd. Door het couperen van de staart, om het staartbijten te voorkomen, komt de zenuw van het dier bloot te liggen, waardoor iedere aanra king pijn veroorzaakt". Het zijn maar enkele voorbeelden die mevrouw De Boer opnoemt, maar het kan volgens haar an ders. Vooral nu „Rechten voor al wat leeft" gehoor heeft gekregen bij de overheid. „Bij de overheid luisteren ze naar je als blijkt dat de consument op je hand is, zoals bij ons het geval is. Enige tijd ge leden heeft het Produktschap voor Vee en Vlees een commissie aangewezen, die werkt aan een wettelijke controleregeling voor alternatief vlees van varkens, die mochten opgroeien volgens o.a. onze vijf voorwaarden". „Varkenshouders zijn nog te red den als die commissie de contro leregeling snel tot stand laat ko men. Iedere varkenshouder kan zich, als hij aan de voorwaarden voldoet, aansluiten bij de rege ling en meer geld voor zijn var kens krijgen dan tot nu toe. Het kan anders, als het maar snel van de grond komt", aldus mevrouw De Boer. in Den Bosch aangehouden DEN BOSCH (ANP) - De gemeen tepolitie van Den Bosch heeft gis termiddag een 18-jarige jongen uit Den Bosch aangehouden. De jongeman was in de nacht van vrijdag op zaterdag binnenge drongen in een woning waar hij een 32-jarige vrouw verkrachtte. De vtouw woonde daar met een vriendin, die echter op dat mo ment niet thuis was. Doordat de wachtcommandant van de politie zich wist ter herinneren dat ook twee jaar geleden in het zelfde pand op die manier een vrouw overweldigd was. werd bij de foto's die de vrouw moest na kijken ook de foto van de jonge man gevoegd. De jongeman werd positief herkend en door de re cherche gearresteerd Hij heeft t n. k -11 1 Lichaam van dode vrouw gevonden SOEST(GPD)- In een huis in Soest is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 62- jarige Petronella van der Linde. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. Buren van de vrouw hadden bij de politie alarm geslagen. Ze had den enige tijd niets meer van haar vernomen; het laatst was zg ge signaleerd op 31 juli. Een buurman was in het bezit van een sleutel van de woning Van de vrouw, maar kon deze niet betre den omdat de knip op de deur zat. ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) - Staatssecre taris mevr. Veder-Smit (volksge zondheid) vindt dat de medische specialisten voorbarig zijn met het aankondigen van acties als de regeringsplannen voor matiging van hun inkomen worden door gezet. "We zitten midden in het verhaal", zei de bewindsvrouwe gisteren voor de microfoon van AVRO's radiojournaal. Er komt nog een fase waarin minister Van Aar- denne (economische zaken) en mevr. Veder bereid zijn met de specialisten overleg te voeren over de kwestie. De specialisten hebben aangekon- dig dat zij van de patiënten con tante betaling zullen verlangen. Een ander actiemodel is de zie kenfondsen vooruit te laten be talen. De enige officiële stap die zij echter hebben gezet, is dat hun organisatie de landelijke speeia- listenvereniging (LSV) de leden heeft gevraagd het overleg in commissies en dergelijke licha men op te schorten. Mevr. Veder weet formeel nog niets af van eventuele verdere acties van de specialisten, maar heeft wel kennis genomen van meldin gen daarover in de media. De plannen behelzen globaal een matiging van ongeveer tachtig duizend gulden in twee jaar. Vol gens de LSV is dit voor het me rendeel van de specialisten in ons land niet op te brengen. De staatssecretaris wees er gisteren op dat er eerst nog een algemene ronde komt van overleg met beoefenaars van vrije beroepen over inkomensmatiging en daar na nog een voor de medische spe cialisten apart. MIDZOMERFEESTEN winkelcentrum De Luifelbaan Leiden (z-w) Donderdag 26 aug Vrijdag 29 aug. Zaterdag JO aug. Met z'n allen naar ZUID WEST

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7