Vi gokje ADERE "Ik houd wel van CNV: kabinet moet werk bouw op peil houden in kort zakelijk Directeur nieuw "cultureel" weekblad Bladeren r Nog vele miljoenen schuld bij Christoffel JAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE grote Amerikaanse banken hebben hun prime rate (dat is de minimumrente die ze berekenen voor leningen aan ondernemin gen die ze het meest krediet waardig achten) van elf op 11,25 'procent, gebracht. •^Chase Manhattan Bank ging daarin kei dinsdag al voor en vrijdag vclg- [3*| den onder meer Citibank, First National Bank of Chicago, Che mical Bank, Bank of America, Bank of New York, Manufactu rers Hanover trust en National Bank of Detroit. egin dit jaar liepen de rentetarie- fen op tot het ongekende peil van rond de twintig procent. In de r. maanden april tot en met juli tij daalden ze snel als gevolg van het inzakken van de economische bedrijvigheid. ^Papier philips )e Industriebond FNV gaat de le lden in de ondernemingsraden bij Ide hoofdindustriegroep video Philips aanraden om niet te werken aan deeloplossin gen voor de problemen bij video i zolang Philips niet meer informa tie geeft over de internationale activiteiten. hilips heeft vorige week meege- jdeeld dat er. in de periode januari 1980 - mei 1981 in totaal 520 ar beidsplaatsen zullen verdwijnen bij video-vestigingen in Tilburg. Eindhoven en Roermond, te- jruglopende verkopen van kleu rentelevisies zijn volgens Philips jde voornaamste oorzaak. )e industriebond FNV bestrijdt dat het gaat om een eenvoudige jaanpassing van het personeels bestand. Anderhalve maand ge lleden verklaarde districtsbe- Istuurder A. Verdijsseldonk al dat Philips bezig is met een sluipen- 'de internationale reorganisatie. Sparen iet publiek heeft in de eerste helft van dit jaar meer gespaard flan in dezelfde periode van het vorige Ijaar. Volgens de CBS cijfers is er ditjaar 3.711 miljoen meer gestort [dan opgenomen. Dit is 156 mil- jjoen gulden meer dan in dezelfde I periode van het vorig jaar. Eind ijuni bedroeg het totale spaarte- igoed iets meer dan 111 miljard gulden. 'iloten e Noorse en Zweedse piloten van de luchtvaartmaatschappij SAS nemen volgend jaar twee weken onbetaald verlof om de werkge legenheid van 100 van hun colle ga's te behouden. Door beper king van het wintervluchtenpro- gramma zouden honderd piloten per 1 november geen werk meer hebben. Door de solidariteit van hun collega-piloten is dat voor komen. Bladeren or. 0 3 f/i» 9 agtÜ 1988 AMSTERDAM - Wellicht overmoedig geworden door het succes van het opzetten van een goed lopende studenten discotheek, denkt Martijn Kleywegt binnenkort ook di recteur te kunnen zijn van een florerende uitgeverij. De student economie, die zichzelf geen manager voelt („Ik maak ook gewoon deel uit van de redactie, als het geld maar binnenstroomt") brengt medio september een 'Cul tureel Service Magazine' uit onder de naam 'Bladeren'. 'Bladeren' moet een weekblad worden voor jongeren in de Randstad en gaat tussen de twee en drie gulden kosten. Het tijd schrift zal voor tweederde be staan uit een "perfecte" agenda, waarin onderwerpen als Film, theater, muziek, literatuur, gale ries, musea, sport, radio, televisie en politiek worden behandeld. Van een tentoonstelling in Dur- gerdam tot en met een voetbal wedstrijd van Ajax in Amster dam^ moet een aankondiging staan. Redactielid Hans Verstraaten: „De agenda moet centraal staan in ons blad. Net zoals in het Londense Time-Out, ons grote voorbeeld. Verder moet je je heel even 'Playboy' voorstellen. De mensen kopen dat tijdschrift voor de middenplaat en als ze dan nog wat lezen is dat meegenomen. Dat is ook de bedoeling met 'Bla deren'. Je koopt het blad voor de agenda en dan blijkt er ook nog een goed artikel in te staan". Opbellen Rente rentevoet in de Verenigde Sta ten gaat weer stijgen. Dat wordt verband gebracht met de af neming van de inflatie en met al lerlei tekenen die erop wijzen dat de economische teruggang nu wel haar diepste punt heeft be reikt. Wie denkt dat de agenda van 'Bla deren' in elkaar wordt gezet op basis van een uitgekiend, be proefd wiskundig systeem heeft het mis. Agenda-samensteller Maarten Scholten legt uit. „Wij gaan er vanuit dat mensen ons opbellen en zeggen: „Dit gebeurt bij ons. Noteer dat even". „Per nummer zal de agenda dus per fecter worden. Iedereen is er toch bij gebaat als ze in de agenda meegaan", veronderstelt hij. Op de vraag wat er gebeurt als de plaatselijke groenteboer het ver domt om de gegevens door te ge ven, antwoordt Scholten: „Dat gebeurt niet". De zeven man tellende redactie, die het afgelopen jaar een heel net van correspondenten om zich heeft heengebouwd, bestaat uit jonge en onervaren krachten. „Dat is onze zwakte en tegelijker tijd onze grote kracht", meent Kleywegt. 'Human-interest' moet de drijfveer worden van 'Bladeren'. Verstraa ten: „Je kunt een verhaal over politiek voor velen interessant maken. Je kunt het doen zoals velen; zo in de trant van: dit is er aan de hand. Of je volgt een week een politicus en schrijft dan artikel. En wat wij doén sport? Een voorbeeld: een club als Amersfoort doorlichten en ons afvragen waarom die jongens nog meedoen". Die opvattingen over journalistiek waren in elk geval niet terug te vinden in het nulnummer. Prie mend wordt de vinger naar de inmiddels al opgestapte hoofd redacteur Tom Rooduijn gewe zen. „We hadden wel goede ver halen. maar die wilde Rooduijn er niet in hebben". Een conflict was vanaf dat moment geboren en Rooduijn trok daaruit zijn conclusies: hij stapte op. Minder saai De vormgeving van de voorpagina is nu in handen van VPRO-me- dewerker Jaap Drupsteen, ter wijl ook de opmaak "minder saai" zal moeten worden. Praten in het luchtledige, want er is im mers geen goed voorbeeld, is dat niet frustrerend? Kleywegt, 2 van de VPRO-directeur gelooft van niet. „Wij zijn in eerste in stantie een agendablad. Hollands Diep (een blad dat een rondgang maakte langs verschillende uit gevers en vervolgens failliet ging red.) was dat niet. Wij zijn mèèr dan een cultureel blad. Onze keu ze van onderwerpen is niet we zenlijk anders dan bij andere bla den. Dat kan ook niet, want dan graaf je je eigen graf. Ook wij ha ken gewoon in op de actualiteit". Onzekere gevoelens ventileert Kleywegt niet, hoewel er geen geld was voor een marktonder zoek in de aanloopperiode. Wel werd een aantal deskundigen, onder wie Haagse Post-colum- nist Henk Hofland en de chef cul tureel supplement van het NRC-Handelsblad, Max van Rooy, in de arm genomen. Naar aanleiding van die gesprek ken en een nooit openbaar ge maakt onderzoek naar de levens vatbaarheid van een dergelijk blad, zegt Kleywegt: „Er is een markt voor 70.000 r wat hogere klasse". ebuut van ,dler Dagelet als e Jdfigen de maatschappij- itiek van Udo Lindenberg Sport Rudy Lubbers WH-ütel herovererf^Antaiü:tar .u, de hcude Bladerenzoals het t komen zien. Binnenkort verschijnt een tweede „Dat kan wel waar zijn", zegt Van Rooy. ooit hoofdredacteur van Hollands Diep. „Boven de 20.000 komen ze, volgens mij, nooit. Marktonderzoekers zeiden dat Hollands Diep 125.000 lezers zou kunnen bereiken. Nou, je kent de afloop: boven de 15.000 zijn we niet gekomen". 'Bladeren', ver telt Kleywegt kan alleen uit de rode cijfers blijven als in de eerste weken al 20.000 mensen het blad lezen. Riant Uit de arbeidsomstandigheden, waarin het 'Bladeren-personeel op het moment in een riant pand aan de Keizersgracht werkt, valt niet af te leiden dat het blad over een paar weken moet verschijnen. klijke Nederlandse Papier heeft in de eerste helft van ditjaar een nettowinst behaald van 7.184.000 gulden. In de eerste helft van het vorig jaar bedroeg de winst 3.421.000 gulden. De KoninlijKè Nederlandse Papier verwacht dat de resultaten over de tweede helft van ditjaar lager zullen zijn dan over de eerste helft. Daarbij wordt gewezen op de teruglopende vraag bij zowel de groep grafische papieren als bij de groep verpakking en op de onzekerheid over de prijsont wikkelingen. Zoals reeds eerder in het jaarverslag tot uitdrukking werd gebracht verwacht Ko ninklijke Nederlandse Papier voor het hele jaar 1980 een netto 'winst die vergelijkbaar zal zijn met de netto winst van 1979 (elf miljoen gulden), dit exclusief de verliezen voor rekening van Ok- to. UTRECHT (GPD) - De regering moet de werkgelegenheid in de bouw stimuleren door het aantal in 1981 te bouwen woningwet woningen minstens op het peil (30.000) woningen van ditjaar te laten en de bouw van premie huurwoningen op te voeren van 24.000 eenheden nu tot 30.000 in het komende jaar. Daarnaast zou tevens de stadsvernieuwing met meer voortvarendheid moeten worden aangepakt. nisterraad. Uit kranteberichten heeft de bond opgemaakt dat het kabinet er moeite mee heeft de begroting voor 1081 zo in te rich ten dat de werkgelegenheid in de bouwnijverheid wordt gestimu leerd. „Dit verontrust ons be stuur in hoge mate", aldus de brief. Het bestuur van de Bouwbond CNV denkt dat. als er niet snel maatregelen worden genomen, „dit op een complete ramp voor de bouw uitdraaitIn nog grote re getale zullen bouwvakkers werkloos worden en zij zullen. volgens de CNV-bond. nog min stens evenveel werknemers uit andere sectoren in hun kielzog meeslepen. Geld gestoken in de bouw komt. verv olgt de brief, in ieder geval de werkgelegenheid ten goede. „Want de bouw is arbeidsinten sief en het er aan bestede geld lekt niet weg naar het buitenland. Maatregelen sorteren snel ef fect". Het bestuur van de Bouw bond CNV meent dat dit redenen genoeg zijn om niet in de bouw maar elders offers te vragen. Een tweetal weken voor het 'echte' werk maakt het werkterrein van de journalisten alles behalve de indruk van een redactieruimte. Geen ratelende telexen en rinke lende telefoons. Kale muren, waarop het werkschema voor de komende weken is geplakt. Pak jes melk en jus d'orange dienen ter compensatie van een nog ont brekende koffieautomaat Wel aantrekkelijke, administratie ve medewerksters, die zich nog wat onwennig door het pand be wegen. Verstraaten geeft een rondleiding. Voor een gesloten deur: ,Kijk hier achter komt de directie te zitten. En hier op de gang komen in de toekomst por tretten van de directeuren te han gen". Kleywegt wijst de weg naar de op- maakredaklie. Mier komen ze dan te zitten", zegt hij in een kale ruimte. Jk moet toegeven het is haasje repje. Het inrichten moet nog gebeuren. Maar we weten precies hoe het eruit moet gaan zien". Weer praten in het luchtle dige dus. Maar vooralsnog heeft hij daarmee al een lening van 17.000 gulden af kunnen sluiten en aandelen van 500 gulden aan onder meer mul tinationals als Heineken en Bols kunnen verkopen. En binnen kort denkt 'Bladeren' ook nog een krediet van ongeveer zes ton tegemoet te zien van het bedrijfs fonds voor de pers. Hans Verstraaten. laconiek: „Hoe ons dat is gelukt? Ach, je legt uit hoe het simpeler en leuker kan dan in andere bladen. Dat is ze schijnbaar wel bevallen". Dat laatste lijkt voorbarig. Dhr. Ligtenberg. secretaris van het bedrijfsfonds voor de pers zegt: „De zaak is nog volledig open. Eerst moet de nationale investe ringsbank nog een finun- cieel-economisch onderzoek verrichten. Vervolgens geven wij een advies aan de minister van CRM, mevrouw Gardeniers. Voorlopig moeten wij echter het blad nog onder ogen zien". Dreigt een vergelijking met het in middels al ter ziele gegane dagblad, 'de Dag'? Toch ook een blad, waar het nodige geld achter zat. „Nee", zegt Kleywegt reso luut. „Dat dagblad is geen succes geworden door de slechte distri butie. Dat is bij ons goed gere geld". En over de reclamecam pagne, zegt hij: „Er komt nog één goed nulnummer en we gaan in de Randstad nog affiches ophan gen. Hebben jullie nog een uurtje vrij?". „Amateuristisch? Ach, ik houd van een gokje". Maar of het opzetten van een discotheek hetzelfde is als het uitgeven van een tijd schrift? DOODSTRAF - Op initiatief van enkele werkgroepen van Amnes ty International is zaterdagmid dag in Amsterdam gedemon streerd tegen het opleggen en uitvoeren van de doodstraf. On geveer 200 mensen namen deel aan een stille mars. die van het Jonas Daniel Meyerplein naar de Westermarkt voerde. De demonstratie werd gehouden in verband met het zesde congres over misdaadpreventie van de Verenigde Naties, dat vandaag begint. LOONMATIGING Een beper king van de bruto-loonsom met 1 procent in 1981 zou na vier jaar 25.000 arbeidsplaatsen opleveren en een daling van de werkloos heid met 15.000. Stijging varvde sociale premies zou het omge keerde effect hebben: dat zou na een jaar of vier 15.000 werklozen meer en 25.000 arbeidsplaatsen minder betekenen. Dat blijkt uit berekeningen die het Centraal Planbureau heeft gemaakt op verzoek van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) DEN HAAG (GPD) - De touropera tor Christoffel, die vorige week op de fles ging, blijkt i.n het bui tenland nog een miljoenenschuld te hebben. Vervoersmaatschap pijen, hoteliers en eigenaren van appartementencomplexen uit vele delen in Europa (vooral Middellandse Zee-landen) pro beren alsnog iets van hun vorde ringen binnen te krijgen. Vaststaat dat vorderingen van bui tenlandse dienstverlenende be drijven niet worden betaald uit het garantiefonds van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. De verwach ting is dat uit deze pot wel vier miljoen gulden wordt uitgekeerd aan gedupeerde vakantiegan gers. Bij de buitenlandse verkeersbu reaus en bij het garantiefonds heeft een aantal gedupeerde bui tenlandse bedrijven aangeklopt. Directeur toerisme van de ANWB, tevens vice-voorzitter van het garantiefonds, drs. En gelen, weet dat het bij de buiten landse vorderingen „om aan zienlijke bedragen" gaat. „Er zit ten bedrijven bij die bedragen te goed hebben uiteenlopend van enkele tienduizenden tot enkele honderduizenden guldens. De curator moet deze zaken afhan delen". Christoffel-directeur André Ver linden erkent dat zijn curator ge confronteerd is met vorderingen vanuit het buitenland. „Het be drag van de vordering^kan ik niet noemen. Ik kan alleen maar zeg gen dat iedereen kan rekenen op wat ik altijd geweest ben: een man die recht door zee gaat. Ik probeer al het mogelijke te doen om de zaak zo goed mogelijk tot een einde te brengen. Ik sta met iedereen die nog geld van mij krijgt, in contact. Ik ben voortdu rend bezig om te bezien wat ik nog zou kunnen doen". De reisleiders die bij Christoffel hebben gewerkt, zeggen dat zij over de afgelopen vijf jaar nog tien miljoen gulden achterstallig minimuloon te goed hebben. De ze vordering staat echter voor een groot deel los van het faillisse ment van de touroperator. De Al gemene Nederlandse Organisatie voor Reis begeleiding voert al ja ren processen tegen alle grote touroperators, omdat de organi satie vindt dat de reisleiders die in het buitenland werken, recht hebben op het loon. LEIDEN - Veenmarkt, 25 augustus.^To- talc aanvoer 1832 stuks w.o. 1134 slachtrunderen en 698 schapen'lam- meren. Prijsnoteringen slachtvee: stieren 1ste kwal. 7.25-J 7.80 per kg gesl. gew stieren 2de kwal 6 75 - 7.20. vaarzen 1ste kwal. 7.10- 8 vaarzen 2de kwal. 6.20 - 6.90. koeien lste kwal. 6.85 - 7.95. koeien 2de kwal. 6.20 - 6.70, koeien 3de kwal ƒ5.80 8 7 6.10, worstkoeien j 4 95 - 6.00, extra kwal. en dikbillen 8.50 - 13.50 Gebruiksvec schapen 145,- - 180,-, lammeren 160.- - 185,-, lammeren lste kwal. 190,- - 240.- Toelichting (aanvoer-handel-prijzen). Slachtrunderen: ruimer-vlot-iets la ger (stiern: stabiel). Schapen en lam meren: redelijk-redelijk-iets hoger Groentenveiling Leiden 25/8: Aardap pelen 0,20-0.29; Andijvie 0,82-1,07; Au gurken 0,50-0,65; Snijbonen 3.70-5.00; Kroten gek. 1,25; Groene kool 0,56; Spitskool 1,04-1.12; Postelein 1.41-1,82, Prei 0,79-1,12; Rabarber 0,45-0,53; Spi nazie 1.38-2.07; Spruiten A 1.95-2.20; Spruiten B 2,14-2,38; Spruiten C 0,94, Uien 0,33-0,48. Meloenen 1.65-3.00, Bloemkool 1x60.95-2,25; Bloemkool 8 st 0,85-1,65, Bloemkool 10 st 0,40-0,95, Sla 0,16-0,30; Bleekselderij 0,51-1.29. Bus peen 1,24-1,32. Peterselie 0,31-0,56, Sel derij 0.26-0,34; Paprika kg 0,75. st 0.39-0.55 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 58,50 134,00 135,00 148.00 2?!oo 105,50 3,56 I83l00f BELEGGINGS INSTITUTEN GOLD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op do Am- sterdamse effectenbeurs is de koers van de aandelen Nedlloyd vandaag sterk gestegen als ge volg van de gunstige halljaarcij fers die vrijdagmiddag zijn be kendgemaakt. De verdriedubbe- hng van de winst veroorzaakte een dermate grote vraag dat de notering met f 7 opliep tot 98. De slechtere resultaten bij West- land-Utrecht Hypotheekbank, die weliswaar werden verwacht, lokten toch aanbod uit en op 255 werd een verlies van 8 geleden. De Friesch-Groning- sche Hypotheekbank, die eerder vrijdag met lagere cijfers kwam, moest nog 1,40 terug naar 72,10. De handelsbanken wa ren merendeels prijshoudend. Van de internationale aandelen was Kon. Olie tamelijk zwak gestemd en bij teruglopende koersen werd rond 12 uur i ïTL'.Tu betaald wat 1,40 minder was dan vrijdag middag aan het slot. Unilever moest 0,50 terug naar 122.50 en Philips leverde 0,30 in op f 17.50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17