I in Zeer drastische wijzigingen regering Poolse China-missie Bush mislukt Geheimhouding oorzaak mislukking actie Iran politie Militaire Suriname meer bevoegdheden krijgt De wijzigingen in Poolse top Problemen rond ontmoeting Thorn met Palestij nen Haddad: "Unifil moet weg uit mijn gebied MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 WASHINGTON (UPI) - Super-ge heimhouding rond de Ameri kaanse reddingsactie in Iran, in april van dit jaar, was zo strikt dat daardoor vitale communicatie tussen de aan de actie deelne mende eenheden werd geblok keerd. Hierin ligt wellicht de oor zaak van het mislukken van "de beste kans" om de Amerikaanse gegijzelden te bevrijden. Dit blijkt uit een rapport dat door vooraanstaande militairen in Washington is opgesteld. Een onderzoekteam van actieve en gepensioneerde officieren is elk facet nagegaan van de militaire missie van 24 op 25 april. Een niet-geheime versie van hun ui terst geheim rapport is zaterdag openbaar gemaakt. Het rapport onthult niet veel nieuwe feiten, maar er wordt wel in gesteld dat de reddingsoperatie in een woes tijngebied van Iran mogelijk niet zou zijn mislukt als de beman ning van een enkele helikopter beter zou zijn geïnformeerd over de ontwikkelingen. Het plan op zichzelf was goed en had waar schijnlijk "de beste kans op Suc ces" van alle plannen die toen op Zandstorm Volgens het plan moesten acht he likopters en 6 C-130 transporttoe stellen worden bijeengebracht in de woestijn, 350 km ten zuiden van Teheran, om vervolgens Te heran te naderen voor een com mando-actie om de 53 gegijzel den te bevrijden. Zes helikopters werden beschouwd als het mi nimaal noodzakelijk. Eén van de helikopters raakte verdwaald in een zandstorm en keerde terug naar het vliegdekschip Nimitz. Een tweede helikopter strotte neer in de woestijn. De zes overi ge toestellen bereikten de tus- senhalte wel, maar een van die zes werd uitgeschakeld als ge volg van hydraulische proble men. Volgens een van de leden van het onderzoekteam is er geen enkele actie of gebrek aan actie aan te wijzen als mogelijke oor zaak van de mislukking. Het team meent dat de "meest con troversiële" kwestie is of er niet teveel nadruk werd gelegd op ge heimhouding. Strikte radio-stilte hield de uitwisseling van essen tiële informatie tegen tijdens de vlucht van de acht helikopters van de Nimitz naar het woestijn gebied. De gezagvoerder van he likopter nr 5, die door de zand storm terugkeerde, "gaf later te kennen dat hij zou zijn doorge gaan als hij had geweten dat ver derop het zicht aanvaardbaar was". Hij zou wellicht ook niet zijn teruggekeerd als hij had ge weten dat nog één functioneren de helikopter nodig was om de missie te doen doorgaan, aldus het rapport. Bom In het bureau van de Iraanse aja- tollah Chalchali is zaterdag een krachtige bom gevonden, nau- welijk een uur voordat deze tot explosie had moeten komen. Dit is uit goede bron in Teheran ver- De bom was zo zwaar dat de geestelijke leider zeer waar schijnlijk om het leven zou zijn gekomen, als de ontdekking niet tijdig had plaatsgevonden. In Te heran wordt eraan toegevoegd dat de bom van buitenlandse makelij was. In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn zaterdagochtend vroeg drie „drugshandelaren" geëxecu teerd. Zij waren volgens radio- Theran door een speciale anti drug rechtbank veroordeeld. Na een verhit debat van twee dagen heeft het Iraanse parlement gis teren de geloofsbrieven van olieminister Ali Akbar Moinfar in orde bevonden. Enkele parle mentsleden hadden Moinfar be schuldigd van samenwerking met de geheime politie van de sjah, de Savak, en van wanbeheer van zijn minister. Gisteren kreeg de benoeming van Moinfar toch de benodigde tweederde meer derheid. Moinfar, die een kiesdic- trict van Teheran vertegenwoor digt in het parlement, heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Alle parlementsleden moeten hun geloofsbrieven ter goedkeuring aan de Majlis (het parlement) voorleggen. Elf doden bij treinongeluk bij Stockholm STOCKHOLM (DPA) - Bij een spoorwegongeluk bij Stockholm zijn gisteren elf mensen ongeko- men en 35 gewond, deels ernstig. De uit Narvik komende Noord pijl-expres liep door nog onop gehelderde oorzaak kort voor een uur in een voorstad van Stock holm uit de rails. De zeven laatste wagons ontspoor den. Door de hoge snelheid - 130 km - schoven de rijtuigen over elkaar of kantelden. Eén wagon werd totaal vernield. Veel reizi gers zaten beklemd. In enkele gevallen duurde het uren voordat ze konden worden bevrijd. De trein bestond uit dertien wa gons, waarin circa 500 mensen, meest jongelui, zaten. De Zweedse spoorwegen denken aan een technisch mankement. Het is het derde ongeluk, dat de Zweedse staatsspoorwegen deze zomer treft. Begin juni vielen er bij een frontale botsing tussen een personen- en een goederen trein elf doden en zestig gewon den. Een week geleden raakten zestien mensen gewond bij een botsing tussen twee treinen. NOODTOESTAND ELSALVADOR 78(Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Het centrale comité van de Poolse Communistische Partij heeft gisteravond de meest omvangrijke veranderingen in de politieke-partij- leiding sinds de Tweede Wereldoorlog getroffen. Minister-president Ed- vard Babiuch, die pas sinds 18 februari van dit jaar aan de macht was, is afgetreden en ook uit het Politburo gestapt. Babiuch werd beschouwd als een persoonlijke vertrouweling van partijsecretaris Edvard Gierek. Tot opvolger van premier Ba biuch is benoemd Josef Pin- kowski, vroeger hoofd van het Poolse Economische Planbu- ln een toespraak voor de televisie erkende partijleider Edvard Gie rek dater door zijn bewind fouten zijn gemaakt, die hebben kunnen leiden tot ontevredenheid. Hij lichtte de zeer ingrijpende veran deringen in de leiding van partij en regering toe en deed vergaan de beloften aan het Poolse volk en de stakers in het bijzon der. De partijleider legde er echter de nadruk op, dat Polen een socialis tisch land zal blijven. Alleen een socialistisch Polen kan een staat met veilige grenzen zijn, gaf Gie rek te kennen, met een nauwe lijks verhulde verwijzing naar een mogelijk ingrijpen van de Sowjet-Unie, indien Polen het Sowjet-socialisme zou dreigen te verlaten. De beloften van Gierek komen er op neer dat de grote investerin gen, die de hele economie in de war hebben gebracht, beperkt zullen worden. Eerste reacties vanuit het stakerscomité in Gdansk leken gisteravond laat er nog niet op te wijzen dat de sta kers tevreden zijn met de conces sies die de Poolse regering hen wil doen. SAN SALVADOR (AFP)- De rege ringsjunta in El Salvador heeft zaterdag de noodtoestand in het hele land afgekondigd. De be langrijkste openbare diensten - waterleiding, elektriciteit, telex- De hele Poolse economie zal verbindingen en havens - zijn onder controle van het leger ge plaatst. Volgens het in San Salvador be kendgemaakte decreet zullen de employes van genoemde dien sten onderworpen zijn aan de op drachten teiten en zijn zij automatisch de strijdkrachten geïntegreerd Vakbondsverkiezingen e hele Poolse economie zal nauw keurig onder de loep worden ge nomen en er zullen nieuwe ver kiezingen voor de vakbonden zullen worden uitgeschreven. Deze keer met de mogelijkheid zijn stem democratisch en ge- r heim uit te brengen. de militaire autori- °ok de stakingsleiders zullen wor den erkend, zei Gierek, als hun collega's hen tot democratische PARAMARIBO (ANP) - De bloembakken van het balkon zijn verdwenen. Het presidentiele paleis aan het Onafhankelijks- plein wordt opgeknapt. Ex-president Johan Ferrier ver trekt binnenkort naar Nederland. Suriname gaat Het parlementsgebouw, het cen trale punt in Suriname's houten binnenstad, dat meer dan een eeuw's lands vergaderzaal her bergde krijgt een andere be stemming, evenals het gebouw van de adviesraad. Beide colleges zijn buiten werking gesteld. De tweede Surinaamse republiek wordt per decreet ge regeerd. Een schoner Suriname: een ieder die vuilnis in de sloot gooit, of zijn erf niet goed schoonhoudt, wordt bedreigt met gevangenisstraf. De prostitu- liebestnjding wordt feller. De straffen op verkoop van verdo vende middelen zijn aanmerke lijk verzwaard. Decreet nummer drie van de rege ring en de legerleiding samen be helsde zaterdag het herstel van de verbindende wettelijke regelin gen en besluiten met uitzonde ring van de grondwet die buiten werking is gesteld, toen de nood toestand werd afgekondigd. Decreet nummer vier was belangr rijker voor de bestrijding van dè corruptie en de instelling van een bijzonder rechtscollege. De mili taire politie van Ramon Abra hams kreeg tijdelijk een algeme ne opsporingsbevoegdheid. Abrahams zelf en zijn vervanger werden tot uiterlijk 1 januari 1983 aangewezen als hulpofficier van justitie. Met deze bevoegdheden in de hand kan Abrahams het werk voortzet ten dat hij en Roy Horb destijds begonnen als leden van de Natio nale Militaire Raad onmiddellijk na de coup van de 25e februari. vertegenwoordigers kiezen. Gie rek riep de Polen op achter de partij te gaan staan. De stakers en met hen de rest van het Poolse volk waren zich voor de televisierede van Gierek heel goed bewust dat de 21 punten in het eisenpakket van het sta kingscomité door de partij niet in zijn geheel zouden worden aan vaard. Ze hadden al vastgesteld dat alleen de erkenning van recht op vrije vakbonden voldoende zou zijn om de stakingen te beëindigen. Het afschaffen van de censuur en het vrijlaten van politieke gevan genen hebben ze zeker niet be reikt. In hoeverre ze zich tevre den zullen tonen met het aanbod van Gierek op het gebied van vrije vakbondsverkiezingen (dat niet gelijk staat met vrije vak bonden) wordt beslist in de eerstkomende uren of dagen. Pinkowski, 53 jaar, geniet bij het WARSCHAU - De Poolse partijlei der Edvard Gierek heeft gister avond in een televisierede de vol gende wijzigingen in regering en partijtop bekendgemaakt. Premier Edward Babiuch is "op ei gen verzoek" door het centraal comité van zowel zijn ambt als zijn lidmaatschap van het poli tiebureau ontheven. Hij wordt in beide functies opgevolgd door de 51-jarige Jozef Pinkowski. De beide vice-premiers Tadeusz Pyka en Tadeusz Wrzaszczyk zijn ontslagen. In hun plaats zijn drie nieuwe vice-premiers benoemd: Tadeusz Grabski, Henryk Kisiel en Aleksander Kopec. Kisiel volgt daarnaast Wrzaszczyk op als hoofd van het planbureau. Op het ministerie van buitenlandse zaken is Emil Wojtaszek terugge treden als minister van buiten landse zaken en secretaris van het centraal comité geworden. Hij wordt opgevolgd door de vroegere onderminister van bui tenlandse zaken, Jozef Czyrek. Nu Aleksander Kopec als vice- premier is benoemd, krijgt Hen ryk Gawronski de leiding over het ministerie voor zware indus trie. Jerzy Lukaszewicz (propaganda en ideologie). Jan Sydlak (staats- vakbondsleider) en Wrzaszczyk (planbureau) zijn uit het politie bureau gezet. Net als ex-vice- premier Pyka heeft het wisselend lid Zdzislaw Zandarowski dit college moeten verlaten. De Poolse ambassadeur in Oost- Duitsland, de vroegere minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski, werd herkozen in het politiebureau. Ook de huidige premier Pinkowski trad toe. Als wisselende leden werden opge nomen: Andrzej Zabinski en Jer zy Waszczuk. In het centraal comité moeten Luk aszewicz en Zandarowski het veld ruimen. Het nieuwe hoofd van de staatsom roep is Jazef Barecki. Hij volgt Maciej Szczepanski op. De voorzitter van het prijzencomi- té, Aeugeniusz Grochal, is ont slagen. Hij wordt vervangen door Jerzy Gawrysiak. De leiding over het bureau voor de statistiek ging van Stanislaw Ku- zinski over in handen van Wies- law Sadowski. Poolse volk geen grote bekend heid. Hij was wel lid van het Cen traal Comité maar niet van het Politburo. Zijn politieke loop baan was typisch die van een ambtenaar en technocraat. Van 1956 tot 1971 was hij voorzitter van het gewest Warschau, daar na, tot 1974, was hij eerste plaats vervangend voorzitter van het Poolse Economische Planbureau en vanaf 1974 is hij ook lid van het Centrale Comité van de Poolse Communistische Partij. De af gelopen elf jaar is Pinkowski lid van het Poolse parlement en voorzitter van de commissie voor economie, budgettaire zaken en financiën. Geen overeenkomst De regeringsonderhandelaar, eer ste vice-premier Mieczyslaw Ja- gielski, was zaterdagavond met zijn delegatie naar Warschau te ruggekeerd om de regering en het Politburo verslag uit te brengen nadat hij in een twee en een half uur durende verbitterde woor denstrijd met het centrale sta kingscomité op de Leninwerf in Gdansk over de 21 eisen van de stakers opnieuw overleg had ge voerd, waarbij opnieuw geen en kele overeenkomst werd be reikt. De onderhandelingen werden door duizenden stakers en publiek binnen en buiten de scheepswerf Edvard Babiuch: vervangen. via luidsprekers gevolgd en be reikten een emotioneel hoogte punt, toen Jagielski beweerde dat er in Polen geen politieke ge vangenen zijn. Vice-premier Ja gielski en zijn delegatie, waarin meer dan negen ministers zitten, verlieten zaterdag tegen midder nacht de werf langs rijen ijzig stille stakers, die bepaald geen enthousiasme uitstraalden. De Hongaarse regering heeft zater dag in een verklaring van het of ficiële Hongaarse persbureau MTI meegedeeld, dat het Hon gaarse leger met Russische troe pen manoeuvres houdt op Hon gaars grondgebied. Het tweere gelige bericht over de manoeu vres zou als een aanwijzing kun nen worden gezien dat de Honga ren, de welvarendste en de rela tief meest vrije van alle War- schaupactbewoners, de wereld willen laten weten wat e (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Nederland se ambassade in Jeruzalem ziet zich nog vóór de even tuele verhuizing naar Tel Aviv voor ernstige problemen geplaatst. Als plaatsvervan gend vertegenwoordiger van Luxemburg is Nederland belast met de voorbereidin gen voor het bezoek van de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Thorn. Deze zal als voorzitter van de ministerraad van de Negen in het kader van de EG-studie- reis in het Midden-Oosten komende zondag voor de tweede keer deze maand bezoek aan Israël gen. Op verzoek van Thorn zal hij deze keer niet alleen met Is raëlische politici besprekin gen voeren, maar zal hij ook enkele Palestijnse leiders van de westelijke Jordaanoever ontmoeten. De Palestijnse leiders hebben hierbij echter nadrukkelijk gesteld alleen op eigen grondgebied met Thorn te willen spreken. Zij zijn niet bereid de Luxem burgse minister in Israël, inclusief West-Jeruzalem te woord te staan. De Nederlandse ambassade en het consulaat, dat ook voor het Arabische Oost-Jeruza lem verantwoordelijk is, zijn echter in West-Jeruzalem ge vestigd. Europese diploma tieke kringen hebben nu voorgesteld de ontmoeting met de Palestijnse leider in het consulaat van Engeland of Frankrijk te houden omdat deze landen wel over een con sulaat in Oost-Jeruzalem be schikken. Zij vrezen echter dat premier Begin zo'n rege ling zou afwijzen. Vergunningen Ook in het verleden heeft de Is raëlische regering al enkele malen haar ongenoegen ken baar gemaakt over contacten tussen Palestijnse leiders en de in Oost-Jeruzalem geves tigde consulaten van de wes terse landen. Enkelen van de Palestijnse leiders hebben vergunningen nodig van de militaire autoriteiten om naar Jeruzalem te reizen om Thorn te ontmoeten, bren- Binnen het kabinet gingen gis teren stemmen op om Thorn niet te ontvangen, omdat hij enkele dagen geleden een ontmoeting met PLO-leider Arafat heeft gehad. Een meerderheid van het kabinet, onder wie premier Begin, is echter voor het ontvangen van Thorn in Israël. Een ander incident tussen Is raël en Europa ontstond eer der vorige week door de wei gering van de kant van enkele Europese militaire attachés de oefeningen van het Israëli sche leger in de Golanhoogte bij te wonen, zoals tot nu toe gebruikelijk was. Europese diplomatieke bronnen gaven te kennen dat er een duidelijk verband te leggen valt tussen deze weigering en de Israëli sche plannen een wetsvoor stel in te dienen om de op Sy rië veroverde Golanhoogte officieel bij Israël in te lij- Muiterij Vanuit het explosieve Silezische kolenmijngebied komen onder tussen onbevestigde berichten dat 200 politieagenten, die zich hadden geschaard aan de zijde van de stakers door collega's van de paramilitaire militie zijn gear resteerd en dat er zich in het leger gevallen van muiterij hebben voorgedaan, toen soldaten wei gerden op mijnwerkers in te gaan en deze tegen te houden bij het bezetten van de mijnen. De zesduizend bezetters op de Le- nin-scheepswerf volgden giste ren geknield een mis en baden voor foto's van paus Johannes Paulus II voor een vreedzaam einde van het stakingsconflict. BEIROET (AFP/GPD) - Majoor Haddad heeft de VN-militairen die in Unifil-verband in Zuid-Li- banon gelegerd zijn, opgedragen zijn territorium te verlaten. Dit heeft de VN zaterdag in Beiroet bekendgemaakt. Na vandaag mogen de Unifil-mili- tairen geen activiteiten meer ontplooien in het gebied dat on der gezag staat van de "de facto- strijdmacht" (van majoor Had dad), dat gelegen is ten noorden van de Israëlisch-Libanese grens. Eerder had majoor Haddad, die een rang had in het Libanese le ger, maar nü voor zichzelf begon nen is, en de steun van Israël heeft bij het bestoken van de Pa- lestijnen die zich ook in Zuid-Li- banon bevinden, alle waarne mers van de VN, gelast te ver trekken. Als zij aan de opdracht geen gehoor zouden geven, dan zouden ze opgebracht worden en zou hun materieel in beslag wor den genomen. Van de VN-troepenmacht in Zuid- Libanon maakt een Nederlands contingent deel uit. Een delegatie van de vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie heeft gisteren een vierdaagse be zoek aan Israël in het kader van een studiereis in het Midden- Oosten afgesloten. Het voor naamste doel van de reis was een bezoek aan de Nederlandse een heden in Libanon. Voorzitter van de delegatie, Klaas de Vries var de PvdA, zei zeer onder de indruk te zijn van het voortreffelijke werk dat de Nederlandse solda ten in het kader van Unifil in Li banon verrichten. In Israël heeft de delegatie bespre kingen gevoerd met de minister van buitenlandse zaken, de derminister van defensie en kele Knesset-leden. In deze be E sprekingen heeft de Nederlandse delegatie er bij Israël op aange drongen de activiteiten van de leider van de christen-militie: Hadad te beperken en een eindt te maken aan zijn beschietingen van de Unifil. Daarnaast is ook het vraagstuk van de Nederlandse ambassade veel vuldig besproken. De delegatu heeft tevens een ontmoeting ge had met enkele oud-Nederlan ders die hun verontrusting heb ben uitgesproken over een geven van Nederland aan de Ara bische druk. Stakende arbeiders hun stakingskrant. Aanslagliij Jeruzalem: 13 gewonden JERUZALEM (AFP/UPI) - Bij e bomontploffing voor een benzi nepomp langs de snelweg Jeru- zalem-Tel Aviv zijn gisteren der tien mensen gewond, van wie een ernstig. De Israëlische politie verdenkt Palestijnse guerrilla strijders van de aanslag. Eerder"- op de dag ontplofte een bom bij een halte langs de weg waar mili tairen gewoonlijk staan te liften, maar daar vielen geen slachtof fers. Onder de gewonden zijn zeven Eu- Im ropese toeristen, uit Spanje Ne derland, Oostenrijk en Duitsland. De toeristen liepen slechts lichte verwondingen op, en konden na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. Het Palestijnse persbureau Wafa meldde dat de aanslagen 'Grote Verliezen hebben toegebracht aan de vijandelijke gelederen". PEKING (UPI) - De missie van de Repbublikeinse kandidaat voor het vice-presidentsschap van de Verenigde Staten, George Bush naar de volksrepubliek China is mislukt. Het Chinese persbueau Xinhua verklaarde zaterdag dat men weigert te geloven dat de Re publikeinen iets anders willen dat volledige banden met Tai wan, nationalistisch China, dat door de Chinezen op het vaste land nog altijd wordt beschouwd als een deel van de Volksre publiek. Bush beschouwde zijn bezoek niet als mislukt. Desgevraagd ver klaarde hij zaterdag bij zijn ver trek uit Peking dat hij er anders over dacht. Enkele uren daarvoor had de Chi nese radio in een commentaar ge zegd dat Reagan kennelijk van plan is de klok terug te draaien door opnieuw officiële banden met Taiwan aan te gaan. Indien Reagan het tot president brengt dan zal hij volgens het Chinese persbureau ernstige schade aanrichten aan de Chi nees-Amerikaanse relaties en zelfs een grote ommekeer te weegbrengen. Xinhua noemde het „onzin" dat Reagan erin gelooft dat hij de banden met Peking kan verstevi gen en tegelijkertijd officiële verbindingen met Taiwan kan leggen. Bush heeft in zijn gesprekken met de Chinese leiders geprobeerd onderscheid te maken lussen of ficiële banden en een verhouding op regeringsniveau, maar presi dentskandidaat Reagan zie in dt Verenigde Staten aarzelend „Ja, toen hem werd gevraagd om hij een officiële erkenning van Tai wan wenst. De Volksrepubliek heeft er intus sen geen twijfel over laten be staan dat erkenning van Taiwan, op welke manier dan ook, niet door Peking wordt geaccepteerd. Het Chinese persbureau zei hier over „Van Chinese kant is er ten aanzien van Taiwan geen com promis mogelijk".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16