Kenny Roberts voltooit hattrick Tony Parker: smaakmaker Amerikaanse motorcoureur grijpt derde wereldtitel in 500cc klasse Oranje zijspanduo zorgt voor "chaos" Leiden: tenminste EC-finale bereiken MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Roberts: "Als het aan mij had gelegen, was ik hier niet gestart" NÜRBURGRING (ANP) - Al voor het begin van dit seizoen lieten de coureurs in de 500 cc-klasse weten de Nürbur- gring te zullen boycotten om dat het verouderde circuit te gevaarlijk was. Omdat de strijd om het wereldkam pioenschap in de halve li terklasse nog niet beslist was, kwamen de meeste coureurs- veelal onder dwang van de oppermachtige fabrieken - op hun besluit schoorvoetend terug. De enige uitzondering vormde Barry Sheene. De Brit, kansloos voor de titel, liet zich niet manipuleren, hield woord en bleef weg. De Westduitse organisatoren van de Grote Prijs hebben begrip voor de onvrede onder de rijders en namen in overleg met de rijdersorganisatie ex tra veiligheidsmaatregelen. Zo werden er rond de piste 15.000 strobalen geplaatst, en 400 baancommissarissen vonden een stekkie langs het 22,835 kilometer lange traject om bij eventuele calamiteiten de rijders er op te kunnen at tenderen. Verder werden 350 politiemensen, 110 EHBO- mensen, 12 ziekenwagens, 12 artsen en 2 helicopters inge zet. Bovendien werden de coureurs in de gelegenheid gesteld extra te trainen. Vanaf vorige week maandag was het circuit voor de deelnemers opengesteld. Normaal is dat pas donderdag en vrijdag het geval. Hoewel zich gisteren geen ca lamiteiten hebben voorge daan, liet Kenny Roberts er geen twijfel over bestaan, dat hij het racen op de huidige Nürburgring in principe on verantwoord vond. De we reldkampioen was van me ning, dat de baan meer risi co's dan ooit inhield. "In de twee jaar dat ik hier niet ben geweest, is de baan aanzien lijk gevaarlijker geworden. Het wegdek is sterk verslech terd in die periode en de ma chines gaan maar sneller en sneller. De combinatie van die factoren verhoogt het risi co. Als het aan mij had gele gen, was ik hier niet gestart. Ik vertrok hier op uitdrukke lijk bevel van mijn werkge ver. En ik ben blij, dat ik het er heelhuids vanaf heb ge bracht. Ik moet er niet aan denken, dat het tijdens de ra ce was gaan regenen. Dan was de ellende niet te overzien geweest". NURNBURGRING (GPD) - Op de Westduitse Nürbur gring waar hij in 1978 zijn eerste wereldtitel in de 500 cc-klasse veroverde, heeft Kenny Roberts zich ook voor de derde achtereenvolgende keer tot koning van de mo torcoureurs laten kronen. Drie jaar geleden kwam de kleine Amerikaan naar het oude continent met de mede deling dat hij de Europeanen wel eens zou laten zien, wie de beste motorcoureur ter wereld is. Aanvankelijk werden die zelfbe wuste woorden van Roberts met enige reserve ontvangen en na elke race, waarin hij zijn uitspra ken qua resultaat niet waarmaak te, was hoongelach zijn deel. Het lachen is de concurrentie echter allang vergaan. Iemand, die drie Wilken beste Nederlander in motorcross De Luxemburger Jean-Paul Min- gels is gisteren te Upplands Vaesby met een Yamaha winnaar geworden van de eerste manche van de Grote Prijs van Zweden motorcross, tellend voor het we reldkampioenschap in de 250 cc- klasse. De Zweed Haakan Carlq- vist, die buiten mededinging reed omdat hij ook uitkomt in de competitie om de titel in de halve literklasse, zegevierde met een Yamaha in de tweede manche. Benny Wilken was met zijn KTM de beste Nederlander. Hij werd res pectievelijk tiende en zevende. Kees van der Ven werd, metëei. Maico, in de eerste manche acht ste. De stand in de competitie om wereldtitel na de Grote Prijs Zweden in de 250 cc-klasse is 1. Jobe 218 pnt; 2. Van der Ven 132 pnt; 3. Rangelow (Bul) 116 pnt; 4. Dieffen- bach 96 pnt; 5. Boven (Bel) 95 pnt. Gerard Rond en Toon Karsmakers hebben na de derde cross voor het Nederlands kampioenschap in de 500 cc-klasse, die gisteren in Wintelre werd gehouden, samen de leiding in het klassement met 171 punten. In Wintelre won Rond de eerste manche voor Karsmakers, die als tweede ein digde. In de tweede manche was de situatie precies andersom. Gerrit Woisink viel in de eerste manche uit. Hij blesseerde zich daarbij zodanig dat hij in de tweede serie niet meer van start ging. Er waren 3000 toeschou wers. MOTORCROSSER VERONGELUKT EINDHOVEN (ANP) - Tijdens motorcrosswedstrijden in het Brabantse Wintelre (Vessem) bij Eindhoven is gistermiddag de 29-jarige Willy Boerkamp uit Apeldoorn om het leven gekomen. Boerkamp reed in Wintelre in KNMV NMB-verband. Op de crossbaan kwam hij ongeluk kig tegen een zandwand terecht, waarna het stuur in zijn lichaam drong. Op weg naar een Eindhovens ziekenhuis is hij overleden. keer achter elkaar wereldkam pioen in de sterkst bezette weg raceklasse wordt, is inderdaad de allerbeste. Voorsprong Kenny Roberts heeft bovendien steeds over uitstekend materiaal kunnen beschikken, al liet de techniek ook hem af en toe wel in de steek. Een van de kwaliteiten van de drievoudige titelhouder is echter, dat hij ook op niet opti maal functionerende Yamaha's in staat is zich redelijk te klasse ren. Mede daardoor kon Roberts met een gerust hart aan de laatste Grand Prix beginnen. Met 13 punten voorsprong op zijn land genoot Randy Mamola zou hij aan eeh achtste plaats genoeg hebben om zijn doel te bereiken. Het was dus een kwestie van heel houden en overeind blijven, en dat leverde uiteindelijk een vier de plaats op. Mamola reikte zelfs niet verder dan een vijfde positie, maar daarbij speelden storingen in het inwen dige van zijn Suzuki een rol. De 20-jarige coureur had aanvanke lijk redelijke uitzichten op de overwinning, maar viel vanaf de vierde ronde terug. Een triomf zou Mamola overigens evenmin de titel hebben gebracht. De Ita liaan Marco Lucchinelli kon nu zijn eerste zege in een Grand Prix opstrijken, vóór de Nieuwzee- lander Graeme Crosby en Wil Hartog, die met dat resultaat de talrijke Nederlandse toeschou wers aan hun trekken liet komen. Jack Middelburg werd achtste, terwijl Boet van Duimen met een kapotte versnellingsbak uit de strijd verdween. Sucessen In 1979 scoorde het Nederlandse drietal een vierde (Hartog), een zesde (Van Duimen) en een ze vende plaats (Middelburg) in het wereldkampioenschap 500 cc. Die fraaie serie deed veel beloven voor het huidige seizoen, maar na een desastreuze opening konden alle optimistische prognoses in de prullenmand. Dat later toch nog twee grote successen werden geboekt, bleken incidentele meevallers. Jack Middelburg won de Asser TT en Wil Hartog bracht de Finse Grand Prix op zijn naam. Fabrieksrijder Hartog werd mede daardoor gedeelde zesde in het wereldkampioenschap, terwijl Jack Middelburg als negende eindigde. Boet van Duimen, die verwachtte eindelijk op echt concurrerend materiaal te kun nen rijden, bracht het niet verder dan een veertiende positie. Van Duimen was op de Nürnburgring dan ook het bondigst in zijn te rugblik op het afgelopen jaar: „Het was een verloren seizoen. De speciale machines, waarover ik dacht te kunnen beschikken, heb ik niet gekregen. De komen de maanden zal bekeken worden, wat ze het volgend jaar gaan Wil Hartog derde op Nürnburgring doen. Waarschijnlijk ga ik in ok tober of november naar Japan om te testen". Wil Hartog zal ook in 1981 op een fabrieks-Suzuki zal rijden. „Je weet het natuurlijk nooit hele maal zeker, maar uit de contacten met de Japanners trek ik positie ve conclusies. Bij Suzuki zijn ze erg blij, dat we Yamaha in de strijd om het merkenkampioen- schap hebben verslagen. Dat zegt ze net zo veel als een individuele titel". De twee motorgiganten boekten in de acht grote prijzen elk vier overwinningen. Yamaha deed dat via Roberts (driemaal) en Middelburg, terwijl Suzuki in Mamola (tweemaal), Hartog en Lucchinelli zijn winnaars had. Goede indruk Jack Middelburg maakte op de Nürnburgring een goede indruk door als laatste te vertrekken en als achtste te arriveren. Zijn ver klaring voor die slechte start: „Ik denk dat ik in mijn zenuwen te veel gas heb gegeven". Middel burg zal dit seizoen nog een drie tal wedstrijden rijden en zal dan waarschijnlijk geopereerd wor den aan het been, dat na twee breuken nog steeds niet goed is hersteld. „Ik ga binnenkort naar dokter Derweduwen in België en daar zal beslist worden. Als ik maar niet vier maanden op een stoel moet zitten, want dat hou ik van mijn leven niet vol". „Wat het volgend seizoen betreft, zal er eerst maar eens gepraat moeten worden. Nadat ik in As sen had gewonnen, verwachtte ik, dat Yamaha me wel speciale onderdelen toe zou stoppen, maar die gingen mooi naar ande ren. Boet kreeg ze ook niet. Wij Nederlanders zitten nu eenmaal moeilijk, omdat die grote fabrie ken in ons land lang niet zoveel motoren verkopen als bijvoor beeld in Italië, Frankrijk of Ame rika. Daarom worden rijders uit die landen waarschijnlijk eerder geholpen. Toch ben ik niet onte vreden, want ik eindigde wel het hoogst van alle rijders op een produktie-Yamaha". Nederland leverde opmerkelijk genoeg dit jaar de beste prestaties in een klasse, waarin nog nooit internationale successen waren geoogst. Egbert Streuer, met Boy Brouwer opnieuw als bakkenist in de plaats van de nog niet volle dig herstelde Johan van der Kaap (sleutelbeenbreuk) werd op de Nürnburgring derde bij de zij spannen. Daarmee schoof de As senaar op naar de vierde plaats in het wereldkampioenschap. Een prestatie, die niet onderschat moet worden, want de categorie van de driewielers verkeert in een enorme ontwikkeling, die naast stuurmanskunst ook een grote technische kennis vraagt. Een jaar geleden werden Streuer en Van der Kaap nog negende in het wereldkampioenschap en zij hebben dus een sterk opgaande lijn te pakken. De derde plaats in de Duitse Grand Prix was hun beste resultaat in 1980. Behalve in de 5UU cc vielen op de Nürnburgring ook de beslissin gen in de 50 cc- en de 350 cc-klas se. De Italiaan Lazzarini prolon geerde zijn titel in de lichtste af deling door in het spoor van zijn grootste concurrent, de Zwitser Dürflinger als tweede te Finishen. Hans Spaan werd vierde, Henk van Kessel achtste en Theo Tim mer negende. In de eindstand van het wereldkampioenschap was de volgorde van dit drietal: Van Kessel zesde, Spaan, die lang niet in alle races meereed, zeven de en Timmer achtste. Spannendst De 350 cc was het spannendste nummer op het circuit in het Ei- felgebergte. De in Duitsland op handen gedragen Toni Mang en de Zuidafrikaan Jon Ekerold be gonnen met evenveel punten aan de laatste Grand Prix. Na een enorm gevecht, waarbij het ron derecord met liefst veertien se conden naar beneden werd ge bracht, finishte Ekerold voor Mang en werd daarmee voor het i eerst in zijn leven wereldkam pioen. De Westduitser haalde eerder dit seizoen overigens al de wereldtitel bij de 250 cc'ers bin nen. Die klasse werd op de Nürn burgring gewonnen door de kampioen van 1979, de Züidafri- kaan Kork Ballington. In de 125 cc-klasse zegevierde de Fransman Bertin, maar de titel was een week geleden in Tsje- choslowakije al opgeëist door de Italiaan Bianchi. Henk van Kes sel werd ook in deze categorie achtste, maar bracht het in de eindstand van het wereldkam pioenschap niet verder dan een zestiende plaats. Peter Looije- stein werd daarin negende en fi- Kenny Roberts, weer de beste nishte op Duitse bodem als tien de. Het was de laatste keer dat de Nur- burgring in de huidige vorm werd bereden. Het circuit heeft zichzelf inderdaad overleefd. Door de lengte van bijna 23 kilo meter krijgt het publiek veel te weinig te zien van het race-ge beuren. De 50 cc'ers reden bij voorbeeld slechts drie rondjes. Er zal een nieuwe ring worden aan gelegd, die korter en veiliger zal zijn. Ernstige ongelukken deden zich tijdens de laatste rondjes óp de oude piste overigens niet FELDKIRCH (ANP) - Het zijspan- duo Cor den Biggelaar/Cor van der Bijl heeft gisteren in de eerste manche van de negende cross om de wereldtitel, die op het circuit van Feldkirch (Ooss'tenrijk) werd gehouden, voor een chaos ge zorgd. Kort na de start maakte de op dat moment in tweede positie rijdende Den Biggelaar in een bocht een stuurfout. De machine geraakte in de omheining, maar caramboleerde terug op het cir cuit en kantelde. De achtervol gende combinaties konden Den Biggelaar en Van der Bijl niet meer ontwijken. De plaats van het ongeluk veranderde snel in een "slagveld": een aantal ma chines botste op elkaar en ver scheidene coureurs raakten ge wond. Na onderzoek bleek, dat geen van de coureurs ernstig ge wond was geraakt. Wel moest Den Biggelaar met vleeswonden in het ziekenhuis worden opge- De wedstrijd werd stilgelegd. Een uur later werd opnieuw het start sein voor de eerste manche gege ven. Er reden nog maar 29 com binaties mee. Zes duo's konden wegens blessures of machinede fect niet meer verder. Ook Den Biggelaar had de strijd uiteraard moeten staken. De eerste manche leverde een overwinning op voor de Zwitsers Grog en Schacher. Het betekende hun tweede sei zoenoverwinning. Van Heugten en Kiggen eindigden in die eerste manche als derde, achter de Westduitsers Böhler en Müller. In de tweede manche zag het er lange tijd naar uit dat Grog en Schacher hun prestatie van de eerste serie zouden herhalen. Het gebeurde echter niet. In de laat ste ronde toonde het Westduitse equipe Böhler/Müller aan niet voor niets op kop te gaan in de strijd om het wereldkampioen schap. Na een spectaculaire in haalmanoeuvre gingen zij zege vierend óver de finishlijn. Grog en Schacher eindigden als twee de. Böhler en Müller bouwden door het resultaat hun voor sprong in het klassement om het wereldkampioenschap in de zij- spanklasse uit. De stand daarin is na achttien manches: 1. Böhler/Müller 179 punten, 2. Bach- told/Jung (Zwi) 128, 3. Schneider/ Langle 111, 4. Grog/Schacher 97, 5. Van Heugten/Kiggen 91, 6. Good/Wil- liams (Gbr) 83, 7. Den Biggelaar/v.d. Bijl (Ned) 82, 10. Bens/Van H€«k 45. LEIDEN - De pupillen van Parker- coach Han Wallaart hebben za terdagavond aan een paar mo menten voldoende gehad om met het nodige optimisme de compe titie in te gaan. De Leidenaars, die in hun eerste optreden in de Vijf Meihal bepaald niet hadden geimponeerd, speelden vlak voor de spelhervatting, even daarna en in de slotfase alle mogelijke twij fels bij hun fans weg. De Belgi sche kampioen, Maes Pils, mocht bij de 116—79 eindstand constate ren dat er een groot gat gaapt tus sen topbasketbal in Nederland en België. Tony Parker kan zich nu al de smaakmaker van het team noe men. Zo invidualistisch als hij in zijn Stars-periode soms kon zijn, zo goed fungeerde hij zaterdag avond als teamspeler. Parker gunde zijn ploeggenoten de pun ten en oogste zelf de meeste lof. De Leiden-nieuweling strooide met prachtige passes, toonde een tomeloze inzet en verdedigde uit stekend mee. Vooral in dat laatste schuilt Leidens grote kracht. Tij dens de momenten, dat Wallaart zijn volgelingen attendeerde op een goéd gesloten defensie, liep Leiden uit van de oppenent. Na een 48-34 tussenstand werd de rust bereikt bij 57-36. Ook na de pauze lieten de Vijf Mei- halbewoners even hun ware ge zicht zien. Bij 67-36 mochten de Belgen weer aan scoren denken. Ed Murphy, ooit uitkomend voor BOB, nam voor een groot deel de Belgische score voor zijn reke ning. Bij Leiden speelde voorts ook Chris Plaat sterk en lijkt de ploeg met Steve Puidokas ook fysiek ster ker te zijn geworden. De Ameri kaanse center pakte elf rebounds en scoorde 18 punten. Met deze cijfers voldoet hij aan de eisen, die Leiden stelt aan een center. Scores Mechelen: V.d. Bosch 12, Van Bruggenhout 7, Mariën 6, Peeters 4, Crabbé 6, Murphy 32 en Campbell 10 punten. Leiden: M. Plaat 10, C. Plaat 13, Parker 12, Woudstra 12, Bruins- ma 24, Van Solm 8, Kip 4, Kruid hof 15 en Puidokas 18 punten. Leiden-nieuweling Puidokas demonstreert zijn fysieke geweld. De Amerikaan lijkt de bal erin te "duwen". Roger Marien probeert dat te verhinderen, terwijl Ed Murphy toekijkt. NOORD WIJK - Parker-spon sor Robert Bockweg heeft za terdag tijdens de presentatie van de door hem gesteunde basketbalvereniging gepleit voor een beter Nederlands team. „Het is jammer dat de Oranjeformatie nog niet is doorgebroken,want dat had stimulerend kunnen werken op de strijd in de nationale competitie. Nu ontmoet je te vaak slechte ploegen, waar tegen je niet kunt voorberei den op belangrijke Europa Cup-duels", meende Bock weg. „Dat kan slechts spora disch en voor de rest natuur lijk op onze trainingen, waar bij vijf sterke spelers tegen vijf andere sterke spelers kunnen spelen". LEIDEN - Parker zal tot medio december weinig plezier be leven van Ed 'Lace' Strong. De 33-jarige Amerikaan zal tot die tijd vanaf de bank de wedstrijden moeten volgen, omdat de club, naar zijn zeg gen, er in de zomer niet in is geslaagd een Nederlands paspoort te krijgen. Hij moet nu wachten tot de winter, wanneer zijn aanvraag op nieuw zal worden behan deld. De Nederlandse clubs mogen slechts twee Ameri kanen opstellen. Han Wal laart beschikt op het mo ment over drie Amerikanen: Strong, Puidokas en Parker. Afgelopen zaterdag kwam Strong wel in actie in het vriendschappelijke treffen met Maes Pils. „Gelukkig Leiden, dat met de komst van Tony Parker (Stars), Lace Strong (Punch), Paul van Solm (BOB) en Steve Puido kas (uit Italië), in vergelijking met vorig jaar, kwalitatief sterker is geworden, zal voorts in navolging van Nas- hqa/Den Bosch ook een Fina leplaats in de Europa Cup 2 moeten bereiken. Volgens Bockweg moet dat te realise ren ziin. „We verwachten veel Lace Strong voorlopig aan de kant speel ik dit jaar in een ge weldig goed team en mag ik met die jongens nog wel trainen", zegt Strong. „Af en toe denk ik weieens: Goh La ce, hoor je wel thuis tussen zulke basketballers. Dan twijfel ik even en dan zeg ik hardop: Natuurlijk, je bent toch Lace Strong". Voorlopig zal die naam echter niet op het wedstrijdformu lier voorkomen. De ex-for- van dit seizoen. Aan de orga nisatie kan het in elk geval niet liggen. Daarvoor is Hen- nie Blom als teammanager aangetrokken. Het zal moei lijk voor hem zijn, maar hij zal wel moeten beseffen dat Han Wallaart de hoofdcoach is en de eindverantwoording voor de selectie heeft", waar schuwde Bockweg voor eventuele inmenging in de Leiden-selectie. Lace Strong ward van Punch kan daar door onder meer tijd vrij maken om de eerste divisie vereniging Trotters twee maal in de week te trainen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14