Bayern stoot lelijk zijn neus Geslaagde starttegen NAC Duitser Rohde velt Willem II Frans Adelaar legt basis voor zege FC Utrecht FC Groningen gokt verkeerd Winst en verlies voor Roda Fortuna Düsseldorf behoudt eerste plaats in Bundesliga Scorebord SPORT SPORT AZ wijst ultimatum van Volendam van de hand ZAANSTAD (GPD) - Het be stuur van AZ'67 heeft het ul timatum van Volendam van de hand gewezen. In het ulti matum, dat namens Volen dam door haar advocaat mr. Crul werd overgebracht, vraagt de Volendamse voet balclub een bedrag van meer dan een half miljoen voor de transfer van Pier Tol naar AZ'67. AZ'67 moet volgens een uit spraak van de KNVB een ver goedingssom voor Tol beta len. Het College van Bindend Advies van de voetbalbond zal dat bedrag op 7 oktober vaststellen. Donderdag zal het bestuur van AZ'67 zich nader over deze zaak bui gen. Het ultimatum van Volendam heeft de betrekkingen tussen beide clubs verkoeld. Een be- stuursbijeenkomst van beide clubs, die voor deze week ge pland staat, gaat vermoede lijk niet door. ..Wij willen goede vrienden blijven, maar de vergoedingssom voor Tol moet redelijk zijn", aldus het bestuur van AZ'67. BREDA (GPD) - Uiteindelijk wen ste Georg Kessler toch een be roep te doen op Kees Kist. De topscorer van AZ, die tegen NAC aanvankelijk buiten het basis team was gelaten, werd halver wege de tweede helft ingezet als, zogenaamd, psychologisch wa pen. Ju ;3t nadat NAC aansluiting had gevonden en op 2-1 was ge komen, maakte de dure bankzit ter onder een oorverdovend fluit concert ten koste van de toch goed spelende Tol zijn ren tree. Of de aanwezigheid van Kist nu een schrikreactie in de NAC-gelede- ren teweeg bracht of niet, feit is dat AZ daarna de wedstrijd defi nitief naar zich toe trok. Via Welzl en een eigen doelpunt van Sprangers viel de zege toch nog ruim uit; 1-4. Het zal Kees Kist zelden zijn ge beurd. Het moet voor hem op de reservebank een vreemde ge waarwording zijn geweest. Toch aanvaardde de blonde doelpun tenmaker de maatregel van zijn trainer Kessler, die had geoor deeld dat Kist nog te weinig had deelgenomen aan de voorberei ding van de AZ-selectie op de nieuwe competitie om direct een plaats in het team te kunnen claimen. Kist daarover „Leuk is het niet, maar ik snap het wel. Die andere jongens zijn al weken met elkaar aan de gang, hebben alle oefen wedstrijden meegemaakt. Zelf ben ik pas een paar dagen bezig. Vandaar dat ik het wel kan accep teren". Was de aanvankelijke afwezigheid van Kist een opmerkelijk gege ven bij AZ '67, een andere ver meldenswaardigheid vormde de competitie-rentree van de vorig jaar langdurig door blessures uit geschakelde Jan Peters. Peters had in enkele oefenwedstrijden al laten zien weer volledig terug te zijn, maar doorstond zijn eerste echte test eigenlijk pas zaterdag avond. En hoe, want als verdedigende middenvelder kon de internatio nal uitgroeien tot de uitblinker in een AZ-elftal, dat geen enkele zwakke plek kende. Met name ook Pier Tol en Jos Jonker toon den zich volwaardige krachten. Zij waren het dan ook die Georg Kessler vooral betrok in een complimenteuze reactie op zijn eigen team. Kessler „Een ge slaagde start. Door het goede spel van Tol ben ik er eens te meer van overtuigd geraakt dat AZ mo menteel over 14 tot 15 gelijk waardige krachten be schikt". Twee minuten in de eerste en een zelfde tijdsbestek in de tweede helft, had AZ nodig om tegen NAC aan een totaalscore van vier treffers te komen. Nadat de Alk- maarders de thuisploeg wat had den laten uitrazen, werd de zwak te in de NAC-defensie eerst door Kristen Nygaard na een ingooi van Jonker afgestraft en even la ter door Tol verder uitgebuit. Omdat AZ voor de pauze nauwe lijks meer in gevaar kwam, leek de strijd al in de eerste helt be slist. Toch vocht NAC, vooral ge dragen door een opzwepend publiek, terug. De van PSV over genomen Tom Smits viel de eer te beurt tegemoet te komen aan de scanderingen van de toeschou wers, toen hij een corner van Vreysen en een doorkopbal van Lokhoff in de hoek langs Treytel prikte. AZ leek op dat moment rijp voor een verdere terechtstelling, maar de psychologische wissel Tol- Kist zorgde voor de ommekeer in de strijd. NAC bleek zijn krach ten te hebben opgebruikt en kon niet meer aan de greep van de Alkmaarders ontkomen. De tref fers van Welzl en Sprangers (ei gen doel) waren een logisch ge volg van de druk die NAC kreeg opgelegd. AZ'was goed weggekomen uit Bre da, dat nog altijd voor de topclubs MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 Aan het gezicht van Kees Kist middenvalt het nauwelijks af te zien, maar AZ'67 won zaterdagavond in Breda met 2-4 van NAC. Het was dan ook de eerste keer in zijn carrière dat hij op de bank moest beginnen. die de Alkmaarse ploeg opliep, bestond uit gele kaarten voor Metgod en Welzel. een vaak moeilijk te nemen veste is. Dit keer was de vrees onge grond gebleken. De enige averij DÜSSELDORF (ANP) - Landskampioen Bayern M'o'ili chen heeft op de derde speeldag van de Bundesliga gt - voelig zijn neus gestoten bij bekerhouder Fortuna Düs seldorf. De thuisclub zegevierde met 3-0 en is als enige club nu nog zonder puntverlies. Fortuna Düsseldorf werd na FC Köln en Bayern München de derde lijstaanvoerder. EREDIVISIE NAC-AZ'671-4 (0-21,17. Nygaard 0-1, 18. Tol 0-2. 57. Smits 1-2, 76 Welzl 1-3, 82. Sprangers (eigen doel) 1-4. Toeschouwers: 7.500. Scheids rechter GeurtS. Go Ahead Eagles-Ajax 2-4 (0-2), 21. Kieft 0-1, 34. Jensen 0-2, 57. Rij kaart 0-3, 66. Kieft 0-4, 76. Kórver 1-4, 83. Van Kooten 2-4. Toe schouwers: 17.000. Scheidsrech- PSV-FC Den Haag 3-0 (1-0), 21. Kos ter 1 -0, 65. Van der Kuylen 2-0, 80. Wildschut 3-0. Toeschouwers: 22.000. Scheidsrechter. Van Ette- FC Utrecht-MVV 3-1 (2-0), 5. Adelaar 1-0, 44. Rietveld 2-0, 59. Adelaar 3-0, 84. Schapendonk 3-1. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers: 7500. Sparta-Feyenoord 1-2 (0-2), 33. Pe- tursson 0-1, 42. Petursson 0-2, 69. Loggie (strafschop) 1-2. Scheids rechter Corver. Toeschouwers: 17.000. FC Wageningen-PEC Zwolle 0-0. Scheidsrechter Bosman. Toe schouwers: 7000. Roda JC-NEC 2-0 (1-0), 25. Eriksen 1-0, 82. De Jong 2-0. Scheidsrech ter. Severein. Toeschouwers: 7300. Willem II-FC Twente 0-2 (0-1), 41. Rohde 0-1,59. Rohde 0-2. Scheids rechter Ram. Toeschouwers: 8000. Excelsior-FC Groningen 3-2 (1-2), 3. Bakker 0-1, 5. Piasmans 1-1, 10. Houtman 1-2, 52. Nijssen 2-2, 89. Ernst 3-2. Scheidsrechter Tho mas. Toeschouwers: 3000. EERSTE DIVISIE Haarlem-Telstar 3-1 (0-1). Scheids rechter Mulder. Toeschouwers: 6500. 10. Van der Meer 0-1 (straf schop), 51. Masefield 1-1, 65. Leysner 2-1, 80. Nydam 3-1. Rood voor van Oirschot van Telstar. De Graafschap-FC Den Bosch 2-0 (1-0). Scheidsrechter Gans. Toe schouwers: 4500. 42. Hulshoff 1-0, 83. René Hiddink 2-0. Volendam-Eindhoven 0-0. Scheids rechter Oetelmans. Toeschou wers: 4000. FC VW-Helmond Sport 1-1 (0-1). Scheidsrechter Manuel. Toe schouwers: 3100. 41. Ribbennk 0-1, 86. Kurcinac 1-1. SC Cambuur-Fortuna 0-0. Scheids rechter De Hond. Toeschouwers: 3500. DS'79-VIaardingen 4-0 (1-0). Scheidsrechter Van der Laar. Toeschouwers: 4500.12. Drost 1-0, 74. en 79. Evers 2-0 en 3-0,90. Drost (strafschop) 4-0. Heracles-Amersfoort 1-0 (0-0), Scheidsrechter Boss. Toeschou wers: 3000. 68. Bossink 1-0. FC Amsterdam-Vitesse 3-3 (3-2) Scheidsrechter Draaisma. Toe schouwers: 1900. 1. Jansen 1-0,16 Deykers 1-1, 25. Wegman 2-1, 36 Martinez 3-1, 44. Deykers 3-2, 76 Hannie Das 3-3. SW-Heerenveen 1-1 (0-0). Scheids rechter Broekman. Toeschou wers: 3000. 61. Peitsman 1-0, 83 Schulting 1-1. Rode kaart voor Heyene van Heerenveen. Fortuna legde de basis voor de on dubbelzinnige zege in de tweede helft. Voor de pauze konden bei de ploegen niet tot scoren komen. Vooreen record aantal bezoekers (55.000, die voor een recette van 700.000 mark zorgden) gaf Bom- mer zijn ploeg in de 62ste minuut de leiding. Bayern liet zich hier door niet uit het veld slaan, ging onvervaard ten aanval maar stuit te op de hechte defensie van For tuna. In de slotfase kreeg de overwinning van Fortuna extra reliëf door nog twee treffers, eerst in de 84ste minuut van Klaus Al lots en drie minuten later door zijn jongere broer Thomas. Me debeslissend in dit duel was ze ker dat Rummenigge en Breitner door respectievelijk Köhnen en Weikl volkomen uitgeschakeld werden. Naast Fortuna Düsseldorf zijn nog drie clubs ongeslagen: Hambur ger SV, dat op de tweede plaats stat, MSV Duisburg met één overwinning en twee gelijke spelen en VFL Bochum, dat za terdag voor de derde maal gelijk speelde. Twee clubs hebben nog geen enkel punt kunnen behalen: Bayer Urdingen en Arminia Bie lefeld. Hamburger SV had tegen de defen sief ingestelde ploeg van FC Kai- serslautern een uur nodig om tot scoren te komen. Jacobs door brak met een kopbal de impasse. Daarna volgden er nog doelpun ten van Hrubesch en Magath. Met nog enkele minuten te spelen moesten de supporters van HSV terugkomen op hun voornemen de weg naar huis alvast in te slaan. Duesek (85ste minuut) en Geye (87ste minuut) brachten de spanning terug. De gelijkmaker bleef echter uit. Bij Bayer Leverkusen leed Em- tracht Frankfurt de eerste ne derlaag in de nog jonge competi tie (2-3). Bij de rust stond Bayer al met 1-0 voor. In de twaalfde mi nuut moest de Zuidkoreaan Tscha na een overtreding van Gelsdorf met een ernstige blessu re uitvallen. Bij een onderzoek in het ziekenhuis bleek het door nuitsteeksel van de tweede len denwervel te zijn afgebroken. Het scheelde maar weinig of Tscha zou verlamd zijn geweest. Hij is nu voor een langdurige pe riode uitgeschakeld. Engeland OEFENDUEL ORANJE OP LOSSE SCHROEVEN DEN HAAG - De oefenwed strijd tussen het Nederlands elftal en FC Den Haag is zo goed als van de baan, nadat Herman Choufoer f 80.000 noemde als meest waar schijnlijke prijs om het duel te doen plaatsvinden in het Zuiderpark. De Haagse voorzitter Pieter den Duik kondigde dat zondag aan, nadat hem was gebleken dat de clubs uiterst koel rea geerden op de vrijdag door de trainers afgelegde solidari teitsverklaring aan Zwart kruis. Den Duik „Als er zo veel nevenaspecten aan te pas komen, heeft het voor ons al lemaal weinig zin meer. Een wedstrijd in Zeist lijkt me hooguit interessant voor een amateurclub". Ray Clemence, de doelman van het Engelse elftal en Liverpool, be leefde zaterdag weinig plezier aan de 600ste wedstrijd voor zijn club. Liverpool verloor de uit wedstrijd tegen Leicester City verrassend met 0-2 en Clemence moest zijn eerste doelpunt in het nieuwe seizoen toestaan in de 43ste minuut van de wedstrijd. Hij was toen kansloos op een af standsschot van Andy Peake. Door het verlies heeft Liverpool nu een plaatsje in de midden moot met drie punten uit drie wedstrijden. Clive Allan, die door Crystal Palace voor een bedrag van ruim zes miljoen gulden is aangekocht, toonde zich zaterdag zijn geld waard. Aan de overwinning van Fortuna-speler Klaus Allofs (midden) liet zich zaterdag tegen Bayern München weer gelden als een gevaarlijke spits. Hier wordt hij in de tang genomen door Allgauer (links) en Niedermayer. 5-2 op Middlesbrough droeg Al lan drie doelpunten bij. Na drie wedstrijden heeft geen club meer de maximale score van zes pun ten. Tottenham Hotspur, Ipswich Town en Aston Villa kwamen op de derde competitiedag niet ver der dan een gelijkspel. Op vijf punten kwam ook SouthamDton. club van Kevin Kea- gan, die de uitwedstrijd tegen Sunderland met 2-1 won. Nottingham Forest is nog steeds op zoek naar de grote vorm. De hou der van de Europese beker voor landskampioenen had het aan doelman Peter Shilton, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, te danken dat het in Liverpool bij Everton 0-0 bleef. TILBURG (ANP) - Een flitsende competitie-start hebben Willem II en FC Twente er gisteren in Tilburg niet van kunnen maken. Beide ploegen voetbalden daar voor te onrustig, maar waar de Twentenaren in Rohde een debu tant hadden die meteen twee doelpunten maakte, bleek Wil lem II, zonder een specifieke spitsspeler, ondanks een handvol uitgelezen kansen niet in staat doelman Van Gerven te passeren. De Duitse spits deed Willem II de das om op momenten dat de thuisclub de wedstrijd onder controle leek te hebben en zelfs tot scoren leek te komen. Im mers, pal nadat Gl itter een kop bal van Huybregts uit de open doelmond had gewerkt, sloeg FC Twente toe aan de andere kant op een moment dat de verder be trouwbare Tilburgse defensie Rohde volkomen ongedekt had laten staan. Dat was vier minuten voor de rust en echt goed voetbal hadden de toeschouwers toen nog niet gezien. Dat werd er daarna niet beter op. De twijfel aan een goede afloop die de Tilburgse ploeg al bij dat eerste doelpunt binnen sloop, maakte het er na de hervatting niet beter op. Nadat Bijsterveld een pass van Broeken bekwaam had weten af te ronden, sloeg Twente ten tweede male toe. Rohde won een kopduel van Huybregts en over Adjanski heen zeilde de bal in het doel: 0-2. Ir. het resterende half uur heeft Willem II met de moed der wan hoop nog getracht het dreigende lot te ontlopen. Het nam daarvoor achterin ook alle mogelijke risi co's. Hoewel Twente zich steeds meer terug trok op eigen helft, kreeg Willem II zowaar nog twee open scoringskansen. Nelemans en Bastiaansen lieten het echter afweten toen ze vrij voor doelman Van Gerven kwamen. KERKRADE (ANP) - Roda JC heeft de seizoenouverture tegen het Nijmeegse NEC met 2-0 ge wonnen, maar dat gebeurde op een allerminst imponerende wij ze. NEC dacht aan twee spitsen voldoende te hebben om de Ro- da-defensie in verlegenheid te brengen en posteerde alle andere spelers voor het doel van Harry Schellekens. Deze tactiek bleek lange tijd succesvol. In de 25ste minuut werd de Nijmeegse de fensie echter verrast door een lange pass van Theo de Jong die Eriksen bereikte. Deze omspeel de de uitgelopen Schellekens en kon gemakkelijk scoren: 1-0. Het zou echter lange tijd het enige hoogtepunt blijven voor de thuisclub. Trainer Piet de Visser had de vorm van spits Dick Nanninga niet voldoende geacht en liet de Gro ninger op de bank zitten. Het trio Meyers-Eriksen-Hendriks kon dat verlies niet compenseren. Zestien minuten voor tijd, nadat trainer Piet de Visser Nanninga wel in de ploeg had gebracht, ten koste van Meyers, ontstond er wel gevaar voor het Nijmeegse doel. De defensie van NEC had duidelijk geen antwoord op deze tactische zet van Piet de Visser. Chaotische taferelen speelden zich voor het doel af, maar Schellekens bleef vooralsnog overeind. Acht minuten voor tijd werd NEC definitief los geschud. Met een handig tikje bracht Nari- ninga de bal bij Theo de Jong. Deze faalde niet van korte af stand: 2-0. Roda-speler Eugène Marijnissen zal de komende wed strijden voor zijn nieuwe vereni ging moeten missen. Van scheidsrechter Severein kreeg hij de gèl'e kaart wegens het onderuit halen van een tegenstander. Om dat zijn totaal al "twee" was zal de tuchtcommissie zich deze week over de zaak-Marijnissen buigen. Wageningen en PEC niet schotvaardig WAGENINGEN (ANP) - Dat mati ge resultaten in de oefenperiode niet garant hoeven te staan voor een zwakke opening van het nieuwe seizoen bewees FC Wa geningen in zijn debuut als eredi visieclub tegen PEC Zwolle. Of schoon in aanvallend opzicht de vrij hoge verwachtingen niet werden bewaarheid, was het eer ste optreden van de thuisclub in de hoogste vaderlandse voetbal- regionen bevredigend. Omdat ook PEC Zwolle zijn offensieve bedoelingen herhaaldelijk ken baar maakte, werd het voor de toeschouwers ondanks de 0-0 uitslag een aantrekkelijke partij voetbal, die zeker in de eerste helft een aanvaardbaar niveau haalde. Na rust, toen gaandeweg bleek dat beide ploegen conditioneel nog heel wat hebben bij te schaven en met name op het middenveld veel balverlies leden, werd het gemis aan spelkwaliteit vergoed door een hele serie spektaculaire momenten voor beide doelen. PEC Zwolle had pech dat niet minder dan viermaal het hout werk een treffer in de weg stond; Ook de Wageningse "spielma- cher" Hazelhekke zag een af standsschot-op de paal uiteen spatten. ROTTERDAM (ANP) - Met drie doelpunten in de eerste tien mi nuten opende Excelsior en FC Groningen de competitie op aan trekkelijke wijze. Na die veelbe lovende openingsfase hebben de nauwelijks drieduizend toez- chouwers zich maar matig gea museerd. Groningen, dat in de eerste helft fris en aanvallend voetbal speelde, kreeg kort voor het einde toch nog het lid op de neus. Excelsior was na de zwakke eerste helft, waarin Van Daele zowel in aanvallend als verdedi gend opzicht veel tekort kwam en terecht werd vervangen door Pot, veel agressiever. Nadat kort na de hervatting Nijssen de achterstand van 1-2 had weg gewerkt, zorgde Ernst een mi nuut voor het einde met een uit stekend afstandsschot ervoor dat de eerste twee punten in Rotter dam bleven. Groningen had het verlies in feite aan zichzelf te wij ten. Na de gelijkmaker van Ex celsior dachten de nieuwelingen in de eredivisie alleen nog maar aan het vast houden van het ene winstpunt. Het vertragende breedtespel werd zij het op het laatste moment - afgestraft. FC Groningen-spits Peter Houtman in duel met Excelsior- aanvoerder Van de Munnik. het algemeen de betere ploeg. De thuisclub begon overrompelend en met een formidabel spelende Wim van Hanegem als grote ani mator werden de Limburgers dadelijk onder druk gezet. Na vijf minuten leverde dit offensief succes op toen de openbaring van FC Utrecht, Frans Adelaar, voor de openingstreffer zorgde: 1-0. FC Utrecht bleef gevaarlijker, mede doordat MVV in dit soms pittige duel nauwelijks uit de verdediging durfde te komen. De Maastrichtse ploeg kwam door die slappe houding niet tot ge vaarlijke tegenstoten. Een mi nuut voor het einde van de eerste helft kwam FC Utrecht op 2-0, toen de gevaarlijke spits Ben Rietveld, na een combinatie met Van der Lem en De Kruyk raak schoot. Na de hervatting bleef FC Utrecht de betere ploeg, al kreeg MVV na een fout van Wildbreten Tervoort een riante mogelijkheid om tegen te scoren. Cees Schapendonk, vorig jaar nog zo trefzeker, miste. Tien minuten later was de wed strijd in feite beslist. Weer was het de negentienjarige Frans Adelaar, die de MVV-verdedi- ging te vlug af was: 3-0. De thuisclub deed het na deze treffer veel rustiger aan. MVV profiteer de hiervan en kwam via Scha pendonk in de slotfase nog op 3-1.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10