LEIDSCH DAGBLAD Begroting nog niet rond HET GING NIET MEER" b Schmidt stelt zijn bezoek aan DDR nit vandaag VS hebben voor radar onzichtbare bommenwerper in de maak Carter verwacht geen ingrijpen van Moskou ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36250 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs 21e colofon WASHINGTON (DPA) - Het nieuwste geheime wapen van de Verenigde Staten is zo ge heim dat minister van defen sie Harold Brown gisteren tijdens een persconferentie in Washington slechts de ont wikkeling van een "onzicht bare" bommenwerper beves tigde. De nieuwe bommen werper blijft voor vijandelijke radar verborgen en kan aan het eind van de jaren 80 ope rationeel zijn. Harold Brown weigerde echter categorisch ook maar de ge ringste aanwijzingen te geven over technische details van het toestel. De nieuwe bom menwerper is tot nu toe slechts bekendgeworden on der de naam "Stealth" ("de sluipende") en zal volgens Brown de aanzienlijke in spanningen van de Sowjet- Unie op het gebied van de luchtverdediging bijna volle dig nutteloos maken. De Amerikaanse bewindsman gaf te kennen dat de nieuwe technologie ook in andere vlieg- of vaartuigen kan wor den ingebouwd, die daarvoor dan wel aanzienlijk moeten worden gewijzigd. De deel nemers aan de persconferen tie hadden de indruk dat de bouw van de nieuwe appara ten de toestellen nauwelijks duurder maakt. Voorzover tot nu toe, via informatielekken in Washington, bekend werd heeft de buitengewoon inge wikkelde nieuwe technologie de eigenschap radarstralen te absorberen en ze daarmee waardeloos te maken. Naar de woorden van Brown en van de leider van de research afdeling van het Pentagon, William Perry, werken de Verenigde Staten al lange tijd aan een anti-radartechnolo gie. Pas in de laatste drie jaar zouden aanzienlijke succes sen zijn geboekt. De lucht verdediging wordt voor vol ledige nieuwe taken gesteld, aldus Brown. De eerste testresultaten noem de de bewindsman "uitste kend". Hij ging niet in op de vraag of inderdaad al ver scheidene honderden miljoe nen dollars in het programma waren geïnvesteerd, zoals onlangs een Amerikaans vakblad meldde. De minister motiveerde de bekendma king nu met de wens een eind te maken aan de speculaties in en de lekken die via de pers naar de openbare opinie wa ren doorgesijpeld. Hartchirurg Van der Schaar r>r> BREDA (GPD) - De hartchirurg dr. P. van der Schaar neemt vrijwil lig ontslag bij het hartchirurgisch centrum De Klokkenberg. In het tweede grote conflict tussen de hartchirurg en het management (de specialisten van het centrum) heeft hij bakzeil moeten halen. Dat hij zelf ontslag heeft genomen vindt zijn oorzaak in het feit dat hij het onverantwoord acht onder de huidige omstandigheden "al leen nog maar het technische werk van de operatie te doen", zo antwoordde hij op de vraag waarom hij besloten heeft nu op te stappen. Van een gouden handdruk zal bij dit vertrek geen sprake zijn, zo kwam gisteren vast te staan. Vol gens bemiddelaar prof. Greep komt Van der Schaar in aanmer king voor een ambtelijke af vloeiingsregeling die ongeveer twee jaar salaris inhoudt (naar men aanneemt ongeveer 600.000 gulden). "Als je dit een gouden handdruk wil* noemen goed maar de inkomens van medische specialisten zijn nu eenmaal hoog in Nederland", aldus prof. Greep. Greep heeft de partijen dit keer niet kunnen verzoenen. Een incident met manager Van Dijk, ander halve week geleden, deed de deur dicht. Volgens Greep was Van der Schaar duidelijk uit op een conflict. Tijdens het twistgesprek met Van Dijk hield Van der Schaar achter zijn rug een casset terecorder verborgen "om een boek te kunnen schrijven". Dat was de druppel die de emmer deed overlopen", aldus de be middelaar. Van der Schaar is een even ver klaard als fanatiek voorstander van de manier waarop in het Amerikaanse Houston hartchi- rurgie wordt bedreven. Dat mo del, daar gedragen door een staf van zo'n 2000 specialisten, past niet op de Nederlandse omstan digheden (beperkte technische capaciteit van De Klokkenberg en de bloedbank in Breda en voorts de cao-bepalingen). Per jaar kunnen nu in het centrum 450 operaties plaatsvinden. Vol gens Van der Schaar is het ook in Nederland mogelijk op grote schaal te opereren, mits het insti tuut groot genoeg is. "Maar dat is niet wat ik nastreef. Wat ik wil is de patiënt vanaf de tijd dat zijn diagnose werd gesteld zo kort mogelijk op de operatie te laten wachten. Ook wil ik de operatie zelf zo kort mogelijk laten duren. Daarvoor bestaan speciale tech nieken en die gebruikt men in Houston. Op die manier heeft de patiënt slechts korte tijd last van de operatie en kan hij sneller te rugkeren in de maatschappij", aldus Van der Schaar. Het verpleegkundig personeel, dat achter Van der Schaar zou staan en dreigde bij gedwongen ont slag met hem op te stappen, heeft het belang van De Klokkenberg in een latere, meer genuanceerde stellingname laten prevaleren. De Nederlandse hartpatiënten ver eniging heeft het "volste ver trouwen" in het hartchirurgisch centrum De Klokkenberg. De chirurgen die er nu werken zijn bekwaam en er valt erg goed mee samen te werken. Dat heeft de heer P. van Overveld gisteravond meegedeeld, naar aanleiding van het bekend worden van het ont slag van dr. P. van der Schaar. Inmiddels heeft het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam laten we ten dat het het aantal hartopera ties van 400 naar 100 zal terug brengen wegens een tekort aan gespecialiseerd verpleegkundig personeel. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft ook giste ren nog geen overeenstemming bereikt over de begroting voor 1981. Na langdurige beraadsla gingen op het Catshuis zag premier Van Agt gisteravond zelfs af van zijn wekelijkse perscon ferentie. Maandagochtend om 11 uur komt de ministerraad opnieuw bijeen. hij besloot zijn voorgenomen r (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zijn voor volgende week geplande bezoek aan de Oostduitse staats- en partijchef Erich Honecker toch nog onverwacht afgezegd. BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zijn voor volgende In Polen WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse president Carter heeft zich gisteren voor het eerst uitgesproken over de stakings golf in Polen. In een interview met de Boston Globe zei Carter: "We hopen en ik mag wel zeggen we verwachten dat de Sowjets zich niet verder zullen mengen in Poolse zaken vanwege deze reeks stakingen en eisen voor meer po litieke en economische vooruit gang". Overigens hield Carter vast aan de zeer voorzichtige opstelling die Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. .123313 Af en toe een bui de Verenigde Staten tot dusvei hebben ingenomen tegenover de gebeurtenissen in Polen. Op een vraag wat de Verenigde Staten zouden doen als de Russen Polen zouden binnentrekken om de on rust neer te slaan, zei Carter: "We zijn als regering erg terughou dend met het uiten van onze visie, omdat dat volgens mij destabili serend zou zijn, en mogelijk ave rechts kan werken". De Amerikaanse president zei ook dat hij elders in Oost-Europa een "groeiend gevoel van onafhan kelijkheid" bespeurde, met name in Roemenië, tot op zekere hoog te in Hongarije en in "bepaalde Joegoslavische gemeenschap pen". In Washington blijven woordvoer ders van het ministerie van bui tenlandse zaken erop wijzen dat de Verenigde Staten vasthouden aan hun standpunt dat ze zich onthouden van commentaar op de gebeurtenissen in Polen, on danks druk van de Poolse ge meenschap in de Verenigde Sta ten. Wel heeft het ministerie zijn bezorgdheid uitgesproken over de arrestatie van enkele leidende Poolse dissidenten. IJsselmeer windkracht 7. In het ooste- lijk Waddengebied windkracht 8. In de i i rri loop van de dag zal de windkracht af- ül3Kin^ l)y I 1111CS Londen (reuter) - Voor het eerst in 24 augustus het 195_jarig bestaan van de Lon- dense "Times" zijn de journalis ten van deze krant in staking ge gaan. De journalisten besloten gisteren met een tweederde meerderheid tot staking nadat de directie een loonsverhoging van 21 procent, die was voorgesteld door onafhankelijke bemidde laars, had afgewezen. De directie biedt 18 procent. Zon op: 6.36 uur; onder: 20.42 uur Maan op ce; ,!.oe& uur; onder: 4.12 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.35 en 15.04 uur, laagwater om 10.58 en 23.14 uur. Zon op: 6.37 uur; onder: 20.40 uu Maan op: 19.56 uur; onder: 4.12 u Hoogwater om 3.13 en 15.43 uur, water om 11.44 en 23.57 uur. week geplande bezoek aan de Oostduitse staats- en partijchef Erich Honecker toch nog onver wacht afgezegd. Na een ruim vijf uur durend onderhoud met vice- kanselier Genscher (buitenland se zaken) en de ministers Lambs- dorff (economische zaken), Mat- thoefer (financiën) en Franke (Duits-Duitse betrekkingen) liet Schmidt zijn woordvoerder Bol ling in Hamburg verklaren dat wegens de ontwikkelingen van de laatste tijd in Europa het tijd stip voor een gesprek tussen de beide Duitse regeringsleiders nu niet ideaal is. Bolling, die in dit verband wei gerde het woord Polen in de mond te nemen, zei dat hij de in druk heeft dat Honecker begrip heeft voor de beslissing van de bondskanselier. Schmidt heeft de Oostduitse partijchef vanuit Hamburg opgebeld. De regeringswoordvoerder ver zekerde met nadruk dat er slechts sprake was van uitstel van het be zoek. De Bondsrepubliek blijft sterk geïnteresseerd in een top- gesprek met de DDR. Overigens is het al voor de tweede keer dat een ontmoeting tussen Schmidt en Honecker wordt verschoven. In februari werd met instemming van beide kanten besloten dat een gesprek zo kort na de Russi sche inval in Afghanistan mis plaatst zou zijn. Begin deze week had de Poolse partijleider Edvard Gierek op het allerlaatste mo ment afgezien van een bezoek aan bondskanselier Schmidt in Hamburg. Politieke waarnemers wijzen er op dat Helmut Schmidt ook van wege verkiezingsoverwegingen zijn besluit heeft genomen. Wel iswaar zou een ontmoeting met Honecker hebben aangetoond dat de ontspanningspolitiek tus sen beide Duitslanden wordt voortgezet, aan de andere kant bestond er in Bonn niet veel hoop 'dat Schmidt met „echte" resulta ten van een bezoek aan de DDR- leiding zou zijn terugge keerd. Honecker zou, zeker tegen de achtergrond van de gebeurtenis sen in Polen, nauwelijks bereid zijn geweest tot politieke expe rimenten. Een algemene dialoog over ontwapening en ontspan ning zou een dergelijke bijzonde- Het ontbreken van overeenstem ming kwam in politiek Den Haag enigszins als een verrassing. Eer der op de middag leken de minis ters het vrijwel eens te zijn ge worden. Het voornaamste probleem betreft nog steeds de vraag of het kabinet nu al moet besluiten een loonmaatregel door te zullen voeren. „Naproeven" Ondanks de bestaande tegenstel lingen binnen het kabinet zijn er aanwijzingen dat overeenstem ming snel mogelijk wordt. Vol gens deze lezing zouden enkele ministers een voorgesteld com promis nog enkele dagen willen „naproeven", voordat zij hun de finitieve instemming geven. Dat zou betekenen dat de minister raad maandag de hoofdlijnen van de begroting zou kunnen vast stellen. re ontmoeting, wat een Duits- Duits topgesprek zonder meer is, nauwelijks hebben gerechtvaar digd, zo wordt geredeneerd. Regeringswoordvoerder Bolling De gegevens wijzen erop dat het compromis waartoe het kabinet verklaarde in Hamburg dat uit het uitstellen van Schmidt's bezoek aan de DDR niet mag af leiden dat de Bondsregering van mening is dat de situatie in Polen zich dramatisch toespitst. „Daar voor bestaat geen enkele aanlei ding", aldus Bolling. Volgens hem betekent de verschuiving ook geenszins dat de betrekkin gen tussen de beide Duitslanden schade hebben opgelopen. De voorbereidingen voor het afge zegde bezoek hadden zelfs de in druk opgeleverd dat verbeterin gen in de betrekkingen tussen beide landen tastbaar gemaakt kunnen worden, zei Bolling. In ons verkoopteam is op korte termijn ALLROUND HERENCONFECTIE VERKOPER AANKOMEND VERKOPER Wij denken aan energieke jonge mensei met het vak bekend, die op ambitieuze wij onze cliënten behulpzaam willen zijn. Onze arbeidsvoorwaarden zijn goed! bijna twee weken vergaderen besloten heeft, vooral tegemoet komt aan de wensen van minister Albeda (sociale zaken). Daarmee lijkt de mogelijkheid van een loonmaatregel vrijwel van de baan. Eerder deze week bleek dat een deel van het kabinet veel voelde voor een dergelijke afgedwongen loonmatiging. Hierbij werd ge dacht aan een verlaging van de vakantietoeslag van acht naar zes procent. Vooral minister Albeda, maar overigens ook premier Van Agt en CDA-fractieleider Lub bers, hebben zich bij voortduring uitgesproken tegen doorvoering van een niéuwe loonmaatre gel. De WD-ministers geloven echter dat een loonmaatregel noodza kelijk zal zijn om de begroting sluitend te maken. Het idee voor een aftopping en korting van het vakantiegeld is dan ook afkom stig uit deze hoek. Nog voor het begin van de werkelijke begro tingsbesprekingen toonden vice- premier Wiegel en minister Pais (onderwijs) zich al voorstander hiervan ten einde het bedrijfsle ven meer „lucht" te verschaf fen. Minister Van der Stee (financiën) lijkt in dit conflict niet volledig de kant van de liberalen te hebben willen kiezen. Wel eiste hij van de ministerraad een harde garantie dat de begroting binnen bepaalde grenzen sluitend zou worden, maar hij bleek bereid compro- te sluiten. Hij ging het kabinetsberaad in met de eis, dat hij „harde zekerheid" zou krijgen dat de loonmatiging groter zou worden dan uit de nu beschikbare gegevens naar voren komt. Later verzachtte hij deze opstelling, door zo nodig genoe gen te willen nemen met een af spraak dat elk departement extra zal bezuinigen indien het doel niet gehaald wordt. In dit verband eiste hij van minister Albeda ook dat deze eindelijk maatregelen neemt om de groei van het aantal uitkeringstrekkers tegen te gaan. Binnen het kabinet bestaat de indruk dat juist dit on derdeel van de kabinetsplannen er de laatste jaren wat bekaaid is afgekomen. Albeda, onder wiens verantwoordelijkheid dit volu mebeleid valt, is er in deze perio de juist ingeslaagd een aantal belangrijke kabinetsbeslissingen in zijn geest om te buigen. Minister Van der Stee wees er tij dens het overleg dan ook op, dat indien het volumebeleid van de grond was gekomen, premiestij gingen achterwege hadden kun nen blijven. Gezien het verloop van de beraadslagingen is het dan ook niet uitgesloten dat de drei gende loonmaatregel vervangen wordt door een forse verhoging van de sociale premies. Daarnaast kan het kabinet zo nodig belastingmaatregelen aankondi gen. Deze zouden moeten wor den doorgevoerd indien de lonen te snel stijgen. Minister Albeda heeft reeds vorig jaar op een der gelijk scenario gezinspeeld, om dat dit het hem mogelijk zou ma ken in alle vrijheid met de sociale partners te onderhandelen. 40 PAGINA'S Dit is de voormalige eige naar van café-restaurant "Het Kompas" op het Kaag eiland. Eind vorig jaar week hij uit naar de zonnige Ba- hama's. In korte tijd ver kocht hij al zijn bezittingen omdat de fiscus hem in het kader van de actie "schuim kraag" wilde aanpakken. Een voorlopige aanslag van de Leidse belastingontvan ger van een half miljoen gul den was de directe aanlei ding om het voor gezien te houden. Inmiddels is hij op het Paradise Island aan het bouwen geslagen. Er verrij zen drie schakelvilla's, waarvan er een voor Ben Ruis zelf is. Aan terugkeer naar ons land denkt hij voor lopig niet. LEIDSE PAGINA Specialisten verzetten zich fel tegen beknotten van hun inkomens PAGINA 7 Dit jaar voor het laatst vo geljacht in Italië? PAGINA 9 Anti-schop-actie in Zeist begonnen PAGINA 11 Manager van Abba: "Ze zin gen niet voor de poen" PAGINA 23 Herman Krebbers denkt nog vaak aan het orkest PAGINA 25 Polen vertrouwt zijn leiders niet Mr. Frits Quadekker (36) Foto onder, heeft gisteren af scheid genomen als burger raadsman. Hij was de eerste die deze functie in Leiden bekleedde. Zes jaar is hij hier werkzaam geweest, "met opgerolde mouwen, tot de knieën in de mest". Met de ambtelijke en bestuurlijke top viel maar moeilijk te ploegen, zo is zijn conclusie. Een niet zo vrolijke terug blik op PAGINA 21 Snel bundelen ex-CDA'ers AMERSFOORT (GPD) - De groep van 70 confessionele politici die het CDA de rug heeft toegekeerd hoopt binnen ongeveer vier maanden een begin gemaakt te hebben met een gemeenschap pelijke lijst voor een evangelisch- politiek alternatief voor het CDA. Ze wil daartoe zo spoedig moge lijk gesprekken beginnen met groeperingen als bijv. de Arjos, de Evangelische Progressieve Volkspartij en de werkgroep Niet bij brood alleen. Dit hebben de leden van de groep tijdens de eer ste bijeenkomst gisteravond in Amersfoort besloten. Het nieuwe telefoonnummer van Stichting Welzijn Leiden (samenvoeging welzijnsraad, LJA en bureau culturele raad) Binnenstadswinkel Overleg-Wijkorganen Redaktie Info-Leiden Breestraat 117 is m.i.v. maandag 25 augustus a s 120945.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1