'WK moet voor ommekeer zorgen' Kritiek van Kr aar: "Topclubs hebben het weer makkelijk IJsselmeervogels eist Jaan de Graaf op.... Belgen profiteren mee van Oranje wielersuccessenmaar: Nijboer commentator Bollenkreek-marathon VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 Portisch staat achter tegen Robert Hübner ABANO TERME (ANP) - Eén dag voor de negende partij in de tweekamp tussen Robert Hübner j en L^jos Portisch in de halve fi- I nale van het kandidatentoernooi I zou worden uitgespeeld, heeft de I Hongaar zich gewonnen gege- ven. Portisch gaf dit gisteren en kele minuten voor de tiende par- tij zou beginnen te kennen. Hübner heeft nu met 5-4 de leiding, j nadat de eerste acht partijen alle in remise eindigden. De tiende partij is inmiddels afgesloten in een voor Hübner voordelige stel ling. Indien Hübner deze twee kamp op zijn naam brengt, wordt hij de tegenstander van Viktor i Kortsjnoi De dissident won in I Buenos Aires de tweekamp tegen I Lev Poloegajevski uit de Sow- i jet-Unie in de verlenging. SPORT DEN HAAG (GPD) - Trainer Hans Kraay van FC Den Haag is het niet eens met de competitie-indeling voor het sei zoen 1980-1981. Jaan de Graaf (rechts): omstreden voetballer ZAANSTAD - Hoewel AZ'67 en Go Ahead Eagles tot overeenstemming kwamen inzake het „verhuren" van Jaan de Graaf aan de Deventer eredivisieclub, staat nog lang niet vast of de Spakenburger inderdaad weer betaald voetbal kan spelen. De Graaf heeft een bindende wedstrijd gespeeld met zaterdagclub IJsselmeervogels tegen Enter Vooruit en mag dan volgens de reglementen van de KNVB komend seizoen niet uitkomen voor de Eagles. IJsselmeervogels-secretaris Muis: „We vinden het beroerd voor Jaan, maar de reglementen moeten wel worden nageleefd. De KNVB moet maar beslissen". Dat zal in de loop van vandaag gebeuren. Competitieleider Jan Huijbregts bevestigde dit. "Maar het zou te gek zijn als De Graaf door die ene wedstrijd straks zijn vak als betaald voetballer niet kan uitoefenen. Het is duidelijk dat IJsselmeervogels hier dwars ligt. We gaan de zaak op hoog niveau in Zeist bespreken en dan een beslissing nemen". De kritiek van Kraay richt zich vooral op het feit dat de topclubs wederom een op het eerste ge zicht „makkelijk" begin van de competitie kennen. Kraay ver wijst daarbij als voorbeeld naar de eerste wedstrijd van FC EN Haag in de nieuwe competitie, uit tegen PSV. Hans Kraay: „Dit getuigt weer eens van weinig inzicht van KNVB- zijde. Wat is nou een mooiere start van de competitie? Clubs als bijvoorbeeld NAC en Excelsior aan de leiding of meteen een Ajax of PSV fier aan kop. Waar komt het publiek nou op af? Juist, tracht die indeling dan zodanig te maken dat er enkele clubs de eer ste weken van de competitie op kop komen waar niemand het DEN HAAG - FC Den Haag zal op 5 september in Zeist een oefen wedstrijd tegen het Nederlands elftal spelen. Bondscoach Jan Zwartkruis bereikte daar deze week overeenstemming over met Hans Kraay van FC Den Haag. van verwacht. Maar nee, een club als FC Den Haag moet, en nog wel uit, tegen een topper de competi tie openen. Dat scheelt bij onze eerste thuiswedstrijd al meteen publiek, wanneer je van de ver wachte instelling uitgaat dat FC Den Haag verliest van PSV". FC Den Haag treft het dit seizoen toch al niet zo met de start van de competitie. Vorig seizoen werden er nog 1200 seizoenkaarten ver kocht terwijl er tot nu toe geen 1000 aan de man konden worden gebracht. FC Den Haag zal zaterdag zonder de geblesseerde Kees Tempelaar, René van Delft en Aad van Ber- genhenegouwen naar Eindhoven afreizen. Over het opstellen van nieuwe aanwinst Aitze Bouma (afkomstig van Boom-België) be staat nog onzekerheid. De Turk Keloglu, de vervanger Bouma, die geruime tijd gebles seerd was en daardoor alle fenwedstrijden moest mis: voldeed dermate goed op het middenveld dat hij, en niet Bou ma, zaterdag op het middenveld zal spelen. Dat zal de van een af delingsclub afkomstige Keloglu dan samen doen met de van Feyenoord teruggehaalde Roger Albertsen en de van Ajax afkom stige Guido Pen. van der Meeren heeft zich voor drie maanden gebonden aan de Vel- sense eerste-divisieclub Telstar. De 35-jarige doel verdediger werd door de Noordhollanders aangetrokken ter verlichting van het probleem dat is ontstaan door kwetsuren bij de twee doelwach ters van het C-elftal en het tus sentijds vertrek van Fons Half- man, de eerste vervangende doelman achter Jan Nederburgh. ROOSENDAAL (GPD) - Het wereldkampioenschap in Sallanches zal de Belgische wie lersport uit een impasse moeten helpen. Eens was het land van onze zuiderburen het Mekka van het Europese cyclisme. Nude hoogtepunten voor de Belgen dit seizoen op de vingers van één hand gemakkelijk zijn te tellen, is de publieke belangstelling nog verder gedaald. Het oorverdovende lawaai waarop de Nederlandse renners dagelijks in eigen land worden getrak teerd, blijft in België totaal ach terwege. De Belgische wielersport heeft nieuwe impulsen nodig, wil men niet helemaal van de Europese ladder afglijden. De echte door braak van Daniël Willems laat te lang op zich wachten; van Fons de Wolf hoorde men na een goed vrijwel niets meer. De overwinning van Michel Pol- lentier in de Ronde van Vlaande ren was dit voorjaar goed voor een hele korte opleving, maar die kon na de Tour de France niet meer worden gecontinueerd. uit". Sponsor laat prof stayer Been in zijn hemd staan.... GRONINGEN (ANP) - De Spon sor van profstayer Nico Been heeft besloten zich met on middellijke ingang van de wielersport af te wenden. Directeur Johan Franke van de Meubelgigant is boos ge worden omdat de Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie geen vierde stayer afvaar digt naar de begin september te houden wereldkampioen schappen in Bcsangon. De Nederlandse wielerbond was hiertoe wel gerechtigd. De KNWU wilde geen beslis sing nemen, omdat zich naast Been nog twee andere kandidaten hadden gemeld. Franke stelde de Unie nog voor een selectiewedstrijd te houden, maar dit werd af gewezen. Daardoor zag hij zich genoodzaakt Been en gangmaker Stakenburg te ontslaan. Hij wendde zich af van de prof- stayerij en liet niet na met modder te gooien. Per com muniqué stelde Franke: "Het is jammer dat een stayer, die in blakende vorm is, en bo vendien één van de beste gangmakers heeft, niet kun nen deelnemen aan de we reldkampioenschappen. Ik heb sterk de indruk dat de bond manipulaties van de profstayerij steunt. Juist de ze manipulaties hebben er toe geleid dat Nico Been tij dens het Nederlands kam pioenschap besloot vroeg tijdig af te stappen. De enige mogelijkheid was op eigen kracht te winnen en dat mis lukte. Ik ben een voorstander vanN eerlijk rijden en dat schijnt in deze tak van sport niet te mogen. Doordat de bond weigert een eerlijke wedstrijd te laten rijden tussen de drie WK-kandidaten, concludeer ik dat zelfs de bond een eer lijke confrontatie uit de weg gaat om de hiërarchie van de groten niet te verstoren. Met deze mentaliteit kan ik mij niet verenigen". Nu profiteren de Belgische op dit moment mee van de door hun Nederlandse collega's be haalde Tour-successen. Dit vaak tot ongenoegen van de „inrich- W06u6 ters" van criteriums in België, die hun eigen renners met veel moei te af en toe nog ergens naar toe kunnen halen. De Belgen geven er op dit moment duidelijk de voorkeur aan zich in het Neder landse criteriumgeweld te stor- geconfronteerd met het feit dat zich binnen onze nationale ploeg twee of drie clubjes vormen. Ik hoor van de Nederlandse renners dat één avond vergaderen vol doende is om onderling akkoord te komen. Bij ons duurt dat we ken. En dan zijn we er nog niet ten. De comités in ons land hebben daar best een aardig bedrag voor over, omdat de buitenlanders als eni gen in staat worden geacht de machtspositie van de Raleigh- ploeg te smoren, nu is gebleken dat de tweede Nederlandse prof- formatie (HB) over veel te weinig kwaliteit beschikt. Daarbij kan trouwens onmiddellijk aangete kend worden dat ook de komst van de Belgen naar Nederland nog steeds niet tot een buiten landse overwinning heeft ge leid. Onvoorstelbaar Jos Jacobs, de Belgische kampioen uit de ploeg van IJsboerke, zegt over de Nederlandse criteriums: „Wij Belgen leven op dit moment een beetje in een omgekeerde wereld. In de periode dat bij ons Eddy Merckx tienduizenden toe schouwers naar de criteriums trok, kwamen de Nederlanders maar wat graag bij ons koersen. Wat ik na de Tour in Nederland heb meegemaakt is onvoorstel baar. In België mogen de comités blij zijn als er tegenwoordig drie duizend toeschouwers komen. In Nederland klaagt men als het er minder zijn dan twintigdui zend". „Ik hoop dat het wereldkampioen schap straks voor een ommekeer kan zorgen, al was het alleen maar om het feit dat we dan van die verre reizen af zijn. Maar de voorwaarden voor ons zijn in Ne derland zo aantrekkelijk, dat we een dief van de eigen portemon nee zijn wanneer we in België blijven. Ja, we profiteren mee van de Nederlandse successen. Straks is het misschien weer an dersom. Voor ons is het wereld kampioenschap de enige manier om de wielersport in België uit het slop te halen". Ook in Sallanches lijken de Belgen straks met een grote achterstand op de Nederlanders te beginnen aan de strijd om de regenboog- trui. Walter Godefroot, die de Belgische ploeg moet begelei den, staat voor de moeilijke taak om van twaalf renners uit zes ver schillende ploegen een eenheid te maken die naar een wereldtitel kan leiden. „Dat zal niet eenvou dig worden", zegt Jos Jacobs. „We werden nu eenmaal jaarlijks De samenstelling van de WK-ploeg verliep trouwens ook al niet zon der problemen. Zo is Patrick Le- fevre, de ploegleider van MARC, woedend omdat er niemand uit zijn ploeg is geselecteerd. Een woede die alleen maar toenam toen bekend werd dat in Neder land Jos Schipper slechts een plaats als reserve werd toebe deeld. Terwijl de ploegen in België aan hun eigen belang denken, staat in Nederland het totaalbelang-van de ploeg voorop. Een formule die de laatste jaren al tot drie wereld titels (Kuiper, Knetemann en Raas) heeft geleid. Hennie Kui pen „Ik geloof dat wij op dat ge bied ver voor liggen op de andere landen. Wij hebben steeds de juiste formule kunnen vinden. Wie de regenboogtrui ook heeft, het werkt altijd positief. Iedereen profiteert mee. Ook de kleintjes. Voor hen is er nu toch ook een hoop werkgelegenheid in Ne derland na de Tour". Wanneer J<j>s Jacobs wordt gecon fronteerd met de uitspraken van Hennie Kuiper slaakt hij een diepe zucht. „Zo was het vroeger in de tijd van Eddy Merckx bij ons ook. Hij was een eenling, een persoonlijkheid waar iedereen voor wilde werken en naar wilde luisteren. Nu denken een paar renners dat ze op gelijk niveau staan wanneer het om een we reldkampioenschap gaat. Er is niemand die er met kop en schouders bovenuit steekt. Zo n figuur hebben we eigenlijk hard nodig om de Belgische wieler- liefhebbers weer in groten getale naar de criteriums te krijgen. Daarom staan we in Sallanches voor een heel belangrijke op dracht". Zó zou Jos Jacobs r) ook in Sallanches graag aankomen. Ver v wielersport uit het slop halen. de anderen uit. Zo'n Gele kaarten in oefenduels worden niet meer bestraft ZEIST (GPDIANP) - De tucht- commissie van de KNVB zal voortaan minder streng oor delen over gele kaarten die worden uitgereikt tijdens oe fenwedstrijden die de compe titie voorafgaan. De commis sie heeft besloten om spelers die tijdens de recente oefenpe riode een derde gele kaart kregen, niet te straffen. Het ligt in de bedoeling om gele kaarten, die in de periode vallen van 1 juli tot aan de start van het nieuwe seizoen, niet meer in het boekingssys teem op te nemen. Dat geldt voor kaarten die in het bin nenland zowel als in het bui tenland worden gegeven. Die gele kaarten zullen overi gens nog wel worden geregi streerd. Ten aanzien van een voetballer die tijdens de com petitie drie keer geel krijgt, kunnen de eerder tijdens het oefenprogramma gekregen gele kaarten als verzwarende omstandigheid worden aan gemerkt. Tijdens de voorbereiding op de nieuwe competitie is Ajax er niet in geslaagd het voetbal toernooi van de stad Madrid te winnen. In de finale verlo ren de Amsterdammers van Atletico Madrid. De Span jaarden waren meer bedre ven in het nemen van straf schoppen. Na de officiële speeltijd was de stand gelijk (1-1). Voor Ajax doelpuntte Molenaar uit een strafschop .nadat Atle tico via Quique vier minuten eerder de leiding had geno men. Bij Ajax waren Arne- sen, Molenaar en Ziegler de beste spelers. Barcelona won het voetbaltoer nooi om de Juan Gamper-be- ker. In de finale van het door de vereniging zelf georgani seerde toernooi wonnen de Catalanen met 2-1 van Vaso de Gama uit Brazilië. Aan het toernooi werd van Neder landse zijde deelgenomen door PSV, dat als vierde ein digde. WEER ZEGE ZOETEMELK HUYBERGEN - Tour-winnaar Joop Zoetemelk heeft gister avond ook de profronde van Huybergen voor zich opgeëist. Voor ruim 10.000 kijkers zag Zoe temelk in de slotfase kans te ont snappen uit een kopgroepje van drie man. Hij bouwde een voor sprong van 15 seconden op. Ger- rie Knetemann werd tweede. De Ruiter derde en de eerste Belg, Beyssens, werd vierde. Bernard Hinault lijkt intussen weer in vorm te komen voor het WK wielrennen dat op 31 augustus wordt gehouden. Hij zegevierde gisteren in de eerste rit van de Ronde van Limousin. Adrie van der Poel won de tweede rit van de amateurronde van Rijnland-Palts. De Westduitser Burkhardt heeft de leiding in het klassement. LEIDEN- Nederlands beste marathonloper, Gerard Nijboer, is morgen de enige nationale atletiektopper die bij de tweejaarlijkse marathon van de Bollenstreek aanwezig zal zijn. De zilveren medaillewinnaar op de Olympische Spelen zal als commentator optreden in Noordwijkerhout. Bij absentie van de nationale marathontop kan de Baarnse atleet Rob Strik als eerste Nederlander de 42 kilometer en 195 meter voltooien. De zege lijkt voor hem evenwel niet weggelegd door de aanwezigheid van Mi chael Hurd. Deze Engelse atleet heeft eerder al een tijd van 2 uur en 15 minuten genoteerd. Niet eerder kende het deelnemersveld van de marathon van de Bollen streek, die eerder door de Schot Andy Keith (in 2 uur 22 minuten) en Ko van der Weijden (in 2 uur en 28 minuten) werd gewonnen, zo'n zwakke bezetting. De reden daarvan is dat op 20 september in Zwolle het Ne derlands kampioenschap marathon wordt verlopen en dat de Olympi sche Spelen net zijn afgesloten. Omdat de meeste lange afstandlopers elk seizoen maar een paar wedstrijden lopen past de marathon van de Bollenstreek by velen niet in het wedstnjdschema. Wel heeft zich een record aantal deelnemers aangemeld voor de marathon, die om 13.00 uur bij het Witte kerkje in Noordwijkerhout start en via Lisse en Noordwijk op de Brink in Noordwijkerhout eindigt. Onder de ongeveer 200 lopers bevinden zich schaatscoach Egbert van 't Oever en de Noordwijkse wethouder Cees van Duin. <a£NU£M£M Pat kunt u toce Nl£T MAKEN IK MES Al M9W 7TCWNISCWE EN TACTISCHE TIRS AFöESTEMP OP 06 hulp hulk//

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13