Voetgangers en fietsers worden beter beveiligd Internationaal dagverblijf voor kinderen Alsnog minder ontslagen bij wolspinnerij Gezondheid en economie op congres Goekoop op proef als loco? Leidse stadsrubrlek Voor elk wat wils bij LYC DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 Leiden trekt ruim miljoen gulden uit LEIDEN - Ruim een miljoen gulden wil de gemeente Lei den uittrekken voor het verbeteren van de verkeersvei ligheid voor fietsers en voetgangers in de stad. Bijna vier ton kan waarschijnlijk worden gesubsidieerd door het rijk. De rest zal de gemeente zelf op tafel moeten leggen. Dit bleek op de gistermiddag gehouden vergadering van de verkeerscommissie. LEIDEN - "Als alles volgens plan verloopt kan het internationaal kinderdagverblijf voor kinderen van buitenlandse werknemers half oktober beginnen". Dit ver telde de heer W. van der Wal, één van de initiatiefnemers en be stuurslid van het kinderdag verblijf gisteravond aan de leden van de commissie Onderwijs. Nog deze maand begint men aan de verbouwing van de vier lokalen van de Heilige Hartschool aan de Lusthoflaan, die als ruimte voor het kinderdagverblijf gaan die nen. Ook het ministerie van CRM gaat met het plan akkoord. In het kader van het experiment heeft het vobr drie jaar subsidie toege zegd. Een en ander betekent dat op grond van de Rijksbijdragere geling Kinderdagverblijven van het ministerie een bijdrage kan worden verwacht van 100% in de salariskosten van de leidsters. Gebleken was dat er in de gemeen te Leiden, en met name in het noordelijk stadsdeel, een grote behoefte is aan hele-dagopvang van kinderen van buitenlandse werknemers: 436 buitenlandse kinderen in de leeftijd van 0-6 jaar zijn hier woonachtig. Deze kinderen worden nu niet of nau welijks opgevangen. De wat ou dere meisjes worden vaak van school thuisgehouden om voor hen te zorgen, constateerde de bestuurslid Van der Wal. "We ho pen dat we met zo'n kinderdag verblijf meer contact krijgen met de ouders. En wat meer aandacht kunnen besteden aan de ontwik kelingskansen van de kinderen. Ook willen we een beperkt aantal Nederlandse kinderen toelaten. Op deze manier leren de kinderen elkaar met hun verschillende achtergronden accepteren Mevrouw H. van Dongen (PvdA) vroeg hoe het zat met de werving van Turkse en Marrokaanse leid sters en of het bestuur al enig zicht heeft hoeveel kinderen er straks worden aangemeld en hoeveel er kunnen worden toe gelaten. "Aan een echte wervingscampagne zijn we nog niet begonnen. Het bestuur is net geïnstalleerd. Wel weten we dat genoeg buitenland se ouders er wat in zien. Ons maximum zit op dertig kinderen in de leeftijd van 0-6 jaar. Op de advertentie voor leidsters heb ben we enkele reacties gehad. Volgende week beginnen we met de sollicitatie-procedure", aldus de heer van der Wal. Leidse universiteit LEIDEN - "Het gedrag van de arts als bemiddelaar in de gezondheidszorg, de analyse van de vraag in de gezondheidszorg, de structuur van de markt voor gezondheidszorg, de rol van de overheid en ge zondheidsindicatoren" zijn de onderwerpen die aan de orde komen tijdens het wereldcongres eco nomie van de gezond heidszorg, dat 9, 10 en 11 september aan de Leidse universiteit wordt gehou den. Het is voor de tweede maal dat een dergelijk wereldcongres op het betrekkelijk nieuwe terrein van de economie van de gezond heidszorg wordt gehouden. Het eerste congres vond zeven jaar geleden in Tokio plaats. De staatssecretaris van volksge zondheid mevr. Veder-Smit opent het congres in Leiden. Doel van het congres is het bevor deren van de economie van de gezondheidszorg als een belang rijke specialisatie van de econo mische wetenschap. Het congres wordt georganiseerd door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Publieke Sec tor van de Leidse universiteit. Eén van de boeiendste onderwer pen is wellicht de rol van dé over heid in de gezondheidszorg. Door het internationale karakter kan door vergelijking van de Syste men meer inzicht kunnen wor den verkregen in het reilen en zeilen van verschillenden syste men in verscheidene landen. Geld voor uitbreiding bluswater- Het gaat om een tiental maatrege len die variëren van de aanleg van nieuwe voetgangersoversteek plaatsen, het verbeteren van de bewegwijzering tot de recon structie van de kruising Lange- gracht/Pelikaanstraat. De laatste klus slokt overigens ook het meeste geld op: 340.000 gul den gaat die reconstructie kos ten. Het plan voorziet ondermeer in de aanleg van vrijliggende fietspaden op de kruising, waar door tevens het rechtsafslaand fietsverkeer buiten de verkeers lichten om kan worden geleid. Het linksafslaan vanaf de Pelikaan straat de Langegracht op wordt voor fietsers eveneens verbeterd en veiliger gemaakt. Met deze ge hele reconstructie wordt tevens de fietsroute van de Merenwijk naar de binnenstad, via de Huig- brug, voltooid. Zo'n 230.000 gulden is uitgetrokken voor het afmaken van de fietsrou te van de Merenwijk naar het sta tion. In deze route ontbreekt na melijk nog één schakel: langs de Oegstgeesterweg tussen het Sta tionsplein en het Maredijkvia- duct is het fietspad slechts ge schikt voor éénrichtingverkeer. En dat moet tweerichtingverkeer worden. Het voltooien van het fiets/voetpad langs de noordzijde van de Was- senaarseweg gaat 224.000 gulden kosten. Vanaf de Rijnsburgerweg wordt het ontbrekende gedeelte aangelegd. Voor kleine, algemene verkeers- voorzieningen wordt een fonds "in het leven geroepen". Uit deze pot, waarin een ton wordt ge daan, kunnen bijvoorbeeld de aanschaffing en plaatsing van paaltjes, fietsklemmen etc. wor den betaald. De achterliggende gedachte is dat er in de toekomst geen beroep meer hoeft te worden gedaan op de gewone begrotingsposten als "onderhoud bestratingen". Die posten worden sowieso al te zwaar belast. LEIDEN - Er zullen minder ontslagen vallen bij de Wolspinnerij Ede dan tot dusver werd verwacht. De directie van het bedrijf, gevestigd in het voormali ge Van Wijk-Zaalberg complex aan de Kanaal- weg, heeft de plannen voor een sterke inkrimping van het bedrijf laten varen. de plannen maakt onder meer een reconstructie van het kruispunt Langegracht-Pelikaanstraat Dgprgjth g'isterrmddag^tu^n *cfe Onderdeel van uit. Er komen op deze drukke kruising vrijliggende fietspaden. Inbraak op klaarlichte dag LEIDEN - In Leiden is gisteren op klaarlichte dag voor meer dan flO.OOO gestolen bij een inbraak. Tussen elf uur 's ochtends en half negen 's avonds stond de flat aan de Kennedylaan leeg. Via de ga lerij is de dief, die een raampje forceerde om binnen te komen, weer rustig vertrokken. De buren hebben niets gemerkt. Pas toen de bewoner van het appartement bij zijn terugkeer de voordeur open zag staan is alarm geslagen. Vermist worden: enkele siera den, f325 aan zilveren tientjes en rijksdaalders en circa 46 girobe taalkaarten met twee bijbeho rende pasjes. Alles bij elkaar zo'n flU.000. Van de dader of daders ontbreekt elk spoor. LEIDEN - Komt de Leidse burgemeester mr. CL* Goekoop voorlopig een tijdje op proef als loco? Je zou het kunnen vermoeden wanneer je de ondertekening ziet van een aantal raadsstukken die volgende maandag in de Leidse gemeenteraad worden behandeld. Als ondertekening staat naast de naam van ge meente-secretaris H. Lodder die van loco-burgemeester mr. CJi. Goekoop. In een briefje ondertekend door de loco-burgemeester Waal haastten B en W zich dezer dagen om de raadsleden te be richten dat het allemaal op een misverstand berustte. De i Goekoop moet vervan gen worden door Waal. Want mr. Goekoop werd dan wel gisteravond geïnstalleerd, op 1 september begint hij pas echt met zijn Leidse werk. capaciteit LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor financiën is gister avond akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een klei ne drie miljoen gulden om de bluswatercapaciteit in de Leidse binnenstad te verbeteren. Bij het blussen van een brand in een schoolgebouw aan de Hoge Morsweg, vorig jaar, en een brand in een timmerfabriek aan het Utrechtse Veer, dit jaar, kwam de brandweer in waternood als ge volg van onvoldoende druk op de leidingen. Een rapport van de brandweer heeft uitgewezen dat op veel plaatsen in de binnenstad de leidingen dit zelfde euvel kan optreden wanneer er een brand moet worden geblust. Als de gemeenteraad akkoord gaat zal vermoedelijk nog dit jaar een begin worden gemaakt met het verzwaren van het leidinghet in de binnenstad. Hiermee is dus een bedrag van bijna drie miljoen gulden gemoeid. Stiekem De NVSH (Nederlandse Ver eniging van Sexuele Hervor ming) zit weer onder dak. On der de bezielende leiding van penningmeester Bruno de Klerk wordt op dit moment hard gewerkt aan het op knappen van een deel van het monumentale pand Rapen burg 48. Dagelijks is hier een groepje fanatieke NVSH-ers druk bezig met timmeren en door René van der Velden Jaap Visser gens van achttien jaar. Je houdt het niet voor moge lijk". In dit voormalige schoolge bouw worden naast de NVSH een groot aantal verenigingen - en clubs, zoals sportschool Luiten en Man '79, de bond voor gescheiden mannen, en een aantal kunstenaars, on dergebracht. Bruno de Klerk en mede-be stuurslid Bram de la Rie leg gen uit waarom de afdeling Leiden van de NVSH zo hard aan een nieuw onderkomen toe was. "We zaten hiervoor in een pand aan de Nieuwe Rijn, waarin ondermeer ook het Vrouwenhuis was onderge bracht. Dat was een regel recht slooppand. Is nu ook voor een groot deel tegen de vlakte gegaan in verband met de uitbreiding van de biblio theek. Er hing daar een lugu ber sfeertje omdat het een smerige boel was. Dat deed de naam van de NVSH geen goed. Het was net alsof je naar iets "stiekems" ging om iets "stiekems" te doen. Boven dien: hygiënische waar ver kopen in een smerige omge ving kan natuurlijk niet". Nieuw leven Het nieuwe onderkomen is vol gens De Klerk en De la Rie uitermate geschikt om het imago van 'stiekeme" club weg te nemen. Een fraai grachtenhuis midden tussen e onderkomen aan het Rapenburg. de studenten, die voor een belangrijk deel de klanten kring van de NVSH vormen. "We zijn hier enorm gelukkig mee. We krijgen nu een aardi ge sociëteitsruimte waar we théma-avonden kunnen houden en twee dagen per week "open avond". Boven dien, en dat is nog veel be langrijker, hebben we hier de beschikking over enkele kleinere ruimtes waar we ver trouwelijk met mensen kun nen praten die met probleemgevallen bij ons komen. Dat was bijvoorbeeld aan de Nieuwe Rijn onmoge lijk. Daar moest je probleem gevallen bepraten terwijl Jan en alleman er omheen ston den. Logisch dat je dan dichtklapt". Volgens Bruno de Klerk wor den de voorlichtings- en hulpverlenende werkzaam heden van de NVSH door het betrekken van een nieuw on derkomen, wal volgende maand officiéél gebeurt, weer nieuw leven ingeblazen. "Van het voorlichtingswerk en het hulpverlenen was in het laat ste stadium van het "tijdperk Nieuwe Rijn" weinig over gebleven. De zaak was wat dat betreft doodgebloed. Dat gaat nu veranderen en ik weet nu al zeker dat we hier veel aanloop zullen krijgen. Niet alleen van onze leden, dat zijn er hier in Leiden en omgeving zo'n 1300, maar ook van men sen met problemen en probleempjes. Inderdaad, veel studenten. Voor deze groep kan ons voorlichtings werk nog veel betekenen. Dat hebben we gemerkt tijdens de introductieweek voor eer stejaars. We hebben toen condooms lopen uitdelen en het was verbazingwekkend hoeveel van die knapen naar ons toestapten met de vraag. "Meneer wat is dat?". Jon- Naakt zwemmen Nu we het toch over de NVSH hebben. Na anderhalf jaar knokken heeft deze hervor mingsbeweging het eindelijk voor elkaar gekregen dat er een uurtje in de week mag worden naaktgezwommen. Op proef, dat wel. Bruno de Klerk: "Anderhalf jaar geleden hebben we een brief gestuurd naar de Sport stichting met de vraag of het mogelijk was dat er in Leiden op bepaalde uren naakt kan worden gezwommen. Dat is in een heleboel plaatsen de gewoonste zaak van de we reld maar in Leiden dus ty pisch niet. Die brief is vervol gens zoek geraakt bij de Sportstichting. Zoek waar schijnlijk tussen aanhalings tekens. Na een jaar hebben we een nieuwe brief geschre ven. Daarop werd ons het aanbod gedaan om een bad voor een aantal uren te huren. Dat hebben we afgewezen. Het is niet onze bedoeling om met een groepje gelijkge stemden in ons nakie het wa ter in te duiken. Het gaat om het principe. Dat je mag zwemmen op de manier waarop je dat zelf wilt. Al of niet met zwembroek. Na veel gezeur mag er nu dus één uur tje in de week worden ge zwommen op de manier waarop men dat zelf wil". "Weet je wanneer?", vervolgt De Klerk. "Op vrijdagavond van kwart over tien tot kwart over elf. Wie gaat er dan nog zwemmen? Op dat tijdstip zijn de mensen wel bereid om vocht in te nemen maar zijn ze niet meer bereid om er in te vertoeven. De uitslag van dat uurtje op proef staat dus al bij voorbaat vast". directie van de wolspinnerij en de industriebond FNV over een reorganisatie van het Leidse be drijf. Aanvankelijk stond de di rectie op het standpunt dat 18 man op straat moest komen te staan. De industriebond vreesde voor het verlies van meer ar beidsplaatsen. Volgens de FNV is de verwachting dat er de komen de jaren goede bedrijfsresultaten worden geboekt. Een sterke in krimping van het bedrijf vindt men daarom onaanvaardbaar. In het gesprek, gisteren, heeft de directie de toezegging gedaan dat er minder ontslagen zullen vallen dan aanvankelijk het plan was. Over het preciese aantal ontsla gen is nog geen overeenstem ming bereikt met de industrie bond. Bovendien moet, volgens de FNV, nog een gunstige af vloeiingsregeling worden ge maakt voor de mensen die wel op straat komen te staan. Het sociaal plan dat er nu ligt is voor de FNV onaanvaardbaar. Volgende week woensdag vindt er een nieuw gesprek plaats tussen directie en de industriebond. De verwachting is dat men er dan uit zal komen. Mocht dat niet het ge val zijn dan dreigen er, volgens een woordvoerder van de FNV, acties. LEIDEN - Het Leids Vrije tijdscentrum heeft in grote trekken de cursussen die zij vorige jaren hield, aan gehouden. Zo is de maandag in het Vrijetijds centrum gereserveerd voor een cursus Tai Chi Chuan (bewe gingsleer) en yoga. De Go-club zal het komende seizoen op maandagavond bijeen komen (van acht tot twaalf uur). Een cur sus voor beginners begint in ok tober. Op dinsdagavond zijn er cursussen gitaar (gevorderden), jazzballet, etsen (beginners en gevorderden) en tekenen &i schilderen. Een knutselclub gaat zich richten op de electronica. De muziekworkshop, ook al op dinsdagavond, staat in principe open voor iedere Leidse muzi kant. De nadruk zal echter vallen op jazzmuziek. Het samen-spelen staat bij deze activiteit centraal. Cursussen fotografie (beginners), - gitaar (beginners) saxofoon en (huis, tuin en keuken) elektra worden op woensdag gehouden. Verder op deze dag volksdansen voor beginners met medewer king van de dansgroep Tarantel la. Deelnemers kunnen verschei dene dansen leren die door be volkingsgroepen in West-Euro pa. Amerika, de Balkanlandenen Israël worden gedansd. De inschrijving voor de diverse ac tiviteiten begint vandaag. In schrijven is mogelijk elke werk dag van twaalf tot vijf uur bij het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. 's Avonds kan men voor informa tie en aanmelding terecht tussen 25 en 29 augustus van zeven tot negen uur. Telefonische of schrif telijke aanmelaingen worden niet geaccepteerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3