'Het is een grap Economische zaken: uitspraken over aardgas voorbarig fKssnnsm Officier: schrik zaaien bij 'keurige' zakenlieden Krakers Prins Hendrikkade proberen politie voor gek te zetten met stiekeme aftocht Opening in Klokkonborg-conilirt WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 AMSTERDAM - Doen of niet doen. De uitnodiging van de krakers om de ontruiming van de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade als verslaggever van binnenuit mee te maken, was verleidelijk, maar bracht vele ri sico's met zich mee. In het mid den van de nacht van maandag op dinsdag wagen we de stap met z'n elven, voorzien van onmisbare at tributen als helm en gasmasker. Tijdens een oriënterend gesprek vooraf hadden de krakers de no dige garanties gegeven dat van hun kant niet gewelddadig tegen de politie zou worden opgetre den. Dinsdag om 00.45 uur kunnen we via een smalle ladder naar de eer ste verdieping van de apparte menten die de illegale bewoners op last van de rechter allang had den moeten verlaten. De ladder wordt achter ons binnengehaald en de enige uitweg naar buiten wordt schielijk gebarricadeerd. Er kan niemand meer in of uit. Het gangenstelsel van de flats vertoont een chaotische aanblik. Opengetrapte deuren, afgebro ken muurtjes, brokken puin, bar ricades en wanden onder de gra fiet. Eén appartement is vanaf nu onze gedwongen verblijfplaats, want de krakers willen voorlopig geen pottenkijkers bij hun activiteiten in het gebouw. Er komt wel een tijdstip dat. we vrij rond kunnen lopen. En ook zullen de krakers op egn door hen te bepalen uur bekendmaken op welke wijze zij op de komst van de politie zullen reageren. Het appartement moet 250.000 gulden kosten, maar is piepklein en voorzien van slechts één slaapkamer. Kraker Moos blijft bij ons als bege leider en het is bloedheet. De ra men zijn dichtgespijkerd en af geplakt. We kijken elkaar aan en vragen ons af waar we aan be gonnen zijn. Door de petieterig heid van de flatjes beseffen we nu pas goed als ratten in de val te zitten. Eén traangasgranaat door het raam en er breekt paniek uit. We houden elkaar op de been met opbeurende verhalen. Eén ver slaggever meldt dat er een verze kering van een kwart miljoen op zijn lijf is afgesloten. Ik kom tot de ontdekking dat het treffen van een dergelijke maatregel mij door het hoofd geschoten is en het klamme zweet breékt me uit. Ook de vereiste oranje rellenkaart van de politie ontbreekt aan mijn uit rusting. Ik kan hem morgenoch tend om negen uur op het hoofd bureau ophalen. Vannacht Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat de Mobiele Eenheid nog van nacht komt. Alle pogingen tot bemiddeling zijn immers op niets uitgelopen. En burgemeester Polak heeft voor de televisie zo wat de staat van beleg uitgeroe pen door de burgerij op het hart te drukken vanaf nu in de huizen te blijven. Kraker René lijkt een wandelend informatiecentrum Hij is overal van op de hoogte. Hij zorgt rond vier uur voor verontwaardiging bij de club verslaggevers, filmers en fotografen van wat er bij de komst van de politie gaat gebeu ren. Er is sprake van een vlucht weg waarlangs, als het zover is, in elk geval eerst de krakers zullen verdwijnen. De pers moet zich daarna maar zien te redden. Ik kan er niets aan doen, maar ik krijg het echt benauwd. Ik zie vi sioenen van rennende mensen, stampende laarzen, zwaaiende bullepezen en dikke wolken traangas. Was ik maar buiten gebleven. We proberen elkaar ge rust te stellen, maar voelen ons toch lichtelijk belazerd. Van de andere kant hebben de krakers ons uitstekend verzorgd. We kunnen ons te buiten gaan aan brood met jam, appels, thee, kof fie en zelfs een veijaardagstaart. "Voor onze verbijsterde ogen worden hoogwerkers en mobiele kranen met bulldozers, brandslan gen een een pantserwagen in sla gorde opgesteld" Voor onze komst is zelfs een hoogpolig tapijt opgeschar reld. De krakers gedragen zich onge looflijk kalm en beheerst. Een jongeman komt koffiedrinken en legt daartoe zijn zware wapenuit rusting af. Met onwaarschijnlijke koelbloedigheid ontsteekt hij een pijp en begint te praten. „Ik bang. Helemaal niet hoor. Misschien dat ik straks als de ME echt voor de deur staat wat zenuwachtig ben. We zullen ze eens even een poets bakken. De politie zal veel sterker zijn, maar weet wel dat als de politie gaat schieten hier in Nederland een tweede RAF ont staat". Vijf uur. Radio De Vrije Keyser meldt: het uur U is aangebroken. Groot alarm. Krakers lopen af en aan en doen verwarrende mede delingen. Ze turen door het raam, maar zien niets bijzonders. Ik kijk of mijn gasmasker nog op zijn plaats ligt. Want nu nog nie mand iets in de gaten heeft van het minste spoortje traangas, jank ik al van ellende. We roepen Moos ter verantwoording, want volgens afspraak zouden we op de hoogte van alle plannen wor den gesteld. Moos vertelt: „Het is simpel. Wan neer de ME komt, treffen zij de appartementen verlaten aan. De krakers zullen zijn vertrokken. Er zal geen enkel verzet worden ge boden". We slaken een zucht van verlichting. Dit had niemand verwacht. Als verslaggevers kunnen wij rustig de komst van de politie afwachten. Moos zal bij ons blijven, hoewel hij het risico loopt gearresteerd te worden. Grafisch geweld GEWELD De krakers staan nog niet toe dat wij ons vrij door het pand bewe gen. Toch waag ik een kleine ex cursie door het gangenstelsel. Ik loop een appartement binnen, dat onherkenbaar verminkt is door grafisch geweld. Teksten van boven tot onder. Etensresten als sporen van bewoning en klei ne zinloze vernielingen die in het hele complex zijn terug te vinden en de appartementen voorlopig onbewoonbaar zullen houden. Ongelooflijk trouwens dat deze flatjes voor een paar ton aan de man gebracht worden. Nergens krijg je de indruk dat het aan koopbedrag in overeenstemming is met het woongenot. De luxe appartementen doen sterk den ken aan de simpele maar veel goedkopere „Van-Dam-eenhe- den" voor jongerenhuisvesting. We moeten weer terug. Het lange wachten is nu aangebroken. De krakers zwijgen in alle talen. Ze komen ook minder langs. Waar zijn ze. Wat doen ze op dit mo ment. De club verslaggevers praat, eet, dut, leest en kijkt uit het raam. Het wordt acht uur, tien uur, twaalf uur, twee uur. De lucht wordt ransiger en de geser veerde melk zuur. Ik ben al dertig uur niet uit de kleren geweest. Zo moet een gijzeling ook voe len. Kwart over drie. Opnieuw groot alarm. Een geweldige mensen menigte heeft zich intussen op de Prins Hendrikkade verzameld. Het ziet ernaar uit dat de appar tementen nu echt ontruimd gaan worden. Vanaf dit moment vol gen de gebeurtenissen elkaar snel op. Moos legt een verklaring af. Het is duidelijk dat de krakers vanaf nu een stuk theater gaan opvoeren. Wij voelen ons als persgroep medeplichtig, want tegenover de buitenwereld zwij gen wij als het graf. De 65 illegale bewoners vluchten langs een ge heime weg via de Nicolaaskerk en ontsnappen aldus aan de spie dende ogen van rechercheurs die buiten staan. Het geweld wordt voor gek gezet. Volgens Moos zijn de appartemen ten niet echt als een fort gebarri- cael, maar in de rest van het ge bouw zijn veel fake-toestanden en trucs. De politie zal zich bij voorbeeld ergens afvragen: is dat een bom? Oké. er zijn vernielin gen aangericht, maar de appar tementen zitten ook heel zwak in elkaar". Om vier uur is het bittere ernst bui ten. We lopen intussen vrij door de flats, want de krakers zijn ver dwenen. Het Oosterdok levert schokkende beelden op van ge weldige stoeten mobiele eenhe den, in slagorde oprukkend, daarachter het waterkanon, paarden en honden en in het wa ter de grijze boten van de rivier politie. Het Stationsplein biedt nog even de gemoedelijke aan blik van Sail 1980, tot het moment dat de ME de menigte begint op te drijven. Langzaam maar zeker, beheerst en relaxed. Wanneer ter hoogte van de luxe ap partementen de eerste steen ge gooid wordt, scheurt de motor politie naar voren. De bestuur ders rijden het langslopende publiek van de sokken. De zij- spanzitters ranselen met de wa penstok. De eerste beelden van een chaos: mensen vallen in het water. Motoren rijden op elkaar in en zijspanzitters rollen over het asfalt. Snel heeft de ME het Sta tionsplein onder controle, wat zo riant vanuit de appartementen te overzien valt. Plotseling wordt het duidelijk dat de politie heel snel binnen zal zijn. Het volgende schouwspel voltrekt zich onder onze verbij sterde ogen. Hoogwerkers, bull dozers, brandslagen en een pant serwagen worden in slagorde op gesteld. Geheimzinnige dichte containers verschijnen op straat en open puinbakken verschaffen gastvrijheid aan een politionele brandgast die zijn spuit grijnzend op ons appartement richt. De onwillekeurige gedachte aan cir cus Elleboog dat hier zijn kun sten gaat vertonen verdwijnt pijl snel uit mijn brein wanneer ik in twee hoogwerkers mitrailleurs nesten ontwaar waarin comman do's de loop op mijn hoofd rich ten. Blik agenten Om tien over vijf sommeert de poli tie voor de eerste keer. Er ont staat een dialoog per megafoon wanneer Moos met een pers verklaring komt. De politie slaat geen acht op een mededeling uat het pand op ons na geheel leeg is en werkt het draaiboek af. Tot driemaal toe zwaait een dichte container naar het dak met elk 34 ongewapende ME'ers. Dit moet zijn met wat bedoeld wordt met het opentrekken van een blik agenten. Vier containers vol snij branders, luchtdrukscharen, houwelen en koevoeten verdwij nen naar het dak. De apparte menten zullen dus nog meer toe getakeld worden als ze al zijn. Het duurt nog vrij lang voor de poli tie onze verblijfsruimte betreedt. We mogen de aftocht blazen en zwaaien per container vanaf het dak naar beneden. Moos treft het slechter. Hij krijgt handboeien aan en wordt gearresteerd. Toen hij voor het laatst zijn blik liet glijden over het bizar aandoende Stationsplein zei hij nog: „Het is een geslaagde grap. Ik voel me echt lekker nu". Kraak acties bewijs dat woningnood snel moet opgelost DEN HAAG (GPD) - De ontrui ming van de gekraakte flats aan de Prins Hendrikkade in Am sterdam bewijst volgens CDA- fractieleider Lubbers de nood zaak om snel het woning probleem op te lossen. Voorts vindt Lubbers dat het kabinet zich nu zeker niet kan veroorlo ven de financiële problemen bij het opstellen van de begroting af te wentelen op de woning bouw. Lubbers zei dit gisteravond tijdens een televisieinterview. Hij liet blijken het eens te zijn met de kri tiek dat het kabinet in de afgelo pen jaren te weinig had gedaan om de sociale woningbouw op peil te houden. Vandaar dat het kabinet het komend jaar zich vooral moet inzetten voor het doorvoeren van de leegstands- wet, een betere verdeling van de woonruimte en het opvoeren van de woningproduktie tot zeker 120.000 eenheden per jaar, aldus de CDA-leider. De christen-democraat toonde zich tevreden over de snelheid waar mee het Amsterdamse gemeen tebestuur de ontruiming van de kraakpanden had doorgezet. Na alles wat er gebeurde was helder heid zo snel mogelijk geboden, aldus Lubbers. Hij vond het overigens „afschuwe lijk" dat de krakers deze midde len hadden gebruikt om de maat schappij te wijzen op het wo ningprobleem. Dit optreden leidde tot het massale optreden, dat op haar beurt een reactie bij het publiek opriep, aldus de frac tieleider. Lubbers verwierp echter het wat hij noemde „moedwillig schade toebrengen" aan andermans ei gendom, zoals de krakers dat in de gekraakte flats hadden ge daan. Hij beschouwtdit optreden als een verruwing in de samenle ving. Voorzitter VVD le^t functie neer DEN HAAG (GPD) - WD-voorzit- ter Korthals Altes heeft besloten zijn functie in mei volgend jaar neer te leggen. Hij is dan ruim zes jaar voorzitter geweest. Zijn be sluit hangt onder meer samen met een ernstige ziekte die de WD-voorzitter eerder dit jaar trof. De heer Korthals Altes is 17 jaar lid geweest van het dagelijks be stuur van de partij, waarvan de afgelopen twee perioden als voorzitter. In zijn brief aan de WD-afdelingen zegt hij al een jaar geleden besloten te hebben omstreeks de verkiezingen van volgend jaar te zullen aftreden. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van economische za ken waarschuwt tegen een "voorbarig optimisme" over de eindresultaten van de onderhandelingen met buiten landse partners over de bijstelling van de aardgasexport contracten. Veronderstellingen dat als de besprekingen slagen er totaal een meeropbrengst van vier miljard voor ons land uit de bus zou komen, zijn „hypothetisch". DEN HAAG -Minister Van derKlaauw van buitenlandse zaken werd gisteren bij aankomst bij het Catshuis in Den Haag opgewacht door leden van de Werkgroep Israël, het Israël Comité Nederland en de Nederlandse Zionisten Bond. De demonstranten lieten de minister weten de Nederlandse ambassade in Israël, die al ruim 30 jaar in Jeruzalem staat, niet naar Tel Aviv over te plaatsen. Zij vinden dat Nederland niet voor Arabische druk mag zwichten. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie mr J. Schoonaard vindt het hoognodig dat in de wereld van de zoge naamd keurige zakenlieden, die zich uit pure hebzucht ten koste van anderen verrijken, duidelijk wordt dat zogenaamd nette din gen vieze zaken kunnen zijn. Dat hield hij twee Vlaardingse za kenlieden gisteren voor, die in 1978 de financiële problemen van hun bedrijven dachten op te los sen door 435.000 gulden uit deze firma's mee naar Frankrijk en Spanje te nemen teneinde het daar met gokken te verdubbelen. Mr. Schoonaard noemde het apart wegleggen van gelden uit de koeltechnische zaken van het tweetal, zoals ze dat in een aparte kluis hadden gedaan, al verduis tering en had evenmin goede woorden voor het naar zijn idee belachelijke verhaal rond de reis naar Frankrijk en Spanje. Met zijn eis van éen jaar met aftrek wil hij schrik zaaien, zodat misschien anderen die in dezelfde proble men zitten ervoor zullen uitkij ken die problemen op eenzelfde manier op te lossen. De beide zakenlieden, de 30*jarige J.B. en de 31-jarige P B. vonden dat hun handelwijze algemeen gebruik was in de zakenwereld. Zij waren in 1977 in Vlaardingen een bedrijf in koeltechnische ap paratuur begonnen. Dat ging aanvankelijk voor de wind. maar het najaar van 1978 kwamen er flinke tegenslagen. Het bedrijf had te weinig liquide middelen om de klappen op te vangen. Van twee bedrijven die werden ver kocht, kwam het geld niet tijdig binnen en de fiscus kwam met flinke aanslagen. Nadat banken het tweetal geen krediet meer wilden geven kwa men zij bij de Fakto-maatschap- pij Nederland terecht. Die wilde wel krediet geven maar ried het tweetal tegelijkertijd aan de om zet van de bedrijven, waar in middels al enkele tientallen men sen werkten, te vergroten en twee van de vier bedrijven af te stoten. De beide zakenlieden legden vanaf dat moment heimelijk geld uit het bedrijf apart in een kluis omdat zij vreesden dat Fakto er altijd over zou kunnen beschik ken. Zij wilden naar hun zeggen daarmee veilig stellen dat zij de crediteuren altijd van geld kon den blijven voorzien. Met het geld. 435.000 gulden, toog het tweetal in oktober 1978 eerst naar Nice en vervolgens naar Malaga. Door tegenslagen ach tervolgd wilden zij het vermogen met gokken uitbreiden, maar in korte tijd werd veel geld verloren waarna zij onverrichter zake te rugkeerden. Hun zaken waren inmiddels niet meer te redden en werden later nog failliet ver klaard. Mr. Schoonaard verweet de twee in eerste instantie verduistering van geld van het bedrijf en verder ook bedrieglijke bankbreuk. Ze had den bij de banken geld opgeno men dat het bedrijf toehoorde. "Waren ze niet weggegaan dan had voor de financiële problemen best een schikking kunnen wor den getroffen, maar ze wilden voor alles geld verdienen", aldus Schoonaard. De raadslieden van de verdachten bepleitten vrij spraak. Zij achtten het tenlaste gelegde niet bewezen omdat naar hun mening de verdachten er met geld vandoor waren gegaan juist om het bedrijf er weer bovenop te kunnen helpen. Ze hekelden voorts de Fakto-maatschappij die het naar hun zeggen alleen maar om hoge winsten te doen was, terwijl ze zich niet om de feitelij ke problemen bij het koeltechni sche bureau bekommerden. De advocaten wilden bovendien dat een deel van de dagvaarding nie tig werd verklaard omdat het verwijt bedrieglijke bankbreuk er niet in zou zijn vermeld en er zodoende geen strafbaar feit verwetn lrd. TWEE MILJOEN AAN HASJ - By een inval in twee panden in Den Haag heeft de politie in de nacht van maandag op dinsdag in totaal bijna 300 kilo hasjies met een handelswaarde van 1.8 miljoen gulden in beslag genomen. De inval door de verdovende mid- delengroep vond plaats naar aanleiding van tips die bij de poli tie waren binnengekomen. De woordvoerder van minister Van Aardenne liet gistermorgen des gevraagd ook de anderhalf tot twee miljard gulden meerop brengst voor 1981, die premier Van Agt maandagavond noemde, geheel voor diens rekening. Hij legde er de nadruk op dat rege ringscommissaris mr. D. P. Spie renburg nog „heel moeilijke be sprekingen te wachten staan". In totaal moet nog tot resultaat wor den gekomen met 13 contract partners. Het gaat ons land in deze onder handelingen om twee verlan gens: het verbeteren van het ab solute prijsniveau in de export- contracten en het versnellen van het tempo waarin de zogenaamde naijling van de prijzen met die van de olie - met name stookolie- wordt bereikt. Honderd procent indexering van de contracten zou overigens ideaal zijn. De woordvoerder stelde dat „ook elders al goede vorderingen wor den bereikt in de onderhandelin gen". Maar dat wil nog niet zeg gen dat het nu zeker is dat eind augustus de gehele onderhande lingsronde voltooid zal zijn. Zo spoedig mogelijk zal de Tweede Kamer, die daarom ook heeft ver zocht, verslag worden gedaan van de resultaten. Aan te nemen valt ook dat in de Miljoenennota een veronderstelling ten aanzien van de meeropbrengst komt te staan. Al met al voelt economische zaken er niets voor nu bedragen te noemen, zodat zowel de Neder landse onderhandelaar als de buitenlandse partners voor de voeten worden gelopen. Boven dien is op dit moment niet te zeg gen welke bedragen voor 1981 zeker zijn, gezien het naijlen. En ten slotte is het evenzeer moeilijk te kijken naar extra meerwaarde doordat volgend jaar de olieprij zen wellicht verder stijgen. BREDA (ANP) - De besprekingen gisteren tussen hartchirurg dr. P. van der Schaar van het medisch centrum De Klokkenberg in Breda en bemiddelaar prof. J. Greep zijn volgens dezq laatste constructief geweest. Er zijn verschillende openingen gevonden in het laatste conflict, dat ruim twee weken geleden losbarstte. Van der Schaar is sindsdien geschorst. Hoewel zes Tweede-Kamerleden zich maandag namens de vaste kamercommissie voor volksgezondheid in Breda persoonlijk van de problemen op de hoogte kwamen stellen en na afloop op een persconferentie verklaarden tot de conclusie te zijn geko men, dat de werkwijze van het Texas Heart Institute in Houston binnen Nederlandse verhoudingen niet realistisch is, hadden ze ook gisteravond nog steeds niet gesproken met de hoofdrolspeler in het hele verhaal, hartchirurg Van der Schaar. Zoals bekend wil Van der Schaar in De Klokkenberg opereren volgens het systeem dat hij leerde van zijn collega Denton Cooley in Houston. De 28 verpleegkundigen die afgelopen weekeinde dreigden niet meer aan de operaties mee te werken nu Van der Schaar weg is. zijn ernstig ontevreden over het bezoek van de parlementariërs, die nauwelijks naar hun argumenten zouden hebben geluisterd. Politie pakt verkrachters van liftster UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft gisterochtend twee jonge inwoners van de Domstad van hun bed gelicht die ervan worden verdacht zondagavond een Frans meisje bij de snelweg Utrecht-Amsterdam te hebben verkracht. Het tweetal, de 19-ja- rige J. H. en een 16-jarige vriend, had het meisje dat met haar vriend stond te liften op de rijks weg bij Utrecht een lift aangebo den naar Amsterdam. Na enkele kilometers werd de vriend met geweld de auto uitgewerkt, waarna met het meisje werd doorgereden naar een afslag van de rijksweg/ Daar werd zij ver kracht door H., terwijl ook zijn vriend nog een poging deed. Op aanwijzingen van het Franse stel is de Utrechtse recherche daarna een onderzoek begonnen, dat tot de aanhouding van de twee Utrechters heeft geleid. Aannemers verdacht van fraude APELDOORN (ANP) - Een spe ciaal gevormd rechercheteam heeft gistermorgen de 38-jarige Apeldoornse aannemer J. L. en diens 2&-jarige collega E. de B. uit Veessen gearresteerd onder ver denking van het plegen van ern stige fraude. Zij zouden voor een bedrag van meer dan twee mil joen gulden de belastingen en een aantal bedrijfsverenigingen hebben benadeeld. Gebleken is dat de beide aanne mers in het gehele land werk hebben aangenomen en perso neel te werk hebben gesteld ter wijl zij geen belastingen en so ciale premies afdroegen. Een aantal werknemers loopt de kans te worden vervolgd wegens steunfraude omdat zij werk zou den hebben verricht terwijl zjj sociale uitkeringen genoten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9