Amsterdam lang onrustig na ontruiming kraakpanden 313 >KMhTI1>I,1 Gewonden en arrestaties bij straatgevechten WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1<)R0 Kraker'Moos'richt zich per megafoon vanuit het kraakpand tot politie Eén van de relmakers. die tijdens een charge van de Mobiele Eenheid in het water is geraakt, wordt door zijn Scherpschutters in een hoogwerker houden t ijdens de ontruiming het en omstanders. makkers op het droge geholpen. kraakpand nauwlettend in de gaten. AMSTERDAM (GPD) - „Ik ben er gelukkig mee dat ons doèl is bereikt. Het pand is ontruimd en het vonnis van de rechter is uitgevoerd". Dat ver klaarde gisteravond Am sterdams burgemeester Wim Polak in het NOS- journaal, nadat een poli tiemacht van 2000 man, uitgerust met een enorme hoeveelheid technische hulpmiddelen, op de Prins Hendrikkade was opge trokken tegen nog maar één kraker. Alle anderen hadden in de loop van de middag de 47 flatwonin gen verlaten. Toch voelde Polak zich daardoor niet bij de neus genomen: „Als we die politiemacht niet hadden ingezet, dan was men er in geble ven. Dat is herhaaldelijk gezegd". Later op de avond is ook het door vijf krakers bezette pand aan de Huidenstraat ontruimd, maar de omstreden Groote Keyser is on gemoeid gelaten. Voorafgaand aan de lang verwach te actie en vele uren daarna is op verscheidene plaatsen slag gele verd met de politie. Daarbij vie len aan politiezijde elf gewonden en onder de burgers zes. terwijl zeventien personen werden gear resteerd. Toch waren de straat gevechten niet van dezelfde om vang en intensiteit als die op 30 april, toen koningin Beatrix werd ingehuldigd. Bij de krakers in de Groote Keyser bestond grote vrees dat de politie wel degelijk een poging zou on dernemen hen eruit te werken. Om zich daarop voor te bereiden werden door sympathisanten en andere krakers plaveisels opge broken en barricaden opgewor pen waarvoor ook spoorweg dwarsliggers werden gebruikt, terwijl een auto op zijn kop werd gegooid. Zij stelden drie eisen: de mobiele eenheden zouden uit Amsterdam moeten verdwijnen, gekraakte panden zouden niet mogen wor den ontruimd en de arrestanten zouden vrijgelaten moeten wor den. Zou aan de laatste eis niet direct worden voldaan, dan zou den door heel Amsterdam barri cades worden opgeworpen. De politie verklaarde desgevraagd niet van plan te zijn nog meer panden te ontruimen of de ME uit Amsterdam terug te trekken, maar evenmin de arrestanten vrij te laten omdat de krakers dat ei sen. „Dat kan niet. Het recht moet zijn loop hebben". In beginsel zou de politie zich evenmin be moeien met de op dat moment reeds opgeworpen barricaden. „Daar zijn wij niet voor, dat moet publieke werken doen", luidde het commentaar. Burgemeester Polak herhaalde gis teren dat, twee maanden nadat de 47 flats ontruimd zullen zijn ter wijl de eigenaar er in die periode niet in is geslaagd voor alle flats reële bewoners te vinden, de flats zullen worden gevorderd. De tijdrovende, hiervoor noodzake lijke procedure zal direct op gang worden gebracht, terwijl ander zijds de eigenaar de tijd moet krijgen de flats te herstellen. „Er is erg veel vernield in die flats, en niet door de politie", aldus Po lak. Eerder had Moos, de ene, uitslui tend voor het voorlezen van een verklaring achtergebleven kra ker, gezegd dat „wij vandaag een confrontatie uit de weg zijn ge gaan, omdat die de aandacht af leidt van onze inzet en wat we hebben bereikt. De kraak van de luxe appartementen hebben publieke discussies tot gevolg gehad over de leegstand van dit soort woningen. Minstens 1100 van die luxe dingen staan lang durig leeg. Door onze kraakaktie is nu voor het eerst de mogelijk heid, ja zelfs de noodzaak van het vorderen daarvan gebleken en aan de orde gekomen". „Moos", die zich overigens niet ver zette, is gearresteerd wegens huisvredebreuk. Korte tiid later werd nog een kraker gearres teerd. Eerder op de dag had hij het pand verlaten, maar kort na dat de flats door de politiemacht was ingenomen, was deze kraker opnieuw binnengedrongen. Gestaag opgebouwd De zorgvuldig voorbereide actie van de met Koninklijke Mare chaussee versterkte politie begon gistermiddag om vier uur, de ont ruiming zelf een uur later. In die periode werden omvangrijke verkeersmaatregelen genomen, waardoor onder meer het hele centrum van Amsterdam werd afgesloten voor tramverkeer. Op en in de directe omgeving van de Prins Hendrikkade was de bo venleiding van de trams wegge nomen en het Gemeente-ver voerbedrijf had zelfs folders klaargemaakt over de wijzigin gen in het openbaar vervoer. Bussen reden via een omweg naar de achterkant van het cen traal station, om de duizenden fo rensen niet te veel te dupe ren. Maar terwijl in een omtrek van een kilometer rondom de Prins Hen drikkade de straten werden afge zet voor alle verkeer, verlieten de 60 nog aanwezige krakers de Prins Hendrikflats via een ge heime uitweg. Achter bleven door de krakers binnengehaalde verslaggevers, die na binnen komst van de politie en enig heen en weer geschuifel de flats onge hinderd konden verlaten. Buiten was tegen vijf uur een macht van 450 marechaussees gearriveerd en werden vier hoge kranen en twee hoogwerkers op gesteld. De kranen werden ge bruikt om met manschappen ge laden containers op het dak te deponeren, terwijl de hoogwer kers werden bemand door marv schappen met van telescoopvi zier voorziene geweren. Duide lijk werd rekening gehouden met de hevigste vormen van verzet, maar niemand bevroedde de aanwezigheid van welgeteld één kraker. Gevechten ontstonden daarente gen op het Stationsplein en op het Damrak ter hoogte van het Victoriahotel. Hier vielen, mede door het wegens reconstructie opgebroken wegdek, de eerste gewonden: elf politiemannen en zes relschoppers. Een busje van de marechaussee werd op zijn kant gegooid en een waterkanon raakte onklaar door kraaiepoten. maar tien relschoppers kwamen in het onfrisse water voor het Centraal station terecht. In korte tijd werd het Stationsplein schoongeveegd, zij het dat op de Martelaarsbrug. een van de drie toegangsbruggen tot het station, hevige gevechten werden gele verd alvorens deze doorgang kon worden afgezet. Vervolgens wer den charges uitgevoerd in zuide lijke en westelijke richting, op de Martelaarsgracht en de Haar lemmerdijk. In de regen van stenen en onder de aanhoudende charges raakten flink wat burgers en toeristen be kneld die, geheel overrompeld, aan de gebeurtenissen part noch deel wensten te hebben, maar zo als gebruikelijk flinke klappen kregen. Een niets vermoedende autorijder werd het doelwit van een regen van stenen, totdat een groep burgers een kring om de auto vormde en het voertuig al dus begeleidde tot aan de linies Van de politie. Goede bescherming De agenten waren redelijk tevre den over hun nieuwe, uitgebreide uitrusting met extra bescher ming voor hun knieën, schou ders, kin en armen. „Maar je moet evengoed een flinke portie geluk hebben", meende een van de agenten. Het lang bezette pand aan de Hui denstraat werd in het begin van de avond moeiteloos ontruimd. Bij het verschijnen van zeven in dagelijks uniform gestoken agen ten van het bureau Lijnbaans gracht, ontvloden de vijf krakers het pand aan de achterzijde. Deze ontruiming sterkte de bezet ters van de Groote Keyser in hun mening dat het weldra hun beurt zou zijn. Uit voorzorg - „laten ze hier maar eens proberen te ont ruimen, dan zullen ze merken wat echte weerstand is en de koelkas ten in hun nek voelen" - werden barricaden opgeworpen. Maar omdat politie zich niet vertoonde en de stadsreiniging met elek- trowagentjes op het toneel ver scheen om de rommel weg te ruimen, staken de krakers zelf pijlsnel de handen uit de mou wen om te verhinderen dat zij hun barricadeerspullen zouden kwijtraken. Tegen het eind van de avond, nadat burgemeester Polak op een pers conferentie had blijk gegeven van zijn opluchting over het ver loop van de gebeurtenissen op de Prins Hendrikkade, keerde in Amsterdam de rïist weer. Agenten van de bereden politie voeren op de Prins Hendrikkade een charge uit. Een politiemotor met zijspan rijdt op het Damrak een man van de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7