Stakingsonrust in Oost-Europa groeit gestaag Weer zuivering in Zuid-Korea Ruim vijftig doden na grote actie van Israël in Libanon herschi/drinks i' Verbannen Palestijnen mogen niet terug In Polen 100,000 stakers Ex-leden NMR voor krijgsraad WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 &ERUZALEM (GPD/Reu- ter) - Tijdens een omvang rijke Israëlische militaire actie in Libanon zijn giste ren drie Israëlische solda ten omgekomen en twaalf gewond geraakt. Aan de Palestijnse kant schat men het aantal doden op onge veer vijftig. De inval in Li banon is de grootste Israë lische actie sinds de Lita- ni-actie van drie jaar gele den, toen Israël zuidelijk Libanon bezette. De opperbevelhebber van het Is raëlische leger, generaal Eitan, heeft verklaard dat de actie tot doel had zowel materieel als psy chologisch de strijd tegen de Pa- lestijnen voort te zetten. „Israël hoeft niet te wachten totdat de Palestijnen een terreurdaad ple gen, maar kan ook zelf het initia tief nemen", verklaarde Ei- tan. „Juist dit beleid", aldus de opper bevelhebber, „heeft ertoe geleid dat de Palestijnse acties de afge lopen tijd verminderd zijn. Bo vendien geven we psychologisch op deze wijze het gevoel dat ze nergens meer veilig zijn. Wij houden het initiatief in handen en treden op wanneer en waar we willen en op de manier die we zelf kiezen". Aan de actie tijdens de nacht van maandag op dinsdag namen gro te eenheden van parachutisten en infanterie deel, die gedurende de nacht en ochtend vijf uur lang te voet naar hun doelen ten noorden van de Litani-rivier waren ge trokken om daar een verras singsaanval op ongeveer 18 Pale stijnse stellingen te ondernemen. Eén eenheid werd voortijdig ont dekt, waardoor het verrassings element wegviel. In totaal werden 26 bunkers van de Palestijnen opgeblazen, aldus de militaire autoriteiten. In de vroe ge ochtenduren werd ook de Is raëlische luchtmacht ingezet. Na afloop van de actie werden de Is raëlische soldaten per helikopter luchtbrug naar Israëlisch grond gebied teruggevoerd. Ook in Israël zelf kwam de actie als een verrassing, ondanks het feit dat de regering en militaire lei ders bij herhaling hadden ver klaard zelf het initiatief in handen te houden. De actie werd be schreven als een schoonmaakac tie die moet voorkomen dat de Palestijnen de gelegenheid krij gen hun stellingen op te bouwen en zich in te graven. Nog maar twee weken geleden was een voorstel voor een dergelijke militaire operatie door de rege ring van de hand gewezen het geen tot een felle ruzie tussen Be gin en de minister van landbouw Sharon had geleid. De laatste, die vóór de actie was, beschuldigde de premier ervan op onverant woordelijke en lichtzinnige wijze belangrijke militaire beslissin gen te nemen. Het is niet uitgeslo ten dat het toch al groeiende poli tieke isolement waarin Israël zich op het ogenblik bevindt uitein delijk de doorslag heeft gegeven de actie alsnog uit te voeren om dat Israël politiek nog maar wei nig te verliezen heeft. De jongste Israëlische actie tegen Palestijnse doelen in Zuid-Liba- non is veroordeeld door de Ver enigde Staten en Egypte. Het was de grootste aanval van Israël op stellingen van guerrillastrijders in twee jaar. In een communiqué van de Ameri kaanse ambassade in Beiroet Gisteren sprak Begin in die hoedanigheid met de soldaten die de actie in wordt de actie veroordeeld als sche minister van staat voor bui- tegen Libanon het internationale bijdrage aan de spanning in tenlandse zaken Boutros Ghali recht en de bepalingen van het "schendt de Israëlische agressie VN-handvest". Hij noemde de ac- Premier Beg het gebied. Volgens de Egypti- die post nog steeds onbezet Libanon uitvoerden. tie een "nieuw obstakel op de weg naar vrede in het Midden- Oosten". (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Terwijl de stakende havenarbeiders in Polen de televisieoproep van de Poolse communistische partijleider Edvard Gierek om aan het werk te gaan en gezamenlijk een uitweg te zoeken uit de crisis, naast zich hebben neergelegd, komen ook uit andere Oosteuropese landen berichten over onrust. Het aantal stakers in Polen heeft zich binnen 48 uur tot ruim 100.000 verdubbeld. De militante stakingsleiders in Gdansk, waar de harde kern ze telt en van waaruit de stakingen worden geleid, hebben gisteren hun eisenpakket uitgebreid van 16 tot 23 punten. Zij vragen direc te onderhandelingen met de lei ders in Warschau. De Poolse pre sident Henryk Jablonski heeft zich inmiddels aan het hoofd ge steld van een regeringsdelegatie die zich in Gdansk bevindt, maar nog niet met de stakers heeft ge sproken. Het Poolse regime staat intussen met de rug tegen de muur. Niet "De Waarheid", het dagblad van de communistische partij van Nederland, vindt stakingen een "niet betwist wettig strijdmid del", ook in Oost-Europa. Dat blijkt uit het commentaar van het blad op de jongste gebeurte nissen in Polen. In het commentaar erkent "De Waarheid" ook dat de Polen hun problemen zelf dienen op te los sen, zonder inmenging van bui tenaf. economische crisis en gaan al leen al in de havens, waar geen schip wordt gelost of geladen, miljoenen dollars aan voor Polen zo broodnodige deviezen verlo- Overleg President Jablonski, vice-premier Tadeus Pyka, het hoofd van de Poolse veiligheidsdienst en de plaatselijke communistische lei ders hebben gisteren ononder broken overleg gepleegd. Er zijn evenwel nog geen onderhande lingen gevoerd tussen de sta kingsleiding en de naar het ha vengebied gestuurde officiële re geringsdelegatie. De stakers hebben herhaald niets liever te willen dan praten, maar dan moet de regering wel bereid zijn het stakingscomité te erkennen als omdat de stakers niet aan het werk gaan maar omdat het ge confronteerd wordt met het di lemma: de gehate para-militaire militie op de arbeiders los te laten en zo de staking met geweld te breken, of het gevaar te lopen dat de Russen hun kans grijpen om te interveniëren. Divisies In Oost-Duitsland zijn twintig Rus sische divisies gestationeerd, die samen met Oostduitse troepen onaangekondigde manoeuvres zijn begonnen. Volgens goed in gelichte diplomatieke kringen in Centraal Europa hebben de Rus sen de Oostduitsers gevraagd zo nodig als eerste een inval te doen, gericht op de havens aan de Bal- tische kust. De Sowjet-Unie re kent in dat geval op de diep ge wortelde haat van de Oostduit sers tegen de Polen vanwege de behandeling van de Oostduiters, die nog steeds in het westen van Polen wonen. Maar de Oostduit sers schijnen vooralsnog weinig enthousiasme op te brengen voor de Russische gedachte. Gisteren zijn met vliegtuigen en helicopters para-militaire troe pen naar het nog altijd van de bui tenwereld afgesloten havenge bied rond Gdansk gebracht. De stakers zelf tonen zich nauwelijks onder de indruk hiervan. Zij hebben geen enkele voorberei ding getroffen voor een geweld dadige confrontatie en bena drukken voortdurend dat zij slechts in een geweldloze oplos sing van het conflict geloven. De stakingen hebben zich niet al leen langs de Baltische kust maar ook in het binnenland dermate uitgebreid dat het ee,n grote vraag is of de Poolse regeringsleiders de stakingsgolf met geweld kun nen breken. Intussen stort elke stakingsdag het land verder in de alle Volgens de laatste onbevestigde berichten zijn 191 scheepswer ven en bouwondernemingen vertegenwoordiger 100.000 stakers. „Dit is wenoorlog", zegt een i den van het comité, „er ten deze alsmede het openbaar vervoer lamgelegd. Voor het overige is alles normaal. Winkels zijn open, de waterleiding en de elektrici teitsvoorziening stagneert niet en ook de medische verzorging wordt niet gestoord. Tsjechoslowakije Behalve in Polen lijkt het nu ook onrustig te worden in Tsjecho slowakije. Gisteren is het 12 jaar geleden dat de Warschau-pact- landen in Tsjecho-Slowakije de Praagse lente bloedig hebben onderdrukt. De Tsjechoslowaak- se autoriteiten schijnen bezorg der te zijn dan ooit tevoren en stellen alles in het werk elke vorm van onrust onder de bevol king op voorhand tegen te gaan. Bekende dissidenten en hun ge zinnen zijn voorlopig wegge stuurd naar het platteland. In de voornaamste straten van Praag patrouilleert veel meer politie dan gebruikelijk. Bovendien is het cordon Russische troepen dat rond de stad is gestationeerd in staat van alarm gebracht. Vol gens betrouwbare Door een megafoon discussieert een vrouw op de Leninscheepswerf in het Poolse Gdansk met een woordvoerder van de werf. PARAMARIBO - De bij de coup van 13 augustus gearresteerde militairen Badersein Sital, Ghas Mijnals en Stanley Joeman, zul len voor de krijgsraad worden geleid onder beschuldiging van staatsgevaarlijke activiteiten. De bevelhebber van het Surinaamse leger Desi Bouterse maakte dat gisteren tijdens een persconfe rentie in Paramaribi bekend. Het drietal zou tijdens de verhoren door de militaire politie reeds zo veel hebben toegegeven,dat deze zware beschuldiging ge rechtvaardigd is. Van hen is Ghas Mijnals wegens maagklachten in het militair hospitaal opgeno men. De bevelhebber Bouterse ontkende dat tijdens de coup in de dagen erna tegen arrestanten en overtreders van de avondklok lijfelijk geweld zou zijn gebruikt. "Mij is daar althans niets van be kend. Wij laten deze mensen een handje meehelpen bij het schoonmaken van het kazerne- terrein". Volgens Bouterse hebben Joeman, Mijnals en Sital hun "snode plannen" beraamd op hotelka mer 106 van de Riverclub. De mi litair die de zaak doorspeelde naar de legerleiding en bij het proces als kroongetuige zal op treden, meldde dat er een tegen- coup van linkse signatuur werd beraamd. Of de Het betreft hier de heren Rodgers, Nooitmeer, Coddfried, Krol, Kasantaroenos, Beam en de militairen Rambokus en Wierth. DOOR STIEREN GEDOOD - Gis termorgen is in een ziekenhuis in Goes de 72-jarige mevrouw J. Smeitink uit 's Gravenpolder overleden. Mevrouw Smeitink raakte gisteren in de vroege och tend zwaar gewond toen zij een groep van zestien losgebroken stieren terug wilde drijven in de wei. Zij werd daarbij door de die ren onder de voet gelopen. er geen aanwijzing dat er troe penbeweging en zijn in de rich ting van de Poolse grens. Roemenië Uit Roemenië komen steeds meer berichten van kleinere korte sta kingen. Ook de Roemeense sta kers protesteren net als de de Polen oorspronkelijk tegen de voedseltekorten, die in Roeme nië een gevolg zijn van slechte planning en niet zoals in Polen van gebrek aan voorraden. De Roemeense autoriteiten hebben de stakingen tot nu toe onder controle kunnen houden door snel levensmiddelen te sturen naar de stakingsgebieden. In Oost-Duitsland, met Tsjecho slowakije het enige Warschau- pactland dat enige publiciteit aan de onrust in Polen besteedt, maakt het Honnecker-regime zich ernstig zorgen over het voor volgende week vastgestelde be zoek van de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt aan Oost-Duitsland. De vroegere Westduitse bondskanselier .Brandt werd bij zijn bezoek aan West-Duitsland destijds om stuwd door talloze mensen en toegejuicht. Het Oostduitse regime vreest dat het Oostduitse volk dat door middel van de Westerse media goed op de hoogte is van wat er in Polen gebeurt, tijdens het bezoek van Schmidt solidariteit met cfe Poolse stakers zal willen betui gen. De Oostduitse regering pro beert daarom langs alle ter be schikking staande diplomatieke kanalen het bezoek uit te stellen. Tekere vrij SALISBURY (DPA) - De van moord verdachte minister van arbeid van Zimbabwe, Edgar Te kere, is gisteren op borgtocht van 50.000 Zimbabwe-dollar en na een persoonlijke verzekering van premier Mugabe aan het gerecht uit voorarrest ontslagen. Tekere heeft zijn pas moeten inle veren, mag Salisbury niet verla ten, niet met getuigen spreken en geen verklaringen voor de pers afleggen. Tekere was op 6 augustus gearres teerd onder verdenking van moord op een blanke boer. SEOEL (AFP/Reuter) - In Zuid- Korea zijn zeventien hoge politici wegens corruptie en verduiste ring van hun functie ontheven. Dit werd gisteren in Seoel door de leiding van de staat van beleg bekendgemaakt. Volgens een officieel communiqué betreft het ondermeer drie oud ministers van de op 26 oktober vermoorde president Park Chung-Hee, onder wie de oud minister van binnenlandse za ken, Koo Ja-Chun. Ook werden veertien parlementsleden ont slagen, zes van de meerderheids partij, onderwie Koh Hung-Moo vice-voorzitter van het parlement en Kil Chun-Sik oud-vice-voor- zitter van de Democratisch Re publikeinse Partij en acht van de oppositie. Voigens het officiële communique hebben de 17 toegegeven steek penningen te hebben aangeno men van Zuidkoreaanse zaken lieden. Het zou om een bedrag gaan van bijna 100 miljoen gul den. In ruil voor hun bekentenis sen hebben de autoriteiten toege zegd geen strafvervolging tegen hen in te stellen. Een andere groep kopstukken werd begin juli het slachtoffer van een zuiveringscampagne van Zuid-Korea's sterke man Chun Doo-Hwan. De belangrijkste man hierbij was Kim Jong-Pil toen malig premier en voorzitter van ADVERTENTIE de democratisch republikeinse partij. De Zuidkoreaanse dissidentenlei der Kim Dae-Jung heeft gisteren ontkend dat hij de studenten tot verzet heeft willen aanzetten en vervolgens, gebruik makend van onlusten, de regering zou hebben willen omverwerpen. Op de derde dag van zijn proces verklaarde de 54-jarige opposi tieleider dat hij niet geloofde in geweld. Volgens de tenlasteleg ging zou hij betogingen hebben betaald die in mei tot een alge mene opstand in de stad Kwangju leidden. Na een week maakten troepen een eind aan deze opstand waarbij 189 doden en ongeveer 400 gewonden vie len. In tegenstelling tot de vorige dag antwoordde Kim gisteren wel op vragen van de openbare aankla ger. Maandag had hij in antwoord op vragen van zijn verdediger wel beschuldigingen tegengespro ken, dat hij tijdens zijn balling schap in 1972 en 1973 pro-Noord- koreaanse organisaties zou heb ben helpen opzetten. Kim wordt beschuldigd van over tredingen van de anti-communis tische wetgeving en van de wet op de nationale veiligheid. Als hij schuldig wordt bevonden, kan hij ter dood worden veroordeeld. In 1971 werd Kim bij de presi dentsverkiezingen met een klein verschil verslagen door president Park Chung-Hee, die in oktober jl. door de leider van de geheime dienst werd doodgeschoten. In mei werd Kim krachtens de be palingen van de staat van beleg aangehouden. De aantekeningen van de journalis ten van de buitenlandse pers worden door de militaire autori teiten gecensureerd. Een diplo maat zei dat Kim zich voor het eerst heeft beklaagd over de be handeling na zijn arrestatie op 17 mei. Hij zei 60 dagen in een on deraardse cel te hebben gezeten en dagelijks van negen uur in de ochtend tot middernacht te zijn verhoord. "Ik heb een zwak hart en dat was teveel voor mij. Ik was zo moe dat ik tegen mijn wil ver klaringen heb ondertekend, met de bedoeling die voor de rechter in te trekken", zo zou hij gezegd hebben. Inmiddels maakte het opperbevel in Seoel gisteren bekend dat veertien leden van de nationale vergadering, die vorige maand waren gearresteerd wegens cor ruptie, hun parlementszetels hebben opgegeven. Zes van hen zijn lid van de democratische re publikeinse partij van Park Sjoeng Hie, vier zijn onder hem minister geweest. ADVERTENTIE wumkje dctol moot Kot... Hief (tcwdti! BA smaak-of kleurstoffen! Herschi/Dnnks Hoensbroek, tel. (04b) 21 17 77 Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke JERUZALEM (GPD) - Het Is raëlische Hooggerechtshof heeft het hoger beroep van de drie uit Israël verbannen Pa lestijnse leiders van de hand gewezen. De burgemeesters van Hebron en Chalchoel en de kadi van Hebron, op de be zette westelijke Jordaanoe- ver, zullen niet naar Israël kunnen terugkeren. De drie Palestijnse leiders wer den 3 mei dit jaar door de mili taire autoriteiten uit Israël naar Libanon uitgewezen na dat de dag tevoren een aan slag gepleegd was op een groep joodse inwoners van Hebron, waarbij zes personen om het leven kwamen. Israëlische autoriteiten stelden de burgemeesters en de kadi - de geestelijk leider van He- bron - moreel verantwoorde lijk voor deze aanslag, omdat zij in hun toespraken en ui tingen de bevolking opgehitst zouden hebben. Zij werden zonder enige vorm van proces en zonder een kans protest aan te kunnen tekenen in het holst van de nacht over de grens gezet, hoewel zij for meel het recht hadden voor een militaire commissie in beroep te gaan. Na hun verbanning hebben fa milieleden hoger beroep aan getekend tegen het uitwijzen van de drie. Het besluit van het Israëlische Hoogge rechtshof het beroep van de hand te wijzen, werd slechts met een meerderheid van stemmen en niet unaniem genomen. De familieleden van de verbannen Palestijnse leiders beschuldigden het Hooggerechtshof ervan een politiek en geen juridisch be sluit genomen te hebben. Als volgende stap willen zij zich nu tot het Internationale Ge rechtshof in Den Haag wen den. De drie Palestijnse leiders be vinden zich momenteel in Jordanië en zullen uit protest tegen het Israëlische besluit een mars houden naar de brug over de Jordaan, die Jordanië, met de Westoever verbindt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11