niks voor had ik willen gaan" Leidenaars bij Telstar: 'Centen zijn meegenomen' John Verschoor: ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1S80 PAGINA 9 LEIDEN - Op zoek naar het 'voetbalgoud' van Leiden en omstreken is Joop Brand op een onwaarschijn lijk grote vondst gestuit. Bij UVS haalde hij de in ongenade gevallen Theo van Seggelen. terwijl hij voorts LFC-libero John Verschoor, Noord- wijk-middenvelder Sjoerd Boot en RCL-topscorer Bennie Heemskerk wil 'bijslijpen' tot bruikbare profs. Ten slotte werd met het oog op de toekomst Roodenburg-jeugdspeler Bob van Bohemen aange trokken. Praten met de aankomende profs, betekent steeds weer het noteren van hun bekering. Alsof ze zo juist door een Jehova-getuige zijn omgeturnd, zo anders lijken zij hun 'profleven' in te gaan. „Voor heen", bekent de 24-jarige John Verschoor, „maakte ik er ge woonte van na de trainingen en wedstrijden een aantal biertjes naar binnen te werken. Op mijn trainingscursus is mij verteld dat je direct na afloop je lichaam het snelst op de juiste temperatuur krijgt door ongeveer anderhalve liter bier te drinken. De eerste de beste keer dat ik bij Telstar trainde, pakte ik dus een pilsje. En nog eentje. En nog één. De volgende dag kreeg ik te horen dat daar een rapportje van was gemaakt. Daar ben ik toch wel van geschrokken. Dat doe ik dus niet meer". De 23-jarige Bennie Heemskerk werd in zijn RCL-periode door de toenmalige trainer, John Huguenin, weieens op het matje geroe pen. „Dan vroeg hij of het waar was of ik tijdens de voorbereiding op het nieuwe seizoen ging stappen. Dan zei ik prompt 'Tuurlijk, want dat is toch heerlijk. Je moet een keer meegaan, joh'. Sorry hoor, maar ik kan niet thuis zitten. Elke vrijdagavond ging ik zelfs uit. Maar ik hoop nu toch wel anders te gaan leven". En dan met glinsterende ogen: „Maar ik zal heus mijn gezicht nog weieens laten zien in het uitgaansleven. Want neem van mij aan: voetbal gaat niet kapot aan drank en vrouwen, maar wordt er juist r het wereldkampioenschap van 1974 i Zijn drang naar vermaak is er ook de reden voor dat Heemskerk niet bij FC Am sterdam, maar bij Telstar een één-jarig contract heeft on dertekend. Hoewel de toen malige oefenmeester bij de hoofdstedelingen, Bruins Slot, wel met geldschieter Stoop wilde praten over 'de abnormale eisen' die Heems kerk stelde. „Dat deed ik voor de gein", verklaarde de Lei- denaar. „Op dat moment had ik Telstar al beloofd te teke nen". De amateur-interna tional heeft allerminst spijt van die vroege keuze voor de Velsense club, want: „Als ik voor FC Amsterdam had ge kozen dan weet ik al hoe het zou gaan. Ik vrees dat ik met jongens als Pietje van Blan ken (inmiddels teruggekeerd naar de amateurs/red.) na elke training op het Leidseplein te vinden zou zijn geweest. Ik heb mijzelf daarom 'in be scherming genomen en voor Telstar gekozen". Gezelligheid Gezelligheid is ook voor de oudsten van het vijftal, Sjoerd Boot (27) en Theo van Segge len (26), een belangrijke drijf veer voor topprestaties. „Het is lekker meegenomen", al dus Boot, „dat ik een paar centjes met mijn hobby ver dien, maar als de sfeer onder eventueel tegenvallende prestaties lijdt ben ik bij Tel star zo weer weg. Ik ben heus wel bereid om iets serieuzer te gaan leven en niet als een toe ter zaterdag 's avonds naar bed te gaan, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Ik hoop ook niet van die echte voetbal-types aan te treffen bij Telstar. Ik moet er niet aan denken bij elke uitwedstrijd te zitten kaarten om geld. Dan kijk ik wel naar de koetjes en bijtjes. Ik voer veel liever een gezellig gesprek net zoals in de tijd dat ik voor het Neder lands studentenelftal uit kwam. Dat was een gouwe tijd". Met diezelfde weemoed blikt ook Theo van Seggelen terug naar de periode, dat hij samen met onder andere Boot oud-clubgenoten Tio, Bogers en UVS-doelman Drillen burg de kleuren van het na tionale studententeam ver dedigden. De kans bestaat dat Van Seggelen ook volgend seizoen voor dat 'feestteam' uitkomt. De Leidenaar stu deert weliswaar in september af in notarieel recht, maar Van Seggelen heeft inmiddels be sloten het komende studie jaar politieke wetenschappen te gaan studeren. Dat bete kent dat de UVS-dissident, die halverwege het afgelopen seizoen bij zijn club vertrok, als enige van het vijftal broodvoetballer wordt. „Ik wil echter niet afhankelijk van mijn voetbalinkomsten zijn. Mocht ik floppen dan ga ik werken in Brazilië. Ik blijf daarom ook dezelfde Van Seggelen als bij UVS. Zowel Telstar als ik zullen zich een beetje aan elkaar moeten aanpassen. Ik ben ook niet van plan het gat dat Frank Kramer een aantal jaren gele den heeft achtergelaten op te vullen (Voor het gesprek was Kramer nog niet gecontrac teerd door Telstar/red.). Ik maak ook altijd graag veel lol, maar ik ben geen Pipo de Clown. Bovendien vind ik die vergelijking met Kramer een belediging, want ik heb veel meer klasse. Ik ken het on derscheid tussen lol en voet ballen wél maken. Daar ben ik oud en wijs genoeg voor". Eenling Over dié laatste opmerking wordt in UVS-kringen door menigeen getwijfeld. Ook Van Seggelen beseft dat. „Bij UVS was ik een eenling in de groep en vonden ze mij maar een vreemde snuiter". Ver ontwaardigd: „Ik vind het ronduit verschrikkelijk dat UVS ruim drieduizend gul den voor mij vangt. Daar baal ik van, want ik gun die club dat geld niet. Die heeft in mijn ogen dit jaar op alle fronten gefaald. Ik vind het ronduit triest hoe een man als Sloos, die ik als één van de weinigen bijzonder waardeer, uit het team is gewerkt. Ze hebben hem gewoon laten vallen. Het is toch erg dat er voor hem niets werd gedaan, terwijl hij jarenlang in het eerste heeft gekeept". „Om nog niet te spreken hoe ene Sellami opeens in UVS-I terecht kwam. Die jongen had nog nooit op gras gespeeld en voetbalschoenen aangehad in zijn vaderland Tünesie. Hij werd zonder pardon opge steld. terwijl hij de Neder landse spelregels amper ken de. Iedereen liet hem links liggen. Hij verdween ook spoorloos". UVS-image „Ik", zegt Van Seggelen, „ben ook bang dat UVS de ver keerde richting uitgaat. Ik waardeerde dat UVS-image altijd van: geen gelul, een goede organisatie en eén comsumptiebon na afloop. Dat is allemaal veranderd. Dit seizoen zijn er rollades uitge deeld bij overwinningen. Dat is typerend. Ik zou zoiets nooit hebben geaccepteerd. Volgend jaar wordt er ook een bedrag van vijftienduizend gul'den door een sponsor in het zaalvoetbalteam van UVS gestoken. Dat is UVS on waardig. Er is nu ook een stichting met donateurs op gericht die ondermeer eten tjes voor de selectie finan ciert. Ik geloof ook dat er bij UVS meer wordt gegeten dan getraind. Af en toe lijkt het wel circus. Ze kunnen al dat geld beter in de accommoda tie en de jeugdopleiding ste ken". Navraag bij tweede voorzitter Van Leeuwen leert dat een spaarbank inderdaad geld in UVS steekt. „Hoe Theo aan dat bedrag komt, is voor mij een groot raadsel", vraagt Van Leeuwen zich af. „Zaal voetballen kost wel wat, maar echt geen vijftien duizend gulden. Een gedeelte van dat bedrag wordt in het zaalvoet balteam gestoken. Die ploeg komt ook gewoon onder de naam UVS in de tweede klas se uit". Van Seggelen vervolgt: „De bemoeizucht rond het eerste elftal is ook ongelooflijk. Ais een speler als Bert Kort be slist of Van Seggelen wordt opgesteld dan kan je de tent beter sluiten. Er is een enquê te gehouden wie van de spe lers voor een terugkeer van mij was. Hij was als enige te gen. Dat was uit rancune. Hij heeft een gloeiende hekel aan mij, maar dat is wederzijds". UVS-oefenmeester Désar voorzichtig formulerend: „Wat Theo zegt is zeer tenden tieus. Ik heb tijdens een be spreking weieens gepolst of de groep Theo de mogelijk heid gunde om terug te keren in één van de selecties. Daar bij is niet gestemd. Ik kreeg wel de indruk dat de helft Van Seggelen accepteerde als hij zich zou aanpassen aan de UVS-sfeer en dat anderen dachten van 'laat maar. want we hebben het zo vaak al met hem geprobeerd". gtijdig uit de UVS-boot stappen, gebeurde omdat Van Seggelen zaal- voetbalde. terwijl er een af spraak was gemaakt dat se lectiespelers zich niet aan die bezigheid mochten zondigen. Hij zegt daar nu oven „Ik heb die beslissing altijd aange vochten, want ik wil zelf be slissen wat ik in mijn vrije tijd doe. Maar ja, ik wist dat die afspraak bestond. Aan de an dere kant is het een vreemde zaak, dat bestuursleden niet hebben ingrepen toen ik in de universitaire sporthal in de wilde competitie uitkwam. Ik durf er gif op in te nemen dat voorzitter Kruit en Gerard Désar er wel van op de hoogte Désar: „Ik wist daar tot v gesprek waarin ondermeer dat openlijk ter sprake kwam niets van". Van Seggelen vervolgt: „Ik werd pas gepakt toen ik met Taverne een wedstrijdje in de Groenoordhal speelde. Het is allemaal achteraf gezeur. Ik heb er in elk geval veel van geleerd". Hardheid Leren, of beter gezegd, zich by- scholen, zullen de aanko mende 'Leidse' profs in de komende tijd moeten doen. Vooral de hardheid van de eerste divisie wordt door on der andere Sjoerd Boot ge vreesd. „De krachtmetingen tegen ACV en Xerxes om de zaterdag en algehele titel wa ren, dacht ik, al aardige graadmeters wat betreft hardheid", denkt Boot. „Het minpunt bij mij is echter, dat ik te openlijk terugkleun als ik een klap incasseer van myn tegenstander. Ik ben daarom bang dat ik een deel van mijn inkomsten kwijt zal raken aan boetes. Daar moet ik wat kie ner op worden". „En ik", haakt Van Seggelen op het hoofdstukje 'voorne mens' in, „moet oppassen dat ik niet een te groot deel van mijn salaris kwijtraak aan boetes wegens te laat komen. Telstar-oefenmeester Joop Brand wordt op handen gedragen door het "Leidse" vijftal. Op de foto maken (v.l.n.r.) Bennie HeemskerkTheo van Seggelen, John Verschoor en Bob van Bohemen omringd dooreen deel van de A-selectie dat duidelijk. Op de foto ontbreekt Sjoerd Boot. Ik zal nu hoogst waarschijn lijk op tijd aanwezig zijn op de eerste training (Het gesprek vond voor de eerste trai ningsbijeenkomst plaats/ red.). Bij UVS was ik altijd op de eerste training present om die vervolgens halverwege te verlaten met de mededeling 'Sorry Désar, maar ik moet nu naar Schiphol, want ik ga twee weken op vakantie'. Dat zal bij Telstar niet meer mo gelijk zijn". „De fijne kneepjes zal ik zeker nog moeten leren", zegt John Verschoor. „Voetballen voor geld is een hele nieuwe erva ring. Dat merkte ik al in de eerste oefenwedstrijd. Bij een tegendoelpunt werd tegen me gezegd, dat ik die goser van de tegenpartij had moeten neerleggen. Bij LFC heb ik zoiets nog nooit gedaan. Net zoals een bal in de tribune trappen. Ik betwijfel of ik dat kan bij Telstar". In elk geval heeft Verschoor, die met een onderbreking van een halfjaar bij UVS altijd bij LFC heeft gespeeld, er alles voor over om te slagen. „De middelbare school heb ik nooit afgemaakt, omdat ik dag en nacht met voetbal be zig was. Bij mij wordt dan dan ook een droom werkelijk heid. Eventueel wil ik extra trainen om in het eerste te kunnen komen. Het valt me nu al reuze mee dat ik slechts vier keer hoef te trainen. Ik had minstens acht keer ver wacht. Ik kom ook alleen voor het A-team, want ik ben over tuigd van mijn kwaliteiten". En dan geschrokken: „Ik moet oppassen dat ik niet te veel zeg. Toen ik een aantal jaren geleden bij Ajax een paar proeftrainingen volgde, blies ik te hoog van de toren. Ik ben toen hard gevallen en kreeg ook geen contract aangebo den". Bang Zijn hongerige blik naar het felbegeerde profcontract, "ontlokt Verschoor zelfs de bekentenis: „Ik had zelfs voor niks willen komen, als ik dan de zekerheid gekregen zou hebben dat ik betaald voetbal kan spelen. Ik durfde ook niet te veel te vragen bij de con tractbesprekingen, bang dat ze me anders niet zouden willen hebben. Bennie Heemskerk wil zyn be kering („Geen drank meer op de avond voor de wedstrijd") en ambities ondersteunen met de mededeling dat hij halve dagen gaat werken om zo fit mogelijk op de trainin gen te verschijnen. „Ik hoop dat mijn baas dat voorstel geen bezwaar vindt. Anders zeg ik: 'Sorry, maar dan ga ik wel bollenpellen'. Ik wil er echt alles voor doen om te slagen onder leiding van Brand", benadrukt hij nog Totnutoe spuien de eerste jaars-profs een stortvloed van positieve geluiden uit over Brand. Hij wordt door allen enorm gewaardeerd. Ver schoor verwacht dat Telstar bovenin gaat meedraaien, omdat Brand een knappe trainer is. Van Seggelen heeft de indruk dat Brand verder kijkt dan de voetbalneus van een ander en dat hij zinnige dingen zegt en alles goed beargumenteert. Boot heeft al geconstateerd dat Brand ie dereen gek maakt in de IJ- mond en dat hij "niet zo'n vreemde snuiter is als Van der Meent, die vanaf de kant voortdurend schreeuwt". Hoewel het rechteroog van de leraar lichamelijke opvoe ding slecht functioneert ("Daardoor heb ik geen goed overzicht en time ik vaak ver keerd door de lichtinval bij avondwedstrijden") kijkt hij figuurlijk gezien door het en thousiasme van Brand heen. „Want tegen iedere speler zegt hij: 'Als jij het niet redt dan weet ik het niet meer' Dan zou hij achttien man moeten opstellen". Overtuigd Heemskerk is er van overtuigd dat Telstar twee keer zo veel toeschouwers' gaat trekken. „Dat voel ik. Brand wordt op handen gedragen, want hij vangt alle spelers uitstekend op. Je merkt ook dat er wat gaat gebeuren. Er is een nieuwe medische staf en een bijna andefe selectie. Het publiek wordt daardoor nieuwsgierig". Wanneer de 'Leidenaars* door de glazen bol van de waarzeg ster turen, zien ze zich allen het komende seizoen gere geld met Telstar op sportpark Schoonenberg in actie ko men. Verschoor ziet een goe de toekomst voor zich weg gelegd op de rechtsbackposi tie als hij nog wat aan zijn verdedigende capaciteiten schaaft en Sjoerd Boot heeft het voordeel dat iedere trai ner hem als een uitzend kracht mag en kan beschou wen. H(j vindt dat een groot voordeel. Heemskerk speelde in zijn RCL-periode tegen Vitesse Delft onder toeziend oog van Brand zo'n goede party als verdedigende middenvelder dat hij ook als zodanig by Tel star denkt te kunnen opere ren. „Brand is dat in elk geval van plan. Bovendien ben ik te klein en misschien ook te lief voor spits". Overigens heeft Heemskerk een aardige sou venir aan dat duel tegen Vi tesse Delft overgehouden. Hij brak in dat duel zijn "enkel banden op diverse plaatsen en ondervindt daar nog steeds last van. Hoewel Van Zeggelen 'gereser veerd' tegenover het betaalde voetbal staat hoopt hij als rechtermiddenvelder zich nuttig te kunnen maken. De 18-jarige Bob van Bohemen, die zich nog levendig voor de geest kan halen dat hij in zijn RCL-tijd Heemkerk geregeld zag scoren, is al tevreden als hij een basisplaats in het C- -team kan afdwingen en eventueel vanuit de dug out Heemskerk zyn reputatie als topscorer ziet waarmaken. ..Per slot van rekening ben ik de jongste contractspeler". Overigens is de kans groot dat Van Bohemen binnenkort wordt opgenomen in de UE- FA-selectie. Dit na rugge spraak van Brand met bonds coach Ger Blok. Mochten 'de vier' falen dan we ten de meesten nu al wat ze gaan doen. Boot meldt met een grijns dat Noordwyk om de twee jaar kampioen wordt en dat hy dan precies op tijd terug is. Van Seggelen heeft de sfeer by ASC geproefd en voelde zich daar na een trai ning al meer thuis dan by UVS, waar hy vyf jaar lid is geweest „By ASC slyt ik dus mijn najaren". Heemskerk hoopt eventueel uit de opge bouwde 'naam' in Indonesië munt te slaan. „Iedereen kent my daar als mister Bennie. Alleen niet door het voetbal len, maar door het stappen. Ik was niet te beroerd om een fooi te geven" HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9