Rotterdam koopt huizenbezit van 'krottenkoning' VtRGEETfT ri Begroting'81: iedereen moet inleveren Pleidooi in CDA-fractie: dissidenten meer intomen PvdA: onderzoek naar gedrag Mug Massaal proces dreigt voor huurders Bijlmer Plan: 23 regionale omroepen DAF-trucks produktiestop OP DE STRIJD VOORBEREID Proefproces om scanner: vrijspraak gevraagd ACTIE VOOR HUURVERLAGING De harde noten van het kabinet- Van Agt ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 RUIM 30 MILJOEN VOOR 2200 WONINGEN ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft een akkoord bereikt met 'mammoethuisbaas' H. J. P. Fennis uit Wassenaar over de overname van diens totale woningbezit in Rotterdam. Het gaat volgens de gemeente om 2.200 woningen, waarvoor Rotterdam 30.3 miljoen gulden neertelt. HILVERSUM (ANP) - Het over- legorgaan van de regionale om roepen in ons land R.O.O.S. pleit in een nota, die bedoeld is als een bijdrage aan de politieke discus sie over streekradió, voor het realiseren van 23 regionale om roepen in de komende tien jaar. Uitgaande van de financiële be leidsvoornemens van de minister van CRM en van'de gedachte dat de meerkosten uitsluitend uit een verhoging van de omroepbijdra ge zouden moeten worden gefi nancierd, zou dat volgens het plan betekenen dat die omroep bijdrage in 1990 bij een zendtijd van twee tot drie uur per dag voor deze regionale omroepen 11,47 gulden hoger zou moéten zijn. Als men rond 1985 al een vijftiental, regionale omroepen gerealiseerd zou hebben, dan zou in dat jaar de omroepbijdrage al 7,10 gulden hoger moeten zijn. Beide bedra gen zijn overigens gebaseerd op een geschat prijspeil van 1982. R.O.O.S. laat daarbij nadrukkelijk de mogelijkheden open van een groter beroep op de omroepre serves en de etherreclame. Het plan pleit nadrukkelijk voor lan delijke financiering, waarbij vol gens R.O.O.S. de financiële con sequenties van de ontwikkeling van streekradió behoren te wor den afgeworpen tegen andere prioriteiten binnen een samen hangend mediabeleid van de landelijke overheid. Als een mogelijke verspreiding van de regionale zenders geeft het plan een indeling in de volgende 23 gebieden: Friesland, Gronin gen, Drenthe, Noord- en Zuid- West-Overijssel, Twenthe, Velu- we, Achterhoek, Arnhem/Nijme gen en Zuid-west-Gelderland, Noord- en 'midden-Limburg, Zuid-Limburg, Zuid-oost-Bra bant, Noord-oost-Brabant, Mid den-Brabant, West-Brabant, Zeeland, Rotterdam/Rijnmond, Den Haag/Leiden, Zuid-Holland Oost, Utrecht, Groot-Amsterdam en het Gooi, IJmond/Zaandam/ Haarlem, kop van Noord-Hol land/Alkmaar en tenslotte de IJs- selmeerpolders. Fennis, bijgenaamd de "krotten- koning", en Rotterdam hebben jarenlang in de clinch gelegen, waarbij de gemeente probeerde behoorlijk onderhoud af te dwin gen van Fennis' huizenbezit. Fennis sloeg terug met juridische procedures. Hij stelde op het hoogtepunt van de strijd zelfs burgemeester Van der Louw per soonlijk aansprakelijk. In januari bleek vrij onverwacht, dat beide partijen de strijdbijl hadden begraven. Fennis was weer aan het praten met Rotter dam en wethouder Vermeulen (financiën) meldde toen, dat Fennis bereid was 450 panden te verkopen. In principe'was toen al besloten om verder te onderhan delen. Vermeulen heeft nu bereikt, dat het eerste akkoord opgaat in een to- .tale overname, waarbij de ge meente bedongen heeft, dat de transactie uiterlijk 15 oktober een feit moet zijn. Fennis, eens Rot terdams grootste huisbaas, zal dan in Rotterdam, alleen nog zes tig nieuwbouwwoningen in de wijk Zevenkamp in eigendom hebben. In principe-akkoord is een bepa ling opgenomen, dat de gemeen te en de 'mammoethuisbaas' alle juridische procedures beëindi- DEN HAAG (GPD) - Binnen de Tweede-Kamerfractie van het CDA gaan stemmen op voor een straffere fractiediscipline. Daar mee zou moeten worden voor komen dat een geestverwant ka binet onderuit wordt gehaald doordat een aantal CDA'ers met de oppositie meestemt. Vlak voordat de Kamer met reces ging, werd de regering-van Agt bijna naar huis gestuurd toen tij dens roerige debatten over een olieboycot tegen Zuid-Afrika, de oppositie met een motie van af keuring kwam. Een aantal "dis sidente" CDA-leden stemde met de oppositie mee. Met twee stemmen meer had de regering haar biezen moeten pakken. Een dergelijke toestand mag zich niet herhalen, menen enkele CDA-leden. Wanneer de fractie gen. Op het stadhuis ligt nog een lijst met tientallen bezwaar schriften van Fennis en op de rechtbank in Rotterdam kunnen reeksen van civiele procedures né jaren opgeborgen worden in de archieven. Officieel moet .de gemeenteraad nog akkoord gaan met de over eenkomst, maar de kans dat de raad zal dwarsliggen is vrijwel uitgesloten. De gemeenteraad ging in januari ook akkoord met het eerste voorstel voor de aan koop van 450 panden. Tevreden Het akkoord tussen de gemeente Rotterdam en de 'krottenkoning' stemt de actiegroepen in Rotter dam tevreden. 'Het is waar we ja renlang naar gestreefd hebben', zegt een woordvoerder van het wijkorgaan 'het Nieuwe Westen', dat de acties de laatste jaren coördineerde. De wijken hebben steeds de ge meente onder druk gezet, maar ze lieten Fennis zelf ook niet onge moeid. Ze demonstreerden bij diens woonhuis in Wassenaar, procedeerden terug en probeer den vooral te voorkomen, dat er huizen uit Fennis' bezit overgin gen naar soortgelijke huisbazen. AMSTERDAM (ANP) - Het partij bestuur van de PvdA heeft het verzoek ingewilligd van het Am sterdamse raadslid Pelle Mug een onderzoek in te stellen naar diens handelingen rond het verhuren van een woning die zijn eigen dom is. EINDHOVEN (ANP) - DAF-trucks gaat de produktie van vrachtwa gens rond de jaarwisseling twee weken stopzetten. Verder zal de produktie volgend jaar voor on bepaalde tijd worden verlaagd van 66 naar 63 vrachtwagens per dag. DAF-tucks heeft tot die maatregelen besloten om een te grote voorraadvorming te voor komen. Mug trok zich afgelopen maandag terug als kandidaat-wethouder van financiën nadat hij in op spraak was gekomen wegens het niet aangeven van een door hem verhuurde woning als distribu tiewoning. Het partijbestuur heeft gisteren la ten weten de PvdA-leden me vrouw Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, oud-gedeputeerde van Zuid-Holland, Leidenaar H. Priemus, hoogleraar aan de TH te Delft en T. Hoogeboom, advocaat te Amsterdam bereid te hebben gevonden in de commissie zitting te nemen. De taak van de commissie is: - het inventariseren van de feitelij ke handelingen van Pelle Mug met betrekking tot zijn woningen zoals die blijken uit stukken en mondelinge informatie; - het geven van een oordeel over het juridisch en maatschappelijk oirbaar zijn van de beschreven handelingen. over twee weken - zodra de poli tici terug zijn van vakantie - over het olieboycotdebat gaat nakaar ten, zullen zij pleiten voor een herziening van het fractieregle ment om dissident gedrag in te tomen. Voorstander van een straffere dis cipline is het fractielid mr. H. van den Broek. Hij is zeer verbolgen over de houding van de dissiden ten in zijn fractie. Dat die moge lijk is dank zij "de tolerantie bin nen het CDA", zoals CDA-voor- zitter Steenkamp heeft ver klaard, is naar zijn mening een al te gemakkelijke reactie. "We moeten verdraagzaamheid onderscheiden van gebrek aan elementaire fractiediscipline", meent Van den Broek. "Kern van de zaak is. dat geen fractie van welke politieke richting ook, kan aanvaarden dat een kleine min derheid uit haar midden met voorbijgaan van de meerderheid beslist over het gebruik van het zwaarste wapen waarover het parlement beschikt, namelijk het heenzenden van het kabinet". AMSTERDAM (GPDIANP) - De sfeer rond het gekraakte pand met luxueuze appartementen aan de Prins Hendrikkade is gespannen. Wanneer kan de ontruiming verwacht wor den? Krakers hebben zich er op voorberei dzoals ui t de foto blijkt.Zelfs in het koopgedrag van de Amsterdammers werpt de dreigende ontrui ming haar schaduw vooruit: bij de dumpwinkel van Loe Lap vliegen de gasmaskers weg als warme broodjes. De zakenman schat dat hij er de laatste dagen tenminste 150 heeft verkocht. Ook zijn voor raad helmen slinkt ziendero gen Burgemeester Polak van Am sterdam verklaarde gister avond dat bij de ontruiming de risico's zo klein mogelijk zullen worden gehouden, zo wel voor de politie die het moet doen als voor de krakers zelf. "Maar de mate van ge weld wordt niet door de over heid bepaald. Die wordt be paald door hen die zich tegen de overheid verzetten. De overheid kan niet wijken voor dreigingen met geweld. Als je- dat doet, dan ben je weg. Het is in een democratie volstrekt ontoelaatbaar dat mensen zouden zeggen: nou, recht is alleen maar datgene wat mij goed uitkomt. En als het me niet goed uitkomt, dan zal ik mij met geweld verzetten". ZUTPHEN (ANP) - Het afluisteren van de politieradio met een scan ner - een ontvangapparaat dat snel verschillende frequenties af tast - is niet strafbaar. Tot die conclusie kwam gisterochtend de Zutphense officier van justitie mr. L. Montijn in een proefpro ces, dat hij in overleg met de Apeldoomse gemeentepolitie had aangespannen. In Nederland zyn volgens een ruwe schatting circa 400.000 scanners in omloop. De "verdachte" in het proefproces was de Apeldoomse politieman Willem ten Brink (33), die ruim twee maanden geleden door col lega's werd "betrapt" bij het af luisteren met een scanner van de politieradio. Het initiatief tot het proefproces is genomen door de Apeldoomse politie-inspecteur mr. G. Blonk, die uitgemaakt wil hebben in hoeverre het gebruik van scanners strafbaar is. Vol gens mr. Blonk ondervindt de politie veel hinder van de appara ten, die tegenwoordig ook door de politie "versluierde" berich ten kunnen decoren. De Apeldoomse politie-inspecteur noemde als voorbeelden het ge- brukk van scanners door crimi nelen (die dan precies weten, waar de politie mee bezig is) en tegenwoordig ook door krakers, die een inval van de politie vre zen. Tjjdens de rellen in Amster dam op 30 april werden volgens mr. Blonk veel mensen gezien met draagbar* AMSTERDAM (GPD) Ruim acht honderd gezinnen in de Bijl mermeer worden met uitzetting bedreigd. Deurwaarders hebben de afgelopen weèk in opdracht van de gezamenlijke woning bouwverenigingen dagvaardin gen uitgereikt aan honderden ac tievoerders, die vanaf 1 april 1980 maandelijks f75 op hun huur hebben ingehouden. Op deze manier willen zij een huurverla- ging afdwingen, omdat zij kun nen aantonen dat zij in verhou ding tot andere nieuwbouwwij ken te veel huur betalen. De huuractie in de Bijlmermeer strekt zich uit over dertig grote flatgebouwen en twee laag- bouwwijken van in totaal 15.000 huurwoningen. Een handteke ningenactie die tussen januari en april is gehouden, heeft 7000 on dertekenaars van de huurverla- gingseisen opgeleverd. Per 1 april zijn 2000 huurders met hun actie gestart. Gemiddeld moet men voor een vierkamerwoning in de Bijlmer meer f 620 betalen aan huur- en woonlasten, waarbij inbegrepen de centrale verwarming, de ser vicekosten, de huismeester in de bijdrage in het groen dat de woningen omringt. Meer dan de helft van de Bijlmermeer bewoners moet een beroep doen op een individuele huursubsi die. Het aantal onvolledige gezinnen en niet-Nederlandstaligen is in deze stadswijk uitzonderlijk groot en de financiële problemen van deze huurders zijn onevenredig ern stig. Volgens het comité Huur- verlaging Bijlmermeer moet door velen een beroep op bijstand worden gedaan en hier en daar is de huurachterstand door privé- moeilijkheden opgelopen tot een paar duizend gulden. De woningbouwverenigingen zijn de afgelopen maanden niet onge voelig gebleken voor de eisen van de actievoerders en hebben zich ook tot de regering gewend om advies. Het overleg tussen de ac tievoerders en de vijftien wo ningbouwvereniging en heeft geleid tot een afspraak over een zogenaamd breed beraad, dat half september zal worden ge houden over de huren. Van de zijde van de corporaties zijn reële voorstellen in de maak die tot verlaging van de woonkosten moeten leiden. Er wordt gedacht aan een ander tarief voor de ver warming per blok woningen, hetgeen een besparing van 18 procent zou betekenen. Een an dere kostenverlaging betreft de zogenaamde binnenstraten in de flats. Als deze in het vervolg kun nen worden gezien als openbare straten, dan kunnen ze door de gemeentereiniging worden on derhouden in plaats van door hun eigen schoonmaakploeg. Het staat vrijwel vast dat ook de bij drage van f4,50 aan openbaar groen zal worden afgevoerd. De isolatie van de woningen, die in voorbereiding is voor de hele Bijlmer, wordt nu gedeeltelijk door de bewoners gefinancierd onder het motto dat het hen later in stookkosten zal schelen. Het comité huurverlaging Bijlmer meer meent dat de dubbele beglazing van de huurwoningen door sommige woningbouwver enigingen zelf kan worden uitge voerd, waardoor een aanzienlijke besparing wordt verkregen. Wanneer dat niet mogelijk is. wil men aan de overheid subsidie vragen. DEN HAAG - De zoveelste kritieke week in het bestaan van het kabinet is begonnen. De ploeg-Van Agt zal uiterlijk eind volgende week duidelijk moeten maken of zij over voldoende moed beschikt om nog eens negen maanden aan het roer van het lekgeslagen Schip van Staat te staan. Als alles volgens plan verloopt, bespreekt de ministerraad woensdag al een voorlopige opzet van de begroting. Politiek Den Haag weet het echter niet. Commentatoren, kamerledén, partij-ideologen: ieder heeft een ander oordeel over de kans dat het kabinet zo ver komt. Meer nog dan in andere tijden lijken de meeste meningen vooral ingegeven door de eigen politieke voorkeur. Zelfs de twee politici die van allen het meest met het kabinet samenwer ken, verschillen met elkaar van mening. Uit de serie gesprekken die wij de afgelopen dagen hadden met de politieke leiders van de grootste partijen, kwam deze algemene onzekerheid dan ook als meest opval lend element naar voren. De CDA-er Lubbers noch de liberaal Rietkerk kon bij benadering aange ven hoeveel kans het kabinet heeft om uit de problemen te komen. Oppositieleider Den Uyl werkt momenteel onder een nog grotere han dicap. Hij weet nauwelijks meer dan de gemiddelde krantelezer. De begroting voor 1981 zal ge kenmerkt worden door één woord: 'inleveren'. Iedereen, van hoog tot laag, van rijk tot arm, van medisch specialist tot bijstandtrekker, zal vol gendjaar minder kunnen ko pen. Voor dé een zal de daling van de koopkracht te meten zijn in forse percentages, voor de ander zal het gaan om slechts enkele tienden van procenten. Zeker is dat elke schouder een last opgelegd krijgt.s Deze ontwikkeling blijkt over duidelijk uit onze gesprekken met de voornaamste fractie leiders uit de Tweede Kamer. Wellicht dat Lubbers (CDA) wat eerder in de bres springt voor de mensen met de aller laagste inkomens, terwijl Rietkerk (WD) misschien de positie van het bedrijfsleven sterker benadrukt - funda mentele verschillen bestaan er tussen hen niet Ook van PvdA-leider Den Uyl zullen de inkomenstrekkers het niet moeten hebben. Hij eist al geruime tijd loonmati ging voor allen; een streven dat inmiddels door de vak bonden is overgenomen. Be langrijker is echter dat ook hij geen koopkrachtgarantie voor de minima kan en wil geven. Wel zullen de hogere inkomens door hem wat ster ker worden afgeroomd. Maar toch, de duidelijke eens gezindheid tussen regering en oppositie toont aan hoe groot de problemèn zijn ge worden. Dat komt dan vooral dóór onze gezamenlijke 'uit gaven. Al een tijdlang geven we met z'n allen meer uit dan we verdienen. Oorzaak Als oorzaak van de huidige problemen geldt algemeen de huidige ver. rindering van de internationale en binnen landse economische groei als gevolg van de snel gestegen olieprijzen. Maar niet alleen de recessie is de schuldige. Ook zonder economische te genslag konden harde maat regelen niet veel langer uit blijven. Met het verdwijnen van de groei werden de problemen alleen knellender, voor een goed verstaander lagen ze er al veel langer. De vicieuze cirkel be gon dan ook al met de vondst van het aardgas. De Slochte- rense gasbel leek een onuit puttelijke bron, waaruit tel kens weer nieuwe „leuke dingen voor de mensen" be taald kon worden. Maar ondertussen schrompelde onze industrie ineen. De con currentiekracht verminderde door te hoge prijzen. Stijgen de loonkosten leidden tot een teruggang van de investerin gen. Het machinepark verou derde, de produktie was niet langer efficiënt. Zolang nog sprake was van eni ge economische groei bleven de gevolgen van deze ont wikkeling verhuld. Met de stilstand van de groei kwam echter het uur van de waar heid. De welvaart is toch ein dig gebleken. De tekorten kunnen nauwelijks gedekt worden. Want, wat heeft de èèn-procentnota van het ka binet-Den Uyl geholpen? Waar ligt de winst van Bestek '81? Bezuinigingen Bij de begroting voor het ko mend jaar praten we over be zuinigingen van zes tot acht miljard gulden. In één jaar Toch lijkt het nauwelijks ge noeg, terwijl het kabinet-Van Agt in vier jaar tijd al tien miljard heeft omgebogen en alleen al dit jaar met „aan vullende bezuinigingen" van vier miljard kwam. Want indien de overheid geen maatregelen zou nemen, zou den de nationale uitgaven de inkomsten met zeker 4,5 mil jard overtreffen. Daarnaast ligt er nog een restpost van zo'n drie miljard van voor gaande bezuinigingen. Aan de onophoudelijke groei van de tekorten heeft in eerste plaats ons stelsel van sociale verzekeringen schuld. Die zouden volgend jaar f2,5 miljard meer opslokken. Maar ook de stijgende rente last (f 1,5 miljard) en een „normale" stijging van de rijksbegroting (f 1,5 miljard) kosten per stuk al meer dan de verwachte groei van de in komsten met f 1 miljard. En dus moet er gesneden wor den. Opnieuw in de rijksbe groting: de zestien ministers hebben opdracht gekregen ongeveer twee miljard op hun begrotingen te vinden. Ver der wordt gestreefd naar sta bilisatie. het liefst verminde ring, van de sociale lasten. Dus minder uitkeringstrek kers. Lubbers en Rietkerk zijn het erover eens: vooral het aantal arbeidsongeschik ten moet lager. Maar aan een zekere groei van de premies zal het kabinet dit jaar nog niet kunnen ontkomen. Den Uyl kiest voor een geheel andere benadering. Niet ten onrechte stelt hij vast dat het kabinet en de regeringsfrac ties de gedachte aan een groei van de economie lijken te' hebben laten vallen. Matiging is alles wat daar de klok slaat. Volgens de oppositie is het ech ter juist vooral zaak de eco nomie weer op been te hel pen. Tegenover het sluitend maken van het huishoud boekje door „rechts" kijkt Den Uyl dan ook naar het middel van de extra investe ringen, bijvoorbeeld in de woningbouw, om de groei te rug te brengen. Loonmatiging In beide schema's staat echter loonmatiging voorop. Vrij willig of door de overheid op gelegd, dat doet er in principe •niet veel toe. Want door de doorwerking van de loon ontwikkeling naar ambtena rensalarissen en de uitkerin gen levert een algemene ma tiging het beste resültaat. Wie als grootste slachtoffers uit de bus zullen rollen, zal voorlo pig onbekend blijven, zolang op het Catshuis het „plaatje" nog nog niet rond is. Vrijwel zeker echter zullen de ambtenaren (en mogelijk de trendvolgers) opnieuw extra getroffen worden. Want nog steeds bezitten zij een finan ciële voorsprong op werkne mers in het particuliere be drijfsleven, zo valt te beluistc- Een nieuwe loonmaatregel lijkt daarentegen uitgesloten. Mochten de cao-onderhan delingen in het bedrijfsleven uit de hand lopen, dan heeft minister Albeda (sociale za- ken) nog voldoende andere middelen achter de hand om de lonen bij te buigen. Een verdere schoning van de prijscompensatie wordt wel genoemd, of een halvering van het vakantiegeld. Zo no dig kan Albeda de sociale premies extra verhogen. Kabinetscrisis? Moeten we dus maar hopen op de val van het kabinet, zodat de komende maatregelen voorlopig nog even uitblij ven? Op het eerste gezicht biedt zoiets ook tal van ande re voordelen. Want de val van het kabinet-Van Agt betekent vrijwel zeker vervroegde ver kiezingen. Dat maakt éen nieuwe grote coalitie tussen PvdA en CDA mogelijk en dat betekent meer politieke steun voor de noodzakelijke onple zierige maatregelen. Ook de terugkeer van de huidi ge coalitie kan in een derge lijke situatie positief uitwer ken. Het overwicht van een nieuw kabinet-Van Agt zou allicht vergroot zijn. Maar een crisis in de komende weken betekent ook dat de noodzakelijke stappen hoog stens uitgesteld worden, wat de problemen kan vererge ren. Ook een demissionair kabinet-Van Agt zal op Prinsjesdag met een begro ting moeten komen. Die be groting moet net zo goed slui tend zijn. Bezuinigingen zul len dus toch komen. Het verschil is dat een demis sionair kabinet mag geen po- liueke keuzes maken. Het kan dus niet besluiten tot een ze kere verdeling van de lasten over de verschillende groe pen. Globaal bezuinigen be tekent ook dat niet de sterkste schouders de zwaarste la U n te dragen zullen krijgen. Want. het maken en doorvoe ren van een dergelijke afwe ging, dat is politiek in optima forma. Voor die afweging komt de ministerraad in deze dagen bijeen. LOUIS BURGERS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7