Auto in "glazen stolp" Verbeteringen aan VW- modellen '81 Groter reikwijdte met dimlicht Ay w©ff(ai§ dxttfi) ©imtfdw „■EN l)E im WERD KOUD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 De vakantietijd is nog niet eens voorbij als Volkswagen al met de bijzonderheden van de modellen 1981 op de proppen komt. Het is zo'n beetje tradi tie dat Wolfsburg als eerste de details van de nieuwe jaar gang vrij geeft. Men kan er ais net ware de klok op gelijk zetten: half augustus liggen ze in de bus. Bar spectaculair zijn de verbe teringen overigens niet. Hier en daar wat technische ver anderingen en uiterlijke wij zigingen. Zoals bijvoorbeeld veel grotere achterlichten op de Golf. Maar liefst tweederde -Vergroting van de beenruimte (4 centimeter) achterin bij de Golf en de Jetta. Die wordt verkregen door een veran derde constructie van de rugleuningen van de voor- stoelen. - Een sterkere 1,6 liter dieselmo tor voor de Golf. Deze kracht bron kan een vermogen van 54 pk leveren. Volgens de fa briek geeft deze motor een hogere prestatie tegen de zelfde brandstof. - De dieselmotor werd in zijn startgedrag weer dichter bij de benzinemotor gebracht door een nieuwe zeven-se- conden-gloeibougie aan te brengen. Moest men voor heen nog 25 seconden wach ten om te kunnen starten, nu kan dat al na zeven seconden. - Op de Golf 1,5 liter benzinemo tor en de diesel is een vijf-ver snellingsbak mogelijk. De vijfde versnelling wordt "Economy" genoemd. Een soort overdrive derhalve voor minder brandstof en minder geluid. - Een zuinigheidszaak is na tuurlijk ook de elektronische ontsteking die bij alle 110 pk inspuitmotoren wordt inge bouwd. Deze breed lachende mijnheer is Lee A. Iacocca. Hij moet wel lachen, maar of het van harte gaat.... Er hangt immers teveel af van de wagen die hij als direc teur van Chrysler Corpora tion van de bénd mag rijden. Het exemplaar van een hope lijk zeer lange serie. Want in feite hangt het lot van het vermaarde Amerikaanse au tobedrijf Chrysler aan het dunne draadje van het toe komstige succes van deze au to. Van deze nieuwe "K-Car" zal het afhangen of de maat schappij blijft bestaan of ten- onder moet gaan. De over- heidsgarantie is verkregen, het optimisme en het en thousiasme zijn aanwezig en de eerste auto is onder luid applaus van de medewer kers van de band gekomen. Dat moet met kopen van de K-Cars bewijzen dat de beoogde doelstelling (weer winst in 1983) kan worden bereikt. Deze "K-Car" is een zoge naamde compact, een twee- deurs middenklasser. De eerste uit een serie nieuwe modellen, alle met voor wielaandrijving. De eerste duizend exemplaren die van de band komen worden da nig aan de tand gevoeld voor met de bevoorrading van de dealers wordt begonnen. De directie van Chrysler liet bij de "tewaterlating" van het eerste exemplaar weten dateer al 90.000 "K's" - in Amerika Plymouth Reliant of Dodge Aries - zijn besteld. Dit jaar zal de fabriek er nog zo'n 180.000 kunnen maken. Voor volgend jaar rekent men op ongeveer 600.000 exemplaren. Maar dan is de export ook goed op gang gekomen. Op de RAI-tentoonstelling in fe bruari aanstaande zal deze wagen voor het eerst in Eu ropa te zien zijn. Volgens de verwachtingen zal hij hier zo om en nabij de 21.000 gulden gaan kosten. Daarvoor krijgt men een rui me, strak gestyleerde mid denklasser met een geheel in eigen huis vervaardigde 2,2 liter viercilinder motor. Men zal in ons land waarschijn lijk de nadruk op de Dodge Aries gaan leggen. De motoren die door de voor malige partner Talbot aan Chrysler worden geleverd zijn voorlopig niet bestemd voor deze K-Cars. Ze zijn be doeld voor de Dodge Om nium, de Amerikaanse ver sie van de Talbot Horizon. Ook deze Omnium is een troef van Chrysler op de snel naar kleinere wagens overscha kelende Amerikaanse auto markt. Maar het zijn de K-Cars die over de toekomst van Chrysler zullen beslis- Diamond Glaze Natuurlijk is het geen toeval dat er in deze tijd van snel stij gende autokosten middelen aan de markt komen die een langer autoleven mogelijk maken. Kortgeleden schreef ik nog over een organisatie die met eigen wondermiddelen een auto voor langere tijd konden con serveren Maar dat kon alleen door professionele krachten gebeuren. En die hadden daar vele uren werk aanDat kostte derhalve honderden guldens. Nu brengt American Grease Stick Company - een van Amerika's grootste fabrikan ten van auto-onderhouds- produkten - een middel op de markt dat volgens de fabri kanten net zo goed werkt. Nadat de lak met een bepaalde vloeistof grondig is gereinigd wordt de wa,gen als het ware van een vernislaag voorzien. In een glasstolp gezet. Twee onafhankelijke Ameri kaanse laboratoria hebben het middel ("Diamond Gla zegetest en goecLbevonden. - - m* m Verslechterde weersomstan digheden werden nagebootst. Waar met tot nu toe bekende was behandelde produkten tot soms zelfs vijftig procent achteruit gingen bleef de kwaliteit van de met Dia mond Glaze bewerkte lak na genoeg gelijk. Het klusje wordt in twee fasen geklaard. Met de zogenaamde "Conditioner" wordt de aan getaste of verkleurde oude laklaag intensief gereinigd. Het middel bevat geen schuurmiddel en kan dus geen schade aan gezonde lak doen. Glans en kleur komen daar door terug. En de zogenaamde 'Protector" is bedoeld om die glansrijke situatie te behouden. De im porteurs (Kireco-Den Haag en Maessen-Uithoornspre ken van een "diamantharde beschermlaag". Die zou zes maanden hard blijven. Daarna moet de behandeling - alleen wat lichter en een voudiger - worden herhaald. Voor bijna veertig gulden heeft men voldoende voor twee be handelingen. Wie het zelf niet wil doen kan te zijner tijd bij servicestations terecht De importeurs zijn bezig die van de grond te krijgenMaar dan gaat het wel zo'n 250 gulden kosten. Men kan deze bescherming bij droog weer ook buiten op brengen. Gaat het echter re genen dan moet men stoppen. Maar als de wagen' weer droog is kan men gewoon ver der gaan .Als de auto eenmaal in de 'Protector" zit is af en toe wassen met water voldoende. Althans, dat zeggen de impor teurs. Ze gaven er zelfs garan tie op. "Niet goed,geld terug", schreven ze mij. Hella heeft een koplamp ontwikkeld waarvan het dim licht zo'n 150 meter van de rechter rijbaan kan be strijken. Een automobilist is 's avonds en 's nachts veelal aan gewezen op zijn dimlichten. Er zit wel groot licht op zijn wagen maar dat is meestal niet te gebruiken. Het verblindt de tegenliggers. Het moet al heel stil op de weg zijn wil men met groot licht kunnen rijden. Maar juist bij de dimlichten laat de reikwijdte nogal eens te wensen over. Het probleem ligt ook voor de hand: r licht doet de kans op verblinding toene- Hella heeft de oplossing gevonden in het gebruik van twee reflectoren. Volgens zeggen zonder verblinding van de tegenliggers. De reflectoren hebben ver schillende brandpuntsafstanden. Eén zorgt voor flink licht vlak voor de wagen, de ander vergroot de reikwijdte tot ongeveer 150 meter. Zo'n "dubbelreflector" geeft de bestuurder nadrukke lijk meer speling tot reactie wanneer in het donker plotseling hindernissen opduiken. Tot mijn favoriete lectuur behoren behalve romans met een opgewekt einde, meer speciaal bundels met dag boeknotities, briefwisselingen en leeservaringen van anderen. Het geeft voldoening met deze recensie van Fernand Auwera's "Cowboy spelen en andere literaire bezigheden" weer een schakel aan zo'n keten toe te kunnen voegen. Literaire dagboe ken zijn bij ons betrekkelijk zeldzaam, al hebben die van C. Buddingh, enige faam verworven, plus inzicht verschaft in de hoeveelheid van buitenlandse detective-titels en -schrijvers. Auwera doet in zijn bibliomane avonturierschap niet voor hem onder, zoals blijkt uit de inleiding: "Boeken fascineerden me. Ik heb er heel wat verzameld, ik ben een beetje een boekenfeti- chist. Maar er staan heel wat volumes in mijn boekenkast die ik nog steeds niet heb gelezen en nog meer, wat veel erger is. die ik wel gelezen heb maar waar ik me niets meer van herinneren kan. Misschien had ik, in plaats dan van een dagboek, een memorandum van mijn lectuur moeten bijhouden" Een wel zeer herkenbare situatie. Pas nadat hij zelf een paar boe ken gepubliceerd had begon Auwera voor kranten en tijd schriften in Nederland en Vlaanderen te schrijven over boeken en leeservaringen. Het aantrekkelijke van de hier ge bundelde selectie is, zoals ook bij Buddingh', de persoonlijke (en vaak geestige) stijl van deze literaire consument. delijke voorkeur voor toegan kelijker lectuurgenres als kin derboeken, thrillers. SF en westerns; evenzo sport litera tuur. boekenbeurzen en de media: een breed scala van on derwerpen waarbij Auwera nogal graag de underdog-rol van "gewone jongen" speelt. Niet ongeestig trouwens, zoals bij een boek over Satie en een his torische thriller van Josephine Tey die tot zijn ergernis geen voorwoord of toelichting be vatten: "Ik wil best wel als een intelligente jongen beschouwd worden, maar men mag niet overdrijven; als men doet alsof ik een alweter ben. een univer seel genie, dan voel ik me voor aap gezet. Als ik dus een boek in handen krijg waarin een toch wel noodzakelijke of voor de hand liggende tekst ontbreekt dan erger ik me. Niemand zou me het recht ontzeggen me te ergeren als ik een zwembroek zou kopen waarin geen elastiek blijkt te zitten. Je kan dan de eerbaarheid nog wel redden en watertrappelen, net zoals je er tijdens de lectuur ook naslag werken kunt bijslepen, maar handig is het vast niet", (p.67). Aardig, maar zoals Auwera na tuurlijk nooit een afzakkend zwemkostuumpje zal kopen, zo komt hij als schrijver evenmin alleen maar in het pierebadje rondspetteren. Zijn stukjes to nen een gevarieerde, maar zeer gedegen belezenheid, waar door de titel van de bundel nogal misleidend is en vooral verkoopgericht lijkt; en dat terwijl de auteur zélf zich kant tegen allerlei commercieel be drog om "cultuur" aan te prij zen, zoals wel gebeurt tijdens boekenbeurzen "Dit bedrog is een goede zaak voor al wie betrokken is bij de materiele produktie en de dis tributie van het boek, maar heeft eerder griezelige effecten voor de anderen, te beginnen bij de auteur, die dit hele com merciële circus een schijn van authenticiteit moet geven en daardoor gereduceerd wordt tot de rol van clown, en eindi gend bij de lezer, die met de cultuur als alibi net zo erg bela zerd wordt als bij de aankoop van wasmiddelen of krimpvrij ondergoed. Het is duidelijk dat ik met dit betoog niet tracht de cultuur een wat bijzondere, zeer verheven plaats te geven. Wat ik probeer is erop te wijzen dat de cultuur door een bepaald soort reclame misbruikt wordt en daardoor gefnuikt" (p.81/82). Auwera is onze - hopelijk laatste - auteur met een restant boter op zijn hoofd, als hij besluit met "En nu kan het de fabri kant van blikopeners waar schijnlijk geen barst schelen of zijn instrument wel degelijk door de koper gebruikt wordt, maar voor een auteur is het toe vallig wel begrijpelijk dat zijn boek ook gelezen wordt" (p.83). Kul. Ook voor een Auteur is het toevallig, wed ik, nóg belang rijker dat zijn boek goed ver kocht wordt; het lézen van zijn produkt volgt vanzelf en leidt, als de Schrijver ook werkelijk schrijven kan. automatisch tot tevredenheid bij alle partijen. Wie als auteur gelezen wil wor den moet eerst 't produkt van zijn creatieve vlijt aan de man brengen; het zou diezelfde au teur niet misstaan als hij bij de noodzakelijke reclamecam pagnes en aanprijzingen zijn uitgever luidruchtig terzijde stond. Als de titel van Auwera's boek me met was opgevallen, zou ik zijn bundel niet gelezen of bespro ken hebben «en enkele prima stukjes overSimenon.Elsschot e.a. gemist hebben. En als zijn boek me op aanvraag niet gratis was verstrekt (een normale commorciéle handelwijze) had ik 't npoit anderen kunnen aanbevelen. Nu wel. Fernand Auwera, Cowboy spe len e.a. literaire bezigheden. Uitg. Elsevier/Manteau. Brus sel/Amsterdam 1980, f13,90. ,h;A\ OI I Ik heb mijn hele leven om het te begrijpen. ...."En hier is de radionieuws dienst. Eerst het binnenlands Na de herhaalde weigering van de president om gratie te verle nen, is vanmorgen bij zonsop gang, Mouloud Aissa, de moor denaarvan de bank in de rue de Rennes, ter dood gebracht op de binnenplaats van de gevan genis van...." Zo eindigt het boek "En de zon werd koud", geschreven door de Fransman Jean Coué. Een verhaal dat zich afspeelt in Frankrijk. Terecht dit jaar be kroond met een Zilveren Grif fel. Jean Coué betrekt de lezer door zijn indringende manier van schrijven heel dicht bij het gebeuren. Een ongewoon thema werkt hij op weergaloze wijze uit. Marie- Louise is een weeskind, dat op 14-jarige leeftijd wordt toege wezen aan een pleegmoeder Adelaide genoemd. Al gauw geven ze elkaar koosnaampejs: Dopje en Mammie Laïde. In het Bretonse Quiberon leert Marie- Louise voor het eerst wat geluk is. Vooral wanneer ze Mouloud Aissa ontmoet. Een zachtaar dige Algerijn, vol liefde voor het meisje. Ma-Lou noemt hij haar liefkozend. Twee jonge mensen, die niets be zitten, maar elkaar alles willen geven. Alles met elkaar willen delen. Armoe, verdriet, maar vooral zon en liefde. In hun grenzeloze geluk verliezen Ma-Lou en Mouloud de realiteit uit het oog. Grote Bob heet de wondervriend die Mouloud "werk" bezorgt. Het begint met een diefstal. Het eindigt met moord B Door llMiiS Margot 1 WAT' f, Klomp 1 \S<!inT l maker (■■■■Hl t het .ia vordt Mouloud deeld. Tot de doodstraf. Ma-Lou's droomwereld spat uit elkaar. Wat heeft haar leven nu nog voor zin? Haar zon is dood Het boek zo nuchter navertellen, doet afbreuk aan het verhaal. Want Jean Coué maakt het zichzelf en de lezer bepaald niet makkelijk Uitgangspunt is het moment waarop Ma-Lou het nieuwsbe richt beluistert, dat de terecht stelling van haar man aankon digt. In haar grenzeloos ver driet trekt het leven van Ma- Lou in voortdurende flash backs aan haar voorbij. Haar jeugd. De ontmoeting met Mouloud. Hun aankomst in Pa rijs. Het armzalige kamertje waar ze gelukkig waren. De discriminatie ten opzichte van Mouloud. Een Algerijn meteen donkere huidskleur. De ver achting van de buurt na de ar restatie van Mouloud. Nie mand die een poot uitsteekt om Ma-Lou te helpen, behalve een buurvrouw en de advocaat van haar man. Het verhaal is net een legpuzzel. Er worden steeds stukjes van het leven van Ma-Lou aange reikt In het begin is het beeld nogal onoverzichtelijk en chao tisch. Maar langzamerhand on tstaat er een zekere lijn. En aan het slot van het verhaal komen begin en eind samen. De puzzel is compleet. Een prachtig beschreven over zicht van het gevoelsleven van Ma-Lou waarin de lezer zich heel goed kan verplaatsen. Maar dat vraagt wel wat in spanning van de kant van de lezer. Goed de hersens erbij houden, want er wordt vaak drie tot vier keer op een blad zijde een sprong in de tijd ge maakt. Ondanks deze handicap toch een schitterend boek voor iedereen vanaf een jaar of 12 Vert A. Henkels. uitg. Lemnis- caat, prijs 14,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31