Dit is een baan die je niet lang moet uitoefenen [Le/cfee agenda Voorschotenaar kan zijn olietank laten opruimen Zuid-Holland pakt olie in tuinen aan Serie orgelconcerten in Voorschotense kerk Raadsleden vinden naam cultureel centrum Oegstgeest misplaatst Omstreden lid universiteitsraad? PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 Met (financiële) steun gemeente VOORSCHOTEN - Voorschotena ren die nog een oude en niet meer in gebruik zijnde olietank in hun tuin hebben liggen kun nen deze binnenkort met een fi nanciële tegemoetkoming (150 gulden) van de gemeente laten weghalen. De gemeente is een actie begonnen onder het motto "bedank tegen uw olietank" die erop is gericht dergelijke oliereservoirs te ver wijderen omdat het risico op ver vuiling van de grond erg groot is. Uit een in 1977 gehouden onder zoek is de gemeente gebleken dat er nog ongeveer 600 olietanks bij Voorschotenaren in de tuin lig gen. Nog slechts 200 daarvan zijn momenteel in gebruik. In de loop der tijd zijn namelijk veel instal- latiesovergeschakeld op het schonere aardgas. De resterende VOORSCHOTEN - In de Dorps kerk van Voorschoten begint maandag weer de inmiddels be kend geworden serie orgel- beiaardconcerten. Het concert van maandag zal worden ver zorgd voor de Amerikaanse or ganist en beiaardier John Wright Harvey. Zijn dochter Jane Beijk- Harvey bespeelt de hobo. Harvey werd in 1919 geboren in Indiana (USA). Hij is associate professor of music aan de univer siteit van Wisconsin in Madison. Beiaard studeerde hij bij Leen 't Hart aan de Nederlandse beiaardschool in Amersfoort. Hij is bestuurslid van de Guild of Ca- rillonneurs in Noord-Amerika. 400 installaties overgeschakeld, liggen nu dus nutteloos in de grond, "meestal nog gevuld met olie, want deze is iedereen verge ten", aldus de gemeente. In een schrijven aan alle bezitters van ondergrondse olietanks laat de gemeente nu weten dat de tanks op zich wel aardig tegen roest beschermd zyn, althans aan de buitenkant. De binnenzijde is echter niet voldoende bestand tegen het bezinksel wat zich in zo'n vat na verloop van tijd gaat vormen en laat ïoest ontstaan, waardoor gaten vallen. "Zeker de wat oudere tanks lopen dit risi co", aldus de gemeente. De olie die via de roestgaten in de bodem kan komen zorgt niet al leen voor stankoverlast, maar tast ook bomen en planten aan. Ver der knaagt deze brandstof aan Zijn programma omvat onder an dere werk van Couperin, Rossi, Bach en Handel. Het volgende concert op 25 augus tus wordt verzorgd door Arie Karreman, op orgel en Addie de Jong, beiaard. De concerten be ginnen om 20.00 uur. Elk concert omvat ongeveer 40 minuten or gelspel, soms aangevuld met een ander instrument of zang. Na de pauze wordt het concert voortge zet meteen beiaardbespeling van gelijke duur. Voor 1980 zijn 7 concerten gepland, die op achtereenvolgende maan dagen zullen worden gegeven. Het laatste vindt plaats op 29 sep tember. kabels voor electriciteit, telefoon en televisie. Ook de rioleringen kunnen erdoor worden aange tast. Een van de ergste oorzaken van een dergelijke bodemver vuiling kan echter de verontrei niging van het grondwater zijn. Het meeste water wordt namelijk uiteindelijk voor drinkwater ge bruikt. Controleren De gemeente dringt er nu dan ook bij de olietank bezitters op aan deze regelmatig door een des kundige te laten controleren, als het reservoir tenminste nog in gebruik is. Degenen die de tanks niet meer gebruiken worden aangeraden mee te doen aan de nu gestarte actie die als doel heeft dergelijke tanks onschadelijk te maken. Men kan voor dit laatste kiezen uit twee methoden: allereerst het leegzuigen en verwijderen. De tank wordt dan uitgegraven en afgevoerd. Een tweede mogelijk heid is alleen het leegzuigen van de tank en het daarna weer op vullen met zand. Omdat een lege tank doorroest is de kans op in stortingsgevaar groot waardoor een gat in de tuin ontstaat. Van daar het opvullen met zand. ge meente wil nu als tussenpersoon fungeren bij het onschadelijk maken van de tank door een aan nemingsbedrijf. Het leegzuigen, uitgraven en afvoeren van de tank zal zo'n 900 tot 1350 gulden gaan kosten. Het leegzuigen en het vullen van de tank met zand is ongeveer even duur. Dit bedrag moet de bezitter van de tank zelf op tafel leggen. De gemeente is bereid 150 gulden premie te ge ven. Sommige aannemingsbe drijven geven verder nog een vergoeding voor de olie die nog in de tanks zit. WASSENAAR - In het water wingebied gelegen in de dui nen tussen Wassenaar en Den Haag begint de provincie de ze week met een anti-olie tankactie. In de loop van deze week krijgen de bewoners van dit gebied die een onder grondse tank voor huisbran dolie voor de centrale ver warmingsinstallatie hebben een folder in de bus, waarin de provincie het aanbod doet niet meer gebruikte tanks te laten legen, schoonmaken en opvullen met zand. De provincie Zuid-Holland voert deze actie in de water wingebieden om te voorko men dat deze ondergrondse tanks gaan lekken en een be dreiging gaan vormen voor de drinkwaterwinning. "Eén li ter olie kan namelijk één miljoen liter grondwater on geschikt maken voor mense lijk gebruik", zo meldt de provincie. Het gebied dat nu aangepakt wordt is het twee de in deze waterwinstreek waar actie wordt gevoerd te gen de niet meer gebruikte tanks. Het gaat nu om een ge bied begrensd door de Was- senaarseweg, Raamweg, Waalsdorperweg, Van Alke- madelaan, Landscheidings- weg en de grens met de ge meente Wassenaar. In dit ac tiegebied bevinden zich naar schatting 1100 ondergrondse olietanks, waarvan er ver moedelijk 550 buiten gebruik zijn. Eind mei en begin juni is in het eerste actiegebied, aan de noordkant van Den Haag de eerste serie van 100 tanks be handeld. De provincie gaat dit jaar nog zo'n 600 tanks be handelen, voor een deel in het eerste en voor een deel in het nieuwe actiegebied. Eind au gustus hoopt men al met de behandeling van de tanks in het tweede actiegebied te kunnen beginnen. OEGSTGEEST - "Het Drieluik" de naam voor het nieuwe cultureel cen trum in Oegstgeest valt met bij alle raadsleden in goede aarde. Mevrouw Bosman (PvdA) en mevrouw Meenhorst (D'66) vinden dat in die naam te veel tot uitdrukking komt dat er drie hoofdgebruikers van het pand Geverstraat 37 zijn. K&O, één van die geregelde gebruikers, heeft inmiddels in een huis-aan-huis verspreide brochure die naam bekend gemaakt en de verbinding hiervan met de andere twee gebruikers gelegd. Bosman en Meenhorst menen echter dat naast k&O, de Muziekschool en S. J. J. O. anderen ook van het gebouw gebruik moeten kunnen maken. De naam "Het Drieluik" zou suggereren dat dit minder gewenst is of niet mogelijk zou zijn. Verantwoordelijk wethouder Van Belle zegt de hele zaak een kleinigheid te vinden en wel wat beters te doen te hebben dan zich hiermee bezig te houden. "De beheerscommissie heeft onderling tot die naamgeving besloten en dit aan B en W voorgesteld", aldus Van Belle, "en B en W hebben dienover eenkomstig zonder veel omhaal besloten". Het ziet er echter naar uit dat de naam van het cultureel centrum ook tijdens de raadsvergadering van 28 augustus onderwerp van bespreking zal zijn. Zaterdag Schuttersveld'-circus Krone, 15 en 20 Groenoordhallen - internationaal volksdansfestival, 9.30 en 20 uur. Oranjegracht - 10 uur viswedstrijden. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - opening nieuwe zwem bad, 10 uur. Wassenaar - 13 uur, wielerronde, start Dr. Mansveltlaan. Het culturele centrum voor Oegstgeest. Over de naam wordt binnen de gemeente nog gediscus sieerd. De naam "Het Drieluik" is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. LEIDSCH £L DAGBLAD Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 A3 LEIDEN Telefoon 071 -144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841. Amptmeijer van huisvesting naar welzijn LEIDEN - Herman Ampt meijer, de plaatsvervan gend chef bureau huisves ting, houdt het voor gezien als huisvestingsambte naar. Op zeer korte termijn wordt hij stafmedewerker beleidsplanning op de af deling welzijn. Volgende week zal het college van b en w de "transfer" officieel goedkeuren. Het zou te ver voeren om de huis vestingsloopbaan van Ampt meijer te willen typeren als een aanéénschakeling van frustra ties, maar zonder overdrijving kun je wel stellen dat het niet al tijd een lolletje was. "Huisvestingsambtenaren vormen een geteisterde bevolkings groep", zegt hij zelf. "Niet alleen in Leiden, maar in heel Neder land. Voortdurend zitje in span ning. Niets is moeilijker dan het verdelen van huizen. Dat gebeurt tenslotte meestal slechts een maal. Zorgvuldig werken, dat is de opdracht". "Ongezond werk? Inderdaad, goed voor je hart kan dit werk niet zijn. Zie mijn collega Dekker. Die man heeft een hartinfarct gekregen. Trouwens, niet alleen huisves tingsambtenaren, ook mensen van bijvoorbeeld de sociale dienst leven regelmatig onder hoogspanning". Slijtend Amptmeijer vertelt dat hij zijn be sluit niet in een opwelling heeft genomen, niet opeens dacht: "En nu is de limiet bereikt". "Toen ik vijf jaar geleden begon zei men al: "Dit is een baan die je niet te lang moet uitoefenen. En inderdaad; ik had vrij snel in de gaten dat 't een slijtend beroep is". "Toen mijn chef een hartinfarct kreeg, dacht ik natuurlijk hele maal: "Pas op! Ga niet dezelfde kant op. Ik besloot wat rustiger aan te doen en ben naar een ande re baan gaan uitkijken. In maart heb ik gesolliciteerd naar die baan in de welzijnssector". Gevraagd naar wat hij in die vijfja ren zoal heeft geleerd, antwoordt Amptmeijer "Ik denk dat ik een stuk realistischer ben geworden. Toen ik nog in de raad zat voor de PSP dacht ik vaak: "Huisvesting werk t niet efficiënt genoeg. Als ze die huizen nou eens anders gin gen verdelen, dan kom je wel uit de problemen". Nu, een tijdje la ter, weet ik wel beter". Remedie Tegen de woningnood is volgens hem slechts één goede remedie: de gemeente moet meer be voegdheden krijgen. Volgens hem is de gemeente tot nu toe nog Sporthalprodukt van particulier initiatief OEGSTGEEST - Het zonder een cent gemeentesubsidie opgetrokken gebouw van de Oegstgeestse tafelten nisvereniging MIZU is bijna klaar. Op 18 september zal de eerste openingswedstrijd er worden gespeeld. De gemeente heeft inmiddels toegezegd met het oog op de verwachte grote belangstelling voor de wedstrijden van MIZU de directe omgeving van het clubgebouw/sporthal met enig groen wat op te knappen Het gebouwtje ligt aan de Voscuijl nabij de voormalige rioolwater-zuiveringsinstallatie. Zondag Schuttersveld - circus Krone 15 en 20 Groenoordhallen - internationaal volksdansfestival, 9.30 en 14 uur. Voorschoten - 10-jarig bestaan van de handbalclub HW, de hele dag toernooi op het terrein van de ijsbaan. Maandag Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "één plus één is drie", 20 uur. Voorschoten - commissie financiën en economische zaken, 20 uur. Leiderdorp - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - gemeenteraad, 19 uur. Amptmeijer: "Realistischer geworden sinds m'n raadstijd". Nog onzeker of "Berbice" wel of geen villawijk wordt VOORSCHOTEN - Het gemeente bestuur van Voorschoten wil voorkomen dat het natuurgebied "Berbice" te zijner tijd een villa wijk gaat worden. Verder is de uiteindelijke bestemming van dit unieke gebied rond de Zilverfa- briek nog erg onzeker. In de raadscommissie voor open bare werken, die deze week K& O, Voorschoten vergaderde, heerste verdeeldheid in de beoordeling van het ontwerpplan dat voor dit gebied is opgesteld. Het natuurgebied is privé-bezit van de familie Begeer, die wel woningen in het gebied wil neer zetten. Eenheid was er tijdens de vergade ring wel bij de commissieleden over de zienswijze dat vooral het randgebied strenge voorschrif ten moet krijgen. De kern van het gebied zou voor een groot deel in overeenstemming met de ge dachten van de eigenaren kun nen worden ontwikkeld. Helaas voor de gemeente bestaan er bij de eigenaren nogal wat tegen strijdige opvattingen over het terrein. Ieder lid wil toch wel de vrijheid hebben om enige wonin gen te bouwen in het natuurge bied, noodzakelijk om de exploi tatie van het particuliere bezit mogelijk te maken. teveel aan handen en voeten ge bonden. "Het is heel simpel: je kunt de leeg stand niet echt goed bestrijden als de wetgeving tekort schiet. En bovendien heeft de gemeente vaak niet genoeg te zeggen over bouwplannen. Het is toch te gek dat een braakliggend stuk grond wordt bebouwd met luxe appar tementen, terwijl daar woning wetwoningen zouden moeten worden gebouwd!". Meer sociale woningbouw, zo ver volgt hij zijn pleidooi, en boven dien moet het woningbeleid lan delijk gezien beter worden ge coördineerd. "Wat ik daarmee bedoel? Dit: Leiden doet meer aan sociale woningbouw dan een aantal randgemeenten. Gevolg: de mensen uit die gebieden ko men naar ons toe. Op die manier schep je natuurlijk een onhoud bare situatie. Ik vind dat gemeen ten als Oegstgeest en Wassenaar meer aan sociale woningbouw moeten doen". Tenslotte de nieuwe baan. Het is de bedoeling dat hij zich onder an dere gaat bezighouden met be leidsvoorbereiding. "Wat de voordelen zijn? Ik ga in een klei ner team werken", zegt Ampt meijer. "Dat is natuurlijk een leuke afwisseling als je gewend bent om met een groot aantal mensen te werken. Bovendien is dit geen leidinggevende functie. En verder? Verder zien we het wel". WIM BRANDS LEIDEN - De Leidse universiteit bewaart angstvallig het stilzwij gen over de Amstelveense indus trieel O. van Leer. Van Leer wordt een dezer dagen door een commissie van de Leidse univer siteitsraad aan de tand gevoeld over zijn opvattingen over Zuid-Afrika. Van Leer staat op de nominatie om te worden benoemd tot buiten gewoon lid van de Leidse univer siteitsraad. De procedure rond de zaak-Van Leer is openbaar, maar wat wordt besproken is volgens de universi teit niet bestemd voor vreemde oren. De voorzitter van de uni versiteitsraad zal na de besloten behandeling in de universiteits raadsvergadering van 25 augus tus meedelen welk besluit uit eindelijk is genomen. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: S. Smit, Cobetstraat 43, tel: 130177. Zo: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, De Waard: za: J. de Bruijne, Kernstraat 11. tel: 141225. Zo: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Zo: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door. M. van Tol, de Sitterlaan 80, tel: 142427; spreekuur za en zo van 11-11.30 uur Rosmolen 2, Merenwijk. Leiderdorp-za: J.v.d.Beek, Hoofdstraat 8. tel: 894539, spreekuur van 12.30-13 uur. Zo: F. Kemme, Florijn 10, tel: 891000, spoedgevallen: 893139. Voorschoten - za: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Zo: B. van Beu- sekom, Beresteynstraat, tel: 2520. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, tel: 10140. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst van de apotheken ïn^de regio Leiden wordt van 15 t/m 22 augustus waargenomen door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel: 155482, Oegstgeest; apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000, Leiderdorp en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel: 2525, Voor schoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zocterwoude Rd. - ge zondheidscentrum. Berkenkade, Lei derdorp, tel: 4510131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 46412. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder: F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2