y@o@§» ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 EXTRA PAGINA 25 De Stichting "Gaiapolis" opent eind augustus een wekkerij in Katwijk. In deze wekkerij, die in een van de firma Menken ge huurde hal van 700 vier kante meter aan de Val- kenburgseweg wordt ge vestigd, worden produk- ten van "biologische" en "biologisch-dynamische" tuinbouwbedrijven ver werkt en in potten ge stopt. Bij de wekkerij komt ook een eigen spoel- inrichting, waar ingele verde potten en flessen worden schoongemaakt. In de Katwijkse vestiging van Gaiapolis worden onverdunde vruchten sappen gemaakt van ap pels, peren, pruimen, aal bessen en ander fruit. Ook wordt er "beleg" van vruchten geproduceerd (omdat er geen suiker aan is toegevoegd mag dit produkt geen "jam" he ten). Daarnaast zal er af en toe moes worden ge wekt. Het fruit wordt ge perst, gekookt of gezeefd al naar gelang de aard van de bewerking die het moet ondergaan. Gaiapo lis rekent op een jaarlijk se produktie van 3- tot 400.000 potten en flessen per jaar. In de wekkerij komen negen mensen te werken. De vestiging in Katwijk komt in de plaats van de wekkerij in Oegst- geest, die veel te klein is geworden. "We zijn hard aan uitbreiding toe", ver telt Frans Romeijn, een van de medewerkers van Gaiapolis. "We hadden voor onze wekkerij in Oegstgeest bovendien geen vestigingsvergun ning zodat we er in feite illegaal zitten. Daar komt bij dat de wekkerij niet aan alle regels van de wa renwet voldeed, zodat het voor Gaiapolis zaak was om te verhuizen". In de wekkerij van Gaiapo lis worden vooral pro- dukten van andere "bio logische" tuinbouwbe drijven verwerkt, die daarvoor wel aan bepaal de eisen wat betreft de teeltwijze moeten vol doen. Het grote fruit is af komstig uit de omgeving Lopik. Klein fruit komt, als het aanbod uit eigen land te klein is, zelfs helemaal uit Zuid- Frankrijk om bij Gaiapo lis te worden verwerkt. Belangstellenden die zich van dichtbij van de werkwijze van Gaiapolis op de hoogte willen stel len krijgen daartoe de ge legenheid tijdens de open dagen, die de stichting op gezette tijden organi seert. Ook op 30 augustus, als de nieuwe wekkerij in Katwijk feestelijk wordt geopend, kan het publiek een kijkje nemen op beide vestigingen van Gaiapo lis. Door Ariejan Korteweg r het verdeelcentrum OEGSTGEEST - Aan de Oude Rijnsburgerweg, te- midden van kassen en bloemenkwekerijen ligt een stukje "onbespoten" Oegstgeest. Op de biolo gisch-dynamische werkgemeenschap "Gaiapolis" worden tuinbouwprodukten gekweekt en ver werkt, maar niet via de algemeen gangbare produk- tiemethoden. Gaiapolis werd in 1973 door twee mensen opgericht en is inmiddels uitgegroeid tot een goed draaiende onderneming, waaraan achttien mensen hun bestaan ontlenen. Tot het bedrijf beho ren een biologisch-dynamische tuin met kas, een wekkerij en twee winkels. Frans Romeijn, éèn van de pio niers (hij is vanaf de start bij Gaiapolis is betrokken), legt uit wat onder biologisch-dyna- misch tuinieren moet worden verstaan: "We houden bij het tuinieren rekening met kosmi sche invloeden. Belangrijk hierbij is de stand van de maan ten opzichte van de tekens van de dierenriem. We maken ge bruik van preparaten om die invloeden zo gunstig mogelijk op onze produkten te'laten in werken. De methode is erop ge richt de bodem gezond te ma ken. Daarom wordt organische mest gebruikt en verantwoorde bestrijdingsmiddelen". Eigenlijk praat hij hier liever niet over. "Het is een ingewik kelde materie", stelt Frans. "Er zijn erg veel verschillende methoden en termen op het ge bied van "alternatieve" land bouw, die ook in kranten gere geld door elkaar worden ge gooid. Daarom moet je of het hele verhaal vertellen of er niets over zeggen anders roept het maar misverstanden op". Zelfbestuur Belangrijker dan de biologisch- dynamische kweekmethode is voor Frans het principe van ar beiderszelfbestuur, dat bij Gaiapolis wordt gehanteerd. Hij beschouwt het biologisch- dynamische tuinieren als het middel dat tot het doel van zelfbestuur moet leiden. "In onze naam zijn beide aspecten verenigd", legt hij uit. "Gaia was bij de oude Grieken de go din van de aarde. De Polis was de Griekse stadstaat, waar de burgers hun eigen wetten maakten". Arbeiderszelfbestuur houdt in dat alle achttien medewerkers van Gaiapolis gezamenlijk ver antwoordelijk zijn voor de werkzaamheden. Belangrijke besluiten worden met z'n allen genomen en eenmaal per week is er een vergadering van alle medewerkers waarin het werk wordt besproken. Als ze één jaar op Gaiapolis werken ko men medewerkers in het be stuur van de Stichting Gaiapo lis. "Een dergelijke werkvorm ver eist een grote betrokkenheid van iedereen bij het werk dat hier moet gebeuren", vertelt Frans. "We streven naar een so cialistische samenleving, die aan de basis is georganiseerd. Uitgangspunt is dat iedereen voor elkaar werkt in plaats van ten koste van elkaar. Het ge zonde voedsel dat we verbou wen en verwerken hangt daar nauw mee samèn, omdat hier uit een verantwoordelijkheid voor het milieu spreekt". Het arbeiderszelfbestuur van Gaiapolis wordt volgens Frans moeilijker naarmate er meer medewerkers komen: "Toen we nog met weinigen waren ging het natuurlijk veel ge makkelijker. Alleen al het feit dat mensen hier komen werken houdt meestal in dat ze eigen gereid zijn en er een eigen me ning op na houden. Het kan op de vergaderingen dan ook be hoorlijk knallen. In de praktijk heeft de een natuurlijk vaak meer informatie dan de ander. Dat is niet te voorkomen. Soms gaan daarom ook weg". Samenwerking De meeste geïnteresseerden ko men volgens Frans toch op Gaiapolis af door de biolo gisch-dynamische tuin. "Meestal zijn ze niet bekend met het idee van arbeiderszelf bestuur", zegt Frans. "Ze moe ten wel achter het principe staan. Anders zou het beteke nen dat mensen hier bevelen aan elkaar gaan uitdelen. Dat willen we nu juist voorkomen". Nieuwe medewerkers worden wel via een soort sollicitatie aangenomen. z,e Komen met een proeftijd van een maand. "Mensen die hier voor vast willen komen werken moeten goed kunnen aanpakken en een beetje bij de andere men sen passen", vindt Frans. "Dat is eigenlijk de belangrijkste voorwaarde die aan nieuwe medewerkers wordt gesteld". "Het principe van samenwerking moet regel zijn", meent Frans. "Niet alleen binnen Gaiapolis maar ook met andere "biologi sche" tuinderijen. We zijn geen voorstander van het vrije markt principe van vraag en aanbod. Dat heeft ertoe geleid dat land bouwers hun produkten zo laag mogelijk moeten prijzen en daarom zo goedkoop en effi ciënt mogelijke produktieme- thoden moeten gebruiken, die de landbouwprodukten zelf niet ten goede komen. Wij wil len hier streven naar een "ver menselijking" van de land bouw. "Biologische" produk ten zijn daarom altijd wat duurder, de arbeidskosten per produkt liggen nu eenmaal ho ger als er meer aandacht aan het werk wordt besteed. Biologisch-dynamische bedrij ven in de Randstad hebben, mede om aan de vrije markt economie te ontkomen de coö peratie "Proserpina" opge richt. De tuinderijen die hierbij zijn aangesloten maken een maal per jaar kweekafspraken. Onkruid verdelaen is handwerk, er komt geen chemisch produkt Deze bedrijven kunnen daar door een constant en op elkaar afgestemd assortiment leveren, waarbij wordt getracht het doordraaien van groente en fruit te voorkomen. De coöpe ratie Proserpina distribueert de artikelen direct over de winkels en reformhuizen. Gaiapolis is bovendien aangeslo ten bij de Federatie van distri buteurs van ecologische pro dukten. Deze samenwerkings vorm werkt met regionale dis tributiecentra voor de ver spreidingvan "milieubewuste" artikelen. Tot op heden richt deze federatie zich vooral op verpakte produkten. Om aan deze federatie mee te kunnen doen moeten bedrijf en pro dukt aan bepaalde voorwaar den voldoen: De artikelen moe ten biologisch worden ver bouwd, de verpakking moet "milieuvriendelijk" zijn, het bedrijf moet in eigen beheer van de medewerkers zijn en de distributielijnen moeten kort zijn. Florerend Vaak wordt gedacht dat "alterna tieve" produktiemethoden op de lange duur niet rendabel zijn, Gaiapolis in Oegstgeest is een levend bewijs van het te gendeel. Zeven jaar geleden vatte Willem Veldhoven het plan op een biologisch-dyna mische kwekerij te beginnen. Twee maanden later voegde Frans Romeijn zich bij hem. Na eerst een jaar in het Westland tc hebben getuinierd, huurden zij met weinig ervaring en bijna geen geld een braakliggend weiland aan de-Oude Rijnsbur- gerweg. Omdat dit weiland al tien jaar niet meer werd bemest was het zeer geschikt voor een biologisch-dynamische tuin. Hun experiment is inmiddels uitgegroeid tot een redelijk flo rerend bedrijf, van de op brengst waarvan achttien men sen kunnen leven. a in Oegstgeest zaten, kregen we de mogelijkheid de grond, die we eerst huurden te kopen. We hebben certificaten ter waarde van honderd gulden uitgege ven die mensen konden kopen ter ondersteuning. Die actie heeft 40.000 gulden opgeleverd. Voordat geld hebben we de grond gekocht. Die certificaten geven geen recht op aanspraak op de grond. We stellen ons op het standpunt dat grond van iedereen is". Hoe moeilijk het is om koste wat het kost aan idealen vast te houden bleek onlangs. Als voorfinanciering voor de Kat wijkse wekkerij, om glazen, fruit en verpakkingsmateriaal te kopen was een bedrag van 150.000 gulen nodig. Dit geld kon slechts worden verkregen door hypotheek te nemen op de grond van de kwekerij. Dit strookt uiteraard niet met het idee dat grond geen handels waar mag zijn. Toch moest Gaiapolis besluiten deze con cessie aan haar principes te doen omdat anders de wekkerij Pioniers In het eerste jaar moesten beide pioniers zeven dagen per week werken. Allengs sloeg het idee bij meer mensen aan en kregen ze geregeld versterking van vrijwilligers. Momenteel heeft Gaiapolis achttien vaste me dewerkers. Drie en half jaar geleden werd het houten ge bouw neergezet, waarin kan toor, keuken, eetkamer en woonkamer zijn onderge bracht. De wekkerij in Oegstgeest is nu driejaar oud. Deze werd in eer ste instantie opgezet om over schotten uit eigen kwekerij, die niet direct verkocht konden worden te kunnen bewaren, maar is inmiddels tot de meest opleverende tak van Gaiapolis uitgegroeid. Daarnaast heeft Gaiapolis twee winkels, waar van er een op het terrein is. Hier kunnen zelfverbouwde of ge wekte artikelen worden ge kocht. Op de eigen kwekerij is een grote kas aanwezig, Frans vervolgt: "Het is veel groter geworden dan we ooit ver wacht hadden toen we eraan begonnen. In het begin dach ten we dat we blij mochten zijn als we ervan in leven konden blgven*. "Gaiapolis was eerst alleen een werkgemeenschap". vertelt Frans. "Na verloop van tijd kwamen we er achter dat het beter is als je als tuinder op je bedrijf woont. Nu wonen er zes mensen op de kwekerij. In Den Haag hebben we ook een huis gekocht waar zes mensen in een woongemeenschap wonen. Iedereen krijgt hetzelfde loon, dat in de buurt van het mini mumloon ligt". Voor dat mini mumloon werken de mensen van Gaiapolis vier dagen per week van 's morgens acht tot 's avonds zes. In het hoogseizoen kan dat overigens nog wel eens oplopen tot vijl'dagen per week of meer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25