LEIDSCH DAGBLAD Suriname heeft nieuwe regering vandaag Poolse premier: dissidenten zijn 'volksvij an den' BT Berend terug op de buis VOLKSDANSEN IN LEIDEN "Geen diplomatieke posten in Jeruzalem" CAPITULA TIE JAPAN HERDACHT Krakers ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36244 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor lel nrs zie colofon (Van onze correspondent) DEN HAAG/PARAMARIBO - Premier Henk Chin a Sen heeft gisteravond de samenstelling van het nieuwe Surinaamse kabinet bekendgemaakt. Chin a Sen, die al eerste minister was, is daarbij geïnstalleerd als president van de republiek. Hij volgt dr. Johan Ferrier op, die woensdagavond door legercommandant majoor Desi Bouterse werd gedwongen zijn ontslag te nemen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei dat het terugtreden van dr. Ferrier ten zeerste wordt betreurd en dat de regering grote waardering heeft voor de manier waarop Fer rier zijn grondwettelijke rol heeft vervuld. Ondanks het feit dat het voltalli ge Surinaamse kabinet zijn ont slag had aangeboden, levert de samenstelling van de nieuwe re geringsploeg nauwelijks verras singen op. Bijna alle ministers die in het eerste kabinet-Chin a Sen dienden, zijn teruggekomen. Op vallend is evenwel het aantreden van mr. A. Haakmat. Als vice- premier, minister van justitie, minister van leger en politie en minister van buitenlandse zaken beheert Haakmat een aantal sleu tel-portefeuilles. Haakmat is een uitgesproken ver trouweling van Chin a Sen en was tot dusver zijn persoonlijk advi seur. Pas in mei van dit jaar werd Haakmat door Chin a Sen ge vraagd over te komen uit Am sterdam, waar hij onderwijs-in- specteur was. In zijn kwaliteit van adviseur heeft Haakmat zich bijzonder ingespannen voor het gladstrijken van de talrijke plooi en in de relatie met de Neder landse regering. Chin a Sen lijkt de gelegenheid te vens te hebben aangegrepen om een aantal andere, lang verwach te, hervormingen m zijn kabinet door te voeren. Zo is ook minister van justitie mr. R. M. Reeder ver dwenen. Reeder heeft zich her haaldelijk fel gekeerd tegen de interneringspolitiek van de mili taire machthebbers. Ook de on derminister van cultuur, de flamboyante Surinaamse dichter Ramon „Dobru" Ravaleszatalop de wip. In zijn plaats is de oud voetballer Ampie Kamperveen getreden, die zich, na een onder ministerschap van sportzaken nu minister van jeugdzaken, sport en cultuur mag i Tegen-coup In hoeverre de eis van ex-president Ferrier dat het parlement ten dele weer in ere zou worden hersteld de enige oorzaak is van de huidi ge chaos in Suriname, staat nog te bezien. Uit de schaarse berichten die Nederland bereiken, kan worden vermoed dat - los van de acties van Ferrier - er tevens een soort tegen-coup op handen De huidige voorzitter van de Natio nale Militaire Raad (NMR), ser geant Chas Mijnals, diens voor ganger sergeant-majoor Sital en het ex-lid van de Raad sergeant Joeman zijn volgens onbevestig de berichten gearresteerd. Dit drietal staat bekend wegens hun door de Cubaanse leider Fidel Castro geïnspireerde denkbeel den. Maar ook politici „van de oude or de", zoals Chin a Sen en Bouterse hen aanduiden, zouden gevangen zijn genomen. Het zou gaan om ex-premier Arron (die twee da gen eerder was vrijgelaten) en parlementsvoorzitter mr. E. Wijntuin. Intussen duurt de op last van de legerleiding ingestelde noodtoe stand onverminderd voort en zijn de grenzen en de luchthaven Zanderij nog altijd voor alle ver keer gesloten. Vrijdag werd wel een aantal concrete maatregelen bekend, in het kader van de noodtoestand. Samenscholingen op straat van meer dan twee per sonen zijn verboden, politieke vergaderingen en andere bijeen komsten blijven verboden en slechts met toestemming van de militaire politie mogen sport wedstrijden plaatsvinden. De perscensuur is verscherpt, hoe wel het heet dat de pers „in zijn werk begeleid" zal worden. Voorts is het land ook voor elke vorm van emigratie afgeslo ten. Van quiz-master tot schouwburgdirecteur. Zie daar de opmerkelijke carriè re van Berend Boudewijn. De man die met zijn spel letjesprogramma een paar jaar geleden miljoenen ge vangen hield voor de beeld buis, keert echter weer terug op de tv. Over zijn nieuwe programma wil hij niet veel kwijt. Toch een gesprek met hem op PAGINA 27 Rotterdam koopt huizenbe- zit van krottenkoning Fen- nis PAGINA 7 De eerste pagina in een reeks aan de vooravond van het begin van de voetbalcompe titie over het 'verleidste' Telstar PAGINA 9 Maandagavond wordt mr. Goekoop officieel geïnstal leerd als burgemeester van Leiden. Hij wordt daarmee eerste burger van een stad vol problemen PAGINA 19 In één oogopslag waren va- 36 PAGINA'S der, moeder en drie zonen Gelevert verliefd op het Baarnse restaurant 'Groot Kievitsdal'. Pa Gelevert wilde wel eens wat anders dan een rijdende typeschool en gaat zich nu culinair nut tig maken PAGINA 21 Theo Reitsma: "Voetbal '80? Een verschrikking". Kees Jansma: "Ik ben te druk, snel driftig zelfs". Een portret van Studio Sport op PAGINA 23 De stichting 'Gaiapolis' opent eind van deze maand een wekkerij voor 'biologi sche' en 'biologisch-dynami- sche' produkten in Katwijk. De Oegstgeester werkge meenschap kampte met een groot ruimtegebrek PAGINA 25 Westeuropese leden V-raad: NEW YORK (UPI) - De Westeuro pese leden van de Veiligheids raad willen dat lidstaten van de Verenigde Naties geen diploma tieke missie in Jeruzalem heb ben. Zij spreken die wens uit in een ontwerp-resolutie aan de voor avond van het debat in de Veilig heidsraad over de kwestie-Jeru- zalem. De VN-lidstaten dienen geen contacten te onderhouden met de Israëlische regering in het deel van Jeruzalem dat sinds 1967 door Israël wordt bezet, aldus het ontwerp dat overigens nog niet officieel is ingediend. De ontwerpresolutie bevat een krachtige veroordeling van het Israëlische besluit om Jeruzalem aan te wijzen als de ongedeelde hoofdstad van Israël en doet een beroep op de regering-Begin deze Jeruzalem-wet in te trekken. De door Israël gewijzigde status van Jeruzalem dient door de lidstaten niet te worden erkend, aldus het Westeuropese voorstel. OMROEP- HUWELIJK DEN HAAG (GPD) - VARA- voorzitter dr. Albert van den Heuvel (48) en Noortje van Oost veen, chef van NCRV's radio-ac tualiteitenrubriek „Hier en nu", zijn gisteren in alle stilte in het huwelijk getreden. Zij zijn direct na de trouwplechtigheid voor een vakantie naar Spanje vertrok ken. Noortje van Oostveen, 35 jaar, werd op 1 april tot chef van „Hier en nu" benoemd. Daarvoor was zij gepjime tijd werkzaam als presentatrice-redactrice bij deze rubriek. Veel bewolking Dit weekeinde is de lucht half tot zwaar bewolkt. Er worden buien verwacht, die mogelijk gepaard zullen gaan met on weer. De temperatuur kan oplopen tot 22 graden. Er zal een zwakke, veranderlijke 17 augustus Zon op: 6.24 uur; onder; 20.59 uur Maan op: 13.17 uur; onder: 23.48 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.56 en 20.14 uur, laagwater om 4.05 en 16.02 uur. Zon op: 6.26 uur; onder; 20.57 i Maan op: 14.21 uur) onder: i Hoogwater om 8.30 en 20.51 ui water om 4.31 en 16.39 uur. Als het Westeuropese voorstel in stemming komt, zullen de Ver enigde Staten, die hun ambassa de in Tel Aviv hebben maar een consulaat onderhouden in Jeru zalem zich waarschijnlijk van stemming onthouden, zo is de verwachting in New York. Mocht de betreffende resolutie door de Veiligheidsraad worden aangenomen dan heeft dat mo gelijk ook consequenties voor de Nederlandse ambassade in Jeru zalem. Premier Van Agt liet giste ren doorschemeren dat in dat ge val de Nederlandse diplomatieke post naar Tel Aviv verhuist. Man brengt zijn twee kinderen met messteken om het leven GEMERT - In een woning in Ge- mert (N-B) heeft de rijkspolitie twee kinderen van anderhalf en drie jaar oud dood aangetroffen. Zij bleken door messteken om het leven te zijn gebracht, aldus een mededeling van de rijkspoli tie zaterdagochtend. De politie ging in de woning kijken kort nadat een 33-jarige man uit Gemert zich op het bureau had gemeld met de mededeling, dat hij "zijn kinderen iets had aange daan". Er was verder niemand in de woning aanwezig. De man was dermate overstuur, dat hij is overgebracht naar een psy chiatrisch ziekenhuis, aldus de rijkspolitie. Ze wil in het belang van het onderzoek geen nadere gegevens geven. LEIDEN - Honderden Leide- naars keken gisteren wel even op toen ze op het Stadhuis plein werden verrast met een korte maar gloedvolle show van volksdansgroepen. De groepen die meedoen aan het Internationale Volksdansfes- tival van de NEVO. dat dit weekeinde in de Groenoord- hallen wordt gehouden maakten op deze manier hun opwachting bij burgerij en stadsbestuurders. Op de foto de Amerikaanse groep Apple Chili Cloggers uit North Carolina. (Van c correspondent) WENEN - De Poolse premier Edward Babiuch heeft giste ren in een televisietoespraak zijn stakende landgenoten gewaarschuwd voor "vijanden van het Poolse volk" die het openbare leven in Polen verstoren. Babiuch zei ook dat de regering er niet aan denkt de vleesprijs te verlagen. UTRECHT (GPD) - In de Utrechtse irenehal is gisteren door ruim tienduizend metisen deelgenomen aan een herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van de capitulatie van Japan .35 jaar geledenDaarmee kwam een einde aan de Tweede Wereldoorlog in Zuidoost Azië. Tot de aanwezigen behoorde koningin Beatrix, die tijdens de bijeenkomst een tentoonstelling opende van foto's, documenten en voorwerpen uil het voormalig Nederlands-I n- die (zie foto). De verhoging van on der meer de vleesprijzen - die volgens de premier op het huidi ge niveau bevroren blijven - heeft geleid tot een golf van stakingen. In de havenstad Gdansk eisten de stakende havenarbeiders, die een deel van de Leninscheepswerf bezet houden, eerder op de dag een gesprek met de regering. Ba biuch ging daar gisteravond ech ter niet op in. Vrije vakbonden De 17.000 stakers in Gdansk willen een gesprek met Babiuch en an dere ministers omdat de directie van de Leninwerf niet de be voegdheid bezit met hen te on derhandelen over hun politieke eis: de instelling van vrije vak bonden. Wel gaf de bedrijfslei ding, die uitsluitend uit partijle den bestaat, toe aan looneisen van de stakers: zij krijgen er zo'n 130 gulden per maand bij. Ook zou de directie welwillend staan tegenover de eis een standbeeld op te richten voor de stakende arbeiders die in 1970 om het leven kwamen bij gevechten met de politie. Maar waarnemers in de Poolse hoofdstad nemen deze toezegging niet geheel se- Babiuch's opmerkingen over „misbruik maken van de ar beidsonrust voor eigen politieke doeleinden" lijken in de eerste plaats gericht aan het adres van de dissidenten van het KOR, het Comité voor Sociale Zelfverde diging. De autoriteiten hebben totnogtoe getolereerd dat KOR- leden niet alleen pamfletten voor binnenslands gebruik verspreid den, maar ook stakingen doorgaven aan bui tenlandse journalisten. Babiuch zei gisteravond dat de "volksvij anden ideeën en leuzen versprei den die niets van doen hebben met het streven van de arbei dersklasse". Een spoedige ontrui ming van de flats aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade is niet al- leen nodig om gehoor te kunnen geven aan de uitvoering van een gerechtelijk vonnis. .T!S2r nok om eventuele schade aan het algemene rechtsgevoel tot een aanvaardbaar minimum te beperken. De justitie meet op dit ogenblik met twee maten. Daar is wel een ver klaring voor te geven, maar dit houdt niet in dat dit als excuus kan gelden. Een paar voorbeelden: een illegale zender is verboden. Regelmatig sporen ambtenaren van de PTT dit soort wetsovertre ders op. In veel gevallen volgt een veroordeling. Soms zelfs gevan genisstraf. Een groep krakers in Amsterdam bedient zich al we kenlang van een illegale zender. De politie grijpt niet in. Men kan daar wel een verklaring voor vin den, maar het blijft onjuist. De krakers in de flats aan de Prins Hendrikkade hebben zich gebar ricadeerd Ze hebben stenen en andere spullen klaarliggen om een eventuele aanval van de poli tie te kunnen afslaan. Ze moeten natuurlijk wel eerst stenen gaan gooien en iemand verwonden wil men strafrechtelijk iets kunnen beginnen. Formeel is er dus niets aan de hand maar voor veel men sen rammelt het rechtsgevoel. De situatie van de Amsterdamse Prins Hendrikkade toont heel dui delijk aan hoe zwak een rechts staat eigenlijk is. Totalitaire staten hebben op dit gebied minder problemen. Een rechtsstaat moet het hebben van acceptatie van diegenen, die in die rechtsstaat leven. Wie diezelfde rechtsstaat om zeep wil helpen moet in feite alleen zorgen dat hij veel mede standers krijgt. De politie is daar niet op ingesteld, omdat zij fun geert als hulpmiddel bij het in standhouden van de rechtsstaat en niet als doel opzichzelf zoals bij totalitaire regimes. Het Amsterdamse gemeentebe stuur staat voor een moeilijk kar wei. Het tot dusver gevoerde be leid inzake kraak-acties is niet al tijd gelukkig geweest, in enkele gevallen zelfs zeer ongelukkig, om niet van falen te spreken. Als de ontruiming een feit zal zijn, heeft men alleen het symptoom bestreden. Het fenomeen: de si tuatie op de woningmarkt blijft voorlopig bestaan De problemen zullen daarom blijven. Daarom is het nu alleen zaak op zo kort mogelijke termijn uitvoering te geven van het gerechtelijk von nis. Het is onjuist de gang van za ken te laten vertroebelen door overwegingen die inhouden dat de krakers eigenlijk wel een beetje gelijk hebben. Dat krediet hebben ze nu verbruikt. De dege lijkheid waarmee de barricades zijn opgeworpen, ademt niet de sfeer van ludiekheid, die een rechtstaat zich best kan permit teren Het karakter is grimmig, rechtstreeks gericht tegen de po litie. En dat kan een rechtsstaat zich niet permiteren. Zelfs de Ne derlandse rechtsstaat niet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1