m Gemeenteraad Woningnood Werkloosheid Politie - Brandweer Regionaal bestuur Verkeer Horeca ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Maandagavond heeft Leiden officieel een nieuwe burgemeester. Dan wordt - na een bur gemeesterloos tijdperk van een half jaar - mr. C.H. Goekoop in de Leidse raadszaal geinstalleerd. Daarna vertrekt hij weer voor korte tijd uit Leiden om op 1 september met zijn taken te beginnen. Beperkte taken, want de coalitie PvdA-VVD heeft beslist dat de burgemees ter in de Sleutelstad al leen dat werk mag doen dat hem wettelijk is voorgeschreven. Dat be tekent dat niet alle Leidse problemen direct op de nek van de nieuwe bur gemeester terecht komen. Leiden is een stad met problemen. De slogan "Leiden in last" mag dan vervangen zijn door "Leiden in herstel", de positie is nog altijd wei nig florissant. De Sleutel stad kan - financieel ge zien - nog altijd niet op eigen benen staan en moet door het rijk krach tig worden ondersteund. Mr. Goekoop neemt de plaats in van dr. A.J. Vis, die Leiden plotseling vaar wel zei om secretaris-ge neraal op het ministerie van partijgenoot Wiegel te worden. Van hem was de gevleugelde uitspraak "Elke stad heeft zo z'n problemen, maar Leiden heeft ze allemaal". Omdat het goed is voor een nieuwe burgemeester om te weten waar hij terecht is gekomen en welke problemen er spelen, deze pagina. Naast een hartelijk wel kom een globale opsom ming van de problemen waarmee de nieuwe Leid se burgemeester mr. Goe koop de komende jaren zonder twijfel zal worden geconfronteerd. Besturen op het scherp van het scheermes der polarisatie. Zo om schreef oud-burgemeester Vis bij zijn vertrek de sfeer binnen het Leidse gemeentebestuur. Volgens hem zijn de scherpe politieke scheidslijnen voor het werken in Leiden nog steeds een versto rende factor. Als voorzitter ging dr. Vis de sfeer te lijf met een grote terughoudendheid. .De vraag is hoe mr. Goekoop de raad vol tegenstellingen tege moet tieedt. Feit waaraan hij niets kan veranderen is dat de coalitie tussen PvdA en VVD nog steeds gezien wordt als de twee geloven op één kussen, met de duivel ertussen. De PvdA heeft sinds de start in september'78 bij diverse gelegen heden laten blijken niet erg onder de indruk te zijn van de VVD- inbreng. Anderzijds hebben ze het de PvdA ook niet erg lastig gemaakt. Bij de VVD is die onvrede ogenschijnlijk minder groot, hoewel men in de partijgelederen ook niet overloopt van waarde ring voor de vrijage met de socialisten. Voor de PvdA was het de keuze tussen een vrij constante - maar liberale - club zonder al te veel problemen, of een sterk verdeeld progressief-links kamp met allerlei ingebakken onzekerheden. Bij de WD gaf de doorslag dat er eindelijk na jaren weer eens daadwerkelijk meebestuurd kon worden. En dat is weer eens iets anders dan steeds je voorstellen met een krappe meerderheid verworpen zien worden. Een wat stekelige politieke liefde waarvan mr. Goekoop voorlopig tenminste twee jaar getuige mag zijn. Grootste probleem waarmee de gemeente Leiden nu al vele jaren kampt is de woningnood. Een gigantisch woningtekort dat de eerstkomende jaren moeilijk is in te lopen. De wachtlijsten bij het bureau huisvesting worden steeds langer. En ook bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Leid se Studentenhuisvesting kent steeds meer 'wachtenden voor u'. Het probleem vindt zijn oorzaak in het feit dat binnen de gemeen tegrenzen de ruimte om woningen te kunnen bouwen schaars wordt. En voor die plekken waar he nog wel zou kunnen moeten meestal ellenlange voorbereidingsprocedures worden gevolgd voordat de eerste paal de grond in kan. Met teveel optimisme heeft de gemeente gedacht de nood het hoofd te kunnen bieden met het bouwen op open plekken in de binnen stad. Stadsvernieuwing was en is het toverwoord, maar niet voor de woningzoekenden. Bestaande huizen krijgen een beter com fort. de woonomgeving wordt verfraaid, maar de woningvoor raad neemt er nauwelijks door toe. De ruim 5000 Leidse woningzoekenden die nu geregistreerd staan kunnen slechts hoop putten uit de bebouwing van de Stevens- hofjespolder, die over enkele jaren moet beginnen. En als het gekibbel tussen de gemeente en de universiteit eindelijk is ver stomd kunnen de bouwvakkers misschien ook aan de slag in de Leeuwenhoek. En als een deel van Roomburg dan ook zijn woonbestemming heeft gekregen wordt het langzamerhand tijd dat bij de gemeentegrenzen een nieuw bordje wordt geplaatst: vol. Een naoorlogs record is het nog net niet, maar de werkloosheid groeit er toch al aardig naar toe. Begin augustus waren in Leiden 1631 mannen en 690 vrouwen werkloos. Dat waren er 227 meer dan een maand tevoren. De toeloop naar het gewestelijk arbeids bureau om een geschikt baantje te vinden wordt steeds groter. Vooral de jonge schoolverlaters, die na een welverdiende vakantie, nu voor het eerst aan het werk proberen te komen, vangen nogal eens bod. Met name in de administratieve sector liggen de baan tjes op dit ogenblik niet voor het opscheppen. Daar komt nog bij dat de malaise in de woningbouw ook duidelijk begint door te werken op de arbeidsmarkt. Het GAB in Leiden kreeg in één maand 89 bouwvakkers aan de balie met de mede deling, dat ze op straat waren gezet door hun werkgever. En dan kent Leiden al vele jaren een grote structurele werkloos heid. Mensen met laag opleidingsniveau, mensen met een be perkte arbeidsgeschiktheid. mensen die op oudere leeftijd hun baan verloren en moeilijk "onder dak" te brengen zijn. De voor uitzichten zijn nogal somber omdat er op dit ogenblik nauwelijks bedrijfsterreinen beschikbaar zijn. Bovendien heeft Leiden de afgelopen jaren diverse bedrijven fail liet zien gaan. Andere vertrokken. Backer en Co. is een recent voorbeeld. "In het belang van een efficiënte bedrijfsvoering", zoals dat officieel heet, verhuist men naar het Noordbrabantse Made. En Leiden blijft opgescheept zitten met een aantal nieuwe werklozen. Burgemeester Goekoop zal de klacht nog vaak moeten ho ren: de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad laat veel te wensen over. De wegen in de historische kern van de stad zijn te smal om het steeds groeiende autoverkeer nog in een redelijk tempo te kunnen verwerken. Dat levert conflicten op. Tussen enerzijds de "schatbewaar ders", de mensen die het oor spronkelijke karakter van de binnenstad zoveel mogelijk willen bewaren en zij die er belang bij hebben dat er ruim opgezette toegangswegen ko men, zoals de middenstand. Conflicten ook tussen voetgan gers en fietsers, ten opzichte van automobilisten. De reconstructie van de mark- tenroute (Botermarkt-Vis markt-Aalmarkt- Boom- markt) en het' daaraan ge koppelde herstel van de oude walmuren is weliswaar op een oor na gevild, maar er lig gen nog een paar flinke klus sen te wachten. De Prinsesse- kade komt nog aan de beurt en niet te vergeten een gedeel te van de Breestraat. Als dat volgend jaar gaat beginnen, zal er weer flink geïmprovi seerd moeten worden. En dan de parkeergarages waarover in Leiden al ja renlang wordt gepraat zon der dat er één steen op de an der komt te staan. Langza merhand is er niemand meer tegen deze opbergplaatsen voor blik. Alleen als het op het kiezen van een geschikte plaats aankomt, blijken er al tijd weer problemen of be zwaren te zijn. Verkeersproblemen zijn niet het monopolie van de binnenstad. Willem de Zwijgerlaan en Churchilllaan ontwikkelen zich tot steeds grotere ver- keersbarriëres in het noorde lijk en zuidelijk deel van de stad. Mr. Goekoop is een liefhebber van kort en zakelijk vergade ren en houdt van een bruin ca fé. De vraag is hoeveel tijdhij aan beide hobby's wenst te be steden. Als het om de Leidse horeca gaat blijken de Leidse raadsleden niet bepaald kort van stof te zijn. Dat zou dus wel eens tot problemen kun nen leiden. Temeer omdat het eind van de horeca-discussie nog niet in zicht is. De raad mag dan besloten heb ben om maximaal vijf café's een speciale nachtvergunning te geven, de belangstelling van horecazijde loopt tot dus ver niet over. Er is zegge en schrijve een officiële aan melding. De overkoepelende horeca-or- ganisatie is met de hele gang van zaken tot dusver erg on tevreden. Men wil over de hele linie graag een uurtje later dicht, maar daar voelde de meerderheid van de raad nu weer niet voor. De nieuwe Leidse burgemeester mag straks voor. vredesapostel spelen, want hij heeft de be voegdheid om ontheffingen te verlenen. Alleen een handrei king aan deene kant,betekent boze gezichten aan de andere kant. Voorganger Vis had als het om de horeca ging zeer uitge sproken denkbeelden: elke kroeg op dezelfde tijd dicht, maar wel een uitzonderings positie voor de studentenso ciëteiten Geien bijzori- dere karakter. VVD-fractieleider Kuijers noemde mr. Goekoop een man om gezellig een pilsje mee te drinken. De vraag blijft al leen: hoe laat gaat dat gebeu- Een nieuwe burgemeester, een nieuw hoofd van de politie. Een van de weinige terreinen waarop een burgemeester een duidelijk eigen stempel kan drukken. Treedt mr. Goe koop in de voetsporen van zijn voorganger dr. Vis, dan kan hij rekenen op een forse portie kritiek vanuit de raad. Want een flink aantal raads leden was niet tevreden over de wijze waarop verantwoor ding werd afgelegd over het gevoerde en t^ voeren poli tiebeleid. Meer openheid naar de burger is een van de belangrijkste verlangens die de raad heeft geventileerd. Meer ruimte is een wens die de politie al vele jaren op tafel heeft liggen. Het pand aan de Zonneveldstraat barst uit z'n voegen. Toch zal mr. Goekoop er de eerstko mende jaren mee moeten le ren leven, want pas in 1985 heeft het rijk geld beschik baar voor de bouw van een nieuw politiebureau De lange strijd voor een nieuwe brandweerkazerne is inmid dels gestreden. Juist voor de komst van mr. Goekoop sloeg de echtgenote van zijn voor ganger de eerste paal aan de Gooimeerlaan, zodat over en kele jaren die ruimtelijke problemen uit de wereld zijn. Wat blijft is het nog altijd slui merende conflict over de alarmpost van de regionale brandweer. De Alphense re gio heeft voorlopig het pleit gewonnen met een eigen cen trale. En dan heeft Leiden nog altijd problemen met de bluswatervoorziening door een te groot aantal te smalle waterleidingen. Mocht Goekoop het niet naar wens doen. dan kunnen de brandweerlieden altijd nog weigeren de auto van de bur gemeester te wassen. Oud burgemeester Vis weet dat uit ervaring. Het Gewest Leiden is geen lang leven beschoren geweest. Al weer enkele jaren geleden is het roemloos tenonder ge gaan aan onderlinge ver deeldheid. De bindende fac toren bleken niet zo hecht als iedereen in aanvang veron derstelde. De enige ambte naar in vaste dienst van het intergemeentelijke orgaan kreeg Leiden in -de schoot geworpen Sindsdien ïsernog altijd sprake van een nogal verdeelde regio. Er zijn omliggende gemeen ten die het met de "grote broer" Leiden over het alge meen goed kunnen vinden, maar er zyn er ook die elke verrichting in de Sleutelstad met een flink portie wan trouwen gadeslaan. Met colleges uit de directe om geving wordt op gezette tij den een geanimeerde babbel gehouden, plannen om te komen tot een gemeenschap pelijk woningbouw- en toe wijzingsbeleid blijven nog al tijd vrome wensen. Zelfs bij een dreigende opdeling van de Leids regio in een tweetal mini-provinpies slaagden de gemeenten er niet in eén vuist te maken. Kenmerkend was dat Leider dorp in die kwestie het voor touw moest nemen, omdat Leiden een niet in alle opzich ten geschikte katalysator werd gevonden. De omvorming van de Stedelij ke Licht Fabrieken tot streek- energie bedrijf Rijnland heeft ook heel wat voeten in de aar de gehad. Het leidde zelfs tot beroepen bij de Kroon waar partijen lijnrecht tegenover elkaar stonden. Ook de onderhandelingen tus sen LDM en Katwijk-Rijns- burg om van de spotgoedko pe waterleveringsconlracten ai ti-komen ztfneen slepi n Ie zaak met wederzyds irritaties.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19