Sadat wil tweede 'Camp David' Mogelijke vervolging oud-militaire leider Zimbabwe Ferrier veroorzaakte eigen val Eis van levenslang tegen Wackernagel en Schneider Na de Amerikaanse presidentsverkiezingen Het eerste Chinese passagiersvliegtuig Tass weinig enthousiast over Carter Bezetting en gijzeling in Honduras [ATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND Weer doden bij onlusten in India i Delhi, nadat moslems winkels met stenen hadden MORADABAB (Reuter/UPI) - In verscheidene delen van India hebben uitbarstingen van geweld tussen bevol kingsgroepen en Kasten gis teren opnieuw slachtoffers gemaakt. In Ramtalaiya, 8 kilometer van de rïbordelijke stad Moradabad kwamen 15 mensen om. De huidige golf van gewelddaden brak woensdag los in Moradabad. waar bij een botsing tussen moslems en politie 89 doden vielen. Tientallen mensen kwamen om doordat ze in de menigte onder de voet gelo pen werden. Het geweld breidde zich giste ren ook uit tot het oude stads deel van Delhi, waar moslems onder het roepen van "ver geet Moradabad niet" door een hindoe-wijk trokken. Er zouden zeker 26 gewonden zijn gevallen. Twee mensen zijn door de politie doodge schoten toen moslems win kels in brand begonnen te steken. Premier Indira Gandhi waar schuwde gisteren dat de ge weldpleging op moet houden en de anarchie koste wat kost moet worden tegengegaan. DUSSELDORF (DPA) - De officier van justitie in het proces tegen de 28-jarige voormalige acteur Christoph Wackernagel en de 31- jarige, werkloze Gert Schneider heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist wegens drievoudige poging tot moord op politieagenten in Amsterdam en lidmaatschap van de terroristi sche organisatie "Rote Armee- Fraktion" (RAF). De officier achtte het na een zitting van een halfjaar bewezen, dat de beide beklaagden in november 1977 in Nederland met pistool schoten en een op scherp gestel de handgranaat vergeefs hebben geprobeerd, zich tegen hun aan houding te verzetten. Wackernagel, Schneider en drie Nederlandse rijkspolitiemannen werden in het vuurgevecht zwaar gewond. De twee RAF-leden hadden volgens de officier van justitie bewust gerekend op de dood van de agenten: "Het was ons er alleen maar om te doen ge hate politiemannen te doden". Het feit dat Schneider een op scherp gestelde handgranaat van Russische makelij had willen ge- Gert Schneider bruiken ("een hoogst gevaarlijk oorlogswapen", zei de officier) kan, voegde hij eraan toe, "niet duidelijker de minachting voor het menselijk leven illustreren". Het is zuiver toeval geweest, ver klaarde hij, dat niemand door de granaat dodelijk werd getroffen. En het niet verder schieten op de politiemannen is uiteindelijk al leen te danken geweest aan het feit dat Wackernagels 9mm-pi- stool het technisch liet afweten. Het openbaar ministerie prees de medewerking van Wackernagel en Schneider tijdens de behan deling van hun zaak. Dit is op an dere processen tegen terroristen bepaald anders uitgepakt, aldus de officier. Ze zijn bereid geweest om te getuigen en hebbén het schieten op de agenten en het ge- Christoph Wackernagel bruik van de handgranaat toege geven. Bovendien hebben de beklaagden zich onthouden van opzettelijke verstoring van de gang van za ken. Men mag zich hierdoor echter niet in de luren laten leggen. "Beide beklaagden zijn de denkbeelden van de RAF nog volledig toege daan en ook de bijna drie jaar voorarrest heeft hun niets ge leerd", aldu^ het openbaar minis terie. Aanvankelijk hadden Wackernagel en Schneider - gesteund door hun als getuigen gedagvaarde kameraden Verena Becker en Stefan Wisniewski - beweerd, slechts uit noodweer en zeker niet met opzet om te doden te hebben gehandeld. CAIRO (UPI/AFP/Reuter) - President Sadat van Egypte wil dat tussen hem, premier Menachem Begin van Israël en de Verenigde Staten een tweede conferentie naar het voorbeeld van Camp David wordt gehouden, pie tweede conferentie z moeten plaatshebben na de Amerikaanse presidentsverkiezingen om de impasse in het streven naar vrede in het Midden-Oosten te door- breken. De Egyptische president deed zijn voorstel in een brief aan premier Begin, de tweede in een twee we ken oude woordenoorlog. De brief werd gisteren overhandigd aan Israëlische functionarissen in Cairo en Jeruzalem. Israël heeft' gereserveerd gerea geerd, Sadat pleitte voor de nieuwe top-ontmoeting terwijl Amerika eerder overleg wil "voor het uit de weg r de geschillen tussen onze landen voordat zij erger worden". De president schreef: "Het zou niet eerlijk zijn onze problemen op de schouders van president Carter te wentelen op een ogenblik waarop hij andere zorgen heeft". De Egyptische president noemde in zijn nieuwe brief de bezetting door Israël van Arabisch Jeruza lem opnieuw illegaal en hij eiste nogmaals dat Israëlische neder zettingen in bezet Arabisch ge bied zouden worden opgebro ken. "De Jordaanse westelijke oever", schreef hij, "omvat politiek zowel pEKING (ANP) - Binnenkort be ginnen in China proefvluchten met een prototype van het eerste vliegtuig voor de burgerlucht vaart dat dat land heeft gebouwd, zo is in Westerse luchtvaartkrin gen in Peking vernomen. Het toestel wordt aangeduid met YC- j 10. Het is in Sjanghai gebouwd en I heeft vier straalmotoren van de I Amerikaanse fabriek Pratt and Whitney. oordat het vliegtuig in het verle- nodigde internationale lucht- waardigheidsbewijzen Volgens de zegslieden in Peking heeft China met YC-10 bewezen dat het een vliegtuig voor de burger luchtvaart kan bouwen, ook al zou niet tot serieproduktie wor den besloten. Tot dusver heeft het land alleen militaire vliegtui gen geproduceerd, overigens grotendeels afgeleid van Russi sche typen. als aardrijkskundig Jeruzalem en dit is het algemeen internationaal gevoelen. Geen enkele natie heeft Israëls annexatie van (Oost) Je ruzalem erkend". President Sadat schreef te betreu ren dat een brief die hij vorige week van Begin kreeg, niet is te gemoetgekomen aan de voor waarden die Egypte stelt aan hervatting van de onderhande lingen over autonomie voor de Palestijnen in bezet gebied. "Daar schuilen de hindernissen op de weg naar vrede", zei hij. Sa- dats nieuwe brief wordt door premier Begin morgen op het wekelijkse kabinetsberaad ter sprake gebracht. Hangende het Israëlische ant woord op het schrijven, dat Begin volgende week naar Cairo hoopt over te brengen, wordt geen commentaar gegeven. Volgens officiële zijde moet in Sa- dats brief wèl worden gelezen dat hij de huidige impasse in de on derhandelingen wil handhaven tot de Amerikaanse presidents verkiezingen hebben plaatsge had (november) en misschien zelfs tot na de beëidiging van de nieuwe president in het prille be gin van 1981. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nam gisteren enigszins afstand van Sadats pleidooi voor een tweede, 'Camp David'. Woordvoerder David Passage zei: "Wij vinden dat het wenselijk is dat de onderhandelingen zo gauw mogelijk worden hervat dat niet gewacht wordt tot na (Amerikaanse) verkiezingen". en BRUSSEL- Dat België zijn 150-jarig bestaan als onafhankelijk land viertgaat ook aan de hoofdstad Brussel de niet ongemerkt voorbijHonderdtwintig man hebben er aan gewerkt om de nefaamde Grote Markt te bedekken met een heus bloementapijtEen miljoen begonia's werden daarvoor gebruiktzo telde het persbureau AP. den ook wel werd aangeduid met "708" werd er in Westerse lucht vaartkringen op gespeculeerd j dat het mogelijk een kopie van de Boeing-707 zou worden. Inmid- I dels is echter gebleken dat de I vleugels in elk geval niet op die i van de Boeing lijken en dat het vliegtuig aërodynamisch heel anders is. pe YC-10 is 43 meter lang en de i vleugels hebben een. spanwijdte I van 42 meter. Dat maakt het on geveer drie meter korter en 2,5 I meter minder breed dan de I Boeing-707. Het biedt plaats aan l ongeveer 120 passagiers. Wan- j neer de serieproduktie begint is niet bekend. Dat is ook afhanke- li jk van het verkrijgen van de be- SALISBURY (UPI) - De regering van pre mier Robert Mugabe overweegt de voor malige opperbevelhebber van het leger van Zimbabwe, Peter Walls te vervolgen. Hij wordt er van beschuldigd een staats greep te hebben beraamd om te voorko men dat Mugabe aan de macht zou ko- Volgens de minister van voorlichting Na than Shamuyarira werd op 4 maart - de dag waarop de uitslag van de onafhanke lijkheidsverkiezingen werd bekendge maakt - door grote aantallen blanke solda ten in Salisbury gepatrouilleerd. Zij voerden in feite Peter Walls' plannen uit 'en waren bereid de langs grondwettelijke weg gekozen regering van Zimbabwe aan te vallen en te vernietigen en in haar plaats een coalitie van verslagen partijen en naar hun pijpen dansende leiders aan te stel len", aldus de minister. Shamuyarira zei dat alle documenten over het staatsgreepplan waren vernietigd op ëén na, dat in de oostelijke stad Rusape door de regering werd ingenomen. De minister, wiens mededelingen vrijwel overeenkwamen met een eerder bericht in de Londense Daily Express, zei dat Walls het plan had laten varen drie uur voor net in werking gesteld had zullen worden, toen hij ervoer dat de verkiezingen niet tot een impasse, maar tot een klinkende overwinning van Mugabe geleid hadden. Het blanke parlementslid Van der Byl noemde Shamuvarira's verklaring 'op- ruiiend, leugenachtig, misleidend en lichtzinnig". Hij zei dat de regering pro beerde de aandacht af te leiden van eigen falen. Hij zinspeelde op de aanklacht die is inge diend tegen de minister van arbeid Edgar Tekere. die ervan wordt beschuldigd een 68-jarige blanke boer te hebben vermoord op zijn bedrijf bij Salisbury. Shamuyarira beschuldigd ook andere hoge blanke regeringsfunctionarissen van on dermijnende activiteiten. In de krachtigste toespraak van de regering tegen de blanke minderheid, sinds de on afhankelijkheid zei Shamuyarira tegen het parlement: "Wij verwelkomen die blanken die willen meewerken aan een nieuw, vrij en onafhankelijk Zimbabwe. Wij willen echter niet gechanteerd wor den door ontevredenen die de i de niet kunnen accepteren' MOSKOU (AP) - Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft gisteren verklaard dat de rede waarmee president Carter de Democratische nominatie aan vaardde "gedemoncerd werd door een militaire geest" en dat deze niet veel verschilde van het Republikeinse standpunt over militaire zaken. TEGUCIGALPA (AP) - Linkse guerrillastrijders van een tot op heden onbekende gropering hebben in Tegucigalpa (Hondu ras) het kantoor van de Organisa tie befaamde Amerikaanse Sta ten (OAS) bezet en een onbekend aantal mensen gegijzeld. Zij eisen vrijlating van politieke gevange nen en het opheffen van de staat van beleg in het aangrenzende El Salvador. Het was niet bekend of de guerrilla strijders, die zeiden lid te zijn van de Revolutionaire Volksunie, gewapend waren. Een van de OAS-vertegenwoordi- gers in hel kantoor verklaarde in een telefoongesprek dat "alles normaal was en er geen proble- Hoeveel guerrillstrijders bij de ac tie betrokken waren was niet duidelijk, maar volgens de OAS- vertegenwoordiger bevonden zij zich "overal in het gebouw". De bezetters deelden mee de Hon- durese nationaliteit te hebben. Ze gaven een verklaring uit waarin om internationaal ingrijpen te gen de burgerlijk-militaire junta van El Salvador werd gevraagd. Suriname glijdt af naar Latijnsamerikaanse dictatuur DEN HAAG (GPD) - Tot de militai- i re staatsgreep, die 25 februari dit I jaar in Suriname een einde maak- J te aan de schijn van een parle- l mentaire democratie, was de I woensdag door de legerleiding I afgezette president Dr. Johan Ferrier weinig meer dan een ce- 1 remonieel president. De 70-jarige I ex-goeverneur van de Neder- landse kolonie resideerde in zijn vriendelijke paleisje aan het On- f afhankelijkheidsplein, waar hij zich belangstellend onderhield met jubilarissen en buitenlandse bezoekers. Pas na de coup schit terde de ster van Ferrier kort, maar lang genoeg om zijn uitein delijke ondergang te bewerkstel- ligen. Ferrier zag zichzelf in de chaotische dagen na de staatsgreep als de redder van de natie, die de uit een uit de hand gelopen vakbonds conflict voortgekomen militaire machthebbers zo omzichtig mo gelijk moest terugmanipuleren naar hun kazerne. Daarenboven was hij voor de Nederlandse re gering de laatste strohalm: als Ferrier erin zou slagen de r situatie van een grondwettelijk vernisje te voorzien, zou het niet tot de gevreesde breuk met Pa ramaribo hoeven te komen. Door zijn pogingen te redden wat er te redden was van de ,,oude or de", zoals de militaire machtheb bers in Suriname de verdreven regering-Arron en het parlement steevast aanduiden, heeft Ferrier uiteindelijk zijn eigen val be werkstelligd. De president ging een stap te ver toen hij, in de ogen van de regering en de legerlei ding, de macht van het oude par lement deze week weer wilde herstellen en zelfs dreigde met zijn aftreden als men daar niet mee akkoord wilde gaan. Toch was dit de uiteindelijke con sequentie van het spel dat Ferrier sinds de staatsgreep heeft ge speeld. In het machtsvacuüm van die dagen was het Ferrier die de militairen ertoe wist te bewegen de macht af te staan aan wat toen neg een „burgerraad" zqp gaan heten. subtiel ren. samen met formateur Mr. Eddy Bruma. wist Ferrier er in een later stadium een heus kabi net van te maken, waarvan met enige goede wil kon worden ge zegd dat het binnen het kader van de grondwet opereerde. Op die zelfde grondwet liet hij de nieuwe ministers trouw zweren. De Na tionale Militaire Raad boette steeds meer aan macht in en bleef ter zijde staan als een soort natio naal curatorium De NMR-leden werden, onder in vloed van Ferrier en Chin a Sen, nog verder uit elkaar gespeeld door het uittreden van sergeant majoor Bouterse en sergeant Horb, begin juni. Beide onderof ficieren hadden, als feitelijke uit voerders van de coup, het meeste krediet. Maar Bouterse werd le gercommandant en bevorderd tot majoor en Horb werd kapitein en garnizoenscommandant. Door hun officiersbenoeming moesten ook zij trouw zweren aan de grondwet. Eind juli kwam de NMR nog verder in de verdrukking: Bouterse be speelde het legerkader zo goed, dat het vertrouwen in de be staande NMR werd opgezegd Drie van de politiek meest gepro fileerde figuren, onder wie voor zitter Sital, moesten verdwijnen. In hun plaats kwamen onderoffi cieren zonder duidelijke politie ke signatuur. Hoe weinig de NMR nog heeft in te brengen, blijkt ook uit de gebeurtenissen rond het aftreden van Ferrier in de verklaringen van de legerlei ding noch in die van Chin a Sen wordt de Raad zelfs maar ge noemd en de voorzitter van de Raad. sergeant Chas Mijnals. is gearresteerd. Onweerlegbaar is majoor Desi Bou terse de nieuwe sterke man in Su riname. Hij was het die Ferrier ten val bracht en Chin a Sen in diens plaats kon benoemen. Het kabinet heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld aan de le gerleiding en dus aan Bouterse. De legerleiding is verantwoorde lijk voor de afkondiging van de noodtoestand en voor de verbre king van de verbindingen met het buitenland. Vorige week was het bovendien Bouterse. die eigen machtig een strenge perscensuur instelde, en niet de regering Wat dit betekent voor de toekom stige machtsstructuur in Suri name, is nog allerminst duidelijk. Dat de afgetreden kabinetsleden goeddeels zijn herbenoemt, is nauwelijks een verrassing. De formatie'van een nieuwe regering zou buitengewoon gecompli ceerd zijn geweest. Bij de samen stelling van het eerste kabinet- Chin a Sen bleek al hoe moeilijk het is binnen de kleine Suri naamse samenleving figuren te vinden die onbesmet zijn door het politieke verleden. Voorlopig blijft de noodtoestand zeker van kracht en neemt de re pressie in de vorm van een sa menscholingsverbod. perscen suur en een verscherpte avond klok steeds heviger vormen aan. Voorlopig ook blijft alle macht in handen van maar twee mensen: Bouterse en Chin a Sen. die het presidentschap combineert met zijn oude functie van premier Daarmee lijkt Suriname af te glijden naar weinig meer dan een civiel-militaire dictatuur van Zuidarmerikaanse snit. k

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15