Coureurs "kruipen" naar einde.... Kostbare tuimeling van ruiterkampioen Piet Ra aym akers Commandeur geeft WK enige glans Ucla leeft zich uit tegen de Antillen KELLY WINT MASSASPURT Mass slaat over de kop in Zeltweg ËtiÜlbH r*£i ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 Ondenkbaar sfeertje in bowlinghuis LEIDEN - Een ondenkbaar sfeertje heerst er". Eén van de initiatiefnemers van het bowlingeveneme-t in de Ha ns Menkenhal, Tjeerd Scheffer, deelde gisternacht enthou siast me&dat alles op rolletjes verliep. Om 1330 uur had een groot aantal van de Leidse teams al ongeveer zes uur op de baan gestaan. De vijf mansformatie van Duke had op dat moment met 5187 om gegooide pins de leiding. Dummies (4908), BC Sport (4850). Tettero (4495) en Lefê- bre (4398) volgden. Vandaag verschijnen de clubs buiten de Leidse regio met verscheidene nationale toppers op de baan. Paul Rooy was gisternacht met 1144 (gemiddeld: 190) de beste speler. De beste bowlers spelen morgen (aanvang: 18.00 uur) een invidueel toernooi. Eén van de vele bowlers, Jos Tims, in actie tijdens het marathonbowlen. HAARLEM (ANP) - De Nederlandse Antillen is in de Haarlemse honk- balweek nog steeds zonder overwinning. Gistermiddag verloor de ploeg in zeven innings met 13-1 van Ucla. Slechts vier honkslagen gaven de Antillianen, van wie derde honkman Renato Anasagasti er twee voor zijn rekening nam (slaggemiddelde 0.667). Rusdel Paulina, de linksvel- der en rechtsvelder Ushley Kirindongo, met een tweehonkslag zorgden voor het overige "slaggeweld". Paulina was ook de maker van de enige De wedstrijd van gisteravond tussen het Nederlandse t$am en Miami is afgelast. In de tweede innings, toen Miami met 5-0 voorstond, maakte stortregen verder spelen onmogelijk. Na een wachttijd van een uur besloot de organisatie de wedstrijd af te gelasten en opnieuw voor van ochtend (11.00 uur) op het programma te plaatsen. ROTTERDAM (GPD) - De vraag of een paard over een goed geheugen beschikt, zal door Piet Raaymakers sinds giste ren met nog meer overtuiging van een bevestigend ant woord worden voorzien dan in het verleden het geval was. Voor de Nederlandse ruiterkampioen werd de landen- wedstrijd op het CHIO in Rotterdam namelijk een bittere teleurstelling die de gehele nationale ploeg in zijn zog meesleepte. Ruim een half uur na het begin stond al vast dat het kwartet Raaymakers-Ehrens-Heins-Noo- ren een uiterst zware middag te gemoet ging, nadat Raaymakers als eerste op een pijnlijke manier door een weigerachtige Isocrates ten val was gebracht. Midden in de zware driesprong, de voorlaat ste hindernis, vertikte het dier het plotseling en alleen Raayma kers belandde over jde hindernis. Het leek een ernstige zaak toen de Brabander vele seconden bleef liggen, maar later bleek hij door een dreun van Isocrates' hoofd in ademnood te zijn geraakt. Het lange oponthoud om Raayma kers weer op de been te brengen had vele gevolgen. Niet alleen werd de ruiter uitgebeld, zijn dis kwalificatie betekende ook dat I ENTER - De lamlendigheid heeft de Ronde van Nederland weer stevig in de greep. Na de kleine opleving van donderdag in de rit door de Limburg se heuvels, viel het wielergebeuren gisteren in de vierde etappe tussen Geldrop eri Enter.w.eer terug in het vertrouwde ritme van een middelma tige wandelvereniging Dat de Ier Sean Kelly in de Twentse plaats als overwinnaar naar voren flitste uit een massaspurt, was dan ook slechts van onderge schikte betekenis. Belangrijk was dat heel duidelijk werd hoe de beroepsrenners hun goed draaiende winkeltje in ijltempo naar een volledig bankroet aan het fietsen zijn. De honderdduizenden toeschou wers die zich opnieuw langs de route hadden opgesteld, verke ren nü weliswaar nog in de roes van recente Nederlandse succes sen, maar kregen niet bepaald een invitatie voorgeschoteld om in de toekomst nog eens naar een wielerwedstrijd te gaan kijken. „Nergens wordt er zoveel strijd ZELTWEG (GPD/AFP) - De Westduitse formule-l-cou- reur Jochen Mass heeft giste ren tijdens de eerste training voor de Oostenrijkse Grand Prix op het circuit van Zelt weg een ongeluk gehad. Mass slipte over een olievlek, draaide diverse keren rond en sloeg daarna nog een paar keer over de kop. De verwondingen van Jochen Mass blijken achteraf nogal meegevallen. In het zieken huis van Knittelfeld bleek dat de aanvankelijke vrees voor een breuk in de wervel kolom ten onrechte was. Mass bleek na zijn slippartij over de olievlek, die volgens de rijders onvoldoende was aangegeven, slechts bloed uitstortingen te hebben op gelopen. Gistermiddag werd hij dan ook al weer uit het ziekenhuis ontslagen. De Westduitse coureur meende dat het niet onmogelijk was dat hij morgen toch zou star ten. Bij de trainingen van gisteren is opnieuw gebleken dat het formule-1 circus steeds snel ler over de circuits raast. Zestien rijders bleven onder het ronderecord van 1.35,77 dat Rene Arnoux vorig jaar had gevestigd. Arnoux trouwens was weer veruit de snelste met 1 minuut 30,39 seconden. Ruim een seconde minder dan zijn stalgenoot Jean-Pierre Jabouille. Na de eerste trainingen is alleen Jan Lammers nog uit de boot gevallen, hij maakte in zijn Ensign de 25ste tijd (1.37,42) en er zijn slechts 24 start plaatsen. geleverd als in de Ronde van Ne derland", stelde koersdirecteur Nico de Vries 's morgens voor het vertrek. „Als je alle grote koersen bekijkt is alleen die conclusie mogelijk", voegde hij er nog aan toe. Met dergelijke uitspraken poogt de oliehandelaar uit Dordrecht al ja renlang zijn wielerwedstrijd om hoog te praten. Tot nu toe is het echter nooit meer geworden dan ENTER - Wereldkampioen Jan Raas was gisteren in het Twentse Enter woedend. De Zeeuw had normaal gesproken de massale eindspurt op één been moeten winnen, maar eindigde nu ver achter winnaar Sean Kelly als 24ste Boos kwam hij terug naar de finish en eiste daar op hoge toon een onderhoud met de poli tie. Door een wat onvoorzichtige agent ging zijn tweede triomf in deze Ronde van Nederland aan zijn neus voorbij. Jk zat goed ge plaatst in de laatste omlopen. Steeds in derde of vierde stelling Toen kwam er plotseling een agent de weg op, waardoor ik vol in de remmen moest. Van het publiek kan ik zoiets nog begrij pen .maar van de politie eigenlijk niet". wagen, maar cirkelde met zijn sportvliegtuigje van 's Heeren- berg tot dicht bij de aankomst boven de karavaan. Hij kon het ware karakter van de Ronde van Nederland op geen mooiere ma nier blootleggen. De voorlaatste rit is dus- het groot ste dieptepunt van dit wielerjaar geworden. In gesloten formatie kroop het peloton naar Enter,-om daar in de plaatselijke ronden al leen in actie te komen voor de premiespurts, die per keer 250 gulden opleverden. In de massale aankomst won Kelly overtuigend met een lengte verschil. De uitslag: 1. Sean Kelly (Ier) 5 uur 46 minuten en 57 seconden; 2. William Tac- kaert (Bel); 3. Ludo Schurgers (Bel); 4. Mare Demeyer (Bel); 5. Guido van SweeveJt (Bel). Het algemeen klassement; 1. Gerrie Knetemann (Ned) 22 uur 34 minuten en 15 seconden; 2. Ludo Delcroix (Bel) op 12 sec 3. Gerry Verlinden (Bel) op 2 mi nuten; 4. Hennie Stamsnijder (Ned) op 2.16; 5. Bert Oosterbosch (Ned) op 5.06. Het puntenklassement 1. Walter Planc- kaert 47 pnt.; 2. Ludo Delcroix 46 pnt.; 3. Gerrie Knetemann 36 pnt.; 4. William Tackaert 43 pnt.; 5. Mare Demeyer 30 De plaatselijke rondemis in Enter feliciteert Kelly (1) met zijn etappezege. Reden tot grote vreugde u omdat de lamlendigheid de voorlaatste rit in de greep had. een bittere teleurstelling. Zelfs de goedkope commerciële onzin die De Vries jaarlijks uitkraamt kan dat niet verbloemen. De vedetten komen naar deze etappekoers om zich voor te bereiden op het we reldkampioenschap en wensen zich nagenoeg niet in te spannen. Wat er overblijft van de Ronde van Nederland voor beroepsrenners is een kostbaar feestje voor de jet set. Met een koersdirecteur die zich op ongeoorloofde wijze met het wedstrijdgebeuren bemoeit. Tijdens deze ronde ging De Vries SITTARD (GPD) - Het we reldkampioenschap 400 meter horden, dat tot aan de halve finales van enige glans verstoken bleef, be leefde voor Nederland toch een „hoogtepunt". Olga Commandeur verbe terde haar Nederlands re cord met 0,3 sec. Met haar tijd - 57,93 sec - wist ze echter niet door te dringen tot de A-finale. Daarvoor was de over macht van o.a. de drie Oostduitse atletes te groot. Barbel Broscha en Ellen Neuman blevemruim 2 sec onder de tijd die Olga Com mandeur realiseerde. er prat op leven in de brouwerij te De enige die tijdens deze WK c hebben gebracht door Fedor den Hertog, de door hem geadopteer de coureur, opdracht te geven aan te vallen. En donderdag nog deelde hij champagne uit aan hel fietsende peloton. Ploegleiders die hun renners voorzagen van drank op plaatsen waar dat niet was toegestaan, kregen per keer 250 gulden boete. De Vries mocht die verboden bevoorraading on gestraft verstrékken. „Ik heb daar geen verklaring voor", zei juryvoorzitter Wim Jeremias- se. Want de jury heult mee met de grillen van De Vries. Volgend jaar zouden zij het best clownspak gestoken kunnen worden om hun optreden nog duidelijker te accentueren. Het zou dit enorme circus compleet maken. Hoe feestelijk het eraan toegaat werd ook gisteren nog maar eens duidelijk. Rudy Hoo- genboom, sponsor van Neder landse tweede profgroep, volgde nu eens niet in de ploegleiders- tueel roet in het Oostduitse eten zou kunnen gboien is Esther Al fonso Mahr. die met haar tijd (56,16 sec) 0,62 Sec voor bleef op de derde Oostduitse deelneem ster, Petra Pfaff.s f De horden loopster uit het land van Edwin Moses is trouwens de enige van de Amerikaanse equipe die een redelijke techniek in huis heeft. Haar landgenoten kwamen er tij dens de series niet aan te pas. Ol ga Commandeur die zich op het nippertje kwalificeerde voor de halve finales, was aanmerkelijk beter op dreef dan in de se- n.Ik ben na dit record nog niet c klaarde de Velsense na afoop van de halve finale. „Het ging alle maal veel soepeler en ik had geen problemen met het aantal passen tussen de hordes". Toch had er voor de ADA-atlete een betere tijd ingezeten. Tot aan de laatste horde kon Olga Commandeur het aantal passen van zestien tussen de hordes goed volhouden. Bij de laatste horde echter bleek het ritme niet helemaal te kloppen zodat ze even „dribbelde" om die hindernis te hemen. Dat scheelde in de afrekening fracties van een seconde. In de B-finale zal Com mandeur proberen de afstand tussen de voorlaatste en die laat ste horde ook met zestien passen te nemen zodat een verbetering van het nu tot stand gekomen re cord best mogelijk is. Voor de ra ce had ze overigens al te kennen gegeven een aanval te doen op het Nederlands recórd. Voor het eerst in de geschiedenis van de LAAF werd er in Sittard een officiële wedstrijd voor da mes over 10 km gehouden. Het deelnemersveld was ook bij deze loop sterk gereduceerd. Debet daaraan zijn de nationale kam pioenschappen die komend weekeinde worden gehouden. Nederlands sterkste marathon loopster Marja Wokke, is door haar deelname eerste record- houdster op die afstand in Ne derland geworden. Haar tijd: 35.28,9 min. Winnares Kathrvn Binns vestigde met haar tijd 32.57,2 min een nieuw wereldre cord. de strafpunten van de andere Nederlanders volop zouden tel len. Van de ploegprestaties mag immers alleen de slechtste wor den afgetrokken. De belevenis sen van hun collega hadden bo vendien een duidelijke demorali serende uitwerking. Alleen Rob Ehrens kende geen angst voor de driesprong en maakte beide ma len slechts één fout op een andere scherprechten .een steilsprong. Hij werd daarmee de beste Ne derlander. Zowel Heins als Noo- ren strandden eveneens in de driesprong en dat leverde meteen een snel oplopende strafpun- tenscore op via'punten en tijd verlies. In de tweede manche herhaalde de geschiedenis zich namelijk. De weer opgemonterde Raaymakers ging opnieuw zonder haperingen over twaalf hindernissen, maar bij het naderen van de gevreesde barrière groeide niet alleen zijn angst. Isocrates bleek inderdaad over een goede memorie te be schikken. De dertienjarige ruin was nog bereid de eerste balken te trotseren, maar daarna was het onherroepelijk gebeurd. Ver geefs probeerde Raaymakers hem nog tweemaal tot een ver dere krachtsinspanning te dwin gen. Na drie weigeringen had Isocrates over zijn berijder ge triomfeerd en moest de kam pioen voor de tweede keer vroeg tijdig naar de uitgang. Alle fouten die Ehrens, Heins en Nooren daarna zouden laten registreren, telden wederom volledig Nederig Geen wonder dat Nederland ten slotte een bijzonder nederige po sitie zou innemen in de landen- wedstrijd. Het gebrek aan erva ren paarden rechtvaardigde bij voorbaat geen al te optimistische verwachtingen, maar een negen de plaats, juist vóór de Belgen en ondermaatse teams van Mexico, Zweden en Denemarken, die zich allen terugtrokken, vormde toch een zware teleurstelling. De waarde van de bronzen medaille die Mexico op de Olympische Spelen veroverde, kwam ook in een juist daglicht te staan. Reeds na de eerste manche hadden de Mexicanen een totaal van 58 strafpunten verzameld en na nog enkele wanprestaties lieten zij het verder afweten. Op het uiterst zware parcours, waarmee bouwer Siéto Mellema reële olympische normen had aangelegd, hoorden trouwens veel meer ruiters niet thuis en kon de Dierenbescherming tallo ze kritische kanttekeningen ma ken. Nog nimmer in een concours hippique van allure werden zo veel rijders door hun viervoeters te schande gezet. Niet alleen Raaymakers maakte kennis met de grasmat, de Mexicaan met de welluidende naam Jesus Portu gal werd zelfs tweemaal door zijn paard verstoten, en de Zweed Leif Holgersson, de Deen Henrik Carlssen en de Fransman Godig- non werden eveneens voor het front van koningin Beatrix, prins Claus en drie prinsjes tot een ver nederende tuimeling gedwon gen. Vele ruiters hadden zich nooit aan dit zware parcours mo gen wagen. Klachten Uiteraard waren er later klachten over de constructies van de Gro ninger parcoursbouwer. maar de ware klasse accepteerde de exa mens. Hoewel het aantal foutloze ritten beperkt bleef tot veertien op een totaal van 94, waren er toch drie combinaties die scha devrij bleven, de Canadees Mark Laskin, de Oostenrijker Thomas Fruhmann en de talentrijkejonge Engelsman Nick Skelton. Zij droegen er belangrijk toe bij dat hun equipes de hoogste plaatsen bezetten, al was de volgorde ten slotte wel verrassend. Topruiters faalden echter op het beslissende moment, hetzij op.de gevreesde steilsprong, hetzij op de fatale driesprong. Bij de Nederlandders was er slechts voor de 22-jarige Rob Ehrens, met Koh-I-Noor. later volop lof. Gevestigde krachten als Heins en Nooren konden zich ten dele ex cuseren met de nog onvoldoende gerijptheid van hun paarden in grote wedstrijden. Feit is dat de Nederlandse ruiterwereld voor lopig een stap terug moet doen nu vertrouwde combinaties zijn verbroken. Voor chef d'equipe Ben Arts wordt het in ieder geval een bijzonder moeilijke zaak om de drie ruiters te selecteren, die met enige kans kunnen duelleren in de Grote Prijs van Rotterdam, waarin voor de winnaar morgen 8000 gulden ligt te wachten. De standna de landenwedstnjd van Rot- 1 F rankrijk 38 punten. Groot-Bnttannie 33, 3 Zwitserland 31.4. West-Duitsland 26,5, 5. Beigie 20,5. 6. Oostenrijk 17,5, 7. Verenigde Staten 13,5, 8. Nederland 12.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11