ARRESTATIES IN SURINAME Ambassade-kwestie verontrust Israël Stakingsprobleem Polen moeilijk op te lossen herschi/drinks Na afzetten president Ferrier VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 f/gjSSnSSSSEMM PAGINA 9 (Van c correspondenten) JERUZALEM, DEN HAAG - Het besluit van de Nederlandse rege ring zich alsnog te beraden over een eventuele verplaatsing van de Nederlandse ambassade uit Jeruzalem naar Tel Aviv, heeft in Israël grote verontrusting teweeg gebracht. Politieke kringen in Je ruzalem spraken gisteren de hoop uit dat Nederland zich niet zal laten leiden door druk van buitenaf en niet zal zwichten voor de chantage die de Arabische landen met hun olie uitoefe- Premier Van Agt verklaarde giste ren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat de regering begin volgende week de kwestie uitvoerig zal bespreken en mo gelijk een beslissing zal nemen. Op het ministerie van buiten landse zaken wordt een notitie voorbereid, aan de hand waarvan het kabinet zijn standpunt moet vaststellen. De Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse za ken zal woensdag minister Van der Klaauw, die voor deze affaire zijn vakantie onderbreekt, aan de tand voelen. Een ontwerpresolutie van de Vei ligheidsraad, waarin de lidstaten van de VN wordt bevolen diplo matieke contacten met Israël te staken, die een erkenning inhou den van Jeruzalem als „ondeel bare" Israëlische hoofdstad, zou de regering uit een lastig parket helpen, zo bleek uit de woorden van Van Agt. Aan zo'n resolutie wordt, op aandringen van de Arabische landen, gewerkt in New York. Van Agt „Wanneer een dergelijke resolutie niet wordt getroffen door een veto van een van de permanente leden van de Raad, zou dat voor de re gering een „nieuw feit" beteke- Voor de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir was de houding van de Nederlandse regering aanleiding de opposi tionele Arbeiderspartij te vragen contact op te nemen met de Partij van de Arbeid, met de vraag druk uit te oefenen op de Nederlandse regering om af te zien van een be sluit tot verplaatsing van de am bassade. De secretaris buiten land van de Arbeiderspartij, Jis- raël Gat, nam telefonisch contact met fractieleider Joop den Uyl op en kreeg van hem de verzekering dat de PvdA de zaak aanhangig zal maken bij de regering. Den Uyl liet er hierbij geen twijfel over bestaan dat de PvdA tegen terugtrekken van de ambassade uit Jeruzalem is. Namens de Is raëlische Arbeiderspartij is er gisteten ook een brief naar het partijbestuur van de PvdA ge stuurd en oppositieleider Peres is van plan de contacten met de Ne derlandse zusterpartij intensief voort te zetten. Ook oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel (PvdA) zei gisteravond desgevraagd dat Ne derland niet voor Arabische druk zou moeten wijken. "Ik zou het onjuist vinden om onder pressie een beslissing tot verplaatsing te nemen. Maar wanneer de Veilig heidsraad de desbetreffende re solutie aanneemt, zou Nederland daaraan gehoor moeten geven. Wij hebben in de 35 jaar van het bestaan van de VN de aanbeve lingen van de Veiligheidsraad haar vermogen opgevolgd en ik zie niet in, waarom dat nu niet het geval zou kunnen zijn", aldus mr. Van der Stoel. Een delegatie van de Nederlandse gemeenschap in Israël heeft gis teren de Nederlandse zaakgelas tigde een petitie overhandigd, waarin zij protesteert tegen het feit dat de Nederlandse regering bereid is om in overweging te nemen de ambassade uit Jeruza lem terug te trekken als gevolg van een ultimatum van buurlan den die, aldus de petitie, Israëls vernietiging tot een nationaal doel hebben gesteld. In de petitie wordt verder gesteld dat het feit dat de Nederlandse ambassade sinds het bestaan van de diplomatieke betrekkingen in joods Jeruzalem gevestigd is, el ke basis ontneemt aan deze eis en deze reduceert tot louter econo mische chantage. PARAMARIBO (ANP/SNA/GPD) - Regerings- kringen hebben gisteren in Paramaribo tegen over het Surinaams nieuws agentschap SNA bevestigd dat de voormalige premier H. Arron opnieuw in verzekerde bewaring is gesteld. Ook enkele leden van het parlement onder zijn rege ring zijn gearresteerd. Chin a Sen: opvolger Ferrier. Ceaucescu en Ghali stellen YN- conferentie voor over Midden-Oosten BELGRADO (UPI/DPA) - Presi dent Nicolae Ceausescu van Roemenië en onderminister van buitenlandse zaken Boetros Ghali van Egypte, hebben giste ren in Boekarest gepleit voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten onder auspi ciën van de Verenigde Naties. De Roemeense president, die goe de betrekkingen onderhoudt met zowel de Arabische landen als Is raël, reist zondag naar Jordanië. Het Libanese dagblad "Al-Liwa" berichtte dat hij ook in andere landen in het Midden-Oosten wil polsen hoe men denkt over een nieuw vredesinitiatief. Agerpres deelde mee dat Ghali een boodschap van president Sadat aan Ceausescu heeft overhan digd. In hun onderhoud hebben zy het vooral gehad over de toe stand in het Midden-Oosten, waarbij de mogelijkheid werd geopperd dat een internationale conferentie over het Mid den-Oosten zou plaatshebben onder voorzitterschap en met ac tieve deelneming van de ver enigde Naties. Alle betrokken partijen zouden eraan moeten deelnemen en het eindresultaat zou moeten zijn een "algemene, rechtvaardige en duurzame vre de". Naar het dagblad Al-Liwa mee deelde voorziet Ceauséscu's plan ook in deelneming van de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, Jordanië, Syrië, West-Europa en de Derde We reld. Ex-voorzitter van de Nationale Mi litaire Raad, B. Sital behoort ook tot de "groep der aangehouden", aldus de verklaring, evenals de huidige voorzitter van de NMR, C. Mijnals en het ex-NMR-lid D. Joeman. Volgens regeringskringen is deze categorie NMR en ex-NMR-le- den intensief bezig geweest met het onderhouden van kontakten met extreem-linkse groeperin gen in het buitenland. "Daarbij werd niet geschroomd het natio naal belang ondergeschikt te maken aan allerlei avontuurlijke en opportunistische aspiraties," zo gaat de verklaring verder. Premier Henk Chiii a Sen is nu de opvolger van Dr. Johan Ferrier als president van Suriname. Fer rier, de enige hoge gezagsdrager in Suriname die aanbleef na de militaire staatsgreep van 25 fe bruari dit jaar, is woensdagavond afgetreden. Hij werd hiertoe ge dwongen door de commandant van het Nationaal Leger, majoor Desi Bouterse. Het voltallige Su rinaamse kabinet is eveneens af getreden. De ministers hebben hun mandaat teruggegeven aan het leger. Op Schiphol vertelden reizigers uit Paramaribo, die woensdagavond ondanks grote vertragingen nog hadden kunnen vertrekken, dat alle belangrijke gebouwen Surinaamse hoofdstad door mili- Door subtiel volksvertegenwoordiging meer sinds het parlement in april een machtigingswet goedkeurde, waardoor het zijn wetgevende en controlerende bevoegdheden verloor. Voor Nederland is het functioneren van het Surinaamse parlement van meet af aan het criterium ge weest voor erkenning van de (la tere) regering Chin a Sen en, zon der het met zoveel woorden te zeggen, voor voortzetting van de ontwikkelings relatie met Suri name. Minister de Koning (ont wikkelingssamenwerking) heeft tijdens zijn recente bezoek aan Suriname voortdurend geha merd op het belang van volledige terugkeer naar een parlementair stelsel. Den Haag had goede hoop dat dit, onder invloed van figuren als Chin a Sen en Ferrier, ook weer zou worden hersteld. Kwaad bloed. Door te redden wat er te redden was van de "Oude orde", zoals de mi litairen de verdreven regering- Arron en het parlement steevast aanduiden, heeft Ferrier bij hen steeds meer kwaad bloed gezet. In het machtsvacuüm na de staatsgreep was het Ferrier, die de militairen ertoe wist te bewe gen de macht af te staan aan wat toen nog een 'burgerraad' zou gaan heten. tairen zwaar werden bewaakt. Ook wordt in de straten van Pa ramaribo intensief gepatrouil leerd. De avondklok, een erfenis van de militaire staatsgreep van 25 februari dit jaar, is vervroegd van middernacht tot zeven uur 's avonds. Volgens onbevestigde berichten is woensdagavond, bij het ingaan van de avondklok, ge schoten en is in de omgeving van de Memre Boekoe-kazerne met granaten gegooid. Of daarbij do den of gewonden zijn gevallen is tot dusver onbekend. Aanleiding voor de gebeurtenissen is een poging van Ferrier de greep van het Surinaamse parlement - dat sinds de staatsgreep feitelijk nog slechts op papier bestaat - op de regering te vergroten. Schipperen. Ondanks de woorden van dank aan Ferrier, die Chin a Sen nog uit sprak, is het duidelijk dat zowel Bouterse als Chin a Sen met hun kritiek doelen op de rol die de af- Eind juli kwam de NMR nog verder getreden president sinds de staatsgreep heeft gespeeld. Het was namelijk Ferrier, die in de chaotische situatie na 25 februari zodanig heeft weten te schippe ren dat in Suriname tenminste nog de schijn van een parlemen taire democratie bleef bestaan. Maar in feite is er geen effectieve ADVERTENTIE mak je dowl uwn iial... ml kmcld! Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Drinks Hoensbrcek, tel. (045) 21 17 77 Nieuwe generatie raketten LONDEN (Reuter/DPA) Groot-Brittannië en de Bondsre publiek hebben besloten samen een raket voor de korte afstand voor het luchtgevecht te bouwen. Naar het Britse ministerie van de fensie gisteren bekendmaakte is de lucht-lucht-raket bestemd voor de jaren negentig. De kosten van het project worden beraamd op 100 mihoen pond sterling. Tegelijk met het Brits-Du itsepro- ject zullen de Verenigde Staten een soortgelijk project voor een lucht-lucht-raket met middel lange reikwijdte ontwikkelen. Wanneer de twee projecten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan met succes zullen zyn af gesloten, zullen Washington de Brits-Duitse raket en Bonn en Londen de Amerikaanse raket in licentie vervaardigen. Door de gezamelijk ondernomen het Britse ministerie. de verdrukking: Bouterse be speelde het legerkader zo goed, dat het vertrouwen in de be staande NMR werd opgezegd. Drie van de politiek meest gepro fileerde figuren, onder wie voor zitter Sital, moesten verdwijnen. In hun plaats kwamen onderoffi cieren zonder duidelijke politie ke signatuur. Hoe weinig de NMR nog heeft in te bréngen, blijkt ook uit de gebeurtenissen rond het aftreden van Ferrier: in de verklaringen van de legerlei ding, noch in die van Chim a Sen wordt de Raad zelfs niet ge noemd. Sterke man Onweerlegbaar is majoor Desi Bou terse nieuwe sterke man in Suri name. Hij was het die Ferrier ten val bracht en Chin a Sen in diens plaats kon benoemen. Het kabi net heeft zijn mandaat ter be schikking gesteld aan de leger leiding en dus aan Bouterse. De legerleiding is verantwoordelijk voor de afkondiging van de nood toestand en voor de verbreking vun de verbindingen met het bui tenland. Vorige week was het bo vendien Bouterse, die eigen machtig een strenge perscensuur instelde, en niet de regering. Wat dit betekent voor de toekom stige machtsstructuur in Suri name, is nog allerminst duidelijk. De formatie van een nieuwe rege ring zal buitengewoon gecompli ceerd zyn. Bij de samenstelling van het nu ufgetreden kabinet bleek al hoe moeilijk het is bin nen de kleine Surinaamse sa menleving figuren te vinden die Onder degenen die met het voorlopiglaatste vliegtuig uit Suriname gisteren op Schiphol arriveerden waren ook de zoon en dochter van de huidige president Chin a Sen. Sergio komt in Nederland voor een vakantie, dochter Karin gaat hier medicijnen studeren onbesmet zijn door het politieke verleden. Tot het zover is. blijft de noodtoestand zeker van kracht en blijft alle macht in handen van maar twee mensen: Bouterse en Chin a Sen. Wordt de laatste slechts ceremonieel president, dan wacht Suriname een onvers neden dictatuur. VYD'er Ploeg "uit bezorgdheid" naar Zuid-Korea ARNHEM (GPD) - Het Arn hemse WD-Tweede-Kamer- lid A. Ploeg brengt begin vol gende maand een bezoek aan Zuid-Korea. Hij reist op uit nodiging van de Koreaanse regering, die in de afgelopen maanden duizenden politieke tegenstanders achter slot en grendel heeft gezet. Ploeg gaat omdat hij erg verontrust is over de ontwikkelingen in dit land, dat onlangs een de legatie van Amnesty Interna tional de toegang weiger de. De uitnodiging voor het bezoek aan Zuid-Korea is op initiatief van het liberale kamerlid tot stand gekomen. Ploeg heeft hechte banden met dat land, waar hij in het begin van de jaren '50 deel uitmaakte van het speciale VN-leger. Het liberale kamerlid Ploeg heeft de uitnodiging aan vaard, omdat de Koreaanse regering zijn voorwaarden voor zijn bezoek heeft aan vaard. „Ik wil niet alleen met de regering praten, maar ook met politici van de oppositie, onder wie ik goede vrienden heb". De huidige ontwikkelingen, "die ik trouwens alleen maar uit berichten in kranten ken", hebben Ploeg de indruk ge geven dat „de basis voor een parlementaire democratie, zoals die in het begin van de jaren '50 is gelegd, worden ondergraven. Het parlement is buiten werking gesteld. Verschillende westerse lan den en Japan hebben tegen deze gang van zaken al gepro testeerd bij de Koreaanse re gering. Belangrijke leden van de parlementaire oppositie zijn in de gevangenis gezet, dus monddood gemaakt. Dat geeft te denken als je weet dat dit najaar moet worden be slist over een nieuwe grond wet en dat er voor volgend jaar verkiezingen zyn ge pland", aldus Ploeg. Ploeg weet niet waarom Am nesty International is gewei gerd, maar verklaart zijn uit nodiging met de wetenschap dat hij in de ogen van de Ko reaanse regering een onom streden figuur is. „Ze weten dat ik een pertinente anti communist ben. Ook iemand die niet met dubbele tong spreekt". met formateur Mr. Eddy Bruma, wist Ferrier er in een later sta dium een heus kabinet van te maken, waarvan met enige goede wil kon worden gezegd dat het binnen het kader van de grond wet opereerde. Op diezelfde grondwet liet hij de nieuwe mi nisters trouw zweren. De Natio nale Militaire Raad boette steeds meer aan macht in en bleef terzij de staan als een soort nationaal curatorium. De NMR-leden werden, onder in vloed van Ferrier en Chin a Sen, nog verder uit elkaar gespeeld door het uittreden van sergeant- majoor Bouterse en sergeant Horb, begin juni. Beide onderof ficieren hadden, als feitelijke uit voerders van de coup, het meeste krediet. Maar Bouterse werd le gercommandant en bevorderd tot majoor en Horb werd kapitein en garnizoenscommandant Door hun officiersbenoeming moesten ook zij trouw grondwet. (Vanc correspondent Anton Koene) WENEN - De al zes weken durende arbeidsonrust in Polen heeft zich nu ook uitgebreid tot de scheepsbouw. Op de scheepswerf 'Lenin' in Gdansk (Danzig) staken 16.000 werknemers. Zij eisen onder meer een loonsverhoging van 140 gulden per maand, het weer in dienst nemen van ontslagen collega's en het recht op vrije vakvereniging. De onrust in Gdansk is een extra uitdaging voor de Poolse regering, aangezien tien jaar geleden stakingen in die ha venstad leidden tot de val van partijleider Gomoelka. Naast de bus- en trambestuurders en -conducteurs hebben ook de taxichauffeurs zich aangesloten bij de stakingen. De chauffeurs, die in gemeentelijke dienst zijn, willen meer loon en een verlaging van de pensioengerechtigde leef tijd tot 60 jaar. Door deze stakin gen werd het openbaar vervoer grotendeels platgelegd, waar door gisteren veel mensen te voet naar hun werk moesten, of ge woon thuis bleven. De Poolse regering heeft volgens dissidentenkringen in Warschau enige concessies gedaan aan de stakers in Gdansk. Drie ontsla gen arbeiders worden weer in dienst genomen. Ook zijn pogin gen gedaan de staking bij het openbaar vervoer te breken door een' loonsverhoging van 100 gul den aan te bieden. Dit leidde tot openbare discussies met be stuurders en conducteurs die het gaan. Het stakingscomité in Warschau heeft demonstraties door stakers veroordeeld, met als argument dat dergelijke acties de autoritei ten zouden kunnen provoceren en daardoor een excuus voor de politie zouden kunnen zijn om in te grijpen. Het aantal plaatsen waar gestaakt wordt in heel Polen, wordt op het ogenblik geschat op meer dan 200. In de fabrieken kwamen hier en daar stakers op hun werk en bleven gedurende hun hele werk tijd zitten achter hun stilstaande machines. „We gaan niet naar buiten want dat zou kunnen wor den uitgelegd als provocatie", zei een stakingsleider in een fabriek in Lublin. De stakingen die in tussen voorbij zün, hebben vrij wel alle geresulteerd in lijke loonsverhogingen. Nu de Poolse autoriteiten via het lid van het Politbureau voor ideolo gie Jerzy Lucaszewicz de stakin gen officieel hebben toegegeven en de economische moeilijkhe den in grote trekken hebben ge schetst, zijn de discussies open lijk naar buiten gekomen. Jerzy Lucaszewicz' verklaring dat de huidige crisis haar oorzaak vindt in een te krachtige investering in de industrie tien jaar geleden, toen de regering de oliecrisis, re sulterend in hogere kosten voor ruwe grondstoffen, niet kon voorzien, is in wezen juist. Waar hij en het merendeel van de Polen van mening verschillen, is de kwestie: wat moet ertegen wor den gedaan. Voor iedereen in Polen is het dui delijk dat wanneer een lid van het Politbureau zegt dat als een boer drie liter gesubsidieerde melk in de winkel kan kopen tegen de prijs van een liter die hij aan de staat verkoopt, en als het goed koper is de kippen te voeren met gesubsidieerd brood dan kippe- voer te kopen, er iets veranderd moet worden. De Polen zelf zeg gen dat zij meer dan bereid zijn een realistische prijs te betalen voor de dagelijkse voedingsmid delen, als ze maar beschikbaar waren en als de meeste huis vrouwen, die een volledige baan hebben, 's morgens vroeg of laat op de middag niet uren in de rij hoeven te staan in de hoop dat tegen de tijd dat ze bij de toon bank komen er nog iets over Op het ogenblik worden de inkom sten van de Poolse export volle4 dig opgeslokt door de onmetelij- ke nationale schuld. De voortdu rende beperking op de import houdt in dat de arbeiders niets te doen hebben wegens het gebrek aan ruwe grondstoffen, dat de voorgenomen uitbreiding van de vleesproduktie niet kan worden gerealiseerd omdat er geen vee voer wordt geïmporteerd, en-dat er steeds minder importgoederen voor de consument beschikbaar zijn. Ook de binnenlandse industrie heeft gefaald de produktie uit te breiden. De Poolse vakorganisa ties zijn bezig een jaarlijkse con ferentie voor te bereiden, waarop zij ter discussie willen stellen of het niet beter is over te stappen op het systeem van zelf-bestuur, naar het voorbeeld van Joegosla vië. Ofschoon zij geen twijfel la ten bestaan over het feit dat de uiteindelijk? controle en verant woordelijkheid bij de partij en de planning-commissie ligt, heeft het idee de arbeiders meer te mo tiveren geen wortel gescho ten. De bestaande crisis is de ergste in de geschiedenis van communis tisch Polen. Iedereen is zich ech ter bewust dat de stakingen ge disciplineerd moeten verlopen, omdat de hete adem van Rusland voelbaar is. Aan de ene kant geloven de Polen niet dat de Russen zullen ingrij pen, omdat zij weten dat het op een bloedbad uitloopt, en aan de andere kant willen ze het risico niet nemen. De Polen hebben weloverwogen hun economie ge stuurd in de richting van een wes ters model. Ze hebben de land bouw voor het grootste deel in particuliere handen gelaten. Vrije handel is toegestaan en het hebben van kleine winkels wordt aangemoedigd. Ook wordt aan gespoord te investeren met geld vanuit het buitenland en wester se investeerders mogen, althans in theorie, hun winsten uitvoe- In Warschau gaan geruchten dat de Sowjet-Unie nieuwe kredieten heeft aangeboden om Polen te helpen uit de huidige crisis te komen. Belangrijker is de West- duitse beslissing een deel van Polens schulden kwijt te schel den en de te verwachten aankon diging van het verlenen van nieuwe kredieten als de Poolse communistische partijsecretaris Edvard Gierek volgende week een bezoek aan West-Duitsland brengt. Bij het Westduitse bank wezen bestaat overigens weinig animo om de Polen bij te sprin gen. De directeuren van de grote banken menen dat het sociaal- economische klimaat in Polen onvoldoende stabiel is en vrezen dat Warschau niet in staat zal zijn tot aflossing van de nu al immen se schuldenlast. Een van de oorzaken van de eco nomische crisis is ironisch ge noeg dat de Poolse arbeider steeds meer bezittingen krijgt. Omdat ze de consumptiegoede ren die ze nodig hebben niet kunnen kopen, besteden ze grote bedragen aan vakanties in het buitenland. In andere commu nistische landen, met name in Hongarijeen Joegoslavië, gaan ze winkelen en keren naar Polen te rug met de achterbak van hun wagens vol produkten die ze thuis niet kunnen krijgen, varië rend van worst tot waspoeder. En ook met de brandende vraag waarom andere ogenschijnlijk strenger geregeerde communis tische landen meer te bieden hebben dan de Poolse regering De regering zal met een betere verklaring voor de crisis moeten komen dan met het excuus van het begin van de jaren zeventig, om de schijn van een tevreden Pools volk op te houden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9