Bayer mag chemicaliën /i kètwÈim in zee blijven storten Beres-druppels gevonden Nederlander uit Grieks gevang? Massaal protest tegen woningnood Amsterdam De Geus (51) nieuwe minister van defensie Raad van State wijst bezwaren milieugroep af Benzeen in bodem van Lekkerkerk Jongen (14) verkracht vijftien vrouwen rcTTïTïTtii Patiënten ongerust over hartoperaties Ontsnapte gegrepen VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 DEN HAAG (GPD) - Drs. P. B. R. de Geus (51) wordt de nieuwe mi nister van defensie. Hij volgt om streeks 21 augustus - de exacte datum staat nog niet helemaal vast - de huidige defensie-minis ter Scholten op. Scholten wórdt dan vice-voorzitter van de Raad van State. De Geus wordt de derde minister van defensie van het kabinet-Van Agt. Al in het eerste jaar van het bestaan van het kabinet vertrok Kruisinga na een ruzie over de produktie van de neutronenbom. De toekomstige minister be kleedt nu op het ministerie van defensie de functie van-directeur- generaal Hij is, evenals Scholten, lid van de CHU. Op het lijstje van kandi daten van CDA-fractievoorzitter Lubbers stond De Geus boven den doorslaggevende overweging om met de voordracht akkoord te gaan is volgens de premier dat De Geus nauwelijks een inwerk-pe- riode nodig zal hebben. Hijis volledig en tot in de kleinste technische details met de problemen van het betrokken ministerie op de hoogte. Dit is vooral zo belangrijk omdat het kabinet nog maar een beperkte reeks van maanden te gaan heeft. Drs. PBR.de Geus (CHU). Verboden geneesmiddel in reformhuis ARNHEM (GPD) - De Arnhem se politie heeft gisteren een partij van 369 flesjes van de zogeheten Beres-druppels in beslag genomen. De drup pels, door de fabrikant aan geprezen als kankergene- zend, werden door contro leurs van de Inspectie voor de Volksgezondheid in een Arn hems reformhuis aangetrof fen. De partij vertegenwoor digde een handelswaarde van ruim 10.000 gulden. De verkoop van de Beres Csepp-druppels, genoemd naar een Hongaarse profes sor, is in Nederland verboden omdat ze niet staan geregi streerd als wettelijk goedge keurd geneesmiddel. De ei genaar van het Arnhemse re formhuis, een 44-jarige man uit Heiloo, is meegenomen naar het politiebureau, waar hij door de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid is verhoord. De man verkarde er zich van bewust te zijn dat de verkoop van de Beres-druppels in Ne derland verboden is. Daarom had hij de „wonderdruppels", bestaande uit water en een druppel jodium, in het maga zijn opgeslagen. Hij verkocht alleen op aanvraag voor 27 gulden per flesje. Verder ver klaarde de reformhuiseige naar dat hij het middel nooit als kankergenezend man heeft gebracht. Hij zou het slechts verkocht hebben als een eetlustopwekkend en kalmeringsmiddel. Hfj had inmiddels 120 flesjes ver kocht. Op de verkoop van niet-geregistreerde genees middelen staat een straf van ten hoogste zes maanden hechtenis en een boete van 5000 gulden. De rechter kan de Beres-druppels verbeurd verklaren. Ook in Roermond is de Inspec tie voor de Volksgezondheid op een verkoopadres van Be res-druppels gestoten. Daar werd het middel tegen een prijs van 150 gulden aan de man gebracht. DRIEJARIGE DAGMAVO AFGESCHAFT DEN HAAG (GPD) - Vanaf het schooljaar 1982-'83 zullen de driejarige dagmavo's en de tweejarige avondmavo's ophou den te bestaan. Met dit voorstel van minister Pais (onderwijs en wetenschappen) is de minister raad gisteren akkoord ge gaan. Te beginnen in dat jaar zal het.ma- vo-onderwijs vier jaar (dagscho len) of drie jaar duren (avond scholen). Wel zal de wijziging ge leidelijk worden ingevoerd. In het eerste jaar dat het nieuwe sys teem volledig zal functioneren, is het de bedoeling dat eindexa mens kunnen worden afgelegd op twee vak. J O f "^"ONrKumsfsic P H K vÊkoiTy ROTTERDAM (ANP) - Bij de af gravingen in Lekkerkerk zijn vo rige week sporen benzeen ge vonden. Het gaat om geringe concentraties, die aangetroffen zijn in een bodemmonster, aldus het rapport over de eerste 'graaf- week' in de vervuilde bodem van de wijk Lekkerkerk-west. Het rapport maakt verder melding van de vondst van tolueen en xyeleen, stoffen die al eerder wa ren aangetoond. De vondst van benzeen is betrekkelijk nieuw, omdat na de laatste onderzoekin gen van het rijksinstituut voor de volksgezondheid niet meer gere kend werd op benzeen. De concentraties zijn overigens zo gering, dat volgens de onderzoe kers geen noodzaak is om het medisch onderzoek uit te brei den. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft een 14-ja- rige jongen uit Amsterdam aan gehouden, die in het afgelopen jaar ongeveer vijftien vrouwen verkracht of aangerand zou heb ben. De jongeman, van wie de politie de naam niet bekend wil maken, heeft inmiddels bekend. Bij de politie zelf kwamen tot nu toe slechts acht aangiften van ver krachting of aanranding, die de 1 jongen zou hebben gepleegd, binnen. "Wij verwachten zeker nog eens acht aangiften. Vermoedelijk hebben enkele be trokken vrouwen nog geen aan gifte gedaan van hun ervaringen met de jongeman", aldus de pQli- tie. DEN HAAG (GPD) - De milieu-organisatie Greenpeace en de stichting Natuur en Milieu zijn bijzonder teleurgesteld dat het Westduitse concern Bayer mag doorgaan met het storten van chemisch afval in de Noordzee. De Raad van State verwierp giste ren het beroep dat Natuur en Mi lieu had ingesteld tegen de be slissing van minister Tuynman (verkeer en waterstaat) om Bayer met ingang van 21 maart van dit jaar een lozingsvergunning te ge ven. De vergunning geeft Bayer het recht om per jaar 550.000 ton chemicaliën veertig kilometer uit de kust van Hoek van Holland in zee te dumpen. Het afval bevat giftige afvalzuren, zware metalen en organische stoffen. De ver gunning geldt voor één jaar en kan eventueel worden verlengd tot maart 1982. De Raad van State stelt dat het mi nisterie van verkeer en water staat de vergunning terecht heeft verleend. Benadrukt wordt dat het om een tijdelijke regeling gaat teneinde Bayer de gelegen heid te geven een andere oplos sing voor de giftige stoffen te vinden. In de overwegingen heeft de Raad van State ook betrokken dat het concern niet 550.000 ton chemi caliën loost, maar 280.000 ton. Belangrijke overweging daarbij is een onderzoek van TNO naar de giftigheid van het mengsel dat de zee ingaat. Volgens TNO gaat het om matig-giftige stoffen die snel door het zeewater onscha delijk worden gemaakt. De stich ting Natuur en Milieu bestrijdt de ondèrzoeksresultaten. Bayer werkt al enige tijd aan een andere verwerkingsmethode voor het chemische afval. Toch heeft het concern ook een beroep ingesteld tegen de lozingsver gunning. Het bedrijf vindt dat de vergunning gedurende vijf jaar moet gelden. Bovendien is Bayer het niet eens met dé hoeveelheid organische stoffen die geloosd mogen worden. Deze beroeps procedure loopt nog. n een reactie op de uitspraak van de Raad van State zegt Jurjeri Keuning van Natuur en Milieu- het te betreuren dat Nederland kennelijk bedrijfseconomische belangen boven milieubelangen stelt. Hij wijst erop dat daarbij' wordt voorbijgegaan aan diverse internationale verdragen over de verontreiniging van de ?ee. Greenpeace, de organisatie die uit protest tegen de lozingen in Rot terdam drie dagen de lozings schepen van Bayer blokkeerde, vindt het besluit van de Raad State een klap in het gezicht alle milieugroepen en van ieder een die zich bij het milieu be trokken voelt. Greenpeace-cam- pagneleider Pickaver noemt de uitspraak een overwinning vervuiling en een nederlaag de Noordzee. ADVERTENTIE duinrell 1,wassenaar/^N|-w "no In de Klokkenberg UTRECHT (ANP) - De belangen vereniging van hartpatiënten 'Henk Fievet' is ernstig veront rust door de weigering van het Zes maanden geëist tegen verkoper van witte platen ROTTERDAM (ANP) - "Deze man neemt welbewust risico met de verkoop van witte platen". Daar om eiste de Rotterdamse officier van justitie mr. H. van Brummen, die dit zei, gisteren een gevange nisstraf van zes maanden waar van drie voorwaardelijk tegen de eigenaar van een aantal platenza ken in Zuid-Holland. Bij deze man, de 33-jarige J.A.B. uit Vlaardingen, waren 1100 zoge naamde "witte platen" aangetrof fen. B. vond witte platen wel "een mooi artikel" maar bleef erbij dat deze partij bij toeval in zijn zaak was terecht gekomen. "Witte platen" zijn platen waarover geen auteursrechten worden be taald. Zij worden de detailhan delaren op vele manieren en veelvuldig aangeboden, zo ver klaarde een getuige-deskundige van de auteursrechtorganisatie Buma. Ernstiger bedreigingen nog zijn naar zijn mening platen die met hoes en al nagemaakt GRONINGEN (ANP) - De 38-jarige H.M. die vorige week uit de dr. S. van Mesdagkliniek in Groningen ontsnapte, is aangehouden door de politie. De man werd gevonden in het Frie se Wierden, waar hij op bezoek Met hem is een tweede ontsnapte Van Mesdagpatiënt weer terecht. Twee anderen zijn nog op vrije voeten, zij onttrokken zich kort geleden aan hun bewaker tijdens begeleid verlof. Afgelopen maandag werd de 23-ja- rige G.H. ter M. door de politie opgepakt. H.M., die vorige week via de gracht van de kliniek wist te ontsnappen toen hij als ballenjongen bij een partijtje voetbal fungeerde, werd in 1972 tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld, onder meer wegens verkrachting. ATHENE (GPD) - De 25-jarige Ne derlandse chauffeur M. B. B., die in Thessaloniki een gevangenis straf van zestien jaar moet uitzit ten wegens smokkel van hasjiesj, ziet zijn pogingen tot spoedige herziening van het proces waar schijnlijk met succes bekroond. De verklaringen van een Turkse die bij de zaak was betrokken werpt, plotseling een geheel an der licht op de zaak. Inmiddels heeft B. zijn hongerstaking beëindigd. B. was door een rechtbank in het stadje Komotini veroordeeld, omdat bij controle aart de grens 40 kilo hasjiesj was gevonden, verborgen in de lege autobus hij uit Turkije kwam en Nederland terug wilde jij den. Enige passagier was een Turkse, die hij, naar hij zei, als liftster had opgepikt. Deze werd vrijgesproken. een brief die zij daarna naar de gevangene B. heeft geschreven, zou zij echter diens onschuld hebben bevestigd en hebben onthuld dat zij de rol had gehad van „begeleidster" van de has jiesj die door een internationale bende in de bus was verstopt. B. overhandigde de brief aan de Griekse autoriteiten, die Interpol en de Nederlandse politie in schakelden. Bij een onderzoek in Nederland zouden nu foto's zijn gevonden, waarop men de direc teur van het reisbureau waarvoor B. werkte, ziet in intiem samen zijn met de Turkse. bestuur van het hartchirurgisch centrum de Klokkenberg in Bre da om een tijdelijke operatiestop in te voeren..Een verzoek hiertoe van een groot deel van het Klok- kenberg-personeel, is door het bestuur van de kliniek gewei gerd. Volgens de. Henk Fievet- vereniging kan voortgang van de operaties in de Klokkenberg tot fatale fouten leiden. Dit staat in een brief die de hartpa tiëntenvereniging aan het be stuur van de Klokkenberg heeft gestuurd. Door de problemen rond de persoon van hartchirurg dr. P.J. Van der Schaar ontston den enkele weken geleden ern stige problemen binnen de hartkliniek. Een mogelijkheid om die problemen op te lossen ontstaat pas als de door het be stuur van de Klokkenberg geko zen bemiddelaar, prof. dr. J.M. Greep volgende week aan de gang gaat. Hij is nu nog op vakan tie. Volgens de brief van de Henk Fie- vet-vereniging zijn de problemen onder het personeel van de Klok kenberg inmiddels hoog opgelo pen. Als oorzaken daarvan noemt de hartpatiëntenvereniging on dermeer de spanningen, die wor den veroorzaakt door de steeds wisselende samenstelling van hartchirurgische teams (met hun eigen operatiemethoden), die de operaties uitvoeren nu dr. Van der Schaar afwezig is. Daardoor raakt het personeel in verwar ring, hetgeen volgens de Henk Fievet-vereniging tot fatale fou ten op de operatiekamer kan lei den. De hartpatiëntenvereniging wil - evenals een deel van het Klok- kenberg-personeel - een opera tiestop tot bemiddelaar prof. greep een oplossing in het conflict heeft bereikt. Het is vol- geTis de vereniging onjuist het personeel van het hartchirur gisch centrum via de wisseling van hartchirurgen met steeds weer andere methoden te con fronteren. "Dat kan het personeel onmogelijk bijbenen", aldus voorzitter K. Thies van de Henk Fievet-vereniging in een toelich ting op de brief aan het Klokken- berg-bestuur. Opticien beschermd DEN HAAG (GPD) - Opticien wordt een beschermd beroep met een eigen tuchtrecht, als het par lement een wetsontwerp daar over aanneemt. Deze bescher ming is vooral van belang voor een omstreden onderdeel van het opticienswerk, namelijk de oog meting. Tot op heden mag ieder een dat doen en dit is de medisch opgeleide oogspecialisten steeds een doorn in het oog geweest. De demonstratie eindigde gisteravond bij de gekraakte panden aan de Prins Hendrikkade. B EN W: GEEN O VERLEG MET KRAKERS AMSTERDAM (GPD) - In een stoet van naar schatting 7000 mensen, hebben krakers en sympathisan ten gisteravond in Amsterdam gedemonstreerd tegen de wo ningnood. In de optocht liepen opvallen veel oudere mensen mee uit het kerkelijke en politie ke leven van Amsterdam. Er was een aantal gemeenteraadsleden, onder wie de jarige fractieleider van de CPN, Walraven, journalis ten en organisaties van buiten landse werknemers. Sommige demonstranten droegen bloemen om het vreedzame ka rakter van het protest te bena drukken. Op spandoeken werden leuzen meegedragen als "Geen klassejustitie tegen krakers", "Jail "80", "Wonen is een recht" en "De cel is geen oplossing voor de woningnood". Via de grachten trokken de demon stranten, voorafgegaan door naargeestige trommelaars op bakfietsen, naar het stadhuis en over de Nieuwmarkt naar de Prins Hendrikkade, waar het verkeer was stilgelegd. Voor de gekraakte appartementen, die de afgelopen nacht volgens de uit spraak van de rechter ontruimd moesten worden, is door ver schillende menseii geprotesteerd tegen de anti-kraakwet, het ge meentelijke vorderingsbeleid, tegen de gevangenhouding van vijf gearresteerde krakers en de dreigende ontruiming van de Prins Hendrikkade. In de zomeravond zong de massa "Op de barricaden voor de PH- Kade", terwijl aan de achterzijde van het pand de hoteleigenaars langs het Kolkje hun ramen dichtspijkerden voor het te ver wachten geweld. De grote afwezige was de politie. Behalve door een paar verkeers agenten op strategische punten, liet de politie zich alleen verte genwoordigen door twee man be reden politie, die de staart vorm den van de lange optocht. Mislukt De laatste poging om een open overleg tot stand te brengen tus sen de krakers van de Prins Hen drikkade en het gemeentebe stuur van Amsterdam is mislukt. Burgemeester en wethouders hebben gistermiddag in een ver klaring afwijzend gereageerd op een verzoek van het wijkcentrum d'Oude Stadt. In de huidige omstandigheden ach ten biirgemeester en wethouders een openbaar gesprek niet zinvol meer. "Te meer niet daar ook uit de meest recente schriftelijk een mondelinge uitspraken van de krakers blijkt dat zij zich op het standpunt stellen dat het pand gekraakt moet blijven en dat zij bovendien nog meer eisen stel- Het wijkcentrum d'Oude Stadt in Amsterdam vindt dat het college van B en W met het afwijzen van het openbaar debat verantwoor delijk is voor een verscherping van de situatie rond de gekraakte panden. Volgens het wijkcentrum heeft het college niet duidelijk gemaakt waarom het niet ingaat op dit voorstel. "Tijdens de voorgeno men openbare bijeenkomst zou er niet alleen gepraat worden over het probleem van de Prins Hendrikkade, maar wij wilden het leegstand- en kraakprobleem in het algemeen aan de orde stel len. Dit soort situaties zullen zich ook in de toekomst blijven voor doen als men niet vooral voor een oplossing zorgt", aldus het wijk centrum. Verboden De Amsterdamse hoofdofficier van justitie heeft begin april bevel gegeven niet in te grijpen tegen de krakers van de Prins Hen drikkade. toen de legale bewo ners klaagden over vernielingen aan het wooncomplex. Hij heeft dit gedaan om de gespannen sfeer tussen de krakers en de huiseigenaren niet verder op te drijven. Dit antwoordt minister De Ruiter op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Jaac- obse (WD). De legale bewoners dienden in april bij de politie klachten in over vernielingen aan het woon complex en over geluidsoverlast De politie greep niet in omdat het hun van hogerhand verboden was. Voor deze beslissing blijkt dus de hoofdofficier van justitie verantwoordelijk te zijn geweest. Minister De Ruiter deelt verder mee, dat bij de Amsterdamse po litie berichten waren binnenge komen dat er 2 april een kraakac- tie gehouden zou worden. Het was de politie echter niet bekend waar de actie gehouden zou wor den en werd dus door het kraken van de appartementen aan de Prins Hendrikkade verrast.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7