aan Breestraat Opnieuw uitstel nieuwbouw C&A van het circus "Krone" - Uur naakt- zwemmen per week in De Zijl Bromfietser geschept en later overleden Leidse stadsrubriek Vaart en variatie kenmerk LEIDEN - Vaart en veel varia tie zijn de kenmerken van het programma zoals dat gister avond tijdens de Leidse pre mièrevoorstelling werd ge bracht voor het Circus Krone. Een wervelende show die na afloop door de ruim 4000 be zoekers werd beloond met een langdurig applaus. Waarde ring voor een drie uur durend evenement, waarin gaan van de traditionele circusattrac ties ontbraken. Zonder een van de tientallen op tredende artiesten tekort te willen doen, mag de 16-jarige luchtacrobaat Raulito van The Flying Jimenez de ster van de show worden ge noemd. Wat hij in de nok van de grote circustent óp het Schuttersveld presteert is fe- nomenaal. Het absolute hoog tepunt is zijn drievoudige sal to, die geblinddoekt wordt uitgevoerd. Maar er zijn meer programma onderdelen die het vermelden waard zijn. Bijvoorbeeld het roofdierennummer van de Zwitserse dompteur Rene Strickler. Onmiddellijk na de pauze brengt hij een groot aantal verschillende roof diersoorten in de kooi. Het zijn tijgers, leeuwen', poema's, zwarte panters, ijs-'en zwarte beren, terwijl ook nog eventjes twee St. Bernhardh/Onden hun entree maken. Het slot van zijn optreden be staat uit het in de armen van gen van een zwarte panter die een enorme sprong heeft ge maakt. De levende have van Krone kent overigens nog veel meer diersoorten. Zo laat een gedresseerd nijlpaard in alle rust een krop sla naarbinnen gooien door lilliputter Klein Helmut, die televisiekijkers De Enrico Caroli-groep die halsbrekende toeren uithaalt op de ruggen van paarden. ioaarschijnlijk kennen van de televisieserie Salto Mortale. giraffe, die zo hoog op de benen staat dat een paard er met gemak tussen door wandelt. Verder dres seert domptèur Harry' Jahn met veel vaardigheid een oli fantenkudde en laat Claus Lehnert een flink aantal po ny's vrolijk door de piste dra- Christel Sembach Krone, de 43- jarige dochter van de circus eigenaren Frieda Sembach- Krone en Carl Sembach, sluit het programma voor de pauze al met een parade waaraan een dertigtal paarden uit haar zeer omvangrijke stal het circus Krone bezit meer dan honderd paarden) deel nemen. Na de pauze keert ze nog een keer terug voor een aantal fraaie staaltjes paar- dendressuur. Het programma is doorspekt met variëtenummers die op hoog peil staan. Los Dumbos en The .Allisons tonen hun vaardigheden op de trampo line en op de rolschaatsen terwijl Suzanne en Fudi er een ijzelingwekkend tempo op nahouden bij het jongleren van ringen en knotsen. Het showelement zit onder meer aan het slot van het pro gramma met een Zuidameri- kaanse folkloreshow met veel lichteffectenen voetenge stamp uitgevoerd door Trou pe Larible. Bovendien is er nog de Enrico Caroli-groep die op de ruggen van paarden allerlei halsbre kende toeren uithalen. Geen circusvoorstelling is compleet zonder clowns. Naast de klei ne Helmut is dat het Italiaan se clownstrio Les Francesco. Het enige wat ik in de grote circustent wel gemist heb is een onvervalst circusorkest. Dat mag dan misschien alle maal niet zo perfect klinken als de tonen die nu uit de luid- sprekers kwamen, maar het verhoogt wel de sfeer. Een goede vondst in het pro gramma zijn de intermezzi door het Krone ballet. Op het podium en de trap leiden zijn de aandacht af wanneer inde piste de voorbereidingen voor een volgende programma-oi\- derdeel worden getroffen. Bo- vendien verhoogt dat het tem po en de'vaart aanzienlijk. Alles overziend mogen de at tracties die Krone in Leiden brengt beschouwd worden als het beste wat er de laatste ja ren op dit gebied in de Sleutel stad was te zien. Het was een klasse beter-niet in de laatste plaats door de fraaie kostu mering - dan wat Busch Ro land en Sarasani de laatste jaren brachten. Wie dat wil controleren heeft daartoe nog tot zondagavond de gelegen heid. BRAM VAN LEEUWEN Christel Sembach Krone met de giraffe die i paard in de piste verschijnt. LEIDEN - De aanvangsdatum voor de bouw van de nieu we winkelvestiging van C A aan de Breestraat is wederom uitgesteld. Hoopte men eerst nog na de bouw vakvakantie te kunnen beginnen, nu spreken C A woordvoerders al over volgend jaar. "Het wordt er voor ons niet bepaald makkelijker op", ver zucht C A woordvoerder A. G. Rootinck. "Wij blijven hopen dat we snel kunnen beginnen, maar iedereen zal begrijpen dat wij haast niet meer durven te zeggen wan neer het nu eindelijk zo ver is". Zoals bekend houden de plannen van C A de gemoederen al jaren bezig: vanaf het moment dat de kledinggigant in '73 kenbaar maakte een nieuw filiaal te-willen openen tot nu. "Niets in de weg" lp april van dit jaar was de top van het bedrijf vrij hoopvol gestemd. De definitieve plannen werden ontvouwd en een woordvoerder verklaarde desgevraagd: "Als er geen bezwaarschriften worden ingediend is het wachten alleen nog op een verklaring van geen bezwaar van Gedepu teerde Staten. Daarna staat ons niets meer in de weg". Die bezwaarschntten werden echter in het kader van het ontwerp-be- stemmingsplan Pieterswijk wèl ingediend. "Onze plannen worden daardoor weer een tijdje opgeschoven", verklaart Rootinck. "De raads commissie voor de ruimtelijke ordening moet de bezwaren nu weer bestuderen en dan wordt GS pas ingeschakeld. Dat kan nog maanden duren!': De meest, uitvoerige reactie was afkomstig van de werkgroep milieube heer loeiden., Geconfronteerd met hun uitgangspunten, zegt Rootinck: "Ik begrijp die mensen niet. Volgens mij staat nu zo langzamerhand als een paal bovén water dat wij daar komen. Daar doe je niets tegen" Trekkers De werkgroep schrijft onder andere in haar bezwaarschrift dat nog niet uitvoerig genoeg is onderzocht wat het betekent als C A zich in het centrum van Leiden vestigt. Vormt de gigant een bedreiging voor de plaatselijke middenstand of niet? "Weineg", antwoordt Rootinck, "dat is een achterhaalde visie. Een win kelcentrum functioneert alleen, dat is een bewezen feit, als daar grote trekkers zitten. Dat is een landelijk gegeven. Het geldt zowel voor Al phen als Assen" "Kijk; mensen die in de omgeving van Leiden wonen komen op die zoge naamde trekkers af. Zijn ze niet aanwezig, dan gaan ze liever even naar Den Haag of een andere grote stad winkelen. En reken erop dat de kleinere winkeliers ook profiteren van de komst van een grote broer". Ook een andere veelgehoorde klacht tegen de komst van C A wordt door de werkgroep verwoordt door de komst van de gigant gaan enkele historische panden tegen de vlakte. "Natuurijk slopen wij een paar historische panden", zegt Rootinck, "dat is onvermijdelijk. Maar de mensen moeten niet zpggen dat er een ver schrikkelijk gebouw voor in de plaats komt. Dat is niet zo; ik vind dat bovendien een nogal arrogante stelling. Alsof de hedendaagse architec ten niet in staat zijn om mooie gebouwen te ontwerpen, alsof ze dat alleen yroeger konden. Kom-nou LEIDEN - Het verzoek van de NVSH om een uur naaktzwem men in het "gemeentelijke voor zieningenpakket" op te nemen wordt gehonoreerd. Vanaf 1 sep tember kunnen de liefhebbers elke vrijdagavond van kwart over tien tot kwart over elf terecht in het bad De Zijl. Het uur is be stemd voor zowel dames als he- Dit werd op de gisteravond gehou den vergadering van de raads commissie volkshuisvesting meegedeeld. In juni van dit jaar diende de NVSH haar verzoek in. De sportstich ting voelde in eerste instantie niet zoveel voor het project. De NVSH mocht op eigen kosten wel een uur organiseren, de gemeente zou dat niet doen, zo deelde de stichting mee. De meerderheid van de commissie volkshuisvesting en sportzaken dacht daar echter anders over en stelde voor "het eens een tijdje aan te zien". De sportstichting is daar nu mee akkoord gegaan en heeft verklaard dat er een jaar lang op proef kan worden naakt gezwommen. Bevalt het niet, dan wordt het uur weer geschrapt. Met de beheerder van het restau rant in het zwembad zijn nu on derhandelingen gaande over het al dan niet sluiten van het restau rant tijdens het uur. Dit in ver band met mogelijke nieuwsgieri ge kijkers. LEIDEN - In een bericht, woensdag in deze krant, stond vermeld dat voor aanstaande za terdag een "Kopermolen Televi sie Talenten Show" is georgani seerd in het winkelcentrum De Kopermolen. Dit is niet juist. Het evenement vindt niet aanstaande zaterdag plaats maar zaterdag 23 augustus van 11 uur tot 15 uur. LEIDEN - De 16-jarige John Brittijn uit Leiden is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeval. De jongen reed rond kwart over één gistermiddag met zijn bromfiets over de Haarlemmerweg in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. Ter hoogte van de Musschenbroekslraat werd hij geschept door een rechtsaf slaande vrachtwagen die werd bestuurd door een 27-jarige Leidenaar. Een 16-jarige duo-passagier liep bij de aanrijding schaafwonden op. De bestuurder van de bromfiets werd met zwaar lichamelijk letsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis waar hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen is overleden. door René van der Velden Jaap Visser Blubberboel LEIDEN - Dc bewoners van de nieuwbouw in. Noorderkwar- tier zijn het spuugzat Bijna vijfmaanden wonen ze nu in hun nieuwe woningen in deze stadsvernieuwingsbuurt. Maar: er ligt nog steeds geen straat voor hun deur. "Het is hier een vreselijke puin hoop". klagen de mensen in de Anna Paulownastraat en de Alexanderstraat. Martine Bronmeijer, opbouwwerk ster in Noord zegt: "Er ligt wel éen noodstoep van 30 centi meter hoog voor de deur. Maar daar breken oudere de hele straat brandt maar één lantaarnpaal. Het is gewoon een klerezoóitje. Halverwege de Anna Paulownastraat ligt een grote puinhoop van de aannemer. Die wordt niet weggehaald. En in in de Alexanderstraat, waar een grasveldje moet komen, is het één grote blubberboel. Het is echt verschrikkelijk". Zoals bekend is de bouw van de nieuwé huizen, die in de plaats kwamen van, de oude platte-daken-woningen, niet over rozen gegaan. "We heb ben al zoveel narigheid gehad met de nieuwbouw en de wa teroverlast. En nu dit weer", aldus Martine Bronmeijer. "De mensen worden er dood ziek van. Een paar maanden terug zeiden ze in het stad huis: voor de vakantie ligt de straat er. Maar ze laten ons gewoon zo zitten. We hebben al zo vaak gebeld en gesmeekt of ze de straat wilde maken maar we krijgen steeds ande re mensen aan de telefoon. Als we om half negen opbel len moeten we om half twaalf bellen en als we om half 00®m Ee twaalf opbellen om half negen bellen. We worden gewoon van het kastje naar de muur gestuurd. Het is te gek om los te lopen". Toontje met de afdeling bestralingen van de gemeen te brengt opheldering. "Ehh, ja, het heeft inderdaad een beetje lang geduurd. Maar dat komt omdat we zo lang op de tekeningen hebben moeten wachten. De jongens die op die afdeling zitten hebben het met de bestrating zal worden begonnen" En de bewoners uit de "platte dakenbuurt" maar hopen dat er tussen denken en doen bij de afdeling bestratingen geen wereld van verschil ligt.... Taxitaricf Kostte een taxi-ritje van het winkelcentrum Noord-Hof land in Voorschoten naar het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel in Leiden enkele maanden geleden nog een gulden of acht. Een tijdje te rug waren we voor hetzelfde ritje met de Eltax een tientje De tarieven zijn dit jaar met 6.6. procent verhoogd. Dat heeft de minister beslist. Maar die twee gulden extra die wij moesten betalen in een taxi van de Eltax vormen een prijsverhoging van 25 pro cent. Rara? Directeur Van Gulden van de Eltax erkent dat de taxichauf feur zijn meter niet meteen had mogen aanzetten, zoals hij by ons deed. "Daar kunt u bij ons over klagen. Welk nummer had de taxi?" Als taxibedrijven kunnen aan tonen dat zij met de door de minister vastgestelde prijs verhoging niet "kunnen rondkomen", kunnen zy via de plaatselijke tarievencom- missie aan het ministerie vra gen ervan te mogen afwijken. In de praktijk betekent dit een verzoek om boven de 6.6. procent te mogen uitgaan. Geen enkel taxibedrijf wil immers minder verdienen. Op het ogenblik doen evenwel hardnekkige geruchten de ronde dat een aantal taxibe drijven in Leiden wekenlang de zaak heeft lopen beduve len. Oftewel, stiekum hun ta rieven hebben opgeschroefd. De gemeente Leiden en het mi nisterie van economische za ken zijn inmiddels van deze gang van zaken op de hoogte gesteld en de kans bestaat dat wanneer er bij het ministerie klachten binnenkomen er alsnog een onderzoek zal worden ingesteld naar de al of niet duistere praktyken van een aantal Leidse taxibedry- Deze bedrijven hebben de bui kennelijk al zien hangen want begin deze week zijn de tarie ven tot een aanvaardbaar ni veau teruggeschroefd. Toch benieuwd of dit muisje nog een staartje krijgt. Aanstaan de maandag zullen de taxita rieven in elk geval aan de orde komen in een besloten verga dering van Leidse taxi-on dernemers. In deze vergadering zouden de gemoederen best wel eens verhit kunnen raken want woordvoerder N. Blink van de Leidse taxi-ondernemers bevestigde gisteren desge vraagd de geruchten over het "gestoei" met de tarieven van een aantal taxibedrijven. Het wordt er voor ons niet makkelijker op

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3