LEIDSCH i DAGBLAD MATTE REDE CARTER Nog rast rondom kraakpand Uruguay haalt ambassade weg uit Jeruzalem Miljard aan planten President nerveus door schijn- zege Dutman woedend Jacht op antiek- dieven Amsterdam verwacht ontruiming volgende week VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36243 Bureau: Wille Singel 1 ïSdSKsS:ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adrês: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus DEN HAAG (GPD) - De Neder landse consument geeft per jaar ongeveer 1,2 miljard uit aan bloemen en planten als mede aan de aanleg en on derhoud van zijn (volks)tuin. In 1973 was dat zo'n 500 mil joen gulden. Dit blijkt uit de branche-oriën tatie „De bloemenwinkel" van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De con sument kan tegenwoordig bij ruim 8.000 verkooppun ten terecht. Dat zijn er ruim duizend meer dan 10 jaar ge leden. De markt- en straathandel zag zowel het aantal handelaren als het marktaandeel terug lopen. De nieuwe verkoop punten zijn onder andere te vinden in het levensmidde- lenbedrijf en bij tuincen tra. Carter, transpirerend én schor, tijdens het uitspreken van zijn slotrede op de Democratische Conventie in Üew York. tendgloren waren er nog maar enkele tientallen over. Een bemiddelingspoging van het gewestelijk bestuur van de PvdA is gisteravond mislukt, omdat partijen het niet eens konden worden over de plek waar dat overleg dan wel moest worden gevoerd. De PvdA'ers vroegen de krakers - niet alleen die van de PH-Kade - naar het PvdA-kan- toor te komen, maar daar voelden de krakers niets voor. Zij stellen zich op het standpunt dat iedere kraker bij zulk een overleg moet zijn betrokken, dat een de legatie derhalve niet kan worden samengesteld en dat een betere plek voor overleg dus de straat voor de kraakpanden zelf zou zijn. Maar daar voelden de socia listen niets voor, zodat van over leg geen sprake meer kon zijn. (Van onze correspondent Henk Kolb) NEW YORK - President Jimmy Carter heeft zijn formele zegepraal over Edward Kennedy in de strijd om de Democrati sche kandidatuur voor het Witte Huis gisteravond op wat de avond van triomf en verzoening had moeten worden met tragische en bittere vernedering moe ten bekopen. De ongeïnspireerde rede waarvan hij de kandidatuur aanvaardde, kreeg slechts matige bijval. Don derend enthousiasme brak pas los toen Kennedy als resultaat van vele politieke compromissen als laatste in een rij van de kop stukken op het podium ver scheen om Carter koeltjes de hand te schudden en met een va ge doch tevreden glimlach de ovatie in ontvangst te nemen. Carter stond met een vastgegoten grijns op het gezicht mee te klap pen, maar echtgenote Rosalynn kon slechts ternauwernood haar ziedende woede en teleurstelling verbergen. Kennedy is, dat staat vast, de nieuwe leider van de Democratische Partij. Als Carter wordt herkozen heeft hij dat bit tussen de tanden. Jimmy Carter heeft zijn landgeno ten beloofd dat hij blijft streven naar evenwichtige vermindering van kernbewapening, maar ook dat de VS zullen voortbouwen aan hun defensie. Hij beschul digde de Republikeinen ervan op weg te zijn naar een ongebreidel de kernwapenwedloop die elke l&ns op wederzijdse en even wichtige vermindering ervan te niet zou doen. De president be nadrukte dat zijn eigen inspan ningen om een verval van het Amerikaanse militaire potentieel terug te dringen, garanderen dat de VS voor geen land ter wereld behoeven onder te doen. Carter zegde tevens een program ma toe dat Amerika weer aan het werk moet zetten tegen de ach tergrond van de felle veldslag die Kennedy en zijn aanhang hebben geleverd voor een werkgelegen heidsbeleid dat 12 miljard dollar zou moeten gaan kosten volgens het partijprogramma. Aan die prijs wil Carter zich niet binden. Als voorbeelden van zijn nieuwe initiatieven op dit gebied noemde hij nieuwe industrieën voor de bereiding van brandstof uit steenkool, steenlagen en land- bouwprodukten, en de energie winning uit het licht van de zon. Voorts een modern transportsys teem per spoor en schip dat Ame rikaanse steenkool tot een krach tige mededinger moet maken van de OPEC-olie. Maar de feitelijkheden daar gela ten, indien president Carter heeft gepoogd zich in redenaarstalent en populariteit te meten met Ed ward Kennedy, dan is zijn enige optreden in Madison Square Garden op een zielige mislukking uitgelopen. Niet omdat Carter werd verwelkomd met spandoe ken van Californische ontevre denen waarop stond „Democra ten: ja - Carter nee", maar omdat hij nerveus, heftig transpirerend, schor soms en met overslaande stem geen vonkje bezieling wist over te brengen op een zaal die in de eerste fase van zijn rede wan hopig leek te wachten op de ogenblikken om te applaudise- Hid mm vandaag 22 PAGINA'S WAS OPZET VOLENDAM (ANP) - De eigenaar van de speedboot die maandag- - nacht op het IJsselmeer bij Hoorn is ontploft, heeft tegen over de politie bekend de boot met opzet tot ontploffing te heb ben gebracht om de verzeke ringsgelden te kunnen innen. Met dat geld wilde hij een nieuwe boot kopen. De man, de 21-jarige T.K. uit Vo- lendam, meldde zich woensdag avond bij het districtsbureau van de rijkspolitie in Volendam. Hij probeerde het te doen voorko men dat de boot enkele dagen te voren was gestolen. Zijn verkla ringen werden verdacht bevon den, hij werd gearresteerd en voor nader verhoor overgedragen aan de rijkspolitie te water. De rijkspolitie te water heeft met assistentie van een helikopter van de marine urenlang gezocht naar mogelijke slachtoffers van de ontploffing. Van één onzer verslaggevers) ALKEMADE - Na een nachte lijke achtervolging heeft de po litie vijf antiekdieven in de kraag kunnen grijpen. Gister nacht had het vijftal, vier vrou wen en een man uit Nieuwe- gein, tweemaal ingebroken in een huis aan de Langeweg in Roelofarendsveen, daarna in een omgebouwde boerderij aan de Boekhorsterweg in Zeven- hoven. Oplettende bewoners waar schuwden echter de politie die op weg naar Zevenhoven de verdachte auto tegenkwam. De politiewagen draaide om, ter wijl de verdachte auto gas gaf. Toen de vluchtenden Rijp wete ring door waren, werden spul len uit de auto gegooid. Naar la ter bleek antiek zilver dat uit de huizen was gestolen. De waarde is minstens 8000 gulden. Even voor Leidschendam draaide de vluchtwagen de snelweg rich ting Utrecht op. Daar werden ze spoedig achterhaald door de motorpolitie, die met behulp van een vrachtwagenchauffeur de vijf dieven, afkomstig van het woonwagenkamp in Nieu- wegein, klemzette. Israëlische actie in Zuid-Libanon TEL AVIV (AFP) - Een communi- qué van de Israëlische leger- woordvoerder heeft vandaag be vestigd, dat Israëlische troepen vannacht in actie zijn geweest te gen diverse bases van Palestijnse guerrilastrijders ten noorden van Tyrus en Sidon in Zuid-Libanon. Mededeling werd gemaakt van ge sneuvelden en gewonden aan Palestijnse zijde en de vernieti ging van voertuigen en uitrus ting. De Israëlische troepen keerden volgens het communi qué ongedeerd op hun bases te rug. De operatie werd een routineactie van het Israëlische leger tegen de guerrillastrijders genoemd om terroristische acties in Israël te voorkomen. Jan Dutman, de voorzitter van de ambtenarenbonden ABVA/KABO is woedend over het voorstel van een re geringscommissie om de pensioenen van ambtenaren te verlagen. Dutman zei gis teren best bereid te zijn om over de pensioenen te pra ten, maar dan moet dat wel "een open overleg" zijn, zo zei hij. Het kwalijke van dit voorstel is volgens Dutman dat de hoogste inkomens er het minste last van hebben. PAGINA 19 Sterrenslag weer een groot spektakel PAGINA 5 Bayer mag chemisch afval op Noordzee blijven lozen PAGINA 7 Oplossing voor staking in Polen moeilijk te vinden. PAGINA 9 Weer won een renner van Post (ditmaal Jan Raas) een etappe in de Ronde van Ne derland PAGINA 11 Het mes gaat in de vleesin dustrie PAGINA 18 Minder winst Leidsche Wol LEIDEN - Leidsche Wolspinnerij NV heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar 1979-1980 de nettowinst zien dalen van 629.000 tot 604.000. De omzet liep terug van 47.6 min tot 45.7 mlin, min staat in het jaarverslag. Het resultaat werd beïnvloed door enerzijds een wat verbeterde positie op de binnenlandse markt en anderzijds bezettings- en dekkingsverliezen. Bovendien zijn de aanloopkosten van het nieuwe verkoopkantoor in de V.S., dat in 1979 is opgericht, ten laste van het resultaat gebracht. Inmiddels is op 12 juni 1980 een Stichting tot Bescherming Belangen van de Leidsche Wolspinnerij NV opgericht, die via het verwerven van pre ferente en-of andere aandelen de zelfstandigheid en de voortgang van de onderneming wil bevorderen en verzekeren. EXPLOSIE SPEEDBOOT of 5cullar\o Double weight lambswool Pullovers Slipovers vesten 1BIISTMAT1M AB LSIDEB Enkele buien Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met windsto ten. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden. Middagtemperaturen circa 22 graden. Vrij krachtige wind aanvan kelijk oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur) 16 augustus Zon op: 6.22 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 12.13 uur; onder; 23.25 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.26 en 19.45 uur, laagwater om 3.38 en 15.30 uur. MONTEVIDEO (AFP) - De ambassade van Uruguay in Israël zal worden ver plaatst van Jeruzalem naar Tel Aviv. Dit is vandaag uit officiële bron in Montevi deo vernomen. communique nisterie van buitenlandse zaken in de hoofdstad van Uruguay blijkt dat de beslissing is geno men "om te voorkomen dat handhaving van de ambassade van Uruguay in Jeruzalem wordt uitgelegd als een stilzwijgende erkenning van de wettigheid van de maatregelen die worden ge nomen in de met geweld bezette gebieden, of als een goedkeuring van die maatregelen". Het besluit doet, volgens het com muniqué, echter niets af aan de politiek van onpartijdigheid die Uruguay volgt met betrekking tot de Midden-Oosten kwestie. In het communiqué wordt niet in gegaan op dreigementen van Arabische landen met sancties tegen staten die hun ambassade in Jeruzalem handhaven. Be kend is dat de helft van de - olie-import van Uruguay uit het Midden-Oosten komt. Na Venezuela is Uruguay het twee de Latijnsamerikaanse land dat besluit zijn ambassade te ver plaatsen. Er zijn nu nog tien lan den, waaronder Nederland, waarvan de diplomatieke verte genwoordiging in Jeruzalem ge vestigd is. (Zie ook pagina 9). EIBERGEN (ANP) - Dertien le den van het Energie Komitee Oost-Gelderland zijn vanochtend omstreeksvijf uur overgegaan tot bezetting van een bouwterrein in Eibergen. De bezetters hebben zich in tentjes geïnstalleerd Zij willen met deze acties protesteren tegen de voorgenomen bouw van een parkeergarage op dit terrein, die tevens geschikt zal worden gemaakt om dienst te doen als atoomschuilkelder. De bezetters hebben in een brief aan het gemeentebestuur van Eiber gen aangekondigd op het terrein te blijven, totdat de beslissing tot de bouw annex atoomschuilkel der is teruggedraaid. De politie van Eibergen is voorals nog niet van plan de bezetters van het bouwterrein te verwijderen. "Ze zitten me niet in de weg", al dus een woordvoerder van de rijkspolitie. Horst Mahler vervroegd vrijgelaten BERLIJN (AFP/DPA) - De voor malige adcovaat en mede-op richter van de Westduitse extre mistische organisatie Rote Ar mee Fraktion (RAF),'Horst Mah ler, is vandaag in West-Berlijn op vrije voeten gesteld. Hij heeft bij na tien jaar in de genvangenis ge zeten. De 44-jarige Mahler werd in 1970 gearresteerd en later veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf we gens leiding geven aan een cri minele organisatie, medeplich tigheid aan poging tot moord en bankroof. Mahler, lid van de "eerste generatie" van het linkse extremisme in West-Duitsland heeft zich in de laatste jaren ge distantieerd van het terrorisme. AMSTERDAM (GPD) - In Amsterdam wordt verwacht dat de ontruiming van het kraakpand aan de Prins Hen drikkade pas volgende week zal plaats hebben. De poli tie geeft daarop geen commentaar. Een aanwijzing dat een ontrui mingsactie pas volgende week komt, is de reactie die huiseige naar Netjes van B en W heeft ge kregen op zijn aankondiging. Vandaag een kort geding te zul len aanspannen tegen de ge meente omdat de panden niet zijn ontruimd. Netjes werd voor gesteld met een kort geding nog enkele dagen te wachten. Tegen zijn voorwaardelijke instemming - geen uitstel van een kort geding tot eind volgende week of nóg la ter - werden van gemeentewege echter geen bezwaren inge bracht. De krakers aan de Prins Hendrik kade en de Keizersgracht (Grote Keyser), hebben een aantal jour nalisten uitgenodigd de komen de dagen en nachten in de ge kraakte huizen door te brengen, om vast te stellen op welke wijze de mobiele eenheden binnens huis te werk gaan bij de verwach te ontruiming. Schermutselingen Intussen wordt in de hoofdstad volop rekening gehouden met allerhande schermutselingen in het komende weekeinde. De poli tie houdt daar rekening mee en zal trachten confrontaties zoveel mogelijk uit de weg te gaan. In Amsterdam zouden al vele ME'ers uit verscheidene delen van het land aanwezig zijn, maar de omvang daarvan is, zeker nu het er gonst van steeds sterker wordende gerqchten, moeilijk na te gaan. De politie heeft er geen belang bij de omvang en de aard van de beschikbare bestrijdings- krachten openbaar te maken. Dichtgetimmerd In de afgelopen nacht is het rond om de gekraakte panden vrij rus tig gebleven. De ramen van de di verse ontspanningsgelegenhe den in de directe omgeving van met name de Prins Hendrikkade zijn veelal met grote spaanplaten dichtgetimmerd. Waren er don derdagavond nog vele honder den belangstellenden aan de ka de - meest jongeren die bij het verschijnen van ME zeer actief plegen te worden - tegen het och- Eerder verlaging kamerhuur DEN HAAG (GPD) - Huurders van kamers kunnen over niet al te lange tijd al direct na de aanvaarding van hun nieuwe woonruimte om huurvcrlaging vragen. Op dit moment moeten nieuwe kamerhuurders eerst twaalf maanden in hun kamer(s) wonen alvorens zij bezwaar kunnen aantekenen tegen de hoogte van de huur. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting zal de Huurprijzenwet Woonruimte zodanig wijzigen dat mensen die voor het eerst op de kamermarkt verschijnen niet een jaar lang met een eventueel onrede lijk hoge huur kunnen worden geconfronteerd. Hij deelt dit mee in antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1