Minister: horeca mag prijzen niet verhogen IR (IJ AB VA boos over lager pensioen kort zakelijk Patatprijs wordt vrij Markt- berichten Discriminatie met Eurocard?Kom nou.. Overleg haven-cao uitgesteld 30 i VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 3 Streekvervoer Het streekbusvervoer zal worden losgemaakt van de Nederlandse Spoorwegen. De ministerraad heeft ingestemd met een plan van minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) om een apart bedrijf voor het streekvervoer op te rich ten. In de nieuwe NV Streekvervoer zullen de aandelen worden on dergebracht die de NS. in elf streekbusondernemingen heeft. Samen verzorgen die onderne mingen ongeveer 85 procent van het streekvervoer in Nederland. Ook de aandelen die het rijk zelf in vier busmaatschappijen heeft zullen in de nieuwe NV worden ondergebracht. Textiel Marathon kledingfabrieken bv te Enschede heeft aangekondigd tachtig van de honderddertig werknemers (in hoofdzaak vrouwen) te moeten ontslaan. De meeste ontslagen vallen bij het atelier in Vroomshoop, waar de e activiteiten zullen worden ge- staakt. Dat betekent een verlies van zeventig arbeidsplaatsen, ft Marathon fabriceert heren- en jon- -:gens-vrijetijdskleding. Volgens - de directie vormen de stagnatie 0 - in de afzet en de steeds zwaardere e - concurrentie in toenemende ma- -te een bedreiging voor het' markt- >- aandeel van het bedrijf. f Vissersstaking Stakende Franse vissers hebben 1 gisteren het verkeer in de haven i van Le Havre, op één na de groot- e - ste van Frankrijk, ernstig be lemmerd. '-v Weliswaar wisten vier schepen van j de Franse marine aanvankelijk de blokkade te doorbreken, maar c I rond 30 kotters slaagden er later I in het binnenlopen en uitvaren van grote schepen te voorkomen. f1 De havens van Calais, Boulogne en - I Dieppe die woensdag door de vissers geblokkeerd werden, zijn weer vrij zodat de veerboten naar Engeland weer varen kunnen. e' De staking is uitgebrokenna een I conflict tussen de reders en de j vissers. Ter compensatie van de Sterk gestegen benzineprijzen '-willen de reders de bemanningen l' 'van de kotters inkrimpen. Katholieke onderwij- zers De katholieke onderwijzers zijn pas l laat doordrongen geraakt van het feit dat zij ook maar gewone werknemers zijn en geen aparte kaste. Daarom is de Katholieke Onderwijs Vakvéreniging (KOV) j nu pas gekomen met een voorstel I zich aan te sluiten bij een vakcen- trale. Het bestuur adviseert daar bij zijn leden zich bij het CNV aan te sluiten. Hiermee verklaarde KOV-bestuur- der Stoop tijdens een gisteren ^gehouden persconferentie over de identiteits- en vakvereniging nota's het aarzelen van de vereni ging aansluiting te zoeken bij een vakvereniging. De algemene 1 (ABOP) en de protestants- c christelijke bonden (PCO) zijn - hen namelijk al geruime tijd voorgegaan. LEIDEN - De kans is groot dat de patatprijs na 13 septem ber vrij wordt. Op het minis terie van economische zaken wordt overwogen om als de huidige prijsbeschikking op 13 september afloopt, niet meer met een nieuwe te ko- Op het ogenblik mogen de pa tatbakkers voor 165 gram frites niet meer dan 95 cent rekenen. Het voornemen van het ministerie is gisteren tij dens een gesprek met het be drijfschap horeca bekend geworden. Een officieel be sluit is echter nog niet ge- DEN HAAG - De ambtenarenpen- sioenen kunnen - met handha ving van hun welvaartsvastheid - omlaag. Dat kan bereikt worden door het AOW-bestanddeel vol ledig op te nemen in het uitein delijke pensioen van ambtenaren en de met hen gélijkgestelden, de zogenaamde trendvolgers. Dat vindt de commissie onder lei ding-van prof. H. W. J. Bosman, die enkele jaren geleden werd in gesteld om een onderzoek te doen naar de pensioenvoorzie ningen van overheidsdienaren Die commissie is een uitvloeisel van het beleid van het kabjnet- Den Uyl, dat vond dat „de ko mende jaren de drukstijging van de collectieve lasten zou moeten worden beperkt tot rond 1 pro cent vap het nationale inkomen, per jaar". Tot nu toe bouwen ambtenaren hun pensioen in theorie als volgt op. Per jaar „verdient" een amb tenaar 1,75 procent pensioen, zo dat hij na 40 jaar recht heeft op een pensioen dat 70 procent van zijn gedurende de laatste twee ja ren genoten inkomen bedraagt. Tegelijkertijd brengt, hij in dit ambtelijk pensioen per jaar 2 procent AOW in, waardoor hij - na 40 dienstjaren - boven zijn ambtelijk pensioen ook nog 20 procent van de voor iedere Ne derlander geldende AOW-uitke- ring krijgt. Op die manier ontvangt een amb- tenaar tussen de 90 en 95 procent van zijn laatstgenoten salaris. De commissie-Bosman wil dat amb tenaren in plaats van 2 procent AOW voortaan 2,5 AOW in hun pensioen inbrengen. Dat zou tot gevolg hebben dat zij na een 40- jarig dienstverband niet ook nog eens een aanvullende AOW-uit- kering op hun pensioen krijgen. De gemiddelde ambtenaar raakt op die manier, als hij tenminste de 40 jaren volmaakt, ongeveer een vijfde van zijn pensioen kwijt. "Razend" Voorzitter Jan Dutman van de ambtenarenorganisatie ABVA KABO is evenals de Christelijke Federatie van Overheidsperso neel „razend" over dit voorstel. tenaren als onderdeel van het to tale pakket arbeidsvoorwaarden moet worden beschouwd. De commissie-Bosman heeft dat niet getoetst, maar volstaat met de ar gumentatie dat de ambtenaren- pensioenen wel lager kunnen, omdat „men" over het algemeen de indruk heeft dat die goed zijn. Op een onmiddellijk na het ver schijnen van het rapport gehou den persconferentie zei Dutman: „Hoewel ambtenarenpensioenen vooralsnog niet aantoonbaar be ter zijn dan andere, meent de commissie toch dat ze kunnen worden aangepakt. En waarom? Alleen omdat de algemene in druk bestaat". Wel meer paral lellen trekkend met het de jaren '40-'45 zei Dutman dat het oordeel van de commissie dus eigenlijk gebaseerd is op het „gesundenes L - Volksempfinden'. Beide organisaties wijzen erop Behalve zijn grief dat ambtenaren dat de pensioenpositie van amb- r „dubbel gepakt" worden - want doordat zij in het kader van Bestek '81 hebben moeten bezuinigen, kunnen zij minder pensioen opbouwen - vindt hij het onverteerbaar dat juist de la gere en middelbare ambtenaren het meest moeten inleveren. Dutman: "Doordat met percen tages wordt gewerkt, hebben de hogere ambtenaren de minste pijn. De maatregel zoals zij nu wordt voorgesteld, werkt uiterst denivellerend". Zelfs als voor de laagstbetaalden door middel van bepaalde fiscale maatregelen een speciale rege ling zou worden getroffen, zijn zij toch de dupe. Voor iemand met een laag inkomen is het wegval len van het WAO-restantje, dat gemiddeld neerkomt op een be- drag van 300 gulden bruto per maand, immers een veel grotere klap dan voor een topambtenaar met een prima pensioen. De ambtenarenorganisaties heb ben er een hard hoofd in dat over de voorstellen van de commissie- Bosman met minister Wiegel „open en reëel overleg, waarbij de uitkomst niet bij voorbaat vaststaat", zal kunnen worden gevoerd. Dutman wil in eerste aanleg best praten over een tijde lijke vermindering van de over heidsbijdrage aan de pensioenen. De reserves zijn namelijk zo groot dat niemand - overheid noch ambtenaren - daarvan wat zou hoeven te merken. Door C Bote de Boer DEN HAAG (GPD) - De prijzen in de horeca mogen voor lopig niet omhoog. Het ministerie van economische zaken heeft gisteren afwijzend gereageerd op de eis van het Be drijfschap Horeca om de prijzen per 1 september met 4 procent te verhogen. Het ministerie wil eerst een onder zoek naar het huidige prijsniveau in de horeca. De horecaondernemers zeggen dat de prijzen sinds begin 1978 in de met dè horeca vergelijkbare sec- toten (de dienstensector) met 11 procent zijn gestegen, terwijl de prijzen in de horecabranche met slechts 7 procent omhoog gin gen. Het ministerie van economische zaken heeft er bij het bedrijf schap op aangedrongen de on dernemers te manen de prijzen in overeenstemming te brengen met de prijzenbeschikking. Het Bedrijfschap Horeca zegt dat niet te ontkennen valt dat enkele dui zenden ondernemers hun prijzen illegaal met gemiddeld 2,5 pro cent hebben Verhoogd. Het be drijfschap noemt het onaan vaardbaar wanneer het ministe rie die 2,5 procent zou aftrekken van de voorgestelde prijsverho ging van 4 procent. Dat zou niet eerlijk zijn tegenover de horeca- mensen die zich wel aan de prij zenbeschikking houden. Aan 200 ondernemers is door het ministe rie inmiddels ontheffing ver leend voor een prijsverho ging. Enkele duizenden ondernemers in de horeca overtreden de prijzen beschikking en vragen nu al ho gere prijzen. De Economische Controledienst heeft dit jaar 112 processen-verbaal uitgeschre ven. Dit feit was voor het ministe rie aanleiding het bedrijfschap op het matje te roepen. Bij die gele genheid hebben de ondernemers gevraagd een algehele prijsver hoging van 4 procent door te mo gen voeren. Het bedrijfschap noemt het onaan vaardbaar dat het gros van de 38.000 leden die zich wel aan de prijzenbeschikking houdt, nu de dupe dreigt te worden van de starre houding van het ministe rie. Beide partijen gaan 29 augus tus weer rond de,tafel zitten. In een gesprek met ambtenaren van het ministerie heeft het Be drijfschap Horeca ervoor gepleit de prijzenbeschikking overboord te gooien. Staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken voelt er echter niets voor om de prijzen vrij te laten. Het bedrijf schap heeft aangekondigd dat met alle rechtmatige middelen getracht zal worden de prijsver hoging erdoor te drukken. Vier procent prijsverhoging is volgens het bedrijfschap het absolute mi- Prijs voor Van der Stee LEIDEN - Groenteveiling l5-8-'80 Druiven 1.90 aardappelen 22-33, andijvie 49-66, au gurken 70-1.20, snijbonen 3.00-3.80, stambonen 1.90-2.70, kroten 46-48, kro ten gek. 1.35, rode kool 55, spits kool 52-80, postelein 61-1.00, prei 58-1.06, ra barber 56-72, spinazie 1.10-1.20, spruiten A 80-1.15, B 45-85, C 50, D 80-1.00, uien 28-52, meloenen 1.65-3.35, bloemkool 1x6 60-1.70,8 st 45-95,10 st 60rsla 27-32, bleekselderij 1.11-1.37, bospeen 1:08-1.70, peterselie 25-55, radijs 19-22, selderij 16-44, paprika kg 75, st 26-45. Berekening Het Bedrijfschap Horeca heeft een uitvoerige berekening opgesteld op grond waarvan een prijsver hoging met 4 procent te rechtvaardigen zou zijn. Belang rijk argument is dat de kosten j van lonen, energie, huren etc. aanzienlijk zijn gestegen. Het be drijfschap heeft Economische Zaken voorgerekend dat wan neer de koffie 33 cent per pak goedkoper wordt, de prijs van het kópje koffie toch duurder kan worden. Uitgaande van 40 kop pen per pak betekent dit dat het kopje koffie één cent goedkoper zou kunnen. Maar, zo stelt het Bedrijfschap, van veel meer be lang is de stijging van de loonkos ten, de rente, de energie (water koken, afwas, verlichting etc.). In het verleden ging de prijs van een kopje koffie wel omhgog toen een pak koffie duurder werd. SCHALKWIJK (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) heeft als eerste politicus van het Co mité Vermindering Belasting druk de trofee ,,'t Gat In De Hand Van Nederland" aangeboden gekregen. Het Comité wil dit symbool voortaan regelmatig uitreiken aan politici of instan ties die op onverantwoorde wij ze met belastinggeld zijn omge sprongen. Deze schertsprijs is bedoeld als een ernstige vermaning aan de persoon of instelling die het uit gereikt krijgt zich beter te reali seren dat het omgaan met ge meenschapsgeld bijzondere verantwoordelijkheid met zich meebrengt. Van der Stee krijgt de trofee voor zijn beslissing per 1 juli 1980 de wegenbelasting met 8 procent te verhogen. Volgens het CVB overschrijden de baten die door de autobezitter worden opgebracht immers al vele malen het bedrag dat nodig is om het wegennet in ons land te bekostigen. „Die verhoging van 8 procent was dus nodig om een gat te dichten", aldus het CVB. De minister liet weten „geen tijd" te hebben „Het Gat" per- HM G AT l> l»ft H AM» AA soonlijk ontvangst te ne- Het comité heeft de trofee daarom per post verstuurd en het gat „verbloemd" met een ruiker. Die is bestemd voor mevrouw Van der Stee. Want, zo zegt het CVB „per slot van rekening heeft ook zij het moeilijk met zo'n We hebben er een nieuwe vorm van „klinkklare" discriminatie bij: die naar salaris. Wat is het geval? Op 1 september start ook in ons land officieel de afgifte - door banken en de Postgiro - van de Eurocard, een kredietkaart waarmee u aardig boodschappen kunt doen, mits... u een inkomen hebt van tenminste 60.000 gul den per jaar. De Consumentenbond spreekt er met name schande van dat een overheidsbedrijf als de PTT er aan mee doet. De Postgiro zou zich toch zeker moeten inzetten voor rekeninghou ders die minder verdienen dan het genoemde, inderdaad boven- modale bedrag. Deze instelling schijnt al vier maanden officieus met het systeem te werken. Laten we voordat we ook de staf breken over het verschijnsel, er eerst even naar kijken. De kredietkaart (credit card) is een Ame rikaanse uitvinding, die snel navolging vond in Engeland. De grootwinkelbedrijven begonnen er mee om klanten aan zich te binden. Deze „klantenkaarten" waren in wezen niet anders dan levering op krediet. De banken zagen zich (Jaardoor een stuk consumptief krediet door de vingers glippen. Het antwoord op deze concurrentie was de bankkredietkaart. Daarnaast begon nen organisaties als American Express en de Diners Club kre dietkaarten af te geven. De Zweedse bankiers Wallenberg (één van de heren, Jacob, over leed nog geen 10 dagen geleden op 87-jarige leeftijd) zorgden in 1964 voor een Europese kredietkaart, de Eurocard. Zij richtten Eurocard International op, die zich vertakte in landelijke Euro- card-organisaties, waaronder Eurocard Nederland. De banken in Nederland, samenwerkend in het Eurocheque-systeem en de Postcheque- en Girodienst kochten inmiddels Eurocard Neder land geheel op en namen een belang van vier procent in Eurocard International. Een van de deelnemende banken is de Nederlandse Midden- standsbank, die vorige week haar adjunct-directeur van het di rectoraat Binnenlands Betalingsverkeer, de heer L. J. Schalm, in het personeelsblad een uiteenzetting van het systeem liet geven, waarin de mededeling van de 60.000 gulden grens. „Eurocard geen massabetaalmiddel" was dan ook de kop van het stuk. (De Eurocheque is dat wel: ieder die een bankrekening hfeeft en een regelmatig inkomen kan hem gebruiken). Ook de Eurocard is in feite een vorm van uitgestelde betaling, zo zette Schalm uiteen. De klant wordt namelijk enkele weken na de aankoop voor de kosten daarvan belast. Die betaling geschiedt via een kredietmaatschappij. Het bedrijfsrisico ligt daardoor niet meer bij de banken. Is het saldo van een kaarthouder dus niet meer toereikend, dan is het de zorg van de kredietmaatschappij om de centjes binnen te krygen. Daarom ook worden *bij het werken met de Eurocards kosten in rekening gebracht (bij de Eurocheque niet). De kredietmaatschappij (Eurocard Nederland dus -dBo.) vraagt van de kaarthouders bovendien een bedrag van rond de 70 gulden per jaar voor zijn kaart. De leveranciers van met kredietkaarten betaalde goederen of diensten betalen een „discount percentage" als vergoeding voor het verkoopbevorde rende karakter van het systeem. De Eurocard is een T E-kaart, een travel (reis)- en entertainment (vermaak, onthaal) kaart. Het systeem richt zich namelijk vooral op de internationaal reizende zakenman en-of particulier. De Eurocard aanvaardende ondernemingen zijn dan ook voorna melijk luchtvaartmaatschappijen, hotels, restaurants, nacht clubs enz. De Eurocard is allereerst bedoeld voor gebruik buiten Europa. Binnen Europa kan men immers ook terecht met de Eurocheque (en die van de Postgiro) Overigens wordt de kaart ook binnen Europa geaccepteerd. Anders zouden reizigers uit de VS er hier niets aan hebben. Ik volg nog steeds de heer Schalm in zijn uiteenzetting. De Eurocard is dus gewoon een concurrent van, een tegenzet tegen de andere systemen, die een grote vlucht namen. Gelijk hebben de banken hier. Ze hebben ook gelijk dat ze naar de kredietwaar digheid van de gebruikers laten kijken. Dat is trouwens in het algemeen niets nieuws en volstrekt legitiem. Het beschermt de gebruikers zelf. Een Amerikaanse organisatie op dit gebied neemt kennelijk aan dat de beoefenaren van bepaalde beroepen so wie wo kredietwaardig zijn. Och arme! Zo vinden (financieel- economische) journalisten van tijd tot tijd een uitnodiging om met haar credit card door het leven en op pad te gaan. Hoewel gevleid door het vertrouwen, en het zou ook sjiek staan, heb ik persoonlijk tot dusver de verleiding weten te weerstaan. Want - daarin heeft de Consumentenbond gelijk - in „gemakke lijk betalen" schuilt het gevaar van te veel kopen, van overkredi- tering. Ook wie zichzelf aardig in de hand meent te hebben, weet maar nooit. Bovendien is het inderdaad heel goed mogelijk tot ver in het buitenland met (traveler's) cheques aan geld te komen of rekeningen te betalen. Maar „discriminatie naar salaris"?! Wie een huis huurt moet toch ook aantonen dat hij uit zijn inkomen de huur kan betalen? ROZENBURG - De 14.000 werknemers in de Rotter damse en Amsterdamse havens moeten zich eind au- gustus-begin september uitspreken over het laatste aanbod, dat de ha ven werkgevers anderhalve week geleden hebben gedaan tijdens de onderhandelingen over een tweejarige cao voor de haven. Aldus werd gisteren besloten tijdens een vergadering van het Centraal Bedrijfsgroep Bestuur van de Ver- voersbonden FNV. In het aanbod van de werkgevers werd geen aanleiding gezien om een principe-akkoord aan te gaan, maar het werd óok niet met zoveel woor den afgewezen. Vertegenwoordigers van de Vervoersbonden FNV, CNV en werkgevers in de Rotterdamse en Amster- tweejarige cao met herstel van de prijscompensatie op 1 januari 1981. Er werd geen overeenstemming bereikt over vier „zware" eisen van de Vervoersbonden: verla ging van de VUT-leeftijd, arbeidstijdverkorting, toe slag voor vuil werk en 2 procent loonsverhoging. „Wij gaan een en ander nu met onze leden bespreken en op 27 augustus gaan we verder praten. Misschien laten de werkgevers dan wel het achterste van hun tong zien", aldus Bert Duim, woordvoerder van de Vervoèrsbonden. Aanhangers van het actiecomité Rotterdamse Haven hebben op vergaderingen met de bonden al laten we ten dat ze desnoods willen staken voor verhogingen die het kabinet bij de Loonwet heeft verboden. Het c damse havens hebben langdurig over de haven-cao organiseerde vorig jaar een staking onderhandeld. De delegaties werden het e de Rotterdamse haven platlegde. lité ekën, die Tokyo p Viking VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 actieve Aandelen Dordtsche I binnenlandse aandelen Nedlloyd Groep Opem Holding 104,70 U5i20 Isselherg U'DET Borsumij W. Bredero°VG 235,00 7,25 100,50 155,00 176,00 NBMB 385,00 1180.00 155,00 85,00 25,50 ..(ïui, 71,00 245!50 108,00 1820,00 348,70 36,60 195,00 57.50 217.011 4450.00 750.00 25!00 34.20 2$ 73,20 210,00 270.50 245.50 80,20 17 .WO 38,70 goud en zilver beleggings instituten buitenlands geld Belgische fi Portugese 155,80 117,50 152.50e 118)50 490,00 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak liet zich ook vandaag weer weinig gelegen liggen aan de stemming in Amerika en ging haar eigen weg, waarbij de bin nenlandse economische situatie zwaar bleek te wegen. De actieve fondsen lagen er in de ochtendu ren verdeeld bij, bij een kalme handel. De obligatiemarkl ge droeg zich prijshoudend. Unilever stond rond het middaguur op een winst van ruim een gulden op f 121,20 en Koninklijke Olie was een gulden beter op f 171,70. KLM rukte f 1,20 op naar f68 en Akzo een dubbeltje naar f22.80. Hoogovens en Philips gaven on veranderde koersen te zien. De grote banken hielden zich rustig in afwachting van de bekendma king van de halfjaarcijfers van ABN en AMRO. ABN was onver anderd f324, AMRO was dertig cent beter op f 68.90 en de NMB een dubbeltje op f240. De hypo theekbanken begonnen iets bo ven het peil van gisteren. Ennia ging iets terug naar f 137.30, maar Nationale Nederlanden en Amev konden zich ruimschoots hand- have Van de uitgev El set

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19