ICCC blijft het communisme bestrijden Mes in vleeswarenindustrie Werk in overvloed en mensen zijn er ook -eSSBBSBEfr Kerk bidt voor Ds. Maris: Godslasterlijke ideologie Duizenden arbeidsplaatsen verdwijnen VRIJDAG 15 AUGUSTUS De Nederlandse secretaris-generaal van de Internationa le Raad van Christelijke Kerken, de in De Bilt wonende christelijke gereformeerde predikant J. C. Maris, blijft nieuwe waarschuwingen tegen het communisme nood zakelijk vinden. De communistische onderdrukking en de leugenachtige propaganda nopen daartoe, zo meent hij. christelijke ideologie". "Daar komt nog bij dat kerk en chris tendom worden vervolgd en met uitroeiing worden bedreigd". De ICCC-voorman - "International Council of Christian Churches" is de Engelse naam voor deze raad van kerken - reageert hiermee op een uitspraak van de vrijge- maakt-gereformeerde predikant dr. K. Deddens (Groningen) dat de ICCC "eenzijdig anti-com munistisch" is. Volgens Maris is er des te meer re den om tegen het godloze com munisme te waarschuwen "om dat er sprake is van een stelsel matige infiltratie in alle levens kringen". "Als dan de Wereld raad van Kerken met zyn theolo gie deze beginselen openlijk pro pageert in naam van Christus' kerk en als deze opvattingen via allerlei onderwijsinstellingen ook de christelijke jeugd beïn vloeden, dan mag de kerk niet zwijgen". Koers De Internationale Raad van Christelijke Kerken werd, even als de Wereldraad van Kerken, in 1948 te Amsterdam officieel op gericht, en wel op initiatief van de Amerikaanse Raad van Christe lijke Kerken, die uit 1941 dateert. De raad is een verband van ker ken die, zoals zij zelf pretenderen, "onvoorwaardelijk de bijbel als Gods Woord aanvaarden", en keert zich met alle kracht tegen de theologische, politieke en maatschappelijke koers van de Wereldraad. Als de ICCC niet ophoudt het communisme en deszelfs prak tijken onverbloemd aan de kaak te stellen, dan is dat, zo verklaart ds. Maris in het maandblad "Ge trouw", "omdat we hier te maken hebben met een godslasterlijke, de kerk bestrijdende anti- Infectie Lang niet alle kerkleden, zo vreest ds. Maris, zijn van dit gevaar doordrongen. "Jarenlang is het marxisme in christelijke kringen door theologen en opvoeders ge propageerd. Strijk en zet is het tie mensen voorgehouden dat het zo erg niet is. Talloos vele jongeren van christelijken huize zijn zo geïnfecteerd, dat zij te goeder trouw menen dat het marxisme eigenlijk de belichaming van het evangelie is. Pas de Russische in val in Afghanistan heeft velen wakker geschud". Maris acht het een verdienste van zijn internationale kerkenraad dat deze van meet af aan de "communistische infiltratie in de oecumenische beweging" heeft ontmaskerd en met duidelijke bewijzen gestaafd. "Desondanks wilden velen het niet geloven, en dat was' dan weer reden er op nieuw op te wijzen. Men moet nu eenmaal daar zijn waar de vijand aanvalt!'. De secretaris-generaal van de ICCC is orthodox genoeg om de "bij belgetrouwe" internationale beweging niet als "volmaakt" te beschouwen. "Het gevaar van eenzijdigheid bedreigt ons alle maal, en te allen tijde". Stem Maar het blijft voor Maris een bran dende vraag, waar in Nederland de eenparige stem van de "bij- belgetrouwe kerken" gehoord kan worden. De Nederlandse kerken zijn óf bij de Wereldraad aangesloten óf bij geen interna tionale organisatie. De Gerefor meerde Kerken zijn ook lid van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode, maar het is zeer de vraag of zij het in dit traditionele milieu kunnen uithouden. Maris' eigen kerk - christelijk gerefor meerd - heeft zich, wegens ge constateerde eenzijdigheden, ook al van de ICCC gedistan tieerd. En de Vrijgemaakten, die hun kracht nog altijd vinden in het isolement, zijn bezig met een eigen internationaal podium. De ICCC moet het wat Nederland betreft vooral hebben van indi viduele steun en sympathie. En die is gegarandeerd, zolang zijn tegenhanger, de Wereldraad van Kerken, wordt afgeschilderd als een communistische mantelor ganisatie en een bolwerk van vrijzinnigheid. S. J. DE GROOT LEIDEN—De belangstelling van Chinezen in Leiden en omgeving voor kerkdiensten in de eigen taal is zo groot dat ze in het vervolg weke lijks worden gehouden in plaats van maandelijks. December vorig jaar begon de Chinese Christelijke Ge meente in Nederland met de ze diensten in het gebouw van de baptistengemeente aan de Oude Rijn. Ze worden ge houden op dinsdagmorgen om 11 uur, omdat dit voor de belangstellende Chinezen het gunstigste tijdstip bleek te Wekelijks Chinese diensten in Leiden zijn. Velen verdienen hun brood in de horeca-sector. De interesse van de Chinese be volking in Nederland voor ei gen kerkdiensten is, zo ver telde ds. J. Chen in Rotter dam, een landelijk verschijn sel. Samen met een collega verzorgt hij in zes plaatsen re gelmatig diensten. Overal groeit het aantal kerkgangers. De leiding van de Chinese ge meente onderzoekt nu de mogelijkheid, ook bijeen komsten voor kinderen van Chinese landgenoten te gaan houden. Daarin zouden bij bel- en Nederlands taalon derricht gecombineerd kun nen worden. Studiesecretaris Gereformeerde Bond bepleit uitbreiding aantal predikantsplaatsen Gezien de overstelpende hoeveelheid werk, mogen veel kerkelijke gemeenten zich weieens afvragen of er geen predi kant bij moet. Er is werk in overvloed en mensen zijn er ook. Heel wat kandidaten in de theologie staan klaar die graag in een gemeente aan het werk gaan. In juni van dit jaar niet minder dan elf. Ds. C. den Boer te Woudenberg, studiese cretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, denkt ook aan deze af gestudeerde jonge mensen als hij in het blad "De Waarheidsvriend" de uitbrei ding van het aantal predikantsplaatsen nog eens met klem in de aandacht van "onze" kerkeraden aanbeveelt. Met "on ze" bedoelt hij dan die kerkeraden die de rechtervleugel van de Hervormde Kerk uitmaken. Den Boer begrijpt wel, dat een eenmansge- meente niet zo gemakkelijk een tweede predikantsplaats gaat stichten, maar "de gedachte dat het met één man toch altijd goed is gegaan lijkt soms het eind van alle Grens Met alle waardering voor het omvangrijke vrijwilligerswerk constateert ds. Den Boer, dat predikanten die werken in een gemeente waar feitelijk werk voor twee is, vaak aan de grens van hun mogelijkheden en inspanningen leven. De opdracht van een predikant is tegenwoordig in wezen niet anders dan vroeger, "maar toch is het in onze dagen om allerlei redenen onein dig veel moeilijker om te dienen in het ambt van herder en leraar". Het peil van de algemene ontwikkeling van de gemiddelde kerkganger en catechisant ligt hoger dan/vroeger. "Veel meer men sen hebben voortgezet onderwijs geno ten, en hoewel geestelijke arbeid in de gemeente geen zaak van intellect is, staat deze niet los van wat mensen weten. En juist omdat de mensen tegenwoordig nogal wat weten, mag er van een predi kant in elk geval worden verwacht, dat hjj zich kan verplaatsen in de leef- en denk wereld van zijn gemeenteleden. De reac ties op de preek en de vragen op de cate chisatie zijn er soms naar". "Als een predikant verantwoord wil ingaan op de uitdagingen en de haast oneindige hoeveelheid problemen van onze tijd, zal hij tijd beschikbaar moeten hebben om zich te bezinnen. En naast het "gewone" gemeentewerk zal hij ook aandacht willen besteden aan de vorming van gemeente leden met het oog op de taak die zij in eigen omgeving hebben te vervullen". Ds. Den Boer acht het fnuikend en frustre rend voor een predikant om met de ge dachte te moeten leven dat hij eigenlijk alleen toekomt aan een grondige voorbe reiding van de preek en de catechisatie lessen en dat hij zijn bibliotheek - in de studietijd zo naarstig bijeengegaard - haast onaangeroerd moet laten. Draagkracht Uiteraard moet een nieuwe predikants plaats financieel haalbaar zijn. Ds. Den Boer vraagt zich echter af, of alle moge lijkheden op dit punt wel zijn onderzocht. Kent de gemeente haar eigen financiële draagkracht wel? Hij wijst er slechts op, dat stichtingsbesturen voor het pastoraat in bejaardentehuizen en tehuizen voor chronisch zieken een post op de begroting kunnen zetten. Een gemeente van rond de tweeduizend zielen acht de studiesecretaris van de Ge reformeerde Bond voor één man'veel te groot. Van zo'n man wordt wel hetzelfde verwacht als van iemand aan wiens zor gen duizend zielen zijn toevertrouwd, "hoewel er uiteraard in een gemeente die tweemaal zo groot is ook tweemaal zoveel werk is te doen". Ds. Den Boer zwijgt dan nog maar over de wijken in de stadsge- meenteh. "Het moet voor een kerkeraad en kerk voogdij in gemeenten met één, twee of drie predikantsplaatsen een voortdu rende zorg zijn, of hun predikanten al het werk wel goed en met de nodige toewij ding en rust kunnen volbrengen, dus zonder van het een naar het ander te hol len". MAASTRICHT - Voor de restauratie van de Sint Servaas in Maas tricht, een van de oudste kerken in dit land, heeft het rijk nu een eerste subsidie beschikbaar gesteld. Het werk wordt in etappes uitgevoerd. De eerste vraagt al enige miljoenen. Ambtsgebed. In het Groningse Niekerk-Oldekerk zal in de kerk diensten van de hervormde ge meente voortaan worden gebeden, voor de eerstvolgende vergade ring van de gemeenteraad, nu de ze bij de invoering van een nieuw ordereglement het traditionele ambtsgebed heeft afgeschaft. Daartoe heeft de kerkeraad beslo ten. Ds. J. C. Schaap van Niekerk: "Jer zou kunnen zeggen, dat de over heid en God een gemeenschappen lijk belang hebben: het welzijn van de mensen. Daarom is het een verarming als het gebed voor de gemeenteraadsvergadering ach terwege blijft, hoe eerlijk en te recht het besluit tot afschaffing van het ambtsgebed ook kan zijn. Op zichzelf is bidden in de kerk voor de overheid niets nieuws. Alleen gaat het nu iets anders, omdat het zo duidelijk aanknoopt' bij de vergaderingen van dit ge meentebestuur". Hervormde Kerk: beroepen tft Meerkerk H. W. Riphagen West broek, te Aalsmeer G. S. Alma Soest, te Woubrugge kandidaat W. J. J. Koelewijn Brakel: aange nomen naar Eext (Dr.) G. Nyen- huis, laatstelijk predikant te Koog-Zaandijk; toegelaten tot d^ evangeliebediening mevrouw J? T. Butijn en W. de Leeuw, beiden Utrecht; toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar C. D. Zonnenberg Werkendam en A. W. Kuipers Utrecht. Ten verderve 73Ambassade. De protestants- christelijke vereniging "Tot heil des Volks", de werkgroep "Con tact met de kerken" van het Is- raëlcomité Nederland en "Dienst aan Israël", een onderafdeling van de stichting "Reveil" hebben het kabinet gevraagd, niet te zwichten voor de druk om de Ne derlandse ambassade uit Jeru zalem te laten verhuizen naar Tel Aviv. Volgens deze organisaties zou dit het begin van het einde zijn van het volk van Israel. "Ver plaatsing zal het neergaande pro ces'van inflatie, economische te-„ ruggang en chaos in Israel ver-} snellen en het land ten verderve i Cantor-organist. De kerk- voogdij van de hervormde ge- meente in Oegstgeest heeft Theo Goedhart te Leiden, organist van l de Groene Kerk, nu ook be- noemd tot cantor van de Willi- brord-cantorij. Vrijdag 5 september worden de i repetities voor de volwassenen* hervat, zaterdag 6 september' voor de jeugd tot 17 jaar (in het Gemeentecentrum). DEVENTER (GPD) - „Wat de textiel ooit voor Twente is geweest, was tot de jaren zeven tig de vleeswarenindus- trie voor de IJssel- streek. Het zat hier vol met vleesfabrieken. Meester, Olba, Zendijk, Anton Hunink, Lint horst, dat zijn enkele bekende namen die nog aan die tijd herinneren. En wat is er van over gebleven?", verzucht Ton Zeissink, districts bestuurder van de Voe dingsbond FNV. „Ja, er is veel verdwenen en ik ben bang, dat het einde van dat afbrokkelings proces nog niet in zicht is". „Heel grof samengevat was het lot vijf jaar geleden zo. dat de Nederlandse vleeswarenin- dustrie van de boeren var kens kocht die ze slachtte om er ham in blik van te maken voor Amerika. Het was een goudmijntje, dat bovendien veel werk opleverde. Natuur lijk werden er ook andere produkten gemaakt, maar in- Half juni maakte het vleeswarenconcern Homburg bekend dras tisch te willen inkrimpen. Alleen al in Overijssel zouden drie fabrieken - Goor, Twello en Wijhe - met in totaal bijna 300 werknemers moeten sluiten. Nog diezelfde maand bracht een directeur van Coveco naar buiten, dat bij dit concern 500 tot 1000 van de in totaal 3000 banen zouden moeten verdwijnen. Over die reorganisatieplannen is het laatste woord nog niet ge zegd. De bonden voeren met Coveco regelmatig overleg en op 21 augustus praten ze weer met Homburg. Maar vakbondsbe stuurder Ton Zeissink is niet optimistisch over de uitkomst: "Ik vrees dat de Overijsselse fabrieken van Homburg met de kerstdagen niet meer draaien". In onderstaand interview legt hij uit, waardoor de Nederlandse vleeswarenidustrie in de ver sukkeling is geraakt. door de Oosteuropes lan- "Toen is Amerika als afzetge bied weggevallen. Door de koersdaling van de dollar werd het Nederlandse pro- dukt te duur en we werden van de markt verdrongen ertelt Zeis „De Nederlanders hebben toen geprobeerd andere markten te vinden. Maar wie ter wereld kan het zich veroorloven ham uit blik te eten? Het is een duur produkt en de afzetmo gelijkheden zijn dus beperkt. Export binnen de Europese Gemeenschap was eigenlijk het enige dat overbleef. Van de totale uitvoer van Neder landse vleeswaren gaat nu dan ook de helft naar Enge land. Maar dat land is er de laatste jaren ook niet rijker op geworden. En de rest van de EG zit heus niet te springen om onze vleeswaren". Verschuiving „Het gevolg is geweest, dat de Nederlandse vleesfabrikan ten zich steeds meer zijn gaan toeleggen op het slachten van varkens en het verkopen van vers vlees. Het is een tendens die steeds sterker wordt. Maar die verschuiving van vleesverwerking naar vers vlees betekent wel minder werk", concludeert de vak bondsbestuurder. „Natuurlijk blijft er een bepaal de behoefte aan vleeswaren bestaan en is Engeland nog een belangrijke markt, maai de Nederlandse industrie kampt in de sectoren vlees- conserven en vleeswaren nog altijd met een overcapaciteit, al is er al flink wat afge bouwd". Mechanisatie Maar niet alleen het wegvallen van de Amerikaanse markt heeft de werkgelegenheid in de vleeswarenindustrie op de tocht gezet, betoogt Zeissink. Ook de voortgaande mecha nisatie, waardoor bijvoor beeld steeds sneller en effi ciënter kan worden geslacht, heeft reeds menige baan overbodig gemaakt. Verder is er een duidelijke af name van de groei van de consumptie van varkens vlees, vertelt hij, die waar schijnlijk verband houdt met de stagnerende economie in de hele westerse wereld. Ter wijl de Nederlandse varken- geneigd is steeds varkens te fokken om zijn kostenstijging op te van gen. Nederland heeft van oudsher een omvangrijke, goed georganiseerde varken shouderij, die nu al goed is voor een jaarproduktie van vijftien miljoen varkens. Onrustbarend „De laatste jaren zien we ook een onrustbarende stijging van de export van levende varkens naar landen als Italië, Frankrijk en Duitsland. Dat is een regelrechte export van werkgelegenheid, want het betekent dat steeds meer Ne derlandse varkens niet meer in eigen land worden geslacht en verwerkt. Ik ben dan ook blij, dat het Produktschap voor Vee en Vlees gaat onder zoeken waar dat aan ligt". Kortom, het verlies van de Amerikaanse piarkt, de toe nemende mechanisatie, de afnemende groei van liet ver bruik van varkensvlees en de stijging van de export van le vende varkens zijn de belang rijkste factoren die de werk gelegenheid in de Nederland se vleeswarenindustrie onder druk hebben gezet. Zeissink voegt er aan toe, dat de be staande industrie toenemen de concurrentie ondervindt van een groep nieuwe bedrij ven die zich bezighouden met specialistische activiteiten, zoals het voorverpakken van vers vlees voor winke liers. Narigheid „Daarom geloof ik niet dat we met de reorganisatie bij Homburg en Coveco alle na righeid al achter de rug zullen hebben. Het saneringsproces blijft doorgaan. Ook in klei nere vleesbedrijven doen de problemen zich al voelen. Uiteindelijk zullen een paar grote bedrijven overblijven, maar ook een aantal middel grote en kleinere die gespe cialiseerd en flexibel zijn, net zoals naast de broodfabrieken plaats is gebleven voor de warme bakkers', meent Zeis sink. „Nederland blijft natuurlijk een belangrijk vleesproducerend land. Maar de werkgelegen heid in de vleesindustrie, vooral in de verdere verwer king van vlees, zal blijven te ruglopen. Die afbraak is niet tegen te houden". FRITS KOFFIJBERG

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18