Introductie studenten is geslaagd ■SZXEB "Jullie eten bij ons kan zoiets Portugese premier noemt beschuldigingen laster Optimisme over uitkomst "Genève" Kreisky ontkent betrokkenheid bij schandaal Geld rijk om bedrijf te laten verhuizen? PAGINA 14 DO/ST VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 GENEVE (ANP) - Tweede-Kamerlid Dirk Jan Blaauw (VVD) zou het een angstige zaak vinden als de levering van nucleaire tech nologie voor vreedzaam gebruik aan ontwikkelingslanden een concurrentiestrijd zou worden tussen de Verenigde Staten en de SowjetUnie. "Het zou hetzelfde walgelijke gezicht zijn als op het ogenblik de wapenhandel". £31aauw is een van de twee parlementariërs (de andere is het CDA-Eerste-Kamerlid Piet steenkamp) die voor het eerste ge deelte van de tweede toetsingsconferentie van het Non-prolifera tieverdrag (NPV) in Genève deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie. De mogelijkheid van een dergelijke Concurrentiestrijd is gescha pen gezien de toespraken van de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tijdens de eerste week van de conferentie. De WD-parlementariër was op zich niet verbaasd over het feit dat zowel de Sowjet-Unie als de VS gelijkelijk betrekkelijk tevreden waren met het tien jaar bestaande verdrag. "Als kernwapenbezit- tende staten zijn beide geïnteresseerd in het handhaven van de huidige situatie". Blaauw persoonlijk is tevreden met het verloop van de conferentie tot nu toe. Hij vindt dat Nederland duidelijk heeft laten weten hoe vooruitgang kan worden geboekt bij de uitvoering van het NPV. Optimistisch is Blaauw omdat bijvoorbeeld een land als Bangla- desj gisteren aandrong op strenge controles door het IAEA op het vreedzaam gebruik van kernenergie. "Bangladesj is een belang rijk land met tachtig miljoen inwoners". Hij is dan ook niet bang dat het gebrek aan overdracht van vreedzame nucleaire techno logie aan ontwikkelingslanden zal leiden tot uittreding uit het verdrag van sommige van deze landen. Het gunstige resultaat van de conferentie zal volgens Blaauw een uitstraling hebben op de conferentie over vrede en veiligheid in Europa, dit najaar in Madrid. Oolf is het een duidelijke stand puntbepaling tussen de beide ontwapeningsconferenties van de herenigde Naties. Amerikaanse jongeren te gast in Leidse regio Lancee Het Leidse Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 opent na de zomervakantie weer de poorten en verwelkomt van avond de band van Ferdi Lancee. De groep heeft een el pee gemaakt die is getiteld "Models". De muziek van Lancee is te omschrijven als eigentijdse rock and roll met een mooie melodieuze achter grond. De groep bestaat uit zanger Ferdy LanceeFrank Klunhaar toetsen), Leon van den Akker (gitaar), Jos van den Dries (drums) en Pieter Korremans (basgitaar). Het LVC is geopend vanag 9 uur en de toegangsprijs bedraagt zes gulden. Strandwandeling Morgen organiseert de speel tuinvereniging Prinses Bea trix de jaarlijkse strandwan deling. De deelnemers wan delen van Katwijk naar Was senaar of andersom. Dat is afhankelijk van de Windrich ting. De deelnemerskosten be dragen vier gulden per per soon en men kan zich opgeven aan de Mahlerstraat 9. De bus vertrekt om één uur 's mid dags vanaf de speeltuin aan de Schubertlaan. Kindermiddagen Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 organi seert de komende maanden weer een aantal kindermid dagen met een educatief ele ment. De onderwerpen staan in het teken van hoogte en diepte. Op 3 september wordt een begin gemaakt met een middag over het ontstaan van bergen. De middag is vooral bestemd voor kinderen van tot 13 jaar. Het begint om half drie. Gratis kaartjes kunnen schriftelijk worden aange vraagd bij het museum. Extra programma Circus Krone, dat nog tot en met zondag op het Schuttersveld voorstellingen tjeeft, zal op zondagochtend 17 augustus een extra programma verzor- gen. De bezoekers van de stal len waar de circusdieren staan mogen vanaf 10 uur de dressuurproeven met ba by-olifanten, kamelen, paar den en róofdieren bijwonen. Bovendien is er voor kinderen gelegenheid om op een pony te rijden. Carneiro: Geen fraude met bankschulden LISSABON - In een speciale tele visietoespraak reageerde de Por tugese premier Sa Carneiro gis teravond op beschuldigingen van fraude met zijn bankschulden. Hij noemde de beschuldigingen pure laster, zonder ze evenwel concreet te weerleggen. De ver klaring van de premier werd na een extra zitting van de regering door het voltallige kabinet on derschreven. Volgens Sa Carneiro en zijn rege ring zijn de communisten, die de beschuldigingen het eerst heb ben geuit, slechts uit op de val van zijn regering, vlak voor de verkiezingen. Zij gebruiken daarvoor laaghartige methodes waartoe wij als oppositie nooit onze toevlucht hebben genomen, aldus Sa Carneiro. De socialisten verweet hij hetzelfde, omdat deze oppositiepartij om een parlemen taire enquête naar de zaak heeft verzocht. Verwacht wordt dat het verzoek van de socialisten, later onder steund door de communisten, door de ordecommissie van het parlement zal worden afgewezen. De regeringspartijen hebben in die commissie een meerderheid. Daarna kan echter president Ea- nes het initiatief nemen tot een bijzondere zitting van het parle ment, om zich over deze kwestie te beraden. WENEN (UPI) - De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gisteren de beschuldiging tegengesproken, dat zijn socialis tische partij financieel voordeel, heeft getrokken uit het grootste omkoopschandaal dat zich sinds de Tweede Wereldoorlog in Oos tenrijk heeft voorgedaan. De 69-jarige regeringsleider deed dit vanuit zijn vakantieadres op Majorca naar aanleiding van een verklaring van de voorzitter van de parlementaire commissie die het schandaal onderzoekt. Vol gens deze parlementariër, de voorzitter van de rechtse vrij heidspartij, Norbert Steger, zou den de grote politieke partijen een deel hebben ontvangen van de mijjoenen schillingen die in samenhang met de bouw van een groot ziekenhuis in Wenen als steekpenning zijn betaald. Steger zei dat hij "in een later sta dium" schriftelijke bewijzen zou overleggen. Kreisky verzekerde dat, als zou blijken dat een over heidsfunctionaris schuldig zou zijn, hij de zwaarste straf zou ei sen, maar dat er tot dusver geen enkel bewijs was geleverd. De Christen-Democratische Volkspartij, die in het parlement over 77 zetels beschikt tegenover de 95 zetels van de regeringspar tij, heeft intussen aangedrongen op een spoeddebat dat volgende week zou moeten worden gehou den. De oppositie heeft het vooral voor zien op de minister van financiën, Hannes Androsch, die hoofdza kelijk verantwoordelijk zou zijn voor de maatschappij die de rege ring en het bestuur van Wenen hebben opgericht voor het zie kenhuisproject. Aan dit ziekenhuis dat met 2.100 bedden een van de grootste van Europa zal worden, wordt al 20 jaar gewerkt. De kosten die toch al tot het reusachtige bedrag van, omgerekend, ruim 5.5 miljard zijn gestegen, zullen waarschijn lijk nog aanzienlijk toenemen voordat het werk over vijf of zes jaar is voltooid. In totaal zijn tot dusver negen per sonen - zeven zakenlieden en twee lage ambtenaren - aange houden onder verdenking van i steekpennin gen. Grote bedragen zouden zijn overgemaakt naar rekeningen in het belastingparadijs Liechten stein, maar daar zijn nog geen bewijzen voor gevonden. Volgens de oppositie zou niet al leen minister Androsch bij de zaak betrokken zijn, maar ook diens omstreden belastingad viesbureau 'Consultatio'. De mi nister heeft de beschuldigingen van de hand gewezen en ver klaard dat zijn bureau niets met het schandaal te maken heeft. LEIDEN - De dertien Ame rikaanse jongeren, die burgemeester Van der Have drie weken geleden op het stadhuis van Lei derdorp in Nederland verwelkomde, gaan weer naar huis. Zwaar beladen met delfsblauwe klompjes en Heineken-shirts stapten zijn gistermiddag op het vliegtuig. De groep, variërend in leeftijd van 15 tot 25 jaar, is met een uitwisselingsproject van "Operation Friendship" op vakantie geweest bij gastgezin nen in Europa. "Operation Friendship" is een christelijke organisatie die tot doel heeft jongeren uit verschil lende landen met elkaar in con tact te brengen," volgens het boekje met het programma van Leiderdorp. "Hoewel de organisatie sinds 1960 bezig is was dit jaar pas de tweede maal voor Leiderdorp," vertelde een leidster - een vriendin vol gens één van de jongens. "Er zit ten daarom nog wat oneffenhe den in het geheel, maar daar groeien we wel uit. Zo zijn er vo rig jaar Nederlandse kinderen naar Amerika gegaan, van wie de families nu niet als gastgezin konden of wilden openstaan. Dat is niet de bedoeling natuurlijk." Met brede grijnsen en veel schater gelach zaten een groep van de kinderen bij één van de gastge zinnen in de Merenwijk bij el kaar. Wat ze precies allemaal van Nederland gezien hadden was in het geroezemoes moeilijk te ach terhalen: molens Amsterdam, de walletjes, topless zonaanbidders bij Scheveningen. Heel veel in elk geval. Alles had zijn indruk achtergelaten. Alles was 'vreemd'. Over elkaar kwam nog het meeste los. Eén van de Amerikanen had acht rolletjes film vol geschoten. Waarvan? "Van iedereen. Ik wil jullie niet vergeten." Dit zijn Ne derlandse en Amerikaanse jon gens en meisjes die drie weken geleden als volslagen onbeken den tegen over elkaar stonden. Nu zijn ze hecht bevriend. "Zo'n gast drie weken lang in huis hebben geeft veel werk, je zo mervakantie schiét er gauw bij in." zei Mevr. Logtenberg, de gastvrouw van twee v.h. clubje hier. "Maar als je ziet wat de kin deren ervan opsteken is alles ge woon de moeite waard, en zelf vind ik het prachtig." Van Amerikaanse zijde is Opera tion Friendship een gevestigde zaak. Daar wordt de planning door de jongelui zelf geregeld. "Elke maand heb je een bijeen komst. Papieren moeten inge vuld worden. Ze proberen je bij een passend gezin te plaatsen. Bovendien geef je drie keuze- landen op," oppert 'Skip'. En natuurlijk hebben de Ameri kaanse kinderen hun reiskosten zelf verdiend, plus zakgeld. "De rest wordt door de plaatselijke kerk gesponsord. Hier niet, wjj moeten het van fancy-fairs heb ben, rommelmarkten e.d. Het vliegen kost 900.- de rest uit stapjes, eten, drinken, entree kaartjes, betaalt de gastheer. Dat ben je toch ook kwijt als je de kinderen twee weken naar Frankrijk meeneemt?". Over het enthousiasme in Neder- i Amerikaanse jongeren i i met hun Nederlandse gastgezinnen vlak voor de terugreis t land zijn de leidsters teleurge steld. Gastgezinnen zijn met pijn en moeite te vinden en de scholen lopen niet warm voor leerlingen die terug komen met "snauwen de Amerikaanse accenten". Dat het peil van hun Engels evenwel met sprongen vooruit gaat is aan het tweestalige gesprek te horen. Onderling zijn er de nodige grap pen. De Amerikanen roken veel, eten onophoudend en zitten con stant onder de douche. 's och tends slapen ze üüren uit, en het optutten.." de zin wordt niet af gemaakt. Hun levenswijze is anders. "Groen ten blieven ze niet, en het vlees moet zeer goed worden doorge bakken," maar klachten van d,e gasten zijn er niet. "Zolang je uien op gooit lust ik het," zei 'Dai sy'. Het gezinsleven van de Nederlan ders vinden de Amerikanen te gek. '\Jullie eten samen, zoiets kan bij ons niet - wij hebben na schooltijd een baantje." En de Nederlandse verjaardag was een toppunt. "Al die bloemen. Een openbaring". Was het niet moeilijk om de ver schillen te overbruggen? "Nee, hoor, als iedereen zo aardig voor je is gaat dat vanzelf." En over de tien verschillende spoelbak-sys temen waar in het holst van de nacht mee geworsteld moet wor den, wordt gegiecheld. Dat was kennelijk de grootste aanpassing. Op hun vrije dagen hebben ze vroe gere gastgezinnen overal in het land kunnen opzoeken. Verder was het programma uitgebreid genoeg. Den Haag hebben ze be zocht, Amsterdam, de Broeker groenteveiling, West Friesland, het Openluchtmuseum en de sa fari park tev Arnhem. "Zo zie je nog eens wat van je eigen land," zei één van de Nederlandse meisjes: "We verheugen ons nu al op volgend jaar. Dan zijn wij aan de beurt." LEIDEN - De gemeente Leiden gaat proberen om bij het rijk geld los te kloppen voor de verhuizing van het autobedrijf Van der Meer, nu nog gevestigd aan de Waldeck Pyrmontstraat, naar het indus trieterrein De Waard. Op de plaats van het bedrijf zullen in de toekomst vijf woningwetwonin gen worden gebouwd. Dit bleek op de gisteravond gehou'- den vergadering van de raads commissie voor volkshuisves ting. "Het geld moet nog binnenkomen, maar als alles meezit is hij met een jaar weg". De gemeente hoopt het geld onder andere binnen te krijgen via de zogenaamde "experimentele re geling sanering milieu hinderlij ke bedrijven in de woonomge ving". Dat is een nieuwe regeling, die ook zal worden gebruikt om' het chemische bedrijf Bleys in de toekomst te verplaatsen naar het industrieterrein De Hallen. Over de autoherstelinrichting an nex spuitinrichting van Van der Meer is in de loop der jaren heel wat te doen geweest. Van der Meer legt zich namelijk toe op het uitdeuken en spuiten van auto's. Gevolg: overlast voor de bewo ners. Het wijkcomité Plan Noord en het buurtcomité dat in de Wal deck Pyrmontstraat opereert, klommen dan ook in de pen om te protesteren bij de gemeente. LEIDEN - Het Vijf Mei-sportcom plex aan de Boshuizerlaan wordt volgende week vrijdag officieel afgerond met de opening van een groot sauna- en gezondheidscen- De opening zal worden verricht door de echtgenote van wethou der Tesselaar. Het is een van de mooiste sauna's van ons land waarin een slordige zesenhalve ton is geïnvesteerd door de ge meente Leiden en de exploitant Cock Vis. Op zaterdag 23 en zondag 24 augus tus wordt er de gehele dag open huis gehouden. Exploitant Vis: "Om de drempelvrees weg te ne men want er zijn nog altijd men sen die van een sauna en verkeer de voorstelling hebben. Het is niets meer of minder dan een ge zonde en ontspannende bezig heid, waaraan iedereen kan meedoen. Er is niets "gevaar lijks" of onhygiënischaan. Er gelden strenge voorschriften van de Nederlandse Saunavereni ging. waarbij ook de Leidse sau na is aangesloten. Cock Vis is geen onbekende in de saunawereld. Al acht jaar heeft hij een sauna in Haarlem. "Het gekke is dat de mensen een sauna altijd associëren met grote stoomwolken. Maar hier komt geen stoom aan te pas. Het hart wordt gevormd door een houten cabine waarin een droge hitte heerst die kan oplopen tot hon derd graden. Door de lage voch tigheidsgraad kan men het er zonder moeite 10 tot 15 minuten uithouden. Het verblijf in de cabine kan wor den afgewisseld met koude dou ches en baden. In de sauna is een route uitgestippeld die onder meer voert langs een zwembad metjetstream en twee zogenaam de hot spring pools, waarin brui send en kolkend water voor on derwatermassage zorgt. Behalve de sauna omvat het cen trum ook nog een zonneruimte met twee zonnebanken, een ruim te voor sportmassage en een schoonheidssalon De sauna, waarvan de entree ligt op de hoek van Boshuizerlaan en Telderskade onder het grote zwembadcomplex en is van maandag tot en met zaterdag ge opend van 16 tot 23 uur. LEIDEN - "De algehele vertros sing heeft ook in Leiden onder de studenten toegeslagen. Dat blijkt wel uit het feit dat de "rechtse" studentenverenigingen Quintus en Minerva zo goed als vol zitten en Catena, Augustinus en SSR nog volop leden kunnen gebrui ken". Aan het woord is Jan Vel- lekoop medewerker van de El- Cid-comrriissie, die de introduc tiedagen voor nieuwe studenten organiseren. Leiden is sinds afgelopen week weer ontwaakt uit de zomerslaap: de studenten zijn teruggekeerd. Dat was in de stad duidelijk te merken; ruim anderhalfduizend eerstejaarsstudenten drukten hun stempel op het plaatselijk gebeuren. Ze werden daarbij be geleid door de El-Cid-commis- sie. "Dat is prima gegaan", zegt men daar. "Alle programma-onderdelen zijn goed verlopen. We hebben veel contact gehad met de burgerij en goed samengewerkt met de ge meente. We zouden bijna zeggen dat het contact met hen beter was dan met het universiteitsbestuur. We zijn dik tevreden". Ook grote groepen van de Leidse bevolking blijken dik tevreden te zijn met de nieuwe lichting stu denten. Een lezeres deze week door de telefoon: "Kunt u deze studenten niet eens een pluim op de hoed steken? Ze hebben het hele Stationsplein schoonge maakt. Je hoort vaak negatieve dingen over deze jongeren, maar nu doen ze toch ook goede din gen". Wat verwacht de 'student van de toekomst? Onder dit motto schaarde een groot aantal eer stejaars zich gisteravond in socië teit Augustinus aan het Rapen burg rond de toog. De oorverdo vende tonen van een hoempa-or kest maakten een argeloze pas sant snel duidelijk dat de daar aanwezige studenten het in elk geval nog wel zagen "zitten'.'. Tijdens de avond over "je zelf, werk beslissingen, oorlog en techniek" konden de kersverse studenten tijdens een forumdiscussie wat met hun innerlijke ik stoeien. Een waarzegster completeerde het geheel. Vandaag wordt de El-Cidweek af gerond met een "Flitsend Finale Feest" aan- de Langegracht. Over drie zalen verdeeld spelen de formaties Gruppo Sportivo, Rou- sers, Ritmico Especial, Czardas, Virgiel Jazzband en Disco Nico BUL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14