Jan Raas trekt rimpels na ritzege Johan Hein veel voor contract met geldsch Pijnlijke rugblessure speelt Zeeuw nog steeds parten I-W KDMT UIT /-/i/ZZ, JULLIE MOETEN W PUS ZIEN ALS 'M SOORT "uu- TOT PIETJE PEELEE WEER HELE MAAL HERSTELD IS VAN 2'N ME NISCUSORERATIE ZAL J HOWARD SOANP50 J ONS OP T Ml DOEN-/!/ <am VELD UIT /«xV-r A S7. m. DE BGANP \5; J ^HELPEN de Canadese Francine Gen- dron met 60.40 nog bij de laatste zestien kwam. Zij had echter het geluk, dat de Zweedse Kirsti Ulvinen in de eerste serie werd gedis kwalificeerd wegens het verkeerd nemen van de eer ste horde. In geen van de twee series op de 3000 meter kwamen de loopsters onder de negen minuten. Een grens die in ternationaal toch wel als een absoluut minimum wordt beschouwd. Doordat de loopsters elkaar in de matige kwaliteit weinig ontliepen, leverden beide series nog wel een aardige strijd op, maar dat was dan ook het enige. SITTARD (GPD) - Jan Raas heeft het Limburgse heuvelland gisteren tijdens de derde etappe van de Ronde van Nederland gebruikt om zich eens te testen. In de streek waar hij grootse triomfen vierde in de Gold Race, de nationale titelstrijd en het wereldkampioen schap, reed de 27-jarige Zeeuw zo'n 140 kilometer in de frontlinie, telkens betrokken in een ontsnapping en bovendien uiteindelijk etappewinnaar. Een gesjaagde test zo op het oog, maar Raas trok toch weer rimpels na de aankomsj; in Sittard. De pijnlijke rugblessure, opgelo pen tijdens een val in de klassie ker Parijs-Roubaix, dit voorjaar, speelt hem nog altijd parten. Vlak over de streep beet hij even op zijn tanden toen hij zijn rug wilde strekken. „Nog altijd gaat het niet geweldig. Ik blijf er steeds problemen mee hebben. Ik heb nu zelfs steunzolen besteld en verder krijg ik nog rugprikkeri- voor het wereldkampioenschap" vertelde Raas. Drie duels voor Treytel DEN HAAG (ANP/GPD) - Eddy Treytel is door de tucht- commissie van de KNVB ge schorst voor drie bindende wedstrijden. De doelman van AZ'67 kreeg bovendien een boete van 400 gulden. Treytel werd tijdens de eerste speeldag van het Amster dam 705-toernooi door scheidsrechter Mulder naar de kleedkamer gestuurd na het maken van een trappen de beweging in de richting van Burns van Nottingham Forest. De straf schakelt Treytel niet uit voor het nationale com petitievoetbal. Als bindende wedstrijden worden name lijk ook die ontmoetingeiv gerekend, die AZ'67 had vastgelegd vóór Treytel uit het veld werd gestuurd. AZ'67 speelde gisteravond in Sevilla tegen de club van die naam en komt vandaag en zondag in het veld tijdens het toernooi van Sporting- Gijon in Spanje. Groenlicht voor T ahamata en VandeKorput Bij de transfers van Simon Ta- hamata en Michel van de Korput hebben geen onre gelmatigheden plaatsge vonden. Tot die conclusie is het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB geko men. Beide spelers mogen dan ook voor hun nieuwe club uitkomen. De Stichting Arbeidszaken stelde naar de beide trans fers een onderzoek in, maar slaagde er niet in tot een af gerond advies te komen. Het sectiebestuur betaald Voet bal, dat de kwestie gisteren behandelde, kwam op grond van de rapporten tot de conclusie dat de transfers geldig zijn. De 33e seizoenzege (nog drie over winningen verwijderd van het record van Joop Zoetemelk) tilde hem dus niet bepaald over alle twijfels heen. Hij blijft zich-zor gen maken over zijn gezond heidstoestand. „Eigenlijk kan ik me pas van de winter goed laten verzorgen voor die blessure. Midden in het seizoen is het zo druk, dat het niet optimaal kan. Na het drukke seizoen zal daar dus aan worden gewerkt, maar het zou best eens kunnen zijn dat ik volgend jaar minder wedstrij den ga rijden om daarmee grote problemen te vermijden". Hoewel de wereldkampioen gis termiddag in de beklimminkjes van heuvels als de Couberg, de Hulsberg en cfe Keuterberg een aardige indruk kan hebben ge kregen over de last die zijn rug hem in het komende wereld kampioenschap zal berokkenen, weet hij nog altijd niet hoe het onder werkelijke krachtsinspan ningen zal zijn. Een tikje ironisch werd de prijs voor de strijdlustigste renner aan Raas gegeven. Tegen zijn ge woonte in reed hij namelijk in een 100 kilometer lange ontsnapping met de Belgen Herman van Springel en Eddy Verstraeten, maar wel met de handen boven op het stuur. Als een wielertoe* rist. De ontsnapping kwam trouwens in een zeer recreatieve sfeer tot stand. Koersdirecteur Nico de Vries gaf wat flessen champagne aan het rijdende peloton om de verjaardag van Van Springel te vieren. Raas spoedde zich naar voren om op verzoek van de foto grafen de jarige Belg geluk te wensen. Een mede-vluchter, Ed-> dy Verstraeten, gaf echter zoveel gas dat er al snel een knap gat was geslagen. „Ik dacht nog steeds dat het was om te dollen", zei Raas. „Maar dat bleek niet waar te zijn. Ook Van Springel nam over en snel hadden we zes minu ten voorsprong. Later werden het er zelfs negen". Terrasje Planckaert) sloot bij het trio aan en vrijwel onmiddellijk ontstond er een nieuwe kopgroep met Jan Raas, Gerrie Knete.mann, Gery Verlinden, Ludo Deleroix, Frank Hoste en Hennie Stamsnij- der. Vier kilometer voor het einde viel de beslissing. Raas demarreerde en won onbedreigd. Voor de - opnieuw - vele tienduizenden toeschouwers een schitterend einde van een fraaie etappe. De rit naar Limburg heeft namelijk in de laatste jaren telkens ten on rechte de ngam „Koninginne- etappe" gekregen, omdat er toen vrijwel geen strijdlust was. Don derdag was dat anders. Premie Al vlak na het vertrek uit 's-Hee- renberg waren er volop ontsnap pingen. Door een vette premie in het Duitse Kleef wilden heel wat renners zich in een gunstige posi tie manoeuvreren. Nadat de rust was weergekeerd, kwam de ont snapping met Raas, Van Springel en Verstraeten tot stand en in de finale was er weer volop vuur werk. „Ik denk niet dat er ooit zoveel strijd is geleverd in een Limburgse etappe", meende Raas. Het was in elk geval koren op de molen van koersdirecteur Nico de Vries, die niet-nalaat de ren ners aan te sporen tot aanvals drift. Tot ontstemming van bij voorbeeld leider Knetemann: "Die De Vries is gek. Hij zóu zich eens wat minder met de koers moeten bemoeien. Omdat hij zonodig allerlei groepjes wil zien, gaan ze vanuit het vertrek demar reren. De heer Levitan bemoeit zich in de Tour de France toch ook niet met de koers, en daar wordt toch wel een mooie wed strijd gereden". Knetemann is inmiddels zeker van de eindoverwinning. Ludo Del eroix, die op 12 sec. tweede staat in de rangschikking, liet na de aankomst iri Sittard weten: „Ik Voor Raas betekende die voor sprong de leiderstrui, maar1 de wereldkampioen hield de benen stil. Hij beschermde de leiders-, positie van Gerrie Knetemann. „Ik had geen bepaald doel toen ik vertrok", zei Raas. Het trio ver viel daarna echter tot een forma tie van toeristen, vrolijk door het Limburgse landschap fietsend. Het ontbrak er nog maar aan dat de koplopers op het terrasje gin gen zitten om een consumptie te drinken op de gezondheid van Van Springel. Geen wonder dat het peloton in een mum van tijd dichterbij kwam. Een groep van 14 renners (met daarbij leider Knetemann, maar zonder groene-truidrager Walter HUL1 IULK Frank Hoste aanwinst Ploeg Post SITTARD - Tegenover de twee Belgen die Peter Post al voor zijn formatie van volgend jaar heeft afgestoten Paul Wellens en Franky Gendt staat de contractering van twee nieuwe Vlamingen. Al geruime tijd was bekend dat Ludo Peeters de ploeg zóu ko men versterken en donderdag liet Post weten dat ook Frank Hoste is aangetrokken De nu nog 24-jarige Hoste gold in zijn vorige ploeg Marc van ploegleider Patrick Lefevere) als een van de pionnen voor het werk in de klassiekers. Thevenet Er is een hele grote kans dat Bernard Thevenet volgend seizoen overstapt naar de D AF-ploeg van Fred de Bruyne. De transfer hangt af van het aanblijven van een Frans fietsen merk als co- sponsor van die formatie. Thevenet rijdt momenteel voor een Spaanse sport ploeg. De Bruyne zal aan het eind van het wielerseizoen heel wat renners afstoten. Vrijwel ze ker zijn dat Alex en Rik van Linden, Dirk Heirweg, Jac ques Verbrugge en Gerrie van Gerwen. Voorts zouden ook Jo Maas en Hans Langerijs (bei den op eigen verzoekwillen vertrekken. De ex-wielercommentator wil zich voorlopig nog niet uitla ten over de wisselingen in zijn ploeg. ,Maar iedereen weet datje nu al hard moet werken om renners aan te trekken". VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 IAAF maakt grove misrekening Naam Hoewel Johan Heins het gemis van zijn toppaard Argonaut uiteraard betreurt - de bij stal Schocke- mohle werkzame ex-landgenoot Franke Sloothaak mag er nu ver der mee optreden - is hij toch niet bezorgd dat de vooraanstaande naam die hij de afgelopen jaren in ons land heeft opgebouwd, in belangrijke mate zal afbrokkelen onder de concurrentie van een handvol jonge ruiters dat mo menteel om erkenning staat te dringen. Dank zy enkele in het oog lopende verrichtingen met 'Larramy' verzekerde hij zich ten koste van Emiel Hendrix op nieuw van een plaats in het na tionale topkwartet dat in Rotter dam in actie komt. Algemeen klassement 1. Gerrie Knetemann (Ned) 16 uur 47 mi nuten en 18 seconden, 2. Ludo Deleroix (Bel) op 12 seconden. 3 Gerry Verlinden (Bel) op 2 minuten. 4. Hennie Stamsny- der (Ned) op 2 minuten en 16 seconden, 5. Bert Oosterbosch (Ned) op 5.06. Gunstige loting Nederland heeft gunstig geloot voor de landenwedstryd. Het kwartet Heins-Nooren-Rayma- kers-Ehrens komt als één na laat ste in actie. Denemarken sluit de rij van dertien deelnemende teams. Spanje heeft zich als equi pe teruggetrokken. Henk Nooren was up de tweede dag van het Springruiterfestival in Rotterdam de meest opvallende Nederlandse ruiter. In het ope ningsnummer veroverde hy met Opstalans Shoreline een tweede plaats achter de Engelsman John Whitakeren bij hetjachtspringen werd de professional, die bin nenkort van Dalfsen naar het Brabantse Hoeven verhuist, pas in de slotfase van de tweede naar de vijfde plaats verdrongen met Opstalan. De Oostenrijker Hugo Simon die eerder in het „Take your own li ne" na barrage verslagen werd door de Canadees Ian Millan, was wel de snelste in het jachtcon- cours met Sorry, gevolgd door de Amerikaanse amazone Melanie Smith. De equipe uit de Verenig de Staten spaarde gverigens de toppaarden duidelijk voor de landen wedstrijd die het voor naamste doel vormt. Johan Heins mocht nog een graan tje meepikken met Socrates die hem in het onderdeel met een parkoers naar eigen keuze naar een vierde plaats leidde, terwyl Anton Ebben op dit nummer zich als achtste klasseerde. De jonge amatrice Irma Smulders boekte in het eerste concours een suc- cesye met Stargazer, die als zesde eindigde. SITTARD (ANP) - Het gebaar dat de internationale ama teur atletiekfederatie (IAAF) ten opzichte van de loopsters op de 400 meter horden en 3000 meter, twee niet-olym- pische nummers, heeft ge maakt door vóór de eerste of ficiële wereldkampioen schappen atletiek, die in 1983 in Helsinki worden ge houden, nu reeds wereldti tels te vergeven, is volstrekt zinloos gebleken. Het was gisteravond in het stadion de Baandert een aan fluiting, wat de 500 toe schouwers werd voorgezet. Door het wegblijven van de Sowjet-Unie en het ontbre ken van de Noorse Grete Waitz was de titelstrijd op de 3000 meter ernstig gedeva lueerd. Alleen de Oostduitse atletes lieten op de 400 meter horden nog enig klassewerk zien. Zonder zich ook maar een moment behoeven in te spannen wonnen Barbel Broschat (56.13), Ellen Neu mann (56.35) en Petra Pfaff (57.82) haar series. De eerste serie met de enige Nederlandse deelneemster Olga Commandeur leverde een overwinning op voor de Amerikaanse Esther Mahr (57.51). Olga Commandeur, de nationale kampioene en recordhoudster met 58.23, bereikte ondanks de vierde prestatie in de beste Neder landse seizoentijd van 58.87 de halve finales van vrijdag avond. De atlete uit Velsen kwam via de vier snelste verliezers een ronde verder. Tekenend voor de kwaliteit van het veld was het feit, cjat rijd nu alleen voor de tweede plaats. Tegen zo'n sterke ploeg is niet te fietsen en stel dat ik toch aan de leiding zóu komen, dan verliezen we weer in de laatste ploegentijdrit. Het is dus zin loos". Uitslag 1. Jan Raas 5 uur 55 minuten en 21 se conden (tijd opgenomen bij het binnen rijden van het aankomstparkoers na 231 km), 2. Ludo Deleroix (Bel), 3. Gerrie Knetemann (Ned), 4. Frank Hoste (Bel), 5. Gerry Verlinden (Bel), ROTTERDAM - Voor ex-Europees ruiterkampioen Johan Heins was het bijzonder belangrijk dat hij met Henk Noo ren, Piet Raymakers en Rob Ehrens door chef d'équipe Ben Arts gekozen werd in de nationale ploeg, die het vandaag in Rotterdam moet opnemen tegen 12 naties in de belangrijkste landenwedstrijd die dit jaar wordt ge houden. Sinds zijn gedwongen vertrek als bedrijfsleider bij het opgeheven immense paardenbedrijf van miljonair Leon Melchior, is Heins er immers alles aan gelegen zijn uitstekende reputatie in de hip pische wereld te handhaven nu hij als zelfstandig handelaar en springruiter moet opereren. Jo han Heins is sinds enige weken teruggekeerd naar zijn geboorte grond in Zuidwest-Drente, waar hij in De Wijk zijn maatschappe lijke carrière een geslaagd ver volg hoopt te geven. Helemaal met lege handen stond Heins na zijn verhuizing uit het Belgische Lanaken overigens niet. Van zijn vroegere werkgever kreeg hij Seven Valleys mee als afscheidsgeschenk, de jonge So crates was al eerder vanuit Frankrijk aangekocht en kort voor het afscheid van stal Zan- gersheide slaagde Heins erin de door Peter Strijbosch bereden Larramy in handen te krijgen. Een trio paarden, waarmee de Drent voorlopig zijn positie op de internationale pistes een stevige basis lijkt te geven. Daarnaast beschikt Heins samen met de eveneens bij Zangeishei- de ontslagen Jan Broek over enig jong paardenmateriaal, dat voorlopig in een manege in het nabijgelegen Zuidwolde onder dak heeft gevonden. Ook een derde ex-werknemer van Mel chior, Dick Wieken, hoopt vanuit Zuid-Drente zijn hippische loop baan voort te zetten. Een oude boerderij die Johan Heins in De Wijk heeft gekocht, moet als uitgangsbasis dienen voor het handelsbedrijf dat hij hoopt op te zetten. Het wachten is in de eerste plaats op een vesti gingsvergunning voor een mane ge waar Heins talentvolle paar den wil opleiden en verkopen. Concurrentie voor maneges waar het lesgeven centraal staat, hoeft men van hem niet te verwachten. Heins: „Ik voel er niets voor uren bezig te zijn met leerlingen die het nooit zullen leren. De handel staat bij mij centraal en daarnaast de begeleiding van mensen die bij mij een paard hebben ge kocht". Voor de 33-jarige Johan Heins, die by Leon Melchior geen financiële problemen kende, breekt in ieder geval een nieuw leven aan waarin Johan Heins een zakelijke instelling primair is. Terwyl vroeger een prijs op een concours hippique voor zijn werkgever was bestemd, telt ie dere winstsom nu mee. Heins: „Voor een concours maak je toch al gauw 2000 gulden aan onkos ten, terwijl ik per seizoen zo'n 20.000 gulden aan inschrijfgeld kwijt ben. Dan is ieder prijsje meegenomen". In navolging van zyn collega Henk Nooren, die zich eind vorig jaar aan een sponsor verbond en daarmee officieel professional werd, voelt ook Johan Heins veel voor een meeijarige verbintenis met een paardenminnende rij kaard die hem de mogelijkheid zou verschaffen een aantrekke lijk bedrag in goede paarden te investeren. Er zijn wel vage ideeén in die richting, maar in de korte tijd dat hij de status van „kleine zelfstandige" voert, zyn nog geen belangrijke stappen ondernomen. Wel is Heins van plan zijn werkterrein in hoofd zaak tot Nederland te beperken. „Er zijn hier voldoende goede jonge paarden maar ze moeten natuurlijk wel te betalen zyn". a die op de meet toch toe moest geven c

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11