Reserves tegen programma CDA Krakers: Lijdelijk verzet? Kom nou Den Uyl: "Ik zie het somber in voor dit land" Wacht geweigerd bij kernwapens PVDA-VOORMAN: KABINET BEGINT AAN HET VERKEERDE EIND Lubbers: overeenkomsten met PvdA TNO ONTKENT BETALEN SMEERGELD Met z'n allen zullen we volgend jaar een stapje terug moeten doen om de economische problemen de baas te worden. Net als vóór hem de frac tieleiders Lubbers (CDA) en Rietkerk (VVD), gaat ook PvdA-leider Den Uyl ervan uit dat handhaving van de koopkracht er volgend jaar voor de modale man niet inzit. Daarmee lijkt Den Uyl een weinig afwijkend standpunt te vertolken. Tijdens ons gesprek blijkt dat echter een te snelle conclusie. De oppo sitieleider is het allesbehalve eens met de geluiden uit het regerings kamp, die het slechts lijken te hebben over „bezuinigen* en „korten op Natuurlijk, ook hij kan geen koopkrachtgarantie bieden. Maar hij vindt dat het kabinet de problemen vanaf de verkeerde kant aanpakt. Niet bezuinigingen moeten het doel zijn, het terugbrengen van de e sche groei dient de kern van de zaak te vormen. Door Louis Burgers enChiel Evers) Driftig loopt oppositieleider Joop den Uyl rond door zijn werkka mer aan het Haagse Binnenhof. „Ik verbaas me over de manier waarop het kabinet en de rege ringsfracties de problemen den ken aan te pakken'. Het kabinet dreigt de gevolgen van het eigen, falende beleid af te wentelen op de minst draagkrachtigen. Van daar zijn drift. „Ook ik ben voor een verlaging van de consumptieve bestedingen. Ook ik vind dat de inkomens- groei moet worden beperkt. Maar wat het kabinet wil, is een aanpak die aan het verkeerde eind be gint", oordeelt Den Uyl. In zijn ogen laten kabinet en regerings fracties zich obsederen door de vraag hoe de inkomens kunnen dalen. Niet de inkomens zijn ech ter de hoofdschuldigen aan de huidige problemen, maar vooral het verdwijnen van de economi sche groei. „Want waarom zitten we in de moeilijkheden? Door die ramp zalige groei van de werkloosheid in korte tijd van 225.000 naar 250.000. Doordat het aantal vaca tures is gedaald van 70.000 naar 50.000. En doordat de bouw is in gestort, zowel de woningbouw als de utiliteitsbouw". Het zijn die problemen, die volgens de PvdA-voorman allereerst moeten worden aangepakt. „De problemen zijn niet van vandaag. We hebben ze eerder ook gekend, en zijn ze te boven gekomen. Maar de factor die de moeilijkhe den nu klemmend maakt, is het wegvallen van de economische groei". Inkbmensbeperking Maar ook Den Uyl weet, dat je de groei niet zonder meer terug kunt brengen. Ook van de kant van de inkomens zal een bijdrage nodig zijn. Niet ten onrechte wijst hij er dan ook op, dat hij driejaar gele den al een daling van de koop kracht voorstond. Het effect van dergelijke maatregelen laat ech ter enkele jaren op zich wachten. Vandaar dat Den Uyl vindt dat er allang een beheerste inkomens ontwikkeling had moeten zijn. Beschuldigend priemt zijn vinger in de lucht. „Wat ik het kabinet verwijt", zegt hij, „is dat er in de jaren '78 en '79 nog een vrij be langrijke inkomensgroei is ge weest voor de modale man. En er is praktisch niks ingeleverd door de mensen met de hogere inko mens. Dat dreigt nu te worden af gewenteld op de minimum-in komens en degenen die een so ciale uitkering hebben". Hij vindt het „verschrikkelijk" dat hij geen koopkrachtgarantie voor de laagste inkomens kan geven. "Maar voordat ik aan een verla ging toe ben, moet er eerst aan zienlijk verder worden ingegre pen in de sfeer van de hoge inko- Bovendien vindt Den Uyl dat loon- offers van de minimale tot mo dale man uitsluitend verant woord zijn, als er wat tegenover staat. Voor we dat doen, zullen we ook de overheidsuitgaven met inkomenseffecten moeten bekij ken. En vooral werknemers en hun vakbonden zullen invloed moeten krijgen op de bestem ming van de winsten die de be drijven maken, mede als gevolg van de loonmatiging. Ook zullen er arbeidsplaatsenovereenkom sten moeten komen. Lichtzinnig „Wat Groenevelt van de Industrie bond FNV daarover zegt, is mij uit het hart gegrepen", zegt de PvdA-voorman. Overigens wijst hij er op, dat het helemaal geen nieuw geluid is. „Maar nu wordt er plotseling op goedkope manier gebruik van gemaakt door de werkgevers en de regeringspar tijen. Waarbij zij gemakshalve vergeten dat Groenevelt de be reidheid tot inkomensmatiging steeds duidelijk heeft gebonden aan de voorwaarden die wij ook stellen". ,Het is stuitend te zien op welke manier het kabinet denkt te werk te kunnen gaan. Wanneer de mi nisters praten over verlaging van de minima, moet je je goed be wust zijn van de consequenties daarvan. Dat wordt in het kabinet niet gezien. Daarom zie ik het somber in voor dit land", aldus Den Uyl. Dat de regering een halt wil toeroe pen aan de stijging van het aantal mensen dat op een sociale uitke ring is aangewezen, vindt de op positieleider een uitstekende zaak. „Dat aantal stijgt inderdaad onrustbarend. Dat kan zo niet doorgaan", zegt hij. Maar net als op het gebied van de lonen, be gint het kabinet naar zijn mening ook hier aan de verkeerde kant. „Er wordt aan alle kanten gemor reld. Het weer zelf moeten beta len van de eerste ziektedag bij voorbeeld. Dat roept een wereld van onrechtvaardigheden op. Na tuurlijk zijn er mensen die wat erg gemakkelijk, ziek thuis blij ven. Maar wie echt ziek is, die wordt door zo'n maatregel extra gestraft". „Met zulke maatregelen beperk je de druk van de sociale lasten niet. Dat doe je alleen door het schep pen van meer werkgelegenheid, en door het inschakelen van meer minder-validen in het arbeids proces, waardoor de WAO-lasten lager worden". Dubbele inkomens Het zwaarder belasten van gezin nen waar zowel de man als de vrouw werkt, zoals het CDA be pleit, wijst Den Uyl op dit mo ment af. Hoewel hij het er in be ginsel van harte mee eens is. dat belastingheffing naar draag kracht gebeurt, sluit hij zich aan bij de vrees die VVD-leider Riet kerk heeft, dat een zwaardere belasting op dubbele inkomens de emancipatie van de vrouw in de weg zal staan. Zo'n belastingverlaging mag niet leiden tot een rem op het inscha kelen van vrouwen in het ar beidsproces. Het kan dus niet doorgevoerd worden als de ach terstelling nog zo groot is. „Op dit moment is het daarom niet op portuun te denken over zwaarde re belasting van dubbele inko mens. zonder uitzicht te bieden op vele honderdduizenden ar beidsplaatsen extra", zegt Den Uyl. De fractievoorzitter van de PvdA verdenkt het CDA ervan alleen maar in de dubbele inkomens te willen hakken, omdat het zo'n leuk bedrag voor de schatkist kan opleveren. Zelf wil hij het eman cipatie-principe voorop stellen. „Maar als we uiteindelijk, zoals wij willen, de vijfurige werkdag hebben, en er zo'n anderhalf miljoen mensen meer in het ar beidsproces deelnemen, dan zal dat ongetwijfeld consequenties hebben voor de inkomensverde ling". Op de langere termijn lijken de ge zinnen met twee inkomens toch ook extra te zullen moeten leve ren. Den Uyl ziet deze groepen kennelijk toch als behorend tot de bevoorrechten. En als het gaat tussen hen en de minimumtrek kers, dan maakt de PvdA'er geen geheim van zijn voorkeur. DEN HAAG (GPD) - Politieke partijen en werkgevers en werknemers hebben met veel reserves gereageerd op het ontwerpverkiezingspro- gramma van het CDA. Prins Hendrikkade: stoelen, tv-toestellen en een gastank. De doelstellingen in het program, namelijk uitbreiding van de werkgelegenheid en stimulering van de woningbouw, stuiten op weinig bezwaren. Het zijn vooral de verhoging van de woonlasten en de vergaande inkomensmati ging die kritiek oogsten. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft grote moeite met de door het CDA berèkende inkomensda ling. Vooral de door de christen democraten aanvaarde daling van de koopkracht van de mini ma met twee procent in vier jaar wijst Den Uyl met klem van de hand. Verder noemt de socialistische fractieleider de voorgestelde huurverhoging van vijf procent (bovenop de gewone huurverho- Eis: twee weken ARNHEM (GPD) - „Niet ik moet bestraft worden omdat ik een dienstbevel weigerde, maar zij die kernwapens invoeren en dur ven verdedigen. Zij zouden moe ten worden veroordeeld wegens misdaden tegen de mensheid". Zo besloot gisteren de 26-jarige soldaat Gerard van W. uit Utrecht zijn laatste woord voor de krijgs raad in Arnhem. Er was even te voren twee weken gevangenis straf tegen hem geëist omdat hij begin juni geen wacht wilde lo pen bij een opslagplaats voor kernwapens. „Ik ben geen tegen stander van de dienstplicht", zei de soldaat. „Een beroepsleger brengt bezwaren met zich mee, maar ik ben wel tegen kernwa pens. Want kernwapens worden gemaakt om gebruikt te wor den". In mei kreeg Gerard van zijn com mandant in Wèzep te horen dat hij een week lang wacht zou moe ten lopen bij de opslagplaatsen voor kernwapens in 't Harde of Havelte. Gerard weigerde en dat leidde tot een uniek strafproces. Nooit eerder werd een militair voor de Krijgsraad gedaagd voor een dergelijk delict. De dienst plichtige deed namelijk geen be roep op de Wet Gewetensbezwa ren, omdat hij geen tegenstander is van het leger. Auditeur-militair mr. A. D. Kok vond evenwel dat de soldaat het niet op een strafzaak had mogen laten aankomen. „Het is heilloos, het moet leiden tot een veroorde ling. Het leger heeft een politieke leiding, er is politieke controle op het doen en laten van de krijgs- gingen van zes a zeven procent) een "ongedifferentieerde en on gemotiveerde" verzwaring van de woonlasten van de huurders. Ondanks deze kritiek kan de socia listische voorman zich wel vin den in de voornaamste doelstel lingen van het ontwerppro gramma. Dit geldt voor de voor stellen om de werkgelegenheid uit te breiden met 300.000 ar beidsplaatsen en voor de uitbrei ding van de woningbouw waar de christen-democraten voor plei ten. D'66 staat vrij positief tegenover het programma. Het heeft een realistische toon, maar is niet be paald opmerkelijk, vindt de Tweede-Kamerfractie van D'66. Zij zien in het program genoeg macht. Beslissingen of het wachtlopen bij kernwapens wel of niet kan worden geweigerd, moeten door de politiek worden genomen. Het is zinloos die dis cussie te gaan voeren in de rechtszaal". Etty wethouder van Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - De 31-jari- ge socialist Walther Etty is giste ren door de Amsterdamse ge meenteraad gekozen tot wethou der van financiën. Etty, die 27 van de 40 stemmen kreeg, volgt zijn partijgenoot Wim Sinnige op. Deze trad in juni om persoonlijke redenen terug. De nieuwe wethouder, die tot de jongste stadsbestuurders in het land behoort, zit twee en een half jaar in de Amsterdamse gemeen teraad. Hij moet voor het eind van het jaar met een sluitende begro ting op tafel komen. DEN HAAG (GPD) - Er is geen sprake van dat TNO smeergeld betaald zou hebben aan een Duit se ambtenaar van het ministerie van defensie in Bonn. Dit heeft het hoofdbestuur van de onder zoeksorganisatie TNO bekend gemaakt. De officier van justitie in de West- duitse hoofdstad liet vorige week weten dat hij een onderzoek ging mogelijkheden om zinvolle on derhandelingen te voeren met het CDA voor een nieuwe rege ringsperiode. VVD WD-leider Rietkerk vraagt zich in een eerste reactie af of de 2,5 pro cent groei van de produktie (het economisch fundament van het program) in de praktijk haalbaar zal zijn. De stelling dat de parti culiere inkomens in de komende tijd zullen dalen, is volgens de VVD-voorman een reden te meer om te denken aan beperkingen in de collectieve sector. Volgens Lubbers (CDA) sluit het programma van zijn partij op be langrijke punten aan bij de PvdA. De centrale doelstellingen - het scheppen van meer werkgele genheid en de stimulering van de woningbouw - zijn voor beide partijen hetzelfde. Een belangrijk verschil is volgens hem de koop krachtdaling, die het CDA in te genstelling tot de PvdA voorziet. Het is volgens Lubbers echter nog te vroeg om conclusies te trek ken, omdat beide partijen nog slechts voorlopige programma's hebben opgesteld. Verder is het nog onduidelijk of de verschillen gebaseerd zijn op andere taxaties of dat het hier gaat om tegenge stelde politieke opvattingen. CNV De christelijke vakcentrale CNV vindt dat het CDA wel erg ge makkelijk offers vraagt van men sen die moeten leven van het mi nimumloon of een uitkering. Vooral omdat niet zeker is dat het CDA iets hards tegenover de of fers kan zetten, noemt voorzitter Harm van der Meulen de voorge stelde loonmatiging voor de mi nima onaanvaardbaar. Volgens hem zal het CDA op dit punt zijn ontwerpprogram moeten bij stellen. Wel heeft Van der Meulen waarde ring voor het algemene streven de woningbouw te stimuleren en de werkgelegenheid de komende vier jaar voorop te stellen. Het VNO vindt de door het CDA verwachte groei "ongeloofwaar dig". Bovendien is volgens het VNO de voorgestelde inkomens ontwikkeling alleen haalbaar met behulp van een lang volgehou den geleide loonpolitiek. Dit is een beleid, dat niet overeenkomt met de maatschappelijke reali teit, aldus het VNO. - instellen in verband met een om koopsom van 100.000 Duitse marken, die de ambtenaar Wil helm S. van een Nederlandse be drijf zou hebben ontvangen. La ter bleek met dit bedrijf TNO be doeld te worden. Volgens de verklaring van TNO voert het metaalinstituut van het bedrijf vanaf 1964 onderzoek sopdrachten uit voor het Duitse AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse kraakgroepen verkeren momenteel in staat van verhoogde paraatheid. Zowel in de Groote Keyser aan de Keizersgracht, als in het gekraakte pand aan de Prins Hendrikkade wonen meer mensen dan normaal. Ondanks gerechtelijke beve len tot ontruiming van deze panden, zijn de krakers niet van plan om ze zonder slag of stoot over te dragen. Er wordt druk vergaderd om allerlei tactische plannen door te Het wordt oorlog, is de ver wachting. Lijdelijk verzet? „Kom nou, dan word je in el- kaar geslagen, zonder dat je wat terug kan doen". Sympa thisanten van de krakers druppelen op het ogenblik de hoofdstad binnen om de pan den te helpen verdedigen. Geruchten Het uitbreken van de strijd is nog maar een kwestie van da gen. Amsterdam gonst van de geruchten. Zo zou de politie in de nacht van maandag op dinsdag tegen het och tendgloren een poging heb ben willen wagen om de Groote Keyser te ontruimen. Het bleef rustig. Toch lijkt het niet onlogisch als de Groote Keyser het eerst wordt aangepakt. Het pand heeft geen legale bewoners, zoals de koopappartementen aan de Prins Hendrikkade. Wanneer de Groote Keyser, het symbool van de krakers, eenmaal is gevallen, zou het er bij de ontruiming van (le appartementen misschien wat rustiger aan toe kunnen gaan. Bovendien is de kraak- zender Radio De Vrije Keyser dan uit de lucht. Het is een theorie. Sommige krakers vinden dat er wel wat departement. De contactman voor de opdrachtgever was aan vankelijk de nu beschuldigde heer Wilhelm S. Uit de goede samenwerking tussen TNO en de opdrachtgever groei de bij TNO de wens van een vas tere vorm voor de samenwerking. Dit zou het best gerealiseerd kunnen worden door de oprich ting van een Duits-Nederlands inzit. Anderen wijzen erop dat de gemeente het pand aan de Keizersgracht, dat al een half jaar geleden ontruimd had moeten zijn, nog altijd kan aankopen. Dat geldt niet voor de appartementen aan de Prins Hendrikkade. Die moé ten leeg om de eigenaar de kans te geven ze alsnog te verkopen. Lukt dat niet, dan overweegt de gemeente een vorderingsprocedure. Niemand gelooft dat de situatie rond het gekraakte pand aan de Prins Hendrikkade zo lang zal worden geduld als de Groote Keyser. "Burgemees ter Polak kan dat politiek niet verkopen. Anders kan hij be ter meteen zijn hoofd in de strop steken. Zijn positie is dan niet meer te handhaven", zegt een bewoner van het kraakpand aan de Prins Hen drikkade. De legale bewoners van de ap partementen hebben het ge barricadeerde pand verlaten. Een groot spandoek maakt gewag van de strijdvaardig heid van de krakers: „Ont ruiming Prins Hendrikkade? Vergeet het maar!" Op het dak ligt allerlei materiaal klaar om naar beneden te worden gegooid. De ramen zijn gebarricadeerd met sta len platen en bedspiralen. Punkers Voor het hek dat toegang tot de appartementen verschaft, zit een aantal punkers. Zij hou den de wacht. Iemand die er niets te zoeken heeft, mag niet door het ook met zware stalen rijplaten gebarricadeerde hek. Diverse bestelauto's en handkarren rijden voor, om het laatste waardevolle meu bilair naar veiliger oorden te verhuizen. Rechercheurs houden de gang van zaken rond het pand ook dag en nacht in de gaten. instituut en het vestigen van een TNO-vertegenwoordiger in Düs- seldorf. Om de uitvoerbaarheid van de plannen te onderzoeken, werd S. aangesteld, vanwege zijn kennis van de plaatselijke omstandig heden, aldus de verklaring van TNO. De Duitser kreeg voor zijn activiteiten een vergoeding van 1250 mark per maand. De Grote Keyser: beddenspiralen en ijzerdraad. De Groote Keyser biedt zo mo gelijk nog meer de aanblik van een fort. Nog steeds wordt in het pand druk gelast om de barricades te verstevi gen. De krakers hebben veel puin naar binnen gesleept, niet alleen ter versteviging, maar ook ter verdediging van het pand. De ramen van de eerste twee etages zijn dicht getimmerd. Op het dak zijn de bedspiralen en het prikkel draad zichtbaar. „We zijn op alles voorbereid. Niemand kan ongemerkt de Groote Keyser binnenkomen. Als ze een kneed bom tegen de benedendeur plakken, zijn ze nog lang niet boven". De kra kers melden verder een alarmsysteem te hebben, waardoor ME-pelotons niet ongemerkt Amsterdam kun nen binnenkomen. Ook is er een systeem van de sneeuw baltelefoon, om krakers in andere panden in geval van nood te waarschuwen. De politiebond heeft al ge vraagd om zoveel mogelijk politiemensen in te zetten bij de ontruiming van de kraak panden. Er wordt al een getal van 1000 ME'ers genoemd. Ook hierover gaan veel ver halen. Zo zou de politie een verrassingsaanval doen om via de nog in aanbouw zijnde metro, plotsklaps bij het Cen traal Station te arriveren. Een ander gerucht is. dat de poli- tie druk met helikopters oe fent om commando's op de daken te droppen. Benzinebommen De krakers wachten in span ning op de dingen die komen gaan. Hun wapenarsenaal be staat uit stenen, verfzakjes, olie, prikkeldraad, bedspira len en vuurwerk. Gesproken is ook over benzinebommen. Dat wordt ontkend. „Dan kunnen we net zo goed een mitrailleurnest aanleg gen. Zover willen we niet gaan. We zitten nu al tegen de rode grens. We praten al over hoe we eventueel terug moe ten. Geweld roept alleen meer geweld op. Dat escaleert al leen maar Zo meteen verliest een agentje zijn zelfbeheer sing en begint te schieten. Wat dan?"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7