Pieterswijk is tegen verlies p arkeerruimte Amsterdam verliest een bekwaam bestuurder Sportstichting op bres voor korfbalvelden in 'Groenoord' Gemeente wil 70 plaatsen laten verdwijnen MR. C.H. GOEKOOP NA AR LEIDEN 5? BOND TEGEN VLOEKENWIL SUBSIDIE Lezers schi •ijven Digros Paddestoelen Leidse stadsrubriek Gewichtig Oogluikend Voor moor Loiil- niouw s pa". 12 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 AMSTERDAM LEIDEN - „In de persoon van Goekoop krijgt Leiden een ambitieus, bekwaam en creatief man". Met die woorden heeft bur gemeester Wim Polak van Amsterdam gisteren afscheid genomen van het VVD- raadslid mr. C.H. Goekoop, die in benoemd tot burge meester van Leiden. Mr. Goekoop heeft tien jaardeel uitgemaakt van en een be langrijke inbreng gehad in het bestuur van de stad. Van 1976 tot 1978 was Goekoop wethouder, waarbij hij naast Monumentenzorg, dehaven en de luchthaven in zijn por tefeuille had. Hij heeft als eer ste een belangrijke aanzet ge geven tot de Havennota van Amsterdam. Als fractievoor zitter heeft Goekoop zich daarna een strijdbare figuur getoond. Burgemeester Po lak zei dat hij de bestuurlijke krachten van Goekoop nog meer heeft gewaardeerd dan zijn soms erg polariserende eigenschappen. Mr. Goekoop kreeg uit erkentelijkheid voor wat hij voor Amsterdam heeft verricht een zilveren kofschip aangeboden. In zijn afscheidsrede zei mr. Goekoop, dat hij zich in de Amsterdamse raad nauwe lijks heeft verveeld. Het wet houderschap heeft hij erva ren als het meest boeiende en vruchtbare. Die periode is echter te kort geweest om een beleid af te maken. „Ik wens alle wethouders toe dat zij meer tijd krijgen', aldus mr. Goekoop, die eraan toevoeg de dat de positie van de ge meenten als lokale bestuurs- eenhëid steeds zwakker is geworden de laatste jaren. De versterking van de rol van de provincie is ten koste gegaan van de gemeenten. „Het is een ontwikkeling die ten sterkste moet worden betreurd, en ook op het democratische vlak frustrerend gaat wer ken". Goekoop waarschuwde de staa Amsterdam nog voor de ver gaderwoede die de bestuur ders tenminste anderhalve dag per week kost. Hij verge leek het met het kabinet, dat in een derde van die tijd ver gadert. Er moet in Amster dam meer worden gedele geerd, aldus Goekoop, en minder tijd worden besteed aan onbelangrijke din gen. Over de succesvolle manifesta tie Sail zei Goekoop. die voor zitter van het stichtingsbe stuur was, dat de criminaliteit in die week tot een uniek laag- tepunt is gedaald. In de hele periode zijn bij de politie slechts drie gevallen van zak kenrollerij gemeld. Goekoop stelde voor dat Amsterdam een diepgaande studie laat maken van de situatie op 30 april jl. en die tijdens Sail '80, toen de saamhorigheid zo sterk tot uitdrukking is ge komen. LEIDEN - Het verdwijnen van pakweg 70 parkeer plaatsen in de Pieterswijk, het gebied rond het Ra penburg, is bij een aantal bewoners in het verkeerde keelgat geschoten. In de afgelopen maanden dien den zij hun bezwaarschrif ten in bij de gemeente. In totaal zijn er sinds het verschijnen van het ont- werp-bestemmingsplan, begin januari, zo'n twintig bezwaren binnengeko men, die betrekking heb ben op verschillende pun ten uit het plan. Zoals bekend wil de gemeente van de wijk weer het domein van de voetganger maken» Concreet be tekent dat dat doorgaand verkeer in de toekomst zal worden ge weerd en het Pieterskerkhof au tovrij wordt. In het ontwerp-be- stemmingsplan wordt gesproken over een voetgangers-voor- rangsgebied. Helemaal onbe reikbaar voor auto's zal het ge bied rond de Pieterskerk echter niet worden. Parkeerproblemen voorziet de ge meente alleen op koopavonden en op zaterdag; op werkdagen en 's nachts zal het volgens haar wel loslopen. Sommige bewoners denken daar, zoals gezegd, an ders over. "Er zijn 670 parkeerplaatsen aan wezig. In de toekomst zijn er zo'n 884 plaatsen nodig. De gemeente heeft er slechts 600 berekend. Veel te weinig dus". In dit verband merkt een andere bezwaarschrift-schrijver op dat de gemeente volgens hem moet afzien van haar nieuwbouwplan- nen op de hoek Pieterskerk gracht en Lokhorststraat zolang het verlies aan parkeerplaatsen niet wordt gecompenseerd. Zoals bekend wil de gemeente op die plaats veertien woningen bou- De stichting Leidse Binnenstad denkt een oplossing voor het parkeerprobleem te hebben ge vonden. Bouw drie parkeergara ges in de binnenstad, deelt de LEIDEN - De Bond tegen het Vloeken heeft de gemeente Lei den verzocht om dit jaar alsnog een subsidie te verlenen. Tijdens de laatste begrotingsbehandeling - eind Vorig jaar - ging een meer derheid in de raad akkoord met een amendement waarin werd uitgesproken dat de Bond tegen het Vloeken niet langer zou wor den gesubsidieerd. Als argument werd aangevoerd een democratisch gekozen orgaan als de gemeenteraad geen subsidie moet verlenen aan een organisa tie van een anti-democratische gezindheid. Het bestuur vindt deze beschuldiging onjuist en verwijst naar een verklaring die werd opgestéld tijdens een ver gadering van de bond in februari van dit jaar. In die verklaring zegt de bond de democratie te zien als een groot goed. "Onze opvatting betekent niet dat we aan anderen (niet Christusbelijders) het recht ont zeggen de democratie te zien als een menselijk recht. Ten onrech te wordt ons verweten dat wij een theocratie voorstaan, waarin wij aan niet-christenen onze over tuiging dwingend willen opleg gen", aldus de bond. stichting mee. (Een onder het Galgewater met als alternatief een parkeerdek op de plaats van de school aan de Boommarkt, een V aan de Kaasmarkt en een aan de Garenmarkt of aan de Water- i steeg.) C A vestiging Een ander omstreden punt is de C A vestiging aan de Breestraat. De werkgroep Milieubeheer Lei den vindt dat de nadruk moet komen te liggen op gezinsbewo- ning en niet op grootschalige be drijven als C A. De werkgroep merkt op dat de panden die door C A met sloop worden be dreigd onder andere uit cul tuur-historisch oogpunt van be lang zijn. De werkgroep zegt te betwijfelen dat de winkelfunctie van de bin nenstad achteruit gaat als het be drijf niet komt. "Daar is niets van bekend". De vereniging voor Pieters- en Academiewijk maakt bezwaar tegen de uitbreiding van het kernwinkelgebied (rond de Hoogstraat) tot aan de Langebrug ten behoeve van C A. Boven- diën vindt de vereniging het be denkelijk dat vier panden, die zelfs bij de nieuwbouwplannen van het bedrijf hun woonbe stemming houden, door de ge meente aan die bestemming worden onttrokken. De Stichting Leidse Binnenstad vraagt zich af op welke gronden de gemeente het maximale aantal cafés baseert. Zoals bekend wil de gemeente in de komende jaren het aantal cafés in de wijk terug brengen tot vijf. (Een actief be leid zal zij overigens niet voeren). Studentenhuisvesting De Stichting Leidse Studenten huisvesting en de Leidse univer siteit vinden dat de woonmoge- lijkhederi voor studenten en an dere jongeren in de toekomst te veel worden beperkt. "Wij hebben begrip voor het willen versterken van de woonfunctie", stelt de SLS. "Maar nadruk op gezinsbewoning houdt tevens in dat van een wezenlijke uitbrei ding van de huisvestingmoge lijkheden voor studenten geen sprake is. Sterker nog: die na druk leidt zelfs tot een aanmer kelijke beperking". De universiteit vindt dat de panden die vrijkomen na voltooiing van het Witte Singel-Doelenplan misschien kunnen worden ge bruikt voor de huisvesting van studenten en andere jongeren. Geschikt voor gezinsbewoning zijn deze panden volgens de uni versiteit toch niet. "Het gaat vaak om zeer grote huizen, die niet ge schikt zijn voor bewoning door één gezin omdat ze te groot zijn. Nog afgezien van de hoge huur prijs die niet door één gezin is op te brengen". Een overzichtsfoto van de Pieterswijk met op de achtergrond de beeldbepalende Pieterskerk. Het plaatsen van brieven van lezers bétekent niet dat de,: redactie de daarih wéergégëven mening onderschrijft.' Brieven kunnen van redactiewee Worden ingekort. i Digros heeft zijn deuren aan de Langegracht geopend. Een feest van drie dagen moet de mensen kooplustig maken en de bewoners doen vergeten wat voor overlast de multi-markt met zich mee zal brengen. Van de Broek zegt zelf dat er wel wat parkeeroverlast zal komen. Hij stelt dan ook voor om naast zijn zaakje een parkeergarage te bouwen. Bewoners van de buurt zijn tegen een parkeergarage, omdat deze o.a. verkeer aantrekt en lang- zaamrijdend snelverkeer met zich meebrengt. De bewoners hebben andere ideeën over de in vulling van het Krantz-terrein. De gemeente heeft beloofd ver keersmaatregelen te treffen, zo als éénrichtingsverkeer, stop verboden en parkeerverboden, om de overlast te beperken. Tot nu toe hebben de bewoners daar nog niets van vernomen. De bouw van Digros ging sneller dan de uitvoering van de plannen van de gemeente en de buurt zit Als paddestoelen schieten ze uit de grond, of liever uit de da ken. De 27 mc-antennes. Lange sprieten. Sommige op vakkundige wijze aange bracht. De meeste evenwel op een slordige manier op het dak geplant. En dat terwijl het juist de bedoeling is dat door de aanleg van kabeltelevisie de antenne zo veel mogelijk- uit het stadsbeeld verdwijnt. Maar dat valt dus tegen. Het aantal antennes neemt zelfs hand over hand toe. Meters hoge sprieten zie je overal de lucht inpriemen. Het schijnt allemaal te mogen want Lei den kent geen antennever bod. De gemeenteraad heeft indertijd bepaald dat zo n verbód er niet mag komen omdat het in.strijd is met het recht van vrije meningsui ting. Niemand is daarom verplicht om z'n antenne van het dak te laten halen na aansluiting op het stadskabelnet. Het mag wel maar het hoeft niet. Maar volgens de heer Van Loon. die de aanleg van het kabelnet coördineert,- laat vrijwel nie mand z'n antenne van het dak halen. "Het zijn slechts en kelen die het laten doen. Ty pisch Nederlands hè? Eerst de kat uit de boom kijken. Bovendien. Het kogt 75 gul den om zo'n ding van het dak te laten halen. Je raakt dan iets kwijt maar je krijgt er niets voor terug. Maar ach, ik slaap er echt geen nacht min- door René van der Velden Jaap Visser Het begint er aardig op te lijken dat de "winkelkarretjes- problematiek" een, zoals dat zo mooi heet, politiek heet hangijzer gaat worden. Precies een week geleden heb ben wij al een hele rubriek aan dit "gewichtige" probleem gewijd. Daaruit bleek dat de winkeliers nogal verschillend denken over de "motie-Beijen", het voorstel dat in de toekomst de winkel karretjes van straat moet houden. Zoals bekend wil Beijen het gebruik van win kelkarretjes op de openbare weg strafbaar stellen. Boven dien moeten ook de winke liers die de karretjes aan de klanten meegeven volgens het PPR-raadslid een boete kunnen krijgen. De der i de i die dingen op de daken laten staan. Ze vallen uiteindelijk vanzelf naar beneden". Vrijwel niemand laat z'n anten ne weghalen, Integendeel op vele plaatsen komt er juist een extra antenne bij. Dit in het kader van de 27 mc-rage. Hoe zit het eigenlijk met huurhuizen. De heer Streef- land, directeur van de Leidse Woningstichting: "In onze huurcontracten stapt dat de huurders geen antennes op de daken mogen plaatsen. Dus ook geen 27 mc-antennes. Maar oogluikend laten we het voorlopig toe. Alleen als het -s een levensge vaarlijk ding. Enorm groot en zo gammel als wat. Maar over het algemeen doen we er dus nog niets aan. We vinden na melijk dat nu de minister de 27 mc-band heeft vrijgegeven wij als huisbazen niet zomaar de antennes kunnen verbie den. Binnen de woning bouwcorporaties wordt wel driftig over deze hele zaak ge- discussiëerd. Want er zitten ook nog andere aspecten aan, juridische aspecten. Wat ge beurt er namelijk als zo'n an tenne naar beneden klettert. •ten wij als huiseige- ior de gevolgen op draaien. Voorlopig zjjn we nog met z'n allen op zoek naar een oplossing. Maar het houdt de gemoederen wel bezig". Voorlopig breidt het antenne woud op de Leidse daken zich alleen maar uit. Een flinke notie kwam afgelopen maandag aan de orde in de gemeenteraad. De heren en dames raadsleden kwamen er na het nodige gestoei niet uit. Alsof er moest worden beslist over een snelweg dwars dooi de binnenstad. D'66-raadslid Hoekema begon over in spraak voor de winkeliers en kreeg een aantal raadsleden op z'n hand. Besloten werd om de zaak weer terug te spelen naar de commissie voor Algemene en Bestuur lijke Aangelegenheden. Daar begint het gestoei weer van gen kwestie van rr derhalve. Gee reiniging, geer reiniging maa ontreiniging. tijd komt de zaak dar rug in de raad. Benieuwd hoeveel mensen tegen die tijd hun nek hebben gebroken over al die rondslingerende winkelkarretjes. LEIDEN - De Sportstichting Lei den heeft grote bezwaren tegen het mogelijk verdwijnen van de sportvelden van korfbalvereni ging Noorderkwartier bij de Groenoordhallen. Zoals bekend staat in het ont- werp-bestemmingsplan "De Hallen", dat de gemeente enkele maanden geleden presenteerde, dat deze sportvelden in de toe komst misschien moeten wijken voor een uitbreiding van het Groenoordhallen-terrein. De Sportstichting wijst er op, in een bezwaarschrift dat zij tegen het ontwerp-plan heeft ingediend, dat de sportvelden bij de Groenoordhallen onmisbaar zijn. Er zou, ondanks goede verande ringen de laatste jaren, nog steeds sprake zijn* van een tekort aan sportvelden. De Sportstichting wil ook een ver andering in de plannen ten aan zien van de geplande bouw van een accommodatie voor binnen sporten met vergaderruimte, een café-restaurant en een daarbij horende parkeerkelder in de buurt van de Groenoordhallen. Door een wijziging in de plannen zou een sportveld worden gerea liseerd voor de korfbalvereniging Pernix die door de aanleg van een nieuwe kunststofatletiekbaan in de Leidse Hout in de problemen is geraakt. De Sportstichting wijst verder op een noodzakelijke aanpassing van het ontwerp-plan om de realisering van een kleed kameraccommodatie en vereni gingsruimte mogelijk te maken. Tegen het ontwerp-bcstemmings- plan voor De Hallen zijn ook be zwaren ingediend door bewoners van Floris Versterlaan en omge ving. Zij vrezen dat de overlast die zij al ondervinden, van be drijven in hun woonwijk, zal ver ergeren door de nieuwe plannen. De omwonenden denken dat hun wijk moet opdraaien voor de huisvesting van bedrijven en pakhuizen die in de binnenstad niet meer te handhaven /iin De gemeenschappelijke vuilver branding heeft bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan in verband met de beperkt toege bet ving de vuil in de plannen op reeds bestaand b i het het

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3