'Alles zorgvuldig afgewogen voor ik solliciteerde' Bezwaren tegen flat afgewezen Wij willen geen taxi s Goudse wethouder Houdijk wordt nieuwe burgemeester Zoeterwoude Nieuwbouw Springplank nog onzeker "SCHOOLZWEMMEN ZOU GRA TIS MOETEN ZIJN Schilder na val ziekenhuis in Weidse agenda Ouders willen snel nieuwe school DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 ZOETERWOUDE/GOUDA - "Als ik naar de situatie ter plaatse kijk, dan lijkt Zoeterwoude mij een aantrekkelijke gemeente. Het is een groen dorp en voor de afwisseling is er ook nog industrie." Dit zegt de 48-jarige christen-de mocraat ing. A. J. M. Houdijk, die benoemd is tot nieuwe burgemeester van de gemeente Zoeterwoude. Momenteel is hij CDA-wethouder in Gouda. Vanuit zijn woonplaats laat de kersverse burgemeecter weten dat hij zijn nieuwe gemeente op pervlakkig kent, aangezien hij "er wel eens langs kwam". Vi ij- dag zal hij zijn eerste echte con tact hebben met de huidige bur gemeester Detmers (die per 28 augustus plaats voor hem zal ma ken) en de Zoeterwoudse- wet houder. Van der Heiden en Maan. Houdijk vertelt dat hij al langer het burgemeesterschap heeft geam bieerd. "Het was echter niet zo dat ik op elke vacature ging solli citeren. Ik heb het altijd zorgvul dig bekeken en afgewogen." Voor de functie in Zoeterwoude kwam hij als beste van de 33 solli citanten naar de post van burge meester uit de bus. Houdijk, ingenieur in de weg- en waterbouwkunde, brengt een rijke politieke ervaring mee naar Zoeterwoude. In 1962 werd hij KVP-lid van de Goudse gemeen teraad. "In dienstjaren ben ik in die gemeente nu een van de oud ste leden van de raad." Sinds 1974 is hij wethouder in deze gemeen te met de portefeuille onderwas, sport, cultuur en ken. Tot zijn directe takenpakket behoren onder andere ook mo numentenzorg, automatisering en de hele woonwagenkwestie. Tevreden Het wethouderschap in Gouda is volgens de nieuwe Zoeterwoudse burgemeester "een dubbele dag taak", reden voor hem om zich vanaf 1974 full-time met deze taak bezig te houden. Tot die tijd was hij in het dagelijks leven projectleider bij het bouwbedrijf Nederhorst NV Gouda. Als wet houder bleef voor dit werk echter geen tijd meer over. "Trouwens, dat wilde der Goudse raad ook niet. Je moet je daar volledig kunnen inzetten voor het wet houderschap." Vanaf 16 september zal Houdijk, getrouwd en vader van drie kin deren, officieel burgemeester zijn van Zoeterwoude. De plaatselij ke politici tonen zich over het al gemeen wel tevreden met deze man als nieuwe burgemeester, hoewel ze allemaal erbij aanteke nen weinig te kunnen zeggen omdat men hem nog niet kent. De politieke kleur van de nieuwe man op de burgemeestersstoel heeft ook weinig voeten in de aarde. "Als hij verder beant woordt aan de verwachtingen die wij ons van hem hebben gesteld, dan interesseert het ons niet uit welk kamp hij komt", aldus raadslid Straver (Progressief Zoeterwoude). Met de verwach tingen die leven bij de progres sieve raadsleden doelt hij vooral op de openbaarheid. "Het is voor ons erg belangrijk of hij een voor stander is van openheid, ja of nee. Al jaren proberen wij de zaak hier open te gooien. Detmers heeft dat altijd weten tegen te houden als uitgesproken tegenstander van die openbaarheid. Het zit dan ook nu met de komst van de nieuwe burgemeester erg hoog bij mij. De burgers moeten zo goed mo gelijk bij het gebeuren worden betrokken. De huidige burge meester heeft veel te veel zijn stempel op de CDA-beslissingen in de raad kunnen drukken." Openheid Straver spreekt de hoop uit dat Houdijk de planologie goed be heert. iets dat PZ ook al bij het opstellen van een profielschets heeft geopperd. "Verder is een goede relatie met de burgerij van groot belang contact zowel met de autochtonen als de nieuwko- Houdijk: "Zoeterwoude is ook nog industrie Een ander belangrijk facet dat Straver wenst te zien bij de Goudse wethouder is durf. "Durf om initiatieven te nemen ten aan zien van woningbouw en zich minder bescheiden op te stellen tegenover bouwexploitanten. De gemeente moet zelf grond waar op woningbouw wordt gepleegd gaan beheren. Tot nu toe is men altijd huiverig daarvoor geweest in verband met verlies en derge lijke. De nieuwe burgemeester moet durven de vrijheden van bouwexploitanten op dit gebied te beperken." WD-wethouder Maan vindt het positief dat de nieuwe voorzitter van het college van burgemeester en wethouders en van de ge meenteraad voldoet aan de eis uit de profielschets, dat hij niet ou der mag zijn dan 50 jaar. "Kijk, wat de politieke kleur betreft moeten we gewoon realistisch zijn. De keuze voor een CDA-er ligt in de lijn van de Zoeterwoud se situatie en verhoudingen (8 CDA-raadsleden, 2 WD-ers, 3 PZ-ers - red.). Daarom ben ik daar zeker niet teleurgesteld over. Dat was gewoon te ver wachten." Maan vindt het allang goed als blijkt dat Houdijk een goede be stuurder is. Toch had hij het liefst gezien dat de nieuwe burgemees ter juridische ervaring had mee gebracht naar het dorp. "Maar doorslaggevend is toch of hij be stuurlijk goed zal functioneren, of hij goed met de raad kan om gaan en meespelen als voorzitter en of hij openstaat voor Zoeter woudse zaken." Zelfstandig Ook Maan is van mening dat het contact met de bevolking van groot belang is. "Het voordeel van zo'n kleine gemeente is dat de individuele bewoners met problemen nog naar de burge meester kunnen toestappen. De verhoudingen liggen hier direc ter denk ik dan in Gouda. Daar moet de nieuwe burgemeester op inspelen." Zijn collega-wethouder Van der Heijden (CDA) is van mening dat Houdijk moet laten zien aan de Zoeterwoudenaren dat "hij er is." Een zaak lie voor Zoete, voude van groot belang is en die zijn partijgenoot uit Gouda mee moet kunnen aanpakken is volgens hem onder andere de zorg dat de gemeente zelfstandig blijft. "Ik verwacht daarbij een grote in breng van de burgemeester. Ze ker in het overleg daarover met hogere overheden. Daar zal best nog een robbertje over moeten worden gevochten in de nabije toekomst." Verder vindt hij dat de burgemees ter moet durven om het voortouw te nemen als voorzitter van het college in zaken als de welzijns sector en andere onderwerpen die de laatste jaren "het taken pakket van de bestuurders heb ben verdiept en gecompliceerder hebben gemaakt." Van der Heijden vindt wel dat de burgemeester een echte bestuur der moet blijven. "Ik zie deze baan zeker niet als een uitgeklede functie, zoals dat bijvoorbeeld in een grotere gemeente als Leiden het geval is. Dat kan in een kleine plaats volgens mij niet. Dit vloeit ook voort uit het feit datje in een kleine plaats als burgemeester met part-time medewerkers te maken hebt." "De burgemeester moet niet alleen een representatieve, maar zeer zeker ook een duidelijk bestuur lijke inbreng hebben. Anders kun je het net zo goed zonder burgemeester doen. Dat repre sentatieve kunnen anderen ook doen." Op Voordorp terrein Leiderdorp DEN HAAG-LEIDERDORP - De Kroon heeft de bezwaren van 16 inwoners van Leiderdorp te gen de bouw van flats op het Voordorpterrein van de hand gewezen. Het gaat om 108 wonin gen, waarvan 90 Ivoor alleen staanden en tweepersoons!» uis- houdens, in een gebied dat wordt begrensd door de Persant Snoepweg, Ockenrode, Tolle- naersingel en Brederode. Vorig jaar is de bouw van deze flats al begonnen, nadat de Raad van State een verzoek van de 16 OEGSTGEEST - Het wachten op de uiteindelijke beslissing over de nieuwbouw van de openbare lagere Springplankschool in Oegstgeest wacht op een bouw technisch rapport van gemeen tewerken. Aan de hand hiervan kan dan ook de begroting voor de bouw worden gemaakt. Dit deelde verantwoordelijk wet houder mevr. Blom gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie voor onder wijs en maatschappelijke aange legenheden. "Het is met een bloedend hart dat ik nu nog geen uitsluitsel kan geven, maar ik wanhoop niet," zo zei zij in ant woord op vragen van de commis sieleden en over hun hoofden heen naar personeel en ouder commissie van de school op de publieke trubine. Commissielid Van Veen (CDA) herinnerde aan de oorspronkelij ke doelstelling van de gemeente om de nieuwe school te bouwen. "Maar we moeten wel reëel blij ven en als absolute grens voor de bouwprijs de 2,1 miljoen gulden blijven aanhouden zo vond hij. In het opknappen van de oude noodschool aan de Lange Voort zag hij echter geen heil. "Dat is goed geld naar kwaad geld bren gen", aldus Van Veen. Linde Meenhorst (D'66) vroeg de wet houder om te komen met andere mogelijkheden voor een kunnen we onderkomen van de school."Dan kunnsnwe tenmin ste vergelijken." In zijn geheel besloot de onderwijs commissie dat de nieuwbouw van De Springplank in principe zo snel mogelijk moet doorgaan. Het uiteindelijke raadsvoorstel is wellicht in de raadsvergadering van september te verwachten. Het tijdens de vergadering aanwe zige schoolhoofd Eegdeman uitte zijn teleurstelling over de gang van zaken met betrekking tot de nieuwbouw van zijn school. Hij herinnerde de commissie er in een emotionele toespraak aan op welke wervingsadvertentie hij negen jaar geleden als school hoofd had gesolliciteerd. Hierin werd "een nieuw hoofd voor een nieuwe school" gevraagd en het was dan ook voor onderwijzers en ouders een teleurstelling dat die nieuwe school er nog steeds niet is, aldus Eegdeman. Inmiddels doen geruchten de ron de dat enige ouders ludieke of harde acties van plan zijn te hou- De Leiderdorpers, die in de buurt van het Voordorpterrein wonen, meenden dat de hoogbouw in dit gebied een aantasting van het woonklimaat tot gevolg zou heb ben, dat de bebouwing te dicht zou worden en dat er in Leider dorp niet zo'n behoefte zou be staan aan woningen voor alleen staanden en tweepersoonshuis- hou dens. De Kroon merkt op dat het om een tamelijk groot aantal wonin gen gaat, maar dat gelet op de aard en de situering ervan niet hoeft te worden gevreesd voor een ongunstig leefklimaat. De behoefte aan twee- en drieka merwoningen in Leiderdorp is er wel degelijk: er is meer vraag naar dan er woningen zijn. Het Voordorpterrein is volgens de Kroon als plaats voor deze flats geschikt in de buurt van een zie kenhuis, een medisch kinder dagverblijf en van een winkel- en kantoorcentrum. Het feit dat het hoogste flatge bouw zes lagen telt, is aanvaard baar, aldus de Kroon. Er is sprake van een geleidelijke overgang van twee naar zes lagen. De hoog ste flat staat in de buurt van de kruising Ockenrode-Loevestein; aan de andere zijde van de Per sant Snoepweg is in de vorm van het gemeentehuis en een kerk eveneens hoge bebouwing te vinden, terwijl aan de overzijde van de Oude Rijn een kantoorge bouw een garagebedrijf en flat gebouwen staan. Het bestemmingsplan Voordorp is nu door de Kroon goedge keurd. Het werd op 27 oktober 1975 door de gemeenteraad van Leiderdorp vastgesteld: Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland keurden het plan op 11 augustus 1976 goed. t af- en aanrijden, ook 's nachts: de bewoners i Bewoners Vincent van Goghlaan Oegstgeest: OEGSTGEEST - Enige bewoners van de Vincent van Goghlaan in Oegstgeest hebben bij burgemeester en wethouders geprotesteerd tegen de vestiging van een taxibedrijf in- hun laan. Het gaat hier om de taxi-centrale Oegstgeest, die vroe ger in de Duinzichtstraat was gevestigd. Ook hier ondervonden omwonenden veel hinder van vooral de mobilifooncentrale die in een schuurtje achter het woonhuis was geïnstalleerd. De nieuwe eigenaar Akse van het bedrijf, oud-inwoner van Voorschoten, Makelaarskantoor Rijnland geeft toe dat s toen nog door B en W de mogelijkheid geboden c tijdelijk zijn bedrijf op een parkeerterrein in een ca ravan uit te oefenen. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest zegt daarvan geen bemoeienis te hebben gehad met de vestiging in de Vincent van Goghlaan. In deze laan is het taxi bedrijf gevestigd in een van de makelaarskantoor Rijnland in Voorschoten gehuurde eengezinswo ning. De buren ondervinden bij monde van mevr. Swertz vooral last van het voortdurend af en aan rijden van de taxi's in hun eens zo rustige woon straat. "De taxi's rijden veel te hard en dat is gevaarlijk voor spelende kinderen die dat hier helemaal niet gewend zijn", zo zegt .ij. En ook 's avonds en "s nachts maken de autobewegingen de buurt bepaald onrustig, zo luidt de klacht. Tevens worden de auto's gerepareerd in een naburige garage wat volgens haar zeggen veel af en aan gerij van praatgrage collegachauffeurs tot gevolg heeft. Burgemeester Scheenstra heeft aan een deputatie van buurtbewoners toegezegd te zullen laten onder zoeken of het bestemmingsplan de vestiging van een taxibedrijf in de Vincent van Goghlaan wel toestaat. "J het huur contract de bepaling is opgenomen dat er in de eens gezinswoningen geen bedrijf mag worden uitgeoe fend. Maar mevrouw Van der Meer van dit verhuur kantoor kon niet zeggen hoe het dan mogelijk is dat dit in dit pand wel gebeurt. Wel is inmiddels duidelijk geworden dat Akse een vroegere werknemer van Rijnland is. Dit zou zo wordt vermoed, een verklaring kunnen zijn dat hij bij de woningtoewijzing ondanks de lange wachtlijst enige voorrang heeft gekregen. "Maar hoe het moge lijk is dahde eens zo strenge selectie van adspi- rant-huurders voor deze woningen opzij werd ge schoven, zo blijft mevrouw Swertz zich afvragen. "En bovendien behalen we hier niet bijna lOOOgul- den huur voor taxilawaai, maar voor onze rust." VOORSCHOTEN - Er moet nader beraad komen over het zoge naamde schoolzwemmen. Dat is de mening van de Voorschotense raadscommissie voor welzijn en onderwijs. Het onderwijs plaatst namelijk vraagtekens bij de eigen bijdrage en het vervoer naar het zwembad "Het Wedde". PvdA en D'66 zien schoolzwemmen als een deel van het basisonderwijs en daarom zou het volledig gratis moeten zijn. Wethouder Marselis zal zo speodig mogelijk met de visie van het college van burgemeester en wethouders komen. De viering in 1982 van "Voor schoten 700 jaar marktrechten" wordt .door de commissie als een goede zaak gezien. De WD - meent dat het particuliere initia tief moet worden gesteund. De commissie zal de nader uitge werkte plannen afwachten. Waterschade is er de oorzaak van dat een vloer in de gymzaal van Noord-Hofland moet worden vernieuwd. De kosten bedragen 15.110 gulden omdat wordt over gegaan op een ander soort vloer. Het verzoek van de Nuts-Lagere school voor een krediet van ruim 9.000 gulden voor het wegbreken van een bestaande muur en het maken van een schuifmuur, waardoor twee-lokalen eventueel bij ouderbijkortisten tot een grote ruimte kunnen worden gemaakt, werd aangehouden. In het mo derne onderwijs moet er ruimte zijn om onder andere ouders te kunnen ontvangen. Op voorstel van de PvdA wordt nu een alge meen onderzoek verricht waar door eventueel alle schoolge bouwen eenzelfde voorziening kunnen kragen. De commissie betreurt het dat het creativiteitsproject voor de scholen maar steeds niet goed van de grond kan komen. Nadat twee jaar geleden het Creatief Centrum zijn medewerking stop te, is aan het project niets meer gedaan. Niet eerder dan tijdens de begroting voor het jaar 1981 bestaat de mogelijkheid om defi nitief het creativiteitsproject vast te leggen voor het Voorschotense onderwiis. De gemeenteraad blijft verdeeld over de uitvoering van het plan. Een deel sprak vorig jaar uit dat de aanstelling van een vakleerkracht de juiste oplossing zou zijn, een ander deel van de raad ziet meer heil en minder risi co in part-time krachten. Daar over zal een uitspraak moeten komen. VOORSCHOTEN - Met steiger en al is vanochtend de schilder R. L. te Voorschoten vanaf de tweede etage van een pand op straat te gen de tegels gesmakt. Het ongeluk, dat om negen uur plaatsvond bij schiilderswerk- zaamheden aan de Prins Bern- hardlaan, is hoogst waarschijn lijk veroorzaakt doordat de lad der losraakte van de dakgoot. Na zijn val van bijna negen meter is de schilder met fracturen in het linkerbeen en diepe snijwonden aan handen en armen in het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden opgenomen. OEGSTGEEST - De oudercom missie van de Oegstgeester lagere Springplankschool heeft in een brief aan de gemeenteraad haar ongenoegen uitgesproken over de gang van zaken met betrek king tot de nieuwbouw van deze school. De ouders reageren hiermee op de stroom van geruchten als zou de nieuwbouw met een jaar worden uitgesteld of zelfs helemaal van de baan zijn. In de brief halen de ouders de ont staansgeschiedenis tot de nieuwbouw van de school aan de Kennedylaan boven tafel. Herin nerd wordt aan de werkopdracht van toemalig wethouder van on derwijs Gmelich Meijling aan de voorbereidingscommissie dat de nieuwe school geen confectiege- bouw mocht worden.,Er hoefde daarom ook niet in de eerste plaats op de kosten te worden gelet. Dit in antwoord op de be richten dat het ontwerp van ar chitect Jan Verhoeven te duur zou ?ijn. Hoofd van de school Eegdeman meent echter gezien de toemalige opdracht aan de voorbereidings commissie dat dit een gezocht ar gument is. Tevens'zou het ont werp goedkoper zijn dan veel an dere experimentele schoolge bouwen die al in de regio zijn ge realiseerd. De oudercommissie confronteert de raadsleden met uitlatingen, van de huidige wet houder van onderwijs i Blom, die zich altijd sterk Donderdag Leiden Stadhuis - commissie volkshuisvesting, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, forum: "de toekomst van studenten", 20 uur. Schuttersveld - circus Krone, 20 uur. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, van 10-15 uur, inlichtingen, tel: 02522-14797 (na 19 uur). Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrijd. van 14—16 uur. Voorschoten - commissie openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 augustus door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boehmer, Flo- stande: getoond Tevens wijzen de ouders er in hun brief op dat het momenteel in ge bruik zijnde houten noodgebouw aan de Lange Voort al enkele ja ren geleden bouwtechnisch zo- tfp wuuuc wel als onderwijskundig is afge- SheSintra^BeAenk^de," Lel 1 de nieuwbouw heeft rijn 19, Leiderdorp, tel: 894400. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten Zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge keurd. Daarom vragen de ouders om zo snel mogelijk de nodige kredieten beschikbaar te stellen zodat met de nieuwbouw kan t/m derdorp, tel: 410131, spreekuur vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: worden begonnen. En dit dan -,o«^dheidscentrum. vooral om een rustige voortgang van het onderwijs te verzekeren. jJJ iS"o2522^ÏM63" LEIDSCH £L DAGBLAD •k Het danig verrotte houtwerk van een kozijn van het al enkele jaren geleden bouwtechnische en onderwijskundig afgekeurde noodgebouw van de Springplankschool. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 071-123143 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per postf254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westedaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters "71-769935 Warmond; K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp. F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2