Van Veen: eigen loonbeleid van overheid is nodig Varkensvlees is te duur Geding tegen fabrikant vanBeatrix-penning BHEE Kort zakelijk Bonden: koppeling aan bedrijfsleven handhaven Miljoenen contract Transavia- Air Malta Markt berichten Discriminatie van PTT met Eurocard DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 Saab De raad die toeziet of de adverten ties in Groot-Brittannië door de beugel kunnen heeft, haar aan leiding van een kop in een adver tentie van het Zweedse automerk Saab bezwaar gemaakt tegen de woorden "en leidt mij niet in ver zoeking". Zeven leden van het publiek hadden gezegd dat die woorden, afkomstig uit "onze vader", niet pasten in aanprijzin gen voor, in dit geval, de Saab 900 Turbo. De gewraakte advertentie was ver vat in een campagne ter waarde van 50.000 pond die in een aantal Britse publicaties was versche- hen en die was verzorgd door een Brits adviesbureau. S o wj et-Unie De groei van de produktie in de Sowjet-Unie is in de eerste zeven maanden van dit jaar grotendeels overeengekomen met de doel stelling, zo blijkt uit gegevens in het weekblad "Ekonomitsjeskaja pazeta". Volgens het blad was de produktie 4,3 procent groter dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar en ziet het ernaar uit dat de doelstelling van een groei van 4,5 procent voor het ge hele jaar zal worden gehaald. Al leen de ijzer- en staalindustrie en de papierindustrie blijven sterk Jaij de plannen ten achter. Bouw De federatie Bouw- en Houtbonden FNV is geschrokken van de door het Sociaal Fonds Bouwnijver heid (SFB) gepubliceerde werk loosheidscijfer in de bouw. In de eerste week na de bouwvakkan- tie is dat cijfer volgens het SFB met 3000 meldingen opgelopen tot totaal ruim 30.000 werkloze bouwvakkers. Voorzitter Bram Buys van de Bouwbond FNV vindt dat het kabinet onmiddel lijk maatregelen moet nemen. "De situatie is aanzienlijk slechter dan we hadden verwacht", aldus Buys. "Het gaat in de bouw nu kennelijk heel snel bergaf waarts". J eugd werklozen De jeugdwerkloosheid in de Ver enigde Staten heeft zijn grootste omvang van de afgelopen vijfjaar bereikt, zo heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid meege deeld. Vorige maand waren drie miljoen jonge mensen zonder werk of ongeveer 16,4 prodent van de beroepsbevolking. Het percentage is sinds juli 1975, •het jaar waarin de vorige econo mische inzinking in de Verenigde Staten zijn dieptepunt bereikte, nog niet zo hoog geweest. Het stond toen op 18,3. In juli van het vorige jaar bedroeg het 13,4. De cijfers van het ministerie hou den geen rekening met seizoeris- verschijnselen als het grote aan tal schoolverlaters dat in de zo mermaanden op de arbeidsmarkt komt. Deze zomer is er 3,9 pro centwerkzoekenden tussen 16 en 21 jaar bijgekomen, aldus het mi nisterie. Varkensoorlog De rechtbank van de West-Duitse stad Münster heeft bepaald dat de Duitse overheid vorig jaar ok tober onjuist heeft gehandeld bij het sluiten van de Duitse grenzen voor Nederlands varkensvlees. Vanaf 1 oktober mocht Neder lands varkensvlees gedurende ongeveer tien dagen Duitsland niet in wegens mèningsverschil- len tussen Nederland en Duits land over de keuringsmethode van het vlees. Volgens de Duitse rechtbank was de Duitse maatre gel in strijd met de bestaande EEG-richtlijnen. Het proces te- jgen de Duitse overheid was aan gespannen door de Nederlandse fvleesgroothandel Dollekamp in IMarkelo, namens de centrale or ganisatie van de vleesgroothari- del. Directeur Dollekamp toonde zich verheugd over de uitspraak. Volgens hem hebben de Neder landse vleesexporteurs door de Duitse maatregel in oktober vo rig jaar een schade geleden van ongeveer 27 miljoen gulder» DEN HAAG/UTRECHT (ANP/GPD) - De ambtenaren bond ABVA eb de FNV zijn het volstrekt niet eens met de suggestie van VNO-voorzitter Van Veen dat de overheid er beter aandoet de ambtenarensalarissen en de uitkerin gen gelijke tred te laten houden met de inkomens in het bedrijfsleven. "Die koppeling moet ongedaan worden gemaakt", zei de werkgeversvoorzitter gisteren op zijn maandelijkse bijeenkomst met journalisten. staan met een eigen loonbeleid. Voor het bedrijfsleven moeten r maatregelen worden getrof- DEN HAAG (GPD) - De con sument merkt niets van een daling van de varkensvlees- prijs die is ontstaan door stagnerende uitvoer naar Ita lië. In plaats van een lagere prijs, wordt in de winkels zelfs 5 cent per kilo meer voor varkensvlees gerekend. De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt wil dat de prijsverlaging voor varkensvlees onmiddellijk aan de consument wordt doorgegeven. „Doordat de af zet van varkensvlees naar Italië sinds januari flink stag neert, is de kiloprfjs van het vlees voor de boer gedaald met 80 cent naar f3,25. De groothandelsprijs daalde ech ter slechts met 26 cent. Be halve de groothandel houdt ook de slager de varkens- vleesprijs te hoog: ondanks de dalende inkoopprijs werd in de winkel zelfs 5 cent extra voor het varkensvlees ge vraagd", aldus de consumen tenorganisatie. Volgens Konsumenten Kon- takt hadden de slagers de af gelopen twee maanden een winstmarge die 8 tot 9 procent boven het toegestane lag. Ook de groothandel steekt extra winst in eigen zak. Over en weer geven de groot handel en het bedrijfsschap slagers elkaar de schuld van de dure vleesprijs. Volgens het Konsumenten Kontakt benadelen beide partijen zo wel de boer als de consument Het ministerie 1 Mr. Van Veen ^iet die "ontkoppe ling" als enige mogelijkheid om de groei van de overheidsuitga ven af te remmen. FN V-bestuur der Frans Drabbe vindt het om- aanvaardbaar dat de "financiële last van de economische proble men op de schouders van de uit keringstrekkers wordt gelegd". "Dat zijn de mensen die toch al de zwaarste klappen krijgen", aldus Drabbe. Ontkoppeling van de ambtenaren salarissen zou betekenen dat de ambtenaren een stuk rechtsze kerheid en inkomenszekerheid kwijtraken. Bovendien zouden dan in feite rechtstreekse loon- SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse charterluhctvaartmaat- schappij Transavia Holland zal met ingang van 1 november van dit jaar drie van haar toestellen van het type Boeing 737 voor een -periode van bijna 2,5 jaar gaan verhuren aan de nationale lucht- baartmaatschappij van Malta, Air Malta Corporation ltd. De beide maatschappijen hebben gisteren op Schiphol de overeen komst hiertoe getekend. Dit heeft Transavia-directeur Peter Légro bekendgemaakt. Met dit contract is een bedrag van ruim 60 miljoen gulden gemoeid. De drie Transavia-vliegtuigen, die de Nederlandse registraties zul len behouden, zullen gevlogen blijven worden door Transavia- cockpitbamanningen. Ook het technisch onderhoud zal door Transavia worden gedaan. Gedu rende de looptijd van het con tract, van 1 november 1980 tot en met maart 1983, zullen Transavia- vliegers en -technici op Malta ge stationeerd worden. De Transavia-Boeings zullen door Air Malta gebruikt worden voor lijnvluchten op de grote Europe se bestemmingen en voor char tervluchten. Air Malta heeft tot op heden geen vliegtuigen van het type Boeing 737. een tweemotorig straalvlieg tuig voor de korte en middellange afstand, in haar vloot. Deze toe stellen bieden plaats aan 130 per- De vloot van Transavia, een hon derd procent dochteronderne ming van de KNSM (Koninklijke Nederlandse Scheepvaartmaat schappij), telt momenteel acht vliegtuigen van het type Boeing 737 en één toestel van het type Boeing 707. onderhandelingen met de over heid als werkgever moeten wor den gevoerd. Drabbe voelt daar niets voor. In de eerste plaats zou de overheid dan ten opzichte van de werknemers en de vakbewe ging een veel te sterke onderhan delingspositie krijgen. Boven dien zouden de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren dan wel eens een politieke speelbal kunnen worden. De ABVA vindt dat Van Veen nu maar eens moet ophouden met het berijden van dat stokpaardje. Elke vier of vijf maanden komt hij met hetzelfde verhaal, aldus de woordvoerder. De FNV-bond heeft er verder geen enkel ver trouwen in dat matiging door de ambtenaren een voorbeeldfunc tie zou kunnen hebben en door het bedrijfsleven zou worden ge volgd. Van Veen is met name bevreesd dat een betere beloning in het be drijfsleven van vuil en onaange naam werk, direct weer gevolgen heeft voor het niveau van de am b- tenarensalarissen en de uitkerin gen. "Daarmee los je de proble men op de arbeidsmarkt niet op", aldus Van Veen. Geloofwaardig. Als de overheid een eigen loonbe leid zou gaan voeren, waarbij de teugels wat strakker in de hand worden gehouden, zou zij ook een wat geloofwaardiger ge sprekspartner worden.Daarnaast worden er volgens Van Veen nog andere belangen mee gediend. Immers, indien de overheid zich zelf beperkingen oplegt bij het voeren van een zelfstandig loon beleid, kunnen meer middelen ter beschikking komen voor in vesteringen. Op die manier kunnen, meent het VNO, vooral de bedrijvigheid en de werkgelegenheid in de bouw worden gediend, waarmee tege lijkertijd het beroep op de sociale voorzieningen kan worden te ruggedrongen. De overheid zal overigens niet alleen kunnen vol- Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Snijbonen glas 90. Sperziebonen 4.50-4,40,, Tuinbonen 35, Rode Kool 58. Spitskool 80-94; Bospeen I 1,88, II 24-1,75; Waspeen AI per kist 4.80-8,30. All 3.20-14.00, BI 8.10-12,40, BII3.20, Cl 7,10, CII 4,80-8,30; Radijs (bos) 16-18; Uien per kg 31-67, Peterselie (krul) 70-79; Selderij 25-46; Bloemkool 6 per bak 1 55-1,52; 6 II 35-75, 8 I 56-1,31, 8 II 35; 10 1 1,14, 12 I 1,10. Aanvoer; Waspeen: 166 ton; Koolrabi 34; Rabarber 49; Bosuien 84; Capucijners De tweejarige Elizabeth Peck rerdwaalde vorige week vrijdag in de bossen van Sussex in Engeland. Speurac ties leverden niets op, totdat zij gisteren in een opmerkelijk goede gezondheid door een zestienjarige jongen werd aangetroffen. UTRECHT (GPD) - De bekende Utrechtste beelhouwer Pieter d'Hont eist van de zilverfabriek Van Veluw BV in Zeist dat die ophoudt met de produktie en verkoop van grote plaquettes en kleine hangertjes naar een door D'Hont onworpen Beatrix-penning. Van de hangertjes zijn er (via het blad Vorstenhuis) enkele honderden ver kocht, van de plaquettes (via het bedrijf Monumunt) nog nauwelijks. D'Hont lichtte gisteren in een kort geding toe, dat hij met directeur F. J. van Bueren van Van Veluw BV slechts was overeenkomen, dat hij een ontwerp zou maken voor Beatrixpenningen, die in een beperkte oplage in goud, zil ver en brons geslagen zouden worden. Later bleek hem, dat behalve de kleine legpenningen er ook grote wandplaquettes en kleine han gertjes van zijn model „getrok ken" waren. D'Hont vindt deze bijprodukten foeilelijk en wil zijn naam daar niet aan verbonden zien. Zijn advocaat, mr. J. C. Smithuijsen, zag in deze neven- produkten van de penningen een schending van het auteursrecht, dat volgens hem nog steeds bij D'Hont berustte. Als de rechter het daar niet mee eens is, aldus de advocaat van D'Hont, blijft over eind dat de plaquettes en de han gertjes een wezenlijke aantasting vormen van D'Honts ontwerp, en daarmee van het zogenaamde persoonlijkheidsrecht. Directeur Van Bueren van de zil verfabriek en zijn advocaat, mr. C. M. Da Cunha, zien de zaak heel anders. Volgens Da Cunha is het auteursrecht van het ontwerp door D'Hont voor f7500 overge dragen aan de fabriek. Voorts tas ten de plaquette en de hanger diens ontwerp niet aan, en zijn het verantwoorde produk- Laat Directeur Van Bueren erkende, dat het idee om van D'Honts ontwerp niet slechts legpenningen maar ook plaquettes en hangers te ma ken, pas ver na de oorspronkelij ke afspraken opgekomen. Oor zaak daarvan was, dat D'Hont zijn ontwerp zo laat afleverde, dat concurrenten van Van Veluw BV al voor waren met het op de markt brengen van penningen. Om de schade goed te maken, is toen besloten tot "bijprodukten" die overigens evenmin een den derend succes zijn. De Utrechtse rechtbankpresident, mr. V. J. A. van Dijk, doet uit spraak op donderdag 21 augus tus. DEN HAAG (GPD) - De Consumentenbond vindt het kwalijk dat de PTT een inkomen van minimaal 60.000 gulden verlangt om in aanmerking te komen voor de Eurocard; een internationaal betaalmiddel dat vanaf 1 september ook in Nederland verkrijgbaar zal zijn. Begin juni, bij de presentatie van het jaarverslag over 1979. kondigde de PTT-directie de introductie van de Eurocard aan. die niet in plaats van. maar naast de huidige girobetaalpas zal komen. De kaart is bedoeld als reis- en entertainbetaalkaart en heeft slechts waarde voor mensen die vaak buiten Nederland reizen. In een reactie op deze aankondiging verklaart de Consumentenbond nu de invoering van de Eurocard met de inkomensrestrictie van 60.000 gulden op zichzelf niet zo'n ramp te vinden. „Een wijd verbreid artikel zal de Eurocard niet worden", aldus de Consumentenbond, „maar aan de an dere kant vinden wij het vooreen overheidsbedrijf als de PTT moeilijk te verkopen dat het discrimineert op iemands salaris". De Consumentenbond vraagt zich ook af waar de noodzaak van nog weer een nieuwe credit-card ligt, terwijl er al zoveel zijn die over de hele wereld worden erkend. „Dit in tegenstelling tot de Eurocard, die er alleen maar lijkt te komen voor vliegtickets en dure nachtclubs". De Consumentenbond sluit de mogelijkheid dan ook niet uit dat de hoge salarisdrempel er vooral is om voor de Eurocard erkenning te vinden in de horeca- en reiswereld. sche zaken moet ingrijpen in dit gekissebis, vindt Konsu menten Koctakt. en ervoor zorgen dat er een prijsverla ging voor het varkensvlees komt. Het Produktschap voor Vee en Vlees gaat een onderzoek in stellen naar de prijzen van het varkensvlees Dat werd gis teravond bekendgemaakt op de bestuursvergadering in Rijswijk, waar secretaris J. Koch de situatie op de var- kensmarkt als "uiterst moei lijk" omschreef. Een hoofdoorzaak van de al maanden durende moeilijk heden op de varkensmarkt vormen de veterinaire maat regelen in Italië. „Dat land maakt het nu ook de Neder landse kalvermesters niet gemakkelijk, doordat het de BTW op kalfsvlees heeft ver hoogd", aldus secretaris Koch. Uitzend bureaus berispen Staatscourant DEN HAAG (GPD) - Naar aanlei ding van een klacht van de Alge mene Bond van Uitzendbureaus (ABU) zal de Nederandse Staats courant in één van de eerstko mende nummers een rectificatie opnemen. De bezwaren van de Bond richten zich tegen de kop regels boven een bericht in de Staatscourant van 6 augustus. Het bericht handelt over een ad viesaanvrage door minister Al- beda (sociale zaken) aan de Stich ting van de Arbeid over de ter mijn voor tewerkstelling van uit zendkrachten. De ABU dreigde een kort geding aan te spannen tegen de Nederlandse Staat in dien de Nederlandse Staatscou rant een verzoek om rectificatie van de ABU niet binnen 48 uur zou uitvoeren. De kop boven het bericht ('Repete rend inlenen' na wetswijziging onmogelijk; Langdurige tewerk stelling uitzendkrachten aan banden gelegd) is volgens de ABU onjuist en tendentieus. Door deze zinsneden wordt vol gens de ABU gesuggereerd dat er sprake zou zijn van een voltrok ken wetswijziging, terwijl het om een adviesaanvrage gaat. De ABU noemt dit betreurens waardig omdat „de Nederlandse Staatscourant zich bij de lezer presenteert als een officiële uit gave van het Koninkrijk der Ne derlanden". Volgens de ABU zou een kopregel als „Repeterend inlenen wellicht na eventuele wijziging voorschriften onmoge lijk", een juistere formulering zijn. Overleg over omroep-cao stukgelopen HILVERSUM (ANP) - De bonden van omroeppersoneel hebben gezamenlijk aan de werkgevers laten weten de cao-onderhande lingen niet voort te willen zetten. Aanleiding hiertoe is enerzijds de weigering van de werkgevers om een cao af te sluiten die tot eind van dit jaar loopt en anderzijds het voornemen van de NOS om een overschot van vier miljoen gulden te bestemmen voor per- - soneelsuitbreiding. Dit is gisteren door een woordvoer ster van de bonden meegedeeld. Volgens de werkgevers staat de minister van CRM geen cao toe. die loopt tot en met 31 december van dit jaar. Zy hebben gepleit voor een overeenkomst tot en met 31 december 1981. Mede op grond van de bestaande loon maatregel. menen de werkgevers geen ruimte meer voor normale onderhandelingen te hebben. De bonden hebben daaruit de conclusie getrokken dat het overleg moet worden opgeschort, totdat de minister definitief uit sluitsel over de looptijd van de overeenkomsten heeft gegeven. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 58.00 Ralenburc 52,70 BitK. van Dorp en Co. 178.00 Nagron Nedap BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De scherpe winstdaling by het Philips-con cern in met name het tweede kwartaal is het Damrak vandaag nogal rauw op de maag gevallen. Er werden wel geen schitterende cy fers verwacht, maar dat by een goede omzetstyging de winst zo danig in zou zakken viel toch wel erg tegen. Voeg daarby de voor uitzichten en het bevreemdt niemand, dat de koers van het Philipsaandeel snel terugviel met een gulden rond het middaguur op f 18,40. Een ander fonds dat vandaag de aandacht trok was Gist-Broca des Sombere verwachtingen over de gang van zaken dit jaar. van de kant van de werknemers organisaties. deden de beleggers opschrikken. Het fonds was di rect bijna een gulden lager op f 0.60, maar direct daarna werden de aandelen nog maar geadvi seerd op f 28.50 Ook de andere actieve fondsen wa ren meestal lager. Wall Street moest opnieuw enig terrein prysgeven en de internationals in Amsterdam werden mede hier door beïnvloed. Koninklijke Olie verloor snel f 1,20 op f 170,20.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17