Verzoek contact met Jeruzalem te verbreken &KMF ff Carter kandidaat president Deur naar kandidatuur 1984 staat open voor Kennedy Mil LIVE Beschuldigingen Bani-Sadr tegen buurlanden Iran 'Kernontwapening geloofwaardig maken' VN-resolutie in de maak New York Times bezorgd DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 ST (Van onze correspondent Henk Kolb) NEW YORK - In een wolk van loftuitin gen voor zijn rivaal Kennedy arriveer de gisteren de Amerikaanse president Jimmy Carter in New York. Hij liet blijken diep onder de indruk te zijn van de redevoering die Kennedy de avond tevoren had gehouden en die door de Democratische Cor.- /entie werd be loond met het langste applaus dat ooit op een partijcongres weerklonk. Car ter, die vandaag voor de Conventie ver schijnt, had gisteréh nog een gesprek met Kennedy. De Democraten in Madison Square Gar den hebben zich weliswaar uitgespro ken vóór de economische eisen van Kennedy (belangrijkste: 12 miljard dollar voor het scheppen van werkge legenheid), maar Carter heeft duidelijk laten blijken de overheidsuitgaven niet te willen opjagen. Hij zal echter om Kennedy's steun te verkrijgen (Carter. „Met hem kan ik in november veel be- ;n") aanzienlijker i moeten doen dan de algemene en vage wilsverklaringen die totnogtoe door zijn campagnestaf werden uitge reikt. De lof die Kennedy van alle kanten kreeg toegewuifd, moet voor. Carter een te ken aan de wand zijn. De president be schikt dan wel over de stemmen van de afgevaardigden, maar het werd over duidelijk dat Edward Kennedy hun hart had gestolen. De senator uit Mas sachusetts blies de Conventie geheel nieuw leven in met een magistrale re devoering. Daarin werd de koers uitge zet waarop de diep verdeelde Demo cratische Partij zich voor de toekomst moet verenigen. In Kennedy's speech werden wel elementen van verzoening aangedragen, maar onduidelijk bleef of hij in de verkiezingscampagne tegen de Republikeinse kandidaat Ronald Reagan voor de volle honderd procent achter Carter zal staan. In de discussies over het partijprogram ma wees de Conventie overigens een minderheidsrapport dat beoogde het Amerikaanse nucleaire arsenaal op het huidige niveau te bevriezen, met over donderende meerderheid van de hand. Kennedy heeft, tussen de bedrijven door en tegen de zin van het Witte Huis een zeer duidelijk stempel kunnen druk ken op dat programma en de deur naar een nieuwe kandidatuur in 1984 wijd geopend. Meer dan tevoren zal Kenne dy in de Democratische Partij van de komende jaren een leidende rol gaan spelen. Een van de zekerheden die hij zich heeft verworven is een recht streekser invloed op het regeringsbe leid onder het motto dat hij zelf noem de: „De Democratische Partij heefteen leider nódig in plaats van een zaak- De vraag waarom Kennedy zich negen maanden van slopend campagnevoe ren heeft getroost met ogenschijnlijk een snelle aftocht als enig resultaat, is beantwoord: zijn optreden tijdens het congres met het oog op een toekomst in- de politiek is niet prijswaardig gebleken. Hij heeft een rem kunnen zetten op het rechts richten waartoe Carter gespeend van politieke ver beeldingskracht zijn toevlucht heeft genomen. Hij heeft bovendien een par tijprogramma afgedwongen waarin staat dat inflatie niet mag worden be streden met een hogere rentevoet die de kleine man het hardste treft, dat 12 miljard dóllar moet worden uitgegeven aan een werkgelegenheidsprogramma. Op het punt van de loon- en prijscon trole bleef Carter aan de winnende hand maar het is een Pyrrhus-over- winning. Waar dit congres een demonstratie fcou moeten zijn van democratie hebben beide fracties echter verloren. Con gresvoorzitter Thomas O'Neill die ook presideert over het Huis van Afgevaar digden hamerde de twistpunten er door via de geluidssterkte van deja's" en de „nee's", een procedure waarmee Kennedy akkoord was gegaan nadat de resultaten onomstotelijk vast stonden. Dit bewijst onder meer dat Carter bij een werkelijk vrije conventie geen schijn van kans zou hebben gehad op de Democratische kandidatuur. Carter staat bovendien voor de taak om zijn eigen positie in overeenstemming te brengen met de straffe eisen die de partij nu aan het regeringsbeleid stelt. Dat lijkt vooralsnog onmogelijk. Er is bijvoorbeeld een paragraaf aangeno men die overheidsgelden beschikbaar wil stellen om de abortus van armlasti ge vrouwen te financieren. En het prijskaartje dat Kennedy aan het werkgelegenheidsbeleid heeft kunnen hangen tart de president die daarom trent met een veto heeft gedreigd. Met andere woorden, in 1976 had Carter de partij nodig - die partij aanvaardt hem in 1980 omdat het niet anders kan. Voor het eerst heeft een Democraat nu meedogenloos de bijl gezet in de plot selinge Republikeinse passie voor het lot van de gewone man in de VS. Die passie spruit niet voort uit het feit dat die gewone man behoefte heeft aan een groot sociaal programma maar uitslui tend uit de omstandigheid dat die ge wone man kan stemmen als hy wil. Carter zal tenminste even sterk moeten optreden om aan Kennedy het beheer van de ziel van de Democratische Par ty niet zonder meer toe te vertrou- De galm van de klokken die Kennedy zo hartstochtelijk heeft geluid zal nog lang blijven hangen, zo moet Carter vrezen. Sommige afgevaardigden hebben gezworen tot aan het eind van de conventie hun slagzin „weg met Carter*' te blijven dragen. Zy hadden die op hun voorhoofd geplakt. Het is met dit alles bij de hand niet zeker of Carter vanavond Kennedy wel ach ter zich op het podium zal willen want hij weet dan voor wie de toejuichingen eigenlijk bestemd zijn. Anderzijds, als hij er alleen staat kunnen de kreten „we want Ted" toch oorverdovend gaan klinken. Carter en Kennedy moe ten hun nieuwe betrekkingen nog gaan bespreken en de resultaten van dat overleg zullen mede bepalen of bij voorbeeld uit de kring van de vakbon den vanavond demonstratief groepen zullen weglopen. NEW YORK (Reuter/GPD/AFP) - In New York schijnt een Veiligheids raadsresolutie in de maak te zijn, waarin het algemeen landen wordt gevraagd geen contacten te hebben of zaken te doen met de Israëlische regering in wat deze haar hoofdstad noemt. De paar landen met ambassades in Jeruzalem, waaronder als enige Europese land Nederland zou daarin in het bijzonder wórden gevraagd deze terug te trekken. Dit werd gisteren vernomen uit diplomatieke kringen in New York. Er wordt volgens deze kringen op aandringen van de islamitische landen achter de schermen al da- gen de inlijving van Jeruzalem door Israël eigenlijk een resolutie waarin verplichte sancties tegen Israël worden afgekondigd. Daarop drongen zij ook gisteren nog steeds aan, maar volgens de diplomatieke kringen konden zij niet aan de negen stemmen ko men die nodig waren om te ko men tot een besluit, dat alleen door een veto ongedaan kan wor den gemaakt. Een oproep tot sancties door de raad zou, naar verluidde, vrijwel zeker worden getroffen door een veto van de Verenigde Staten en/of Enge land. In het geval van een afge zwakte resolutie, dus zonder op roep tot sancties, maar wel met het verzoek betreffende de am bassades, zouden de Verenigde Staten, die een consulaat hebben in Jeruzalem, maar hun ambas sade in Tel Aviv, zich echter, naar werd verwacht alleen een stem- MENSENRECHTEN - In Quito.de hoofdstad van Ecuador, is de La- tijnsamerikaanse Organisatie voor mensenrechten opgericht. Aan de oprichtingsvergadering namen ongeveer honderd af gevaardigden uit 21 landen uit Zuid-Amerika deel. Doel van de organisatie is naleving bevorde ren van de VN-verklaring inzake de rechten van de mens uit 1948 en het recht te garanderen van alle volken in het gebied om over hun economische, sociale, cultu rele en politieke toekomst te be slissen. ming onthouden, terwijl de meeste en misschien alle 14 ande re leden-landen van de raad vol gens de kringen vóór een derge- Debat lijk ontwerp zouden stemmen, Ambassade De Nederlandse regering zal zich volgende week uitvoerig buigen over de vraag of de Nederlandse ambassade in Jeruzalem dient te verhuizen naar Tel Aviv. De nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur, voormalig plaats vervangend secretaris-generaal van het ministerie, I. Verkade, reist niet zoals de bedoeling was op 18 augustus naar zijn stand plaats, maar blijft in Den Haag om het beraad bij te kunnen wo- De dreigementen van de Arabische landen die naar in Den Haag wordt gevreesd kunnen resulte ren in het afkondigen van een olieboycot tegen Nederland, worden nu door het kabinet-Van Agt zeer serieus genomen. "De regering bestudeert de Arabische standpunten uiterst zorgvuldig en besteedt er de grootst moge lijk aandacht aan", aldus de woordvoerder van het ministerie. Niettemin wordt in politiek Den Haag geconcludeerd dat minister Van der Klaauw met zijn op for meel juridische argumenten ge baseerde besliste afwijzing van het eerdere Arabische verzoek een politieke beoordelingsfout heeft gemaakt. Met de bewinds man is het kabinet nu in een pijn lijke situatie verzeild geraakt. Toegeven aan de Arabische eisen zal op hevige Israëlische veront waardiging stuiten en uitgelegd worden als "buigen voor Arabi sche chantage". Legt het kabinet de eis tot verplaatsing van de am bassade naast zich neer en zetten de Arabische landen hun drei gementen kracht bij, dan heeft Wl RISPECT hHL lAW BUT 'INSIST ON JUSTJCt - i Het wankele coalitiekabinet van premier Menachem Begin van Is raël heeft gisteren een verhit, speciaal kamerdebat overleeft, mede omdat de socialistische oppositie afzag van het indienen van weer een motie van wan trouwen. Oppositieleider Sjimon Peres tartte begin over de toenemende, zichtbare spanningen in zijn mi- nisterploeg. Hij ging echter niet zo ver een motie van wantrouwen in te dienen, waarom enkele so cialistische kamerleden hadden gevraagd. Het parlement was voor het spe ciale debat teruggeroepen van vakantie om de benoeming goed te keuren van Mosje Nissim tot nieuwe minister van justitie. Dit gebeurde met de comfortabele meerderheid van 56 tegen 30 stemmen. De aanstelling van een nieuwe mi nister was nodig geworden door deserties uit Begins coalitie. Door zijn keuze te laten vallen op de progressieve Nissim hoopte Begin iets van de rivaliteiten bin nen de coalitie weg te nemen die hem hebben genoodzaakt de por tefeuille van defensie sinds twee maanden zelf te beheren. De oppositie had enkele redenen om het niet tot een motie te laten komen. Begins coalitie had een achttal leden uit het buitenland teruggeroepen en tussen de so cialisten is het - met al hun ge praat over onenigheid binnen Begins coalitie - ook geen koek en ei. De steeds heftiger worden de rivaliteit tussen Peres en Ra bin om de partijleiding heeft de partij niet bepaald voorbereid op vervroegde verkiezingen, ook al zou zij volgens opinie-onderzoe ken een klinkende overwinning behalen. LONDEN AFPIDPA Pro-Chomeini betogers pro testeren tegen het opnieuw in hechtenis nemen van 12 Ira- nièrs, nadat zij hadden ge weigerd hun namen aan de Britse autoriteiten bekend te maken. Eenendertig van de ongeveer zestig Iranièrs die in Groot-Brittannië gevangen worden gehouden na een de monstratie op 4 augustus voor de Amerikaanse ambassade in Londen, zijn gisteren op nieuw in hongerstaking ge gaan. De meeste worden in preventie ve hechtenis gehouden omdat zij weigeien hun naam be kend te maken. De 31 hervat ten hun hongerstaking nadat zij gisteren tijdens een korte rechtzitting opnieuw hadden geweigerd hun identiteit te onthullen. Ongeveer vijftig Iraniërs gin gen kort na hun arrestatie al in hongerstaking. Zij beëin digden hun actie na een week, nadat de Iraanse zaakgelas tigde in Engeland op hun ver zoek een verklaring had uit gegeven waarin het optreden van de politie tijdens de de monstratie op 4 augustus wordt veroordeeld. De gevangen Iraniërs zullen over een week opnieuw voor de Britse rechter moeten ve- schijnen. TEHERAN/LONDEN/MANILLA (AFP/UPI) - De Iraanse presi dent Bani-Sadr heeft de omrin gende landen gisteren beschul digd van het smeden van een "complot" tegen Iran. In een toespraak in Kashan, 200 ..kilometer ten zuiden van Tehe ran, zei Bani-Sadr uitgebreide in formatie te hebben "over een komplot dat wordt gesmeed door de vijand". "De regimes die ons land omringen en die komplotten smeden op ons grondgebied, moeten weten dat hun plannen nergens toe leiden", aldus de Iraanse president die werd geci teerd door radio-Teheran. Hij noemde geen landen bij name. Een geestelijk leider in Ahvaz, wiens naam niet door de radio werd genoemd, verklaarde giste ren dat in Egypte 30.000 door Amerika gesteunde querrilla- strijders worden opgeleid om een aanval uit te voeren op Iran. Een ex-minister voor cultuur on der het bewind van de ex-sjah, Abdolali Djahanchahi, is gisteren in Teheran gearresteerd door het revolutionaire comité nummer zeven, zo heeft het dagblad "Et- telaat" gemeld. Het blad noemt geen motieven voor de arrestatie maar zegt slechts dat de zaak is toevertrouwd aan een revolutio naire rechtbank. De ex-minister was indertijd ook rector van de Van der Klaauw in Genève: nationale universiteit en presi dent van de centrale bank. In diverse steden in Iran zijn tien personen geëxecuteerd wegens handel in verdovende middelen, homoseksualiteit of acties tegen de islamitische republiek. De Iraanse geestelijk leider Aya- tollah-Chomeini heeft president Bani-Sadr geprezen als "de broeder van de kleinste man in Iran". Hiermee wil hij laten mer ken dat de orthodoxe voorstan ders van de harde lyn niet de eni ge stem zijn in het land. De toespraak van Chomeini, die werd uitgezonden door de radio, wordt beschouwd als een poging de onderlinge politieke macht strijd te onderdrukken. Deze dreigt alleen maar toe te nemen sinds de benoeming van een "ha vik" tot premier. Daarnaast lijken de woorden van de geestelijk lei der een poging te zyn gematigde islamitische landen gunstig te stemmen aangezien hij zijn ver klaring aflegde voor islamitische ambassadeurs. Verschillende landen hebben binnenshuis hun bezorgdheid uitgesproken over de aard van de Iraanse revolutie. De aartsbisschop van Canterbury en leider van de Anglicaanse kerk in Groot-Brittannië, mgr. Robert Runcie, heeft in een persoonlijke boodschap aan ajatollah Cho meini om vrijlating gevraagd van de 58-jarige Jean Waddell, die sinds 6 augustus in Iran wordt vastgehouden. Mevrouw Waddell, ex-secretaresse van de Anglicaanse bisschop in Iran, zou in Isfahan gevangen zit ten op beschuldiging van spiona- NEW YORK (Reuter/DPA)- De Amerikaanse Demo cratische Partij heeft pre sident Carter vannacht opnieuw tot presidents kandidaat gekozen. Carter kreeg op de conventie van de partij in Madison Square Garden in New York al in de eerste ronde de vereiste meerderheid van stemmen. Hij had nadat Kennedy maandag aan het begin van de conventie had opgegeven geen tegenkandidaat meer. Ofschoon Kennedy zijn kandidatuur had ingetrokken en kort voor de stemming zijn afgevaardigden in een verklaring de vrije keuze had gegeven stemde toch een groot deel van de afgevaardigden voor de senator. Velen deden hun best de sfeer van eenheid te scheppen, die nood zakelijk wordt geacht om de Re publikeinse ex-acteur Reagan te verslaan. De gouverneur van Ca- lifornië, Jerry Brown, die zich eerder dit jaar terugtrok uit de ra ce, zei: "President Carter is dit jaar in een verkiezingsslag ge wikkeld. Die slag is niet alleen de zijne, het in de onze". Volgens een medewerker van Kennedy heeft de senator nog niet besloten of-hij vanavond samen met de president voor de conventie wil verschijnen. Kennedy zei eerder dat hy Carter volledig zou steu nen als deze akkoord gaat met een programma van 24 miljard gulden om de werkgelegenheid uit te breiden. Carter liet gister avond in een verklaring weten dat hij het eens is met de bedoe ling van het plan, maar hij wilde zich niet vastleggen op de 24 miljard gulden. Een telefonische oproep van Ken nedy aan zijn aanhang op Carter te stemmen vond nauwelijks na volging. Vaak met het motto "Voor Kennedy in 1984" werd op de senator uit Massachusetts ge stemd. Aantal doden 'Bologna' tot 82 gestegen BOLOGNA (DPA) - Het aantal do den ten gevolge van de bomaan slag van twee augustus op het sta tion van Bologna is gisteren op gelopen tot 82. Een zestien-jarige jongen die door de aanslag over meer dan 70 pro cent van zijn lichaam verbran dingen had opgelopen overleed gisteren in het ziekenhuis. Het hoofd van politie van de Ita liaanse stad, Italo Ferrante, ver klaarde dat de daders van de aan slag waarschijnlyk wel 20 kilo gram springstof hebben ge bruikt GENEVE, DEN HAAG (GPD)- In een redevoering ter gelegenheid van de tweede toetsingsconfe rentie van het Non-Proliferatie verdrag (inzake de verspreiding van kernwapens) gisteren in Ge- nève heeft de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, Van der Klaauw, gewaarschuwd dat een verdere verspreiding van kernwapens in de wereld onver mijdelijk is indien het uitzicht op algehele nucleaire ontwapening niet geloofwaardig wordt. Van der Klaauw drong verder aan op een nieuwe internationale over eenstemming inzake het vreed zaam gebruik van kernenergie en gaf daarbij ook enkele stappen aan die hiertoe zouden kunnen leiden. Met het Non-Proliferatieverdrag (NPV) proberen de landen die het verdrag ondertekend hebben de uitbreiding van het aantal kern- mogendheden in de wereld te beperken tot de bestaande vijf: Verenigde Staten, Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en de Volks republiek China. Dit via interna tionaal aanvaarde regels voor de vreedzame toepassing van kern energie, die de nucleaire splijt stof niet voor kernwapens bruik baar moet maken. De Nederland se bewindsman heeft voor de tweede toetsingsconferentie van het ongeveer tien jaar oude ver drag speciaal zijn vakantie on- - derbroken. Volgens Van der Klaauw is de si tuatie in de laatste vijf jaar ver somberd. In 1974 heeft India zijn eerste atoombom tot ontploffing gebracht en sindsdien zijn er nog een aantal ontwikkelingen ge weest die de zaak van de non- proliferatie (niet verspreiding) bedreigen. Temeer omdat deze ontwikkelingen plaats vonden in landen die het NPV niet onder schrijven. Het is daarom volgens de minister van het allergrootste belang dat alle landen toetreden tot het ver drag, dat overigens aan verbete ringen toe is, nu de zaken er an ders voorstaan dan tijdens de op stelling ervan, tien jaar geleden. Een eerste stap in de richting van een nieuwe aanpak ziet Van der Klaauw in het rapport van de In ternational Nuclear Fuel Cycle Evaluation, waarin een aantal technische maatregelen worden aangegeven die het misbruik van de splijtstof bemoeilijken. De Nederlandse uraniumverrijking in de Urenco opwerkingsfabriek in Almelo noemde de njinister een ander voorbeeld van de ma nier waarop regels internationaal toe te passen zijn. In Urenco wer ken ook West-Duitsland en En geland onder dezelfde regelin gen. De minister noemde ook het „intensieve debat" dat vorig jaar in de Tweede Kamer plaatsvond over de stationering van nieuwe kernwapens in Europa. Hij ver meldde daarbij de speciale posi tie die Nederland hierin inneemt door de beslissing tot eind 1981 uit te stellen. Dat uitstel maakt het mogelijk eventuele resultaten van onderhandelingen met het Oostblok, die zo spoedig moge- lyk moeten beginnen, in de uit eindelijke beslissing te betrek ken. In een antwoord aan het Interker kelijk Vredesberaad heeft de mi nister ook gezegd er niets voor te voelen het NAVO-besluit over de stationering van de raketten op de toetsingsconferentie in Genè- ve ter discussie te stellen. Over het voortdurende verzoek van een aantal landen aan de kern- mogendheden betere garanties te geven aan landen die geen kern wapens bezitten, gaf de minister als zijn mening dat dergelijke beloftes verstevigd moeten wor den. Dit geldt ook voor toezeg gingen van kernmogendheden dat niet met kernwapens zal wor den opgetreden of zelfs maar wordt gedreigd. NEW YORK (UPI)-De New York Times heeft het regeringsbesluit tot het uitbreiden van de Amerikaanse atoomstrategie naar poli tieke en militaire doelen buiten Sowjetsteden gevaarlijk ge noemd. De Sowjets leggen dit uit als zou de VS hiermee streven naar de mogelijkheid van het uitdelen van een eerste klap waar mee de intercontinentale raketten van de Sowjet-Unie zouden kunnen worden uitgeschakeld. "Zo'n strategie kan ertoe leiden dat de Sowjets hun kernraketten in alarmtoestand op scherpstellen, waardoor de mogelijkheid van een catastrofale vergissing wordt vergroot". Het risico van zelfmoord door een kernoorlog wordt erdoor ver groot, aldus het blad. Het meent dat president Carter hierover meer uitleg schuldig is. Bovendien vraagt het zich af wat precies de bedoeling is van het nieuwe presidentiële bevel tot het scheppen van betere be scherming voor regeringsleiders bij een eventuele vijandelijke aanval. "De reden die niet met name genoemde functionarissen hiervoor opgeven, continuïteit van bestuur, is zeker geldig. Het bekend maken van de richtlijnen voor evacuatie kan niet veel toevoegen aan de geloofwaardigheid van de Amerikaanse- af weerkracht, maar doet onvermijdelijk de vraag rijzen welke functionarissen en welke generaals belangrijk genoeg geacht worden om te worden gered, en door wie en ten koste van wie dat dan moet gebeuren".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13