Energieverlies bij universiteit gering "Wie,wat waarin Europese Gemeenschap" Voedingsbond buitenspel bij overdracht slachthuis ël r Tijdelijke afsluitingen in Noord en binnenstad Toch zolders in Ravelstraat Analyse van infra-rood-luchtfoto's wijst uit LEIDEN - De gebouwen van de Leidse universiteit zijn over het algemeen goed geïsoleerd. "De Leidse universiteit behoeft zich daarom geen al te grote zorgen te maken over het verlies van energie uit univeritaire gebou wen in Leiden". Dit blijkt uit een onderzoek dat een Engels bedrijf eind vorig jaar vanuit de lucht boven Leiden heeft gedaan. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 jt Gisteren presenteerde de Leidse universiteit het resultaat. Er kwamen daarbij drie universitai re uitschieters uit de lucht vallen: de Sylvius Laboratoria, een warmtetransportleiding en de noordgevel van het Huygens La boratorium, allen in het gebied de Leeuwenhoek. Het onderzoek was alleen gericht op gebouwen van de universiteit en het academisch ziekenhuis. Maar uit de foto's, die met in- fra-rood kamera's zijn gemaakt, bleek dat gebouwen van de ge meente en die van enkele bedrij ven in de Sleutelstad soms. forse warmtelekken vertonen. Om te proberen energie te besparen heeft de Leidse universiteit in november vorig jaar een vliegtuig de lucht ingestuurd om een "air- LEIDEN - Vanaf maandag 18 au gustus wordt de noordelijke rij baan van de Willem de Zwijger laan - bestemd voor het verkeer vanuit Leiderdorp richting sta tion - tussen de Kooilaan en de Marnixstraat afgesloten. Dit ge beurt vanwege noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan het riool ter hoogte van de Juliana van Stolberghof. Het verkeer uit de richting Leider dorp wordt omgeleid over de rondweg van de Merenwijk (IJs- selmeerlaan-Gooimeerlaan). Na drie weken zal de zuidelijke rij baan van de Willem de Zwijger laan om dezelfde redenen wor den afgesloten. De verkeerscir- culatie wordt dan niet veranderd. Wel wordt het verkeer uit de rich ting station over de noordelijke rijbaan gevoerd. Voor verkeer vanuit de richting Leiderdorp blijft de omleidingsroute door de Merenwijk gedurende het hele werk van kracht. Vanaf volgende week maandag wordt ook de Stille Rijn afgeslo ten - dat gebeurt gedurende twee weken in verband met werk- Fokker sticht dochter inV.S. De nieuwe, in Washington DC ge vestigde onderneming krijgt zelfstandige bevoegdheden ten aanzien van marketing, verkoop en ondersteuning van Fokkers civiele programma. Het bedrijf wordt tevens verantwoordelijk voor het onlangs in Dallas, Texas, opgerichte centrum voor opslag en distributie van reserveonder delen voor de vliegtuigen van de vier maatschappijen die dit en vorig jaar Fokkers hebben ge kocht. Fokker gelooft dat vooral de groeiende markt van het foren senverkeer goede mogelijkheden biedt voor de verkoop van nog meer vliegtuigen, in het bijzon der de F-27, aan maatschappijen die tot dusver met kleinere vlieg tuigen opereerden. Fokker betwijfelt of er veel moge lijkheden zijn voor vervanging van de Fairchild-F227, een Friendship waarvan Fairchild er vele jaren geleden in totaal 205 in licentie heeft gebouwd. Evenmin hoeven voor de hiervan nog in gebruik zijnde toestellen veel re- servedelen te worden geleverd, aangezien de Friendships van Fokker voor slechts 15 pet. over eenkomen met de licentiepro- dukten van Fairchild. zaamheden aan kabels en leidin gen. Gedurende de afsluiting kan van de volgendé omleidingsroute gebruik worden gemaakt: Oude Vest-Lange Mare-Stille Mare. Daartoe zullen de inrijverboden bij de hoek Lange Mare/Vrou- wenkerkkoorsteeg en Haarlem merstraat/Stille Mare tijdelijk buiten gebruik worden gesteld. Dit is noodzakelijk in verband met de bevoorrading van winkels en bedrijven. Diefstal van portemonnaie LEIDEN - Een 31-jarige inwor van Voorschoten heeft gister avond bij de Leidse politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn portemonnaie met daarin zo'n 400 gulden. Volgens de gedupeerde Voorscho tenaar is zijn portemonnaie uit zijn achterzak gerold tijdens een bioscoopbezoek in de Leidse binnenstad. borne thermal infrared heat loss survey" uit te voeren boven ge bouwen van de universiteit. Dit gebeurde zowel boven de bin nenstad als boven de Leeuwen hoek. Direct na de vluchten in november werden al foto-afdrukken ge maakt die een eerste indruk ga ven. Daarna is een aantal des kundigen op dat gebied op pad geweest om aan de hand van deze en latere foto's alle daarop vast gelegde gebouwen van de uni versiteit te inspecteren. De resultaten van deze inspectie (die volgens de Engelse deskun digen reeds bij het vooronder zoek niet verontrustend leken) werden in Engeland nader be studeerd en verwerkt in een uit voerig rapport. Uit dat rapport blijkt onder andere dat de meeste gebouwen van de universiteit en het Academisch Ziekenhuis Leiden qua dak- en gevelconstructies aan vrij goede isolatiewaarden voldoen en dat er geen grote ongerustheid behoeft te bestaan over extreme warmte- (dus energie-) verliezen. Voor de warmtelekken in de Leeu wenhoek worden op dit moment energiebesparingsprojecten uit gewerkt. Daarbij zal rekening worden gehouden met de resulta ten van het onderzoek. Naast de ze punten blijven er nog achten twintig over, die individueel of in vergelijking met elkaar in het rapport worden behandeld. Het zijn hoofdzakelijk warmtever liezen in de binnenstad door kap constructies en op het buitenter rein in de Leeuwenhoek gaat het voornamelijk om gevelwarmte verliezen. Ze zullen in de komen de tijd waar mogelijk door de universiteit worden betrokken in de jaarlijkse onderhoudspro- gramma's voor de universitaire gebouwen. LEIDEN - Aan de Boommarkt is gisteren de eerste van 126 palen de grond ingegaan voor de nieuwbouw van het trouwautobedrijf van De Jong. In de afgelopen weken zijn de oude panden van het bedrijf met de grond gelijk gemaakt. Volgens de plannen moet er een nieuwe showroom aan de Boommarkt komen voor de antieke trouwauto's van De Jong. Boven de showroom komen kantoren en de etage daarboven is eveneens be doeld als kantoorruimte. Op de bovenste laag van de nieuwbouw komen vier vierkamerwoningen in de vrye (duurdere) sector. Bij de nieuwbouwplannen is ook een oud pandje in de Kabeljauwsteeg betrokken. De gevel van dit pand zal weer in oude staat worden opge trokken. In het pandje komt eveneens een vierkamerwoning. De gevel van de nieuwbouw aan de Boommarkt is aangepast aan de omgeving en in overeenstemming met het ontwerp-bestemmingsplan voor de Pie- terswijk. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van architectenbureau Beukering. De nieuwbouw wordt neergezet door het bouw en aanne mingsbedrijf Van Rhijn Zn uit Katwijk. Als alles volgens plan verloopt zal de 360 vierkante meter grote showroom in november van dit jaar klaar zijn. Tot die tijd zijn de trouwauto's van De Jong elders ondergebracht. De rest van de nieuwbouw zal volgend jaar juli worden opgeleverd. Jongetje nog niet gevonden LEIDERDORP - Het vierjarig schipperzoontje Richard dat dinsdagavond van de rijnaak van zijn vader viel en vermoedelijk verdronk is nog steeds niet ge vonden. De rijkspolitie te water is gisteren de hele dag bezig ge weest met dregwerkzaamheden in de Zijl, waar het schip lag af gemeerd. In verband met de vrije sterke stroming en de drukke scheep vaart in de Zijl wordt er rekening mee gehouden dat het li chaampje inmiddels ver van de plaats ligt waar het ongeval ge beurde. Raad van State wijst bezwaren af (Van r verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - De Raad van State heeft de bezwaren te gen de bouw van een aantal zpl- derverdiepingen op woningen in de Ravelstraat verworpen. De bezwaren waren afkomstig van een aantal bewoners van de Ra velstraat die de bouw van de zol ders als een aantasting van hun woningen beschouwden. Vol gens de Raad van State is het ge meentebestuur van Leiden er te recht vanuit gegaan dat de bouw vergunning voor de zolderver diepingen niet mocht worden geweigerd, omdat dè zolders noch in strijd zijn met het be stemmingsplan Leiden Zuid- West, noch met de bouwverorde ning. SCHIPHOL (GPD) - Fokker heeft in de Verenigde Staten „Fokker Aircraft USA Inc." opgericht, een 100 pet. dochteronderneming van het bedrijf in Nederland. De bedoeling ervan is de verkoop van de F-27 Friendship, de F-28 Fellowship en de in ontwikkeling zijnde F-29 in de VS te bevorde ren, vooral nu in de afgelopen ja ren de verkoopkansen van deze twee vliegtuigen in de VS geste gen zijn. Vijftig jaar geleden had Fokker ook al een eigen vestiging in de VS. BRUSSEL (AP) - Er is een boek uitgekomen over de Europe se Gemeenschap dat "sociale gegevens" over de E.G. bevat, 234 bladzijden telt en iemand die 1001 feiten ovèrde negen landen zoekt, een heel eind op gang helpt. Het staat uiteraard vol tabellen, voetnoten, aanwijzingen, verwijzingen en symbolen maar de zoeker zal vinden. Dingen als: Ierse Arbeiders staken meer dan Deense, in België zijn per hoofd van de bevolking meer artsen dan in Groot-Brittannië, Italianen houden er van naar het werk te wandelen en de doorsnee- Luxemburger moet 58 minu ten werken om zich een lams bout te kunnen aanschaffen. Cirrhosis (leverziekte) die veel al ontstaat door onmatig, al coholgebruik doodt meer mensen in Frankrijk- 47.6 per 100.000 - dan in de andere acht landen van de gemeen schap. De doorsnee Belgische arbeider "kost" een kilo bevroren vis 59 minuten van zijn (werk) tijd tegen de Fransman 1 uur en 49 minuten. Een mijnwer ker in Luxemburg loopt meel de kans bij een arbeidsonge val om het leven te komen dan in de andere landen der gemeenschap waar mijnen zijn. Hier volgt een lijstje van de din gen" waarin de landen vooraan staan, in de meeste gevallen berekend per hoofd van de bevolking: Luxemburg: nachtarbeiders, buitenlandse studenten, mensen die elk jaar het land verlaten, huizen met meer dan zeven kamers (25 procent van het totaal). West-Duitsland: totale bevol king, betaalde vacanties voor werknemers vastgelegd in centrale arbeidsovereenkom sten, sterfte van de moeder in het kraambed (36 per 100.000 geboorten). Groot-Brittannië: geld besteed aan uitgaan en pleziertjes, en lengte van verblijf in zieken huizen (gemiddeld 22 dagen per jaar). België: vrouwen betrokken bij verkeersongelukken, bijge bouwen, part-time werkende vrouwen en artsen (een op el ke 490 inwoners). Nederland: bevolkingsdicht heid, aantal mensen dat pér rijwiel naar het werk gaat, le vensduur (71.5 voor mannen, 78 voor vrouwen). Ierland: aantal geboorten, aan tal uren verloren door ar beidsgeschillen, studentenen schoolgaanden (25.2 procent der bevolking). Frankrijk: verbruik van rijst en vlees, aantal mannelijke do den bij verkeersongelukken, "kind-bruiden" (6.4 procent van alle getrouwde vrouwen). Italië: geslachtsrijpheid, werk loosheid, loon voor vrouwe lijke mijnwerkers, zwart-wit- te tv-toestellen (aanwezig in 890 procent van alle huizen). Denemarken: echtscheidingen, tewerkstelling, leden van vakbonden, zelfmoorden en het bedrag dat wordt besteed aan onderwijs (gelijk aan 5.790 dollar per student en leerling per jaar). De EG-gids-met-alles-erin is opgesteld aan de hand van gegevens verstrekt door na tionale archieven en statistie ken en de resultaten van en- quetes door middel van vra genlijsten, en verkrijgbaar in de kantoren der gemeen schap in 13 Europese landen. Kijkhuis Vanavond en morgenavond wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de film "Messer im Kopfvan de Duitse regisseur Reinard Hauff vertoond. De film werd door een landelijk och tendblad uitgeroepen tot film van het jaar. Het is een span nende politieke thriller over een man die van terrorisme wordt verdacht met Bruno Ganz in de hoofdrol. Beide avonden zijn er twee voor stellingen die om 20 en 22.15 Collecte Het El Salvador-comité Leiden houdt aanstaande zaterdag een collecte ten behoeve van de volksbewègingen in El Salvador. Een inzameling wordt tussen 11 uur 's mor gens en 3 uur 's middags ge houden op de markt en in de Haarlemmerstraat. Viswedstrijd De Oranjegracht-bewoners gaan zaterdag een onderlinge viswedstrijd houden in - hoe kan het anders - de Oranje gracht. De wedstrijd begint om tien uur en duurt tot twaalf uur. Een uur later is de prijsuitreiking in het gebouw van de Sportstichting aan de Groenesteeg. Duivensport (1) PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht vanaf St. Dizier met 88 duivenDe uitslag was: 1,8. P. de Mooy, 2$. F. v. d. Wetering,3.W.Ravensbergen, 4,6.A.v.Holst,5.R. Verhoogt, 7. B.Diersman,10. W. de Wete ring. Duivensport (2) LPC hield een wedvlucht vanaf St. Dizier. De uitslag was: 1. Fr. Gijsman, 2,3. J. Rozier, 4,7,8$. J. Staffelen, 5. N. de Groot en Zn., 6. H. Pen, 10. W. Onstenk. Miljoen - De afdeling Wereld- diakonaat van de Generale Dia- konale Raad van de Hervormde Kerk heeft de ongeveer 2000 her vormde diakonieën in ons land gevraagd, deze maand gezamen lijk een bedrag van een miljoen gulden over te maken om de nood in verscheidene Afrikaanse lan den te helpen lenigen. "Afrika is op weg, één groot ramp gebied te worden", zegt de afde ling Werelddiakonaat. "Duizen den mensen zijn slachtoffers van slechte maatschappelijke om standigheden. Ze komen om van honger, omdat het uitgedroogde land geen voedsel meer levert. Het aantal vluchtelingen is de laatste jaren aanzienlijk gegroeid. Ongeveer vier miljoen mensen zijn op weg zonder te weten waarheen. Praktisch geen enkel land weet plannen te ontwerpen om mensen op te vangen, te huis vesten en voort te helpen". In Ethopië, zo meldt de Generale Diakonale Raad, worden vijf miljoen mensen door honger be dreigd. De toestand in Oeganda, met name in het noorden van het land, is nog slechter dan ten tijde van Amin. De verhoging van de olieprijzen heeft de laatste jaren in de Afrikaanse landen een enorme inflatie veroorzaakt. Prijsstijgingen van vijftig pro cent en meer komen voor. Dat be tekent, dat de regeringen slechts met de grootste moeite het nor male maatschappelijke bestel op gang kunnen houden. Aan een bevredigend antwoord op ramp- 'Afrika: één groot rampgebied situaties komen zij nauwelijks toe. De Afrikaanse Raad van Kerken heeft vanuit Nairobi (Kenia) de vorming van diakonale hulp diensten in verscheidene landen gestimuleerd. De afdeling We relddiakonaat meent dat zij de Nederlandse diakonieën in deze situatie "ondubbelzinnig duide lijk' mag aanspreken. "Een van de vijf werelddelen staat nu in brand". De raad vraagt een bij drage van minimaal 500. Baken Studentenpastores. De studen tenpastores zijn in toenemende mate een belangrijke steun voor studenten op zoek naar hun le vensvulling. Zij vormen de kern van menige discussie, en zijn een baken voor vele jongeren met moeilijkheden. Deze conclusie staat in een over zicht van de rooms-katholieke Radboudstichting (wetenschap pelijk onderwijsfonds) van de ja ren '78 en '79. "De studentenpas tores", zegt het verslag, "zijn mis schien niet altijd even volgzaam ten aanzien van de kerkelijke re gels". "In het sacrale deel van hun taak zijn ze in veler ogen wat te progressief'. Het verslag deelt mee, dat een her bezetting van de vacante bijzon dere leerstoelen in Leiden en Utrecht wordt overwogen] Ook Wageningen staat op de nomina tie. De Radboudstichting heeft ten doel, de christelijke levensbe schouwing te betrekken bij de vorming van academici. Dat ge beurt door zielzorg, projecten, le zingen en bijzondere leerstoelen. Delft en Amsterdam hebben al zo'n leerstoel. Hervormde Kerk: beroepen te Papendrecht H.W. Riphagen Westbroek. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Veenendaal K. Verlind Haren (Gr.) zendings predikant. Unox en God. De Evangelische Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk in West-Duitsland gaan samen een advertentiecampagne voeren over geloofszakenVolgens de publiciteitsafdeling van de Evangelische Kerk is er niets op tegenals de miljoenen lezers van tijdschriften tussen Audi en Unox plotseling ook op "God" stuiten. LEIDEN - Het Openbaar Slacht huis Leiden is op 1 juli j.l. zonder medewetenvan de Voedings bond FNV door de gemeente overgedragen aan het bedrijfsle ven. "Hierover zijn wij niet tevre den," zegt de heer G. D. van Gelswijk,bestuurder van het FNV, "Men had tenminste over leg moeten plegen met onze ver tegenwoordigers. Wij hebben uit kranten en via vragen van leden moeten horen dat het Slachthuis een B.V. werd. Zoiets is niet in orde. Er moeten nu harde garan ties worden gegeven omtrent toepassing van arbeidsvoor waarden en het uitvoeren van een sociaal beleid." Het probleem voor de Voedings bond is het na de overdracht wegvallen van de rechtspositie van alle niet in gemeentedienst zijnde werknemers van het Slachthuis. "Als het stal- en hal- personeel niet meer in dienst is van de gemeente, wordt dit per soneel niet meer beschermd door De heer Cremers, directeur van het slachthuis, ziet dat anders. "Kijk, hun informatie is niet juist. Zorg voor de werkgelegenheid is ons uitgangspunt. Het voortbestaan van het slachthuis werd door de geringe vraag bedreigd. In parti culiere handen kan uitbreiding plaatsvinden, wat het aantal ar beidsplaatsen ten goede komt." Voor de op 1 juli 1980 in gemeen tedienst zijnde krachten is er een dienstverleningsovereenkomst gesloten. Zij behouden de status van gemeentebeambtenaar met alle rechten en plichten, en vallen daarom nog steeds onder een c.a.o. "Wat betreft het nieuw aan te nemen personeel, dat moet maar met de nieuwe baas afspra ken maken". Bij de reorganisatie zijn twee vak bonden betrokken. De ABVA, voor de ambtenaren, en de Voe dingsbond FNV. De laatste van wege de aanwezigheid van sub-bedrijven. "Kleine onder nemingen, met een of twee men sen in dienst, die van de outillage gebruik maken," aldus de direc teur. "Deze mensen vallen inder daad niet onder een c.a.o." Blijft het bezwaar van de Voedingbond - FNV, "dat het dagen gekost heeft om contact te krijgen." De ge meente schreef: "Omdat de af spraken over de rechten en posi tie van onze eigen werknemers binnen het Openbaar Slachthuis ruim voldoende hard en duidelijk zijn, en het sociale beleid veilig is gesteld, zien wij de noodzaak van een gesprek met u over deze aan gelegenheid niet in." De heer Van Gelswijk bly f erbij dat hij omwille van zijn medeleden wel bij de overdracht betrokken had moeten worden. "Nu moeten wij via kaderleden op de hoogte blijven wat er binnen het bedrijf en bij de dienstcommissie ge beurt. Dat is de enige oplossing." Over een van de overnemende partijen, met name Philip Rot terdam, die onlangs het Haagse Slachthuis overnam, heeft de FNV twijfels. "Hun sociale beleid laat te wensen ovef, het tempo ligt te hoog en de sfeer is slecht." Destijds zijn er FNV-leden weg gegaan na de overname van het slachthuis in Den Haag. "Zoiets moet hier niet nodig zijn. Wij zfjn zeer teleurgesteld in de houding van de gemeente," aldus de heer Van Gelswijk. CHAOS BIJ HOUT HANDÉL LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woens dag een flinke chaos aangericht bij de Verenigde Houthandel bv aan de Hoge Morsweg. Met een heftruck hebben zij door een pas gestorte betonnen vloer in een nieuwe loods gereden. De heftruck werd uiteindelijk ge parkeerd met een van de vorken dwars door een raamkozijn. De schade die is aangericht wordt geschat op zo'n 4000 gulden. CALAIS - Protesterende Franse vissers hebben gisteren de ha vens van Calais en Boulogne geblokkeerd waardoor de veer bootdiensten tussen Engeland en Frankrijk kwamen stil te liggen. De Franse vissers protesteren met hun actie tegen de invoer van bui tenlandse vis en de verhoging van de brandstofprijzen, terwijl zij tevens hogere lonen eisen. KORTERAAR - Cor den Biggelaar en Cor van der Bijl hebben de Grote Prijs van Italië voor zij- spancrossers gewonnen. Het uit stekend rijdende duo uit Made zegevierde in beide manches. Ton van Heugten en Frits Kiggen maakten het succes compleet door beslag te leggen op de derde plaats. De Zwitser Robert Grogg werd tweede. Ook Wil van der Laan en Jaap van Vliet uit Korteraar deden van zich spreken. In de eerste man che reed het duo ondanks succes zijspan- crossers problemen met de versnellings bak naar een fraaie vierde plaats, verreweg het beste resultaat tot nu toe. Bij de start van de tweede manche ging het echter mis, want na een aanrijding door een ande re combinatie sloeg het tweetal pal voor de aanstormende meute over de kop. Van der Laan raakte daarbij behoorlijk geblesseerd aan zijn rug en kreeg met geheu genverlies te kampen. Na een on derzoek in een Italiaans zieken huis mocht hij samen met z'n on gedeerde bakkenist Jaap van Vliet toch naar huis terugkeren. Ondanks zijn rugletsel wil Van der Laan toch proberen om zondag weer aan de start te verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12