SJC haalt uit in oefenduel tegen Yelseu GORTER BEDWINGT VAN MIN Kim: voornaam opponent Seoel P/Leiden productief Schaaksport blinden in opmars Honkbal week Favoriet René Moos trekt zich terug in Nieuw Vennep TTTTH M Maffia doodt magistraat op Sicilië DODEN BIJ STAKINGEN EL SALVADOR DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Ook gisteravond speelde een aantal ama teurclubs uit Leiden en omgeving een wedstrijd in het kader van hun oefenprogramma. Zo haalde derdeklasser SJC met 5-1 verrassend hoog uit tegen Velsen. Ook Fore- holte en VVSB waren flink op schot. Beide clubs klopten respectievelijk GWS en ASC met 5-1 en 6-3. ARC leverde een uitstekende prestatie door tijdens een wedstrijd in het kader van hun toernooi hoofdklasser UVS na strafschop pen uit te schakelen. Lugdunum - Blauw Wit: 2-1 Een knappe overwinning van de nieuwbakken eersteklasser te gen het vorig jaar uit de hoofd klasse gedegradeerde Blauw Wit. Na een 0-0 ruststand waren het doelpunten van Peter Siera en Hennie de Klerk die de 'Kikkers' in gewonnen positie brachten. Ter Leede - SC. Lisse: 2-1 Vooral in de eerste helft legden beide partijen een leuke partij voetbal op de mat. Na de pauze speelde conditiegebrek zowel Ter Leede als de Lissenaren da nig parten. De Sassenheimse produktie werd verzorgd door Jan Schoen en Pieter van der Plas. RCL - Leonidas: 0-1 Een terechte nederlaag voor de Bloemerd-bewoners die duide lijk nog wedstrijdritme tekort kwamen. Na een kwartier spelen scoorden de Rotterdammers de beslissende treffer. Katwijk - Lisser Boys: 2-1 Een overwegend sterker Katwijk behaalde een verdiende zege te- HAARLEM (ANP) - Nederland heeft in de tweede wedstrijd in de Haarlemse honkbalweek de overwinning aan M/Tokio moe ten laten. In een sfeerloos en erg mat duel won de Japanse titel houder met 1-0 en is hierdoor reeds zeker van de finale. De winnende run kwam in de tweede innings op het bord door honkslagen van Wakamatsu (hij sloeg drie uit drie) en Omori en nog twee opofferingstikken. gen de bezoekers uit Lisse. Ar nold Boers toonde zich erg tref zeker door beide Katwijkse doel punten voor zijn rekening te ne men. Rob van Zijp tekende voor de tegentreffer. SJC - Velsen: 5-1 De Noordwijkse club speelde een meer dan voortreffelijke wed strijd. Tegenstrever Velsen werd aan alle kanten zoekgespeeld door het goede combinatiespel van de Duindam-pupillen. Uit de grote hoeveelheid kansen die de Noordwijkers zich creeérden, bepaalden Jaap Smit(2x), Gerard Oude Velthuys, Piet Alders en Hans Kaspers hun keus. Quick Boys - Blauw Zwart: 3-1 In een goede en snelle wedstrijd kwamen de Katwijkers al snel op voorsprong door een treffer van Arie Haasnoot. Na de pauze ver grootte Teun van der Plas de voorsprong, alvorens Chris Teil tegenscoorde. Martin van der Plas zorgde tenslotte voor 3-1. ARC - UVS: 0-0 De organisator van het Alphense toernooi gaf de Leidse hoofd klasser goed tegengas zodat strafschoppen na de normale speeltijd moesten beslissen wel ke vereniging zich voor de finale zou plaatsen. Negen strafschop pen werden feilloos benut, alleen U VS-er Mario Faber miste vanaf elf meter. UVS speelt nu zaterdag om 15.00 uur voor de derde plaats tegen Volendam-C, terwijl ARC om 17.00 uur de finale speelt te gen Amsterdam-C. Woubrugge - ZLC: 2-0 De nieuw opgerichte zaterdagaf deling van ZLC speelde gisteren haar eerste oefenpartij. Ondanks dat de geelblauwen redelijk te genspel boden was de overwin ning van Woubrugge verdiend te eer voor de gastheren die niet op gewassen waren tegen het voor treffelijk voor de dag komende Foreholte. De Voorhoutse pro duktie kwam als volgt tot stand: Loek van Kesteren (2x). Cees Zwetsloot, Ed Wiering en Ton Ar royo. ASC - VVSB: 3-6 Een doelpuntrijk duel waarin de twee elftallen elkaar de gelegen heid gaven om tot leuk en aan trekkelijk voetbal te komen. Leidse treffers van: Hans Schip horst (penalty), Tjeerd Langer- horst en Wout Bergers. De schut ters aan VVSB-zijde waren: George Oostdam (2x), Kees Nul- kens, Wiljan v.d. Berg, John van Elk en Johan v.d. Berg. NOORDWIJK - De belofte dat ie dereen onder hem veel gaat spe len. is de nieuwe coach van Par ker Leiden, Han Wallaart, in de eerste oefenwedstrijd in eigen land volledig nagekomen. In de Noordwijkse sporthal kreeg uit gezonderd de geblesseerde Lace Strong iedereen de nodige speel minuten toebedeeld. Het Belgi sche Hellas Gent dat vorige week op eigen bodem met zeven punten verschil werd verslagen, zag de Leidenaars bij een 55-40 stand rusten. Leiden finishte uiteinde lijk bij 123-87. Hellas Genteen fusieclub van twee verenigingen uit de hoogste bas ketbalafdeling in Belgie. kwam enkele malen goed terug in de wedstrijd, maar was uiteindelijk n iet opgewassen tegen het surplus aan klasse in de Leidse formatie Voor nieuweling Tony Parker was een hoofdrol weggelegd. De ex-Slars-smaakmaker verdeelde tijdens de rustpauzes van de spelverdeler Mitchell Plaat (hij speelde in de tweede helft slechts vijf minuten) het spel prima en was met 31 punten tevens de pro ductiefste speler. Opvallend binnen de ploeg van Wallaart was voorts dat bijna alle spelers een goede bijdrage aan het totaal van 123 punten le verden. Bij de zuiderburen was dat anders. De twee Amerikanen Garner en Mayhew. verzorgden met respectievelijk 34 en 23 pun ten bijna de totale productie. Omdat de volgende oefenparter van de vice-landskampioen Avanti Brugge, komende zondag niet over zijn Amerikanen kan beschikken is dat vriendschap pelijke treffen van het program ma afgevoerd. De volgende wed strijd, die de Leidenaars nu af werken is volgende week woens dag (aanvang: 2030 uur) in de Vijf Meihal. Tegenstander is dan Sunair uit Oostende. Drie dagen later is Leiden gastheer van de Belgische kampioen, Maes Pils. Ook de wedstrijd op die zater dagavond begint om 2030 uur. Scores Leiden van gisteravond: M. Plaat 6. Parker 31C. Plaat 7. S. Bruinsma 21. Woudstra 14, Van Solm 10.Kruidhof 23en Puidokas 11 punten. i oefenwedstrijd tegen S. C. Lisse. Ter Leede-speler Hans Bisschops (links) leilijk. De Sassenheimse formatie zegevierde met 2-1. NIEUW VENNEP - De wedstrijdleiding van het tennistoernooi in Nieuw Vennep, kampt met problemen. Nu langzaam aan blijkt dat de regen voor fikse achterstanden op de schema's heeft gezorgd. Maar ook de spelers zijn niet erg te spreken over het weer. De constante motregen van gisteravond zorgde ervoor dat de kostbare darmbespanningen veran derden in soepele vlindernetjes. Tevens heeft het Herenenkel B een gevoelige aderlating gedaan; René Moos, die eerste was geplaatst, heeft zich vanwege waterpokken moeten terugtrekken. De verrassing van de dag was de uitschakeling van de in het Damesenkel B als derde geplaatste Henny Fehling door de Amsterdamse Xandra Wel- ler. Met een flitsend soort damestennis maakte Xandra Weller korte metten met haar tegenstandster. 6-3, 6-1. De nummer één geplaatste Marielle Smit bewees met de 6-1,6-1 zege over de bij de Leidse Hout spelende Ellen de Groot dat zij genoeg klasse bezit om het toernooi te winnen. In het Herenenkel B verrasste een oude rot in het vak, Gerard Dogger, vriend en vijand door de achtste geplaatste Arthur Maaswinkel in twee sets te bedwingen. 6-4, 6-1. De Voorhoutenaar Anne-Jan van de Meer won volgens eigen zeggen dankzij de faktor geluk van zijn naamgenoot G. van de Meer. 7-5, 7-6. De derde geplaatste Otto Blom moest in de confrontatie met Roel Tim mermans toch wel het onderste uit de kan halen alvorens hij winnend de baan afstapte. 6-3, 4-6, 6-1. De spannendste partij van de dag was de Herendubbel B tussen Edwin Niekel en Vos enerzijds en Noud Weyers en Schmidt anderzijds. Eerst- genoemden trokken met 6-7, 6-4, 10-8 aan het langste eind. Uitslagen: D.E.B.: M. de Groot - C. Kwaaitaal 6-1, 6-2. H.E.B.: H. Bruggemans - M. Pinke 6-2, 6-4. E.J. Schreuder - A. Vloemans 2-6, 6-1. 6-4, Wim Brandse - Edwin Niekel 6-3, 5-7 afgebr.. Bob van Overbeeke - J.M. van Maren 6-2 afgebr., Bub van de Zee - R. Oskam 6-4 afgebr.. SCHEVENINGEN (ANP) - Bas Vletter en Theo Gorter hebben op de derde dag van het toernooi om de Nederlandse tenniskam pioenschappen voor verrassin gen gezorgd. Op de kille Metsba- nen in Scheveningen versloeg Vletter de als tweede geplaatste Rolf Thung na vier lange sets: 5-7, 7-6, 7-5, 6-2. Gorter schakel de Paul van Min, zijn dubbel spelpartner, uit in vijf sets: 6-2, 3-6, 4-6, 6-4, 6-1. Bij de dames bereikte Marcella Mesker de halve finales ten koste van Marijke Schaar, die de afge lopen tien jaar geregeld finaliste was. De setstanden waren 6-2, 5-7, 6-1. Bas Vletter, één van de talenten van de laatste jaren die gekozen heeft voor zijn studie in plaats van een contract met de tennisbond, speelde tegen Thung vrijuit en dat werd beloond. Theo Gorter dwong zijn dubbel spelpartner Paul van Min, met wie hij trouwens reeds in de eer ste ronde van het dubbeltoernooi verloor, tot overgave. Twee spe lers, beiden veelbelovend maar die nooit tot de hoogte zijn ge groeid, waartoe men hen gere kend had. Dat Gorter won was m^schien verrassend, omdat de plaatsingscommissie Van Min hoger had aangeslagen van geen van de twee kon worden gezegd dat zij briljant tennis lieten zien. Nationaal kampioen Louk Sanders benaderde dat gisteren nog het meest. Tegen Frank Lapré speel de de dertigjarige titelhouder bij vlagen uitstekend en toonde hij aan op eenzame hoogte te staan in het Nederlandse herentenniswe- reldje. Hij stond slechts één game af (6-1, 6-0, 6-0) aan Lapré, die de zware overwinning van de dag ervoor op Laudin kennelijk nog in de benen had. Huub van Boeckel, derde gerangschikt, had de grootste moeite om Hans Eve raars te verslaan: 3-6, 6-1, 7-6, 2-6, 6-1. Een partij waarin het aantal arbitrale dwalingen een grote rol speelde. In het damestoernooi 'speelden' de jongeren met 2-2 gelijk tegen de ouderen'. Nanette Schutte, de Europese jeugdkampioene, kon de haar vooruitgesnelde roem niet waarmaken tegen routinier Tine Zwaan (3-6, 3-6) en Karin Moos kwam veel te kort tegen de als tweede geplaatste Elly Ves- sies: 2-6, 6-7. Marianne van de Torre, de titelver dedigster, en Marcella Mesker zorgden voor de aanwezigheid van twee jonge speelsters bij de laatste vier. Van de Torre won in een overigens povere wedstrijd van Nora Blom:( 6-2, 7-6. Marcella Mesker liet tegen de fina liste van vorig jaar. Marijke Schaar, zien dat haar - vaak - een zame gang naar buitenlandse toernooien niet voor niets is ge weest. De zonder backhand ope- rende Schaar, die het racket overpakt van de rechter- in de linkerhand, kreeg geen vat op het hoge tempo, waarmee Mesker de ballen over het net joeg. Alleen in de tweede set lukte het haar het initiatief te nemen. Mes ker werd slordiger. Tot 5-5 hield de Amsterdamse het bij, maar daarna drukte Schaar voor 7-5. De beslissende set leverde voor de nu weer accuraat spelende Mesker geen problemen op: 6-1. De eindstrijd bij de dames gaat in elk geval tussen een jongere en een oudere: in de halve finales bestrijden Van de Torre en Mes ker elkaar. In de onderste helft staat Vessies tegenover Zwaan. NOORDWIJKERHOUT- Wat kort geleden nog een braakliggend terrein was. is nu snel in opmars: De schaaksport voor de visueel gehandicapten. Hoever de we reldtop van deze al door 100.00 lotgenoten beoefende denksport inmiddels al gevorderd is wordt de komende dertien dagen ge demonstreerd in het Noordwij- kerhoutse congrescentrum de Leeuwenhorst. Daar bekampen teams uit 23 landen elkaar vol gens het Zwitserse systeem in de zesde schaakolympiade voor vi sueel gehandicapten. De 's morgens door veel belang stellenden bijgewoonde opening wees erop dat het hier om een ui terst een serieus gebeuren gaat. Het 's middags in de eerste ronde vertoonde spelpeil benadrukte dit nog eens. Voordat het toer nooi door staatssecretaris Wallis de Vries van CRM officieel voor geopend werd verklaard droegen toemooidirekteur Ruth en KNSB voorzitter Wille korte speeches voor, waarin zij vooral het belang van het schaakspel voor de visueel gehandicapte be klemtoonden. Mevr. Bakker ver ontschuldigde vervolgens de af wezige wereldschaakbond voor zitter Olafsson, waarna de voor zitter van de IBCA (de wereld braille schaakbond). Bestman, ere gasten prinses Margriet, dr. Euwe en Wallis de Vries de eerste toernooipenningen overhandig de. Wallis de Vries kon de blijde tijding berichten dat er ondanks de huidige bezuinigingen nog enig extra geld vrij zou komen t.b.v. de gehandicapten sport in zijn algemeenheid. De Amster damse Politiekapel omlijste het geheel musicaal. Favorieten voor de eindzege zijn ti telverdediger de Sowjet-Unie en Joegoslavië. De Russen hadden weinig moeite met opponent Hongarije, dat metS'^-12 geklopt werd. Joegoslavië had het tegen de Engelsen minder gemakke lijk, maar stelde met een voorlo pige 2'/2-'/2 de zege alvast veilig. Nederland werd enigszins ver rassend door Noorwegen op een 1-2 achterstand gezet. Voor de eerste vijf rondes zijn de teams nog in vier verschillende poules ingedeeld, waardoor de grote krachtmetingen pas vanaf de zesde ronde zullen plaatsvinden. Het feit dat de spelers hun bord niet of nauwelijks kunnen zien lijkt een groot probleem. Via het aftas ten van de in gaten vastgepinde stukken, de in brailleschrift ge noteerde zetten, en hun geheu gen moeten deze schakers hun stellingen beoordelen. Deson danks stonden diverse partijen op een hoog niveau. Iets wat niet meer verwonderlijk is gezien het gegeven dat talrijke spelers over een ELO rating van ruim 2200 be schikken en de Joegoslaven zelfs een internationaal meester rijk zijn. De uitslagen van de eerste ronde: Poule 1-Zwitserland-Zweden 0-2 voorl; Spanje-Bulgarijc 1-3; Sovjet Unie-Hongarije Vl2-llr, poule 2- Polen-Frankrijk 4-0; Joegoslavie-Groot Brittannië 21/ 2-V1 voorl; Finland vrij; poule 3- Nederland-Noorwegen 1-2 voorl; Ierland-Israel 0-2 voorl; DDR-Tsjechoslowakije 2-0 voorl; poule 4- Denemarken- Belgie l'/2-l'/2 voorl; Oostenrijk- Italie 3-0 voorl; BRD-USA voorl 0—0! Vandaag wordt van 1-6 de tweede ronde verspeeld. RUUD DOBBELAAR ADVERTENTIE SICILIË (UPI) - Naar de politie vermoedt hebben leden van de Mafia gisteren hun derde chris ten-democraat op Sicilië in nog geen jaar doodgeschoten. Hun jongste slachtoffer is de burge meester van Castelvetrano, de 42-jarige Vito Lipari. Lipari was in zijn auto op weg van zijn vakantiebungalow aan zee naar het gemeentehuis, toen ge wapende mannen zijn wagen in een hinderlaag lieten rijden en hem doodgeschoten met drie ko gels in nek en rug. Hoewel de burgemeester niet spe ciaal de Maffia bestreed zoals an dere vermoorde of gewonde poli tici deden, vermoedt de politie dat hij het slachtoffer van de georganiseerde misdaad is ge worden. In januari van dit jaar werd in Pa lermo de president van het ge west doodgeschoten en in maart de provinciesecretaris van Pa lermo. beiden eveneens christen democraat. Lipari, die drie maanden geleden als burgemeester van de 32.000 inwoners tellende gemeente Cas telvetrano werd herkozen, was getrouwd en had drie kinderen. SAN SALVADOR (AFP/DPA) - In de eerste 24 uur van de driedaag se staking waartoe in El Salvador was opgeroepen door het 'revolu tionaire democratische front', vielen zeker 35 doden, zo is van ochtend gemeld, doch gisteren had een in Costa Rica in balling schap verblijvende woordvoer der van het marxistische 'revolu tionaire volksblok' van El Salva dor gemeld, dat bij botsingen met het leger in een voorstad van San Salvador zeker tachtig militante linksen waren gedood. Deze geestelijke, Benito Tobar, zei ook - in tegenstelling tot andere be richten tot dusverre - dat de sta king een groot succes was en ze ker op het platteland voor hon derd procent werd opgevolgd. Guerrillastrijders, zo bleek uit offi ciële berichten, hebben twee hoogspanningsmasten in de lucht laten vliegen, zod^t er stroomstoringen in de hoofdstad en andere steden optraden. Het revolutionaire democratische front verenigt alle linkse opposi tionele krachten in het land. Het had tot de staking opgeroepen om de regerende junta onder an dere tot opheffing van de staat van beleg op te heffen. Het poli tieke geweld in El Salvador heeft tot dusverre dit jaar ruim 4.000 slachtoffers geëist. PARIJS (ANP) - De 55-jarige Kim Dae-Jung, die vandaag voor een militaire rechtbank moet verschijnen op be- schulding van het smeden van een komplot tegen de staat, geldt als de belangrijk ste tegenstander van de op- svolgende regeringen in Seoel. Voorts is hij het sym bool voor de rechten van de mens in Zuid-Korea en is hij de spil van de crises die Zuid- Korea al nadat hij in het begin van de jaren zestig, kort na het aan de mocht komen van ge neraal Park Chung-Hee, tot volksvertegenwoordiger was gekozen, richtte Kim Dae- Jung de nieuw-democrati- sche partij op, die zich inzette voor een democratisch be wind in Zuid-Korea deed Kim in 1971 mee aan de presi dentsverkiezingen. Hij ver loor van president Park. In augustus 1973 werd hij in Tokio het slachtoffer van een ontvoering door de Zuidko- reaansc CIA. Nadat hij op klaarlichte dag ontvoerd was uit een hotel in de Japanse hoofdstad waar hij geregeld hoen ging. bracht die hem in een dienstboot buiten de Ja panse wateren. Vijf dagen nadien trof men Kim, gekne veld en vastgebonden, aan in de buurt van zijn woning in Seoel. Kims leven is een aaneenrijging van arrestaties en processen. Zo was hij in augustus 1976 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij het ontslag had geëist van presi dent park. Nadat hij in de cember 1977 in verband met zijn gezondheid overgebracht was naar het academisch zie kenhuis van Seoel, kreeg hij een jaar later amnestie van zijn grootste politieke tegen stander, president Park. Twee dagen na zijn aanhouding braken ernstige incidenten uit in Kwangjoe, de hoofdstad van de provincie waar Kim Dae-Jung geboren is. Bij zware volksopstanden, die drie dagen aanhielden en waarbij de betogers regelma tig zijn naam schandeerden, vonden 170 mensen de dood en raakten honderden men sen gewond. Tw n geleden 1 king het, via 1 gentschap "Nieuw China op voor de leider van de Zuidko- reaanse oppositie. Het besluit om Kim Dae-Jung voor een militair tribunaal te brengen is "een ernstige stap" op weg naar versterking van de "fas cistische dictatuur van de kliek van Chon Du-Kwan" (de sterke man van het Zuid- koreaanse leger, die voorheen hoofd was van de geheime dienst), aldus Nieuw China. r Kim Dae-Jung .tweede van rechts wordt vandaag iXHjreen militaire rechtban

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11