LEIDSCH DAGBLAD President treedt af: noodtoestand in Suriname Amsterdamse krakers willen gesprek mi MOT vandaag Scherpe daling winst Philips CDA Carter cn 'k k"19 aan M,Me 2 weke" Stadsbouw- huis fors energielek Overval in Rijnsburg DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36242 Directeur. G. Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Het CDA is gisteren niet alleen met een onvolle- dig. maar ook met een weinig inspirerend en tr&iawfv op punten ongeloof waardig verkiezings programma gekomen Onvolledig omdat over politiek ge laden onderwerpen als kernbe wapening, abortus, vermo- gensaanwasdeling en kernener gie, afgeronde visies ontbreken. De kiezer hoort, zeker over deze programmapunten, te weten waar hij aan toe is. Weinig geïnspireerd is het pro gramma omdat er niets terug te vinden is van de door de Wereld raad van Kerken bepleite en daarna ook door fractieleider Lubbers onderstreepte nieuwe economische orde. Het vorig CDA-programma "Niet bii brood alleen" brak daar al enigszins een lans voor, met het pleidooi voor de erkenning van belangrijke imma teriële waarden Maar het nieuwe programma ademt eerder de sfeer van politiek prag matisme, een verschijnsel dat een panij als het CDA als uitgangs punt vreemd hoort te zijn. Na lezing dringt zich wel duidelijk een keuze voor de PvdA op. Drie honderdduizend banen erbij, ma tigen volgens het principe van ni vellering (hogere inkomens en uitkeringen het meest), voorrang voor sociale woningbouw en stadsvernieuwing, meer geld voor ontwikkelingshulp, het doet alle maal sterk denken aan het door premier Van Agt naar de prullebak verwezen PvdA-programma 'Weerwerk". In dat opzicht is het ook verbazend dat de twee procent economische groei, waarop de PvdA zich in het programma baseerde, nu door de samenstellers van het CDA zelfs is verhoogd to 2,5%. Het was dat cijfer dat nog geen twee maanden geleden door zowel premier Van Agt, als minister Van der Stee als volsla gen onrealistisch van de hand is gewezen. Ondanks alle wilde verhalen die in omloop waren, heeft Jimmy Car ter toch vrij vlot de nominatie van de Democratische partij voor het presidentschap verworven en daarmee een deel van de weg vrijgemaakt voor een nieuwe ter mijn in het Witte Huis. Terecht werd geen gevolg gegeven aan senator Kennedy s verzoe ken er een "open" conventie van te maken, want men kan nu een maal niet in een handomdraai de resultaten van de vele voorver kiezingen ongedaan maken Dat zou in strijd zijn geweest met alle regels van de democratie Wie een procedure wil veranderen, kan dat niet doen aan het einde van de rit. En zeker met als men aan de verliezende hand is. Carters kansen in november Rea gan te verslaan hangen voor een deel af van de houding die Ken nedy nu zal aannemen Doet hij weinig of geen moeite zijn aan hang in het Carter-kamp te krij gen dan kan de zittende president het wel vergeten Een gloedvolle rede zoals hij gisternacht hield is een goede aanzet daartoe, maar niet genoeg. Kennedy zal ook zelf wel beseffen dat hij zich nu voor Carter én parti) dient in te zetten, wil hij tenminste zelf in 1984 de nominatie verwer ven. Maar het blijft de vraag hoe het uitpakt, want de traditie van de Kennedy s ligt meer in het heer sen dan in het dienen. Carter of Reagan - het blijft een keuze voor de grauwe middel maat. Ziekenhuizen: niet 'verhuizen' DEN HAAG (GPD) - De academi- sche ziekenhuizen zien op dit moment geen reden om de eerste verantwo rdelykheid voir hui functioneren over te hevelen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen naar dat van volksgezondheid en milieuhv- giene Dit /eggen de besturen van de zie kenhuizen in een rapport dat vandaag aan de bewindslieden van de betrokken ministeries is aangeboden. Zy menen dat beter het huidige systeem gehand haafd kan blijven. .1. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i,s en wil hot Le.dsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren »k besi's meteen en U kunt m,m,v heden als Naam: Adres: Woonplaats: Gironr H<tHSnk,U'>en en 600 ,n9®viZd in Mn open envelop ronder postzegel opsturen naar Le.dscn Dagolad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leden —C en de krant komt ,n ^e bus (Van één onzer verslagge vers) LEIDEN - Het ongeveer drie jaar oude Stadsbouwhuis aan de Langegracht in Leiden is een fors energielek. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Leid- se universiteit heeft laten ver richten naar warmteverlies van universitaire gebouwen. Gisteren werden de resultaten van dit onderzoek bekend ge- maakt.Op de foto's, die vanuit een vliegtuig met in- fra-rood-apparatuur zijn ge maakt, is buiten de universi taire bebouwing ook de rest van de stad te zien. Duidelijk zichtbaar is onder andere het Stadsbouwhuis. "Als een schiettent op de kermis" licht het moderne bouwwerk op. Dat betekent dat er veel warm te verloren gaat. De gemeente toonde zich van morgen verrast over de resul taten: "Er zit dubbele begla zing in het pand en het dak is goed geïsoleerd. We zullen con tact met de universiteit opne men met het verzoek of we de foto's mogen bekijken. Dit moet worden onderzocht", al dus een woordvoerder van de gemeente. Andere bedrijven waar vol gens de foto's veel energie ver loren gaat zijn Fasson aan de Lammenschansweg en de Hol landse Constructie Werk plaats (HCW) aan de Zoeter- woudseweg. Kans op onweer Zonnige perioden en later op de dag mogelijk een regen- of onweersbui, Vannacht mistbanken en minimum temperatuur omstreeks 16 graden Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Matige zuidenwind. (Opgemaakt om. 11.15 uur! LEIDEN - Een ingehuurde be wakingsdienst moest er van- ochiend aan te pas komen om orde te scheppen in de chaos die dreigde te ontstaan bij de opening van het Digros-koop- centrum aan de Langegracht. Al geruime tijd voor de opening hadden zich vele nieuwsgie rigen rond het pand verza meld. Rond tien uur was de menigte aangegroeid tot enkele hon derden die zich verdrongen voor de deur. De kooplust was zo groot dat de klanten met groepjes tegelijk werden bin nengelaten. Bij het prijzenfestival, dat bui ten op de gedeeltelijk afgeslo ten Langegracht werd gehou den, werd door belangstellen den driftig met de armen ge werkt om zich een plaatsje te verwerven in de buurt van de met prijzen strooiende pre sentator. LEIDEN - Twaalf Indische en Afrikaanse olifanten maak ten vanochtend een tochtje door een deel van de Leidse binnenstad. Ze vormden het omvangrijke onderdeel van de levende have van circus Krone, dat op het Schuttersveld de ten ten heeft opgeslagen. Tot en met zondag worden dage lijks voorstellingen gegeven in de tent die plaats kan bie den aan ruim 5000 bezoekers. Vanavond om acht uur begint de première. De dikhuiden werden na aan komst op het goedereasta- tion van Van Gend en Loos aaa de Haagweg op de route langs onder meer Noordein de. Prinsessekade en Turf markt begeleid door gemo toriseerde Leidse politiea genten. De krakers van de luxueuze appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam hebben vandaag laten weten dat zij bereid zijn tot een ge sprek met het college van B en W over de op handen zijn de ontruiming van deze pan den. Om twaalf uur van nacht loopt de termijn af, die de rechter de krakers heeft gegeven om de panden te ontruimen. Het initiatief tot het gesprek is afkomstig van het wijkcen trum d' Oude Stadt. Het voorstel houdt in dat de twee partijen elkaar zullen ont moeten op "neutraal ter rein" in een openbare verga dering. Als vergaderplaats is het Mozeshuis voorge- steld.Intussen hebben de krakers zich zoveel mogelijk voorbereid op de strijd die te verwachten is. De advocaten van vier krakers hebben de Mobiele Eenheid beschuldigd van zware mis handeling. Leden van de M.E. zouden op 3 juli van dit jaar ongenadig hebben inge slagen op de krakers bij de ontruiming van het kraak pand De Vogelstruys. De ad vocaten hebben aanklachten ingediend wegens poging tot doodslag en zware mishan deling. PAGINA 7 Vertalen voor televisie le vert vaak problemen op. PAGINA 5 Van de Velde wint tweede etappe in Ronde van Neder land. PAGINA 9 Energieverlies bij universi teit gering. 20 PAGINA'S Veiligheidsraad werkt aan resolutie over Jeruzalem. PAGINA 13 VNO wil overheid eigen loonbeleid laten voeren. PAGINA 17 SCHIPHOL - De Surinaamse president Ferrier is afgetre den. Premier Chin a Sen is hem opgevolgd, een nieuwe premier zal later worden benoemd. In het hele land is de noodtoestand afgekondigd, zodat de grondwet buiten werking is gesteld. Dat heeft de Surinaamse legerlei der majoor Daisy Bouterse gis teravond via de tv het Surinaam se volk meegedeeld. Omdat alle telex- en telefoonverbindingen tussen Suriname en de buitenwe reld sinds gisteravond waren verbroken, werd het nieuws over de problemen rond president Ferrier pas vanmiddag op Schip hol bekend, toen daar reizigers uit Suriname aankwamen. President Ferrier, die - als enige belangrijke figuur in de leiding van Suriname - was aangebleven na de militaire staatsgreep van begin dit jaar, was de laatste da gen in conflict gekomen met de regering en de-Nationale Militaire Raad en de regering-Chin A Sen. Ferrier had geëist dat voor 1 sep tember a.s. de begroting van de republiek Suriname zou worden voorgelegd aan het parlement. De regering was van mening dat het voor de staatsgreep gekozen parlement niet zonder meer be voegd zou zijn tot oordelen over de begroting. Volgens de reizigers uit Paramari bo heeft majoor Bouterse, die als sergeant Bouterse behoorde tot de aanstichters van de staats greep van februari, tevens aan gekondigd dat de avondklok voorlopig ingaat om 7 uur 's avonds. Tot nu toe was dat 12 uur en op zaterdag één uur. Op Rabobank (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Twee overvallers hebben vanmiddag rond twaalf uur bij de Rabobank aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg waarschijnlijk enkele tiendui zenden guldens buitgemaakt. Eén van de twee wachtte ge maskerd in de fietsenstalling aan de achterkant van de bank, twee bankemployees op, die het dagelijkse afdrachtgeld van de Flora hadden opgehaald. In de fietsenstalling aangekomen werd een van de twee door de plotseling naar voren springen de overvaller met een voorwerp neergeslagen. Daarop werd de koffer met het geld afgepakt. De dader rende daarop naar een ge reedstaande zilvergrijze auto die geparkeerd stond op de hoek van het Moleneind en de Colle- giantenstraat. Een half uur later werd een zilver grijze Audi door de politie aan gehouden in Noordwijkerhout. Het is nog niet zeker of de twee inzittenden de daders zijn. Zij worden vanmiddag voorgeleid aan getuigen. De auto waarin ze reden bleek wel in Dordrecht gestolen te zijn. Vermoedelijk hebben de daders via een scanner in hun auto de achtervolging door de politie kunnen volgen. Omdat de poli tie in eerste instantie niet wist welke richting de overvallers waren uitgevlucht werden overal posten uitgezet. Ook was er sprake van de inzet van een politievliegtuig. EINDHOVEN (ANP) - De netto-winst bij Philips is in de eerste helft van dit jaar scherp gedaald. In de eerste zes maanden van dit jaar verdiende Philips netto 234 miljoen tegen 323 miljoen in de zelfde periode van het vorig jaar. De omzet steeg in deze periode wel. In guldens was er sprake van een toename met 12 percent, in hoe veelheid 7 percent. De raad van Bestuur van het concern heeft dit vanochtend bekendgemaakt. Gezien de economische situatie en de daarmee samennaiigeuue loe- neming van de internationale concurrentie acht de Raad van Bestuur deze ontwikkeling be vredigend. Dit geldt te meer daar de omzettoeneming zich in vrij wel alle produktsectoren heeft voorgedaan. Bij de sectoren 'in dustriële toeleveringen' en 'Pro- dukten en systemen voor profes sionele toepassingen' was de procentuele omzettoeneming zelfs hoger dan 12 pet. Geogra fisch bezien vonden de belang rijkste omzetstijgingen plaats in West-Europa, Afrika en La- Ujns-Amerika

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1