Oosterbosch wil zich als ronderenner manifesteren VRIJ-UIT Hoe rommelen de voetbalamateurs met de duiten? TENNISJEUGD IS SUCCESVOL DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 Vorige week werd het amateur voetbal opgeschrikt (nou ja, opgeschrikt) door het bericht dat er een onderzoek op gang zal komen naar betalingen aan spelers in Limburg. Amateur voorzitter Jo van Marle l.ad eerder een paar gelu idsbanden van de Omroep Zuid beluisterd waarop spelers en bestuursle den openlijk erkenden dat in hun proper geachte rijen de geldpot vrolijk rondging. Dat was voor hem voldoende om zijn bestuur (sectie amateur voetbal binnen de KNVB) uil te nodigen tot actie over te gaan. Wat een ijver ineens.dacht ik. Tot dusver was de grote KNVB niet dan met de grootste tegenzin lot een onderzoek te bewegen. Ove rigens moet ik nog zien dal het er nu echt van komt. Ik ben in dat opzicht nogal sceptisch ge worden. Betalingen aan amateurs - het gebeurt al zo lang de voetballe rij bestaat. Ja. ook voor de oor log. ofschoon die bruisende pa triot Karei Lotsy meende dat er in Nederland toen louter brandschone amateurs over de grassprieten galoppeerden. In "Voetbal Totaal" schreef Frans Bersch daar onlangs heel aar dig over: "Ze kregen vroeger een sigarenzaakje of een kroeg". Zelf ken ik het geval van een Haarlemse international die van de ene club naar de andere overstapte: Hij ontving daar, in de crisistijd. 2000 gulden voor van een buiten de vereni ging manoeuvrerende fabri kant. Toch moest hij voor dat bedrag een zekere tegenpresta tie leveren, kennelijk ten behoe ve van de een of andere boek houding. Die werkzaamheid bestond uit het planten van tien boompjes rond een bij het voet balveld aangebracht u Verwilderd. De laatste jaren is de zaak ver wilderd. al realiseer ik me heel goed dat er ook een aantal in dianenverhalen in omloop is dat kant noch wal raakt. Waarom die verwildering? Om- dal er "in principe" nog maar zo weinig amateurs bestaan. Ik bedoel: amateurs die hun sport uit liefhebberij bedrijven en daarom betaling van hun be zigheid afwijzen. Die definitie van het amateurisme (de oud ste) is al lang geleden ten grave gedragen. Amateurs zijn nu degenen die niet goed genoeg zijn bevonden om (semi-)prof te worden. Dat is natuurlijk heel wal anders. Het betekent dat ze ook als ama teur best bereid zijn de hand op te houden. Geruchten over illegale betalin gen zijn er door de jaren heen bij de vleet geweest. Het bewijs er voor valt zelden of nooit te leveren. De besturen wassen hun handen in onschuld want het zijn vrijwel altijd figuren daarbuiten die de zaken rege len. Zo blijft het tenminste ver verwijderd van die keurige of ficiële clubboekhouding. En de spelers kijken wel mooi uit om er over te kikken. Aan de andere kant kan ik niet zeggen dat de grote KNVB de blaren op de zolen heeft gelopen om daar waar rook was naar vuur te zoeken. Nog niet zo lang geleden kon men in een groot weekblad het ge kruide verhaal van juwelier Klaas Oosterhof lezen. Daarin maakte hij uitgebreid gewag van zijn geldstrooiingen aan sportclubs in de provincie Drente. Het geheel schreeuwde om een gedegen onderzoek van de KNVBmaar de heren in Den Haag keken slaperig de andere kant uit. In dezestreek hebben we destijds de markante relatie Cor Sip - LFC gehad. U hoort mij niet beweren dat de kanaries wer den betaald of tegemoet geko men, oh nee, maar de zaak had zo zijn merkwaardige kanten, wat vooral bleek uit een hoogst interessant interview met de frivole heer Sip in deze krant. Het had de KNVB-Leiden zeker niet misstaan als dit geval bij de bond vooreen onderzoek was voorgedragen. Ik had mij geen illusies gemaakt over de resul taten van een dergelijk onder zoek. maar dat doet niet ter za ke. Wie veel onderzoekt komt wat aan de weet; wie altijd aan de kant blijft staan, niet. Van een club of vier in dit rayon gaan al jaren de geruchten dat ze onder de tafel betalen (wat niet betekent dat de andere zil verschoon zijn). Er zal wel wat van waar zijn (geweest), wai t anders is niet te begrijpen waarom van heinde en verre spelers op die vereniging afko men (kwamen). Maar cds ik zie in welke klasse die clubs op dit moment vertoeven (op één uit zondering na) dan kan ik niet zeggen dat hun gedonderjaag veel heeft uitgehaald Zo n vreemdelingenlegioen in je club is ook niet alles, hoor, want de doorstroming van je eigen jeugd wordt er door geblok keerd. Om maar een iets te Vrees Is het 't nu eigenlijk wel waard zoveel aandacht te besteden aan voetballers die op dubieuze manier een paar stuiver (want fortuinen zullen het niet zijn) bijeenschieten? Ik heb er wat moeite mee om die vraag met ja of nee af te doen. Het ergert me dat er regels zijn afgesproken waar, op kennelijk grote schaal, zo de hand mee wordt gelicht. Anderzijds moet je ook geen Don. Quichotte zijn. De realiteit kan zo ver van de regel zijn afgedwaald dat de laatste geen kracht meer heeft. Wat je dan ook moet doen. niet de kop in het zand steken. Het probleem is natuurlijk dat zwart geld als doelwit heeft en blijft houden om tussen alle re gels door te springen. Mijn vrees is niet dat amateurs op illegale wijze het zakgeld op krikken, het zal me een zorg zijn, maar wél dat de mensen die de koorden van de geldbui del in handen hebben een zeke- leerbare. macht over een club kunnen uitoefenen. Dat kan tot bedenkelijke situaties leiden. Hoe vaak dat al is gebeurd, valt niet vast te stellen, want het grootste belang van beide par tijen is nog altijd dat alle trammelant in de doofpot blijft. Vergoedingen Onlangs heeft de KNVB de richt lijnen vastgesteld volgens wel ke de clubs legale betalingen aan hun spelers kunnen doen. Daaruit valt op te maken dat een eerste-elftalspeler tijdens een seizoen ook op nette wijze nog wel een aardig centje kan pakken. Voor het seizoen 1980-81 gelden de volgende vergoedingen: Verteringen - na wedstrijden f 6 per persoon, na trainingen f3 p.p. Maaltijden - na uitwedstrijden maximaal f20 p.p., na trainin gen max. f6 p.p. Eigen vervoer - ƒ0.41 per km max., buiten eigen woonkring. Tel dat eens op in een jaar. met drie trainingen per week. Aan de voorzitter van UVS, Piet Kruit heb ik gevraagd, wat dat voor zijn club betekent. Hij antwoordde daarop: "ALs ie dereen die voor een dergelijke vergoeding in aanmerking zou komen, de strikte naleving er van eist dan kunnen we meteen wel hel faillissement aanvra gen". Dood? Is Elena Moekhina (19), de Russi sche wereldkampioene turnen 1978, nu dood of niet'' Vlak voor en ook nog tijdens de Olympische Spelen circuleer den berichten dat de Russin tij dens de training een zodanige val zou hebben gemaakt dat ze aan de gevolgen was overleden. De Russen spraken dat tegen, zeiden dat ze zich had gebles seerd, maar aan de beterende hand was en dat ze haar in Moskou zegevierende ploegge- nootjeseen gelukstelegram had gezonden. Uit weer andere ge ruchten viel op te maken dat ze nooit meer zou kunnen turnen. Afgelopen donderdag had de Volkskrant als enige het bericht dat Moekhina "alsnog" was overleden. "Haar bovenste halswervel zou na een val tot de hersenen zijn doorgedrongen" Maar de auteur van het stuk. Hans van Wissen (één van de best geïnformeerde turnver- slaggevers in Nederland) heeft het daarbij over "officieuze fei ten". Een week geleden had Van Wis- r dit i val, e i ge sprek gehad met de vc van de Internationale Tumfe- deratie, de Rus Titov. Die er kende toen wel dat Moekhina bij "uiterst gecompliceerde oe feningen" ten val was gekomen en "enkele botten" had gebro ken, maar hij wist niet welke. Wel was ze onmiddellijk geope reerd Als Moekhina werkelijk dood is. zou dat de tweede dode in de iurnsport zijn binnen een paar jaar. Voor zover wij weten ten minste. Eerder kwam een Bul gaar om het leven bij een rekoe- fening. Zou de turnsport, m zijn blijk baar niet eindigende zucht naar steeds grotere risico's, de zelfde kant opgaan als de auto racerij. waar een zwik doden per seizoen als de gewoonste zaak van de wereld wordt be schouwd? ST. NIKLAAS - Dolgedraaid door het krachten verslindende criteriumcir cus maakt het profpeloton deze week een pitstop. De Ronde van Neder land geldt als zo'n rustpunt in de roerige dagen na de Ronde van Frankrijk. SCHEVENINGEN (ANP) - Op de 'kwalificatiedag' van het toernooi om de Nederlandse tenniskam pioenschappen op de Metsbanen te Schevenin- gen hebbên de jeugdspe lers zich goed gemanifes teerd. Zo versloeg bij de heren de pas ze ventienjarige Chris Vermeeren Benno van Veggel in drie sets (6-4 6-4 6-4) en wist ook Bernard van Poelgeest, de juniorenkam pioen tot zestien jaar, zich te plaatsen voor het hoofdtoernooi. Van Poelgeest zegevierde met 6-1 7-5 6-4 over Maarten Keunen. Gisteren in het Belgische St. Niklaas, waar de proloog van de zesdaagse etappewedstrijd werd verreden, verzuchtte wereld kampioen Jan Raas: "Eindelijk weer een week normaal leven. Zonder het heen en weer rijden elke dag van koers naar koers". Een opvatting die in heel de kara vaan, die in de laatste weken van stad naar stad is getrokken, dui- De Vries: Geld zat in de SBB-kas" SINT NIKLAAS (ANP) - Twee jaar geleden kondigde orga nisator Nico de Vries aan dat de Ronde van Nederland voor profs 1980 in New York zou starten. Een jaar geleden herhaalde hij deze medede ling. Het is tenslotte Sint Niklaas in België geworden. De Vries is lang bezig geweest met het verwezenlijken van zijn droom. Hij struikelde over een gat in de begroting van 350.000 gulden. Door uit te wijken naar Sint Niklaas kreeg De Vries een sluitende begroting van een half mil joen gulden. Voor dat geld gaan tachtig renners, ver deeld in tien ploegen, nog vijf dagen door Nederland koersen. De Vries had daar graag een elfde ploeg bij gehad. "Een nationale met onder andere Schuiten, Piet van Katwijk en Priem, die ook in het we reldkampioenschap zullen uitkomen. Dat zou de wieler sport dienen. De stichting ter bevordering van de be roepswielersport (SBB) zou daarvoor 10.000 gulden moe ten fourneren. Dat is er niet van gekomen". De Vries, die zelf twee jaar be stuurslid van de SBB was, zei voor de proloog in Sint Niklaas: "Ik begrijp niet dat dit niet kon. De SBB krijgt van elk criterium in Neder land 350 gulden. Er worden er veel gehouden. Volgens mij is er geld zat in de kas van de SBB, maar zo'n ploeg komt bij ons niet rijden. Nu kon de wielersport bevor derd worden en gebeurde het niet. Ik geloof dat de SBB met voorzitter Fran Moerel op dit ogenblik op de ver keerde weg is. Volgend sei zoen doen wij het anders. Wij zoeken dan zelf een sponsor voor zo'n nationale ploeg". delijk leeft. De slopende autorit ten naar alle uithoeken van Ne derland en de morele verplich ting om elke dag opnieuw spek takel te moeten leveren, heeft de krachten aangevreten. De Ronde van Nederland geeft met name aan de favorieten voor het we reldkampioenschap de gelegen heid terug in het ritme te komen Uit sportief oogpunt bekeken hoeft de koers daar niet onder gebukt te gaan. Het is tenminste voor publiek en organisatoren niet te hopen dat de topartiesten uit de galavoorstelling van Nico de Na de Ronde van Frankrijk gonst het in het wielerpelo- ton altijd van transferge ruchten. Hoewel de markt pas op 1 oktober open gaat, wordt er voor die datum druk gehandeld. Vast staat reeds dat de Belg Paul Wellens de ploeg van Post verlaat. Hij gaat met zijn broers Johan en Leo in een Belgische formatie rij den. Post versterkt zijn ploeg met de Belg Ludo Peeters en wel licht met diens landgenoot Hoste. Vries niet zo'n afschuwelijke apa- tische houding demonstreren als hun collega's vorige week in de Ronde van Duitsland, waar de ene onbetekenende winnaar na de andere uit de bus rolde en grootheden als Bernard Hinault en Roger de Vlaeminck zich zon der schroom met een heel pelo ton op een kwartier lieten fietsen. Tot ergernis van de organisatie, die zelfs heeft gedreigd een deel van het startgeld van Hinault in te houden. Een dergelijk schrikbeeld moet ook koersdirecteur Nico de Vries voor ogen staan. Gisteren ging hij tenminste weer op zijn bekende toon tekeer tegen de ploegleiders en dreigde al bij voorbaat met boetes van 1000, wanneer er renners zonder duidelijke reden zouden afstappen en het - niet voor het algemeen klassement meetellende - criterium in de avonduren in St. Niklaas. Een wel erg geforceerde manier om beroepsrenners op hun verant woordelijkheid te wijzen. Tijdens de 32000 meter korte ope- ningsrit waren in elk geval geen tekenen, die erop wezen dat de Ronde van Nederland een derge lijk droef lot te wachten staat. Wereldkampioen achtervolging Bert Oosterbosch werd daar weliswaar de verrassende win naar, maar zeker niet dankzij de rust van zijn collega's. "Toch is het wel de eerste proloog die ik bij de beroepsrenners win", ver telde Oosterbosch, die vandaag tussen Breda en Zandvoort in de eerste rit de Oranje leiderstrui zal dragen. Hij bleef erkende specia listen als Jan Raas en Gerrie Kne- temann voor. Wereldkampioen Raas, de winnaar van de Ronde van Nederland vorig jaar, had de pech (of was het toch een gebrek aan concentratie?) dat bij het ver trek zijn voet uit de toeclips schoot, waardoor hij kostbare se conden verspeelde en als der tiende eindigde. Knetemann werd op zijn waarde geklopt. Hij bleef op vierhonderdste van een seconde van Oosterbosch steken. De roodharige Brabander ("de Oranjetrui kleurt eigenlijk niet zo best bij mijn haar") zal normaal gesproken de bescherming moe ten krijgen van de hele Post-bri gade in de loop van deze week. Zijn wens om zich te ontplooien tot een ronderenner zou wat meer contouren kunnen krijgen. "En waarom zou ik de Ronde van Ne derland niet kunnen winnen, vroeg hij zich af. Eraan toevoe gend: "Tja, het is natuurlijk wel moeilijk om er elke dag bij te zit ten". De uitslag van de proloog Ronde van Nederland, ee.. over 3200 meter in St. Niklaas de Ronde van Nederland (Bel), is: 1. Bert Oosterbosch (Ned) 3 minuten 40.82 seconden., 2. Gerrie Knetemann (Ned) 3.40.86., 3. Gerrie Verlinden (Bel) 3.45.00., 4. Emiel Gijsemans (Bel) 3.46., 5. Henk Lubberding (Ned)., 6. Theo de Rooy (Ned) 3.47., 7. Jan Boogaert (Bel) 3.48., 8. Ludo Pee ters (Bel)., 9. Johan van de Velde (Ned)., 10. Joop Zoetemelk (Ned)., 11. Claude Criquelion (Bel)., 12. Etienne de Wilde (Bel) 3.49., 13. Jan Raas (Ned., 14. Leo van Vliet (Ned)., 15. Wies van Dongen (Ned) 3.50., 16. Patrick Pevenage (Bel)., 17. Heddy Nieuwdorp (Ned)3.51., 18. Walter Schoonjans (Bel) 3.52., 19. Oscar Dierickx (Bel)., 20 Bert Pronk (Ned). tijdrit Knetemann (rechts) kijkt goedkeurend toe hoe ploegmaat Oosterbosch wordt gehuldigd na zijn proloog-zege BOEDAPEST (SID) - De Ame rikaan Renaldo Nehemiah heeft gisteren tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Boedapest de 110 meter hor den gewonnen in 13,33 se conden. Daags tevoren had de wereldrecordhouder (13.0) in Keulen de beste wereldsei- zoenprestatie op 13,23 ge bracht. Met en overtuigende sprint over de laatste halve baan be nadrukte 1500 meterloper John Walker, dat hij nog steeds tot grote verrichtingen in staat is. De Nieuwzeelan- der. die lange tijd met blessu- John Walker overtuigend in Boedapest res sukkelde, won in 3 minu ten 36.9 seconden. De winnaar van het goud van Moskou op de sprint. Allan Wells, leed zijn eerste na- Olvmpische nederlaag. Voor Wells werd 10,23 geklokt. Een reprise van Moskou vormde het hoogspringen voor da mes. De Italiaanse wereldre cordhouder Sara Simeoni won met 1,96 en Urszula Kie- lan uit Polen werd weer tweede (1,94). Edwin Moses deed het voor de 20.000 toeschouwers in het NEP-stadion op zijn speciali teit, de 400 meter horden, rus tig aan. De Amerikaanse we reldrecordhouder legde de afstand winnend af in 48,74 seconden. Bij het hoogspringen bedwong de ex-wereldrecordhouder Jacek Wszola de 2 meter 30. Met deze hoogte won de Pool dit onderdeel. Alleen Alex Reijnders, finalist tegen Eric Wilborts in de catego rie tot achttien jaar, redde het niet tegen de tactisch sterk spelende Frank Lapre. De Hilversummer won in vier sets: 3-6 6-3 7-6 6-4 Bij de dames waren de jongeren minder succesvol. Inge Cupers bereikte het hoofdtoernooi via een zege op Leonne Heffels (3-6 6-1 6-0), maar Yvette Flu en Ka rin Bakkum waren beiden kans loos. Eric Wilborts, de Nederlandse jeugdkampioen tot achttien jaar, heeft zich gisteren moeten terugtrekken uit het toernooi om de nationale tenniskam pioenschappen. De huisarts constateerde water pokken. Wilborts ligt thuis met hoge koorts in bed. Door het wegvallen van Wilborts is_ het toernooi gedevalueerd. Hij was rechtstreeks tot het hoofdtoernooi toegelaten. Vorig jaar sloeg de zestienjarige Bra bander zich in de kwartfinales. De grote verrassing bij de dames kwam echter op naam van de Roerrnondse Nicole Eysen, die Jetske van Erven uit het hoofd toernooi hield. De zeventienjari ge nationale B-kampioene gunde de nummer 203 van de wereld ranglijst slechts vier games: 6-1 6-3. Opmerkelijk bij de heren was het aantal "vedetten van toen" dat vroegtijdig werd uitgeschakeld. Jan Hordijk was het meest type rende voorbeeld van deze groep. Hordijk, die zich twee jaar ach tereen (1972 en 1973) de sterkste tennisser van Nederland (op Ük- kerna) mocht noemen, kon tegen Hans Everaars geen set winnen. Via 3-6 3-6 4-6 werd hem de weg tot het hoofdtoernooi versperd. Erg rouwig was Hordijk er niet om. Net terug van vakantie had hij nauwelijks getraind voor dit toernooi en bovendien is hij al twee jaar lang niet echt serieus meer bozig met de wedstrijd sport. Naast Hordijk redden ook Klaas Visscher, Guido Hornman. Peter Vaarties en Nico Welschen het niet. In het gemengddubbelspel, waarin de eerste ronde reeds gisteren werd gehouden, was het opmer kelijk dat Martin Koek de titel (samen met Els Veentjer) niet verdedigde. De oorzaak was dat Koek voor een behandeling naar de kaakchirurg moest. Hij kon de afspraak niet verzetten. Frans de Haan nam zijn plaats in en zege vierde aan de zijde van Els Veen tjer met tweemaal 6-2 over Yo- lande van der Harst en Ruud Thijssen. De laatste partijen in de eerste ron de van het gemengddubbelspel werden wegens regen afgebro ken en worden vandaag voortge zet. BW? LlóT JE NIEUWE WERKTERREINI HOWARD, PAAR, WAAR D£ BLANKS TOP DER DUINJeM SCHITTERF /KJ DE ZOhJKJ£ CsLOED J

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9