Verzoek om hulp aan raadslieden van de krakers "Al blij als we de welvaart kunnen houden lllMMj'll' èE DEN HAAG BIEDT KRAKERS WONING AAN Zes kilogram heroïne op lopende band Door B en W van Amsterdam Meningsverschil over benoeming ombudsman Regering: verheffing in adelstand moet mogelijk blijven Kunstschatten Menten in Ierland in geding DINSDAG 12 AUGUSTUS VVD-fractieleider Rietkerk gelooft niet in oogstjaar voor kabinet De Nederlandse economie zit in de knoei. Ondanks bezuinigingsplannen in de geest van de één-procentnota (van het kabinet-Den Uyl) en Van Agts Bestek '81 zakt ze steeds dieper in het moeras weg. Vrijwel geen dag gaat voorbij zonder nieuwe onheilstijding. Wat al vijfjaar gedreigd heeft, is nu bewaarheid: de wal keert eindelijk het schip van Staat. Het probleem kan in één zin worden samengevat: met z'n allen geven we nog steeds meer geld uit dan we ontvangen. Minder gemakkelijk is het vinden van de oplossing. Wel roepen velen om "harde maatregelen", maar daarbij gaat de wijsvinger onmiddellijk in de richting van de buurman. Zulke vingerwijzingen bieden het kabinet weinig soelaas. Deze week is het kabinet begonnen aan misschien wel de moeilijkste begrotingsbesprekingen van na de oorlog. In drie interviews met de fractieleiders van PvdA, CDA en VVD geven we een schets van de problemen waar het kabinet voor staat en welke oplossingen mogelijk zijn. Vandaag VVD-fractieleider mr. J. Rietkerk. (Door Louis Burgers en Chiel Evers) De besprekingen over de begroting die deze week begonnen zijn, zullen niet van een leien dakje gaan. Volgens WD-fractieleider Rietkerk krijgt het kabinet "een heel harde dobber" om heelhuids de derde dinsdag in september te halen. Maar niet alleen het voort bestaan van dit kabinet is belang rijk. Voorop staat ook dat de ploeg van Van Agt "nu toch echt" met een aantal belangrijke be slissingen komt. Vooruitschui ven is er volgens Rietkerk dit keer niet meer bij. "Ondanks de komende verkiezin gen zal het Nederlandse volk moeten begrijpen dat er volgend jaar gematigd moet worden. Van leuke verkiezingsdingetjes kan geen sprake zijn", zegt hij. En dat hebben we niet alleen te danken aan de forse olieprijsstijgingen, maar ook aan onszelf. Rietkerk: "We hebben ons in Ne derland een te ruim inkomsten niveau aangemeten. Dat gaat goed zolang de economie groeit. Wanneer die stagneert en de in komstenontwikkeling gaat door, dan wordt het gat en het probleem steeds groter". Bij het kabinet rust de taak deze zaak te saneren. Zo'n zes tot acht miljard gulden moet bezuinigd worden, bevestigt de liberale lei der, waarbij een deel nog is over gebleven van eerdere bezuini gingsronden. - Maar waar haal je als overheid zo gauw 6 tot 8 miljard gulden van daan? "Dat is zo'n majeure zaak, datje na alle bezuinigingen bij de over heid een dergelijk bedrag daar niet meer kunt vinden. Je moet dus zoeken naar andere wegen. Dan zit je bij de overdrachtsuit gaven (uitkeringen) en de loon ontwikkeling". Rietkerk denkt vooral aan een vermindering van het aantal mensen dat een uitkering krijgt, en dan vooral de wao-ers en de aaw-ers. Beide invaliditeitsver zekeringen zijn sinds de invoe ring explosief gegroeid, terwijl juist een groot aantal minder-va- liden best nog wel in staat is te werken. Vooral bij de overheid zou meer werk voor hen beschik baar moeten komen. Naast dit volumebeleid bepleit de liberale leider een korting op de ziekte-uitkeringen, bijvoorbeeld door de eerste ziektedag niet uit te betalen. Verder wil hij het be grip passende arbeid verruimen, hoewel het ook al zou helpen in dien de bestaande regels strin gent zouden worden toegepast. Doel is te komen tot een vermin dering van het aantal werklozen. De bezuinigingen mogen volgens Rietkerk niet zo ver gaan, dat zonder meer gesneden wordt in de sociale uitkeringen. Verlaging van de niveaus wijst hij zonder meer af. Als het volumebeleid echter te weinig oplevert, dan moet er wel wat anders gepro beerd worden. Een mogelijkheid is dan bijvoorbeeld een tijdelijke bevriezing van de huidige jeugdlonen. Mensen met een ge zin, die moeten rondkomen van een minimuminkomen, wil hij zo buiten schot laten. Rietkerk verzet zich fel tegen een suggestie van de CDA'er Weijers, die vorige week maatregelen be pleitte tegen gezinnen met i dere inkomens. Dat zou beteke nen dat de klok voor de werkende vrouw wordt teruggedraaid, vindt hij. "Als er gematigd moet worden, vind ik dat we dat over de hele linie moeten doen. Maar extra belastingmaatregelen tegen ge zinnen waar beide echtgenoten werken zijn onbillijk, want men sen die niet getrouwd zijn mogen hun dubbele inkomen houden". Loonmatiging Rietkerk verwacht niet dat deze stappen reeds tot de gewenste besparingen leiden. Ook de par ticuliere inkomens zullen moeten matigen. Niet zonder hoop volgt hij dan ook de huidige discussies binnen de vakbeweging over het plan-Groenevelt voor vrijwillige loonmatiging. - Dus geen loonmaatregel? "Wat mij betreft alsjeblieft geen loonmaatregel. Liever heb ik dat de overheid en het bedrijfsleven tot afspraken komen. Of dat luk ken zal weet ik niet. Om nu al te zeggen: er komt onder geen be ding een loonmaatregel, dat vind ik daarom bepaald voorbarig". Wanneer werkgevers en werkne Rietkerk (VVD) mers met hun loonafspraken de nationale economische ontwik keling dreigen te frustreren, is de overheid wel gedwongen om in te grijpen, vindt Rietkerk. "Nog maals" in de eerste, tweede en derde plaats zeg ik: geen loonin- greep, maar in de laatste plaats kan het moeten". Ondanks deze maatregelen kunnen de directe overheidsuitgaven niet zonder meer buiten schot blijven. vindt Rietkerk. Hoewel de forse bezuinigingen van de afgelopen jaren dat zeker niet gemakkelijk maken, streeft het kabinet toch naar ongeveer twee miljard gul den aan nieuwe besparingen. Voorop staat voor Rietkerk dat deze niet ten koste mogen gaan van het aantal arbeidsplaatsen. Zelfs voor een kabinet als het hui dige. dat te maken heeft met een steeds zieker wordende econo mie. is er wel een lichtpuntje aan te wijzen. Van Agt en zijn team kunnen gered worden door dc verwachte hogere aardgasop brengsten. Afgesproken is dat vooral het bedrijfsleven hieryan zal profiteren. Hoe dat zal gebeu ren is ook Rietkerk nog niet dui delijk, maar je zou kunnen den ken aan een vermindering van de werkgeverspremies voor de so ciale verzekeringen. Volgens Rietkerk zal het laatste kabinetsjaar geen "oogstjaar" worden. Een verhoging met bijna tien procent van de aow-uitke- ringen vlak voor de verkiezingen, zoals wel eens is gebeurd, zit er niet in. Het op peil houden van welvaart en werkgelegenheid is het hoogst haalbare, maar ook noodzakelijk. DEN HAAG (ANP)- De Haagse wethouder Vink van volks huisvesting heeft een aantal van de krakers, die vrijdag door de politie uit een kraak pand aan de Eikstraat in Den Haag werden gezet, woon ruimte aangeboden. Het groepje van ongeveer vijftien krakers kreeg dit gistermor gen te horen toen enkelen van hen een gesprek voerden met de wethouder, nadat zij het afgelopen weekeinde hadden gekampeerd in de Grote Marktstraat, een winkelstraat in het Haagse centrum. De krakers sloegen zaterdag middag hun tenten op in de Haagse binnenstad omdat zij na hun ontruiming van het pand aan de Eikstraat geen onderdak meer zouden heb ben. Zij namen contact op met Vink, die hen een onder houd over hun problemen toezegde. Dit was voor de krakers aanleiding gister morgen in alle vroegte hun tentenkampjes op te breken. Tijdens het gesprek bood de wethouder de krakers aan enkele panden op de hoek van de Parallelweg en de Poeldijksestraat te betrek ken. Een woordvoerster van de ge meente onderstreepte dat het geenszins de bedoeling van de gemeente is om krakers voorrang te geven bij het toe wijzen van een woning. Het gaat hier echter om een uit zondering. Omdat voor de aangeboden panden, die dicht bij het station Holland Spoor zijn gelegen, na'genoeg geen belangstelling bestaat, aldus de woordvoerster. Onder de 15 krakers is er een aantal bereid één van de aan geboden woningen te accep teren. De andere woning is volgens hen zo slecht dat deze niet voor bewoning geschikt De woningen die de gemeente heeft aangeboden stuiten bij de meeste krakers op nogal wat bezwaren omdat deze lig gen in een buurt waar vrij veel prostitutie wordt bedreven. Daarom zijn de woningen ook bij andere woningzoekenden niet erg geliefd. SCHIPHOL (ANP)-Op Schiphol is zondag zes kilogram heroïne aangetroffen. De zending was verpakt in twee kartonnen dozen. De dozen trokken de aandacht van schoonmakers en douanebe ambten toen zij op één van de ba gagebanden onafgehaald ach terbleven. De zending moet met een lijnvlucht van de KLM vanuit Bangkok naar Nederland zijn overgevlogen. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tiedienst luchtvaart zijn in ver band met de vondst twee perso nen aangehouden, een grond stewardess van de Thaise lucht vaartmaatschappij Thai Interna tional en haar vader, die werk zaam is op de luchthaven Zes tienhoven. Vader en dochter zijn woonachtig in Delft. In'verband met het onderzoek wilde de poli tie geen nadere mededelingen verstrekken. AMSTERDAM (GPD) - Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben gisteren de raadslieden van de kra kers aan de Prins Hendrikkade dringend verzocht hun cliënten te overtuigen van het feit dat uitspraken van de rechter moeten worden nageleefd om te voorkomen dat anarchie de basis van de samenleving zou worden. 3 en W hebben de krakers de vorige week uitgenodigd voor een open gesprek over het te voeren vorde- ringsbeleid. Daarbij is volgens het college geen enkele voor waarde vooraf gesteld. Alleen is DEN HAAG (GPD) - De regering en de Tweede Kamer zijn fors met elkaar in botsing gekomen over de vraag wie de nieuwe Ne derlandse ombudsman zal be noemen. Tegen de wensen van een meerderheid van de Kamer in heeft het kabinet opnieuw voorgesteld de benoeming over te laten aan de Kroon. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) wil nu zelfs deze benoemingsproce dure vastleggen in de grondwet. Dit blijkt uit de nieuwe redactie van het betrokken grondwetsartikel, waarover de bewindsman de Kamer gisteren heeft geïnfor meerd. Hij stelt nu voor dat de Kroon (zeg maar het kabinet) de ombudsman benoemt uit een voordracht van drie namen, die de Kamer indient. Al eerder had hij overigens laten weten geen gehoor te zullen geven aan -de wensen van PvdA, CDA, VVD en D'66. Deze partijen vinden dat de ombudsman door de Kamer moet worden benoemd. Het is de bedoeling dat de nationale ombudsman begin 1982 met zijn controle op het gedrag van de overheid begint. Daarvoor is het nodig dat het noodzakelijke wetsontwerp nog deze parlemen taire periode door beide Kamers aanvaard wordt. Het debat in de Tweede Kamer zou deze herfst moeten plaatsvinden. Naast de vraag wie de nieuwe func tionaris mag benoemen, ver schillen de Kamer en het kabinet ook van mening over de vraag wie klachten mag indienen. Hierover heeft Nijpels (WD) in middels amandementen inge diend, waarbij hij - gesteund door PvdA en CDA - een "uitge breid" klachtrecht voorstaat. Dat betekent dat niet alleen de di rect belanghebbende (het slacht offer zelf) een klacht kan indie nen, maar ook anderen. Nijpels vergelijkt dit met de regeling, zo als die geldt bij de wet-AROB. Ook hierbij kan iedereen tegen een overheidsbeslissing in be roep gaan. Dit maakt het bijvoor beeld mogelijk dat natuurbe- schermings- of milieu-organisa ties een door hen ongewenste vergunning voor een industrie kunnen verhinderen. Tussen AROB en ombudsman be staan echter ook fundamentele verschillen. Als voornaamste hierbij wijst Nijpels erop dat de ombudsman geen rechtspreken de bevoegdheid krijgt, terwijl de Raad van State die volgens de AROB-wet wel heeft. De overheid kan ook geen obstruc tie plegen tegen het onderzoek naar een klacht, omdat de om budsman niet rechtspreekt. De positie van de nieuwe functiona ris wordt verder nog versterkt doordat hij niet alleen aan de be trokken overheidsinstantie ver slag uitbrengt maar ook de Ka mer informeert. dat de uitspraak van de rechter geen onderwerp van ge sprek kon zijn. De krakers heb ben de uitnodiging afgewezen, omdat naar hun mening ook over de ontruimingseis moest worden gesproken. In een verklaring zeggen B en W: ,,De constatering dat recht en wet moet worden nageleefd, kan in dit land door niemand worden beschouwd als het stellen van een voorwaarde vooraf. Veeleer gaat het om deze beslissende vraag: Zijn de krakers bereid tot redelijke oplossingen te komen, of willen zij als zij hun zin niet krijgen, met geweld het recht naar eigen hand zetten?.. Het aangekondigde hoger beroep van de krakers verandert volgens B en W niets aan de plicht van de politie om bijstand te verlenen als de eigenaar daarom vraagt. De uitspraak van de rechter was niet vatbaar voor uitstel van hoger be roep nadat hij de uitspraak „uit voerbaar bij voorraad" had ver klaard. De zondagavond bij een vechtpartij voor de gekraakte woningen aan de Prins Hendrikkade in Am sterdam gearresteerde kraker is pas gistermiddag met ernstig let sel opgenomen in het ziekenhuis. Hij ligt daar sinds 's middags vier uur, met een scheurtje in de schedel, nekletsel, een hoofd wond en een lichte hersenschud ding. Dit heeft zijn raadsman, mr. Kersting, gisteravond laten we ten. Op de Prins Hendrikkade ontstond zondagavond een vechtpartij tussen enkele agenten en krakers en medestanders, toen de laat- sten een gehuurde vrachtwagen met steigermateriaal wilden uit laden ter verdere barricadering van het gebouw. Een agent werd mishandeld voor hij versterking kreeg. Nadatdepolitiede wapens trok, bliezen de tegenstanders de aftocht. De agent is zondagavond al opge nomen in het ziekenhuis. Vol gens mr. Kersting is zijn 29-jarige cliënt een vrij kleine (1,65 meter) en tengere jongen, die in de arres tantenwagen en later op het bu reau een aantal forse klappen kreeg toebedeeld. Hij kon gister avond zijn hoofd niet bewegen. Hij is van plan via zijn raadsman een aanklacht in te dienen tegen de politie, vanwege de volgens hem nodeloos grove behande ling. AMSTERDAM - Amsterdamse krakers war mee te doen met alle vrolijke vlagvertoon maa na een vorige maand gepleegde ontruiming i i gisteren ook present bij de manifestatie Sail '81 Dm te demonstreren tegen het gevangen houden t n een kraakpand aan de Herengracht. ADVERTENTIE DEN HAAG, DUBLIN (ANP, DPA) - De kunstschatten die de oorlogsmisdadiger Pieter Men ten (81) in zijn landhuis in Lemy- brian (graafschap Waterford) in Ierland bezit, zijn voor een be langrijk deel afkomstig uit Polen.' Menten heeft die tijdens de oor log daar geroofd. Een erfgenaam van de families die de rechtmati ge eigenaars zouden zijn heeft zich aangediend in Ierland. Het is de in Chicago wonende Pool Marion Gutnayer, die zegt dat Menten in Ierland beschikt over uit een museum in Warschau ge stolen kunstwerken, waaronder een aantal schilderijen uit het be zit van zijn familie. Volgens Gutnayer kan met behulp van getuigen uit Polen, Israël en de Sowjet-Unie worden bewezen dat Menten de bezittingen heeft verkregen door middel van „moord en diefstal". Volgens Gutnayer moeten de autoriteiten van de Ierse republiek er zorg voor dragen dat de betrokken kunstwerken het land niet verla ten. Gutnayer heeft een procedure in werking gesteld, krachtens wel ke een Ierse rechtbank begin vol gend jaar zich zal buigen over de eigendomskwestie van de kunst schatten. Menten werd 9 juli door de bijzon dere strafkamer van de recht bank in Rotterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en honderdduizend gulden boete. De strafkamer achtte Menten schuldig aan oorlogsmisdaden begaan in Polen in juli 1941. Men ten had deel genomen aan de executie van twintig Polen in het plaatsje Podhoroce. Volgens bronnen in Ierland zou ge lijktijdig met het nieuwe civiele proces in Ierland ook in ons land een gerechtelijke procedure van start gaan, om de kunstschatten die Menten in Nederland bezit De hele affaire Menten kwam en kele jaren geleden aan het rollen toen de Blaricumse miljonair een veiling hield van kunstwerken, die behoord zouden hebben aan door hem omgebrachte Polen. Menten verblijft sinds zijn veroor deling in het ziekenhuis van de gevangenis in Scheveningen. DEN HAAG (GPD) - De regering wil de mogelijkheid openhouden andere personen dan alleen leden van het koninklijk huis in de adelstand te verheffen. Sinds 1953 is in Nederland nie mand meer in de adelstand ver heven. Dit schrijft de regering in antwoord op opmerkingen hier over vanuit de Tweede-Kamer commissie voor Grond- en Kies wetzaken. De PvdA is niet overtuigd van de zienswijze van de regering. De socialisten hebben bezwaar te gen opneming in de adel van Ne derlanders. De enige uitzonde ring maken de socialisten voor toekomstige leden van het ko ninklijk huis. De regering herinnert de PvdA-le- den eraan dat het huidige beleid erop gericht is geen personen meer in de adelstand te verhef fen. Zij vindt het echter onjuist om een bepaald beleid in de Grondwet vast te leggen en wil daarom het bestaande artikel slechts aanpassen. Ook de WD heeft twijfels ten aan zien van het regeringsvoorstel. De liberalen vragen zich af waar om een dergelijke regeling in de Grondwet moet staan. De rege ring meent dat een wettelijke re geling van de materie niet pas send is en dat beter volstaan kon worden met een aanpassing van het bestaande grondwetsartikel. Het CDA wil juist wel een gede tailleerde wettelijke regeling, waarin nauwkeurig moet worden omschreven in welke gevallen verlening van adeldom in de toe komst nog zal kunnen plaatsvin den^ Uit kliniek ontsnapte weer gepakt GRONINGEN (ANP) - De 23-jarige G.H. ter M., die afgelopen don derdag ontsnapte uit de Dr. S. van Mesdagkliniek in Groningen is weer terecht. Hij werd dit weekeinde gepakt door de politie in Beetsterzwaag. Ter M. had zich donderdag al zwemmend een weg naar de vrij heid gebaand, via de gracht die achter de kliniek ligt. Hij was des tijds veroordeeld wegens dief stal. In de Van Mesdagkliniek worden mensen behandeld die ter be schikking van de regering zijn gesteld. Van de vier mensen die de laatste twee weken uit de kli niek zijn ontsnapt is er dus nu weer één terug. Begin vorige week zwom al eerder iemand naar de overkant, de week daar voor onttrokken twee anderen zich tijdens een verlof aan hun begeleider.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7