Aankoop bedrijf onzeker Sr» Medicijnen kunnen veel goedkoper PSP niet bij installatie Goekoop kie/fafj OftTJUOir rf JOOP MAAT OPVOLGER JOYCE HES IN RAAD Hmadouch mag kijken wat een cursus gaat kosten RAAD KOMT ER NIET UIT GESLAAGD Weer Leidse heroïnedode Beijen: "Nu is de maat vol..." Sport- plannen duurder Leidse stadsrubriek Veldslag Gladde jongens centru DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 Leids onderzoek onder ziekenfondsverzekerden: (Van c correspondent) LEIDEN - Er kan in de gezond heidszorg aanzienlijk worden be zuinigd door dure geneesmidde len te vervangen door gelijk waardige maar veel goedkopere preparaten. Om dat te bereiken moet dan wel het voorschrijfge- drag van de artsen sterk worden beïnvloed. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Leidse universiteit onder zieken fondsverzekerden in Limburg heeft gehouden. De kostenbesparing zou in een aan tal gevallen kunnen oplopen tot bijna de helft, als artsen de advie zen van de Centrale Medische Pharmaceutische Commissie van de Ziekenfondsraad zouden opvolgen en de zogenaamde prij- zenklapper van de Commissie Voorlichting Prijzen Genees middelen consequent zouden gebruiken. Een soortgelijk onderzoek in de re gio Nijmegen gaf te zien, dat het slaapmiddel Mogadon, het kal meringsmiddel valium en pijn stiller glifanan het meest worden geslikt. Het onderzoek wijst verder uit, dat een relatief klein aantal genees middelen een groot aandeel in de totale geneesmiddelen markt heeft. Ongeveer tweehonderd van de 3600preparaten brengen namelijk driekwart van de totale kosten met zich mee. De ouderwetse toedieningsvorm de pil blijkt verder geheel te ver drongen door de tablet, dragee en capsule. De toedieningsvorm heeft invloed op het gebruik door de patient, aldus de Leidse on derzoekers. Of een geneesmiddel in een be paalde toedieningsvorm kan worden verwerkt en langs een bepaalde weg kan worden gege ven, is onder meer afhankelijk van de aard van het werkzame bestanddeel. De werkzaamheid en de snelheid waarmee de werking intreedt, zijn weer afhankelijk van de toe dieningsvorm en daardoor mede van invloed op de keuze door de arts. Ook speelt een belangrijke rol of de patiënt zelf het genees middel kan toedienen en het ge mak of de ongemakken die hier mee gepaard gaan. Ongemakken of minder gemakke lijke toedieningen zouden ge bruikt kunnen worden om over matige consumptie tegen te gaan. Zo zou volgens het Leidse onder zoekteam "overmatig gebruik van sterk werkende slaapmid delen kunnen worden afgeremd door toediening in de vorm van zetpillen". Het voorschrijven van geneesmid delen door huisartsen aan patiën ten blijkt sterk te worden beïn vloed door specialisten. Zij ver vullen een leidinggevende rol in het voorschrijfgedrag. Grote hoeveelheden medicijnen. Vaak te dure, zoals bleek uit het onderzoek van de Leidse universiteit. "Op een gegeven moment werd bijvoorbeeld bekend, dat eraldin, dat werd toegepast bij hoge bloeddruk, belangrijke schade lijke bijwerkingen heeft zoals huidaandoeningen, irritatie en De specialisten reageerden volgens de onderzoekers, veel sneller op de verschillende waarschuwin gen dan de huisartsen. Nadat de specialisten eerst op een ander geneesmiddel waren overge schakeld. volgden de huisartsen pas ongeveer vier maanden la- LEIDEN - Als opvolger van Joyce Hes is gisteravond als nieuw PvdA-gemeente- raadslid Joop Maat (31) geïn stalleerd. Maat heeft enkele jaren als sociaal-economisch redacteur bij het Leidsch Dagblad gewerkt. Daarvoor doorliep hij de School voor de Journalistiek in Utrecht en studeerde een aantal jaren so ciologie aan de Leidse uni versiteit. Volgend jaar hoopt hij af te studeren als econo misch socioloog aan de Er asmus Universiteit in Rotter dam. Sinds begin vorig jaar werkt Maat in de Tweede Kamer als medewerker van Jaap van der Doef. de PvdA-woordvoerder op het gebied van Sociale Za ken. LEIDEN - De gemeente Leiden zal bekijken of de heer Hma douch, lid van de commissie huisvesting migranten, een cursus Nederlands mag vol gen om in de toekomst het behandelde ook echt goed te kunnen begrijpen. Zoals bekend deelde de heer Hmadouch in een brief mee dat hij het zeer moeilijk vond om de vergaderingen te vol gen. En om die reden wilde hij dan ook graag een cursus vol- gen" "De discussies gaan meestal te snel voor mij en daardoor gaat er veel langs mij heen. Ik heb niet de indruk dat ik een waardevolle bijdrage kan le veren in een commissie, op deze manier"; zo schreef hij. Tijdens een gistermorgen ge houden vergadering van de commissie merkte secretaris C. van Ingen op dat een cur sus waarschijnlijk gedeelte lijk kan worden vergoed door een ambtenarenregeling. Hij vroeg zich wel af wat voor soort lessen de heer Hma douch zou moeten volgen. Een stoomcursus in Den Haag. Of een cursus die lan ger duurt en minder tijd in eens kost. "Informeert u maar eens hoeveel het allemaal gaat kosten", antwoordde wethouder Tesselaar (volks huisvesting) hierop. LEIDEN - Zal de gemeente het veevoederbedrijf van Van Niekerk aan de Vlietweg wel of niet kopen. Over die vraag heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond geruime tijd in beslotenheid vergaderd. Met de aankoop van het be- drijfscomplex is een bedrag gemoeid van zeker anderhalf miljoen gulden. Het veevoederbedrijf Van Niekerk langs de Vliet. Uitbreiding past volgens de gemeente niet in de plannen. Zoals bekend onderneemt de ge meente al geruime tijd pogingen om het veevoederbedrijf in de Oostvlietpolder aan te kopen. Onderdeel van het bedrijf vormt namelijk een 15 meter hoge graansilo die volgens de gemeen te het landschap in de omgeving ontsiert. Wil het bedrijf, waar morpenteel 14 mensen werken, in de toekomst het hoofd boven wa ter kunnen houden dan is boven dien een uitbreiding noodzake lijk. Hiervoor zouden nog eens een aantal graansilo's moeten worden bijgebouwd. Dit is echter in strijd met het geldende be stemmingsplan. Als oplossing voor de problemen heeft de gemeente daarom voor gesteld het bedrijfscomplex te kopen zodat de eigenaar elders een nieuw bedrijf op poten" kan zetten. Van Niekerk heeft op dit moment al vergaande plannen om met zijn bedrijf te verhuizen naar Alphen aan de Rijn. Een meerderheid in de raadscom missie voor economische aange legenheden bleek er begin dit jaar echter niets voor te voelen om het bedrijf aan te kopen. Waarschijnlijk voelt ook een meerderheid in de gemeenteraad niets voor de plannen gezien de hoge kosen. Wanneer men het bedrijfscomplex echter niet aan koopt en men het bedrijf ook geen vergunning verleent om uit te breiden dan komt de veevoe derfabriek ongetwijfeld in moei lijkheden. En dat komt de ge meente vermoedelijk weer op een flinke schadeclaim te staan. De kwestie verkeert dus eigenlijk in een impasse. De Leidse raad kwam er gisteravond, na ruim een uur in beslotenheid te heb ben vergaderd, dan ook niet uit. Meer Leids nieuws op pagina 14 LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn geslaagd voor het diploma ziekenverple- ging-A: mevr. M.M.J.A. van Aalst, C. Aantjes, de dames B.A.M. Arentsen, J.P. Avis, J.W. Boogerd, M.J.H. Caspers, E.T.M. Gamier, P.J.M. van Gent, E.I. Goïnga, J. de Groot, C.G.E. van Leeuwen, B.A. Mertens, E.R. Meijer-Baldal, J.C.C. Meijsen, G.F. Oostenbrink, A.W.A.M. Per- not, G.K. Pijnacker, J.R. Salo mon, M.J. Scheurwater, J. Vooys en de heren W.J.C.J. Jansen, J.J.M. Janson, F. van Leeuwen, P. van der Oever, A.H. Ronkes, W.J. Tijsma, C.A.J.M. van der Ven, P.S. Westrik Boersma. LEIDEN - In een pand aan de Hooglandse Kerkgracht is vannacht rond kwart voor twee het lichaam van een 21-jarige Leidenaar aangetrof fen. De man, die in het pand woonachtig was, is vermoedelijk al in de nacht van zaterdag op zondag overleden als gevolg van een overdosis aan heroïne. Volgens de politie is dit al de vijfde heroïnedode dit jaar in Leiden. Een woordvoerder van de politie noemde dit aantal extreem hoog voor Leiden en zei het vermoeden te hebben dat de oorzaak moet worden gezocht in het toenemende gebruik van Turkse heroïne, die zuiverder- en daardoor gevaarlijker - blijkt te zijn dan de Chinese. In de volgende raadsvergadering zal de zaak opnieuw (in besloten heid) aan de orde komen. Van Niekerk, eigenaar van het vee voederbedrijf, is inmiddels al lerminst te spreken over de gang van zaken. "De zaak sleept nu al zo'n jaar of acht", vertelt hij. "De bedrijfsvoering wordt door deze handelwijze van de gemeente ernstig geschaad. Gedurende de afgelopen acht jaar heb ik niets in het bedrijf kunnen investeren terwijl het vraagt om uitbreiding. Het is de hoogste tijd dat de ge meente nu eens de knoop door hakt zodat ik weet waar ik aan toe ben", aldus de heer Van Niekerk. LEIDEN - De tweekoppige PSP-fractie in de Leidse ge meenteraad heeft laten weten niet aanwezig te zullen zijn wanneer de nieuwe burge meester officieel in de raad zal worden geinstalleerd. "De PSP-fractie gaat daar niet heen", liet PSP-raadslid An- nelies Ponsen gisteravond namens de fractie weten. "Niet dat we iets tegen de heer Goekoop hebben. We kennen hem nog helemaal niet. Maar we vinden dat zoiets als een burgemeester eigenlijk overbodig is". Volgens de verklaring van de beide raadsleden kan de raad net zo goed bij toerbeurt wor den voorgezeten door leden van de raad. "Dat-je niet door de commissaris van de ko ningin hoeft te zijn benoemd om het reglement van orde goed te kunnen toepassen heeft de heer Waal de afgelo pen maanden wel bewezen", aldus de PSP-fractie. "De taak die de burgemeester heeft als hoofd van de politie wordt door de PSP-raadsle- den als weinig inhoudelijk omschreven en de represen- tieve taak wordt evenmin van groot belang geacht: "Linten doorknippen, handen schud den, verhaaltjes houden, al lemaal erg officieel en meest al nog duur ook. Voor ons hoeft het niet", aldus de PSP. "Het zou wél leuk zijn om eens per jaar iemand uit de Leidse bevolking te kiezen om b.v. gouden bruidsparen te bezoeken en op drie okto ber de eerste haring te komen eten. Een Leidenaar zou ten minste weten hoe dat moet", aldus de raadsleden. De PSP-fractie besluit haar verklaring met de conclusie dat "als iets in feite zinloos is je het niet zinvoller maakt door het met veel fanfare bin nen te halen". LEIDEN - Een voorstel van B en W om extra geld beschikbaar te stellen voor een aantal sportac commodaties is gisteravond bij een aantal raadsleden in het ver keerde keelgat geschoten. Het ging om de aanleg van een kunststofatletiekbaan in de Leidse Hout en een kleedcom plex in de Leidse Hout en in het Sportpark Roomburg. Volgens wethouder Tesselaar (sportza ken) is een aanvullend geldbe drag nodig omdat een aantal za ken wat duurder is uitgevallen dan was voorzien. Voor de atle tiekbaan is een extra bedrag no dig van ruim 182.000 gulden. Vol gens de huidige milieu-eisen moeten de beide kleedkamers op het openbare riool worden aan gesloten waardoor een aanvul lend bedrag nodig is van 49.000 gulden. De heer Vink (CDA) noemde één en ander een ernstige misrekening. Het CDA-raadslid sprak zijn af keuring uit over het feit dat ge noemde kosten niet waren voor zien. Het PPR-raadslid Beijen zei dat de maat nu vol was en wei gerde zelfs met de voorstellen akkoord te gaan. Beijen toonde zich bovendien ontevreden over de uitleg van wethouder Tesse laar waarom de gemeente 52.000 gulden had moeten betalen voor eerdere plankosten. Volgens het PPR-raadslid was het antwoord van Tesselaar op vragen daarover "vaag" en "onduidelijk". door René van der Velden Jaap Visser den Broek bij de start van hun project aan de Langegracht (archief- De Leidenaars een beetje ken nende wordt dat overmorgen, bij de opening van het Di- gros-koopcentrum, waar schijnlijk een flinke veldslag. Immers als er ergens wat "gratis voor niets" is te krij gen staan wij het liefst hele maal voor in de rij. Nu Di- gros-directeur Jan van den Broek zegt drie dagen lang voor een vervroegde Sin terklaas te gaan spelen kan dat dus nog aardige taferelen opleveren. Wanneer donderdagochtend om tien uur de deuren van het koopcentrum aan de Lange gracht open zullen gaan is er een definitief einde gekomen aan een gevecht tussen het duo Henk Mijnders/Jan van den Broek en de gemeente Leiden. Een fel gevecht dat meer dan twee jaar heeft ge duurd. Mijnders het complex van Clos en Leembruggen aan de Langegracht. In een deel van dit complex vestigde hij een meubelcentrum. Voor het overige, tamelijk bouwvallige deel, werd een bouwvergun ning aangevraagd. Toen Mijnders die bouwver gunning binnenkreeg kwam de aap al snel uit de mouw. Op 21 april 1978 onthulde deze krant de geplande samen werking tussen Henk Mijn ders en Jan van den Broek. Naast Mijnders-meubelen wilden zij een Digros-koop- centrum bouwen. De gemeente Leiden voelde zich in de kuif gepikt en liet de bouw onmiddellijk stilleg gen. Volgens wethouder Waal van ruimtelijke ordening was de bouwvergunning op on juiste gronden verleend om dat bij de aanvraag alleen ge sproken was over een uit breiding van de meubeltoon zalen van Mijnders. Boven dien hanteerde de gemeente het wapen dat de vestiging van een dergelijk koopcen trum ongunstige gevolgen voor de bestaande midden stand met zich mee zou bren gen. Het gevecht tussen Mijnders/ Van den Broek en de gemeen te Leiden werd tot het uiterste doorgevoerd. Uiteindelijk gaf minister Beelaerts van Blok land een voor de gemeente negatief advies aan de konin gin. Mijnders en Digros mochten dus aan de slag. Voor ongeveer anderhalf mil joen gulden werd er gesloopt en gebouwd. Vandaag en morgen wordt de laatste hand aan de inrichting van deze super-supermarkt gelegd. Terugblikkend op het mara thongevecht met de gemeen te zegt Jan van den Broek: "Er is van beide zijden met open vizier gestreden. Ik vind ook dat de gemeente zich een sportief verliezer heeft ge toond. Ze hebben ons na hun nederlaag geen strobreed in de weg gelegd en daar was ik eigenlijk wel bang voor. Van ambtenarenzijde heb ik zelfs begrepen dat ze op het Stad huis vinden dat wij het ach teraf gezien allemaal netjes hebben opgeknapt. Geen "gladde jongens-gedoe". Op de vraag of ze echt geen "gladde jongens" zijn ver dwijnen voor het eerst tijdens ons gesprek de innemende glimlachen van de gezichten van Jan van den Broek en Henk Mijnders. "Gladde jongens zijn wij niet. Glad is een negatieve bena ming. Je kunt ons wel alert noemen. Snel. We doen alles net even iets sneller dan een ander". Commentaar van de kant van de "sportieve verliezer"; WD-wethouder Fase van economische aangelegenhe den: "Ons verzet tegen het koopcentrum hebben we na de uitspraak van de kroon beperkt. Doe je dat niet dan verval je al snel in termen van onbehoorlijk bestuur. Wat mij betreft heeft Van de Broek inderdaad zijn faam van "gladde zakenman" niet waargemaakt. De huidige wethouder van fi nanciën, Bordewijk (PvdA), kan zich nog altijd moeilijk bij het verlies neerleggen ge tuige zijn: "Achteraf meege vallen? Het valt mij pas mee als over paar maanden blijkt dat Van den Broek het met rooit De vrees dat de vestiging van Digros de nekslag zal beteke nen voor een aantal midden standers in de omgeving van de Langegracht is volgens Van den Broek misplaatst. "De kleine zelfstandige, die goed draait, redt het heus wel tegen ons. Voor de super markten in de omgeving van de Langegracht ligt dat wa tanders". Van den Broek verwacht dat de opening van het koopcen trum nogal wat parkeer- B.V De buurt (noordvesl) heeft zich tot nog toe alles behalve gelukkig getoond met de komst van Digros. Wethouder Waal kreeg twee jaar terug een petitie overhandigd, gericht tegen de bouwplannen en vorig jaar werd een groot bord aan de voorgevel op deze wijze beklad. problemen met zich mee zal brengen. "Daar weet ik niet één, twee, drie een oplossing voor. Het wachten is op een vergunning voor het bouwen van een parkeergarage. Wan- neer die binnen is beginnen we er morgen een te bouwen. Hier naast de deur. Dat ding staat er dan binnen een jaar. Tot die tijd zal het parkeren wel problemen blijven ge- Jan van de Broek is benieuwd hoeveel raadsleden en wet houders bij de opening een kijkje komen nemen Hi| heeft het gemeentebestuur in elk geval een uitnodiging ge stuurd. Bordewijk komt in elk geval niet. "Ikke niet. Ik ga op die dag naar het circus". Van den Broek: "Ach, het zal me ei genlijk een zorg zijn of de he ren raadsleden en wethou ders wel of niet komen. Als hun vrouwen maar ko-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3