riveiEa Botha geeft kleurlingen garanties "Kernenergie enige kans om te overleven" Rajai: havik en trouwe volgeling Chomeini ,-s» Walls vroeg Thatcher verkiezingen Zimbabwe niet te erkennen Moskou hekelt Carters nieuwe atoomstrategie China verbiedt 5idolen z.-t: Toetsingsconferentie: Officiële uitnodiging Honecker aan Schmidt Tris op z'n Zwitsers. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 TEHERAN (Reuter/AFP) - Mo hammed Ali Rajai, een gebaarde oud-leraar wiskunde van 46 jaar met weinig regeringservaring, heeft gisteren de steun van het Majlis, het Iraanse parlement, gekregen voor zijn kandidatuur voor het eerste-ministerschao. Rajai is de eerste premier van Iran sinds het aftreden van Mehdi Ba- zargan in november van het vorig jaar. Diens aftreden had plaats een paar dagen nadat islamiti sche fanatici de ambassade van de Verenigde Staten in Teheran hadden bezet en 53 Amerikanen hadden gegijzeld. Na weken van touwtrekken met de door geestelijken gedomineerde islamitische republikeinse partij, stemde president Abolhassan Bani Sadr in het weekeinde in met de voordracht van Rajai, van wie wordt verwacht dat hij een kabinet van 'haviken' zal samen stellen. Het parlement had de eerste keus van Bani Sadr, onderminister van binnenlandse zaken Mostafa Mir-Salim, afgewezen. Nog vroeger had ajatollah Chomei ni, de geestelijke vader van de re volutie, de suggestie verworpen dat zijn zoon, Achmed, een mo hammedaanse geestelijke, voor het premierschap zou worden voorgedragen. De installatie van een premier, die gevolgd wordt door de vorming van een kabinet dat ook bij het parlement in de smaak moet val len, is een wezenlijke stap voor dat het Majlis een besluit kan nemen over het lot van de Ameri kaanse gegijzelden. Bani Sadr heeft volgens een krant in Teheran van gisteren vorige week donderdag gezegd dat Rajai niet bekwaam genoeg is om pre mier te zijn. Ook zou de kandi daat-premier niet naar anderen luisteren en niet voldoende zijn geïnformeerd over de binnen landse zaken. Rajai. die onder wijlen sjah Reza Pahlevi politiek gevangene was, zei gisteren tegen verslaggevers dat hij zijn ministers nog niet had gekozen. Hij wees erop dat de wet hem tien dagen tijd gaf om met namen voor de dag te komen. "Mijn ministers zullen de imam (Chomeini) naar woord en daad toegewijd moeten zijn", ver klaarde hij. Over zijn betrekkingen met Bani Sadr zei hij: "Ik ben de broeder van de president. Wij zijn leden van één familie die het land dient". Ondervraagd over het lot van de Amerikaanse gegijzelden, zei Rajai dat het nog te vroeg was daar een uitspraak over te doen. "Maar het laatste woord is aan het Majlis, zoals voorgeschreven door Chomeini". De nieuwe premier was gisteren in het parlement aanwezig als af gevaardigde van een kiesdistrict in Teheran, maar hij was afwezig tijdens de stemming. Terwijl het parlement delibereerde liep de betoging van enkele hon derden Iraniërs voor het gebouw van de Britse ambassade af, waar zij hadden geprotesteerd tegen de aanhouding van Iraanse stu denten vorige week in Londen. Onder toezicht van politieagenten hadden de betogers leuzen ge roepen als "dood aan de Verenig de Staten en Groot-Brittanië" en hadden de muren van het ambas sadecomplex beplakt met biljet ten waarop de "fascistische poli tiek" van beide landen werd ver oordeeld. Het was de tweede protestbetoging voor de Britse ambassade in nog geen acht uur, maar tot geweld dadigheden is het niet gekomen. Admiraal Achmed Madam, Iraans oud-minister van defensie die uit het parlement werd gezet omdat hij zou flirten met de Verenigde Staten en de in Parijs wonende ex-premier Sjapoer Bachtiar, heeft gisteren in een brief aan het dagblad "Keyhan" geëist dat hij zal worden berecht "opdat het volk zich een oordeel kan vor- Madani zei dat enkele afgevaardig den over hem hadden gezegd wat hem goeddunkte en dat de pers dat allemaal had overgenomen en er commentaar aan had toege voegd. Om zich daartegen te verweren eis te hij een proces dat door de tele visie zou worden uitgezonden, opdat de hele wereld er getuige van zou kunnen zijn. t Mohammed Ali Rajai Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De leiders van de Zuidafrikaanse kleurlingenpartijen hebben volgens eigen zeggen van premier Botha de verzekering gehad dat de regering geen grondwetswijziging zal doorvoeren die tegen de wensen van de kleurlingen ingaat. Die garantie werd hen gisteren gegeven in een gesprek met Botha, dat door beide partijen als "openhartig" werd gekarakteriseerd. sidentiële Raad (die in de rege ringsplannen de Eerste Kamer moet vervangen) tot mislukken gedoemd is. Hendrickse uitte ook kritiek op het idee van de presi- dentsraad, die naar de mening van zwarten en kleurlingen de blanke superieure positie slechts verder verstevigt. Africa daaren tegen zegde Botha de steun van de Vrijheidspartij toe, wanneer ook zwarte vertegenwoordigers in de Raad zullen worden opge- Na de kerkleiders en de premiers van de "thuislanden" hebben ook de leider van de (kleurling) La- bour-partij, ds. Allan Hendrickse, en zijn collega Willie Africa van de gematigde Vrijheidspartij Bo tha voorgehouden dat diens voornemen om de zwarte, bevol king niet te laten vertegenwoor digen in de nieuw te vormen Pre- PEKING (AFP) - Bijna vier jaar na de dood van Mao Zedong hebben de machthebbers in China de persoonsverheerlijking waarvan Mao het doelwit was, officieel veroordeeld. Het centrale comité van de Chinese communistische partij vaardigde een besluit uit waarin de per soonsverheerlijking onder meer "een gebrek aan politieke waar digheid" wordt genoemd. Het besluit dat gisteren in Peking is gepubliceerd, viel min of meer samen met de vaststelling dat ook Mao verantwoordelijk is voor de culturele revolutie die zoveel slachtoffers heeft gevergd. Het besluit van het centrale comité voorziet in de verwijdering van de portretten van de 'grote roer ganger' op een bepaald aantal openbare plaatsen. Het is dus kennelijk genomen vóór de ver wijdering in de loop van de vorige week van alle afbeeldingen van Mao met uitzondering van één op het Tien-Anmenplein (plein van de Hemelse Vrede) in Peking. ADVERTENTIE Het resultaat van het gesprek werd door Hendrickse omschreven als "een overeenkomst om met el kaar van mening te verschillen". Hij zei dat ondanks de verschil lende visies ook in de toekomst tussen regering en Labour-Partij zal worden onderhandeld. De linkse vleugels van zijn partij heeft zich tegen die gesprekken gekant. Volgens Hendrickse wa ren beide delegaties het erover eens dat in Zuid-Afrika geen ver dere polarisatie mag plaatsvin den, omdat dit alleen de extre misten van links en rechts in de kaart zou spelen. PORT ISABEL - De orkaan "Allen" is enigszins getemperd. Men kan nu nog slechts spreken van een 'tropische storm'. Ook in Texas heeft hij veel vernielingen aangericht. Deze inwoner van Port Isabel kan zijn badkamer niet meer gebruiken, vandaar dat hij zichzelf in een meertje bij zijn huis wast. GENÈVE (ANP) - Een toenemend vreedzaam gebruik van kernenergie is onze enige hoop om te overleven. Dit viel gistermiddag in Genëve te beluisteren tijdens de opening van de tweede toetsingsconferentie voor het non-proliferatieverdrag - het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. De directeur-generaal generaal van het Internationaal Atoomenergie-Agentschap (IAEA), Sigvard A. Ecklund, betoogde dat kernenergie de enige mogelijkheid is voor de ontwikkelde landen om hun welvaart op peil te houden en voor de ontwikkelingslanden om economische vooruitgang te boeken. De 110 landen die het verdrag hadden ondertekend hebben zich daarmee verbonden voorzover zij over kernwapens beschikken deze niet aan anderen te leveren of hulp te verlenen bij het produceren, terwijl landen die geen kernwapens hadden beloofden deze niet te produceren of te kopen. De 110 zullen vier weken lang bekijken wat de verdragsbepalin gen hebben bijgedragen aan het niet verspreiden van kernwapens, ont wapeningen internationale vrede en veiligheid. Morgen zal minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw het Nederlandse standpunt toelich ten. Nederland neemt met een delegatie van negen man deel aan de conferentie. Geen vertraging Gisteren werd zowel in een boodschap van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, als in het verslag van Ecklund de nadruk gelegd op het feit dat non-proliferatie niet mag leiden tot een vertraging van de ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van kern energie. "Het principe van de gelijkheid van soevereine staten betekent dat alle landen in de gelegenheid moeten worden gesteld om toegang te hebben tot en voordeel te trekken uit nucleaire technologie", aldus Waldheim. Dit vreedzaam gebruik mag echter geen wegbereider zijn voor de ver spreiding van kernwapens. Ecklund wees erop dat sinds de inwerking treding van het verdrag het aantal landen dat over kernwapens beschikt is uitgebreid van vier tot zes. In 1970 hadden alleen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens. Nu zijn India en China daar bij gekomen. Atoomwapens LONDEN (Reuter/DPA) - De on langs afgetreden opperbevel hebber van het Zimbabwese le ger, generaal Peter Walls, heeft de Britse premier Thatcher in fe bruari gevraagd de net gehouden „van nul en generlei waarde" te verklaren. De verkiezingen in de voormalige Britse kolonie Rho- desiè werden gewonnen door de Lekfgr jp| zonder suiker M t Slechts fm 1 lOkalorieen 1 perglas BONN (DPA) - De Oostduitse pre sident en partijleider Erich Ho necker heeft gisteren de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt officieel uitgenodigd hem op 28 en 29 augustus te be zoeken. De bijeenkomst wordt gehouden aan het Werbelliner- meer ten noorden van Berlijn. Tot dusver was de badplaats Dier- hagen bij Rostock als vermoede lijke plaats van samenkomst be schouwd. Honeckers uitnodiging werd gisteren door de permanen te vertegenwoordiger van de DDR in Bonn, Ewald Moldt, overhandigd aan de minister van staat, verbonden aan de kansela rij van Schmidt, Gunter Huon- ker. In een anderhalf durend ge sprek bespraken Moldt en Huon- ker de voorbereidingen voor de conferentie van de twee Duitse leiders. De ontmoeting tussen Schmidt-en Honecker is ook van belang in het licht van de op 5 oktober te hou den verkiezingen voor de West- duitse bondsdag. Schmidts te genstander, de leider van de christen-democratische opposi tie Franz Jozef Strauss, verklaar de in een vraaggesprek met 'Die Welt' dat hij in Schmidts plaats tegen Honecker zou zeggen, dat er van normale betrekkingen geen sprake kon zijn, zolang communistische grenswachten instructies hebben, mensen neer te schieten die het Westen probe ren te bereiken. Gisteren had Honecker op de Krim een gedachtenwisseling met de Russische president en partijlei der, Leonid Brezjnev. Hoewel in een bericht over deze bijeen komst geen melding werd ge maakt van de verhouding tussen Oost- en West-Duitsland, bestaat er volgens waarnemers weinig twijfel over dat deze kwestie een belangrijk onderwerp van ge sprek moet zijn geweest. Eerder heeft Brezjnjev ontmoetin gen gehad met de leiders van de vijf anderen lidstaten van het Pact van Warschau. Volgens Tass bereikten Brezjnjev en Honecker eenheid van opvatting over alle besproken kwesties. Zij oefen den kritiek op de Verenigde Sta ten omdat dit land zou streven naar militair overwicht over het Sowjet-blok en zijn bondgenoten zou aanzetten tot versterking van de bewapeningswedloop. Ander zijds gaven zij als hun mening dat er nog ruimte is voor vooruitgang naar een stabielere vrede, als er werkelijke ontwapening komt. Walls maakte dit bekend tijdens een interview, het eerste sinds zijn aftreden vorige maand, met de Britse omroepmaatschappij BBC. Als reden waarom hij zich tot haar had gewend, noemde Walls de intimidatie waardoor Mugabe gewonnen had. Hij voegde eraan toe dat hij Mugabe niet als enige voor de intimidatie van kiezers en concurrenten ver antwoordelijk acht. "Elke Afri kaanse leider intimideert door middel van zijn aanhangers, en die van hem (Mugabe) waren verdomd beter dan die van wie ook". op de vraag waarom hij en onge veer 60% van de blanke officieren hun functie hebben neergelegd, antwoordde Walls "noch zij.noch ik wilden onder de huidige poli tieke omstandigheden aanblij- De secretaris-generaal van het Britse Gemenebest, Shridath Ramphal, leverde tijdens een be zoek aan Sri Lanka kritiek op Walls. Het rapport van een com missie bestaande uit 11 Gemene- bestlanden heeft aangetoond dat de verkiezingen vrij en eerlijk waren en een geldige uiting van de wensen van het Zimbabwese volk aldus Ramphal. "De verkla ring van Walls bewijst hoe sterk de druk was om die wensen te frustreren, van degenen die zo lang de eenzijdige verklaring van onafhankelijkheid hadden ge steund, en hoe groot de noodzaak is de vrijheid van Zimbabwe te garanderen". Premier Thatcher heeft indertijd wel gereageerd op het verzoek Walls zij het niet schriftelijk, zo is door functionarissen in Londen meegedeeld. Ze had hem in een mondeling overgebrachte bood schap laten weten dat ze geen re den zag om de verkiezingen on geldig te verklaren, omdat die ge zien de omstandigheden zo eer lijk mogelijk waren verlopen. Ecklund schat het aantal atoomwapens dat in de wereld ligt opgeslagen op 50.000. Waldheim was minder somber in zijn boodschap: "Deze toetsingsconfe rentie wordt geconfronteerd met een scala van moeilijke en delicate onderwerpen die een directe invloed hebben op zulke fundamentele zaken als internationale vrede en veiligheid, gegarandeerde energie- voorraden, wetenschappelijke en technologische zelfbeschikking en economische ontwikkeling. De verschillende landen benaderen deze zaken vanuit een verschillend gezichtspunt. Ik ben e'r echter van over tuigd dat alle delegaties het gezamenlijk verlangen hebben te verzeke ren dat het non-proliferatieverdrag zo breed mogelijk wordt geaccep teerd. Dit omdat het de steunpilaar is van het internationale streven naar het voorkomen van de verspreiding van kernwapens". MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse strategie voor nucleaire oorlog op beperkte schaal, in een eerste reactie, 'bloeddorstig en krankzinnig' genoemd. Volgens het Russische persbureau Tass komt de nieuwe strategie neer op een aanvals- dreiging tot het in één keer uit schakelen van Russische militai re bases. De Verenigde Staten maakten af gelopen donderdag bekend dat ze de nucleaire strategie hadden gewijzigd. Voortaan zal bij een atoomaanval door de Verenigde Staten de nadruk komen te lig gen op militaire doelen in plaats van burgerdoelen als Sowjet- steden en industriecomplexen. Joeri Kortnilov, commentator van Tass, zei dat, terwijl de rest van de wereld voor nucleaire ontwapening is, Washington, publiekelijk, een nieuw plan aanneemt vooreen bloeddorstige aanval op een ander land. "Het moet rechtuit worden gezegd dat het alleen krankzinnige militaris ten kunnen zijn die zulke plan nen kunnen bedenken en goed keuren, ze hebben alle contact met de realiteit verloren en voor hun imperialistisch streven zijn ze bereid de wereld in de afgrond te duwen van een nucleaire al gemene slachting". "Ieder die vrede en veiligheid wil bewaren, verheft zijn stem tegen de idiote stappen van de rege ring-Carter in aangelegenheden die verband houden met kern wapens", aldus Kornilov, die ontkende dat er iets nieuws is aan de strategie: "President Truman dreigde in 1952 reeds met atoom- aanvallen op beperkte schaal, en nu wordt deze waanzinnige plan nen nieuw leven ingeblazen' De Amerikaanse president Carter gaf vorige maand zijn fiat aan de nieuwe strategie, maar met be kendmaking hiervan werd ge wacht om oen discussie over atoomwapens op de Democrati sche conventie te vermijden. De ze wordt op het ogenblik in New York gehouden. De Amerikaanse minister van de fensie. Harold Brown, het giste ren zijn NAVO-collega's weten dat de Verenigde Staten een kernoorlog nog steeds een on denkbare catastrofe vinden, on danks de verandering in de nucleaire strategie. Dit deelden Amerikaanse regeringsfunctio narissen mee. Volgens Brown is de verandering niet een breuk met het verleden, maar een "ont wikkeling" De Britse onderminister van bui tenlandse zaken zei gisteren voor de televisie dat er over de zaak van de nieuwe strategie nauw contact was geweest tussen de Verenigde staten en Groot-Brit- tannie. Verscheidene NAVO- bondgenoten waren geïrriteerd omdat Washington geen overleg had gepleegd over de strategie- wijziging. Volgens de ondermi nister heeft de strategie het voor deel dat ze talloze mensenlevens spaart.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11