ernstige bedreiging Servire-fonds is breed opgezet: 230 titels Kleine Katwijkse uitgeverij Servire: een combinatie van zakelijkheid en creativiteit ixiwite Sg ^©[byiJ'c&Knr [o)(l^D<§) 1?^rrü[p)n<oitfD o o o Door Rob Vooren PAG1NAJ4 DOjST MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 Uitgeverij Servire is "in con cept" bezig met een "debutan tenplan', een bijzondere reeks nog niet eerder gepubliceerd werk. m.i.v.het najaar 1981 te verschijnen! Directeur lnayat-Khan benadrukt de haast "principiële" min-posi- tie waarin de Nederlandse auteur verkeerteen situatie waartegen Servire al even principieel bezwaren koes tert. lnayat-Khan hekelt het heer sende systeem van verticale prijsbindinghet vaststellen van detailhandelsprijzen, waarbij de afnemer wordt verplicht een bepaald pro- dukt een boek in dit geval, tegen die prijs aan de consu ment te verkopen. Commercieel gevolg is dat een relatief enorm aantal boeken geen winst oplevert in tegen stelling tot de zeldzame best seller. Uitgeverijen zijn dat spreekt, geen liefdadige instellingen en lopen - tenzij hun fonds toevalligerwijs een bestseller bevat - forse risico's. Op heel veel uitgaven wordt verlies geledengevolg: veel uitgeve rijen "spelen op zeker" en durven het niet aan om, bij voorbeeld, onbekende Neder landse schrijvers een kans te geven. lnayat-Khan vindt het principe verkeerdis vóór loslating van de vertikale prijsbindingelk produkt moet apart geprijsd kunnen worden. "Niet elk boek brengt dezelfde onkosten met zich mee, sommige (best sellers) zouden veel goedkoper kunnen zijn. In feite wordt de consument bedrogen". Mijn opmerking dat het doel van de prijsbinding - de best seller als massaprodukt „on derhoudt" de minder verko pende meerderheid - toch juist is, wordt erkend, "maar", zegt de Servire-di- recteur, „dat doel wordt niet bereikt, integendeel. Juist de bibliotheken zijn schidd aan het mislukken daarvan, om dat ze massaal de "goedkope" boeken aankopen" Dus wéér die cirkel: een literair debuur is een financieel waagstuk, het blibliothee- kwezen wil vöor een dubbeltje op de eerste rijde boekprodu- centen lijden het verlies - in theorie. Praktijk is het boeken van winst, het vermijden van risico's en dure debuten, en mislukking van de opzet. lnayat-Khan:' "De verticale prijsbinding moet in oor sprong van eigen cultuur be vorderen, maar door het zui nige aankoopbeleid van de bibliotheken is de uitwer- keing ai>erechts; vertalingen zijn veiliger, maar verdrin gen tegelijk de kansen van on ze eigen literatuur. We zijn van plan daar iets aan te doen Op de valreep wil lnayat-Khan nog kwijt dal Servire binnen kort een boek uitgeeft met co denamen van zendamateurs: een blij bericht voor de vele 27 MC-ers in de Leidse regio. Servire: een kleine uitgeverij blijkt vaak groter dan mem denkt Vóór de heer F.lnayat-Khan in 1972 directeur werd van uitgeverij Servire inKatwijk ,was hij werkzaam als systeem-analist. Zijn belangstelling voor het uitgeverswezen is te danken, naar zijn zeggen, aan zijn moeder die dol was op lezen. Ook zelf schrijft hij korte verhalen en gedichten. Wat de uitgeverij betreft: deze werd opgericht in 1923 en resideerde oorspronkelijk in Den Haag en Wassenaar. Sedert 1977 is Servire gevestigd in twee rustige kantoren in de Varkevisserstraat te Katwijk aan Zee. Kleine uitgeverijen hebben het niet makkelijk. De eco nomische situatie dwingt velen tot opgave of tot aan sluiting bij een der grotere broers, waardoor in toemen- de mate een (machts)concentratie van uitgevers ont staat. De kleinere uitgeverijen die erin slagen zich te handhaven-er zijn er relatief nog maar weinig-zijn per definitie zeer creatief, steeds op zoek naar nieuwe in- pulsen. Aldus F. lnayat-Khan. directeui van een der zeldzame kleine, er kende uitgeverijen in de Leids< regio: uitgeverij Servire In Katwijk. Naar aanleiding var een nieuwe initiatief - het op grote schaal produceren en ver spreiden van het science fiction tijdschrift "TERRA" - zocht ik hem op in zijn rustige kantoor in de Katwijkse Varkevissers- straat, vlak achter de vuurtoren. F. lnayat-Khan is trots op zijn bedrijf en medewerkers, dat is duidelijk, maar ook enigszins gekwetst door de geringe be langstelling bij de media voor de kleine uitgeverijen. Aanvan kelijk behoedzaam, maar al lengs met meer overtuiging en gepaste trots vertelt hij over de inspanningen, doelstellingen en geleverde prestaties. Inventiviteit en zakelijkheid zijn onmisbaar, wil Servire stand houden: "Een uitgeverij is ver gelijkbaar met een bank, "legt lnayat-Khan uit. "Vooraf moet er veel en gevarieerd geïnves teerd, gefinancierd worden m.b.t. diverse projecten, au teurs, vertalers en vele andere tussenschakels. Daarbij hopen we uiteraard op uiteindelijk winst. Een bank bijvoorbeeld doet aan risicospreiding door een heleboel projecten tegelijk op stapel te zetten; een uitgeve rij doet hetzelfde, daarbij meestal hopend of zelfs toege spitst op bestsellers, die verlies op andere projecten kunnen compenseren". Een probleem is dat het Neder landse taalgebied betrekkelijk klein is en de feitelijke markt nog minder afzetmogelijkheden biedt: "Eén derde van de mensen leest niet, eenderde leest net zo makkelijk of zelfs bij voorkeur buitenlands werk, dus ga maar En bestsellers liggen evenmin voor 't oprapen. De politiek van Servire is dan ook niet gericht op dergelijke uitschieters, inte gendeel: er is een duidelijke voorkepr voor een "brede(re) vi sie", zij het dat men zorgt voor een zekere "relatie" tussen de verschillende uitgaven. Als ik vraag of die relatie niet be staat uit een wat "mystieke" in houd, stemt lnayat-Khan in met het leggen van een dergelijk ac cent. Niettemin: "Servire is een algemene uitgeverij, klein maar sterk groeiend, en naar die groei streven we natuurlijk ook. Meestal is de kleine uitgever ge dwongen zich te specialiseren, terwijl wij een algemener beleid voorstaan. Het doel is de wat eli taire lezer, of liever: de lezer met smaak te bereiken, algemeen georiënteerd en selectief'. Het gesprek raakt in een onge dwongen stadium en de afwach tende kalmte van de Servire-di- recteur maakt plaats voor on verwachte felheid. We praten over het bibliotheekwezen, een van zijn grootste ergernissen. In 't begin relativeert hij nog, prijst bestaan en ontwikkeling van de Nederlandse bibliothe ken: onmisbare instanties voor het behoud van onvervangbaar cultuurgoed. Anderzijds kent ons land meer bibliotheken dan boekhandels. "Cultuur: goed, m^ar de prijs is te hoog! Natuurlijk ben ik er vóór dat het lezen van boeken wordt bevorderd, maar ik constateer ook een duidelijke oneerlijkheid ten aanzien van de uitgevers en vooral de auteurs. Het is inder daad zo dat boeken tegenwoor dig duur zijn, maar niet als ge volg van winstbejag"! Hij legt uit waarom, wijst op de enorme stijging van onkosten (zetten, drukken, etc.), terwijl daarnaast ook nog winst ge maakt moet worden. De biblio theek beschouwt lnayat-Khan als een ernstige bedreiging, een gevaar voor werkgelegenheid van auteurs, boekhandels en uitgevers, maar ook van druk kers, papierfabrieken en binde rijen. "De verhouding tussen uitgeverij en bibliotheek is helemaal scheef gegroeid. Een bibliotheek koopt met korting in, de lezer leent en leest bijna voor niks, zonder dat uitgever en schrijver ook maar een cent vergoeding ontvangen! Het is nogal logisch dat veel potentiële kopers kie zen voor 't goedkope biblio theek-alternatief - begrijpelijk; wat me hindert is dat het biblio theekwezen, gesteund door z'n culturele onaantastbaarheid en blind egocentrisme, elke finan ciële dan wel contactuele tege moetkoming weigert!" Voor Servire een ontoelaatbare si tuatie en reden om - op mijn vraag naar de toekomstplannen van de Katwijkse uitgeverij - de nadruk te leggen op een ontwik keling buiten het bibliotheek wezen om. "Dat betekent géén uitgaven meer verstrekken of beschikbaar stellen aan biblio theken, tenzij deze leesgeld be talen!" Een principiële uit spraak die ik letterlijk mag no teren. t IT V Het Servire-fonds. Haast met ver tedering stalt directeur lnayat- Khan een aantal boeken uit, wijst op de bijzondêre omsla gen: beschaafdeen ingehouden ontwerpen waaraan men spe ciale zorg besteedt. Een kleine uitgeverij! Eerdere uitspraken zijn niet overdreven, wat ik al licht verwachtte; integendeel: een wel degelijk breed opgezet fonds met in totaal 230 titels, w.o. ook Duitse en Engelse uil gaven. Boeken over filosofi sche (Bertrand Russell) en theologische (Teilhard de Chardin) onderwerpen, maar ook over management, yoga, massage, alternatieve genees wijze als acupunctuur, over muziek. Literatuur? Ik ontdek de naam Frederik van Eeden en ver neem, desgevraagd, dat Servire probeert het oeuvre van de be roemde Tachtiger volledig te herdrukken. De variatie overvalt me eerlijk gezegd, maar de geharde bibliofiel staat voor niets: ik vraag naar "paradepaardjes". Die kan ik krijgen. Het "Kin derkookboek". "Spel zonder winnaars" van Noud v.d. Ee- renbeemt (PSI-Fiction, een SF- achtig genre) en "De tweede machtsring" van Carlos Casta- neda; het schitterende kunst boek "Beelden en Tekenin gen" van Charlotte van Pal- landt en de Amerikaanse best seller (3 miljoen exemplaren!) "Wijfie" van Judy Blume. Veel boeken over "ons" Indië, di verse SF, occultisme, mys tiek... Servire's lnayat-Khan gunt me - geamuseerd toekijkend - wat tijd om zijn luxueuze grabbel ton tot op de bodem te door zoeken. Wat amechtig kom ik boven, neutraal informerend naar Servire's nieuwste activi teiten - de exploitatie van een Nederlands SF-tijdschrift: "Terra". Géén van de grote "Uitgevers waagde zich - ondanks de op komst van het genre - aan een professioneel SF-tijdschrift. En zeker niet aan vaderlands SF- talent (Bruna's jaarlijkse "Ga- nymedes" uitgezonderd). Waarom een "kleine uitgever" als Servire wél? "Tot onze ideeën hoort inderdaad het ontwikkelen van een fonds met Nederlandse debutanten", is het a'ntwoord, en overtuigd: "met name op SF-gebied is er een gat in de markt. In die stel ling van verzadiging geloof ik niet, integendeel, die zgn. SF-"malaise" is een gevolg van teleurstelling bij de lezer over het geboden materiaal!" Mijn eerder uitgesproken ver moeden dat het Katwijkse fonds nogal mystiek getint is wordt bevestigd door een nauwkeu riger explicatie t.a.v. het scien ce fiction-genre. Servire's be langstelling voor SF is te dan ken aan een drietal aspecten: het pseudo-religieuze. het pro jecteren van de mensheid in de toekomst, en het artistieke as pect; t.a.v. het laatstgenoemde wijst lnayat-Khan op een over eenkomstige ontwikkeling van het stripverhaal, waar steeds meer nadruk op de "kunst" en minder op het "verhaal" gelegd wordt. Groei en bloei van een zelfstandig uitgeversbedrijf zijn niettemin primair afhankelijk van een zorgvuldig en zakelijk beleid. Voordat Servire zich op 't ge vaarlijke SF-pad waagde, is de markt terdege verkend. Toe komstliteratuur wordt in Ne derland heel anders benaderd dan b.v. in Amerika waar meer sprake is van een "cultus", een duidelijke exaltatie; in ons land is er algemeen een evenwichti ger cultuurbeeld. lnayat-Khan: "De Nederlander combineert makkelijker crea tiviteit en inventiviteit met nuchterheid. Logica, rust en technische klaarheid zijn hier onmisbare eigenschappen, dat betekent dat er wel binnen landse SF-kwaliteit móet zijn". Ik blijf het SF-project wat cy nisch benaderen, vooral de ge richtheid op strips en SF uit ei gen land. Van debutanten nog wel! Ik wijs op eerdere pogin gen, op mislukkingen, op de huiver en voorzichtigheid bij de Grote Uitgeverijen. Mijn ongeloof verbrokkelt onder de kalme zekerheid en kennis van zaken. "Er is een vrij groot SF- aanbod van diverse concurren ten, maar het betreft voorna melijk vertalingen van buiten landse auteurs. Het is geen idealisme, wel een constatering dat er veel Nederlandse SF-ta- lent voorradig is. Dat de lief hebbers (een schatting van 8000 tot 12000 SF-lezers!) wei nig merken van "eigen" au teurs is het gevolg van een soort vicieuze cirkel: ongeloof in verkoopbaarheid van oor spronkelijke fantastische lite ratuur, een neerbuigende hou ding ten aanzien van deze lec- tuursoort, met als gevolg: zel den publicatiemogelijkhe den..." Waarom is Servire begonnen met de exploitatie van een SF-tijd- schrift, i.e. „Terra" (clubblad van de gelijknamige vereni ging. gevestigd in Amster dam) "We zien de uitgave van een SF-tijdschrift als basis voor verdere activiteiten op dit gebied, omdat daar alvast een vaste lezerskring aanwezig is plus enige zekerheid van afna me. Lukt dat, dan is er ruimte voor 'n SF-boekenfonds. Eerste stap was het verkennen van het SF-tiidschriftenbe- stand en de keuze viel op Terra; een SF-vereniging die al 10 jaar functioneert, hecht en actief samenwerkt, organisatorisch enthousiast bezig is en veel le den telt, dus ook veel le- Dat. klopt. Jaarlijks worden de clubmanifestaties in de RAI bezocht door ca. 1000 SF-lief- hebbers, de recente Terra-dag een paar weken terug telde zelfs een 1300 gretige bezoe kers. Zwakjes sputter ik tegen, kriti seer de redactionele formule van het blad. het gebrek aan schrijfvaardigheid en de over dosis "populaire wetenschap". Vergeefs. Want sinds het SF- clubblad "Terra" door uitgeve rij Servire van een fraai kos tuum en een forse oplage en landelijke distributie (ca. 5000 ex.) voorzien is, lijkt autoch toon SF-succes een kwestie van tijd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14