'droombeeld' van'droomfinale' Petursson maakt Trappende Trey tel g< HP mde Treytel geeft AZ-zege bijsmaak PSV verliest van Ipswich Poloploeg overtuigt tegen Joegoslaven Br/ ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 SPOUT AZ-Ajax finale in Amsterdam 705 toernooi AMSTERDAM (GPD) - Net als vorig jaar ontmoeten Ajax en AZ'67 elkaar in de eindstrijd van het internationale toernooi in Amsterdam. Dit keer is de plaatsing van beide Nederlandse ploegen voor de finale echter een regelrechte sensatie. Ajax schakelde namelijk via strafschoppen na een 0-0-eindstand het favoriete Bayern München uit en AZ stootte Europa- Cuphouder Nottingham Forest uit het Amsterdam 705-toernooi: 2-1. Feyenoorder Wim van Til infel duel gewikkeld met de Belgische verdediger Georges Leekens. De Rotterdam mers zouden via strafschoppen uitgeschakeld worden voor de finale van het Rotterdam-toernooi. SITTARD (ANP) - Het Europese jeugdkampioenschap waterpolo staat met nog twee wedstrijden te spelen een boeiende finale te wachten. Spanje nestelde zich gisteren in Sittard aan de top van de finalepoule door een overwinning (11-8) op Italië. Met evenveel punten maar een minder doelsaldo neemt Hongarije (6-5 winst op West-Duitsland) de tweede plaats in. Titelhouder de Sowjet-Unie behaalde vrijdag de eerste zege in de eindronde via 6-3 op Roemenië. Klaarheid kwam in de B-poule. Nederland verzekerde zich praktisch van de zevende plaats door de voornaamste medegegadigde Joegoslavië in het rechtstreekse duel overtuigend (8-5) terug te wijzen. De nationale juniorenploeg begint zich, nu de spanning is weggevallen, te ontplooien en speelde tegen de Joegoslaven de beste wedstrijd in dit toernooi. Met snelle combinaties ontrafelde oranje veelvuldig de verdediging van de tegenstander, hetgeen een paar fraaie treffers tot gevolg had. n Amsterdam 705 toernooi lwccuc pci icii cy ecu a noodzakelijk geworden st noord uitgeschakeld voor dam-toernooi. hard schot van zijn voet vertrekken. Het probeersel van de Amsterdamse middenvel- ROTTERDAM - Arme Petur Petursson. Uitgerekend de man die gisteravond bij een 3-1 achterstand aan de basis had gestaan van de opmerkelijke opstanding van Feye noord, leidde tenslotte tegen Club Brugge ook het defini tieve verval in. Doordat de Ijslandse international zijn tweede penalty op één avond miste tijdens de bij 3-3 noodzakelijk geworden strafschoppenserie, werd Feye- noord uitgeschakeld voor de eindstrijd van het Rotter dam-toernooi. WEST-BERLIJN (ANP) - Edwin Moses heeft gisteravond bij de in ternationale ISTAF-wedstrijden in het olympisch stadion in West- Berlijn zijn wereldrecord op de 400 meter horden tot op vierhon derdste seconde benaderd. Op 3 jpli liep de Amerikaan in Milaan in een rechtstreeks duel met de Westduitser Harald Schmidt, de Europese recordhouder (47,85), met 47.13 seconden een nieuw wereldrecord. Gisteravond ont moetten de twee elkaar opnieuw. Het duel tussen de twee atleten, die door de olympische boycot de Spelen van Moskou misten, le verde bijna een nieuw wereldre cord op. In de eerste tweehon derd meter kon Schmidt het tempo van Moses volgen maar daarna moest hij de Amerikaan laten gaan. Moses won in 47,17 seconden, Schmidt eindigde met acht meter achterstand als twee de in 48,56 seconden. De derde plaats was voor James Walker in 48,80 seconden. Op het laatste rechte stuk kwam de Amerikaan nog zeer dichtbij Schmidt. De Westduitser Ralf Reichenbach verbeterde voor de derde maal dit seizoen het nationale record ko gelstoten en bracht dat op 21,51 meter. De 400 meter leverde een onbeslist op tussen de zilveren medaille-winnaar van Moskou, de Australiër Rick Mitchell, en de Amerikaan Willie Smith. Beiden kregen een tijd van 45,33 secon den. Zes lopers bleven binnen de grens van 46 seconden. De 800 meter bij de heren ging in 1.45.7 naar de Westduitser Willi Wuel- beck. Hij had eentiende seconde voorsprong op de Amerikaan Don Paige. Uitslagen: Heren: hoog: 1/2. Field en Page (beiden VST) 2,27 m. 3/4 Moe- genburg en Thraenhardt (beiden WD1) 2,27 m; Polshoog: 1. Vigne- ron (Fra) 5,50 m; Discus: 1. Wil- kins (VST) 66.80 m; Ver. 1. Myr- ricks (VST) 8,08. Het succes van de Alkmaarders werd echter overschaduwd door de rode kaart, die scheidsrechter Mulder doelman Treytel voor hield na natrappen tegen Burns. De revanche van Ajax op Bayern voor de twee jaar geleden tijdens de afscheidswedstrijd van Cruijff geleden smadelijke nederlaag (0-8) mag dan wat minder glans hebben dan de Amsterdammers hadden gehoopt, de Nederlandse titelhouder heeft gisteravond toch voor een opmerkelijke pres tatie gezorgd. In de voorafgaande reeks oefenduels van beide teams had Bayern zrch immers onge naakbaar getoond, terwijl Ajax keer op keer met negatieve resul taten de kleedkamer had dienen op te zoeken. Het is vooral aan de enorme inzet te danken, dat Ajax zich staande wist te houden tegen de West- duitse kampioen. Vanaf het be- ginsignaal van de weer wissel- EINDHOVEN (ANP) - PSV heeft gisteravond in Eindhoven een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Engelse eerste divisieclub Ipswich Town met 0-2 verloren. De eindstand was reeds bij de rust door treffers van Gates (3) en Brazil (33) bereikt. De wedstrijd werd door 9500 toe schouwers bijgewoond. Arbiter was Bep Thomas. Een rechtbank in Stuttgart heeft zeven Engelse voetbalsupporters tot gevangenisstraffen van ieder een maand veroordeeld. De En gelsen hadden na afloop van de vriendschappelijke wedstrijd VFB Stuttgart - Liverpool in een café huisgehouden en de waard toegetakeld. De supporters kre gen na sluitingstijd geen bier meer om hun verdriet - Liverpool verloor met 2-3 - weg te drinken. Glasgow Rangers heeft de vroegere Schotse international Willie Johnston gecontracteerd. Voor transfersom van 40.000 pond sterling (een kleine twee ton) ver trok Johnston bij de club van Ruud Krol, de Vancouver White- caps. De 33-jarige vleugelspeler werd in 1978 voor het leven voor wedstrijden van het Schotse elf tal geschorst, nadat hij tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap in Argentinië op do ping was betrapt. Johnston speelde toendertijd ook voor Glasgow Rangers. Hij kwam 22 keer uit voor het team van Schotland. vallig leidende scheidsrechter Corver speelden de Amster dammers zeer geconcentreerd en erg fel op de bal. Die felheid kwam ook duidelijk tot uiting in het aantal overtredingen: 22 voor Ajax en slechts 10 voor Bayern. De wedstrijd werd beheerst door beide defensies. Dat de gasten Ajax' aanval, waarin de nieuwe spits Hamberg onzichtbaar was, in bedwang wist te houden, kan moeilijk als een verrassing wor den gezien, maar dat aan de ande re kant de gevaarlijke voorste li nie van de Westduitsers met EK- ster Rummenigge aan banden werd gelegd, was beslist zeker niet verwacht. Vooral Boeve en Lerby, die respectievelijk Rum menigge en Delhaye uitschakel den, waren daarvoor verant woordelijk. De via strafschoppen behaalde winst (Schrijvers onderscheidde zich daarbij door het schot van Duernberger te stoppen) was be slist verdiend. In de uitermate matige confrontatie, die de 31.500 toeschouwers keer op keer tot af keurend gejoel en gefluit bracht, waren de beste kansen voor Ajax geweest. In de openingsfase wa ren de gastheren al twee keer dichtbij een treffer, maar Schoe naker werkte de bal uit een voor zet van Arnesen naast het doel en het schot van Lerby werd knap door doelman Junghans onscha delijk gemaakt. Hoekschoppen Na de hervatting drong Bayern wel wat meer aan, maar meer dan een goede kans voor Rummenigge, die op Schrijvers strandde, en tien hoekschoppen, leverde het offensief niet op. Ajax leek in de twaalfde minuut de score te gaan openen, maar arbiter Corver beoordeelde de overtreding van Augenthaler tegenover de einde lijk losgekomen Hamberg niet EN DE HULP IIULK juist en gaf een indirecte vrije schop in plaats van een straf schop. Drie minuten voor het eindsignaal kreeg de voor Roeber ingevallen Janson een unieke mogelijkheid om Bayern naar de finale te schieten. Hij knalde de bal echter onbeheerst naast, waarna de eerste serie straf schoppen de voor Ajax gunstige ontknoping bracht. De tuchtcommissie van de KNVB staat sinds gisteravond voor de zware opgave de strafte bepalen voor de rode kaart die doelman Eddy Treytel van AZ'67 gister avond ontving in de met 2-1 door AZ'67 gewonnen ope ningswedstrijd van het Amster dam 705-toernooi tegen Not tingham Forest. Een kwartier voor tijd liep Kenny Burns, nadat scheidsrechter Egbert Mulder reeds had af gefloten wegens buitenspel, door op Treytel. Deze raakte hierdoor zo geïriteerd dat hij in een reflex Burns natrapte. Eg- bert Mulder was onverbiddelijk en toonde Burns voor zijn door lopen op Treytel het geel en de doelman zelf het rood. Opval lend detail van de rode kaart van Treytel is dat deze de doel man kan komen te staan op een paar wedstrijden schorsing voor de Nederlandse competitie, die op 23 en 24 augustus van start zal gaan. Het Amsterdam 705-toernooi valt namelijk on der de auspiciën van de KNVB. De verrassende overwinning op de winnaar van de Europa-Cupfi nale zal AZ dan ook niet zo heb ben bekoord als anders. Voor naamste punt van gesprek na af loop was dan ook de rode kaart van Treytel en de eventuele ge volgen daarvan. Feit is wel dat de rode kaart totaal niet paste in het beeld van de wedstrijd, die zelfs mat van beide kanten te noemen was, met AZ in een iets meer do minerende rol. Daar tegenover staat echter het voldongen feit van het voor iedereen zichtbare natrappen van Treytel, dat zeker als belangrijkste argument voor -de tuchtcommissie van de KNVB zal gelden. Leiding AZ-Nottingham Forest was zeker geen duel waarover nog enkele jaren gepraat zal worden. Slechts de eerste tien minuten van het laatste kwartier van de tweede helft (het incident-Treytel) brach ten het publiek wat in beweging. AZ nam dan ook al snel de leiding in de derde minuut van de eerste helft door een doelpunt van Kurt Welzl na een dieptepass van Kris ten Nygaard. De Alkmaarders hadden het eerste kwartier toch al een overweldigende start. Not tingham Forest werd door snel en attractief spel op eigen helft ge drongen. Een werkelijke beslissing kon AZ, afgezien van dat doelpunt van Welzl, echter niet afdwingen. Kees Tol mocht het eerste kwar tier weliswaar nog tweemaal al leen op Peter Shilton van Not tingham afgaan, maar de doel man van het nationale Engelse elftal redde in eerste instantie en de tweede maal schoot Tol naast. Het publiek ging er eens lekker voor zitten, maar AZ, en vooral Nottingham Forest, liet het er voor wat betreft de eerste helft bij liggen. Spanning Na rust kregen de toeschouwers opnieuw spanning te beleven. Ook nu bepaalde AZ het eerste kwartier van de wedstrijd en ook dit keer leverde dat weer een doelpunt op. Nu van Tol, die een goed genomen hoekschop van Jos Jonker (ex-FC Den Haag) prachtig inkopte: 2-0. Nadat Ian Club Brugge was er mede verant woordelijk voor dat een forse streep werd gehaald door de re kening van de organisatie. De strafschoppenwinst van de Bel gische kampioen maakte niet al leen van de geplande "droomfi- nale" tussen Feyenoord en Sou thampton een "droombeeld", maar zette tevens het financiële succes van het evenement op de tocht Minstens 11.000 man dienen morgen de poorten van de Kuip te passe ren om de 35.000 toeschouwers te halen die nodig zijn om quitte te spelen. De vraag is alleen of er nog zoveel toeschouwers bij die finales aanwezig willen zijn, nu Brugge en Southampton (7-2 winst op Schalke '04 elkaar de Wallace - hij had een schop in zijn gezicht gehad - was vervangen door Gary Mils, toonde Notting ham Forest toch nog bij vlagen zijn ware gezicht. Uit een pass van de wat tegenvallende John Robertson passeerde Gary Birt- les Treytel met een schuiver in de 22e minuut (2-1). Acht minuten later, nadat Welzl en Metgod van AZ en Bowyer van Nottingham Forest (kopbal op de lat) uitstekende kansen hadden gemist, kwam het geval-Treytel, waardoor de wedstrijd het laatste kwartier zelfs nog een grimmig karakter kreeg. Hans de Koning verving Treytel dat laatste kwar tier in het doel, terwijl Kees Tol het veld verliet. AZ wist zich die laatste periode echter, zelfs met tien spelers in het veld, al verze kerd van een plaats in de zondag te spelen finale. Nottingham stelde vrijdagavond teveel teleur om de Alkmaarders anders te doen denken. hoofdprijs betwisten en Feye noord om de verliezersfooi moet strijden... Het Jezek-team had het overigens aan zichzelf te wijten dat het werd veroordeeld tot een bijrol in het eigen toernooi. Na een sterk be gin leidde nonchalance en onbe zonnenheid tot een grote achter stand tegen Brugge, dat de de- fensiefouten goed afstrafte. Via de Joegoslavische aanwinst Fili- povic en vooral via Jan Ceule- De ontdekking van het Europees voetbalkampioenschap was gis teravond zeer goed op dreef. Hij speelde weliswaar veel minder spectaculair dan Kevin Keegan in de eerste wedstrijd, maar was er wel op de momenten dat hij er zijn moest. Zoals in de eerste helft toen hij Brugge, dat in die fase al kansloos had moeten zijn, on verwacht nog terugbracht in de race. Daar was óók al een misser van Pe tursson voor nodig geweest. Hoe zeer die tot centrumspits omge schoolde flankspeler zich gister avond tussen ups- en downs be woog had hij al in korte tijd be wezen. Petursson had in de 21ste minuut dan wel het Rotterdamse overwicht van de beginfase be kroond 1-0 na een werkelijk schitterende aanval via de sterk spelende Pierre Vermeulen), maar verzuimde even later de partij te beslissen. Nadat hij was neergelegd door Balint, miste hij zijn eerste strafschop... Daarna werkte Feyenoords topsco rer echter aan een opmerkelijk herstel, dat vooral gestalte kreeg, nadat Brugge via Ceulemans en Filipovic naar 1-3 had kunnen rennen als gevolg van de onbe zonnen aanvallende houding van Feyenoord en de defensieve zwakte van het team, waarin Bal- kestein zijn voorganger V.d. Korput bepaald niet kon doen vergeten. En na de 2-3 van inval ler Karei Bou wens, kreeg Peturs son ook de beloning voor zijn goede werk. Vijf minuten voor tijd kopte hij alsnog de gelijkma ker binnen. Even was hij weer de triomfator, nauwelijks tien minuten later werd hij opnieuw verguisd. In de strafschoppenserie miste hij, die nooit eerder een penalty ver knalde in een belangrijk duel van Feyenoord, andermaal van elf meter. Omdat Bouwens zijn voorbeeld volgde, kostte de Rot terdammers dat de eindstrijd. Te recht misschien, omdat de Belgi sche opponent meer inhoud had en Feyenoord vooral verdedi gend zwak was, maar toch ook een beetje schlemielig na zo'n bikkelharde partij. En onbe grijpelijk", mompelde trainer Je- zek. "Gisteren hebben we spe ciaal op strafschoppen getraind. Toen was Petursson de enige die 100 procent scoorde". PAUL DE TOMBE. Het openingsduel van het Rotter damse toernooi was vooral de wedstrijd van Kevin Keegan. De Britse dribbelaar en spelverde ler stuwde Southampton naar een niveau dat Sehalke '04 in al le linies overklaste. Boeiend was die partij nauwelijks. Het doelpuntenfestijn compen seerde evenwel wat er aan klas sevoetbal zelden werd opge voerd. Onverwacht kwam Schal ke nog even terug in de wedstrijd (3-2), maar met een plotselinge demarrage dwong Southampton tenslotte moeiteloos (7-2) de fi naleplaats af. Geïnspireerd door de komst van Keegan gaat dit verrassend ster ke Southampton zich in het ko mende seizoen wellicht aandie nen als een Britse topclub. Naar die status lonkt de manager McMenemy in elk geval nadruk kelijk, want volgens de chauvi- nistische Engelsman miste zijn team vorig jaar alleen nog de im pulsen van een spelmaker. Super-Keegan, zoals de Britse ster speler zien zo graag laat Strelen, heeft dit team al onmiddellijk een flitsende speelstijl opgedrongen. Zijn reputatie was na het Europe se optreden in Italië diep geraakt, maar in De Kuip etaleerde Kee gan gisteravond opeens weer zijn onmiskenbare klasse. Momenten van technische perfectie en sprankelende acties vanuit de tweede lijn dirigeerden Sou thampton naar een overwicht, dat uiteindelijk rendeerde in d< onwaarschijnlijke eindcijfers 7-2. George (2x), Keegan zelf (2x), Channon, Holmes en een eigen goal van Thiele brachten de ze ven op het bord; Jara en Kugler scoorden tegen. f AL DIE VERJONGIN&S PLANNHN VAM DE KOLONEL ZITTEN ME tót w&e; £M V/VM C&T 6ELEUTE C£- J£(/<M3 -££A/- Sf/WS IKfZUQ) IK 'N pUbCTHOOf-p Edwin Moses raast snel Brugge en Southampton in eindstrijd over horden in W-Berlijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11