Onderzoek i VS naar vrijlating l Iraniërs I Bani-Sadr door knieën voor Iraans parlement Bolivia arresteert drie buitenlandse correspondenten .■EH3B39EB Nederlandse ambassade Jeruzalem mogelijk verplaatst Affatigato heeft zeer sterk alibi "Russen gebruiken chemische wapens' VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Het besliste „nee" dat minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw tot dusver liet horen op Arabische wensen om de Neder landse ambassade in Jeruzalem te ver plaatsen, is gisteren danig afgezwakt. Het Nederlandse standpunt heeft niet het eeuwige leven; als er nieuwe ver zoeken binnenkomen zullen die wor den bestudeerd, aldus de woordvoer der van het ministerie gisteren desge vraagd. Het is derhalve niet uitgesloten dat de Nederlands diplomatieke vertegen woordiging in Israël in de naaste toe komst naar Tel Aviv zal verhuizen. Dit is een gevolg van de toenemende Ara bische druk op (onder meer) Neder land om niet alleen met de mond maar ook met concrete daden afstand te ne men van wat wordt beschouwd als „zionistische pogingen om Jeruzalem te annexeren". Dat het resoluut weigeren van Nederland nu in een aanzienlijk voorzichtiger woordkeus is veranderd, kan worden toegeschreven aan de gemeenschap pelijke verklaring van de Saoedische koning Chaled en de Iraakse president Saddam Hoessein van woensdag. Daarin werd gesteld dat „beide landen het er over eens zijn dat alle politieke en economische banden verbroken moeten worden met elk landdat de be slissing van de zionistische eenheid accepteert en zijn ambassade in Jeru zalem handhaaft". Met het eerste criterium wordt gedoeld op de omstreden beslissing van het Is raëlische parlement, vorige week, om het bezette oostelijk stadsdeel van Je ruzalem nu ook wettelijk te annexeren en Jeruzalem uit te roepen tot de eeu wige en ondeelbare hoofdstad van Is raël. Nederland heeft dit Israëlische besluit overigens nadrukkelijk afge wezen. De ambassadeurs van Saoedi- Arabië en Irak in Den Haag hebben nog geen formele stappen onderno men om minster Van der Klaauw van het Saoedisch-Iraakse dreigement in kennis te stellen. Tot het zover is wordt het bekende standpunt in elk geval ge handhaafd, aldus de woordvoer der. Behalve Nederland heeft sechts een twaalftal Latijnsamerikaanse landen in Jeruzalem zijn diplomatieke verte genwoordiging gehuisvest. Daaraan heeft overigens nooit een bewuste poli tieke keuze ten grondslag gelegen. Toen de Nederlandse regering op 16 januari 1950 als laatste westerse land Israël officieel erkende, was er al een consulaat-generaal in Jeruzalem. Dit werd tot ambassade verheven omdat de toenmalige Nederlandse gezant lie ver in Jeruzalem wilde blijven wonen. Zo werd de diplomatieke formule ge boren dat Nederland Jeruzalem niet erkent als hoofdstadvan Israel, maar er n afwachting van een definitieve rege ling wel een ambassade heeft. Halverwege vorige maand werd Den Haag al door 20 Arabische landen on der duk get om de ambassade te ver plaatsen, zonder dat daarbij harde dreigementen werden geuit. In geval van een Nederlandse weigering zou den de 20 landen (waaronder Saoedi- Arabië en Irak) pas indecember een eventuele verbreking van de betrek kingen „bestuderen". Minister Van der Klaauw reageerde des tijds met een beslite afwijzing van de verhuizing. Hij zei dat de aanwezigheid van de Nederlandse ambassade in Je ruzalem historisch verklaarbaar is en dat daaraan geen politiek oordeel over de status van die stad mag worden ver bonden. De minister verklaarde toen in alle gemoedsrust te zullen afwacht wat de Arabische en islamitische wereld hierop zou besluiten. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Politieagenten moesten er gisteren in Washington aan te pas komen om enkele honderden de monstrerende Iraniërs te beschermen tegen woeste Ame rikanen die Chomeini-aanhangers met eieren, flessen en andere projectielen te lijf gingen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - De streng-islamitische „parlementariërs" in de Majlis, het gekozen parlement van Iran, lijken vastbe sloten de strijd om de macht met de meer gematigde president Bani-Sadr tot het bittere einde uit te vechten. Boze Amerikanen protesteren tegen Chomeini en tegen de vrijgelaten Iraniërs. De demonstrerende groepen Ira niërs worden zodoende een nog groter probleem voor de Ameri kaanse autoriteiten, vooral om dat er steeds duidelijker aanwij zingen zijn dat de demonstraties vanuit Teheran worden georga niseerd en bekostigd. President Carter heeft inmiddels een on derzoek aangekondigd naar de juistheid van de beslissing de ge vangen Iraniërs vrij te laten. De pro-Chomeini-demonstranten werden gisteren opgewacht door agenten met knuppels en hel men, maar er werden uitsluitend Amerikanen gearresteerd. Zij kwamen met spandoeken en Amerikaanse vlaggetjes. Boven dien waren ze gewapend met rot te eieren, tomaten en bierflesjes waarmee ze begonnen te smijten in de richting van de Iraanse de monstranten. „Chomeini eet ka- meelpoep", zei een tekst. „Dood aan Chomeini", riepen de mees ten. De demonstrerende en bid dende Iraniërs werden door zwa re politiekordons tegen de op dringende Amerikanen be schermd. President Carter beval aan het de partement van justitie om te con troleren of de 194 Iraniërs terecht waren vrijgelaten. Emigratie ambtenaren in New York hielden een sit-in-staking omdat de Ira niërs zich niet op juiste wijze geï dentificeerd hadden. Wettelijk is dit een van de voorwaarden voor de verblijfsvergunning. Sommi ge emigratiebeambten willen ook in Washington gaan demonstre ren. Ze vinden dat de Iraniërs onterecht de vrijheid is ge gund. Het aantal pro-Chomeini-demon- straties is drastisch toegenomen de laatste maand. Op deze manier proberen de studenten de VS in verlegenheid te brengen en nog verder van Iran te verwijderen om zo de oplossing van het gijze lingsprobleem te bemoeilij ken. Beroepsrevolutionairen Zo'n 5 miljoen dollar is volgens re geringsrapporten al op geheim zinnige weg vanuit Iran de VS binnengesmokkeld. Een ander gedeelte is verdiend door ver koop van heroïne en hasjiesj in de VS. Al een jaar lang zijn de beta lingen binnengekomen door middel van diplomatieke post en in tassen. Er leven al heel wat be roepsrevolutionairen in de VS die van het geld onderhouden kunnen worden en zefs onroe rend goed kopen. Carter moet wel iets aan het probleem doen omdat de Ameri kaanse frustraties groot zijn. An derzijds kan hij ook de gegijzel den in Teheran niet in gevaar brengen. Vanavond worden er weer anti-Amerikaanse demon straties gehouden door de Iraan se moslims President Carter heeft daarom de demonstratie vergunningen voor de Iraniërs die voor het Witte Huis in hon gerstaking zijn opgeschort. Ze hielden de hongerstaking voor hun gevangen genomen makkers in New York. De Iraniërs voor het Witte Huis ga ven altijd al een vreemd straat beeld. Hun territorium is door politieagenten omlijnd. Van ach terdie lijnen proberen de agenten hen tegen de woedendg massa's te beschermen. Met de Ameri kaanse vlag en anti-Chomeini- spandoeken schreeuwen ze de hongerstakende studenten toe. Oud-minister van justitie Ramsey Clark zei tijdens een persconfe rentie dat „van al de dingen die de Amerikanen sinds november ge daan hebben, inclusief de militai re aanval op Iran de gevangen neming van de Iraniërs het meest opvallend voor de Iraanse publieke opninie is." Volgens hem is de gevangenneming he lemaal niet nodig geweest. De Iraniërs werden gearresteerd omdat ze weigerden het plein te ontruimen na afloop van hun demonstratievergunning. Volgens Clark gebeurde het op een gevoelig moment net toen het parlement in Teheran het vraag stuk van de bevrijding van de ge gijzelden op zich wilde nemen. Volgens hem zijn de Ira niërs slecht behandeld in de ge vangenis en op wrede manier in de boeien geslagen. LONDEN/LIMA (DPA) - De Boli viaanse militaire junta heeft drie buitenlandse correspondenten gearresteerd. Vier andere jour nalisten, onder wie de Nederlan der Jan Schmeitz van VARA-ra- dio, die ook door de junta werden gezocht, wisten volgens de BBC aan arrestatie te ontkomen. Gearresteerd werden twee mede werkers van het Britse persbu reau Reuter en de correspondent van de Financial Times. De militaire leiders in Bolivia heb ben gisteren bekendgemaakt dat een Amerikaanse journaliste die beschuldigd wordt van valse be richtgeving, berecht zal worden wegens belastering van de leiders van het land. De 29-jarige Mary Helen Spooner werd in de nacht in haar hotel gearresteerd. Als part-time cor respondente voor radiostations en nieuwsbladen in Noord-Ame- rika en Groot-Brittannië was zij kort geleden van haar basis in Chili naar Bolivia gekomen. De Boliviaanse minister van bin nenlandse zaken, kolonel Luis Arze Gomez, deelde verslagge vers mee dat de correspondente een verhaal naar Londen had ge stuurd dat een flagrante schen ding van de nationale en interna tionale wetten betreffende de pers was. President Luis Garcia Meza en an dere leden van de strijdkrachten werden daarin beschuldigd van betrokkenheid in smokkel in verdovende middelen. Kolonel Arze Gomez werd beschuldigd van persoonlijk wangedrag tij dens botsingen tussen Boliviaan se mijnwerkers en het leger in 1967. De Verenigde Staten zullen de on dergrondse Boliviaanse regering van Hernan Siles Suazo niet er kennen. Dit heeft een hoge Ame rikaanse functionaris gisteren in Washington bekendgemaakt. Amnesty International vreest voor de veiligheid van de politie ke gevangenen in Bolivia. Bij het bureau van Amnesty zijn berich ten binnengekomen over execu ties, willekeurige arrestaties en martelingen van tegenstanders van het militaire regime in La Paz. Amnesty heeft de militaire leider van het land, generaal Luis Garcia Meza, opgeroepen alle politieke gevangenen vrij te la ten. De Amerikaanse regering heeft be sloten vooralsnog niet tot erken ning over te gaan van de regering die Siles Suazo vanuit zijn onder grondse schuilplaats in Bolivia zelf heeft geproclameerd, omdat "de clandestiene regering van na tionale eenheid wel veel sympa thie geniet, maar geen grondge bied controleert en het land niet vertegenwoordigd". Hoewel de regering Carter herhaaldelijk heeft laten blijken niet bepaald ingenomen te zijn met het door Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft haar beschuldigingen van gisteren gebaseerd op een onderzoek dat enige maanden in beslag heeft genomen. De bevindingen wetti gen volgens de autoriteiten een internationaal onderzoek en de Verenigde Staten zullen de Ver enigde Naties vragen om de zaak op de agenda te plaatsen van de eerstkomende algemene verga dering van de VN, de komende herfst. De Sowjet-Unie, Vietnam en Laos Terwijl de buitenwereld met span ning wacht tot de eerwaarde volksvertegenwoordigers zich verwaardigen het probleem van de 52 overgebleven Amerikaanse gegijzelden te bespreken, wordt de ene kandidaat voor het pre mierschap na de andere door een van beide partijen gewogen en te licht bevonden. President Abdolhassan Bani-Sadr heeft al in een vroeg stadium de patstelling voelen aankomen en geprobeerd zelfs nog voor de de finitieve uitslag van de verkie zingen bekend was, met het ge zag van Chomeini een premier benoemd te krijgen. Maar de (meerderheids-)Partij van de Is lamitische Republiek (IRP), on der leiding van de strenge ajatol- lah Beheshti, heeft dit weten te voorkomen. Nu de benoeming van een premier eindelijk wel aan de orde is, vond zelfs de staatsse- een staatsgreep aan de macht ge komen militaire bewind van ge neraal Garcia Meza, menen waarnemers in La Paz dat het uitblijven van erkenning door Washington de levenskansen van de ondergrondse regering van Siles Suazo aanzienlijk verkleint. Tot nu toe is nog geen enkel land tot erkenning van Siles Suazo's bewind overgegaan en heeft slechts de Boliviaanse ambassa deur in Madrid zich, volgens goe- dingelichte kringen, uitgeroepen tot de diplomatieke vertegen woordiger van de clandestiene regering. Overigens is het militai re regime van generaal Garcia Meza nog slechts door Argentinië en Paraquay erkend. hebben het gebruik van chemi sche wapens ontkend. Uit offi ciële bron in Washington is ver nomen dat de Verenigde Staten zich ook ernstig zorgen makeh over de situatie in Ethiopië, waar in de strijd tegen de Eritreese verzetsbeweging eveneens ge bruik zou zijn gemaakt van che mische wapens. In het rapport wordt ontkend dat de Verenigde Staten chemische wapens naar Afghanistan zouden hebben gesmokkeld. Hiervan werd Amerika door de Sowjet- gezinde regering in Afghanistan beschuldigd. Het rapport noemt die beschuldi ging een duidelijke poging om de internationale aandacht af te lei den van de meldingen over het gebruik van chemische wapens door de Russen tegen de opstan delingen in Afghanistan. Zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie hebben de conven tie van Genève ondertekend, die het gebruik van chemische wa pens verbiedt. cretaris van binnenlandse zaken en chef van de nationale politie, Mostafa Mir-Salim - nota bene zelf lid van de IRP - geen genade in de ogen van zijn partij. Door de parlementariërs werd ver volgens gisteren de huidige mi nister van onderwijs, Moham med Ali Rajai. naar voren ge schoven. Bani-Sadr, die als staatshoofd de premier moet be noemen is door de knieën ge gaan. Een eerste kniebuiging had Bani- Sadr al gemaakt door het parle ment te vragen de stemming over „zijn" kandidaat voor het pre mierschap nog even uit te stellen en een commissie te benoemen - bestaande uit niemand minder dan ajatollah Chomeini zelf, Ba ni-Sadr en de leider van de meer derheidspartij in de Majlis, aja tollah Beheshti - om zich over een compromis te buigen. De strijd om de macht vindt plaats in een sociaal-economische situa tie die zienderogen verslechtert, zelfs letterlijk waar het de ver vuiling van de steden en het te ruglopen van de hygiënische si tuatie betreft. De bommen ont ploffen niet meer alleen in door ethnische minderheden bevolkte uithoeken, maar ook in de druk ste straten van de hoofdstad Te heran: Ferdowsistraat met zijn honderden tapijtenwinkeltjes en geldhandelaren en in het minis terie van Nationale Begeleiding op de hoek van de tegenwoordige „Mossadegh-avenue". En vooral is er het bikkelharde ver volgingsbeleid van representan ten van het verdreven sjah-be wind, van zedeloze mannen en vrouwen, drughandelaren en zelfs van overtreders van de ge boden van de „ramadan", de hei lige islamitische vasten maand. Niet geheel loyale politieke groepe ringen wordt het leven onmoge lijk gemaakt. Studenten van de progressief-islamitische Moja- heddeen-e-Khalq worden van straat geslagen door het vroegere schorriemorrie van Teheran, dat tegenwoordig „de volgelingen van de imam" wordt genoemd. Zelfs de vroegere marine-com mandant, admiraal Madani, die tweede werd in de presidentver kiezingen na Bani-Sadr, is de hem door het volk toegewezen plaats in de Majlis ontzegd. „Technocraten" als directeuren van de Nationale Oliemaat schappij (het melkkoetje van Iran) worden op rij ontslagen en vervolgd wegens anti-revolutio nair gedrag. Ook de moderne vrouwen hebben het de laatste tijd moeten ontgelden. Regeringsvertegenwoordigers hebben al meerdere malen toe gegeven dat het économisch slecht gaat met Iran en dat de boycot van Aim-nka ei) enkele westerse landen daarin een aan zienlijke rol speelt. Van het nieuwe parlement van Iran worrit dan ook verwacht dat dergelijke schrijnende problemen boven aan staan op de agenda. De volksvertegenwoordigende mullahs zullen echter snel gecon fronteerd worden met de onlos- makelijheid van het een en an der. Het vasthouden van de rebelse Chomeini-aanhangers in de Ver enigde Staten heeft in elk geval weinig houvast gegeven voor de met tulbanden getooide ftunatici in de Majlis. De tijd werkt in het voordeel van de iets realistischer Bani-Sadr, omdat het Iraanse probleem een internationaal probleem is en de mullah-geeste lijken geen Mao Zedongs of Fidel Castro's zijn. NICE/ROME (AFP) - De in Nice gearresteerde Italiaan Marco Affatigato, die verdacht wordt van de bloedige bomaanslag op het station van Bologna, heeft een "ijzersterk" alibi, althans dat zegt een van de advoca ten van de 24-jarige rechtse extremist. Er zouden verscheidene getuigen zijn die kunnen bevestigen dat Affatigato op het moment van de aanslag in Nice was. Behalve zijn broer, zijn schoonzuster en zijn Engelse vrien din, die niet onpartijdig genoemd kunnen worden, zijn er echter ook winkeliers en een bediende van een geldwisselkantoor die bevestigen dat de Italiaan zaterdag in Nice was. Hier tegenover staan getuigen die tegen de politie van Bologna hebben verklaard dat zij Affatigato van foto's herkennen als de man die op de dag van de aanslag met een grote koffer bij zich in het stationsgebouw was. Volgens de advocaat van de verdachte was de politiefoto echter van verscheidene jaren geleden, waarop hij zonder baard staat afgebeeld. Op het ogenblik draagt de man echter een forse zwarte baard. Inmiddels heeft de Italiaanse justitie Frankrijk om zijn uitlevering ver zocht. Men verwacht dat de uitleveringsprocedure, zo de Franse autori teiten daartoe besluiten, minstens een maand in beslag zal nemen. Het aantal bij de ontploffing gevallen doden is donderdag tot 79 gestegen door het overlijden van een elfjarig meisje, dat zware verwondingen had opgelopen. Intussen vraagt de politie zich af waar de moeder is gebleven van een driejarig meisje, dat bij de aanslag werd gedood. Zij was met het kind en twee vrienden in de stationshal toen de explosie zich voordeed. Een van de vrienden van de vrouw kwam eveneens om het leven, de andere werd gewond. De moeder heeft zich echter tot dusver niet bij de politie ge meld. Er zijn wel twee nog niet geïdentificeerde slachtoffers, maar die zijn beiden van het mannelijk geslacht. L k V S-rapport over Afghanistan: WASHINGTON (UPI/Rcuter)- Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meent over be wijs te beschikken dat de Sowjet- Unie in Afghanistan gebruik maakt van chemische wapens. Volgens een lijvig rapport maken communistische strijdkrachten in Laos en Cambodja, evenals de Russische in Afghanistan bij hun strijd tegen de opstandelingen gebruik van gifgas en zenuwgas, dat soms dodelijk is. Marco Affatigato

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9